elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Funkcjonalności instalacji budynku prosumenta udostępniane przez chmurę i internet 5G

Prosumer building installation functionalities made available via the 5G Cloud and Internet

Możliwości sprzężenia instalacji inteligentnej: a) z komputerem; b) z siecią Internet i Chmurą, rys. E. Sroczan

Możliwości sprzężenia instalacji inteligentnej: a) z komputerem; b) z siecią Internet i Chmurą, rys. E. Sroczan

Możliwość prawna [18] pozwalająca zainstalować własne źródło zasilania domu jednorodzinnego (również bu­dyn­ku wielomieszkaniowego) spowodowała poja­wie­nie się nowego elementu składowego systemu elek­tro­energetycznego, jakim jest prosument. Łańcuch techno­logiczny źródło (elektrownia), medium (sieci i insta­lacje) oraz odbiorca (użytkownik końcowy) energii elek­trycznej został zmodyfikowany w ostatnim og­ni­wie – odbiorca jest również producentem energii, w okre­ślonych ramach. W sieci zasilającej nn, w punkcie, w którym do tej pory był przyłączony odbiorca energii, pojawiło się źródło SEM. Wprowadza ono do lokalnej sieci moc, dostarczaną do tej pory przez źródła systemu (SE). Zmienia to ­kierunek przepływu mocy i tym samym zmieniają się poziomy napięć w sieci nn.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

W artykule:

• Rozwój sieci Internet
• Integracja sterowania modułami instalacji inteligentnej
• Integracja funkcjonalności czujników instalacji inteligentnej
• Standard LCN

Streszczenie

Postępy techniczne i technologiczne informatyki oraz telekomunikacji pozwalają na dalsze modyfikowanie i rozszerzanie funkcji sterowania pracą urządzeń, już nie tylko w domu (mieszkaniu) ale również w procesach technologicznych – w przemyśle, także w energetyce. Istotną rolę w działaniu systemu elektroenergetycznego (SE) spełnia telekomunikacja udostępniająca media transmisyjne o przepustowości gwarantującej dostęp adresata do informacji w czasie rzeczywistym, z opóźnieniem transportowym, które nie wpływa na jakość i bezpieczeństwo automatycznej regulacji parametrów instalacji. Te cechy wynikają z zastosowania techniki obliczeń w „chmurze”, Internetu 5G jako medium oraz cech Internetu Rzeczy (IoT), który coraz powszechniej ewoluuje do Internetu Wszystkiego (IoE). W artykule opisano wybrane elementy struktury nowoczesnej instalacji inteligentnej prosumenta.

Abstract

Technical progress in the fields of computing science and telecommunications allow for further modification and extension of the control functions of devices. This become possible not only in the house (apartment) but also in technological processes in both industry and energy sector as well. Transmission media with a wide bandwidth guarant access to real time information to the recipient, with a transport delay that does not affect the quality and safety of automatic control of installation parameters. Such solution become available due to the use of computing techniques in the “cloud”, use of 5G Internet and features of the Internet of Things (IoT), which is increasingly evolving to the Internet of Everything (IoE). The article describes selected elements of the prosumer smart installation structure.

 

Ten stan jest możliwy do za­ak­cep­towania przez operatorów sieci dystrybucyjnej dzięki urządzeniom automatyzującym pracę sieci zasilającej i rozdzielczej. Nowoczesny system stero­wania ruchem w sieciach jest uzupełniony wyposa­żeniem technicznym domu (mieszkania) [15], które umo­żliwia automatyczne sterowanie pracą urządzeń od­biorczych energii, zarówno elektrycznej, jak i cie­plnej, ponieważ sterowanie jest zintegrowane dzięki zast­osowaniu urządzeń HES/HBES [6, 7, 10, 11], tworzących insta­lację inteligentną [2, 3, 17]. Instalacja elektryczna budynku, również prosu­men­ta, musi spełniać warunki techniczne określone rozporządzeniami ministerstw i odpowiednich norm [8, 9, 12, 13].

