elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie i eksploatacja kabli teleinformatycznych (część 2)

Parametryzacja własności transmisyjnych konstrukcji kablowych

Przykłady źródeł zakłóceń występujących podczas jednoczesnej transmisji sygnału elektrycznego na czterech parach przewodowych

Przykłady źródeł zakłóceń występujących podczas jednoczesnej transmisji sygnału elektrycznego na czterech parach przewodowych

Strukturalne sieci teleinformatyczne utożsamiane są zwykle z serwerami, routerami czy różnego rodzaju przełącznikami. Niejako w ich tle funkcjonuje infrastruktura kablowa, od której wymaga się, aby zapewniała możliwie najszybszą transmisję sygnału i szerokie pasmo przenoszenia.

Zobacz także

mgr inż. Monika Walkowicz, dr inż. Beata Smyrak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych Projektowanie i eksploatacja kabli teleinformatycznych (część 1)

Projektowanie i eksploatacja kabli teleinformatycznych (część 1) Projektowanie i eksploatacja kabli teleinformatycznych (część 1)

Rozwój nowoczesnej telekomunikacji w sposób nieodłączny związany jest z wdrażaniem na rynek coraz to nowszych usług. Wymaga to realizacji nowatorskich inwestycji i przedsięwzięć, których celem jest m.in....

Rozwój nowoczesnej telekomunikacji w sposób nieodłączny związany jest z wdrażaniem na rynek coraz to nowszych usług. Wymaga to realizacji nowatorskich inwestycji i przedsięwzięć, których celem jest m.in. poszerzanie zasięgu sieci.

mgr inż. Krzysztof Berlik Budowa linii kablowych WN

Budowa linii kablowych WN Budowa linii kablowych WN

Przyszłość budowy sieci WN w miastach należy do linii kablowych i GPZ-tów wnętrzowych. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, umożliwiające realizację tak istotnej inwestycji w obszarze zurbanizowanym....

Przyszłość budowy sieci WN w miastach należy do linii kablowych i GPZ-tów wnętrzowych. Jest to w zasadzie jedyne rozwiązanie, umożliwiające realizację tak istotnej inwestycji w obszarze zurbanizowanym. Jest ono kilkakrotnie droższe od napowietrznego, lecz pozwala na zrealizowanie inwestycji oraz jest znacznie bardziej bezpieczne w eksploatacji.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej? Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną,...

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, a nierzadko w domach mieszkalnych mamy również do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowanymi systemami automatyki.

Streszczenie

Opracowanie coraz to szybszych przepływności w sieciach i wynikający z nich dynamiczny rozwój teleinformatycznych aplikacji kablowych przełożył się na określenie nowych grup kategorii przewodów o podwyższonych parametrach transmisyjnych (np. kat. 5e, 6, 7). Wymagania techniczne i technologiczne oraz zalecenia projektowe i instalacyjne stawiane nowym grupom produktów przeznaczonych do okablowania strukturalnego zostały sklasyfikowane w polskich (m.in. PN-EN 50288) i międzynarodowych (m.in. ISO/IEC 11801) normach. W artykule zdefiniowane zostały własności transmisyjne kabli teleinformatycznych (m.in. parametry elektromagnetyczne, propagacyjne) w odniesieniu do światowych standardów. Ponadto przedstawiono przykładowe charakterystyki zmian w funkcji częstotliwości pracy przewodów.

Abstract

Design and operation of telecommunication cables

The development of ever faster rate in the networks and the resulting dynamic development of the telecommunication cable applications translated into new groups to identify categories of cables with improved transmission parameters (such as category 5e, 6, 7). Technical and procedural requirements and the design and installation recommendations posed new categories of products dedicated to structured cabling, are classified in Polish (such as PN-EN 50288) and international (e.g. ISO/IEC 11801) standards. In the paper are defined transmission properties of telecommunication cables (including the electromagnetic parameters, propagation) in relation to global standards. In addition, the characteristics of a sample changes as a function of frequency cables.

Warto jednak pamiętać, że tory przewodowe, symetryczne lub współosiowe (koncentryczne) nie są idealnymi mediami transmisyjnymi. Przesyłane sygnały są zniekształcane i zakłócane. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zniekształceń: zniekształcenia odbiciowe, zniekształcenia tłumieniowe oraz zniekształcenia fazowe.

