elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przedsiębiorczość mamy w genach

Rozmowa z Piotrem Pętlakiem, prezesem zarządu ERKO

Od lewej: Michał, Piotr, Marcin Pętlak, fot. ERKO

Od lewej: Michał, Piotr, Marcin Pętlak, fot. ERKO

Rok 2022 to bardzo ważny czas dla firmy ERKO. Obchodzicie Państwo jubileusz 40-lecia istnienia firmy. Jej tradycje sięgają jednak dużo dalej w przeszłość. Jak wykuwał się Państwa sukces?

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski 30 lat WEIDMÜLLER w Polsce

30 lat WEIDMÜLLER w Polsce 30 lat WEIDMÜLLER w Polsce

Rozmowa z Witoldem Bereszczyńskim, dyrektorem generalnym Weidmüller Polska Sp. z o.o.

Rozmowa z Witoldem Bereszczyńskim, dyrektorem generalnym Weidmüller Polska Sp. z o.o.

Magda Matysiak Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych

Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych Rozwój rynku pojazdów elektrycznych powinien wymusić rozwój źródeł odnawialnych

O swojej pracy nad napędami elektrycznymi, elektromobilności i szansach, jakie niesie dla społeczeństwa, opowiada w wywiadzie prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak – dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki...

O swojej pracy nad napędami elektrycznymi, elektromobilności i szansach, jakie niesie dla społeczeństwa, opowiada w wywiadzie prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak – dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Andrzej Czajkowski Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika

Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika

Rozmowa z mgr. inż. Julianem Wiatrem, redaktorem naczelnym „elektro.info”, z okazji 20-lecia miesięcznika

Rozmowa z mgr. inż. Julianem Wiatrem, redaktorem naczelnym „elektro.info”, z okazji 20-lecia miesięcznika

To prawda. Nasza rodzinna historia sięga jeszcze czasów przed rozpoczęciem II wojny światowej. To wówczas, w 1939 r., na Podkarpaciu, Piotr Pętlak, ojciec założyciela ERKO Romana Pętlaka, wybudował w Czeluśnicy warsztat kowalsko-ślusarski. Wtedy był to mały drewniany budynek. Tuż obok szła linia frontu. W wyniku działań wojennych ściany domu zostały ostrzelane, a kuźnia zburzona. W czasach PRL-u Piotr Pętlak zakupił łemkowską dwuizbową chatę dymną. Po demontażu została przewieziona do Czeluśnicy, gdzie urządził komfortową jak na ówczesne czasy kuźnię. Po latach okazało się, że historia lubi zaskakiwać. W 2015 roku, dokładnie w tym miejscu, wykonano pierwszą operację odcinania z odlewów łopatek do nowoczesnych silników samolotów pasażerskich firmy Pratt-Whitney Rzeszów. Ten budynek istnieje do dzisiaj i został otoczony zakładem przemysłowym.

Tak naprawdę jednak historia ERKO zaczęła się w 1981 r., czyli 40 lat temu. Mój ojciec był konstruktorem w Olsztynie, do którego przeniósł się w ślad za swoją miłością. Ambicja, talent i pracowitość napędzały go do dalszego działania. Ponieważ udzielał się w „Solidarności”, w stanie wojennym służba bezpieczeństwa pozbawiła go możliwości pracy i dołożyła starań, by nie mógł znaleźć w okolicy żadnej innej. To wtedy, w miejscowości Jonkowo pod Olsztynem, tata kupił dom przeznaczony do rozbiórki i zbudował w nim pierwszy warsztat. Zakład Metalowy Roman Pętlak szybko się rozwinął. Obok produkcji wideł, motyk i piecy, zaczął produkować końcówki kablowe dla polskich stoczni. Ojciec dowiedział się od kolegów ze stoczni o zapotrzebowaniu na ten osprzęt, którego socjalistyczny państwowy przemysł nie potrafił wytworzyć. Podjął wyzwanie i mimo początkowych problemów z dostępem do materiałów i uzyskaniem akceptacji dla kapitalistycznej produkcji rzemieślniczej, jego produkty przeszły pozytywnie testy i próby jakościowe zgodne z wymagającym rynkiem morskim. W ten sposób rozpoczęła się produkcja końcówek kablowych na dużą skalę, która dzisiaj liczy prawie 3000 typowymiarów oraz narzędzi do prac elektrotechnicznych.

Ta rodzinna przedsiębiorczość była wpisana w działalność firmy od samego początku?

Tak, ojciec przekonał do prywatnego biznesu swoich dwóch braci. Jeden pracował wówczas w Rzeszowie w firmie zajmującej się produkcją lotniczą. Drugi – w Jaśle. Bracia Romana – Józef i Jan podjęli trudną i ryzykowną wówczas decyzję o porzuceniu państwowych posad. W rodzinnym zakładzie rozpoczęli produkcję metalowych konstrukcji regałów dla bibliotek. Połączenie sił zakładu metalowego i dwóch jednoosobowych zakładów ślusarskich, Jana i Józefa, dały początek firmie ERKO. Tę zdolność do pracy na odległość i sprawnej komunikacji mamy w genach do dzisiaj. Mimo że nasze dwa zakłady produkcyjne dzieli odległość 600 km, co w dobie pandemii mogłoby być dużym utrudnieniem, nie stanowi dla nas problemu, bo od zawsze byliśmy przygotowani do pracy zdalnej, do pracy na odległość.

Czy możemy zatem powiedzieć, że gen przedsiębiorczości wpisany jest w DNA firmy?

