elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Uproszczony projekt zasilania w energię elektryczną obiektu użyteczności publicznej (część 3.)

Rozdzielnica budynku biurowego

Budynek użyteczności publicznej, fot. Unsplash.com

Budynek użyteczności publicznej, fot. Unsplash.com

Przedstawiamy ostatnią część projektu, którego dwie pierwsze części znaleźć można w poprzednich wydaniach miesięcznika „elektro.info”.

Podstawa opracowania

  1. Zlecenie inwestora.
  2. Warunki techniczne wydane przez zakład energetyczny.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 roku poz. 1225).
  4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109/2010 poz. 719 z późniejszymi zmianami).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1966 z późniejszymi zmianami).
  6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie krajowych ocen technicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1968).
  7. Wizja lokalna w terenie.
  8. Projekt zagospodarowania terenu.
  9. N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń przeciwpożarowych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.
  10. PN-IEC 60364-5-523:2002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.
  11. PN-HD 60364-4-41:2017-09 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
  12. PN-IEC 60364-5-56:2019 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Instalacje bezpieczeństwa.
  13. PN-EN 54-4:2001 Systemy sygnalizacji pożarowej. Część 4: Zasilacze.
  14. PN-EN 12101-10:2007 Systemy rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 10: Zasilacze.
  15. Scenariusz rozwoju zdarzeń pożarowych.
  16. Uzgodnienie z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. oraz uzgodnienie z rzeczoznawcą ds. bhp.

Opis stanu istniejącego

Przy elewacji budynku zainstalowane jest złącze kablowe, do którego doprowadzono zasilanie z Rozdzielnicy Głównej Kompleksu oraz Szafy Zasilania Awaryjnego (patrz część 2., „elektro.info” nr 10/2023).

Opis techniczny

W pomieszczeniu Rozdzielni Głównej Budynku, stanowiącej pomieszczenie wydzielone pożarowo (REI 120), należy zainstalować:

  • Rozdzielnicę Główną Budynku (RGB), wykonaną w drugiej klasie ochronności,
  • Rozdzielnicę Klimatyzacji (RKlim.), wykonaną w drugiej klasie ochronności,
  • Rozdzielnicę Zasilającą Urządzenia Ppoż. (Rppoż.), wykonaną w drugiej klasie ochronności – poza opracowaniem,
  • zasilacz UPS o mocy 30 kVA,
  • Rozdzielnicę Główną Lokalnej Sieci Komputerowej (RG LSK), wykonaną w drugiej klasie ochronności,
  • dwa klimatyzatory o mocy 3 kW każdy.

Plan instalacji przedstawia rysunek 1. Schemat RGB przedstawiają rysunki 2a2b oraz 2c. Schemat ideowy układu sterowania zrzutem obciążenia przedstawia rysunek 3. 

projekt zasilania w energie obiektu uzytecznosci publicznej rys1

Rys. 1. Rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w pomieszczeniu RGB, rys. J. Wiatr

projekt zasilania w energie obiektu uzytecznosci publicznej rys2a

Rys. 2a. Schemat zasilania RGB wraz z PWP, rys. J. Wiatr

projekt zasilania w energie obiektu uzytecznosci publicznej rys2b

Rys. 2b. Schemat automatyki SZR sieć/ZP, rys. J. Wiatr


 

projekt zasilania w energie obiektu uzytecznosci publicznej rys2c

Rys. 2c. Schemat zasilania obwodów przyłączonych do RGB, rys. J. Wiatr

W RGB należy wykonać układ SZR sieć/zespół prądotwórczy oraz układ dwuobwodowego Przeciwpożarowego Wyłącznika Prądu:

  • PWP1 – przycisk uruchamiający z sygnalizacją stanu położenia styków aparatu wykonawczego należy zainstalować w pomieszczeniu ochrony; służy do wyłączenia urządzeń powszechnego użytku w czasie pożaru,
  • PWP2 – przycisk uruchamiający z sygnalizacją stanu położenia styków aparatu wykonawczego należy zainstalować w pomieszczeniu RGB; służy do wyłączenia zasilania w energię elektryczną urządzeń przeciwpożarowych na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej, po zakończonej ewakuacji ludzi uwięzionych w płonącym budynku.

