elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Funkcjonowanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej sieci WN przy niewielkiej wartości prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową

Współpraca farmy wiatrowej z siecią WN w przypadku awaryjnego stanu pracy sieci

Współpraca farmy wiatrowej z siecią WN w przypadku awaryjnego stanu pracy sieci

Prawidłowe funkcjonowanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej sieci WN w wielu przypadkach warunkowane jest odpowiednio dużą wartością prądu zwarciowego. Niewielka wartość prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową w niektórych stanach pracy sieci WN może być przyczyną problemów związanych z prawidłową identyfikacją i lokalizacją zakłóceń zwarciowych. Niewłaściwe działanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej w takich układach pracy może generować zagrożenie zarówno dla elementów sieciowych, jak i samych farm wiatrowych.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

W ostatnim dziesięcioleciu energetyka wiatrowa wyróżniała się najbardziej spośród wszystkich technologii odnawialnych źródeł energii (OZE), osiągając w 2010 r. wartość mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym na poziomie 1 GW. Działania inwestorów wskazują jednak na znacznie większe zainteresowanie rozwojem tego sektora OZE. Potwierdzają to informacje przedstawione m.in. w [9], z których wynika, że do końca listopada 2010 roku Urząd Regulacji Energetyki (URE) udzielił promesy koncesji dla 174 instalacji wiatrowych o łącznej mocy ponad 3600 MW.

Dopiero w dalszej kolejności plasują się promesy koncesji wydane przez URE dla pozostałych typów OZE: biogazownie – 25 instalacji o łącznej mocy niespełna 29 MW; elektrownie na biomasę – 5 instalacji o łącznej mocy 21 MW; elektrownie wodne – 12 instalacji o łącznej mocy 7 MW; elektrownie fotowoltaiczne – 5 instalacji o łącznej mocy 1 MW. Natomiast z informacji przedstawionych w [1] wynika, że PSE Operator podpisał umowy o przyłączenie do podlegającej mu sieci elektroenergetycznej farm wiatrowych o sumarycznej mocy 931 MW oraz wydał warunki przyłączenia potwierdzone wpłatą zaliczki dla farm wiatrowych o mocy 4283 MW. Ponadto spółka ta uzgodniła z operatorami sieci dystrybucyjnej warunki przyłączenia do sieci WN farm wiatrowych o sumarycznej mocy na poziomie 9 GW. Można zatem zakładać, że znaczna część inwestycji, które będą realizowane w energetyce wiatrowej w najbliższym okresie, będzie dotyczyć farm wiatrowych przyłączanych do sieci WN.

Przedstawione informacje, zwłaszcza dane dotyczące perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej, wskazują, że źródła wiatrowe mogą wywrzeć istotny wpływ na funkcjonowanie sieci WN. Zasadniczo, wyprowadzenie mocy ze źródeł wiatrowych do sieci WN może prowadzić do zmian: rozpływów mocy, poziomów napięć, wskaźników jakości energii elektrycznej, wartości prądów zwarciowych, a także warunków pracy automatyki elektroenergetycznej w tym elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (EAZ). W większości przytoczonych zagadnień wpływ źródeł wiatrowych na pracę sieci jest proporcjonalny do mocy tych źródeł. Jednak w przypadku EAZ przyłączenie farmy wiatrowej nawet o niewielkiej mocy (kilka/kilkanaście MW) do sieci WN może generować istotne problemy w funkcjonowaniu struktur automatyki zabezpieczeniowej w obszarze sieciowym wokół miejsca przyłączenia tej farmy.

Zagwarantowanie prawidłowego działania EAZ sieci WN po przyłączeniu do niej źródeł wiatrowych jest zagadnieniem ważnym z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa pracy zarówno elementom sieciowym, jak i samym źródłom wiatrowym. Problem wpływu farm wiatrowych na działanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej sieci WN jest bardzo obszerny, dlatego w artykule ograniczono się przede wszystkim do przedstawienia problematyki wpływu niewielkiej wartości prądu zwarciowego generowanego przez farmy wiatrowe na działanie EAZ sieci WN.