Sposób zarządzania przez mojego ojca, a później przez jego dwóch braci, nie miał charakteru „miękkiego zarządzania”. To była ciężka, codzienna praca w warsztacie. Kiedy w 1994 r. skończyłem studia na Politechnice Gdańskiej, myślałem, że będę miał długie wakacje. Mój tata zdecydował jednak, że od 1 lipca mam stawić się w pracy. Byłem pierwszym w rodzinie, który skończył kierunek Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej. W ERKO jestem właściwie od zawsze. Byłem człowiekiem od wszystkiego. Pomagałem przy informatyzacji prac biurowych, tworzyłem pierwsze katalogi produktowe, uczestniczyłem w pracach nad nowym asortymentem, zajmowałem się zaopatrzeniem i sprzedażą. We wspomnieniach mam obraz nieustannie pracującego ojca. Rano jako rzemieślnik, potem jako konstruktor, a wieczorami jako wynalazca tworzący oprzyrządowanie. Praca była jego ogromnym wyzwaniem, a ponieważ był pracowity, to osiągał sukcesy. Zmarł w 2001 r., bardzo gwałtownie i niespodziewanie. Wtedy wujowie postanowili, że zostanę szefem firmy, do czego byłem zupełnie nieprzygotowany. To był trudny czas. Przez dwa lata wszyscy zastanawiali się, czy firma upadnie, czy uda się jej przetrwać. Dzięki wsparciu oddanym firmie pracownikom oraz bezcennemu know-how zapisanemu w osobistych notatkach ojca, możliwe było moje zarządzanie firmą i to mimo zaledwie pięcioletniego stażu. Pozostawione przez tatę notatki służyły za praktyczny podręcznik zarządzania firmą produkcyjną. Zawierały informacje dotyczące technologii produkcji, sprzedaży, marketingu, zaopatrzenia i zarządzania ludźmi. Po roku, do zarządzania rodzinną firmą, dołączył mój brat Michał.

Taka nieplanowana sukcesja jest przerażająca i wymagająca zarówno dla sukcesora, jak i pracowników oraz otoczenia biznesu. Dlatego wszystkich zachęcam do tego, żeby pomyśleli o tym, że nie są wieczni i kiedyś odejdą z tego świata. Warto zrobić coś dobrego dla tych, którzy zostaną.

Co to było w Państwa przypadku?

Podjęliśmy współpracę z Instytutem Biznesu Rodzinnego w Poznaniu. Z moimi dwoma synami, którzy są już po studiach, braliśmy udział w Akademii Sukcesora. Tam dowiedziałem się, że przygotowanie sukcesji trwa intensywne 7 lat. To, że tylko 10% dzieci chce przejąć biznesy rodziców, jest konsekwencją naszych nieumiejętności i młodego kapitalizmu. Podczas śniadań, obiadów i kolacji domowych, sobotnich i niedzielnych rodzinnych spotkań rozgrywa się to, czy dziecko będzie kontynuować rodzinny biznes. Jeżeli słyszy, że praca jest trudna, podatki wysokie, pracownicy roszczeniowi i w ogóle jest tak ciężko, to wtedy kodujemy takie przekonanie w dzieciach. Słuchając tego, dochodzą do wniosku, że zamiast pracować w rodzinnym biznesie, lepiej go sprzedać i mieć pieniądze na życie. Natomiast jeżeli podczas wspólnych spotkań mówimy, że to jest fajne wyzwanie, sukces i coś udało się zrobić, jesteśmy pasjonatami tego, co robimy, nie narzekamy, a o naszym biznesie mówimy w sposób pozytywny, możemy mieć nadzieję, że dziecko będzie zainteresowane i będzie chciało pójść w ślady rodziców. Ta siedmioletnia sukcesja to świadome, wiarygodne i partnerskie przekazywanie 3W: wiedzy – o firmie i jej działalności; władzy – najczęściej od małego projektu, od małego działu; i na końcu dopiero własności – czyli udziałów w spółce. Należy to zrobić w tej kolejności, ale wcześniej zastanowić się, kogo przyjąć do spółki, kto powinien ją prowadzić, jak zachować ład rodziny i ład biznesowy. To jest duże wyzwanie. Dla mnie była to ogromna zmiana, jeżeli chodzi o zarządzanie przyszłością i kierunkiem rozwoju firmy. Jestem zdeterminowany, aby zrobić to lepiej.

Oprócz „przedsiębiorczości”, drugim słowem, które przychodzi mi na myśl, obserwując Państwa działalność, jest „innowacyjność”.

Nieszablonowe myślenie, innowacyjne pomysły oraz wyciąganie wniosków z minionych wydarzeń pozwoliły Romanowi Pętlakowi wyprzedzać konkurencję o krok. To mamy wpisane w charakter ERKO, gdzie od zawsze najważniejsza była wysoka jakość. W związku z tym wysokie oczekiwania stawialiśmy również sobie. Jesteśmy firmą, która nie konkuruje ceną, konkurujemy jakością nie tylko produktów, ale i usług. Posiadanie produktu to jedno, ale trzeba go mieć również na czas i w dobrej cenie. Ważne jest również, aby w odpowiedni sposób przekazać informację, jak go prawidłowo używać. To jest nasza filozofia. Misją ERKO jest motto: „Dostarczamy wysokiej jakości dedykowane rozwiązania zwiększające efektywność w przemyśle”. Jeżeli mamy przewody elektryczne, to najczęściej problemy zdarzają się na ich dwóch końcach, i właśnie bezpieczne zakończenie przewodów elektrycznych w prawie 3000 wymiarów oferujemy od prawie 40 lat.

Czasami słowa „innowacyjność” i „rozwój” są nadużywane. Należałoby się wówczas odwołać do faktów, a te pokazują, czy firma inwestuje, czy przejada zysk. My od kilkunastu lat większą część wypracowanych zysków inwestujemy w spółkę, dlatego każdego roku rośnie ona o 20%. W wyniku wzrostu, który jest ogromnym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym, dokonują się też zmiany procesowe. Patrząc na firmy duże, z którymi współpracujemy, uczymy się od nich kultury organizacyjnej i tych dobrych cech korporacji. Dlatego nie można powiedzieć, że korporacyjne podejście jest wyłącznie złe, ma też i dobre strony. Te najlepsze staramy się wyłuskiwać i wdrażać u nas. Niektóre muszą być zaimplementowane, bo jak pracujemy w systemie jakości ISO 9001 i zapewniamy produkcję typowo lotniczą, to wiadomo, że te standardy powinny być bardzo wysokie i muszą być audytowane. System jakościowy aerospace wpływa także na naszą dywizję elektrotechniczną. Nie może być przecież tak, że pod jednym dachem mamy dwa standardy i nie mają one ze sobą nic wspólnego. To idealnie pokrywa się z naszym DNA, gdzie bezpieczeństwo i jakość wyrobów są dla nas od zawsze priorytetem. Tak dynamiczny rozwój umożliwiły nam fundusze Unii Europejskiej. Jako firma samodzielnie pozyskaliśmy 60 projektów i rozliczyliśmy je. Na początku była to technologia, infrastruktura, hale, wiedza, a teraz te inwestycje zaowocowały powstaniem Centrum Badawczo-Rozwojowego w Jonkowie, gdzie nowoczesne technologie będziemy wdrażać w produkcji. To są prawdziwe innowacje.