Ponadto, rzeczywiste tory przewodowe nie są idealnie chronione przed zakłóceniami przenikającymi z ich zewnętrznego otoczenia. W przypadku kabli wieloparowych, mogą to być zakłócenia przenikowe, indukowane w torze przez pole elektromagnetyczne towarzyszące transmisji sygnałów w sąsiednich torach tego samego kabla, albo typowe zakłócenia zewnętrzne, indukowane przez źródła zakłóceń, ulokowane w sąsiedztwie danego przewodu. Wymienione zjawiska towarzyszące w sposób nieodłączny teleinformatycznym aplikacjom kablowym zostały omówione w dalszej części.

Parametry elektryczne

W niniejszym rozdziale dokonano charakterystyki wybranych parametrów transmisyjnych kabli teleinformatycznych, zgodnych z obowiązującymi normami PN-EN 50288. Wymagania zostały w sposób szczegółowy zamieszczone w tabeli 1. Warto zaznaczyć, że większość z tych parametrów wyrażana jest w jednostkach zwanych decybelami (dB). Jest to względny wskaźnik poziomów napięcia lub mocy. Mierzenie strat sygnału w dB ma taką zaletę, że aby obliczyć wynikowe straty, należy dodać wszystkie składowe.

Przedstawienie własności kabli teleinformatycznych kategorii 5e i wyższych rozpocznijmy od jednego z bardzo istotnych parametrów, tj. tłumienności nazywanej także stratnością przesyłu sygnału elektrycznego. Zwiększa się ona wraz ze wzrostem częstotliwości sygnału i długością odcinka kabla. Jeżeli tłumienie jest zbyt duże (tzn. sygnał staje się za słaby), to odbiornik nie będzie w stanie odróżnić sygnału od szumu i zaczną występować wówczas błędy transmisji. Współczynnik odbicia sygnałów (ang. Return Loss) nazywany echem lub echami, zilustrowano w sposób schematyczny na rysunku 1.

Każda nieregularność występująca w łączu (m.in. wada, wtyk, gniazdo) lub innego rodzaju niedopasowanie impedancyjne (m.in. wynikające z wad materiałowych żyły przewodzącej) powoduje odbicie transmitowanego impulsu, czyli wygenerowanie w miejscu niedopasowania niekorzystnej fali zwrotnej, zniekształcającej przez pewien czas wszystkie impulsy przenoszące informacje. Wartość tłumienności odbiciowej definiuje się jako iloraz sygnału odbitego do transmitowanego.

Kolejnym istotnym parametrem tej grupy aplikacji jest pojemność skuteczna pomiędzy żyłami tego samego toru symetrycznego, która mierzona jest w warunkach zrównoważenia. Wynika z istnienia elementów przewodzących, na których może zgromadzić się ładunek, oddzielonych izolatorem, pomiędzy którymi występuje różnica potencjałów, czyli napięcie. Na wielkość pojemności wpływa zarówno rodzaj wprowadzonego pomiędzy elementy przewodzące izolatora, który charakteryzuje się określoną przenikalnością dielektryczną względną, jak i geometria całego układu.

Z pojemnością skuteczną związana jest ponadto asymetria pojemności względem ziemi dowolnego toru transmisyjnego, która wyraża różnicę pojemności cząstkowych poszczególnych żył tego samego kabla względem ziemi. Małe wartości asymetrii pojemności świadczą o poprawnym wykonaniu kabla. Także w tym przypadku asymetria zależy od geometrii żyły przewodzącej i jakości wytłoczonej izolacji (m.in. konieczność zachowania centryczności), a także od technicznych i technologicznych warunków prowadzenia procesu produkcyjnego. Z praktycznego punktu widzenia pojemność skuteczna i asymetria pojemności traktowane są jako wyznaczniki dokładności wykonania poszczególnych par żył przewodzących, czyli zachowania ich geometrii, zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi w normach.