Sposób współpracy źródeł wiatrowych z siecią elektroenergetyczną – wybrane aspekty konstrukcyjne

W rozwiązaniach komercyjnych obecnie dostępne są siłownie wiatrowe o mocy znamionowej w zakresie od ok. 1 kW do kilku MW. Siłownie te mogą być przyłączane do sieci pojedynczo lub w sposób zgrupowany w postaci tzw. farmy wiatrowej. Na ogół przyjmuje się, że pojedyncze siłownie wiatrowe lub farmy wiatrowe niewielkiej mocy (do kilku MW) najczęściej przyłączane są odpowiednio do sieci nn lub SN. Farmy wiatrowe o mocy z zakresu od kilku do kilkudziesięciu MW (w niektórych przypadkach przekraczające 100 MW) przyłączane są zwykle do sieci WN. Natomiast farmy wiatrowe o mocy powyżej 100 MW przyłączane są na ogół do sieci NN.

Sposób przyłączania farmy wiatrowej do sieci WN może być zróżnicowany. Zależy m.in. od mocy i lokalizacji farmy (odległości od poszczególnych stacji elektroenergetycznych WN), a także liczby farm przyłączonych do ciągu liniowego, z którym ma współpracować dana farma. Przykładowy sposób przyłączenia farmy wiatrowej o mocy 40 MW do sieci WN, powszechnie stosowany w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), przedstawiono na rysunku 1.

Można wyróżnić szereg różnych konstrukcji siłowni wiatrowych, jednak na farmach wiatrowych instaluje się zwykle siłownie o poziomej osi obrotu i trójłopatowym wirniku. Moce siłowni wiatrowych instalowanych na farmach współpracujących z siecią WN zawierają się zwykle w przedziale 0,5÷3 MW. Cechy elektryczne siłowni warunkowane są głównie rodzajem zastosowanego generatora oraz układów regulacji.

Obecnie w siłowniach o mocy rzędu kilkuset kW i większej wykorzystuje się przede wszystkim dwa typy generatorów: generatory asynchroniczne dwustronnie zasilane (DFIG, ang. Doubly-Fed Induction Generator) oraz generatory synchroniczne. Obydwa rodzaje generatorów współpracują z przekształtnikami energoelektronicznymi w sposób zależny od rodzaju danego generatora (rys. 2.). Dzięki wykorzystaniu przekształtników siłownie wiatrowe mają możliwość generowania energii elektrycznej przy stosunkowo dużych zmianach prędkości ob-91 rotowej wirnika, co daje możliwość pracy tych siłowni podczas zmian prędkości wiatru występujących w szerokim zakresie. Ponadto wykorzystanie przekształtników energoelektronicznych oraz zastosowanie odpowiednich układów regulacji umożliwia produkcję mocy biernej, oraz poprawę jakości generowanej energii elektrycznej. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące sposobów współpracy farm wiatrowych z siecią WN oraz aspektów konstrukcyjnych siłowni wiatrowych przedstawiono m.in. w [6].

Wartość prądu zwarciowego generowanego przez siłownie wiatrowe

Pod względem zachowania się siłowni wiatrowych w stanach zakłóceń zwarciowych występujących w sieci elektroenergetycznej źródła wiatrowe można podzielić na dwie grupy: siłownie wiatrowe nieprzystosowane do pracy na podtrzymanie zwarcia oraz siłownie wiatrowe przystosowane do pracy na podtrzymanie zwarcia. W drugim przypadku siłownie są wyposażone w tzw. opcję przejścia przez zwarcie (ang. fault ride through) [7]. Obecnie siłownie wiatrowe instalowane na farmach wiatrowych przyłączanych do sieci WN powinny być wyposażone w opcję przejścia przez zwarcie, co zapewnia współpracę farmy z siecią elektroenergetyczną podczas zakłóceń zwarciowych w zakresie wymaganym przez Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej [4] (rys. 3.).

