elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie przewodów szynowych niskiego napięcia

Przewody szynowe SCP 1250A oraz SCP 2000A [4]

Przewody szynowe SCP 1250A oraz SCP 2000A [4]

Przewody szynowe niskiego napięcia, nazywane potocznie szynoprzewodami, jeszcze 20 lat temu w Polsce były kojarzone głównie z instalacjami przemysłowymi lub układami zasilania suwnic. Rozwój budownictwa komercyjnego spowodował powstawanie pierwszych wieżowców, centrów handlowych, serwerowni, magazynów logistycznych.

Zobacz także

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej? Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną,...

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, a nierzadko w domach mieszkalnych mamy również do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowanymi systemami automatyki.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku? Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie...

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie WAGO TOPJOB® S. Tym razem szczegółowo omówimy pozostałe dwa warianty: przycisk i otwór montażowy.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają...

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają czas montażu i czynią je bardziej intuicyjnym. Wszystkie te warunki spełniają złączki listwowe TOPJOB® S z dźwignią.

Tego typu obiekty charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i niezawodnością zasilania (podobnie jak hale przemysłowe) oraz ograniczoną przestrzenią instalacyjną. Naturalnym procesem była adaptacja sprawdzonych już przewodów szynowych na potrzeby obiektów komercyjnych. Na początku szynoprzewody były adaptowane do projektów instalacji opracowanych na kablach, tym samym z nimi konkurując. W miarę upływu czasu wykonane instalacje z przewodami szynowymi zaczęły się sprawdzać, co spowodowało ich rozpowszechnienie. Projektanci opracowując dokumentację projektową instalacji elektrycznych w sposób racjonalny korzystają zarówno z rozwiązań opartych na kablach, jak i przewodach szynowych. Obecnie szynoprzewody na trwałe weszły do stosowania i są, obok kabli i rozdzielnic, elementami składowymi instalacji elektrycznych zarówno w obiektach przemysłowych, jak i komercyjnych.

Zastosowanie szynoprzewodów umożliwia systemowe budowanie układów instalacji, które bardzo trudno byłoby wykonać, stosując tradycyjne rozwiązania, na przykład:

  • połączenie jednym mostem trzech urządzeń przy wykorzystaniu trójnika. Przykładem mogą być mosty szynoprzewodowe z transformatora do rozdzielnicy głównej i rozdzielnicy pożarowej (rys. 1a),
  •  zastosowanie izolatora sekcji (element z zabudowanym aparatem manewrowym, tj. rozłącznik) w środku linii rozdzielczej i dwustronne jej zasilenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy możliwość rezerwowania zasilania linii dystrybucyjnej i podniesienie niezawodności jej pracy. Na rysunku 1b przedstawiono linię dystrybucyjną prowadzoną w szachcie instalacyjnym. Linia zasilana jest dwustronnie, transformatory znajdują się na poziomie –1 oraz na kondygnacji technicznej (ostatnia kondygnacja). W środku linii zastosowano izolator sekcji, w normalnych warunkach aparat zabudowany wewnątrz jest w stanie otwartym. W przypadku zaniku zasilania z któregokolwiek kierunku, aparat w izolatorze sekcji zostanie załączony (ręcznie lub automatycznie) (rys. 1b),
  • możliwość przesłania określonej mocy na dany obszar w przypadku braku dokładnych informacji na temat mocy zapotrzebowanej przez odbiorniki i ich rozmieszczenie. Dzięki zastosowaniu szynoprzewodów (elementy z gniazdami odpływowymi) jest możliwość przyłączenia kasety odpływowej w dowolnym miejscu i wyprowadzenia dostępnej mocy. Prądy znamionowe standardowych kaset zawierają się do 1250 A. Rozwiązania specjalne umożliwiają odbiór także większych mocy (rys. 1c).

