elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Podtrzymanie zasilania w układach elektronicznych na przykładzie zabezpieczeń energetycznych

Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia

Schemat przyłączenia układu podtrzymania do systemu zasilania urządzenia

W systemach elektronicznych często zachodzi potrzeba zapewnienia pracy urządzenia przez określony czas po zaniku napięcia zasilania. Związane jest to z koniecznością realizacji szeregu funkcji przygotowujących system do wyłączenia oraz sygnalizacją tego stanu do zewnętrznych systemów. Istnieje również konieczność przesłania informacji diagnostycznych o monitorowanym systemie do systemu nadrzędnego.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Znane w niektórych zastosowaniach są układy wczesnego ostrzegania o zaniku napięcia, i zabezpieczanie przed utratą danych z energii zgromadzonej w kondensatorze wejściowym zasilacza. Czas podtrzymania zasilania zazwyczaj waha się od pojedynczych do kilkudziesięciu milisekund. Dane w tym czasie zapisywane są do pamięci nieulotnej urządzenia i wykorzystywane powtórnie dla odtworzenia stanu urządzenia po powrocie zasilania. Wydłużenie czasu pracy w przypadku zapadu napięcia wiąże się ze znaczącym zwiększeniem pojemności wejściowej zasilacza, co nie jest uzasadnione ekonomicznie. Takie rozwiązanie sprawdza się dobrze w prostych systemach elektronicznych, w których nie ma potrzeby archiwizacji bądź przesyłania dużej ilości danych. W pozostałych przypadkach konieczne jest zapewnienie podtrzymania zasilania urządzenia za pomocą odpowiednio pojemnego zasobnika energii.

Przykładem układów wymagających podtrzymania zasilania przez czas dłuższy niż możliwy do uzyskania w konwencjonalnym zasilaczu jest elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa EAZ. Są to elektroniczne urządzenia zabezpieczeniowe stosowane w energetyce. Urządzenia z rodziny elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej EAZ stosowane w systemach elektroenergetycznych wymagają zapewnienia podwyższonej niezawodności ich zasilania. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem zasilania tego typu układów jest pobieranie napięcia pomocniczego z zabezpieczanej linii lub transformatora. W przypadku zaniku napięcia w linii następuje również wyłączenie zabezpieczeń elektronicznych. Zależność pracy urządzeń zabezpieczających od obecności napięcia w linii jest sytuacją niekorzystną z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zanik napięcia spowodowany wystąpieniem zwarcia w linii może uniemożliwić realizację funkcji zabezpieczeniowych.

Dodatkowym mankamentem zaniku napięcia pomocniczego, zasilającego urządzenie zabezpieczeniowe, jest brak możliwości wysłania komunikatu o awarii oraz informacji diagnostycznych poprzez dostępne media transmisyjne. Ilość koniecznych do przesłania danych, takich jak spróbkowane przebiegi prądów i napięć z przedziału czasowego przed wystąpieniem awarii, jest zwykle na tyle duża, że czas transmisji przekracza czas pracy urządzenia zabezpieczeniowego po odłączeniu zasilania. Stosowane w energetyce systemy automatyki SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy) oraz SPZ (Samoczynne Ponowne Załączenie) zapewniają zwykle przywrócenie zasilania w czasie nieprzekraczającym kilkudziesięciu sekund.

Układy podtrzymania napięcia pomocniczego

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia zaniku zasilania urządzenia zabezpieczeniowego stosuje się układy podtrzymania napięcia pomocniczego. Stosowane są rozwiązania zawierające baterię akumulatorów, które zapewniają podtrzymanie napięcia pomocniczego przez długi czas ze znaczną mocą dysponowaną. Rozwiązanie takie wymaga jednak dodatkowych układów ładowania, monitorowania sprawności baterii akumulatorów oraz jej serwisowania. Istotnym problemem są też znaczące koszty oraz rozmiary takiego rozwiązania.