Cechą charakterystyczną siłowni wiatrowych wyposażonych w opcję przejścia przez zwarcie jest generacja prądu zwarciowego o wartości zmieniającej się dynamicznie w dość szerokim zakresie w początkowym okresie zwarcia oraz stosunkowo niewielka wartość generowanego ustalonego prądu zwarcia. Potwierdzają to przykładowe przebiegi prądu zamieszczone na rysunku 4., które zostały wygenerowane przez siłownię wiatrową wyposażoną w opcję przejścia przez zwarcie podczas zapadów napięcia wywołanych zakłóceniami zwarciowymi. Z porównania kształtu przebiegów zamieszczonych na rysunku 4a i 4b wynika, że ustalony prąd zwarciowy generowany przez turbinę oscyluje wokół poziomu prądu znamionowego i praktycznie w małym stopniu jest uzależniony od wartości występującego zapadu napięcia.

Według [5] przebieg prądu zwarciowego analizowanej siłowni wiatrowej można aproksymować za pomocą krzywej przedstawionej na rysunku 6. Siłownia ta w chwili wystąpienia zwarcia generuje udar prądowy, który następnie w czasie około 50 ms jest zmniejszany do poziomu prądu znamionowego. Po tym czasie generowany jest przez siłownię ustalony prąd zwarcia o charakterze silnie pojemnościowym. Wartość generowanego udaru prądowego zależy od impedancji pętli zwarciowej i zwykle nie przekracza kilkukrotnej wartości prądu znamionowego. Natomiast wartość ustalonego prądu zwarcia nie przekracza wartości prądu znamionowego i jest uzależniona od sposobu pracy uzwojeń stojana generatora (rys. 7.). Dla uzwojeń stojana połączonych w trójkąt (przy dużej prędkości obrotowej turbiny) ustalony prąd zwarciowy osiąga wartość prądu znamionowego, natomiast dla uzwojeń stojana połączonych w gwiazdę (przy niewielkiej prędkości obrotowej turbiny) prąd ten odpowiada wartości prądu znamionowego podzielonego przez √3.

Przedstawione rozważania dotyczyły głównie siłowni wiatrowych z generatorem asynchronicznym dwustronnie zasilanym. Jednak siłownie wiatrowe z generatorami synchronicznymi, które są wyposażone w opcję przejścia przez zwarcie, w sytuacjach zakłóceń zwarciowych zachowują się podobnie jak siłownie z generatorami asynchronicznymi, tzn. podczas występującego zwarcia generowany przez nie prąd w krótkim okresie ograniczany jest do wartości prądu znamionowego.

Z uwagi na szybkie tłumienie udaru prądu zwarciowego (rys. 6.) oraz dużą jego zależność od impedancji pętli zwarciowej w rozważaniach przedstawionych w dalszej części artykułu ograniczono się do uwzględnienia ustalonej wartości prądu zwarcia generowanego przez siłownie wiatrowe.

Wartość prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową

Wartość prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową jest determinowana wartością prądu zwarciowego generowanego przez pojedynczą siłownię wiatrową oraz liczbą siłowni pracujących jednocześnie na farmie. Generacja przez siłownię wiatrową prądu zwarciowego na poziomie prądu znamionowego powoduje, że spodziewana maksymalna wartość ustalonego prądu zwarcia płynącego od strony farmy wiatrowej nie przekroczy wartości prądu znamionowego tej farmy, a więc jest stosunkowo niewielka.

Ponadto liczba siłowni wiatrowych pracujących jednocześnie na farmie w chwili wystąpienia zakłócenia może być praktycznie dowolna – zmienność liczby siłowni wiatrowych pracujących w danej chwili wynika m.in. z występujących warunków wietrznych. Powoduje to, że wartość prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową może być znacznie mniejsza od wartości prądu znamionowego danej farmy.

Zakres zmian prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową jest ograniczony od dołu przez wartość prądu znamionowego pojedynczej siłowni wiatrowej, natomiast od góry przez wartość prądu znamionowego farmy wiatrowej. Spodziewane wartości ustalonego prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową o mocy znamionowej 40 MW, w zależności od liczby siłowni wiatrowych pracujących jednocześnie na farmie, przedstawiono na rysunku 8.

