elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady doboru aparatury pomiarowej dla układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej jednostek wytwórczych

Przekładniki prądowe i napięciowe wchodzą w skład elementów wejściowych struktury układu automatyki zabezpieczeniowej. Służą do zbierania i wstępnego przetwarzania wielkości fizycznych, charakteryzujących stan pracy obiektu chronionego, na znormalizowane wartości wtórne, odpowiednie do zasilania dalszych układów, proporcjonalne do wielkości pierwotnych, zgodnie ze zdefiniowanym współczynnikiem transformacji – przekładnią.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Stosowanie przekładników w układach elektroenergetycznych umożliwia [5, 6, 7]:

  • separację galwaniczną elementów obwodów wtórnych od wysokonapięciowych obwodów pierwotnych,
  • przetworzenie prądów i napięć z wartości ruchowych na poziom wtórny z wymaganą dokładnością,
  • sumowanie prądów lub napięć odwzorowujących wielkości pierwotne w różnych punktach systemu elektroenergetycznego,
  • typizację obwodów wejściowych urządzeń pomiarowych i zabezpieczających, z uwagi na znormalizowany szereg znamionowych wartości wtórnych,
  • umieszczenie urządzeń pomiarowych, przekaźników lub zespołów automatyki zabezpieczeniowej w miejscu niebezpośrednio sąsiadującym z punktem zainstalowania przekładników.

Podstawowym zadaniem przekładników prądowych, wykorzystywanych przez układy elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, jest dostarczanie informacji o prądach przy zwarciach w obiekcie chronionym lub systemie elektroenergetycznym (SEE) w warunkach znacznych przetężeń. Wymaga się przy tym względnie dokładnej transformacji, tj. obarczonej błędem całkowitym przetwarzania, niewykraczającym poza zakres określony w normie dla przekładnika danej klasy obciążonego znamionowo.

Dodatkowo przebieg prądu zwarciowego może być silnie odkształcony przez składowe przejściowe o znacznej wartości i długiej stałej czasowej zanikania, wywołane wystąpieniem stanu zakłóceniowego. Skutkuje to nasyceniem rdzenia ferromagnetycznego aparatu pomiarowego, co prowadzi do deformacji przebiegu prądu wtórnego. Ryzyko nasycenia rdzenia występuje również w przypadkach [8]:

  • przekroczenia przez wartość skuteczną prądu płynącego w miejscu zainstalowania przetwornika pomiarowego poziomu wynikającego z granicznego współczynnika dokładności przekładnika prądowego do zabezpieczeń,
  • zjawiska pozostałości magnetycznej – indukcja resztkowa, sumując się z indukcją wywołaną przepływem prądu pierwotnego, może doprowadzić do przekroczenia granicznego progu.

Te szczególne i różnorodne warunki pracy przekładników prądowych do zabezpieczeń sprawiają, że wraz z rozwojem techniki zabezpieczeniowej i zaostrzeniem wymagań stawianych zabezpieczeniom, problem poprawnej transformacji prądu, szczególnie w stanach zakłóceniowych, jest jednym z czynników decydujących o poprawności działania urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej [3] – zniekształcenia sygnałów, spowodowane nasyceniem rdzenia aparatów pomiarowych, mogą prowadzić do bardzo dużych, trudno korygowalnych, błędów pomiaru wielkości kryterialnych, powodując zbędne lub brakujące zadziałanie zabezpieczeń. Przekładnikom napięciowym, przeznaczonym do współpracy z układami elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ), stawia się wymagania dotyczące jakości przetwarzania sygnałów zdeterminowanej dokładnością wynikającą z klasy zastosowanej aparatury pomiarowej. W szczególności, w przypadku obniżenia, zapadu lub zaniku napięcia pierwotnego, analogiczny przebieg zmian wartości napięcia powinien być odwzorowany na zaciskach strony wtórnej przekładnika napięciowego.