Świecenie lampki czerwonej oznacza załączone napięcie do zasilania odbiorników. Zgaśnięcie lampki czerwonej i zapalenie się lampki zielonej oznacza zdjęcie napięcia z zasilanych odbiorników i stanowi sygnał dla ratowników o możliwości przystąpienia do akcji ratowniczo-gaśniczej. Lampka koloru żółtego stanowi sygnalizację świetlną obwodu sterowania PWP. Brak świecenia tej lampki oznacza uszkodzenie w obwodzie sterowania i konieczność sprawdzenia ciągłości obwodu sterowania PWP.

Budynek jest zasilany z sieci elektroenergetycznej nn 3x230/400 V. W przypadku zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej zasilanie przejmuje zespół prądotwórczy. Po rozruchu zespołu prądotwórczego następuje zrzut obciążenia przez rozłączenie zasilania RKlim. Po powrocie napięcia w sieci elektroenergetycznej następuje załączenie RKlim, co jest równoznaczne z zasilaniem wszystkich odbiorników przyłączonych do RGB.

Opis działania automatyki zrzutu obciążenia RKlim. przed przejęciem zasilania przez ZP – rysunek 3.:

Zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej ⇒ uruchomienie procedury startu ZP. Napięcie na zaciskach ZP pojawi się po 10 s (napięcie na wyjściu SZR pojawi się po 30 sekundach), co spowoduje rozwarcie styków K3. Zwarcie w sterowniku SZR styku zwiernego powoduje wysterowanie cewek WW łącznika Q1 ⇒ zadziałanie cewki WW łącznika Q1 z jednoczesnym zwarciem styków pomocniczych SP1 w łączniku Q1 ⇒ ustawienie dźwigni napędu łącznika Q1 w pozycji neutralnej, po czym tor zasilania cewek WW pozostaje w stanie bez napięcia. Pojawienie się napięcia na wyjściu SZR powoduje wysterowanie przekaźnika K1 ⇒ na 2 sekundy zostaje wysterowany przekaźnik K2 ⇒ załączenie styków łączników Q1 na otwarcie ⇒ napęd silnikowy otwiera Q1, ustawiając dźwignię napędu w pozycji wyłączone, rozłączając zasilanie Rklim. Powrót napięcia w sieci elektroenergetycznej powoduje przełączenie układu automatyki SZR, zrzut napięcia z przekaźnika K3, którego styki ulegają zwarciu, podając napięcie na przekaźnik K4. Przekaźnik ten z sekwencją czasową t = 20 s powoduje uruchomienie załączenia toru zasilania RKlim. Zespół prądotwórczy przez 3 minuty pozostaje w stanie pracy jałowej w celu wychłodzenia uzwojeń prądnicy, po czym ulega samoczynnemu wyłączeniu. Układ automatyki rozruchu zespołu prądotwórczego oraz zrzutu obciążenia RKlim. jest przygotowany do zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej

Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej

W artykule został przedstawiony sposób rozwiązania zasilania hali produkcyjnej, w której zainstalowano dwa ciągi technologiczne wymagające zasilania w układzie IT. W wyniku zmian organizacyjnych właściciel...

W artykule został przedstawiony sposób rozwiązania zasilania hali produkcyjnej, w której zainstalowano dwa ciągi technologiczne wymagające zasilania w układzie IT. W wyniku zmian organizacyjnych właściciel postanowił przenieść linię produkcyjną zainstalowaną w jednym z państw Dalekiego Wschodu do Polski. Została wzniesiona nowa hala produkcyjna na terenie zakładu przemysłowego zasilanego w układzie TN. W komplecie znajdował się transformator zasilający 3×400 V/3×200 V+2×115 V o mocy 63 kVA przeznaczony...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego Uproszczony projekt instalacji elektrycznych w mieszkaniach budynku wielorodzinnego

W artykule został zaprezentowany projekt instalacji w lokalach mieszkalnych budynku wielorodzinnego, w których zostały wymienione piony zasilające i zainstalowane tablice licznikowe. Ze względu na powtarzalność...

W artykule został zaprezentowany projekt instalacji w lokalach mieszkalnych budynku wielorodzinnego, w których zostały wymienione piony zasilające i zainstalowane tablice licznikowe. Ze względu na powtarzalność poszczególnych kondygnacji artykuł został ograniczony tylko do IV piętra I klatki schodowej. Zestawienie materiałów zamieszczone na końcu artykułu podaje ilość materiałów w odniesieniu do wszystkich lokali mieszkalnych w budynku.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż. Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Budynek użyteczności publicznej jest zasilany z dwóch stacji transformatorowych Tr1 15/0,4 kV o mocy 400 kVA oraz Tr2 15/0,4 kV o mocy 250 kVA. Na budynku jest zainstalowane złącze kablowe ZK-2b. Budynek...