Rozwój sieci Internet

Internet LTE (Long Term Evolution) jest w fazie ciągłej (długoterminowej) ewolucji. W sensie tech­ni­cz­nym dotyczy to obszaru dostępności do sieci, sposobu dostępu – bezprzewodowy, przewodowy oraz trans­mi­sji między węzłami sieci [1, 19].

Wykorzystanie sieci telefonii przewodowej (lata 80. ubiegłego wieku) pozwalało na uzyskanie prędkości przesyłu informacji pokazanej na rysunku 1.

pasma czestotliwosci rys1

Rys. 1. Pasma częstotliwości: w łączu abonenckim ISDN (xDSL) sieci PSTN (Public Switched Telecommunication Network), rys. E. Sroczan

Obecnie prędkość transmisji w Internecie 5G wynosi 10 Gbt/s, a czas dostępu do sieci i związane z tym opóźnienie przesyłu informacji, mierzony jest w milisekundach. Te parametry medium transmisyjnego pozwalają sterować zdalnie procesami automatycznej regulacji, ponieważ odpowiadają ste­ro­wa­niu w czasie rzeczywistym.

Możliwości te wykorzystano również w układach automatyki w instalacjach inteligentnych [15]. Sterowanie pracą odbiorników zasilanych z takiej instalacji jest realizowane zgodnie z algorytmami zaimplementowanymi w modułach inteligentnych tworzących rozproszony system automatyki, zawierający również systemy wbudowane. W każdym procesie sterowania istnieje powiązanie układu wykonawczego z sygnałem sterującym, inicjującym jego działanie. Sygnał może być przesłany torem przewodowym, światłowodem, kanałem radiowym lub w paśmie podczerwieni. W rozproszonym systemie automatyki, a takim jest instalacja inteligentna, istotna jest warstwa komunikacyjna między tymi urządzeniami (rys. 3.) zapewniająca pewną, bezpieczną i szybką transmisję sygnałów [4, 5]. Takie wymagania, między innymi, spełnia Internet 5G. Obecnie działają sieci łączności mobilnej w standardach: 2G, 3G oraz 4G. Ruch w sieci GSM wzrasta dwukrotnie co dwa lata. W Polsce wykorzystanie internetu mobilnego jest większe niż w pozostałych krajach UE. Biorąc to pod uwagę wymagane jest zwiększenie przepustowości sieci, jednak jest ono uwarunkowane gęstością rozmieszczenia stacji bazowych, prędkością bitową transmisji, sposobem zagospodarowania dysponowanym w kraju widmem częstotliwości radiowych (rys. 2.) oraz sposobem kodowania i modulacji częstotliwości nośnej kanałów.

zagospodarowanie widma czestotliwosci rys2

Rys. 2. Zagospodarowanie widma częstotliwości radiowych w Polsce, wyróżniono pasma przeznaczone dla Internetu – ruchu mobilnego, rys. E. Sroczan

struktura inteligentnej chmury rys3

Rys. 3. Struktura instalacji inteligentnej zintegrowanej funkcjonalnie z dostępem do Internetu i Chmury, rys. E. Sroczan

Większa gęstość stacji bazowych spowoduje obniżenie promieniowanej mocy również w urządzeniach mobilnych (iPhon’ach, iPod’ach czy iPad’ach) ponieważ zmniejszy się odległość pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem, na jaką jest transmitowany sygnał radiowy. Ograniczeniem prawnym będzie wówczas dopuszczalna wartość poziomu mocy promieniowania elektromagnetycznego (PEM) w danym paśmie częstotliwości.

Dla Regionu 1. ITU (International Telecommunication Union), obejmującego również obszar Europy, decyzją WRC-15 (World Radiocommunication Conference) pasmo częstotliwości 700 MHz, obejmujące przedział 694 – 790 MHz oraz 2,6 GHz i 3,6 GHz przyznano dla potrzeb Internetu 5G [21].

integracja sterowania modułami instalacji inteligentnej

Niezależnie od zastosowanego standardu instalacji inteligentnej jej zakres działania obejmuje sterowanie:

  • ogrzewaniem,
  • oświetleniem,
  • wentylacją,
  • otwieraniem i zamykaniem okien,
  • roletami, żaluzjami, zasłonami,
  • sprzętem RTV i AGD,
  • bramą wjazdową i bramą garażu,
  • podlewaniem kwiatów we wnętrzu domu i roślin w ogrodzie.