Analogicznie do innych instalacji i urządzeń, zastosowanie przewodów szynowych jest poprzedzone procesem projektowania. W jego trakcie można wyróżnić dwa etapy. Pierwszy to dobór i sprawdzenie parametrów elektrycznych. Drugi polega na dokładnym zaplanowaniu tras i skonfigurowaniu elementów.

Obliczenia parametrów elektrycznych przebiegają analogicznie do doboru kabli i przewodów, ale są stosunkowo prostsze ze względu na mniejszą liczbę współczynników, które należy rozpatrywać. Należy też mieć na uwadze, że przewody szynowe stosuje się do budowy głównych ciągów zasilania obiektu. Nawet gdy w projekcie występuje bardzo rozbudowana instalacja szynoprzewodów, to i tak liczba odcinków kablowych będzie wielokrotnie większa, a co za tym idzie, ich dobór musi zajmować o wiele więcej czasu. Jednak zastosowanie szynoprzewodów do budowy rdzenia energetycznego budynku spowoduje uproszczenie instalacji kablowych, a w następstwie zmniejszenie ilości i stopnia skomplikowania ich obliczeń.

Prąd znamionowy przewodów szynowych

Po zaplanowaniu, które części instalacji elektrycznej zostaną wykonane na szynoprzewodach, następują obliczenia i ich dobór. Podstawowym parametrem szynoprzewodów jest ich prąd znamionowy. W celu doboru szynoprzewodu o określonym prądzie znamionowym In_sz należy określić obliczeniowy prąd obciążenia IB.

Ze względu na to, że szynoprzewody stosuje się niemal wyłącznie do instalacji trójfazowych, tylko dla tych przypadków zostaną przeprowadzone rozważania, ponadto z powodu dużych mocy, które te instalacje przenoszą, wygodniej operować na jednostkach mocy kVA i kW, a napięcie wyrażać w kV. Poniżej zostaną przeanalizowane dwa przypadki:

a) most łączący transformator (generator) z rozdzielnicą główną

Do określenia obliczeniowego prądu obciążenia mostu szynoprzewodowego łączących transformator lub generator z rozdzielnicą główną niskiego napięcia stosowany jest następujący wzór:

gdzie:

kprz – współczynnik uwzględniający przeciążenie transformatora, w [-],

IB – obliczeniowy prąd znamionowy dolnego uzwojenia transformatora (obciążenia mostu szynoprzewodowego), w [A],

Sn – znamionowa moc pozorna transformatora, w [kVA],

Un – znamionowe napięcie międzyfazowe po stronie niskiego napięcia transformatora, w [kV].

Zdarza się, że specyfika instalacji lub wymagania obiektu zakładają czasowe przeciążanie transformatora ponad jego moc znamionową (w tym celu stosuje się na przykład wydajniejsze chłodzenie). Współczynniki określające takie przeciążenia mocy (kprz) należy wprost proporcjonalnie odnieść także do prądu obliczeniowego szynoprzewodu,

b) linia dystrybucyjna

Do określenia obliczeniowego prądu obciążeniowego linii szynoprzewodowej przesyłowej lub rozdzielczej stosuje się na ogół następujący wzór:

gdzie:

IB – obliczeniowy prąd obciążenia linii (szynoprzewodu dystrybucyjnego), w [A],

Pii – moc czynna i-tego urządzenia, w [kW],

cos ji – współczynnik mocy i-tego urządzenia, w [-],

Un – znamionowe napięcie międzyfazowe, w [kV],

kj – współczynnik jednoczesności dla grupy odbiorników, w [-],

kzi – współczynnik zapotrzebowania i‑tego odbiornika, w [-],

i – numer odbiornika, w [-],

n – liczba odbiorników, w [-],

b – współczynnik zasilania, w [-],

b = 1 dla linii zasilanych jednostronnie,

b = 0,5 dla szczególnych przypadków linii zasilanych dwustronnie.

