elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Julian Wiatr: Moją największą pasją jest elektrotechnika

Andrzej Czajkowski | 2022-07-06
Julian Wiatr odbiera Medal im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego dla czasopisma "elektro.info" w 2017 roku. Fot. archiwum redakcji

Julian Wiatr odbiera Medal im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego dla czasopisma "elektro.info" w 2017 roku. Fot. archiwum redakcji

Rozmowa z mgr. inż. Julianem Wiatrem, redaktorem naczelnym „elektro.info”, z okazji 20-lecia miesięcznika

Zobacz także

dr hab. inż. Paweł Piotrowski „Poradnik projektanta elektryka”

„Poradnik projektanta elektryka” „Poradnik projektanta elektryka”

Nakładem Wydawnictwa Grupa Medium w maju 2021 roku zostało opublikowane szóste wydanie „Poradnika Projektanta Elektryka”, autorstwa mgr. inż. Juliana Wiatra oraz mgr. inż. Marcina Orzechowskiego. Monografia...

Nakładem Wydawnictwa Grupa Medium w maju 2021 roku zostało opublikowane szóste wydanie „Poradnika Projektanta Elektryka”, autorstwa mgr. inż. Juliana Wiatra oraz mgr. inż. Marcina Orzechowskiego. Monografia jest bardzo obszerna i obejmuje 1795 stron treści zasadniczych, na które składa się czternaście rozdziałów głównych, spis literatury, 14 załączników oraz 18 dodatków zgromadzonych w dwóch tomach. We wstępie „Od Autorów” podkreślono istotność opisywanych zagadnień oraz duże zainteresowanie Czytelników...

Redakcja Największe elektrownie na świecie. Bełchatów w czołówce

Największe elektrownie na świecie. Bełchatów w czołówce Największe elektrownie na świecie. Bełchatów w czołówce

Rosjanie ogłosili plany budowy największej na świecie elektrowni węglowej. Planowana moc zakładu nad Amurem ma wynieść 8 tys. MW. Jednak to nie zagwarantuje mu miejsca w trójce największych producentów...

Rosjanie ogłosili plany budowy największej na świecie elektrowni węglowej. Planowana moc zakładu nad Amurem ma wynieść 8 tys. MW. Jednak to nie zagwarantuje mu miejsca w trójce największych producentów energii elektrycznej na naszej planecie. Na 25. miejscu zestawienia największych elektrowni znalazł się polski Bełchatów.

mgr inż. Piotr Wasiucionek Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających...

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 m sześc. lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.*)

Skąd zawodowe zainteresowanie elektryką i elektroniką?

Po ukończeniu szkoły podstawowej poszedłem do Technikum Mechanicznego w Malborku na kierunek obróbka skrawaniem. W programie trzeciej i czwartej klasy mieliśmy przedmiot podstawy elektrotechniki. Prowadził go inż. Edward Stworzyjanek. Podejściem do tematu wzbudził we mnie zainteresowanie elektrotechniką.

W piątej klasie zdecydowałem się wstąpić do wojska. Jako wnuk powstańca wielkopolskiego, Antoniego Wiatra (1899-1937), oraz praprawnuk Kazimierza Deki Deczyńskiego (1800-1838), nauczyciela wiejskiego i obrońcy chłopów, upamiętnionego przez Leona Kruczkowskiego w „Kordianie i chamie”, miałem wpojone tradycje wolnościowe i patriotyczne. Za namową kolegi z technikum wstąpiłem do Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Ukończyłem ją w sierpniu 1981 roku, uzyskując tytuł inżyniera radiolokacji. 30 sierpnia 1981 roku gen. prof. Władysław Mróz promował mnie i moich kolegów na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego. Do dzisiaj pamiętam, jak przed dotknięciem szablą mojego lewego ramienia wypowiedział słowa: „Mianuję Was podporucznikiem Wojska Polskiego”.

Najpierw była elektryka czy wojsko?

To szło w parze. Po ukończeniu WOSR zasiliłem Batalion Radiotechniczny w Debrznie, a następnie w Malborku. W 1987 roku zdecydowałem się podjąć dzienne studia w Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Elektroniki. Ukończyłem je po trzech latach z dyplomem magistra inżyniera elektronika w specjalności systemy radiolokacyjne.