Moduły instalacji inteligentnej działają autonomicznie zgodnie z zaimplementowanymi w nich algorytmami. W określonych sytuacjach inicjują działanie wybra­nych modułów, realizując tym samym proces opty­ma­lizacji sterowania. Coraz częściej stosuje się aplikacje rozpoznawania głosu (zwane asystentami) do sterowania pracą odbiorników energii – oświetlenia, ogrzewania, urządzeń RTV itp. Są to: Bixby (Samsung), Alexa (Amazon) Siri (Apple) czy Google Assistant). Współczesne rozwiązania tech­nicz­ne umożliwiają współpracę elementów instalacji o róż­nych standardach. W ramach danego standardu prze­widziano również możliwość zdalnego moni­to­ro­wa­nia pra­cy elementów instalacji oraz wymuszania okre­ślo­nych stanów pracy wybranych modułów – za pośrednictwem sieci Internetu 4G, telefonii satelitarnej oraz PSTN.

Integracja funkcjonalności czujników instalacji inteligentnej

Możliwości integracji różnych systemów instalacji inteligentnych, również z wykorzystaniem zasobów Chmury oraz medium transmisji w postaci sieci przewodowej i bezprzewodowej Internetu przedsta­wio­no dla systemu wykorzystującego trady­cyjną instalację elektryczną z dodatkową żyłą, na pewnych odcinkach obwodu instalacji zasila­jącej (wykorzystuje również transmisję bezprzewodową) oraz standardu bez­prze­wodowego, który może również wykorzystywać sieć przewodową (rys. 4.).

modul sprezenia instalacji rys4

Rys. 4. Moduł sprzężenia instalacji LCN: a) z siecią Internet; b) z komputerem podczas parametryzacji modułów, rys. E. Sroczan

Zakres funkcjonalności opisano schematycznie dla standardu:

  • LCN – przewodowa transmisja danych dodatkową żyłą w obwodzie instalacji zasilającej, światłowodem [9], w podczerwieni oraz przez Inter­net;
  • Z-wave – transmisja bezprzewodowa w sieci kra­to­wej (mesh).

Do elementów instalacji inteligentnych zalicza się urządzenia wchodzące w skład systemu moni­to­ro­wa­nia. Poza przekazywaniem obrazu kolo­ro­we­go ja­ko­ści HD, udostępniają one wiele dodatkowych moż­liwości związanych z ana­lizą obrazu uzyskanego z danej kamery (strefy ob­serwacji).

Z punktu widzenia instalacji elektrycznych istotna jest tech­nika połączenia źródeł obrazu – kamer z urzą­dzeniem zapisującym czy wizualizującym obrazy. Syg­nał można przesłać przewodowo albo bez­prze­wodowo wykorzystując sieć Internet do rejestratora i dalej do instalacji antenowej RTV domu, będzie odbierany na każdym odbiorniku TV przyłączonym do tej instalacji. System CCTV jest jed­nym z urządzeń wyznaczających klasę systemu inteligentnego budynku.

Standard LCN

Wielofunkcyjne czujniki oraz konwertery sygnałów przesyłanych między modułami instalacji pozwalają optymalizować parametry sterowanych układów, zasilanych energią elektryczną, a także energią cieplną i chłodem. Mierzone wielkości fizyczne pozwalają, na dalszym etapie przetwarzania danych, optymalizować procesy zarządzania energią.

Problem jest szczególnie istotny w instalacjach pro­su­men­ckich, w których pewną rolę odgrywać będzie system Smart Grid. Wymagania stawiane przez system sterowania tą siecią (np. DSM – demand side management oraz DSR – demand side responce) mają znaczący wpływ na pracę instalacji prosumenta. W ramach danego standardu przewidziano zastosowanie czujników, które pozwalają uzyskać sygnały opisujące stan poszczególnych układów sterowanych autonomicznie. Dla systemu LCN [22] opracowano szereg czujników i układów wykonawczych, znajdujących zastosowanie w procesach optymalizacji zużycia energii.