Budynek użyteczności publicznej jest zasilany z dwóch stacji transformatorowych Tr1 15/0,4 kV o mocy 400 kVA oraz Tr2 15/0,4 kV o mocy 250 kVA. Na budynku jest zainstalowane złącze kablowe ZK-2b. Budynek jest zasilany dwoma liniami kablowymi YAKXS 4×120, o długości odpowiednio: Tr 1: l1=200 m, Tr 2: l2=350 m. Moc zapotrzebowana przez budynek wynosi Pz=80 kW, cosϕz=0,8.

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Bożena Oleksiak Uproszczony projekt instalacji odgromowej budynku akumulatorowni

Uproszczony projekt instalacji odgromowej budynku akumulatorowni Uproszczony projekt instalacji odgromowej budynku akumulatorowni

Budynek w obecnej chwili pozbawiony jest instalacji odgromowej. Ponieważ w budynku występują strefy zagrożone wybuchem, zgodnie z wymaganiami PN-89/E 05003-3 instalacja odgromowa jest konieczna bez względu...

Budynek w obecnej chwili pozbawiony jest instalacji odgromowej. Ponieważ w budynku występują strefy zagrożone wybuchem, zgodnie z wymaganiami PN-89/E 05003-3 instalacja odgromowa jest konieczna bez względu na wartość wskaźnika zagrożenia piorunowego.

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Marcin Orzechowski Uproszczony projekt systemu zasilania awaryjnego

Uproszczony projekt systemu zasilania awaryjnego Uproszczony projekt systemu zasilania awaryjnego

Kompleks zakładu przemysłowego składa się z pięciu budynków zasilanych z dwóch słupowych stacji transformatorowych 15/0,42 kV o mocach S=250 kVA. Inwestor podjął decyzję o instalacji zespołu prądotwórczego,...

Kompleks zakładu przemysłowego składa się z pięciu budynków zasilanych z dwóch słupowych stacji transformatorowych 15/0,42 kV o mocach S=250 kVA. Inwestor podjął decyzję o instalacji zespołu prądotwórczego, który ma objąć zasilaniem awaryjnym w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej z systemu elektroenergetycznego budynek nr 1 oraz budynek nr 2. Budynki te zasilane są z jednej stacji transformatorowej, natomiast pozostałe budynki zasilane są z drugiej stacji transformatorowej. Energia...

mgr inż. Leszek Bożek Uproszczony projekt instalacji elektrycznych budynku pompowni ppoż. dla magazynu paliw i smarów (mps)

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych budynku pompowni ppoż. dla magazynu paliw i smarów (mps) Uproszczony projekt instalacji elektrycznych budynku pompowni ppoż. dla magazynu paliw i smarów (mps)

Obecnie skład zasilany jest z istniejącej podziemnej stacji transformatorowej. Część nn 0,4 kV stacji oraz komory transformatorowe wraz z transformatorami są w eksploatacji użytkownika, pozostała część...

Obecnie skład zasilany jest z istniejącej podziemnej stacji transformatorowej. Część nn 0,4 kV stacji oraz komory transformatorowe wraz z transformatorami są w eksploatacji użytkownika, pozostała część stacji, tzn. rozdzielnica SN 15 kV jest w eksploatacji i na majątku dystrybutora energii elektrycznej. Obiekt posiada zasilanie awaryjne realizowane przez zespół prądotwórczy oraz podstawowe zasilanie z elektroenergetycznej sieci SN – 15 kV.

mgr inż. Julian Wiatr, mgr inż. Marcin Orzechowski Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego Uproszczony projekt zasilania oświetlenia głównej drogi pożarowej zakładu przemysłowego

Oświetlenie terenu zakładu przemysłowego lub innego obiektu o podobnym charakterze stanowi bardzo ważny element bezpieczeństwa. W grudniu 2008 r. została opublikowana norma PN-EN 12464-2:2008 Światło i...