Po studiach w Akademii pracowałem w kontroli ruchu lotniczego w Warszawie jako kierownik systemu komputerowego planowania lotów wojskowych i przelotów lotniczych ruchu cywilnego. Po trzech latach w Korpusie Obrony Powietrznej Kraju zostałem przeniesiony do pracy w Logistyce Sztabu Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Tam spędziłem ponad dwa lata. Niestety, zamiast być czynnym inżynierem, musiałem pogodzić się z pracą w charakterze urzędnika.

Zmiana przyszła nieoczekiwanie zimą 1996 roku, kiedy otrzymałem propozycję przejścia do Centrum Informatyki Sztabu Generalnego jako projektant elektryk. W 1998 roku przestałem służyć w wojsku i rozpocząłem pracę w firmie Business Power System na stanowisku projektanta elektryka rozwiązań nietypowych. Wtedy zacząłem też studia podyplomowe z teorii i techniki ochrony przeciwporażeniowej na Politechnice Wrocławskiej, które ukończyłem po roku z wyróżnieniem.

 

julian wiatr wiadomosci slaskie galeria1

Fot. archiwum redakcji

Wiele kierunków ukończonych studiów wypełniło okres, który z pewnością dostarczył bogate wspomnienia...

Studiowałem w różnym czasie. Jedne kierunki były trudne, a drugie łatwiejsze. Najtrudniejsze były studia w Wojskowej Akademii Technicznej. Później była Politechnika Warszawska, ukończona po niespełna dwóch latach z oceną celującą.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej nie była przypadkiem. W 2010 roku rozpocząłem studia doktoranckie w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie, kierowane przez prof. dr. hab. inż. Jana Sikorę. Ponieważ temat mojej pracy doktorskiej, realizowanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Hanzelki, dotyczył zarówno elektrotechniki, jak i pożarnictwa, przystąpiłem do studiów pożarniczych w SGSP. W 2014 roku obroniłem pracę dyplomową napisaną pod kierunkiem bryg. dr. inż. Waldemara Jaskółowskiego, obecnie wykładowcy WAT-u, uzyskując tytuł magistra inżyniera bezpieczeństwa pożarowego. W tym czasie przeszedłem operację serca, która zahamowała rozwój naukowy.

Etapy kariery zawodowej łączą elementy pracy wojskowej i tej cywilnej, jednak zawsze są związane z elektryką…

Jak wspomniałem, pierwszą pracę, a właściwie zawodową służbę wojskową, rozpocząłem w batalionie radiotechnicznym na stanowisku inżyniera stacji radiolokacyjnej. Dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego zostałem przeniesiony do Malborka na stanowisko dowódcy aparatury zautomatyzowanej. Sytuacja zmusiła mnie do dogłębnego poznania urządzenia, które jak na owe czasy było bardzo skomplikowane.

Po studiach w Wojskowej Akademii Technicznej zostałem przydzielony do 1. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju w Warszawie na stanowisko dowódcy zautomatyzowanego systemu kontroli ruchu lotniczego. W tym czasie dzięki zachęcie kierownika technicznego Rejonu Energetycznego Żyrardów mgr. inż. Bogdana Uzara, zacząłem interesować się elektroenergetyką. Uzyskałem pierwsze uprawnienia budowlane, dające możliwość projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie elektroenergetycznych linii napowietrznych i kablowych. Chciałem pogłębiać wiedzę w tym zakresie i dlatego ukończyłem Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej na specjalności elektroenergetyka. Następnie, w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, zdałem egzamin na uprawnienia budowlane w specjalności elektroinstalacyjnej do projektowania i kierowania robotami w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń.

Kolejnym miejscem pracy był Sztab Warszawskiego Okręgu Wojskowego, z którego zostałem przeniesiony do Centrum Informatyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zajmowałem się tam opracowywaniem projektów instalacji elektrycznych dla potrzeb sieci komputerowych. Było to ostanie miejsce mojej służby w Wojsku Polskim w charakterze oficera. Uzyskałem wtedy stopień podpułkownika. Przeszedłem na emeryturę i rozpocząłem pracę w firmie Business Power System.

W tym czasie pracowałem również w szkołach średnich jako nauczyciel przedmiotów elektrycznych i elektronicznych. Pracę tę rozpocząłem jeszcze w czasie służby wojskowej. Następnie pracowałem w Wojskowej Inspekcji Gospodarki Energetycznej, gdzie prowadziłem kontrole gospodarki energetycznej oraz bezpieczeństwa elektrycznego w obiektach wojskowych na terenie czterech województw. Po reorganizacji Inspekcji zostałem zatrudniony na stanowisku st. projektanta w Wojskowym Biurze Studiów Projektów Budowlanych i Lotniskowych. Pracę w biurze projektów zakończyłem na stanowisku naczelnego inżyniera. Wówczas zostałem zatrudniony na stanowisku st. inspektora nadzoru inwestorskiego w Stołecznym Zarządzie Infrastruktury, gdzie pracuję do dziś.