LCN GUS jest uniwersalnym czujnikiem temperatury, natężenia oświetlenia, wilgotności, ruchu oraz zawiera odbiornik podczerwieni IR. Wszystkie czujniki są umieszczone we wspólnej obudowie. Czujnik współpracuje z panelem dotykowym LCN-GT. Kanał łączności w paśmie IR pozwala użytkownikowi wpływać na proces sterowania za pomocą urządzenia mobilnego – pilota.

Czujnik natężenia oświetlenia, którego wartość może być wykorzystana do stałej kontroli oświetlenia danego pomieszczenia oraz optymalizacji warunków oświe­tle­nia przy jednoczesnej oszczędności energii. Zinte­gro­wany czujnik światła obejmuje bardzo szeroki zakres pomiarowy od 1 do 100 000 lx.

Detektor obecności – ruchu wykrywa w sposób bierny ruch osób i przedmiotów mierząc ich promieniowanie cieplne. Szeroki zakres regulacji progu zadziałania umożliwia powszechne zastosowanie między innymi do prze­łą­cza­nia funkcji oświetleniowych oraz alarmowych w układach automatyki budynkowej.

Cyfrowy czujnik temperatury, wraz z zintegrowanym procesorem mierzy z dużą dokładnością wartości temperatury w danym pomieszczeniu.

Wyniki pomiarów wymienionych wielkości fizycznych są przesyłane za pośrednictwem portu I do połączonego z czujnikiem modułu lo­gi­cz­nego LCN. Wartości progowe poszczególnych wielkości definiowane są podczas parametryzacji modułów instalacji.

Moduł LCN-GUS zapewnia transmisję czterech zmierzonych wartości wielkości fizycznych do przy­łączonego modułu LCN. Można inicjować dzia­łanie wykorzystując nastawiane progi regulatora, za­łą­czenie albo wyłączenie obwodu. Ponadto dane z czujników można przesłać do innych modułów. Uzyskuje się wówczas efekt synergii procesu regulacji poszczególnych obwodów.

Moduł ba­zowy BASE systemu DOMIQ jest jed­nost­ką centralną systemu DOMIQ zawierającą wbudowany in­ter­fej­s LCN, który pozwala przejąć sygnały przesyłane żyłą D instalacji inteligentnej, tym samym udostępnia informacje z czujników oraz informacje o stanie pracy urządzeń odbiorczych instalacji elektrycznej, oraz elementów instalacji HVAC (heating, ventillation, air condition). Moduł udostępnia wiele cennych fun­kcjo­nalności, które poz­wa­lają uczy­nić budynek in­te­ligentnym i jednocześnie wygodnym dla użyt­kownika instalacji. Jest również przyjaz­ny dla instalatorów zwłaszcza podczas konfiguracji i parametry­zacji modułów. Moduł centralny zawiera pamięć RAM 8 lub 16 MB.

Dzięki modułom instalacji współpracującym z centralą DOMIQ uzyskuje się funkcje wspierające użytkownika w podejmowaniu decyzji i reakcji na określone zda­rzenia występujące w nadzorowanej instalacji. Są to:

Intuicyjne interfejsy użytkownika,

  • inicjowanie monotonnych czynności,
  • dostosowanie układów automatyki do typowych potrzeb i przy­zwyczajeń użytkowników (miesz­kań­ców do­mu),
  • nadążanie z reakcjami budynku na zmienne pory dnia i roku,
  • automatyczna realizacja indywidualnych zadań zde­fi­niowanych przez użytkowników.

Główne funkcjonalności przewidziane dla projek­tan­tów oraz instalatorów – na etapie parame­try­za­cji za­sto­so­wanych ukła­dów są następujące:

  • możliwość tworzenia reguł czasowych, znacznie ułatwiających proces tworzenia algorytmów ukła­dów automatyzacji budynku;
  • wbudowane edytory do tworzenia interaktywnych wizualizacji oraz menu aplikacji na urządzenia mo­bil­ne;
  • definiowanie nieograniczonej liczby zdarzeń wa­run­kowych (typu IF….THEN, JEŻELI … TO);
  • dostęp do wbudowanego zegara czasu rze­czy­wis­tego RTC (real time clock – tryb astronomiczny);
  • wbudowany interfejs do systemu automatyki bu­dyn­kowej LCN;
  • środowisko edytora skryptów Lua;
  • Pamięć RAM 8 lub 16MB.

