elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Regulacja temperatury oleju prasy hydraulicznej w zakładzie produkcji papieru

Temperature control oil of a hydraulic press working at the unit made of paper

Autorzy przeanalizowali optymalne warunki pracy prasy hydraulicznej pracującej w zakładzie wytwórstwa papieru w oparciu o pomiary temperatury czynnika roboczego, jakim jest olej hydrauliczny. Wraz z wyliczeniami sformułowali wnioski.
Rys. redakcja EI

Autorzy przeanalizowali optymalne warunki pracy prasy hydraulicznej pracującej w zakładzie wytwórstwa papieru w oparciu o pomiary temperatury czynnika roboczego, jakim jest olej hydrauliczny. Wraz z wyliczeniami sformułowali wnioski.


Rys. redakcja EI

W zakładzie przetwórstwa
papieru często jako surowiec używane są odpady. Aby je przygotować do
powtórnego przetworzenia, należy je zmniejszyć i odpowiednio uformować. Do
tego celu używane są specjalne prasy hydrauliczne, które nazywamy belownicami.
Przykładem takiej maszyny jest belownica HSM VK-6015.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Analiza pracy prasy hydraulicznej

Główny napęd prasy stanowi silnik indukcyjny asynchroniczny o mocy 30 kW, który napędza pompę wielotłoczkową typu A010VSO140DFLR.

Pompa stanowi źródło oleju hydraulicznego do zasilania bloku hydrauliki. Poprzez odpowiednie sterowanie rozdzielaczy na bloku hydrauliki uzyskujemy sterowanie przepływem oleju hydraulicznego do elementów wykonawczych, między innymi do cylindra prasującego, który wykonuje główne zadanie prasowania usypu papierowego.

Wielkość produkowanych przez prasę belotek z odpadami papierowymi jest w granicach 720x720x600–1200 mm, przy teoretycznej gęstości usypowej masy 20 kg/m3. Z tego też względu zmieniać się będzie cykl załadowczy prasy, jak również cykl prasowania, który odgrywa najważniejszą rolę ze względu na procentowe wykorzystanie oleju hydraulicznego oraz jego nagrzewanie

Na rys. 1. przedstawiono przykładowe przebiegi zmian ciśnienia i temperatury.

Zmiana liczby cykli w jednostce czasu oraz skład usypu mają wpływ na stan cieplny maszyny.

Zmiana temperatury oleju ma wpływ na jego lepkość, co przekłada się na jego pozostałe parametry, a w dalszej kolejności na żywotność takich elementów prasy jak elementy hydrauliczne (pompa wielotłoczkowa, rozdzielacze, siłowniki), elementy mechaniczne z tworzywa sztucznego oraz elementy elektryczne.

Najważniejszym elementem uczestniczącym w rozpraszaniu ciepła powstałego w wyniku pracy prasy belującej jest chłodnica wentylatorowa HYDAC z zespołem pompowym typu KFZP‑3÷4/3.0/P/90/40 (G1 1/4), która ma za zadanie rozproszenie jak największej ilości ciepła w jak najkrótszym czasie. Charakteryzuje się ona mocą rozpraszania o wartości 13 kW, podawanej w dokumentacji techniczno-rozruchowej prasy [1].

Częstość cykli pracy belownicy w głównej mierze zależy od prędkości napełniania usypem, a zależy to od wielkości produkowanych odpadów. Jednocześnie liczba cykli wykonywanych przez prasę jest zależna od wielkości usypu, a to wpływa bezpośrednio na zużycie energii elektrycznej i wydzielanie ciepła traconego podczas sprężania i prasowania, a więc również na nagrzewanie oleju.

b regulacja temperatury oleju rys1

Rys. 1. Przebiegi zmian ciśnienia i temperatury oleju hydraulicznego podczas procesu prasowania; rys. T. Buźniak, T. Zarębski

W warunkach obciążenia temperatura oleju na prasie osiąga powyżej 65°C, co jest wartością ponadgraniczną, niedopuszczalną dla oleju mineralnego. Ma to związek z warunkami panującymi w otoczeniu jej pracy oraz wzrastającym obciążeniem i niewystarczającą wydajnością układu chłodzenia w pełnym zakresie temperatur pracy oleju hydraulicznego.