Osiągnięcia w pracy zawodowej łączą się z działalnością dydaktyczną oraz wieloma pozycjami wydawniczymi.

Największym moim osiągnięciem jest wydanie „Poradnika projektanta elektryka”, który doczekał się sześciu wydań oraz normy N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru, implantowanej do normy PN-HD 60364-5-56:2019-01 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 5-56: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Instalacje bezpieczeństwa.

Niewątpliwie dużym sukcesem jest zrealizowany, nowatorski projekt szpitala Chirurgii Urazowej Dziecięcej w Warszawie. Po raz pierwszy zastosowano tam zasilacz UPS do zasilania OIOM-u oraz bloku operacyjnego. W projekcie wykorzystałem ograniczniki przepięć VCX-2 firmy Kleinhuis, uzyskując doskonałe wspomaganie w likwidacji zagrożeń stwarzanych przez ładunek elektrostatyczny.

Wspomnieć należy również o udziale w pracach projektowych tłoczni gazu stanowiącej element gazociągu jamalskiego oraz budowie Muzeum Katyńskiego, które zostało udostępnione dla zwiedzających w 2015 roku, a także o obecnie realizowanej budowie Muzeum Wojska Polskiego.

Ważnym punktem na ścieżce rozwoju zawodowego była elektryfikacja nowego wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz udział w budowie pierwszej elektrociepłowni gazowej we Władysławowie.

Za dotychczasowe osiągnięcia zostałem odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym i Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Medalem „Zasłużony dla Energetyki”.

Niewątpliwie dużym sukcesem było stworzenie w 2001 roku miesięcznika „elektro.info”, którym kieruję od początku istnienia. Czasopismo we wrześniu 2021 roku obchodziło 20. rocznicę funkcjonowania na rynku wydawniczym.

 

julian wiatr wiadomosci slaskie galeria2

Julian Wiatr. Fot. archiwum prywatne

Działalność stowarzyszeniowa to przede wszystkim współpraca ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Mazowiecką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.

Współpraca z SEP rozpoczęła się praktycznie po ukończeniu WOSR i trwa do dziś. Polega na czynnym uczestnictwie w pracach Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych oraz prowadzeniu szkoleń z zakresu zasilania obiektów budowlanych w energię elektryczną i pożarnictwa w różnych oddziałach terenowych. W czasie przynależności do SEP zostałem wyróżniony medalami: inż. Michała Doliwo-Dobrowolskiego, prof. Mieczysława Pożaryskiego, prof. Józefa Węglarza, prof. Pawła Jana Nowackiego, inż. Kazimierza Szpotańskiego. Ponadto otrzymałem Medal 100-lecia SEP oraz Medal 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego SEP.

Współpraca z SITP rozpoczęła się od studiów podyplomowych w SGSP na kierunku bezpieczeństwo budowli. Za dotychczasowe osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych i współpracę z SGSP, Rektor-Komendant wyróżnił mnie medalem SGSP, z okazji 75. Rocznicy Kształcenia Oficerów Pożarnictwa. Współpraca z SITP to przede wszystkim praca w Komitecie Technicznym ds. Bezpieczeństwa Pożarowego Obiektów Budowlanych Energetyki, udział w konferencjach tematycznych oraz prowadzenie szkoleń i innych zajęć dydaktycznych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i zasilania obiektów budowlanych w energię elektryczną, zarówno w SGSP, jak i w CNBOP-PIB w Józefowie k. Otwocka.

Współpraca z MOIIB rozpoczęła się w 2008 roku i została przerwana przez pandemię COVID-19 w 2020 roku. Przez minione 11 lat prowadziłem szkolenia tematyczne z zakresu zasilania obiektów budowlanych w energię elektryczną oraz ochrony przeciwpożarowej dla członków MOIIB w Warszawie oraz biurach terenowych w Płocku, Radomiu, Łomży, Siedlcach oraz Ciechanowie.

Współpracuję także z Wielkopolską, Małopolską, Śląską oraz Łódzką Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa, a także z firmą ZIAD w Bielsku-Białej, gdzie również prowadzę szkolenia.