Moduł sprzęgający magistralę LCN z siecią Internet

Służy do tego konwerter LCN-PKE zapewniający połączenie z magi­stralą LCN: bezpośrednio przez Internet (interfejs i złącze RJ45) lub przez interfejs WLAN. Połączenie z magistralą LCN jest dokonywane za pośrednictwem modułu i zintegrowanego z nim oprogramowania PCHK.

Dostęp do magistrali jest chroniony, przez przyznane licencje, dla dwóch użytkowników – stąd moduł LCN-GVS oraz środo­wis­ko programistyczne LCN-PRO mogą równo­cześ­nie uzys­kać dostęp do magistrali LCN.

Program PCHK Monitor w systemie Windows jest wykorzystywany do dalszej konfiguracji i moni­to­ro­wania instalacji inteligentnej za pośrednictwem LCN-PKE.

Moduł obsługuje dwa protokoły:

  • opcja standardowa do parametryzacji i konserwacji przy pomocy LCN-PRO, do zdalnego sterowania i wizualizacji za pomocą LCN-GVS,
  • opcja integracyjna (protokół PCK) – umożliwiająca dostęp systemów innych producentów, które mogą wykorzystywać funkcjonalność oraz sterować modułami instalacji LCN.

Moduł sprzężenia instalacji LCN z PC

Złącze jest wykorzystywane podczas parametryzacji modułów logicznych instalacji w środowisku pro­gra­mis­tycznym LCN PRO.

Oprócz możliwości wprowadzenia parametrów, środowisko pozwala na podgląd działania po­szcze­gól­nych elementów instalacji oraz umożliwia wymuszenie przez operatora (użytkownika instalacji) zmiany ich stanu.

Na rysunku 3. przedstawiono struktury przyłączenia instalacji do sieci Internet oraz Chmury. Konwerter sygnałów generowanych przez środowisko programistyczne na sygnał magistrali przedstawiono na rysunku 5.

mozliwosci sprzezenia instalacji inteligentnej rys5

Rys. 5.  Możliwości sprzężenia instalacji inteligentnej: a) z komputerem; b) z siecią Internet i Chmurą, rys. E. Sroczan

Standard Z-wave

Protokół transmisji wykorzystujący kanały radiowe w paśmie ISM (industry, science, medicin) – w Europie obowiązuje częstotliwość 868,42 MHz. Sposób działania jest podobny do tech­niki stosowanej w układach ZigBee.

Jądrem sieci (rys. 6.) jest centralka, która integruje współ­pra­cu­ją­ce moduły czujników i układów wykonawczych, realizujących sterowanie [20]. Ponadto sterują urządzeniami symulując obecność użytkownika.

struktura sieci kratowej rys6

Rys. 6.  Struktura sieci kratowej (mesh) systemu Z-Wave: A – urządzenie wykonawcze – aktuator (stycznik, przekaźnik, serwomechanizm), C – czujnik, układ pomiarowy, ID – identyfikator węzła (np. jego numer), L, N – zasilanie sterowanego odbiornika, P – moc odbiornika, – – – – przykładowe tory transmisji, rys. E. Sroczan

Elementy logiczne instalacji inteligentnej stanowią część systemu alarmowego i monitorującego:

  • wysyłają powiadamianie pożarowe,
  • sygnalizują wyciek gazu, wody;
  • monitorują wnętrze budynku i jego otoczenie zew­nętrzne.

Komunikaty przesyłane między elementami mają formę ramki, każda ramka oprócz merytorycznej in­for­macji zawiera informację nadmiarową w postaci sumy kon­trolnej (checksum). Węzeł odbiorczy może spra­w­dzać treść ramki i jej integralność dzięki tej in­for­macji. Ramki uszkodzone (przekłamane lub niepełne) są usuwane.