Proszę zdradzić na ten temat więcej…

Na najbliższych targach ENERGETAB w Bielsku-Białej zaskoczymy klientów i konkurentów absolutnie innowacyjnymi produktami. W zeszłym roku komisja, która przydziela nagrody i wyróżnienia, żartobliwie skomentowała, że ERKO kolejny raz z rzędu zdobywa laury i chyba powinniśmy już przestać. Zapowiedziałem wtedy, że w 2022 r. na 40-lecie ERKO zapraszam ich ponownie. To będą innowacyjne produkty z zakresu, gdzie jesteśmy obecnie liderami w Polsce, czyli obróbki szyn prądowych dla producentów rozdzielnic. To będą produkty dostosowane do pokolenia młodych ludzi, tzn. programowanie tych maszyn będzie bardzo intuicyjne, a kluczem do niego będzie interfejs.

Stwierdziliśmy, że skoro wiedza i umiejętności na poziomie inżynierskim na temat tego, jak się zachowują szyny i płaskowniki miedziane oraz aluminiowe jako przewodniki prądu, przy dużej liczbie pracowników są często niedostępne do poznania, zaimplementujemy je do urządzenia. Projekt ten powstaje we współpracy z Katedrą Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest to już kolejny nasz wspólny projekt. Wiedza, jak płaskowniki, które mają być idealnie precyzyjne, zachowają się podczas formowania, otworowania i cięcia, będzie zaszyta w maszynie. Młody człowiek, technik, inżynier czy elektryk, jeżeli będzie chciał zaprojektować szynę, to palcem będzie mógł narysować ją na ekranie i bez żadnych korekt, bez żadnego uwzględnienia sprężystości materiałów, maszyna wykona dokładnie taki płaskownik, jaki on sobie zażyczy. Pokażemy też jednostkę inteligentną, która będzie myślała i wspomagała operatora/montażystę. Będzie wiedziała, czy zaprasować końcówkę miedzianą, czy aluminiową i jak mocno to zrobić. Implementujemy więc trochę sztucznej inteligencji do wyrobów typu praska akumulatorowa albo maszyna szyn miedzianych. To też nawiązuje do naszej dywizji ERKO ROBOTICS. Siedem lat temu wykonaliśmy maszynę, aerator, dla firmy w Ostaszewie. Była to pierwsza firma, która zaufała nam, że możemy wykonać maszyny automatyczne bądź zrobotyzowane. Wcześniej robiliśmy to tylko dla siebie. Nasz zespół inżynierów konstruktorów i automatyków automatyzował naszą produkcję. Dużym komplementem dla nas było to, że po czterech latach ten sam producent zamówił kolejną taką samą maszynę. Pozwoliło nam to uwierzyć w siebie. W tej chwili nasza dywizja ERKO ROBOTICS produkuje dla firm z branży elektrycznej kilka dużych maszyn o dużej wartości rocznie. Docelowo w nowej hali i nowej lokalizacji będzie to kilkadziesiąt maszyn i urządzeń indywidualnych, stworzonych razem z klientem.

W roku jubileuszowym zaplanowaliście uroczyste otwarcie ERKO-4 Jonkowo: fabryki i centrum badawczo-rozwojowego w jednym, proszę powiedzieć o niej coś więcej.

W 2020 roku podpisaliśmy umowy na finansowanie oraz budowę nowoczesnej fabryki w Jonkowie. Tak rozpoczęła się budowa zaawansowanej technologicznie fabryki w regionie, innowacyjnego centrum rozwoju automatyzacji i robotyzacji przemysłu oraz edukacji zawodowej, ale przede wszystkim – przyjaznego miejsca pracy. 22 września 2022 r. odbędzie się uroczyste otwarcie inwestycji o powierzchni 10 tys. m2 hali produkcyjnej i magazynowej oraz 2 tys. m2 biurowca. To będzie taka fabryka pokazowa. Będzie to centrum doradcze dla przemysłu z całej Polski. Będzie ono skupiało się na analizie możliwości robotyzacji i automatyzacji procesów produkcji również w zakresie logistycznym wewnątrz firmy. Dla nas jest to kolejne wyzwanie. Zapraszamy do nas, aby współtworzyć nową jakość przemysłu w Polsce i implementować ją u innych producentów.

erko fot1

Od lewej: Michał, Marcin, Piotr Pętlak, fot. ERKO

Co jeszcze może zaproponować klientom marka ERKO?

Jeden z założycieli firmy – Józef Pętlak – pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie, gdzie produkowano też silniki lotnicze. Wuj pomyślał, że ponieważ tania produkcja ze wschodu zalewała Polskę, to może ERKO powinno spróbować zrobić coś ambitnego tam, gdzie nie znajdzie ona swojego miejsca. To było 9 lat temu i po wielu latach stwierdził, że gdyby miał teraz wybierać, to nie rzuciłby się z małą firmą na produkcję lotniczą i aerospace. Brak świadomości spowodował, że jak się nie wie, że czegoś nie można, to się robi i można. Tak też zrobiliśmy 9 lat temu. Mieliśmy produkcję lotniczą elementów blaszanych, potem ze stali trudno obrabialnych, np. tytanu. Ta produkcja lotnicza rozwijała się bardzo intensywnie do czasu pandemii, kiedy nastąpiło załamanie o 80% zamówień. Dzięki temu, że mamy trzy dywizje i stoimy na trzech nogach, wytrzymaliśmy to. Teraz produkcja ma wrócić do poziomu z roku 2019. Dwa ostatnie lata były dużym wyhamowaniem. Tutaj kultura korporacyjna naszego głównego klienta, o której wcześniej wspomniałem, mocno zaowocowała. Klienci z branży świadomie kontraktowali zamówienia, żeby utrzymać łańcuch dostaw, tzn. kupowali trochę „na półkę”, dzięki temu podtrzymywano zamówienia dla działów jakości, działu technologicznego itp. Wszystko po to, by utrzymać nas jako dostawców, tak samo jak całe grono firm z polskiej „doliny lotniczej”. Lotnictwo jest ogromnym wyzwaniem, ogromną motywacją do poprawy kultury organizacyjnej w zakresie produkcji, techniki i obiegu dokumentów. Przypadkowo się złożyło, że jedną z dokumentacji, która w Stanach Zjednoczonych została uznana za cywilną, w Polsce uznano również za militarną. Dlatego mamy koncesję wojskową, ale nie na broń, tylko na detale, które są stosowane w silnikach lotniczych wojskowych i cywilnych.