Ze względu na stan zdrowia przerwałem pracę naukową, ograniczając się do dydaktyki. Wypromowałem 80 techników oraz 10 inżynierów. Podczas dwudziestoletniej pracy w redakcji „elektro.info” wydałem kilkanaście publikacji książkowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników.

To prawda, warto wspomnieć tutaj takie pozycje jak: „Poradnik projektanta elektryka”, „Oświetlenie awaryjne w budynkach – wymagania i zasady zasilania”, „Zespoły prądotwórcze w układach awaryjnego zasilania obiektów budowlanych”. Czy czas wolny wypełniają także inne Pana zainteresowania, pasje, hobby?

Na to pytanie odpowiem krótko: największą pasją jest elektrotechnika i ochrona przeciwpożarowa. Bardzo lubię prowadzić zajęcia dydaktyczne i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniami. Wszystko to dzięki wyrozumiałości mojej żony Małgorzaty, z którą we wrześniu 2021 roku obchodziliśmy 40. rocznicę ślubu. Czas wolny poświęcam na turystykę, wychodząc z założenia, że w Polsce jest bardzo dużo miejsc, które warto zobaczyć.

Bardzo dziękuję za ciekawą rozmowę, gratuluję jubileuszu 20-lecia czasopisma „elektro.info” i życzę dalszych osiągnięć oraz sukcesów zawodowych dla dobra elektryki i elektroniki, jak i tych społecznych na rzecz Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Rozmawiał Andrzej Czajkowski

Rozmowa ukazała się w "Śląskich Wiadomościach Elektrycznych" (nr 2, 2022)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Kolejny rekordowy rok na rynku pojazdów elektrycznych

Kolejny rekordowy rok na rynku pojazdów elektrycznych Kolejny rekordowy rok na rynku pojazdów elektrycznych

W trakcie zaledwie dwóch lat w Polsce ponad trzykrotnie powiększyła się flota samochodów z napędem elektrycznym. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku ważną rolę w rozwoju tego rynku odegrały subsydia...

W trakcie zaledwie dwóch lat w Polsce ponad trzykrotnie powiększyła się flota samochodów z napędem elektrycznym. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku ważną rolę w rozwoju tego rynku odegrały subsydia ze środków publicznych. W ramach programu „Mój Elektryk” NFOŚiGW zaakceptował wnioski dotyczące ponad 6 tys. pojazdów EV.

Redakcja news Nowa elektryczna śmieciarka będzie jeździć w Bolesławiu

Nowa elektryczna śmieciarka będzie jeździć w Bolesławiu Nowa elektryczna śmieciarka będzie jeździć w Bolesławiu

Do taboru samochodowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu dołączyła kolejna śmieciarka. Tym razem jest to fabrycznie nowa, w pełni elektryczna śmieciarka, Renault Trucks D Wide Z.E. z jednokomorową...

Do taboru samochodowego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu dołączyła kolejna śmieciarka. Tym razem jest to fabrycznie nowa, w pełni elektryczna śmieciarka, Renault Trucks D Wide Z.E. z jednokomorową zabudową o pojemności 19 m3 firmy TTCS.

Redakcja Ekoenergetyka i Volvo Trucks chcą wspólnie rozwijać branżę elektromobilną

Ekoenergetyka i Volvo Trucks chcą wspólnie rozwijać branżę elektromobilną Ekoenergetyka i Volvo Trucks chcą wspólnie rozwijać branżę elektromobilną

Przedstawiciele spółek Ekoenergetyka i Volvo Trucks zawarli umowę na rzecz zeroemisyjnego transportu ciężkiego i optymalizacji sprzedaży produktów. Umowa obejmuje także działania promocyjne i edukacyjne...

Przedstawiciele spółek Ekoenergetyka i Volvo Trucks zawarli umowę na rzecz zeroemisyjnego transportu ciężkiego i optymalizacji sprzedaży produktów. Umowa obejmuje także działania promocyjne i edukacyjne poprzez wspólne przedsięwzięcia, eventy i projekty.

Redakcja news Słońce zasili miejskie budynki w Gdyni i trolejbusy

Słońce zasili miejskie budynki w Gdyni i trolejbusy Słońce zasili miejskie budynki w Gdyni i trolejbusy

Gdynia stawia na odnawialne źródła energii, dlatego podpisano już umowę na wysokie, bo sięgające aż 60% kosztów dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w miejskich jednostkach. Dzięki 2,5 miliona złotych...