Węzeł odbiorczy – otrzymujący informacje, wysyła do węzła nadającego potwierdzenie wiadomości (infor­ma­cja zwrotna). Jeśli potwierdzenie nie zostanie otrzy­mane przez węzeł wysyłający, to zakłada się, że wia­domość nie dotarła do odbiorcy. Węzeł wysyłający bę­dzie wtedy retransmitować tę samą wiadomość do czasu, gdy otrzyma potwierdzenia od węzła odbie­ra­jącego. Po trzech nieudanych transmisjach, węzeł wysyłający zakłada, że węzeł adresata informacji jest nieczynny (został usunięty przez użytkownika ins­ta­la­cji) unika się w ten sposób niejednoznaczności diag­no­zy czy węzeł zrozumiał (zaakceptował) albo wy­ko­nał polecenie.

Lokalne różnice w odbiorze sygnału radiowego powo­dują, że analizator sieci Z-Wave (tzw. snifer, opro­gramowanie, które śledzi ruch w sieci) nie odbiera transmisji między węzłami w taki sam sposób jak węzły uczestniczące w przenoszeniu danych.

Snifer może przejąć uszkodzoną ramkę, podczas gdy węzeł otrzymujący nie stwierdził żadnego błędu. Snifer wykryje wtedy nieuprawnione potwierdzenie z węzła otrzymującego.

Dzięki temu wiadomość potwierdzająca od węzła otrzymującego nie zostanie przekazana do węzła wy­sy­ła­jącego – a polecenie nie jest wtedy wykonane. Snifer również wykryje powtórne wysłanie polecenia, chociaż wysłaną wiadomość po­prawnie otrzymano za pierwszym razem.

Protokół Z-Wave umożliwia transmisję informacji pomiędzy węzłami sieci. Jeśli to konieczne, inne węzły są używane jako retransmitery (repeater’y – pow­ta­rza­cze). Koordynuje te działania węzeł zwany centralą. Ten proces wytyczania trasy do węzła docelowego nazywa się marszrutowaniem (rutowaniem – funkcją realizowaną przez ruter) (rys. 6.).

Podczas marszrutowania, centrala żąda od nowego węzła, aby odszukał swoje węzły sąsiednie – sąsiadów. Dzięki tej informacji, centrala tworzy mapę sieci i określa alternatywne, możliwe drogi do żądanego węzła.

Wykorzystując węzły pośrednie, węzeł wysyłający włącza do wysyłanej ramki informacje o trasie po­łą­czenia. Każdy węzeł pośredni (jako retransmiter) przeprowadza analizę składniową adresów wyty­czających przebieg dalszej transmisji i wysyła w swojej ramce stosowne dane o dalszym przebiegu transmisji.

Wytyczanie również może być używane podczas włączenia węzła, jeśli ten węzeł nie będzie w zasięgu bezpośredniego zasięgu centrali. Gdy połączenie zawiodło, wysyłający węzeł może uzyskać połączenie inną trasą, używając mapę sieci, którą dysponuje centrala. Gdy wszystkie znane trasy zawiodły, wysyłający węzeł może wykorzystywać funkcję eksploratora, która prześle jeszcze raz ramkę przez inne węzły, za­pa­mię­tując trasę, którą aktualizuje do momentu osiągnięcia informacji przez węzeł docelowy.

Węzeł docelowy użyje trasy odwrotnej, aby potwierdzić centrali otrzymanie nadanej ramki. Różne węzły mogą realizować różne funkcje. Gdy centrala dołącza albo wyklucza węzeł sieciowy, węzeł wysyła swoją ramkę informującą NIF (Node Information Frame) opisującą właściwości użytkowe węzła w sieci.

Jeden węzeł może wykorzystywać kilka czujników al­bo układów wykonawczych, z którymi centrala może nawiązywać łączność, ponieważ węzeł ma unikatowy identyfikator (NodeID), każde urządzenie przyłączone do tego węzła jest traktowane jako jego punkt końcowy.