Najmocniejszą obecnie dywizją ERKO jest ELEKTRO. Czy chcecie, aby tak zostało, czy też będziecie się starać, żeby AERO i ROBOTICS z czasem stały się równorzędne?

ELEKTRO jest i będzie wiodącą dywizją, stanowiącą 50% naszego obrotu. Te mniejsze będą ją goniły, aby zapewnić przynajmniej 

¼ całego naszego obrotu. ELEKTRO jest bardzo mocno wspomagane przez pozostałe dywizje. To już nie tylko są końcówki kablowe i złączki. Mamy złączki śrubowe, które biją na głowę wszystkie rozwiązania europejskie. Technologie przeznaczone do połączenia przewodów nawojowych w transformatorach rozdzielczych złączkami typu REKIN, sprzedajemy na wszystkie kontynenty. Ostatnio miałem spotkanie z klientem w Argentynie i są tymi rozwiązaniami zachwyceni. Mamy dostawy do Nowej Zelandii, ale oczywiście też do firm polskich i firm europejskich. Wchodzimy również na rynek afrykański. Tam, gdzie są produkowane transformatory, nasza technologia łączeń sprawnych i bezpiecznych przewodów nawojowych jest absolutnie bezkonkurencyjna. Dlatego nie należy kojarzyć ERKO jako producenta wyłącznie końcówek kablowych. Dostarczamy również elementy złączne do branży automotive. Dedykowane rozwiązania dla przemysłu to słowo klucz w naszej strategii rozwoju. Takie też tworzymy maszyny i urządzenia. Najpierw robimy audyt u klienta, który pozwala określić, gdzie można zautomatyzować i zrobotyzować produkcję, potem dostarczamy usługę związaną z doradztwem i możliwością wykorzystania instrumentów podatkowych. Współtworzenie, optymalizacja procesów produkcyjnych razem z klientem, to jest proces czasami wielomiesięczny, bo często automatyzacja jednego gniazda powoduje, że procesy wyjściowe i wejściowe też powinny być zmodernizowane. Korzystając z siedmioletniej wiedzy możemy wspólnie z klientem stworzyć takie rozwiązania, które wpłyną na jego produktywność i efektywność.

To ważny element Państwa wizji ERKO 4.0: co jeszcze robicie w jej ramach?

Jesteśmy inicjatorem powstania Stowarzyszenia „Inceptum” na Warmii i Mazurach, które zaproponowało samorządowi województwa powstanie nowej specjalizacji, tj. zielonej automatyzacji i cyfryzacji. Okazuje się, że region ten nie jest kojarzony z przemysłem, ale są firmy perełki, które robią szczytowe rozwiązania w zakresie oprogramowania czy cyfryzacji. Nie ma jednak koordynacji między nimi, każdy robi wąską specjalizację, zatem do tej pory ich siła przebicia była mała. Moją inicjatywą jest uruchomienie procesu stworzenia jednej specjalizacji Warmii i Mazur pod hasłem: „zielona cyfryzacja i automatyzacja”. Obecnie jesteśmy w fazie analiz i mam nadzieję, że region ten nie będzie się już kojarzył wyłącznie z wodą, drewnem i wypoczynkiem, ale także z nowoczesnymi technologiami. W epoce pracy zdalnej można siedzieć albo w tzw. mordorze, albo nad jeziorem w domu z zieloną łąką i współtworzyć nowoczesne rozwiązania, np. softwarowe. Ludzie pracują bardziej wydajnie w komfortowych warunkach ciszy, spokoju i strefie zielonej.

To prawda, firmę tworzą ludzie. Jak wygląda kultura organizacyjna w ERKO w tym zakresie, według naszych obserwacji proces pozyskiwania pracowników jest u Państwa na strategicznym poziomie…

Od dwóch lat jestem zaangażowany w budowanie kultury organizacyjnej w ERKO. W nowym obiekcie współpracujemy z psychologiem integracji sensorycznej po to, by pracownik czuł się tam bardzo dobrze. Dokładamy wszelkich starań, żeby od wejścia, przez szatnię, stołówkę, kantynę, po wysokość temperatury, światło, fakturę materiałów i dźwięk wszystko było przyjazne, dzięki czemu tworzy się miłe miejsce pracy. Uwierzyłem, że wszystkie elementy odczuwane przez nasze zmysły wpływają na nasze samopoczucie oraz chęć tworzenia. ERKO jest przestrzenią dla ludzi ambitnych, gdzie w zespole tworzy się dobre i ważne rzeczy. Tu jest miejsce na wartości, które mamy w organizacji rozpowszechnione: zaangażowanie, współpraca, kreatywność, profesjonalizm i odpowiedzialność za to, co robimy. Te wartości wpajamy również młodym pracownikom i uczniom w szkołach, bo jesteśmy firmą wpierającą procesy nauki. Prowadzimy program z nauczycielami na temat tego, co warto wdrażać w procesie nauczania, by później przyjąć uczniów na praktyki. Ta nowa lokalizacja pozwoli nam na lepszą organizację praktyk zarówno dla uczniów szkół zawodowych, średnich, jak i studentów.

Jakie macie plany związane z tegorocznymi obchodami jubileuszu 40 lat ERKO?

Będziemy bardzo mocno komunikować się w social mediach. Pokazywać, kim jesteśmy, kto u nas pracuje. Planujemy 12 wywiadów z najważniejszymi osobami w firmie. Chcemy pochwalić się, jakie mamy wartości, jaki tworzymy zgrany team. Jestem szczęśliwy, że mogę pracować z takim zespołem, gdzie w jednym pokoju jest konstruktor, który zaraz będzie odchodził na emeryturę, i student, który dopiero zaczyna swoją karierę zawodową. Wspaniałe jest to, że oni mogą razem pracować i tworzyć nowe urządzenia. Jest to dla mnie ogromna satysfakcja. Firma ERKO się zmienia. Nie zawsze jest tak, że ta współpraca była oczywista. Mieliśmy chorobę „silosów”, podczas której każdy patrzył tylko na swój obszar i były niepotrzebne tarcia i rywalizacja. W chwili obecnej ERKO staje się organizacją bardziej ludzką, z poszanowaniem różnorodności i odmiennych potrzeb, ale ze wspólnymi celami, w których jeden wspiera drugiego. Nie można osiągnąć naczelnego celu, jeżeli każdy nie dołoży do niego swojej cegiełki.