Gdynia stawia na odnawialne źródła energii, dlatego podpisano już umowę na wysokie, bo sięgające aż 60% kosztów dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w miejskich jednostkach. Dzięki 2,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego ogniwa fotowoltaiczne pojawią się na dachach trzech obiektów: Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie, Domu Pomocy Społecznej w Pustkach Cisowskich-Demptowie i bazy PKT w Leszczynkach. Czysta energia zasili zarówno budynki, jak i sieć trakcyjną...

mgr inż. Julian Wiatr Ochrona przeciwporażeniowa w sieci o układzie zasilania IT

Ochrona przeciwporażeniowa w sieci o układzie zasilania IT Ochrona przeciwporażeniowa w sieci o układzie zasilania IT

Układ zasilania IT znajduje zastosowanie w podziemiach kopalń, przemyśle chemicznym oraz wszędzie tam, gdzie wymaga się zwiększonej pewności zasilania z jednoczesną minimalizacją zagrożeń pożarowych. Jest...

Układ zasilania IT znajduje zastosowanie w podziemiach kopalń, przemyśle chemicznym oraz wszędzie tam, gdzie wymaga się zwiększonej pewności zasilania z jednoczesną minimalizacją zagrożeń pożarowych. Jest stosowany na wszystkich jednostkach latających i pływających. Problematyka ochrony przeciwporażeniowej w układzie IT wymaga zrozumienia istoty stosowania oraz specyfiki pracy tego układu.

Redakcja news 2022: rekordowy rok na polskim rynku elektromobilności

2022: rekordowy rok na polskim rynku elektromobilności 2022: rekordowy rok na polskim rynku elektromobilności

Jak wynika z Licznika Elektromobilności, pod koniec grudnia 2022 r. w Polsce było zarejestrowane łącznie 64 705 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W 2022 r. ich liczba zwiększyła...

Jak wynika z Licznika Elektromobilności, pod koniec grudnia 2022 r. w Polsce było zarejestrowane łącznie 64 705 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 26 439 sztuk, tj. o 33% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka, mgr inż. Bogumił Dudek Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych,...

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych, różnych producentów, aby personel zawodowo zajmujący się ich eksploatacją oraz użytkownicy byli przekonani o ich bezpieczeństwie. Dużą rolę odgrywa tu świadomy poziom ryzyka oraz cywilizacyjny postęp związany z kulturą techniczną (i nie tylko).

mgr inż. Maciej Żebrowski Metody neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez układy kompensacji mocy biernej (część 2.)

Metody neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez układy kompensacji mocy biernej (część 2.) Metody neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez układy kompensacji mocy biernej (część 2.)

Najlepszym sposobem neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez układy kompensacji jest ich właściwe zaprojektowanie i właściwa eksploatacja. Projekt układu kompensacji nie powinien ograniczać...

Najlepszym sposobem neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez układy kompensacji jest ich właściwe zaprojektowanie i właściwa eksploatacja. Projekt układu kompensacji nie powinien ograniczać się tylko do doboru mocy kompensatora w celu osiągnięcia właściwego efektu kompensacyjnego (np. utrzymanie podstawowego parametru wymaganego przez Spółki Dystrybucyjne, czyli tg φ < 0,4). Projekt musi zawierać, oprócz pełnego doboru przewodów zasilających i zabezpieczeń, również analizę charakteru sieci...

mgr inż. Julian Wiatr Obliczanie zwarć z wykorzystaniem metody składowych symetrycznych (część 1.)

Obliczanie zwarć z wykorzystaniem metody składowych symetrycznych (część 1.) Obliczanie zwarć z wykorzystaniem metody składowych symetrycznych (część 1.)

Znajomość prądów zwarciowych stanowi podstawę doboru aparatów elektrycznych oraz pozwala na ocenę narażeń dynamicznych. Powszechnie znane są metody obliczania prądów zwarć symetrycznych oraz prądów zwarć...

Znajomość prądów zwarciowych stanowi podstawę doboru aparatów elektrycznych oraz pozwala na ocenę narażeń dynamicznych. Powszechnie znane są metody obliczania prądów zwarć symetrycznych oraz prądów zwarć jednofazowych bez udziału ziemi. W praktyce zachodzi potrzeba wyznaczenia prądów zwarć dwufazowych oraz zwarć jednofazowych z udziałem ziemi. W tym zakresie niezbędna jest znajomość metody składowych symetrycznych, która opiera się na elementach algebry liniowej. Niniejszy artykuł przedstawia wybrane...