Ten szczególny przypadek, gdy współczynnik zasilania b = 0,5, dotyczy linii rozdzielczych zasilanych dwustronnie i sytuacji, gdy prąd obliczeniowy pojedynczego odbiornika jest dużo mniejszy od obliczeniowego prądu całego szynoprzewodu. Ponadto odbiorniki są rozłożone równomiernie wzdłuż linii. W praktyce takie układy występują dla linii oświetleniowych. W pozostałych przypadkach należy obliczyć rozpływ prądów w linii i sprawdzić, czy szynoprzewód nie będzie przeciążany.

Po określeniu prądu obliczeniowego obciążenia IB można przystąpić do dobrania szynoprzewodu o określonym prądzie znamionowym In_sz. W tym celu należy dobrać przewód szynowy, który spełni warunek:

gdzie:

IB – prąd obliczeniowy obciążenia linii, w [A],

In – prąd znamionowy lub prąd nastawienia zabezpieczenia przewodu szynowego, w [A],

Iz – wymagana minimalna długotrwała obciążalność prądowa przewodu szynowego, w [A],

k2  – współczynnik krotności prądu powodującego zadziałanie urządzenia zabezpieczającego w określonym umownym czasie, przyjmowanym jako równy:

  • 1,6 – 2,1 dla wkładek bezpiecznikowych,
  • 1,45 dla wyłączników nadprądowych o charakterystyce B, C i D,
  • 1,2 dla wyłączników nadprądowych selektywnych o charakterystyce E,

Iz_sz – długotrwała obciążalność przewodu szynowego, w [A],

In_sz – znamionowy prąd szynoprzewodu odczytany z katalogu producenta, w [A],

k1c – współczynnik poprawkowy uwzględniający temperaturę otoczenia, w jakiej pracuje przewód szynowy odczytany z katalogu producenta, w [-],

k2c – współczynnik poprawkowy uwzględniający sposób ułożenia/montażu szynoprzewodu odczytany z katalogu producenta, w [-],

Są to czynności analogiczne jak dla typowego rozwiązania opartego na przewodach i kablach. Jedyną różnicą jest mniejsza liczba współczynników poprawkowych.

Współczynnik poprawkowy uwzględniający temperaturę otoczenia, w jakiej pracuje przewód szynowy

Współczynnik poprawkowy uwzględniający temperaturę otoczenia, w jakiej pracuje przewód szynowy w normie przedmiotowej [1] został oznaczony jako k1c.

Współczynnik temperaturowy k1c jest to stosunek prądu długotrwale dopuszczalnego w określonej temperaturze otoczenia do prądu znamionowego podawanego przez producenta dla referencyjnej temperatury odniesienia. Normy dotyczące przewodów szynowych: PN-EN 60439-2 [1] oraz PN-EN 61439-6 [2] podają wartość 35°C jako temperaturę referencyjną. Producenci systemów przewodów szynowych często przyjmują jako temperaturę odniesienia 40°C. W katalogach przewodów szynowych można znaleźć informację o współczynniku temperaturowym w formie wykresów lub tabel. W tabeli 1. zestawiono współczynniki temperaturowe dla wybranej grupy przewodów szynowych.

Współczynnik poprawkowy uwzględniający sposób ułożenia/montażu szynoprzewodu

Współczynnik poprawkowy uwzględniający sposób ułożenia/montażu szynoprzewodu w normie przedmiotowej [2] został oznaczony jako k2c.

Współczynnik ułożenia/montażu k2c jest zależny od sposobu układania przewodów szynowych. Jego wartość jest związana z różnymi możliwościami oddawania ciepła w zależności od ułożenia przewodników względem siebie. Rozróżnia się trzy sposoby montażu szynoprzewodów przedstawione na rysunku 2.