Kryteria doboru aparatury pomiarowej dla celów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej

Dobór przekładników prądowych i napięciowych, przeznaczonych do współpracy z układami realizującymi funkcje zabezpieczeniowe, nie ogranicza się tylko do określenia wymaganych wartości parametrów technicznych. Należy również sprecyzować ich lokalizację oraz liczbę. Przy doborze miejsc zainstalowania oraz liczby aparatów pomiarowych wykorzystywanych dla celów układów EAZ należy uwzględnić:

  • konieczność ochrony przed skutkami zakłóceń wszystkich elementów składowych układu elektroenergetycznego w obrębie obiektu wytwórczego, niezależnie od stanu pracy rozpatrywanego fragmentu systemu elektroenergetycznego,
  • potrzebę rozdzielenia przekładników prądowych dostarczających sygnały wejściowe do modułów systemu automatyki realizujących funkcje różnicowoprądowe od przekładników prądowych wykorzystywanych przez inne zabezpieczenia – pozwala to na prawidłową pracę zabezpieczeń różnicowoprądowych nawet w przypadku wystąpienia stanów zakłóceniowych w obwodach pomiarowych pozostałych modułów, z uwagi na brak połączeń galwanicznych pomiędzy stronami wtórnymi obu powyższych układów automatyki,
  • zalecenia dotyczące klasy dokładności przekładników przeznaczonych do współpracy z zabezpieczeniami; w przypadku zabezpieczenia generatora od pracy silnikowej w większości opracowań traktujących o tej tematyce postuluje się wybór przekładników prądowych o klasie nie gorszej niż 0,5 i napięciowych klasy 1,0; dla pozostałych zabezpieczeń zaleca się stosowanie przekładników prądowych klasy 5P, natomiast napięciowych – klasy 3P,
  • zasadę rezerwowania lokalnego zespołów automatyki zabezpieczeniowej, która wymusza stosowanie odrębnej aparatury pomiarowej dla każdego redundantnego modułu układu EAZ.

Właściwy dobór przekładników zależy nie tylko od spodziewanych przebiegów wielkości pierwotnych w stanach pracy normalnej i zakłóceniowej obiektu chronionego oraz od typu przyłączonego zabezpieczenia – należy również uwzględnić sposób realizacji pomiaru wielkości kryterialnych. W układach EAZ opartych na urządzeniach cyfrowych istnieje możliwość wykonywania złożonych operacji na zbiorze próbek sygnałów wejściowych. Pozwala to w znacznym stopniu skompensować błędy transformacji przekładników w stanach przetężeniowych (dotyczy to przede wszystkim przekładników prądowych).

W takich przypadkach dobór parametrów technicznych aparatury pomiarowej musi uwzględniać specyfikę algorytmów filtracyjnych i pomiarowych wielkości kryterialnych. Dlatego powinien być dokonywany indywidualnie w zależności od typu i rodzaju zainstalowanych urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Jednak w kolejnych punktach artykułu przedstawiono zasady doboru przekładników do zabezpieczeń, w których zaimplementowano „klasyczne” algorytmy pomiarowe i decyzyjne. Umożliwia to wykorzystanie opisywanego zbioru kryteriów do określenia zalecanych wartości parametrów technicznych obwodów pomiarowych, niezależnie od indywidualnej specyfiki układów EAZ różnych producentów.

Kryteria doboru parametrów technicznych przekładników prądowych

Dobór przekładników prądowych, wykorzystywanych przez układy elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej polega na ustaleniu wartości następujących parametrów technicznych (korzystając z [8]):

  • napięcie znamionowe izolacji przekładnika (kryterium nr 1):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor1

Wzór 1

gdzie:

Us – międzyprzewodowe napięcie robocze sieci w miejscu zainstalowania przekładnika prądowego.

  • znamionowy prąd pierwotny (kryterium nr 2):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor1 1

Wzór 2

gdzie:

Iobl – maksymalna wartość prądu obciążenia płynącego w miejscu zainstalowania przekładnika prądowego spośród wszystkich stabilnych stanów pracy rozpatrywanego układu elektroenergetycznego,

ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor3

Wzór 3

gdzie:

Smax – maksymalna wartość obciążenia elementu układu elektroenergetycznego w miejscu zainstalowania aparatury pomiarowej.