Opracował zespół ekspercki Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – PIB Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Na bezpieczeństwo obiektów budowlanych składa się wiele czynników. W polskich przepisach prawa [1] zapisano, iż obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części – wraz ze związanymi z nim urządzeniami...

Na bezpieczeństwo obiektów budowlanych składa się wiele czynników. W polskich przepisach prawa [1] zapisano, iż obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części – wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi – należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Należy przy tym zapewnić spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych,...

mgr inż. Julian Wiatr Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Wprowadzenie – podstawa prawna Funkcja, jaką pełni przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiektach budowlanych, została określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku...

Wprowadzenie – podstawa prawna Funkcja, jaką pełni przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP) w obiektach budowlanych, została określona w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 r. poz. 1225 z późniejszymi zmianami) [3]. Zapisy tego dokumentu wymagają stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu w każdej strefie pożarowej budynku, której kubatura przekracza...

dr inż. Adam Rynkowski, mgr inż. Jan Sznajder, mgr inż. Anna Wójcikowska, dr inż. Marcin Sulkowski Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa

Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa

Kontynuujemy opis autorskiego projektu normy, który zawiera podstawowe wymagania i wytyczne dotyczące projektowania, budowy oraz badań odbiorczych elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych linii kablowych...

Kontynuujemy opis autorskiego projektu normy, który zawiera podstawowe wymagania i wytyczne dotyczące projektowania, budowy oraz badań odbiorczych elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych linii kablowych prądu stałego i przemiennego na napięcie znamionowe do 110 kV włącznie. Prezentowana norma stanowi projekt autorski, publikowany na prośbę dr. inż. Adama Rynkowskiego, zmarłego 26 grudnia 2022 roku. W żaden sposób nie może zastępować normy N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe....

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Przegląd rozwiązań zmniejszających poziom zużycia energii elektrycznej na oświetlenie w obiektach użyteczności publicznej

Przegląd rozwiązań zmniejszających poziom zużycia energii elektrycznej na oświetlenie w obiektach użyteczności publicznej Przegląd rozwiązań zmniejszających poziom zużycia energii elektrycznej na oświetlenie w obiektach użyteczności publicznej

Obiekty użyteczności publicznej obejmują wszystkie obiekty, w których z założenia ich funkcji przebywać będą mniejsze lub większe grupy ludzi, zarówno pracownicy etatowi, jak i osoby niebędące takimi pracownikami....

Obiekty użyteczności publicznej obejmują wszystkie obiekty, w których z założenia ich funkcji przebywać będą mniejsze lub większe grupy ludzi, zarówno pracownicy etatowi, jak i osoby niebędące takimi pracownikami. Obiekty te są grupą o bardzo zróżnicowanym charakterze. Należą do nich m.in. budynki biurowe, obiekty handlowe, obiekty usługowe, obiekty sportowe, placówki kulturalne (teatry, kina, sale widowiskowe itd.), szkoły, przedszkola, żłobki, obiekty służby zdrowia (szpitale, przychodnie, gabinety...

Redakcja Cyberbezpieczeństwo urządzeń monitoringu wizyjnego

Cyberbezpieczeństwo urządzeń monitoringu wizyjnego Cyberbezpieczeństwo urządzeń monitoringu wizyjnego

W każdym przedsiębiorstwie cyberbezpieczeństwo stanowi jeden z priorytetów. W świecie oplecionym coraz gęstszą pajęczyną połączeń każde urządzenie podłączone do sieci narażone jest na potencjalne zagrożenia...

W każdym przedsiębiorstwie cyberbezpieczeństwo stanowi jeden z priorytetów. W świecie oplecionym coraz gęstszą pajęczyną połączeń każde urządzenie podłączone do sieci narażone jest na potencjalne zagrożenia z zakresu bezpieczeństwa. Jak temu zaradzić? Warto przyjrzeć się całemu cyklowi życia produktów monitoringu i zidentyfikować najpoważniejsze cyber-zagrożenia, mogące wystąpić na każdym jego etapie: od projektu, po dystrybucję i eksploatację.

Radosław Tyślewicz Sztuczna inteligencja w sektorze ochrony

Sztuczna inteligencja w sektorze ochrony Sztuczna inteligencja w sektorze ochrony

Druga dekada XXI wieku, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, cechuje się szczególnym postrzeganiem rzeczywistości przez współczesnych ludzi. Ogarnia nas wszechobecna technologia, w tym Internet i...