Do pionowego sposobu ułożenia zaliczane są również te linie, które posiadają odcinki pionowe o długościach ponad 100 cm. Zatem nie tylko linie, które są zamontowane w szachtach instalacyjnych, ale także odcinki mostów, które posiadają pionowe zejścia do transformatorów czy rozdzielnic przekraczających 100 cm, powinny zostać zakwalifikowane do pionowego sposobu ułożenia szynoprzewodów.

W katalogach producentów szynoprzewodów można odnaleźć wartości współczynników redukcyjnych lub wprost informację o prądzie znamionowym w zależności od sposobu ułożenia. Zmiana prądu znamionowego może być także powiązana ze stopniem ochrony jego obudowy. W zależności od rodzaju izolacji przewodników (powietrzna lub stała) wartości współczynników są różne. W ofercie producentów dominują dwa rozwiązania:

a) przewody szynowe w izolacji powietrznej

Przewody szynowe w izolacji powietrznej, posiadają perforowaną obudowę, w której znajdują się szyny rozstawione na izolatorach, a powietrze stanowi izolację elektryczną pomiędzy szynami. Przy tego typu rozwiązaniu znaczenie ma zarówno sposób ułożenia, jak i stopień ochrony IP. W tabelach 2. i 3. przedstawiono zmiany prądu znamionowego przewodu szynowego w zależności od sposobu ułożenia oraz stopnia IP.

b) przewody szynowe o konstrukcji kanapkowej

Innym typem przewodów szynowych są przewody szynowe o konstrukcji „kanapkowej”. Każda z szyn w tym rodzaju szynoprzewodu jest oddzielnie izolowana specjalną folią poliestrową. Szyny są zestawione w ten sposób, że stykają się wzajemnie swoimi izolacjami, a następnie całość jest zamknięta w obudowie, tworząc zwartą konstrukcję kompaktową. Są to systemy, w których współczynnik montażu k2c = 1. Przykładami takich systemów szynoprzewodów dużej mocy są:

  • KT 1000A – 5000A Schneider,
  • LX 800A – 5000A Siemens,
  • SCP 630A – 5000A Zucchini.

Nie oznacza to oczywiście, że zjawiska różnej skuteczności oddawania ciepła w nich nie występują, ale zostały skonstruowane, przebadane i oznaczone dla najbardziej niekorzystnego przypadku ułożenia. Zatem wybierając system szynoprzewodów, w którym nie następuje redukcja prądu w zależności od ułożenia oraz średnia temperatura dobowa pokrywa się z temperaturą referencyjną, otrzymujemy prostą zależność doboru prądu znamionowego przewodu szynowego Iz_sz = In_sz3 Iz , w innych przypadkach należy uwzględnić współczynniki poprawkowe.

Wyższe harmoniczne

Przy doborze prądów znamionowych przewodów szynowych należy podobnie jak to ma miejsce przy przewodach i kablach, uwzględnić wpływ poziomu wyższych harmonicznych na zmniejszenie obciążalności długotrwałej. W wielu przypadkach producenci systemów szynoprzewodowych podają wytyczne doboru odpowiedniego prądu znamionowego linii w zależności od zawartości wyższych harmonicznych (tab. 4.) w obliczeniowym prądzie obciążenia.

Można tutaj zauważyć następującą prawidłowość i stosować ją w obliczeniach inżynierskich. Podane w katalogach prądy znamionowe odnoszą się do przypadków, gdy zawartość wyższych harmonicznych nie przekracza 15%. Powyżej tej wartości, ale nie więcej niż 33%, należy przewymiarować szynoprzewód o jeden stopień. Natomiast dla zawartości wyższych harmonicznych powyżej 33% należy przewymiarować linie o dwa stopnie.