W lipcu na dwa tygodnie „wyłączamy światło” w Jonkowie, aby zrobić wielką przeprowadzkę. Wydaje się to proste, ale jeżeli uświadomimy sobie, że jedna maszyna o wartości kilku milionów złotych jest zabezpieczana przez kilka dni do transportu, a potem odbezpieczana, a takich maszyn jest kilkadziesiąt, to jest to duże wyzwanie logistyczne, mimo że od nowej siedziby dzieli nas tylko kilka kilometrów. Teraz robimy zapasy, aby dla klientów było to niezauważalne. Angażujemy zespół przeprowadzkowy, złożony z naszych pracowników. W związku ze zmianą siedziby zmianie ulegną procesy logistyczne, a także informatyzacja: od etapu określenia potrzeb klientów, poprzez pracę konstrukcyjną w zespole i przekazanie jej na maszyny. Jako pierwsi w Polsce wdrażamy rozwiązanie Teamcenter firmy Simens. Jest to organizacja pracy inżynierów, konstruktorów, technologów i tworzenie tych detali na maszynach numerycznych.

Będziemy mieli też możliwości wsparcia studentów i młodzieży. Dzięki zmianie siedziby zyskamy dodatkową przestrzeń, a warunki będą niemalże jak w pracowniach laboratoryjnych. Wiemy, że trzeba wesprzeć polskie szkolnictwo zawodowe. Taki zawód jak ślusarz wydaje się mało atrakcyjny i to już z samej nazwy. Jeżeli jednak wskażemy, że to jest mechanik precyzyjny, który na detalu wielkości metra wyprowadza płaskość w mikronach, gdzie temperatura i padające promienie słoneczne mają znaczenie, a produkuje się dzięki temu ważną część do silników lotniczych, to jest to tworzenie ważnych rzeczy, z których należy być dumnym. Musimy budować świadomość w społeczeństwie, że osoby z wykształceniem technicznym będą miały zawsze pracę.

Jak ocenia Pan te 40 lat istnienia firmy z perspektywy czasu i wielopokoleniowego prowadzenia?

Firma ewoluuje. Zawsze szczyciliśmy się tym, że prowadzimy bezpieczną politykę finansową. Przez większość istnienia ERKO nie braliśmy kredytów na finansowanie działalności, dzięki temu podczas różnych kryzysów gospodarczych, radziliśmy sobie dobrze. Tak się zdarzyło, że zakontraktowaliśmy budowę nowej fabryki w czasie apogeum COVID-19, gdzie wszyscy zamrażali finanse i zastanawiali się, co dalej będzie. Podjęliśmy decyzję, że jest to dobry moment, bo kryzys nie będzie trwał wiecznie. Rzeczywiście, udało nam się pozyskać firmę, która buduje naszą inwestycję w dobrej cenie. Była to trudna decyzja, bo wiele położyliśmy na szali. W spółce komandytowej jako jej właściciele ryzykujemy własnym majątkiem. Dlatego strategia rozwoju jest taka, aby się nie dać konkurencji. Rywalizujemy z firmami z ogromnym kapitałem, także amerykańskim. Przez to, że jesteśmy blisko klienta, uważnie go słuchamy i jesteśmy elastyczni, to udaje nam się w trudnych czasach wygrywać. Jesteśmy firmą z polskim kapitałem, dobrym pracodawcą dla naszych pracowników, a nasze podatki zostają w Polsce. Do współpracy przy tej inwestycji zapraszaliśmy także polskich producentów, bo chcemy się wspierać wzajemnie w kraju.

Trudne momenty przechodzimy łatwiej dzięki zaangażowaniu zespołu. Jak w każdej dużej organizacji jest grupa osób zaangażowanych i część, która przychodzi po prostu do pracy. Tych ostatnich jest coraz mniej. Staramy się co roku doceniać ludzi, wyróżniając tych, którzy w ERKO pracują po 10, 20 lat. Ostatnio doceniliśmy osoby, które pracują nawet 30 lat. Są też pracownicy, którzy przeżyli wszystkie etapy rozwoju firmy: od zakładu rzemieślniczego, aż po obecną inwestycję. Ten zespół ludzi jest kluczem do sukcesu. To nie prezesi i szefowie, ale zaangażowani pracownicy, którzy dostrzegają zagrożenie wcześniej i potrafią je zdefiniować, pozwalają być na nie przygotowanym, kiedy już się pojawi. Przeżyliśmy socjalizm, czysty kapitalizm, różne kryzysy na rynku, teraz jest trudna sytuacja w Ukrainie, z którą też sobie poradzimy i będziemy dalej się rozwijać stając się lepszą organizacją.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż Krzysztof Tomczuk Wybrane cechy silnika reluktancyjnego przełączalnego

Wybrane cechy silnika reluktancyjnego przełączalnego Wybrane cechy silnika reluktancyjnego przełączalnego

Silniki reluktancyjne przełączalne (SRM) należą do grupy silników o komutacji elektronicznej, w działaniu których wykorzystuje się zjawisko zmiennej reluktancji widzianej przez pasmo uzwojenia i zależnej...

Silniki reluktancyjne przełączalne (SRM) należą do grupy silników o komutacji elektronicznej, w działaniu których wykorzystuje się zjawisko zmiennej reluktancji widzianej przez pasmo uzwojenia i zależnej od położenia wirnika. Ze względu na brak uzwojeń w wirniku oraz ze względu na stosunkowo prosty układ pasm uzwojenia twornika (w stojanie), SRM należą do silników o najniższych kosztach wytwarzania. Charakteryzują się przy tym dużą trwałością, podobną do trwałości maszyn indukcyjnych.

dr inż. Karol Kuczyński Tylko pełne badania typu

Tylko pełne badania typu Tylko pełne badania typu

ELEKTROBUDOWA jest jednym z największych producentów rozdzielnic w Europie. W jaki sposób osiągnęliście tę pozycję? – W momencie podejmowania decyzji o intensywnym rozwoju produkcji rozdzielnic, decydująca...