Funkcjonowanie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej sieci WN przy niewielkiej wartości prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową

Prawidłowa identyfikacja i lokalizacja zakłóceń zwarciowych występujących w sieci WN warunkowana jest m.in. odpowiednio dużą wartością prądu zwarciowego występującego w stanie zakłócenia. Dlatego niewielka wartość prądu zwarciowego generowana przez farmę wiatrową może powodować szereg problemów w działaniu układów EAZ sieci elektroenergetycznej WN. Zagadnienie to zostanie przedstawione na przykładzie układu sieciowego zaprezentowanego na rysunku 5. W układzie tym farma wiatrowa jest przyłączona do stacji elektroenergetycznej pracującej w ciągu liniowym WN, który jest połączony ze stacjami systemowymi – zasilającymi sieć WN.

W analizowanym przypadku problemy niewłaściwego działania układów EAZ wynikające ze zbyt małej wartości generowanego prądu zwarciowego mogą pojawić się przede wszystkim w sytuacji, gdy ciąg liniowy WN będzie pracować w konfiguracji otwartej – np. dojdzie do wyłączenia linii L3. Wystąpi wówczas tzw. promieniowe połączenie farmy z SEE (rys. 5.). Z powodu niewielkiej wartości prądu zwarciowego płynącego od strony farmy wiatrowej może wystąpić:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie zabezpieczeń odległościowych linii L1 i/lub L2,
  • nieskuteczne działanie automatyki SPZ linii L1 i/lub L2,
  • podanie napięcia „od strony” SEE w sposób niekontrolowany na farmę wiatrową.

Przykładowo, w sytuacji wystąpienia zwarcia w punkcie F (rys. 5.) niewielka wartość prądu zwarciowego płynącego od strony farmy wiatrowej ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania zabezpieczenia odległościowego ZCL2 (zainstalowanego w stacji elektroenergetycznej C w polu linii L2). Jeśli w zabezpieczeniu ZCL2 wykorzystuje się nadprądowe kryterium rozruchowe (co jest powszechnie praktykowane w KSE), można wywnioskować, że w analizowanym przypadku zabezpieczenie to nie pobudzi się. Nastawa nadprądowego kryterium rozruchowego dokonywanajest zwykle na poziomie 120% prądu znamionowego chronionej linii (prądu dopuszczalnego linii), który w zależności od parametrów konstrukcyjnych danej linii zwykle mieści się w przedziale 400÷700 A.

Dokonując porównania tych wartości z wartością prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową (rys. 8.) można zauważyć, że prąd płynący od strony farmy wiatrowej nie przekroczy progu rozruchowego rozpatrywanego zabezpieczenia. W przypadku zastosowania w zabezpieczeniu odległościowym ZCL2 podimpedancyjnego kryterium rozruchowego, może dojść do pobudzenia się tego zabezpieczenia w rozpatrywanym stanie zakłóceniowym. Jednak niewielka wartość prądu zwarciowego płynącego od strony farmy wiatrowej oraz – wynikająca z tego – niewielka wartość napięcia w punkcie zainstalowania zabezpieczenia ZCL2 mogą powodować powstanie znacznych błędów wyznaczania parametrów impedancji przez to zabezpieczenie. Jest to zdeterminowane nieliniową charakterystyką przetwarzania przekładników napięciowych i prądowych w zakresie niewielkich wartości sygnałów wejściowych.

Może to skutkować błędną identyfikacją miejsca zwarcia przez zabezpieczenie ZCL2 i – w konsekwencji – wydłużyć czas likwidacji zakłócenia. W skrajnie niekorzystnym przypadku wymagane zadziałanie zabezpieczenia może nie nastąpić. Potwierdzają to wymogi zawarte w specyfikacjach technicznych publikowanych przez PSE–Operator, które wymuszają określoną dokładność pomiaru impedancji przez zabezpieczenia odległościowe (na poziomie ±5%), ale tylko w zakresach wartości pomiarowych występujących w czasie zakłócenia na poziomie: 0,1÷1,1UN oraz 0,5÷30IN [10]. Ponadto dla zabezpieczeń odległościowych definiowany jest również tzw. minimalny prąd działania, który nie powinien przekraczać 0,1IN [10]. Zakładając, że prąd znamionowy linii L2 wynosi IL2N=500 A oraz mając na uwadze, że maksymalny ustalony prąd zwarcia pochodzący od jednej siłowni wiatrowej o mocy PN=2 MW (SN=2,04 MW) mierzony po stronie WN wynosi Ik=10,7 A można wykazać, że aby doszło do przekroczenia tzw. minimalnego prądu działania zabezpieczenia ZCL2, którego nastawienie wynosi 0,1IL2N, na analizowanej farmie wiatrowej powinno pracować jednocześnie co najmniej 5 siłowni wiatrowych.