Z tego też względu, mając na uwadze bezpieczeństwo pracy i warunki zużycia elementów układu hydrauliki, należy stworzyć takie warunki pracy dla układu chłodzenia, aby był w stanie odebrać ciepło przed przekroczeniem temperatury granicznej.Kwestia bezpieczeństwa i bezawaryjności urządzenia leży właśnie w procesie utrzymania odpowiedniej temperatury oleju hydraulicznego, co ma silny związek z jego lepkością.

Dla zachowania odpowiedniego reżimu temperatur przy zmieniających się warunkach otoczenia oraz obciążenia pracy, istotne jest ciągłe analizowanie temperatury oleju oraz przewidywanie jej zmiany w czasie przy założonym obciążeniu chwilowym, które faktycznie występuje.

Założono stały okres analizy temperatury według charakterystyki nagrzewania, która tworzona będzie automatycznie w trakcie analizy obciążenia prasy, poprzez wzrost temperatury oleju.

Doświadczenia eksploatacyjne wskazują, że dobór chłodnicy nie jest właściwy do pełnego zakresu temperatur pracującego układu w określonych warunkach pracy.

Modernizacja układu chłodzenia

W pracującym układzie prasy belującej HSM VK-6015 zastosowano pomiar temperatury oleju w jednym punkcie.

W celu poprawy pracy układu chłodzenia należy wykonać modernizację układu pomiaru temperatury tak, aby uwzględniał również panujące na zewnątrz warunki otoczenia, w szerzej rozumianym aspekcie.

W celu optymalizacji sterowania procesem załączania układu chłodzenia należy więc dobrać odpowiedni człon regulacyjny, dzięki czemu będzie możliwe przewidywanie przyszłego przyrostu temperatury.

Ze względu na konieczność dokładnego opisu warunków nagrzewania i stygnięcia, konieczne jest pozyskanie największej liczby informacji o przebiegu procesu i możliwych występujących warunkach, w których proces ten będzie występował. Do tego celu przeznaczono:

  • 2 czujniki temperatury, otoczenia i wylotu z chłodnicy typu KTY-83/120,
  • pojedynczy czujnik temperatury i wilgotności otoczenia przy chłodnicy typu AM2302
  • oraz czujnik temperatury oleju DS18S20.

Dzięki prezentowanemu poniżej modelowi regulatora krokowego temperatury, którego głównym członem będzie bilans ciepła w układzie i pomiar sprawności układu chłodzenia, znane będą parametry układu chłodzenia, a proces regulacji będzie w pełni korygowany (rys. 2).

b regulacja temperatury oleju rys2

Rys. 2. Schemat regulatora PID [2]; rys. T. Buźniak, T. Zarębski

  • Punktem startowym regulacji będzie temperatura ustalona początkowa, która spowoduje, że regulator zostanie pobudzony do analizy temperatury.
  • Przyjęto, że do celów regulacji początkowa temperatura musi osiągnąć 10 stopni poniżej wartości nastawy.
  • Kolejnym punktem pracy regulatora będzie punkt załączenia, zależny ściśle od punktu pracy układu prasy, określonego nastawami regulatora PID.
  • Ostatnim punktem pracy regulatora będzie punkt temperatury maksymalnej, który będzie powodował, że kolejna charakterystyka dla analizowanych warunków będzie odpowiednio skorygowana. Korekta ta została zastosowana w trybie pracy automatycznej. Polega ona na obniżeniu temperatury załączenia układu, według skorygowanej nastawy PID, która zmienia charakterystykę zmian temperatury. Pomiar wilgotności będzie się odbywał w pobliżu chłodnicy, która pracuje z nawiewem wymuszonym.

Konstrukcja układu pomiaru temperatury powinna pozwolić na oszacowanie na podstawie zawartości oleju w układzie, ilości ciepła, które powinno zostać rozproszone, a jednocześnie wspomóc określenie sprawności maszyny, co ma odniesienie również do jej faktycznego stanu technicznego i ewentualnego przewidywanego przeglądu serwisowego.