Centrala może uaktywnić funkcję – informacje grupy stowarzyszonej – AGI (Association Group Infor­ma­tion) i tym samym nakazać węzłowi przesyłanie in­for­macji o pewnych wydarzeniach. Dzięki temu wę­zeł, który wysyła niezamawiane informacje, może zostać zdezaktywowany przez centralę. Badanie ty­po­wych sygnałów obejmuje: naciśnięcie przycisku, odczyt sta­nu czujnika czy wykrycie alarmu.

Usługi chmury dedykowane prosumentowi

Rozwijana obecnie sieć Internetu szerokopasmowego (sieć 5G), dzięki wysokiej prędkości transmisji, pozwala na wielokanałowe przekazywanie danych w czasie rzeczywistym (praktycznie bez zwłoki). Ta zaleta medium komunikacyjnego umożliwia bezpośrednią komunikację między poszczególnymi komponentami instalacji inteligentnej. Łatwy sposób dostępu do zbiorów danych oraz narzędzi informatycznych umożliwia Chmura obliczeniowa (cloud computing). Dostęp do Chmury jest wielotorowy, strukturę torów komunikacji między urządzeniami przedstawiają rysunek 5. oraz rysunek 7.

komponenty instalacji chmury rys7

Rys. 7. Komponenty instalacji wykorzystujące usługi Chmury obliczeniowej przeznaczonej do danej instalacji, rys. E. Sroczan

Przetwarzanie danych w „chmurze” jest realizowane przez dostawcę tej usługi na żądanie użytkownika korzystającego z zasobów sieci, do której ma dostęp. Jest to możliwe dzięki sprzętowi, powiązaniom sieci oraz aplikacjom dostępnym na platformie, zapewniających łącznie szerokie spektrum usług zleconych do wykonania – monitorowanie, zarządzanie, obliczenia oraz operacje na bazach danych.

Dostęp do tych usług nie wymaga inwestycji we własny zaawansowany sprzęt i oprogramowanie – wnoszona opłata pokrywa tylko koszt zleconej usługi. Usługi chmury może wykorzystać instalacja inteligentna w celach optymalizacji współpracy, zapewniającej energooszczędność budynku, a także jako elementu zwiększającego bezpieczeństwo pracy instalacji, jak na przekład ma to miejsce w systemach bezprzewodowych. W tym przypadku działaniem podnoszącym bezpieczeństwo cybernetyczne instalacji jest wydzielenie zasobów teleinformatycznych instalacji do odrębnej sieci i chmury (rys. 7.). Współczesne rutery pozwalają na utworzenie odrębnych sieci, które znajdują się w gestii użytkownika, ale nie są ze sobą połączone. Można to uzyskać przez odpowiednią konfigurację sieci bezprze­wo­do­wej (WLAN) prosumenta. Dostęp do tej sieci musi być zabezpieczony silnym hasłem. Zakres przetwarzania danych i przeprowadzanych obliczeń – jako usług Chmury obliczeniowej – ułatwia prosumentowi proces zarządzania energią: pobieraną z sieci SE, generowaną przez własne źródła energii elektrycznej i ciepła (z ogniw paliwowych) oraz zasobami energii zmagazynowanej w akumulatorach i zasobnikach ciepła. Można zaryzykować stwierdzenie, iż Chmura decyduje o strategii a lokalna instalacja realizuje sterowanie zgodnie z modyfikowanymi algorytmami. Taki rozdział funkcjonalności zapewnia bezpieczne użytkowanie wszystkich instalacji technicznych, zintegrowanych dla zwiększenia ich efektywności energetycznych dzięki uzyskanemu efektowi synergii.

Podsumowanie

Zakres ewolucji funkcjonalności instalacji inteligentnych jest uwarunkowany rosnącymi ocze­ki­wa­niami i potrzebami użytkowników instalacji. Ten proces jest nieustanny i wynika z wykorzystania najnowszych osiągnięć elektroniki, informatyki, telekomunikacji oraz technik komunikacji – e-mobilności w projektowaniu i eksploatacji tradycyjnie rozumianych instalacji elektrycznych.