Druga dekada XXI wieku, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, cechuje się szczególnym postrzeganiem rzeczywistości przez współczesnych ludzi. Ogarnia nas wszechobecna technologia, w tym Internet i media społecznościowe, które już prawie dołączyły do rangi niezbywalnych praw człowieka. Z powodu tempa postępu technologicznego i rozwoju cywilizacyjnego, za którym często nie nadążamy, możemy również nie dostrzegać i tym samym nie rozumieć znaczenia sztucznej inteligencji. SI wspiera człowieka i...

Redakcja Jak wygląda obecnie praca pracownika ochrony?

Jak wygląda obecnie praca pracownika ochrony? Jak wygląda obecnie praca pracownika ochrony?

Branża ochrony, kojarzona ciągle przez wielu jako fizyczne zabezpieczanie osób i mienia czy patrolowanie terenu w mundurach, obsługa portierni oraz budek wartowniczych, w ostatnich latach mocno zmienia...

Branża ochrony, kojarzona ciągle przez wielu jako fizyczne zabezpieczanie osób i mienia czy patrolowanie terenu w mundurach, obsługa portierni oraz budek wartowniczych, w ostatnich latach mocno zmienia swoje oblicze i staje się branżą coraz bardziej technologiczną, zatrudniającą wykwalifikowanych ludzi o wysokich kompetencjach w tym zakresie.

Tomasz Łukaszewski Centra monitoringu wizyjnego to nasza przyszłość?

Centra monitoringu wizyjnego to nasza przyszłość? Centra monitoringu wizyjnego to nasza przyszłość?

Przez ostatnich kilka lat w przestrzeni publicznej dynamicznie wzrosła liczba kamer. W celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnie każda instytucja wykorzystuje systemy monitorowania. Są one także coraz częściej...

Przez ostatnich kilka lat w przestrzeni publicznej dynamicznie wzrosła liczba kamer. W celu zapewnienia bezpieczeństwa obecnie każda instytucja wykorzystuje systemy monitorowania. Są one także coraz częściej stosowane w biznesie i na użytek prywatny. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na coraz nowsze i nowocześniejsze centra monitoringu wizyjnego zarządzające obsługą kamer i weryfikujące zidentyfikowane za ich pośrednictwem zagrożenia.

Damian Żabicki Jak wybrać dobry domofon?

Jak wybrać dobry domofon? Jak wybrać dobry domofon?

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową na małych odległościach. Komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy kasetą bramową a słuchawką montowaną wewnątrz budynku, czyli unifonem. Prawidłowo...

Domofon to urządzenie, które zapewnia komunikację głosową na małych odległościach. Komunikacja najczęściej odbywa się pomiędzy kasetą bramową a słuchawką montowaną wewnątrz budynku, czyli unifonem. Prawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na posesję lub do mieszkania nieproszonym gościom.

Redakcja Co robi oświetlacz podczerwieni w kamerach do monitoringu?

Co robi oświetlacz podczerwieni w kamerach do monitoringu? Co robi oświetlacz podczerwieni w kamerach do monitoringu?

Skuteczny monitoring wizyjny ochranianych miejsc i obiektów to taki system zabezpieczeń, który jest w stanie zachować niezawodność pracy zarówno w dzień, jak i w nocy. To właśnie możliwość prowadzenia...

Skuteczny monitoring wizyjny ochranianych miejsc i obiektów to taki system zabezpieczeń, który jest w stanie zachować niezawodność pracy zarówno w dzień, jak i w nocy. To właśnie możliwość prowadzenia szczegółowej obserwacji przez 24 godziny na dobę jest wyznacznikiem dobrych instalacji kamer do monitoringu.

dr inż. Karol Kuczyński Sposoby odzyskiwania oraz magazynowania energii w aplikacjach elektromobilnych i zasilania gwarantowanego – przegląd wybranych metod i perspektywy rozwoju

Sposoby odzyskiwania oraz magazynowania energii w aplikacjach elektromobilnych i zasilania gwarantowanego – przegląd wybranych metod i perspektywy rozwoju Sposoby odzyskiwania oraz magazynowania energii w aplikacjach elektromobilnych i zasilania gwarantowanego – przegląd wybranych metod i perspektywy rozwoju

Systemy pozyskiwania energii elektrycznej ze zjawisk występujących w otaczającym nas środowisku znane są pod dwiema nazwami – ang. energy harvesting (EH) i energy scavering. Nazwy te nie doczekały się...