Oczywista jest w przypadku kontroli temperatury ciągła weryfikacja bilansu ciepła w układzie, tak aby warunki jego rozproszenia za pomocą układu chłodzenia pozwoliły na odprowadzenie zgromadzonego ciepła, widocznego po szybkości wzrostu temperatury. Dlatego też w momencie, w którym wystąpi niekorzystny stan warunków zewnętrznych, regulator załączy układ chłodzenia w celu odprowadzenia nadmiaru ciepła.

Propozycja układu realizującego autonomiczną procedurę analizy temperatury załączenia układu w celu ograniczenia temperatury maksymalnej oleju oparta została na mikrokontrolerze ATMEGA 644, w którym do pomiaru temperatury zostaną użyte wejścia przetwornika ADC, które będą zasilane sygnałem z czujników temperatury PTC typu KTY-83/120.

Regulator PID działa jako regulator ciągły, który mierzy wartość regulowaną z wartością zadaną i ciągle pomniejsza uchyb pomiędzy tymi wartościami.

W projektowanym układzie regulacji dwupołożeniowej istotną rolę ma tak zwany czas zdwojenia, który zawarty jest w działaniu członu integrującego. Czas zdwojenia definiowany jest przez osiągnięcie przez sygnał wyjściowy wartości równej podwojonej wartości sygnału wejściowego.

Do realizacji rzeczywistego układu konieczna jest postać dyskretna regulatora PID, który oparty jest na skończonych wartościach rzeczywistych zmierzonych przez czujniki. Opis dyskretny regulatora PID w wersji podstawowej prezentują poniższe zależności:

W celu opisu programowego zastosowano uproszczenie do postaci z uwzględnieniem modyfikowanego dodatkowego członu całkującego:

Projektowany regulator PID ma dwa cykle pracy:

  • manualny, ustawiany przez operatora,
  • oraz automatyczny, wyliczany z stałej nagrzewania i stygnięcia obiektu.

Wyliczenia inercji będą służyć tylko do pokazania przybliżonego czasu ustalania dla określonych warunków które są zmienne (temperatura otoczenia, wilgotność) oraz zostaną zaimplementowane do trybu automatycznego. Będzie to miało znaczenie w przypadku, gdyby urządzenie było podłączone przez RS-232 z komputerem, który analizowałby tego typu dane.

Elementem dodatkowym stosowanym w układzie regulacji PID jest dodatkowy człon całkujący, który powoduje modyfikacje modułu PID do osiągnięcia pożądanych oscylacji o znanym okresie oscylacji wymuszonym zmianami temperatury medium.

Proces wytwarzania oscylacji ma na celu przekształcenie układu PID w regulator dwustanowy, z którego dodatnia połówka oscylacji będzie użyta do załączenia układu chłodzenia na określony czas trwania, tak aby wywołać założony spadek temperatury w ustalonej granicy uchybu regulacji.

Aby cały proces przebiegał zgodnie z założeniami, dodatkowo wprowadzono możliwość ustawienia przeregulowania układu regulatora oraz ustawiono maksymalną wartość błędu regulacji wprowadzanego sztucznie przez dodatkowy człon całkujący na poziomie regulowanym stałą wartością.

Domyślnie w układzie występuje wartość R (rest), która ma za zadanie wprowadzenie różnicy na progu wyłączenia od wartości zadanej. Zabezpiecza to przebieg procesu regulacyjnego, tak aby wartość wprowadzanego błędu nie przekroczyła oczekiwanej, powodując błędną pracę układu regulatora.

Poniżej przedstawiono równanie opisujące proces regulacji PID po zastosowaniu dodatkowego członu całkującego dla wartości uzyskiwanego uchybu:

co daje transmitancję układu o następującym kształcie:

Projektowany regulator PID doskonale pasuje charakterystyką do sterowania pracą silnika pompy układu chłodzenia w układach o dużej stałej czasowej, czyli takiej jak przedmiotowy zbiornik oleju.

Regulator ten wspomaga automatyczny algorytm zmiany stałej czasowej, dzięki czemu proces będzie przebiega w cyklu nadążnym (wyszukiwaniu optymalnego punktu załączenia poprzez analizę przyrostów).

Aby proces regulacji został właściwie przeprowadzony, układ powinien posiadać odpowiednie nastawy w pętli sterowania, co zapewnia w razie braku informacji o obiekcie tryb automatyczny.