Specyficzną rolę w rozwoju technik teleinformatycznych odgrywa Chmura obliczeniowa, która jest dostawcą usług nie tylko obliczeniowych (w tym technik opty­ma­lizacyjnych) a dla użytkownika jest również serwerem na którym składowane i chronione są informacje i dane – zasoby istotne dla działalności i potrzeb ich właściciela. Chmura staje się typowym elementem składowym bezprzewodowych instalacji inteligentnych, podnoszących zakres ich funkcjonalności, pewność działania i bezpieczeństwo cybernetyczne.

Rozwój sieci Internet – obecnie już 5 generacji, zwiększa możliwości bardzo szybkiego przesyłu rozbudowanych zbiorów informacji z pomijalnie małym opóźnieniem czasowym. Z tej moż­li­wości korzystają również projektanci i użytkownicy współczesnych in­sta­lacji inteligentnych.

Literatura

  1. Hołubowicz W., Płóciennik P. Cyfrowe systemy telefonii komórkowej GSM 900, GSM 1800, UMTS. Wyd. Holkom, Poznań 1998. 
  2. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 17 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. D.U. z dnia 18 września 2015 r. poz. 1422. 
  3. Parol M.: Normy dotyczące systemu sterowania KNX w inteligentnych budynkach. Wiadomości Elektrotechniczne, 2011 nr 7.
  4. PN-EN 13321-1 2013-04 P – Otwarta wymiana danych w automatyzacji budynków, sterowaniu i zarządzaniu budynkami. Domowe i budynkowe systemy elektroniczne. Cz. 1: Wymagania dotyczące wyrobów i systemów. 
  5. PN-EN 14908-6:2015-02 E – Otwarta transmisja danych w automatyzacji budynków, sterowaniu i zarządzaniu budynkami. Protokół sieci sterowania. Cz. 6: Elementy aplikacyjne. 
  6. PN-EN 50090-4-3:2015-08 E – Domowe i budynkowe systemy elektroniczne (HBES). Cz. 4-3: Warstwy niezależne od nośnika. Komunikacja za pośrednictwem Internetu (EN 13321-2). 
  7. PN-EN 50090-5-4:2015-02 E – Domowe i budynkowe systemy elektroniczne (HBES). Cz. 5-3: Warstwy niezależne od nośnika. Częstotliwość radiowa dla klasy 1 HBES.
  8. PN-HD 60364-8-2:2019-01 E – Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Cz. 8-2: Niskonapięciowe instalacje elektryczne prosumenta.
  9. PN-EN 60794-2-22:2017-06 E – Kable światłowodowe. Cz. 2-22: Kable światłowodowe do układania wewnątrz pomieszczeń. Specyfikacja szczegółowa światłowodowych kabli typu breakout zawierających wiele kabli jednowłóknowych do rozszycia i zakończenia złączami. 
  10. PN-EN 62386-101:2015-06 E – Cyfrowy system sterowania oświetleniem. Cz. 101: Wymagania ogólne. Komponenty systemu. 
  11. PN-EN 62386-210:2011E – Cyfrowy system sterowania oświetleniem (DALI). Cz. 210: Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń do lamp. Sekwenser (urządzenie typu 9).
  12. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. D.U z dnia 12 grudnia 2017r, poz. 2285. 
  13. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. D.U. 7.10. 2015r. poz.1554.
  14. Semiconductor Industry Association, https://www.semiconductors.org
  15. Sroczan E.M., Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego. Instalacje Elektryczne. Wyd. 2., PWRiL Warszawa 2019. 
  16. Sroczan E.M., Podstawy elektroenergetyki. Laboratorium. Cz. I. Wyd. Politechniki Poznańskiej Poznań 2013. 
  17. SystemABB free@home,https://new.abb.com/low-voltage/pl/produkty/automatyka-domowa-i-budynkowa/gama-produktow.
  18. Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. D.U. 14.08.2019, poz. 1524.
  19. Wesołowski K.,  Systemy radiokomunikacji ruchomej. W. 3. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności WKŁ 2006
  20. www.fibaro.com/pl/why-FIBARO/?
  21. www.gsma.com/spectrum/wp-content/uploads/2014/05/WRC-15-Public-Policy-Position-Paper-FINAL-ENGLISH.pdf
  22. www.lcnpolska.pl/

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.