Znamionowy prąd pierwotny przekładnika prądowego wyznacza się przez zaokrąglenie w górę obliczonej wartości prądu Iobl do najbliższej wartości znormalizowanej.

  • znamionowy prąd wtórny (kryterium nr 3):

Zalecana wartość znamionowego prądu wtórnego przekładnika prądowego wynosi 5 A (na podstawie [5, 6, 7, 8]). Jednak w przypadkach szczególnych, np. przy dużych odległościach aparatury pomiarowej od przekaźników lub zespołów automatyki zabezpieczeniowej, można stosować przekładniki o znamionowym prądzie wtórnym 1 A [8], co pozwala znacząco zmniejszyć straty mocy w przewodach łączących uzwojenia wtórne przetworników pomiarowych z przyłączonymi układami EAZ.

  • znamionowy prąd krótkotrwały wytrzymywany (kryterium nr 4):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor4

Wzór 4

gdzie:

Ith(tk) – prąd cieplny zastępczy dla czasu trwania zwarcia tk.

  • znamionowy prąd szczytowy (kryterium nr 5):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor5

Wzór 5

gdzie:

ip – maksymalna wartość udarowego prądu zwarcia w miejscu zainstalowania przekładnika prądowego spośród wszystkich analizowanych stanów zakłóceniowych rozpatrywanego układu elektroenergetycznego.

  • klasa dokładności (kryterium nr 6):

Normy wprowadzają dwie klasy dokładności przekładników prądowych przeznaczonych do współpracy z zabezpieczeniami: 5P i 10P – liczba oznaczająca klasę określa dopuszczalny błąd całkowity przy znamionowym granicznym prądzie pierwotnym i znamionowej impedancji obciążenia. Dobierając klasę dokładności aparatury pomiarowej, należy uwzględnić rodzaj funkcji zabezpieczeniowej realizowanej w przyłączonym module układu EAZ.

  • moc znamionowa (kryterium nr 7):
    • dla przekładników klasy 0,2; 0,5; 1:
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor6

Wzór 6

    • dla przekładników klasy 3; 5P; 10P:
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor7

Wzór 7

S2 – moc pozorna obciążenia uzwojeń wtórnych przekładnika – suma mocy: pobieranej przez układ elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, traconej w przewodach oraz traconej na rezystancjach zestyków.

  • znamionowy współczynnik graniczny dokładności (kryterium nr 8):

Znamionowy współczynnik graniczny dokładności określa zakres poprawnej transformacji wielkości pierwotnych na wtórne. Jest to krotność prądu I1N, dla którego przekładnik prądowy obciążony znamionowo spełnia wymagania określone w normie dla danej klasy w zakresie błędu całkowitego.

Dla stanu ustalonego poprawność transformacji jest zapewniona, gdy:

ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor8

Wzór 8

gdzie:

I”k – największa spodziewana wartość skuteczna składowej okresowej prądu zwarciowego płynącego w miejscu zainstalowania przekładnika.

Jednak warunek poprawnej transformacji w stanie ustalonym jest niewystarczający w odniesieniu do przekładników przeznaczonych do współpracy z zabezpieczeniami: nadprądowym bezzwłocznym (lub zwłocznym, ale o krótkim opóźnieniu czasowym), odległościowym oraz różnicowym. Wymienione układy wymagają przekładników prądowych, które także w stanie nieustalonym spełniają warunek nienasycania się rdzenia ferromagnetycznego, tj. utrzymania wymaganej dokładności przetwarzania prądu pierwotnego na wtórny, bądź nie ulegną nasyceniu w czasie potrzebnym do zadziałania przyłączonych układów EAZ.