Następną bardzo ważną grupą własności kabli teleinformatycznych są tzw. przesłuchy, czyli niekorzystne zjawiska przenikania sygnału z jednego toru transmisyjnego do drugiego za pośrednictwem indukcji elektromagnetycznej. Przenikanie sygnału z jednej pary do drugiej to m.in. tzw. tłumienność zbliżnoprzenikowa (ang. Near End Cross-Talk Loss, NEXT) przedstawiona w sposób schematyczny na rysunku 2. Termin „near-end” określa, że pomiar spadku mocy sygnału jest prowadzony po tej samej stronie, po której prowadzona jest transmisja. NEXT zwiększa się wraz ze zwiększaniem częstotliwości sygnału i długości kabla. Drugim parametrem, zbliżonym do przeniku NEXT jest tzw. przenik zdalny (ang. Far End Cross-Talk Loss, FEXT), różniący się tym, że zakłócenia mierzone są na przeciwnym końcu kabla niż sygnał wywołujący zakłócenia (rys. 3.).

Pamiętając, że parametry NEXT i FEXT mierzone są zawsze pomiędzy dwoma parami (parą zakłócającą i parą zakłócaną), należy także wspomnieć o przesłuchach występujących w konstrukcjach kablowych, gdy sygnał transmitowany jest nie jedną, a wszystkimi czterema parami. Konieczność prowadzenia takich pomiarów pojawiła się wraz z wprowadzeniem na rynek nowych standardów Fast Ethernetu: 100BASE-T4 i 1000BASE-T. W takich przypadkach na każdą pojedynczą parę mają wpływ pozostałe trzy. Aby obliczyć sumę wpływów, należy dodać tłumienności przenikowe pochodzące od każdej z poszczególnych (trzech) par. W tym przypadku będziemy mówić o dwóch zmiennych parametrach, z których pierwszy to tłumienność równoważna sumie mocy przeniku zbliżnego (ang. Power Sum Near End Cross-Talk Loss, PSNEXT) oraz odstęp równoważny sumie mocy przeniku zdalnego (ang. Power Sum Far End Cross-Talk Loss, PSELFEXT).

Omawiając w dalszym ciągu parametry kompatybilności elektromagnetycznej (tj. zjawiska przesłuchów) należy zwrócić uwagę na kolejne dwa, proste wskaźniki informujące o jakości wykonanego kabla przeznaczonego do pracy na określonej częstotliwości. Jest to tzw. odstęp zbliżnoprzenikowy (ang. Attenuation to Crosstalk Ratio, ACR) oraz odstęp zdalnoprzenikowy (ang. Equal Level Far End Cross-Talk Loss, ELFEXT – rys. 3.). Pierwszy określany jako stosunek tłumienia do przesłuchu wyznacza odstęp w decybelach pomiędzy sygnałem użytecznym a zakłóceniem przenikowym na początku kabla.

Jeśli ACR jest większy od zera, to sygnał jest mocniejszy od szumu i dane, które zawiera, mogą zostać dekodowane. Jeżeli zaś szum będzie większy od sygnału, to odbiornik nie będzie w stanie poprawnie rozszyfrować sygnału. Sposób wyliczania ACR zilustrowano na rysunku 4. Drugi z omawianych parametrów, tj. odstęp zdalnoprzenikowy ELFEXT, jest mierzony względem poziomu sygnału odbieranego, a nie nadawanego. Matematycznie jest to wynik otrzymany z różnicy pomiędzy wartością parametru FEXT i tłumienia dla danego toru transmisyjnego.

Omawiając parametry transmisyjne torów teleinformatycznych należy zwrócić uwagę na ważną grupę pomiarów parametrów propagacyjnych, a mianowicie: prędkość propagacji fali (ang. Propagation Speed, Velocity Factor), opóźnienie propagacji (ang. Phase Delay) i przesunięcie fazowe (ang. Delay Skew). Sygnał elektryczny transmitowany przez kabel z miedzianą żyłą przewodzącą posiada skończoną szybkość. Zwykle wyraża się go w procentach szybkości światła (czyli prędkości rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni c=299 792 458 m/s).

Gdy dane są transmitowane przez cztery pary równocześnie, to wszystkie cztery sygnały muszą zostać odtworzone w jeden strumień danych. Wymaga to synchronizacji pomiędzy nimi. To oznacza, że sygnały transmitowane przez różne pary muszą docierać do odbiornika w określonym czasie. Krytyczna jest tutaj zatem różnica pomiędzy parą o największym i najmniejszym opóźnieniu propagacji. Ta różnica to wspomniane przesunięcie fazowe, którego pomiar to jedno z podstawowym wymagań stawianych grupie kabli teleinformatycznych przez standardy 1000-BASE-T.