Prąd w przewodzie neutralnym

Przewody szynowe o prądach znamionowych od 63 A występują w większości w układach trójfazowych. Przekrój szyny neutralnej jest zwykle równy przekrojowi szyn fazowych (zdarzają się przypadki, w których przekrój szyny neutralnej stanowi 50% przekroju szyny fazowej). Takie układy są oczywiście przeznaczone do pracy w sytuacjach, w których prąd w torze neutralnym nie przekracza wartości prądów obliczeniowych fazowych. Jednak w praktyce coraz częściej występują odbiorniki nieliniowe, takie jak zasilacze UPS, zasilacze impulsowe, lampy fluoroscencyjne itp. Szczególne nagromadzenie tego typu urządzeń występuje w serwerowniach oraz obwodach komputerowych budynków biurowych. Najbardziej niekorzystna jest zawartość w prądzie trzeciej harmonicznej i jej krotności, ponieważ prądy te sumują się algebraicznie w przewodzie neutralnym. Gdy po wyliczeniu prądu w torze neutralnym okazuje się, że jego wartość skuteczna jest większa od prądów fazowych, mamy dwa wyjścia doboru przewodu szynowego:

  • dobrać szynoprzewód do prądu w przewodzie neutralnym i jednocześnie przewymiarować tory fazowe. Sposób takiego doboru został przedstawiony w tabeli 5.,
  • wybrać szynoprzewód z podwójnym przekrojem toru neutralnego. Przekrój takiego szynoprzewodu został przedstawiony na rysunku 3.

Przykład 1

Transformator o mocy: 1600 kVA i przekładni 15/0,4 kV należy połączyć z polem zasilającym rozdzielnicy głównej obiektu za pomocą:

  1. mostu kablowego,
  2. przewodem szynowym.

Nie przewiduje się przeciążania transformatora. Zabezpieczenie po stronie SN – bezpiecznik topikowy typu VVC 10/17,5 kV  125 kA. Temperatura w komorze transformatora oraz rozdzielni nn nie przekroczy temperatury 40ºC. Materiał przewodnika – aluminium. Układ sieci TN-S.

Obliczenia

Prąd znamionowy dolnej strony transformatora wynosi:

Jako zabezpieczenie mostu kablowego należy przyjąć: wyłącznik powietrzny DMX3‑N 2500 o prądzie znamionowym In = 2500 A z nastawą prądu przeciążeniowego zwłocznego Ir = 2300 A.

a) Most kablowy:

Zgodnie z PN-IEC 60364-5-523 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów, przy sposobie ułożenia „F” (korytko poziome z perforacją, przewody stykające się, ułożenie obok siebie) po uwzględnieniu współczynników poprawkowych, warunki długotrwałej obciążalności prądowej i przeciążalności spełnią kable 4´(7´YAKXS 300)+4´(YAKXSżo 300), dla ­których:

gdzie:

Idd – długotrwała obciążalność przewodu (kabla) uwzględniająca sposób ułożenia i temperaturę otoczenia,

Iz' – długotrwała dopuszczalna obciążalność przewodu odczytana z normy PN-IEC 60364‑5-523, w [A],

kp – współczynnik poprawkowy uwzględniający sposób ułożenia przewodu lub kabla, w [-],

kt – współczynnik poprawkowy uwzględniający temperaturę otoczenia, w jakiej pracuje przewód lub kabel, w [-].

Średnica zewnętrzna kabla YAKXS 300 wynosi 28,30 mm [14]. Powierzchnia (przekrój poprzeczny) zajęta przez most kablowy wraz korytami wyniesie w przybliżeniu 0,2 m2. Ciężar metra bieżącego mostu kablowego wynosi w przybliżeniu: 80 [kg/m].

b)  Most wykonany przewodem szynowym:

Na podstawie katalogu przewodów szynowych [3] dobieramy przewód szynowy typu SCP5C (żyła neutralna i ochronna o przekroju równoważnym przewodom fazowym) o prądzie znamionowym 2500 A, dla którego:

Powierzchnia (przekrój poprzeczny) zajęty przez przewód szynowy wyniesie w przybliżeniu: 0,06 m2. Ciężar metra bieżącego przewodu szynowego wynosi w przybliżeniu: 50 [kg/m].

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.