Dla stanu nieustalonego poprawność transformacji jest zapewniona, gdy:

ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor9

Wzór 9

gdzie:

Ktfmx – maksymalna wartość współczynnika przejściowego, określającego wpływ składowej nieokresowej w strumieniu,

KR – współczynnik pozostałości magnetycznej (wartości współczynników określono, korzystając z [5]):

  • dla zabezpieczenia nadprądowego i odległościowego: Ktfmx=7, KR=0,3;
  • dla zabezpieczenia różnicowoprądowego: Ktfmx=14, KR=0,6.

Kryteria doboru parametrów technicznych przekładników napięciowych

Dobierając parametry przekładników napięciowych, przeznaczonych do współpracy z układami EAZ, powinno się kierować następującymi zasadami:

  • napięcie znamionowe pierwotne (kryterium nr 1):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor10

Wzór 10

gdzie:

UNs – napięcie znamionowe sieci w miejscu zainstalowania przekładnika napięciowego

  • sposób łączenia zacisków pierwotnych (kryterium nr 2):
    • układ pełnej gwiazdy z uziemionym punktem zerowym umozliwia pomiar napięć międzyprzewodowych i fazowych,
    • układ niepełnego trójkąta (układ V) umożliwia pomiar napięć międzyprzewodowych,
    • układ otwartego trójkąta umożliwia pomiar składowej zerowej napięć fazowych.
  • moc znamionowa (kryterium nr 4):
    • dla układu pełnej gwiazdy: U2N=100/√3 V,
    • dla układu niepełnego trójkąta: U2N=100 V,
    • dla układu otwartego trójkąta: U2N=100/3 V.

Układ połączeń przekładników napięciowych jest zdeterminowany przez wymaganą postać wejściowych sygnałów napięciowych:

  • liczba uzwojeń wtórnych i ich przekładnia (kryterium nr 3):
ei 3 2009 zasady doboru aparatury wzor11

Wzór 11

gdzie:

S2 – moc pozorna obciążenia obwodu wtórnego przekładnika.

  • klasa dokładności (kryterium nr 5):

Normy wprowadzają dwie klasy przekładników napięciowych przeznaczonych do współpracy z zabezpieczeniami: 3P i 6P, przy czym dla zabezpieczenia generatora od pracy silnikowej – zgodnie z [5] – postuluje się wybór przekładnika napięciowego klasy 1,0.

Charakterystyka części elektrycznej bloku energetycznego

Na rysunku 1. przedstawiono schemat ideowy części elektrycznej rozpatrywanego obiektu wytwórczego, składającego się z generatora G, transformatora blokowego TB i transformatora potrzeb własnych blokowych Tpw. W układzie blokowym zastosowano wyłączniki: blokowy W1 po stronie GN transformatora TB, generatorowy W2 oraz strony GN transformatora Tpw – łącznik W3. Ze względu na dostępność niezbędnych danych do analizy wybrano jednostkę średniej mocy. W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w układach elektrycznych wymienionych obiektów wytwórczych zwykle stosuje się wyłącznie wyłącznik blokowy bądź wyłączniki blokowy i generatorowy (korzystając z [1, 2]). Jednak w artykule rozpatrywano najbardziej rozbudowaną strukturę konfiguracyjną bloku, z uwagi na większy uniwersalizm przyjętej topologii obiektu wytwórczego. Pozwala to wykorzystać przedstawione kryteria doboru aparatury pomiarowej również dla jednostek wytwórczych o mocy osiągalnej znacznie przekraczającej 100 MVA.

Określenie wymaganych wartości parametrów technicznych przekładników prądowych i napięciowych wymusza przeprowadzenie obliczeń najbardziej prawdopodobnego scenariusza zwarć w obrębie analizowanego fragmentu systemu elektroenergetycznego. Konieczne jest również sporządzenie zestawienia obciążeń mocą pozorną elementów cząstkowych części elektrycznej jednostki wytwórczej zarówno podczas pracy w warunkach normalnych, jak i w warunkach zakłóceniowych lub pracy awaryjnej różnych składników obiektu wytwórczego.