ELEKTROBUDOWA jest jednym z największych producentów rozdzielnic w Europie. W jaki sposób osiągnęliście tę pozycję? – W momencie podejmowania decyzji o intensywnym rozwoju produkcji rozdzielnic, decydująca była silna pozycja ELEKTROBUDOWY na rynku wytwarzania energii w Polsce. Mieliśmy prawie zapewniony zbyt nowoczesnych, prefabrykowanych rozdzielnic. Kolejnym, bardzo istotnym, czynnikiem były i są bliskie kontakty z klientami: reagowanie na ich życzenia, pomysły, propozycje, spostrzeżenia. Jakościowy...

prof. dr hab. inż. Brunon Lejdy Instalacje elektryczne w pomieszczeniach medycznych

Instalacje elektryczne w pomieszczeniach medycznych Instalacje elektryczne w pomieszczeniach medycznych

Pomieszczenia medyczne należą do szczególnej grupy obiektów budowlanych, mających instalacje elektryczne zakwalifikowane jako instalacje specjalne. Są to pomieszczenia przeznaczone do diagnostyki, zabiegów,...

Pomieszczenia medyczne należą do szczególnej grupy obiektów budowlanych, mających instalacje elektryczne zakwalifikowane jako instalacje specjalne. Są to pomieszczenia przeznaczone do diagnostyki, zabiegów, monitorowania pacjentów oraz opieki nad nimi.

dr inż Krzysztof Tomczuk Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych

Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych Przegląd przekształtników do zasilania silników reluktancyjnych

Przekształtnik służy do fizycznego załączania i wyłączania prądów w pasmach fazowych silnika na podstawie sygnałów uzyskanych ze sterownika napędu. Jest to zatem istotny podzespół zbudowany z elementów...

Przekształtnik służy do fizycznego załączania i wyłączania prądów w pasmach fazowych silnika na podstawie sygnałów uzyskanych ze sterownika napędu. Jest to zatem istotny podzespół zbudowany z elementów energoelektronicznych, których odpowiednia konfiguracja umożliwia uzyskanie napędu o zadowalających parametrach, a niektóre z nich umożliwiają nawet częściowy zwrot pobranej energii.

dr hab. inż. Paweł Piotrowski Analiza skuteczności wybranych metod prognoz wieloletnich rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na potrzeby spółek dystrybucyjnych

Analiza skuteczności wybranych metod prognoz wieloletnich rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na potrzeby spółek dystrybucyjnych Analiza skuteczności wybranych metod prognoz wieloletnich rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na potrzeby spółek dystrybucyjnych

Wieloletnie prognozy rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną mają istotne znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i techniczne. Prognozy tego typu są trudne, a ich jakość najczęściej znacząco maleje...

Wieloletnie prognozy rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną mają istotne znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i techniczne. Prognozy tego typu są trudne, a ich jakość najczęściej znacząco maleje wraz z wydłużaniem się horyzontu prognozy. W artykule przedstawiono wybrane metody prognostyczne przydatne do prognoz wieloletnich oraz porównano ich jakość dla horyzontu prognozy 6 lat.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Japonia i jej zelektryfikowanie

Japonia i jej zelektryfikowanie Japonia i jej zelektryfikowanie

Japonia jest krajem usytuowanym na łańcuchu wysp zachodniego Pacyfiku o długości 3,3 tys. km. Większość powierzchni jest pokryta górami. Najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi (3776 m n.p.m.). Położona...

Japonia jest krajem usytuowanym na łańcuchu wysp zachodniego Pacyfiku o długości 3,3 tys. km. Większość powierzchni jest pokryta górami. Najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi (3776 m n.p.m.). Położona na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”, jest stale zagrożona trzęsieniami ziemi, wybuchami wulkanów i falami tsunami.

mgr inż. Julian Wiatr Dobór przewodów w instalacjach elektrycznych (część 2.)

Dobór przewodów w instalacjach elektrycznych (część 2.) Dobór przewodów w instalacjach elektrycznych (część 2.)

W numerze 5/09 publikowaliśmy I część artykułu, w której zostały wyjaśnione zasady doboru przewodów na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność, a także ze względu na prądy zwarciowe oraz spadek...

W numerze 5/09 publikowaliśmy I część artykułu, w której zostały wyjaśnione zasady doboru przewodów na długotrwałą obciążalność prądową i przeciążalność, a także ze względu na prądy zwarciowe oraz spadek napięcia. W drugiej części artykułu zostaną wyjaśnione dalsze wymagania, jakie muszą spełnić przewody zasilające odbiornik energii elektrycznej w normalnych warunkach eksploatacji oraz w czasie pożaru.

mgr inż. Julian Wiatr Dobór zabezpieczeń kabli i przewodów elektrycznych (część 1.)

Dobór zabezpieczeń kabli i przewodów elektrycznych (część 1.) Dobór zabezpieczeń kabli i przewodów elektrycznych (część 1.)

W dwuczęściowym artykule o doborze przewodów w instalacjach elektrycznych zostały opisane podstawowe zasady doboru przewodów. Zamieszczono w nich również zasady obliczania spodziewanego prądu obciążenia...

W dwuczęściowym artykule o doborze przewodów w instalacjach elektrycznych zostały opisane podstawowe zasady doboru przewodów. Zamieszczono w nich również zasady obliczania spodziewanego prądu obciążenia oraz wstępnego doboru zabezpieczeń do ochrony obwodów zasilających różne odbiorniki energii elektrycznej. Kontynuujemy tę tematykę, dlatego w tym numerze więcej miejsca poświęcimy zasadom doboru zabezpieczeń oraz projektowania właściwej selektywności działania poszczególnych stopni zabezpieczeń.

dr hab. inż. Andrzej Sowa Zwody i przewody odprowadzające

Zwody i przewody odprowadzające Zwody i przewody odprowadzające

Zwody i przewody odprowadzające powinny zapewnić ochronę przed bezpośrednim oddziaływaniem prądu udarowego podczas wyładowania piorunowego w obiekt budowlany. Do ochrony odgromowej można wykorzystać przewodzące...