Opóźnione lub brakujące zadziałanie zabezpieczenia ZCL2 może mieć również negatywny wpływ na działanie automatyki SPZ pracującej na linii L2. Stosowane w sieci WN układy automatyki SPZ są zwykle pobudzane przez strefę bezzwłoczną zabezpieczenia odległościowego, tj. przez strefę podstawową lub pierwszą strefę wydłużoną. W analizowanym przypadku prąd zwarciowy płynący od strony SEE A będzie na tyle duży, że spowoduje prawidłowe, bezzwłoczne zadziałanie zabezpieczenia ZBL2 (zainstalowanego w stacji elektroenergetycznej B w polu linii L2) i tym samym doprowadzi do pobudzenia układu automatyki SPZ zainstalowanego w tym polu.

Od tego momentu układ ten zaczyna odliczać czas przerwy beznapięciowej, która w rzeczywistości może nie wystąpić z powodu braku wymaganego bezzwłocznego zadziałania zabezpieczenia ZCL2 i przepływu prądu zwarciowego od strony farmy wiatrowej. Wskutek tego działanie automatyki SPZ na linii L2 może okazać się nieskuteczne, a wręcz niebezpieczne. Ponowne włączenie wyłącznika w polu linii L2 stacji B przez układ automatyki SPZ (po nastawionym czasie przerwy beznapięciowej) może prowadzić do niekontrolowanego podania napięcia na farmę wiatrową, gdyż na skutek braku zadziałania zabezpieczenia ZCL2 farma ta może ciągle „pracować na zwarcie”. Niekontrolowane podanie napięcia na farmę wiatrową jest niebezpieczne dla siłowni wiatrowych pracujących na farmie, ponieważ może prowadzić do ich uszkodzenia. Prawdopodobieństwo niekontrolowanego podania napięcia na farmę wiatrową może być jednak znacznie ograniczone przez zastosowanie na krańcach linii L2 układów automatyki SPZ sprawdzających warunek kontroli synchronizmu przed ponownym podaniem napięcia na linię.

Obecnie jednak w sieciach WN nie stosuje się powszechnie takich układów automatyki, m.in. z uwagi na niedostateczne wyposażenie w aparaturę pomiarową stacji elektroenergetycznych WN/SN.

W analizowanym przypadku poprawę działania EAZ linii WN można uzyskać dwoma podstawowymi sposobami. Najprostszym, jednocześnie najmniej efektywnym sposobem jest ograniczenie możliwości pracy (wyłączenie) farmy wiatrowej w sytuacji wyodrębnienia się promieniowego połączenia tej farmy z SEE. Innym, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zabezpieczeń odległościowych z funkcją słabego zasilania lub aktywowanie tej funkcji w istniejących zabezpieczeniach. Wymaga to jednak zastosowania łączy teleinformatycznych zapewniających szybki przesył danych pomiędzy zabezpieczeniami pracującymi na krańcach danej linii. Obecnie jednak bardzo rzadko wykorzystuje się łącza teleinformatyczne w działaniu zabezpieczeń odległościowych pracujących na liniach WN [8]. Warto również podkreślić, że zapewnienie prawidłowej eliminacji zakłóceń zwarciowych w analizowanym układzie wymaga zastosowania funkcji słabego zasilania w zabezpieczeniach odległościowych pracujących na wszystkich liniach rozpatrywanego ciągu liniowego.

Wnioski

Przedstawiona analiza wskazuje, że w wybranych dopuszczalnych stanach pracy układu sieciowego wartość prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową może być zbyt mała dla zapewnienia poprawnego działania EAZ sieci WN. Może to generować zagrożenie zarówno dla elementów sieciowych, jak i siłowni wiatrowych pracujących na farmach.