Analizując obecny stan pracy układu chłodzenia i trudności z uzyskaniem właściwej temperatury założonej stwierdzono, że praca układu nie może polegać tylko na regulacji dwustanowej, która sprawdza się przy dopasowaniu układu chłodzenia do układu hydrauliki.

W przypadku gdy jest zmienne obciążenie, przekraczające zdolności układu chłodzenia, należy zastosować wielopunktowy cykl pracy układu chłodzenia, polegający na czasowym załączeniu układu chłodzenia w celu uzyskania niewielkiego pomiarowego spadku temperatury.

Do celów projektowych ustalono spadek o wartości 3°C, tak aby można było obliczyć w programie przewidywaną dla danych warunków stałą czasową chłodzenia oleju. Postępowanie takie powoduje, że regulator oprócz stałych regulacyjnych posiada człon nadążny, który koryguje zmiany dynamiki nagrzewania obiektu i wspomaga proces zregulowania do ustalonej temperatury.

Podczas pomiaru spadku temperatury można obliczyć również ilość ciepła, jakie zostało rozproszone, przyjmując wartości temperatury i wilgotności otoczenia do obliczeń mocy chłodniczej chłodnicy, a sumarycznie do przybliżonego rozrachunku emitowanego ciepła. Aby to osiągnąć, konieczne było zastosowanie obliczania stosunku ciepła zmagazynowanego w układzie do ciepła, które zostaje rozproszone w założonej jednostce czasu.

Poprzez obserwację układu ustalono, że zmiany temperaturowe procesu nagrzewania mogą być analizowane 3-minutowym czasem próbkowania. Porządkując proces doboru nastaw regulatora w członie PID zaproponowano ustawienie ich za pomocą metody Zieglera-Nicholsa (tab.).

b regulacja temperatury oleju tab

Tab. 1. Nastawy Zieglera–Nicholsa

W związku z tym, że regulacja temperatury oleju w układzie powinna być w granicy 40–50°C, więc proces pomiarowy zaczyna się w momencie 10°C, poniżej zalecanego progu nastaw, czyli przy 40°C. Aby nie ograniczać możliwości regulacyjnych, wartość tę programowo będzie można zmieniać tak, aby przedział regulacji mógł być zachowany dla innych nastawialnych temperatur.

Ponieważ do układu kontrolera jest konieczna postać dyskretna PID, więc postać wszystkich parametrów musi być dyskretna. W celu uzyskania prawidłowych parametrów PID należy zastosować następujący algorytm:

  1. Ustawić wartość członu integrującego do wartości maksymalnej.
  2. Ustawić wartość członu różniczkującego do wartości minimalnej.
  3. Powoli zwiększać wzmocnienie, tak aby uzyskać oscylacje wokół wartości nastawionej i jednocześnie wpisać wartość wzmocnienia jako krytyczne.
  4. Zmierzyć czas występowania oscylacji, a następnie przejść do nastaw zalecanych przez Zieglera–Nicholsa, czyli człon proporcjonalny z mnożnikiem 0,6 wartości wzmocnienia krytycznego, dla członu integrującego mnożnik 0,5 wartości częstotliwości oscylacji i dla członu różniczkowego wartość mnożnika 0,12 wartości częstotliwości oscylacji.

Wnioski

W cyklu przeprowadzonych analiz temperatury pracy stwierdzono, że górną i obserwowalną temperaturą do regulacji jest 50°C, co w sposób jednoznaczny neguje dotychczasowe nastawy ustawione przez producenta na poziomie 55°C.

Projektowany regulator na bazie własnych analiz i testów potwierdził zakładane działanie w cyklu regulacyjnym oraz spełnił warunki narzucane testami stabilności. Wartość mocy chłodniczej silnie zależy od wilgotności, dlatego też pomocnym okazał się pomiar wilgotności, który uczestniczy w kreowaniu wartości uchybu i jednocześnie wpływa na punkt załączenia układu chłodzenia.

Literatura

  1. Dokumentacja techniczno-rozruchowa belownicy HSM 6.652.999.110-P02132-Wydanie 09/2007.
  2. Findeisen W. Poradnik inżyniera automatyka, WNT, Warszawa 1969
  3. Buźniak T. Analiza pracy prasy hydraulicznej w zakładzie produkcji papieru. Praca dyplomowa magisterska, Szczecin 2015.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.