W tabeli 1. zamieszczono wartości początkowych prądów zwarć trójfazowych, stanowiące podstawę do obliczenia parametrów odniesienia kryterium nr 4, 5 i 8 doboru danych technicznych przekładników prądowych. Wyróżnione wielkości to maksymalne wartości prądów zwarciowych poszczególnych obiektów cząstkowych jednostki wytwórczej spośród wszystkich analizowanych stanów zakłóceniowych rozpatrywanego układu elektroenergetycznego. Przedstawione wartości – wyrażone w kA – odnoszą się do napięć znamionowych elementów składowych bloku.

Przyjęta struktura części elektrycznej bloku energetycznego umożliwia pracę obiektu wytwórczego w sześciu stabilnych stanach pracy – wyniki przeprowadzonych obliczeń rozpływowych zamieszczono w tabeli 2. Wyróżnione wielkości to maksymalne wartości obciążeń poszczególnych elementów rozpatrywanej jednostki wytwórczej.

Dobór aparatury pomiarowej układów EAZ jednostki wytwórczej średniej mocy

Dobór parametrów technicznych przekładników prądowych i napięciowych, dostarczających sygnały wejściowe do układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, przedstawiono na przykładzie bloku energetycznego, którego schemat ideowy układu elektrycznego pokazano na rysunku 1.

Dobór parametrów technicznych przekładników prądowych

W tym punkcie ograniczono się do określenia wymaganych wartości lub zakresu wartości poszczególnych parametrów technicznych przekładnika prądowego zainstalowanego po stronie DN transformatora blokowego. Prezentowane w tabeli 3. zestawienie to zbiór wytycznych, który może posłużyć do wyboru konkretnych, aktualnie produkowanych przekładników. Ponieważ wartości mocy pobieranej przez zespoły automatyki zabezpieczeniowej zależą od typu i rodzaju wykorzystywanych modułów, dlatego dobierając parametry techniczne aparatury pomiarowej, pominięto kryterium nr 7, odnoszące się do wymaganego poziomu mocy znamionowej uzwojenia wtórnego. Z uwagi na niewielkie odległości przekładników od modułów systemu EAZ, proponuje się zainstalowanie przetworników prądowych o znamionowym prądzie wtórnym I2N=5 A – kryterium nr 3.

Postępując analogicznie w przypadku pozostałych przekładników prądowych, przeznaczonych do współpracy z układem EAZ, należy oszacować wartości parametrów technicznych, uwzględniając wymagania wynikające z rodzaju funkcji zabezpieczeniowych zaimplementowanych i aktywowanych w przyłączonych modułach automatyki elektroenergetycznej.

Dobór parametrów technicznych przekładników napięciowych

Do doboru parametrów przekładników napięciowych wykorzystano kryteria charakteryzujące obwody pomiarowe w układach EAZ. W artykule ograniczono się do określenia wymaganych wartości poszczególnych danych technicznych przekładników przeznaczonych do współpracy z urządzeniami elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej generatora. Dobierając parametry techniczne aparatury pomiarowej, pominięto kryterium nr 4, odnoszące się do wymaganego poziomu mocy znamionowej uzwojeń wtórnych, ponieważ wartość mocy pobieranej przez zespoły automatyki zabezpieczeniowej zależy od typu i rodzaju wykorzystywanych modułów. Prezentowane w tabeli 4. zestawienie to zbiór wytycznych, który może posłużyć do wyboru konkretnych, aktualnie produkowanych, przekładników napięciowych.

Uwagi końcowe

Kryteria doboru parametrów technicznych przekładników prądowych, przedstawione w artykule, odnoszą się do przekładników indukcyjnych wykorzystywanych w obwodach pomiarowych układów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Ich największą wadą jest nieliniowa charakterystyka przetwarzania, wynikająca z własności ferromagnetycznego materiału rdzenia – indukcja magnetyczna nie jest w całym zakresie pracy przekładnika proporcjonalna do wywołującego tę indukcję prądu magnesującego. Wskutek nasycania się rdzenia przetwornika następuje deformacja przebiegu prądu wtórnego, co niekorzystnie wpływa na pracę zabezpieczeń. Przekroczenie przez prąd pierwotny poziomu granicznego, wynikającego z wartości współczynnika granicznego dokładności, powoduje zwiększenie błędu transformacji ponad zakres dopuszczalny dla danej klasy przekładników.