Oświetlenie terenu zakładu przemysłowego lub innego obiektu o podobnym charakterze stanowi bardzo ważny element bezpieczeństwa. W grudniu 2008 r. została opublikowana norma PN-EN 12464-2:2008 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 2: Miejsca pracy na zewnątrz. Norma ta jest przeznaczona przede wszystkim dla projektantów obiektów budowlanych, zakładów pracy, obiektów publicznych. Zakres normy obejmuje wymagania oświetlenia dla miejsc pracy na zewnątrz, które powinny zaspakajać potrzebę...

mgr inż. Tomasz Kłoda, mgr inż. Leszek Bożek Instalacja elektryczna budynku kotłowni olejowej - opis techniczny

Instalacja elektryczna budynku kotłowni olejowej - opis techniczny Instalacja elektryczna budynku kotłowni olejowej - opis techniczny

Opracowanie obejmuje instalacje elektryczne zasilania i sterowania urządzeń technologicznych kotłowni wodnej, olejowej, niskotemperaturowej dla potrzeb centralnego ogrzewania, dla ciepła technologicznego...

Opracowanie obejmuje instalacje elektryczne zasilania i sterowania urządzeń technologicznych kotłowni wodnej, olejowej, niskotemperaturowej dla potrzeb centralnego ogrzewania, dla ciepła technologicznego (wentylacji mechanicznej) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynku. Paliwem przewidzianym do spalania w projektowanej kotłowni jest olej opałowy. Paliwo składowane jest w dwukomorowym, dwuściennym zbiorniku stalowym o pojemności 50 m3, dwukomorowym (komory równe) zlokalizowanym ok. 25...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku

Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku Uproszczony projekt oświetlenia zalewowego elewacji frontowej budynku

W okresie minionych kilku lat coraz częściej modeluje się oświetleniem elewacji różnych budynków. W praktyce stosowane jest oświetlenie punktowe oraz zalewowe dające różne efekty wizualne. Głównym celem...

W okresie minionych kilku lat coraz częściej modeluje się oświetleniem elewacji różnych budynków. W praktyce stosowane jest oświetlenie punktowe oraz zalewowe dające różne efekty wizualne. Głównym celem modulacji oświetlenia bryły budynku lub jego części jest podkreślenie jego walorów architektonicznych w porze nocnej. W artykule zostanie przedstawiony projekt modulacji oświetleniem zalewowym frontowej elewacji budynku zabytkowego.

mgr inż. Julian Wiatr Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego

Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego Projekt instalacji elektrycznych budynku sędziów obiektu sportowego

Projektowany budynek stanowi element wyposażenia obiektu sportowego zwanego torem przeszkód i jest zlokalizowany w rejonie mety toru przeszkód. W skład obiektu wchodzi tor przeszkód, boisko do piłki siatkowej...

Projektowany budynek stanowi element wyposażenia obiektu sportowego zwanego torem przeszkód i jest zlokalizowany w rejonie mety toru przeszkód. W skład obiektu wchodzi tor przeszkód, boisko do piłki siatkowej i koszykówki, wiaty polowe stanowiące szatnie dla zawodników oraz budynek sędziów. Energia elektryczna do budynku jest doprowadzona kablem YAKY 4×70 ze stacji transformatorowej o mocy 400 kVA.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku

Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku Uproszczony projekt sterowania ogrzewaniem przeciwoblodzeniowym rynien budynku

Elektryczne ogrzewanie rynien pozwala uniknąć uszkodzeń instalacji rynien wskutek zamarzania, zapobiega powstawaniu sopli czy zacieków na elewacji budynku. Moc jednostkowa przewodów grzejnych jest uzależniona...

Elektryczne ogrzewanie rynien pozwala uniknąć uszkodzeń instalacji rynien wskutek zamarzania, zapobiega powstawaniu sopli czy zacieków na elewacji budynku. Moc jednostkowa przewodów grzejnych jest uzależniona od strefy klimatycznej, w której posadowiony jest budynek.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Na podstawie wymagań wieloarkuszowej normy PN-EN 62305 zostanie przyjęty IV stopień ochrony. Na dachu budynku należy wykonać siatkę zwodów poziomych o wymiarze oka nie większym niż 20×20 m wykonaną drutem...

Na podstawie wymagań wieloarkuszowej normy PN-EN 62305 zostanie przyjęty IV stopień ochrony. Na dachu budynku należy wykonać siatkę zwodów poziomych o wymiarze oka nie większym niż 20×20 m wykonaną drutem Fe-Zn Φ 8. Zwody należy mocować na uchwytach dystansowych w odstępie 10 cm od powierzchni dachu. Uchwyty mocujące zwody poziome należy instalować w odstępach 100 cm.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN Uproszczony projekt przyłączenia stacji transformatorowej SN/nn do istniejącego układu pętli zasilającej SN

W artykule przedstawiono projekt rozbudowy linii kablowej SN, zasilającej stacje transformatorowe w układzie pętlowym. Pominięty został projekt stacji transformatorowej przyłączanej do linii kablowej SN,...