Minimalizację problemów wynikających z „małego” prądu zwarciowego generowanego przez farmę wiatrową można osiągnąć m.in. poprzez wykorzystanie funkcji słabego zasilania realizowanej w zabezpieczeniach odległościowych łączowych. Funkcja ta jednak nie jest powszechnie stosowana w zabezpieczeniach pracujących w liniach WN. Ponadto z doświadczeń eksploatacyjnych wynika, że obecnie szereg farm wiatrowych jest przyłączanych do sieci WN bez większych modyfikacji struktur elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej tej sieci. Fakt ten jest bardzo niepokojący, gdyż (jak przedstawiono w artykule) przyłączenie jednej farmy wiatrowej nawet niewielkiej mocy może mieć istotny wpływ na sposób działania elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej obszaru sieci WN pracującego wokół miejsca przyłączenia tej farmy. W związku z tym proponuje się podjęcie działań związanych z reorganizacją funkcjonowania automatyki zabezpieczeniowej linii WN w obszarach sieciowych współpracujących z farmami wiatrowymi, np. poprzez wyposażenie tych linii w zabezpieczenia odległościowe realizujące funkcję słabego zasilania.

Należy podkreślić, że przedstawione zagadnienie będzie nasilać się wraz z rozwojem energetyki wiatrowej oraz że stanowi ono tylko niewielką część problematyki wpływu farm wiatrowych na działanie EAZ sieci WN. Inne aspekty wpływu pracy farmy wiatrowej na działanie zabezpieczeń odległościowych układów sieciowych z przyłączonymi źródłami wiatrowymi przedstawiono m.in. w [2, 3, 8].

Literatura

  1. I. Chojnacki, PSE Operator podpisał umowy na przyłączenie do własnej sieci elektroenergetycznej farm wiatrowych o mocy 931 MW [on-line]. Portal Gospodarczy Wirtualny Nowy Przemysł [dostęp 26.07.2010]. Dostęp w Internecie: http://www.wnp.pl.
  2. A. Halinka, P. Rzepka, M. Szablicki, M. Szewczyk, Wpływ możliwości podejmowania błędnych decyzji przez zabezpieczenia odległościowe linii dystrybucyjnych WN z przyłączonymi odczepowo farmami wiatrowymi na bezpieczeństwo pracy SEE. Rynek Energii, nr I (V), maj 2010, ISSN 1425-5960, s. 156-161.
  3. A. Halinka, M. Szablicki, Wpływ sposobu przyłączenia farm wiatrowych do sieci dystrybucyjnej WN na działanie zabezpieczeń odległościowych, „Przegląd Elektrotechniczny”, R. 86 Nr 8/2010, ISSN0033-2097.
  4. Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej. ENEA Operator Sp. z o.o., z dnia 4 lipca 2007 r. Dostęp w Internecie: http://www.operator.enea.pl 
  5. Karta katalogowa: Vestas, Advance Grid Option 2, V52-850 kW, V66-1,75 MW, V802,0 MW, V90-1,8/2,0 MW, V90-3,0 MW
  6. Z. Lubośny, Farmy wiatrowe w systemie elektroenergetycznym, WNT, Warszawa 2009.
  7. A. Mullane, G. Lightbody, R. Yacamini, Wind-Turbine Fault Ride-Through Enhancement. IEEE Transactions on Power Systems, vol. 20, no. 4, November 2005, s. 1929-1937.
  8. K. Romantowska, Wpływ generacji wiatrowej na likwidację zwarć w KSE, Seminarium Komitetu Automatyki Elektroenergetycznej SEP „Wpływ źródeł odnawialnych na pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”, Krokowa, 27-29 maja 2009, s. 41-51.
  9. Rozwijać będzie się wiatr i długo, długo nic… [dostęp on-line]. Portal CIRE [dostęp 10.12.2010]. Dostęp w Internecie: http://www.cire.pl.
  10. Standardowe specyfikacje techniczne, obwody wtórne EAZ [on-line], PSE-Operator S.A. [dostęp 11 kwietnia 2010]. Dostęp w Internecie: http://www.pse-operator.pl.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.