Odmianą tego typu rozwiązań dla pojedynczych urządzeń EAZ są zasilacze awaryjne UPS. Jest to sposób kosztowny, przy zastosowaniu profesjonalnych, przemysłowych rozwiązań tych urządzeń. Rozwiązanie polegające na doprowadzeniu napięcia pomocniczego z niezależnej linii zasilającej jest często niemożliwe. Długi czas pracy z zasobnika rezerwowego nie jest zwykle niezbędny. Możliwe jest zastosowanie układu podtrzymania zasilania o krótkim czasie pracy, służącego podtrzymaniu zasilania urządzenia EAZ do momentu zadziałania automatyki SPZ lub SZR oraz do momentu zakończenia wysyłania informacji diagnostycznych za pomocą wykorzystywanego medium transmisyjnego.

Zastosowanie superkondensatorów jako zasobników energii

Proponowanym sposobem podtrzymania zasilania w przedstawionych warunkach jest wykorzystanie kondensatora dwuwarstwowego, powszechnie znanego pod nazwą superkondensator (ang. supercapacitor, supercap). Jest to relatywnie nowy typ elementu elektronicznego o właściwościach zbliżonych do klasycznego kondensatora elektrolitycznego, lecz o znacznie większej pojemności. Najważniejszą cechą superkondensatora jest bardzo duża pojemność elementu, a przez to bardzo duża gęstość energii na jednostkę masy, sięgająca 10 Wh/kg dla typowych rozwiązań. Przykładowy, zastosowany superkondensator posiada pojemność 310 F, kształt walca o średnicy 33 mm i wysokości 61 mm, a jego masa wynosi 60 g. Maksymalne napięcie jego pracy wynosi 2,7 V, co pozwala zgromadzić energię 1130 J, czyli 0,31 Wh. Oznacza to, że gęstość energii dla tego kondensatora wynosi 5,2 Wh/kg.

Należy zwrócić uwagę, że wartość ta jest znacząco niższa od gęstości energii oferowanych przez współczesne ogniwa litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe, gdzie sięga 150 Wh/kg w typowych zastosowaniach. Przykładowe ogniwo LiPo o pojemności 1100 mAh przy napięciu nominalnym 3,7 V, mające masę 58 g, posiada energię 4,07 Wh, co oznacza gęstość energii 70 Wh/kg. Ogniwa chemiczne posiadają jednak istotną wadę w postaci szybkiego zużycia ogniwa. Typowe ogniwo ma żywotność od kilkuset do tysiąca cykli ładowaniarozładowania. Dodatkowo, ogniwo zmienia swoje parametry w zależności od temperatury, a jego żywotność maleje z jej wzrostem. Superkondensatory pozbawione są tych niedogodności. Czas ich życia wynosi od kilkuset tysięcy do kilku milionów cykli ładowania-rozładowania, a parametry w mniejszym stopniu zależą od temperatury. Wadą superkondensatorów jest niskie dopuszczalne napięcie pracy, wynoszące typowo 2,7 V na pojedynczy element. Oznacza to konieczność łączenia superkondensatorów szeregowo lub stosowania przetwornic podwyższających napięcie.

Włączenie superkondensatora w system zasilania

Układ podtrzymania zasilania, wykorzystujący superkondensator musi współpracować z zasilaczem sieciowym urządzenia pracując jako zasilacz buforowy. W czasie obecności głównego napięcia zasilania, klucz elektroniczny zawarty w zasilaczu buforowym łączy szynę zasilania urządzenia z wyjściem zasilacza sieciowego. Moc wyjściowa zasilacza sieciowego jest dobrana w taki sposób, by zapewnić rezerwę mocy względem potrzeb bieżących zasilanych obwodów. Rezerwa ta wykorzystywana jest przez zasilacz buforowy do ładowania superkondensatora.

Zasilacz buforowy na bieżąco monitoruje moc pobieraną przez układ zasilany oraz rezerwę mocy zasilacza sieciowego i przekazuje nadwyżki energii do superkondensatora. Zapobiega to przeciążaniu zasilacza sieciowego, a jednocześnie optymalnie wykorzystuje jego rezerwę mocy. Schemat ideowy budowy takiego systemu zasilania przedstawiono na rysunku 1.

Załóżmy, że konieczne jest podtrzymanie zasilania urządzenia zabezpieczeniowego o maksymalnym poborze mocy 10 W, przy czym średni pobór mocy wynosi typowo 6 W. Zasilacz posiada maksymalną moc wyjściową 12 W. Oznacza to, że dysponowana rezerwa mocy waha się w zakresie od 2 do 6 W.