Systemy pozyskiwania energii elektrycznej ze zjawisk występujących w otaczającym nas środowisku znane są pod dwiema nazwami – ang. energy harvesting (EH) i energy scavering. Nazwy te nie doczekały się jednoznacznego tłumaczenia na język polski i generalnie obie dotyczą tych samych zjawisk i metod odzyskiwania (przetwarzania) energii z otoczenia. Czasami w literaturze użycie tych nazw uzależnione jest od charakteru przetwarzanej energii. Nazwa energy scavering stosowana jest wówczas, gdy rodzaj źródła...

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o., mgr inż. Magdalena Jatczak – Astat Sp. z o.o. Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym

Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym

Coraz powszechniej stosowane w zakładach przemysłowych układy energoelektroniczne, takie jak falowniki do zasilania silników indukcyjnych, wpływają negatywnie na jakość energii elektrycznej. Jednym z występujących...

Coraz powszechniej stosowane w zakładach przemysłowych układy energoelektroniczne, takie jak falowniki do zasilania silników indukcyjnych, wpływają negatywnie na jakość energii elektrycznej. Jednym z występujących zjawisk jest odkształcenie krzywej prądu i związane z tym pojawienie się wyższych harmonicznych zarówno prądu, jak i napięcia. Przepływ prądów odkształconych w układzie zasilającym zakład prowadzi do pojawienia się problemów.

dr inż. Tomasz Bakoń Rola magazynów energii w sieciach smart grid

Rola magazynów energii w sieciach smart grid Rola magazynów energii w sieciach smart grid

Aby zapewnić wydajną i opłacalną transformację energetyczną, rozwojowi infrastruktury sieciowej musi towarzyszyć wdrażanie technologii alternatywnych, do których powinno należeć w znacznie większym stopniu...

Aby zapewnić wydajną i opłacalną transformację energetyczną, rozwojowi infrastruktury sieciowej musi towarzyszyć wdrażanie technologii alternatywnych, do których powinno należeć w znacznie większym stopniu niż jest to obecnie wykorzystywanie lokalnego magazynowania energii. Zasoby magazynowania energii stanowią ważne źródło elastyczności, które można wykorzystać do celów regulacji systemu i odroczenia kosztownych inwestycji w sieć.

Konrad Trzebiatowski Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby niewykwalifikowane (część 1.)

Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby niewykwalifikowane (część 1.) Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby niewykwalifikowane (część 1.)

Bezpieczniki topikowe są najstarszymi aparatami zabezpieczającymi, stosowanymi w sieciach i urządzeniach elektroenergetycznych, a ich historia rozwoju jest bardzo długa. Można je spotkać często w naszym...

Bezpieczniki topikowe są najstarszymi aparatami zabezpieczającymi, stosowanymi w sieciach i urządzeniach elektroenergetycznych, a ich historia rozwoju jest bardzo długa. Można je spotkać często w naszym życiu codziennym, choć w większości przypadków nie jesteśmy świadomi ich obecności. Nie są zwykle doceniane, ponieważ zwracają naszą uwagę tylko wtedy, kiedy powodują nieprzyjemną dla nas przerwę w dostawie energii elektrycznej, a tym samym zakłócają naszą codzienną działalność, gdy jakieś urządzenie...

dr. inż. Jarosław Wiater Przyrosty temperatury współczesnych przewodów odprowadzających prąd piorunowy

Przyrosty temperatury współczesnych przewodów odprowadzających prąd piorunowy Przyrosty temperatury współczesnych przewodów odprowadzających prąd piorunowy

Głównym celem stosowania zewnętrznego systemu ochrony odgromowej jest przechwycenie doziemnego wyładowania piorunowego i odprowadzenie go w kierunku ziemi. Głównymi elementami, które biorą udział w tym...

Głównym celem stosowania zewnętrznego systemu ochrony odgromowej jest przechwycenie doziemnego wyładowania piorunowego i odprowadzenie go w kierunku ziemi. Głównymi elementami, które biorą udział w tym procesie, są: układ zwodów (pionowych lub poziomych) oraz sieć przewodów odprowadzających. Rodzaje stosowanych materiałów, ich kształt oraz minimalną powierzchnię przekroju przewodów i prętów podaje szczegółowo norma PN-EN 62305-3 [1].

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.