Zwody i przewody odprowadzające powinny zapewnić ochronę przed bezpośrednim oddziaływaniem prądu udarowego podczas wyładowania piorunowego w obiekt budowlany. Do ochrony odgromowej można wykorzystać przewodzące elementy konstrukcyjne obiektu, tzw. zwody i przewody odprowadzające naturalne, lub przewody umieszczone tylko w celu ochrony odgromowej, tzw. zwody i przewody odprowadzające sztuczne.

mgr inż. Andrzej Boczkowski Zasady ochrony przeciwporażeniowej w świetle nowej normy PN-HD 60364-4-41

Zasady ochrony przeciwporażeniowej w świetle nowej normy PN-HD 60364-4-41 Zasady ochrony przeciwporażeniowej w świetle nowej normy PN-HD 60364-4-41

Podstawową zasadą ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym jest, że części niebezpieczne nie mogą być dostępne, a dostępne części przewodzące nie mogą być niebezpieczne zarówno w normalnych warunkach...

Podstawową zasadą ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym jest, że części niebezpieczne nie mogą być dostępne, a dostępne części przewodzące nie mogą być niebezpieczne zarówno w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej, jak i w przypadku pojedynczego uszkodzenia.

dr inż. Karol Kuczyński Elementy ograniczające przepięcia typu 2

Elementy ograniczające przepięcia typu 2 Elementy ograniczające przepięcia typu 2

Przepięcia to przebiegi nieustalone o amplitudach rzędu kilkudziesięciu kilowoltów, które występują w instalacji elektrycznej. Mogą one powodować uszkodzenie, a nawet zniszczenie urządzeń elektrycznych...

Przepięcia to przebiegi nieustalone o amplitudach rzędu kilkudziesięciu kilowoltów, które występują w instalacji elektrycznej. Mogą one powodować uszkodzenie, a nawet zniszczenie urządzeń elektrycznych znajdujących się w obiektach budowlanych. W celu zapewnienia bezawaryjnej pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych stosuje się ograniczniki przepięć zgodnie ze strefową koncepcją ochrony przeciwprzepięciowej.

mgr inż. Julian Wiatr Jeleniogórska energetyka wodna. Wybrane małe elektrownie wodne

Jeleniogórska energetyka wodna. Wybrane małe elektrownie wodne Jeleniogórska energetyka wodna. Wybrane małe elektrownie wodne

Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo bez dostępu do energii elektrycznej, która stanowi ekologicznie najczystszy rodzaj energii. W światowej produkcji energii elektrycznej dominujące znaczenie...

Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo bez dostępu do energii elektrycznej, która stanowi ekologicznie najczystszy rodzaj energii. W światowej produkcji energii elektrycznej dominujące znaczenie mają ropa naftowa, węgiel kamienny, gaz ziemny oraz uran. Surowce te w wyniku przemian energetycznych wpływają na znaczne zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a duża konsumpcja energii elektrycznej powoduje szybkie zmniejszanie się zapasów tych surowców. Prowadzi to do konieczności poszukiwania...

inż. Radosław Lenartowicz, mgr inż. Janusz Strzyżewski Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 4.)

Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 4.) Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 4.)

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie zostały określone w wielu aktach prawnych (więcej na ten temat pisaliśmy w numerze 12/2007). Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury...

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie zostały określone w wielu aktach prawnych (więcej na ten temat pisaliśmy w numerze 12/2007). Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23 czerwca 2003 roku w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, obowiązujące od 11 lipca 2003 roku (DzU nr 120 z 10 lipca 2003 r., poz. 1126).

mgr inż. Marcin Orzechowski Stacje transformatorowe SN/nn (część 1.)

Stacje transformatorowe SN/nn (część 1.) Stacje transformatorowe SN/nn (część 1.)

Stacja elektroenergetyczna jest elementem systemu elektroenergetycznego (SEE), jej zadaniem jest przetwarzanie oraz rozdział energii elektrycznej o określonych parametrach pomiędzy odbiorców.

Stacja elektroenergetyczna jest elementem systemu elektroenergetycznego (SEE), jej zadaniem jest przetwarzanie oraz rozdział energii elektrycznej o określonych parametrach pomiędzy odbiorców.

inż. Radosław Lenartowicz, mgr inż. Janusz Strzyżewski Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 3.)

Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 3.) Użytkowanie energii elektrycznej na placu budowy (część 3.)

Na placu budowy mogą występować zarówno linie elektroenergetyczne służące samej budowie, jak i linie docelowego zasilania wznoszonych obiektów. Mogą to być także linie „obce”, przebiegające w pobliżu prowadzonych...

Na placu budowy mogą występować zarówno linie elektroenergetyczne służące samej budowie, jak i linie docelowego zasilania wznoszonych obiektów. Mogą to być także linie „obce”, przebiegające w pobliżu prowadzonych robót. Praca w pobliżu linii energetycznych wymaga dużej rozwagi i dyscypliny. Najpewniejszym sposobem eliminacji zagrożenia jest wyłączenie linii spod napięcia na czas prowadzenia robót. W wielu przypadkach jest to jednak niemożliwe.

dr inż. Karol Kuczyński Wymagania dla systemów oświetlenia awaryjnego

Wymagania dla systemów oświetlenia awaryjnego Wymagania dla systemów oświetlenia awaryjnego

Oświetlenie awaryjne jest przeznaczone do użytkowania podczas awarii oświetlenia podstawowego. Zarówno w budynkach, jak i tunelach komunikacyjnych oświetlenie awaryjne jest często projektowane niezgodnie...

Oświetlenie awaryjne jest przeznaczone do użytkowania podczas awarii oświetlenia podstawowego. Zarówno w budynkach, jak i tunelach komunikacyjnych oświetlenie awaryjne jest często projektowane niezgodnie z przepisami i obowiązującymi normami, a niejednokrotnie pomijane przez inwestorów w celu redukcji kosztów. Oświetlenie awaryjne jest zaliczone do urządzeń przeciwpożarowych wspomagających ewakuację z budynku objętego pożarem, przez co wymaga ono wysokiej sprawności oraz niezawodności działania.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego

W artykule został zaprezentowany projekt instalacji w lokalach mieszkalnych budynku wielorodzinnego, w których zostały wymienione piony zasilające i zainstalowane tablice licznikowe. Ze względu na powtarzalność...