Przechodzeniu rdzenia przekładnika prądowego w stan nasycenia, pod wpływem przepływu przez uzwojenie pierwotne prądu zwarciowego, można zapobiec przez odpowiedni dobór znamionowego współczynnika granicznego dokładności – kryterium nr 8. Jednak działanie takie może być niewystarczające w przypadku wystąpienia w prądzie zwarciowym składowej nieokresowej o znacznej wartości i długiej stałej czasowej zanikania (we wzorze 9 odzwierciedla to współczynnik Ktfmx). W [6] proponuje się stosowanie przekładnika o większym znamionowym prądzie pierwotnym niż by to wynikało z kryterium nr 2 – tj. doboru parametrów przetwornika z uwagi na maksymalną wartość prądu obciążenia płynącego przez przekładnik. Dodatkowym czynnikiem, znacznie zwiększającym zagrożenie nasycenia rdzenia, jest zjawisko pozostałości magnetycznej (obrazuje to współczynnik KR).

Dla przekładników prądowych zainstalowanych po stronie GN transformatora potrzeb własnych blokowych, pomimo wykorzystania wymienionych zaleceń, tj. zastosowania największej możliwej wartości współczynnika FEN oraz największego możliwego znamionowego prądu pierwotnego z szeregu wartości znormalizowanych, nie jest możliwe spełnienie wszystkich kryteriów technicznych dotyczących doboru parametrów. Dlatego można zaproponować zainstalowanie w rozpatrywanej jednostce wytwórczej niekonwencjonalnych przetworników prądu. Tego typu układy zapewniają m.in. (korzystając z [4, 5]):

  • niewielkie błędy transformacji,
  • szeroki zakres poprawnej transformacji,
  • poprawną transformację wyższych harmonicznych,
  • poprawne odwzorowanie składowych nieokresowych.

Niewielka moc zapotrzebowana przez cyfrowe urządzenia elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (w przypadku modułów SIPROTEC firmy Siemens parametr ten nie przekracza 0,3 VA [9]), niweluje podstawową wadę niekonwencjonalnych przetworników pomiarowych, tj. stosunkowo małą moc wyjściową. Pozwala to zastosować w strukturze części elektrycznej rozpatrywanej jednostki wytwórczej wymienione aparaty pomiarowe, eliminując tym samym niektóre wady przekładników napięciowych indukcyjnych (wysokie nakłady finansowe) i pojemnościowych (znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia składowej swobodnej w sygnale napięciowym w stanach przejściowych [5]). Natomiast w przypadku przetworników prądowych – istnieje możliwość poprawnego doboru aparatury pomiarowej zainstalowanej po stronie GN transformatora potrzeb własnych blokowych – dla przekładników konwencjonalnych trudno określić wymagane wartości poszczególnych parametrów technicznych spełniające wszystkie kryteria doboru.

Literatura

  1. R. S. Janiczek, Eksploatacja elektrowni parowych, WNT, Warszawa 1992.
  2. D. Laudyn, M. Pawlik, F. Strzelczyk, Elektrownie, WNT, Warszawa 2000.
  3. K. Musierowicz, Zniekształcenia sygnałów pomiarowych w elektroenergetycznej automatyce zabezpieczeniowej, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 2001.
  4. B. Wilczyński, Niekonwencjonalne przekładniki pomiarowe NCIT w zabezpieczeniach serii MiCOM P40, „Wiadomości elektrotechniczne” 9/2007.
  5. W. Winkler, A. Wiszniewski, Automatyki zabezpieczeniowa w systemach elektroenergetycznych, WNT, Warszawa 2004.
  6. J. Żydanowicz, Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa, WNT, Warszawa 1985.
  7. Laboratorium elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 1999.
  8. Poradnik Inżyniera Elektryka. WNT, Warszawa 1997.
  9. SIPROTEC, Numerical Protection Relays, Protection System. Catalog SIP 2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.