Aby zmaksymalizować wykorzystanie energii zgromadzonej w superkondensatorze, zasilacz buforowy wyposażony jest w przetwornicę impulsową zdolną do pracy przy niskich napięciach wejściowych. W opracowanym rozwiązaniu, przy maksymalnym obciążeniu przetwornicy napięcie odcięcia wynosi 1 V. W przykładowym kondensatorze 310 F naładowanym do napięcia 2,7 V, zgromadzona jest energia 1130 J. Jeśli założymy, że zastosowana przetwornica podwyższająca napięcie wyłączy się, gdy napięcie kondensatora osiągnie wartość 1 V, pozostanie w nim 155 J energii. Oznacza to, że sprawność odzysku energii z zastosowanego kondensatora wynosić będzie 86%. Wartość ta nie zależy od pojemności kondensatora, a jedynie od napięć jego ładowania i rozładowania. Kolejnym elementem wpływającym na ilość energii uzyskanej na wyjściu układu jest sprawność przetwornicy podwyższającej napięcie. Można przyjąć, że sprawność ta wyniesie średnio 85%. Ostatecznie, sprawność układu podtrzymania zasilania wyniesie 73%. Dla opracowanej aplikacji zaproponowany układ zasilania jest w stanie podtrzymać pracę urządzenia przez 82 sekundy. Jak zaznaczono wcześniej, jest to czas dostatecznie długi, by nastąpiło przywrócenie zasilania w sytuacji zadziałania automatyki SZR lub pierwszych cykli SPZ.

Na podstawie danych na temat średniego i maksymalnego poboru mocy przez układ zasilany, można oszacować maksymalny oraz średni czas ładowania superkondensatora. Uśredniona sprawność przetwornicy obniżającej, służącej do ładowania kondensatora, wynosi 85%. Średni czas ładowania superkondensatora od napięcia 1 V do napięcia 2,7 V, przy rezerwie mocy zasilacza wynoszącej 6 W, wynosi około 190 sekund, czyli nieco ponad 3 minuty. Maksymalny czas ładowania należy wyliczyć przy założeniu, że napięcie początkowe na kondensatorze jest zerowe, a rezerwa mocy zasilacza wynosi 2 W. Czas ten wyniesie wtedy 680 sekund, czyli ponad 11 minut. Wyliczone czasy ładowania są znacząco mniejsze niż czasy ładowania dostępnych ogniw chemicznych.

Na rysunku 2. i rysunku 3. przedstawiono przebiegi napięć i prądów, uzyskane podczas pracy zaprojektowanego układu podtrzymania zasilania. Zostały one osiągnięte za pomocą rejestratora wbudowanego w układ modelowy. W rejestratorze dokonano zapisu parametrów elektrycznych co 0,1 sekundy, pracując w trybie bufora kołowego, aż do chwili zaniku napięcia podtrzymywanego. Rysunek 2. przedstawia pracę układu przy obciążeniu wynoszącym 6 W, co odpowiada średniemu poborowi mocy przez urządzenie zabezpieczeniowe.

Na wykresie widoczny jest zanik napięcia zasilacza sieciowego w 18 sekundzie rejestracji. Napięcie wyjściowe zasilacza buforowego zostaje utrzymane poprzez załączenie układu podtrzymania. Przed chwilą zaniku napięcia zewnętrznego, superkondensator był naładowany do napięcia nominalnego 2,7 V. Widoczne jest rozładowanie kondensatora do napięcia poniżej 1 V. W 145 sekundzie rejestracji następuje obniżenie napięcia wyjściowego z powodu niezdolności przetwornicy do pracy z tak niskim napięciem wejściowym (napięcie wyjściowe jest 15-krotnie wyższe od napięcia wejściowego). Po obniżeniu napięcia wyjściowego do wartości 10,5 V następuje wyłączenie układu. Czas podtrzymania zasilania wyniósł 127 sekund.