Jak wynika zatem z powyższego opisu, kabel teleinformatyczny jest przykładem aplikacji, której stawia się bardzo wysokie wymagania dotyczące zarówno budowy konstrukcyjnej torów, jak i własności transmisyjnych. Projektując tego typu przewody warto także brać pod uwagę sumaryczny wpływ wszystkich możliwych do wystąpienia źródeł zakłóceń podczas jednoczesnej transmisji na czterech parach tzw. skrętki (rys. 5.).

Podsumowanie

Wzrost przepustowości pasma w sieciach teleinformatycznych generuje potrzebę rozwoju innowacyjnych aplikacji z grupy kabli i przewodów, których zadaniem jest usprawnienie działania sieci na drodze minimalizacji stratności transmitowanych sygnałów elektrycznych. Produktami pozwalającymi na uzyskanie prędkości przesyłu danych (m.in. 100 MHz, 250 MHz), wykorzystującymi do transmisji wszystkie cztery pary przewodów, jest miedziane okablowanie strukturalne.

W artykule wykazano, że kable te zapewniają niski poziom strat sygnału i tłumienie przesłuchów obcych. W sposób bezpośredni wpływa to na uzyskanie wyższego stosunku sygnał/szum.

***

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Literatura

  1. PN-EN 50288-3-1:2003: Przewody wielożyłowe stosowane w cyfrowej i analogowej technice przesyłu danych. Część 6-1. Wymagania grupowe dotyczące przewodów nieekranowanych do częstotliwości 100 MHz – Przewody przeznaczone do pionowego i poziomego układania w budynkach.
  2. PN-EN 50288-6-1:2003: Przewody wielożyłowe stosowane w cyfrowej i analogowej technice przesyłu danych. Część 6-1. Wymagania grupowe dotyczące przewodów nieekranowanych do częstotliwości 250 MHz – Przewody przeznaczone do pionowego i poziomego układania w budynkach.
  3. PN-EN 50288-4-1:2003: Przewody wielożyłowe stosowane w cyfrowej i analogowej technice przesyłu danych. Część 6-1. Wymagania grupowe dotyczące przewodów nieekranowanych do częstotliwości 600 MHz – Przewody przeznaczone do pionowego i poziomego układania w budynkach.
  4. PN-EN 50289-1-1:2006: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-1: Metody badań właściwości elektrycznych. Wymagania ogólne.
  5. PN-EN 50289-1-2:2007: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-2: Metody badań właściwości elektrycznych. Odporność na prąd stały.
  6. PN-EN 50289-1-3:2007: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-3: Metody badań właściwości elektrycznych. Wytrzymałość elektryczna.
  7. PN-EN 50289-1-4:2007: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-4: Metody badań właściwości elektrycznych. Rezystancja izolacji.
  8. PN-EN 50289-1-5:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-5: Metody badań właściwości elektrycznych. Pojemność.
  9. PN-EN 50289-1-6:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-6: Metody badań właściwości elektrycznych. Właściwości elektromagnetyczne.
  10. PN-EN 50289-1-7:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-7: Metody badań właściwości elektrycznych. Szybkość propagacji.
  11. PN-EN 50289-1-8:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-8: Metody badań właściwości elektrycznych. Tłumienność.
  12. PN-EN 50289-1-9:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-9: Metody badań właściwości elektrycznych. Wymagania niesymetrii.
  13. PN-EN 50289-1-10:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-10: Metody badań właściwości elektrycznych. Przenik.
  14. PN-EN 50289-1-11:2002: Kable teleinformatyczne. Metody badania. Część 1-1: Metody badań właściwości elektrycznych. Impedancja falowa, impedancja wejściowa, tłumienność odbiciowa.
  15. Knych T., Smyrak B., Walkowicz M.: Charakterystyka kabli symetrycznych dedykowanych dla sieci teleinformatycznych. XIX Konferencja Szkoleniowo – Techniczna KABEL, Zakopane, 6 – 9 marca 2012 r.
  16. TECHNOKABEL S.A. – Informator Techniczny Warszawa 2007.
  17. Breyer R., Riley S.: Switched, Fast and Gigabit Ethernet. McMillam Technical Publishing 1999.
  18. Sclater N.: Wire & Cable for Electronics. McGraw Hill 1991.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.