W artykule został zaprezentowany projekt instalacji w lokalach mieszkalnych budynku wielorodzinnego, w których zostały wymienione piony zasilające i zainstalowane tablice licznikowe. Ze względu na powtarzalność poszczególnych kondygnacji artykuł został ograniczony tylko do IV piętra I klatki schodowej. Zestawienie materiałów zamieszczone na końcu artykułu podaje ilość materiałów w odniesieniu do wszystkich lokali mieszkalnych w budynku.

dr inż. Elżbieta Niewiedział, dr inż. Ryszard Niewiedział Skapitalizowane koszty strat energii elektrycznej w transformatorach rozdzielczych SN/nn

Skapitalizowane koszty strat energii elektrycznej w transformatorach rozdzielczych SN/nn Skapitalizowane koszty strat energii elektrycznej w transformatorach rozdzielczych SN/nn

Nowa norma europejska EN 50464-1 [3] wprowadza dla potrzeb analiz ekonomicznych pojęcie zdyskontowanego kosztu transformacji. Wielkość ta uwzględnia zarówno wartość nakładów inwestycyjnych, jak i całkowite...

Nowa norma europejska EN 50464-1 [3] wprowadza dla potrzeb analiz ekonomicznych pojęcie zdyskontowanego kosztu transformacji. Wielkość ta uwzględnia zarówno wartość nakładów inwestycyjnych, jak i całkowite koszty strat energii w transformatorze w założonym okresie eksploatacji. W zależności opisującej zdyskontowany koszt transformacji występują wskaźniki skapitalizowanych kosztów strat jałowych i strat obciążeniowych. Są one funkcją wielu czynników, zarówno parametrów eksploatacyjnych (szczytowego...

mgr inż. Julian Wiatr Obliczanie energii zapotrzebowanej przez oświetlenie wbudowane

Obliczanie energii zapotrzebowanej przez oświetlenie wbudowane Obliczanie energii zapotrzebowanej przez oświetlenie wbudowane

W 2008 roku zostały wprowadzone zmiany do przepisów techniczno-budowlanych dotyczących budynków w zakresie określania ich charakterystyki energetycznej wynikającej z dyrektywy nr 2002/91/WE Parlamentu...

W 2008 roku zostały wprowadzone zmiany do przepisów techniczno-budowlanych dotyczących budynków w zakresie określania ich charakterystyki energetycznej wynikającej z dyrektywy nr 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

mgr inż. Paweł Moszyński Ewolucja kontrolnych liczników energii elektrycznej

Ewolucja kontrolnych liczników energii elektrycznej Ewolucja kontrolnych liczników energii elektrycznej

Wiek XIX przyniósł rewolucję przemysłową, a wraz z nią elektryczność, której zastosowanie stawało się coraz bardziej powszechne. Początkowo przemysł produkował energię elektryczną na własne potrzeby, stosując...

Wiek XIX przyniósł rewolucję przemysłową, a wraz z nią elektryczność, której zastosowanie stawało się coraz bardziej powszechne. Początkowo przemysł produkował energię elektryczną na własne potrzeby, stosując małe, własne generatory, najczęściej napędzane lokomobilą parową. Nie było to jednak rozwiązanie zadowalające, gdyż nie zapewniało ciągłej dostawy energii powszechnemu odbiorcy. Chciano też wykorzystać nowy rodzaj energii do oświetlenia oraz w gospodarstwach domowych. Powstawały elektrownie,...

mgr inż. Mirosław Giera Wzajemne sytuowanie sieci elektroenergetycznych i budynków (część 1.)

Wzajemne sytuowanie sieci elektroenergetycznych i budynków (część 1.) Wzajemne sytuowanie sieci elektroenergetycznych i budynków (część 1.)

Wymagania odległościowe dla sieci elektroenergetycznych od niektórych obiektów budowlanych określane są nie tylko w Polskich Normach, ale także w przepisach techniczno-budowlanych [5, 6, 7, 9, 10]. Jednak...

Wymagania odległościowe dla sieci elektroenergetycznych od niektórych obiektów budowlanych określane są nie tylko w Polskich Normach, ale także w przepisach techniczno-budowlanych [5, 6, 7, 9, 10]. Jednak przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [8] wymagań takich nie określają. Zatem, pozostają w tym przypadku wymagania Polskich Norm.

Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński Miernictwo. Polskie Normy w branży elektrycznej

Miernictwo. Polskie Normy w branży elektrycznej Miernictwo. Polskie Normy w branży elektrycznej

Zestawienie norm zawiera wybrane Polskie Normy dotyczące miernictwa, które zostały ustanowione lub przyjęte na podstawie odpowiednich uchwał PKN.

Zestawienie norm zawiera wybrane Polskie Normy dotyczące miernictwa, które zostały ustanowione lub przyjęte na podstawie odpowiednich uchwał PKN.

nkom. inż. Paweł Bąkowski, dr inż. Waldemar Jaskółowski Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.) Wykorzystanie badań metalograficznych stopień zwarciowych w ustalaniu przyczyn pożarów od instalacji elektrycznych (część 2.)

Największe zagrożenia pożarowe występują w instalacji niskiego napięcia. Energia elektryczna doprowadzona jest do budynku przyłączem elektrycznym i następne ze złącza kablowego rozprowadzona poprzez wewnętrzną...

Największe zagrożenia pożarowe występują w instalacji niskiego napięcia. Energia elektryczna doprowadzona jest do budynku przyłączem elektrycznym i następne ze złącza kablowego rozprowadzona poprzez wewnętrzną linię zasilającą do poszczególnych odbiorców lub grup odbiorników energii elektrycznej. Układ rozliczeniowo-pomiarowy wraz z zabezpieczeniem lub zabezpieczeniami przedlicznikowymi zainstalowany jest na wewnętrznej linii zasilającej przed odbiorcą i/lub odbiornikiem. Pożar najczęściej powstaje...

mgr inż. Julian Wiatr Zasady instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz uzgadniania projektu budowlanego pod względem ppoż.

Zasady instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz uzgadniania projektu budowlanego pod względem ppoż. Zasady instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz uzgadniania projektu budowlanego pod względem ppoż.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami...

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późniejszymi zmianami – ostatnia DzU nr 109/2004, poz. 1156 [1]) w budynkach o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem istnieje obowiązek instalowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.