Rysunek 3. przedstawia pracę układu przy obciążeniu 12 W, które jest większe niż maksymalna, teoretyczna moc pobierana przez obciążenie. Widoczne jest obniżenie się napięcia wyjściowego w 74 sekundzie rejestracji, spowodowane niewydolnością przetwornicy podwyższającej napięcie. Po zredukowaniu obciążenia, napięcie powraca do wartości zadanej, a ostateczne wyłączenie układu następuje w 85 sekundzie rejestracji. Podtrzymanie zasilania trwało 62 sekundy z mocą oddawaną 12 W oraz dalsze 11 sekund z mocą 6 W. Należy zwrócić uwagę, że przetwornica podwyższająca napięcie musi charakteryzować się możliwie dużą sprawnością w zakresie niskich napięć wejściowych. Oznacza to, że należy w niej wykorzystać topologię z aktywnym prostownikiem w postaci klucza MOS, a tranzystor kluczujący przetwornicy musi charakteryzować się niskimi stratami mocy w stanie przewodzenia.

W czasie pracy przetwornicy z mocą wyjściową 10 W, przy napięciu na superkondensatorze wynoszącym 1 V i przy sprawności 85%, prąd wejściowy przetwornicy osiąga wartość 12 A. Zastosowane elementy przetwornicy muszą być przystosowane do pracy z tak dużymi prądami. W szczególności należy pamiętać, by zastosowana cewka indukcyjna nie ulegała nasyceniu przy maksymalnym prądzie wejściowym przetwornicy. Jednocześnie, z uwagi na krótkotrwałość pracy przetwornicy, efekty termiczne strat energii w elementach nie są krytyczne dla poprawnego działania układu. Pozwala to zastosować elementy o niewielkich gabarytach.

W przypadku konieczności dostarczenia do obciążenia mocy o większej wartości należy rozważyć zastosowanie dwóch lub więcej superkondensatorów połączonych szeregowo, co pozwoli osiągnąć większą sprawność odzysku energii oraz poprawi warunki pracy przetwornicy podwyższającej napięcie w zasilaczu buforowym. Szeregowe łączenie superkondensatorów sprawia jednak trudności z uwagi na konieczność zastosowania układu balansowania napięć poszczególnych kondensatorów.

W związku z dużą energią gromadzoną w kondensatorach balansowanie to powinno mieć charakter aktywny, co komplikuje układ ładowania zasobnika energii. Niezastosowanie układu balansującego doprowadzi do zniszczenia jednego z superkondensatorów, a w konsekwencji do zniszczenia całego układu podtrzymania zasilania. Przeładowanie (naładowanie do zbyt wysokiego napięcia) superkondensatora jest niebezpieczne i może doprowadzić do jego eksplozji z uwagi na dużą ilość energii wydzielającej się we wnętrzu kondensatora w momencie jego elektrycznego przebicia.

Podsumowanie

Zastosowanie układu podtrzymywania zasilania, wykorzystującego superkondensator, w elektronicznych zabezpieczeniach energetycznych pozwala znacząco podnieść niezawodność pracy tych zabezpieczeń w sytuacjach zaników zasilania pomocniczego. Stwarza to nowe możliwości sygnalizacji zaników zasilania oraz wykorzystania automatyki SZR i SPZ, jak również podtrzymania łączności w celu przekazania informacji o zdarzeniu i jego przyczynach. Odbywa się to bez konieczności rozbudowy systemu energetycznego o akumulatorowe zasobniki energii. Miniaturowe rozmiary układów podtrzymania zasilania nowego typu pozwalają na wbudowanie ich w urządzenia elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej EAZ, co zmniejsza koszty implementacji takiego systemu oraz pozwala wykorzystać go w rozdzielniach energetycznych o małych gabarytach, jak na przykład rozdzielnie stosowane w górnictwie.

Układ podtrzymywania zasilania, z wykorzystaniem superkondensatora znalazł zastosowanie w urządzeniu UAD 10.1 e-Diagnostyka, by zabezpieczone w ten sposób sygnały i stany urządzenia i mogły być dalej przekazane do analizy poprzez inteligentną sieć teleinformatyczną do e-diagnozowania energetycznych sieci rozdzielczych. Zwiększa to bezpieczeństwo całego systemu energetycznego nadzorowanego w systemie e-Diagnostyki w przypadku awarii zasilania pomocniczego.

Literatura

  1. N. Mohan, T. M. Undeland, W. P. Robbins, Power Electronics, John Wiley&Sons, 2003.
  2. http://www.maxwell.com/products/ultracapacitors/docs/DATASHEET_D_CELLS_1017105.PDF.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.