W artykule przedstawiono projekt rozbudowy linii kablowej SN, zasilającej stacje transformatorowe w układzie pętlowym. Pominięty został projekt stacji transformatorowej przyłączanej do linii kablowej SN, który stanowi osobne opracowanie.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania bazy transportowej

Uproszczony projekt zasilania bazy transportowej Uproszczony projekt zasilania bazy transportowej

Poszczególne budynki należy zasilać kablami YAKXS w układzie TN-C o przekrojach dobranych na podstawie obliczeń. Układy współpracy zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną zakładu energetycznego...

Poszczególne budynki należy zasilać kablami YAKXS w układzie TN-C o przekrojach dobranych na podstawie obliczeń. Układy współpracy zespołu prądotwórczego z siecią elektroenergetyczną zakładu energetycznego należy wyposażyć w blokadę elektryczną oraz blokadę mechaniczną w celu uniemożliwienia podania napięcia z pracującego zespołu prądotwórczego do wyłączonej spod napięcia sieci elektroenergetycznej zakładu energetycznego.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej

Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej Uproszczony projekt zasilania pompowni przeciwpożarowej

Projektowana pompownia przeciwpożarowa stanowi wolno stojący budynek o odporności ogniowej REI60 oraz kubaturze 200 m3, z dostępem z zewnątrz przez drzwi wejściowe o odporności ogniowej EI30. Budynek pompowni...

Projektowana pompownia przeciwpożarowa stanowi wolno stojący budynek o odporności ogniowej REI60 oraz kubaturze 200 m3, z dostępem z zewnątrz przez drzwi wejściowe o odporności ogniowej EI30. Budynek pompowni będzie ogrzewany elektrycznie czterema grzejnikami o mocy P=1 kW każdy, przy współczynniku mocy cosjg=1. W budynku projektowana jest wentylacja grawitacyjna. Nie przewiduje się wentylacji mechanicznej.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu bazy transportowej

Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu bazy transportowej Uproszczony projekt zasilania oświetlenia terenu bazy transportowej

Oświetlenie terenu bazy transportowej będzie realizowane przez oprawy zewnętrzne instalowane na słupach oświetleniowych o wysokości h=12 m oraz oprawy instalowane na elewacji budynku garażowego, budynku...

Oświetlenie terenu bazy transportowej będzie realizowane przez oprawy zewnętrzne instalowane na słupach oświetleniowych o wysokości h=12 m oraz oprawy instalowane na elewacji budynku garażowego, budynku magazynowego oraz budynku myjni samochodowej.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu pomiarowego półpośredniego

Uproszczony projekt układu pomiarowego półpośredniego Uproszczony projekt układu pomiarowego półpośredniego

Stacja transformatorowa przeznaczona do zasilania bazy transportowej stanowi element lokalnego systemu elektroenergetycznego, który posiada układ pomiarowy pośredni zainstalowany w Głównej Stacji Zasilającej...

Stacja transformatorowa przeznaczona do zasilania bazy transportowej stanowi element lokalnego systemu elektroenergetycznego, który posiada układ pomiarowy pośredni zainstalowany w Głównej Stacji Zasilającej SN. Zakład energetyczny na wniosek inwestora pojął decyzję o wyposażeniu każdej stacji wchodzącej w skład lokalnego systemu elektroenergetycznego, w którym część niskiego napięcia każdej stacji transformatorowej pozostaje na majątku użytkownika, w indywidualne układy pomiarowe półpośrednie instalowane...

mgr inż. Julian Wiatr Projekt sterowania wentylacją

Projekt sterowania wentylacją Projekt sterowania wentylacją

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania...

Tym razem w rubryce „e.projekt” przedstawiamy przypadek sterowania wentylacją w części budynku biurowego, gdzie oprócz pomieszczeń biurowych występuje szatnia pracownicza. Prezentowany schemat sterowania stanowi przykład i nie został odniesiony do konkretnego budynku.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej Uproszczony projekt zasilania i sterowania napędem bramy wjazdowej

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie...

Wyposażenie posesji w automatycznie otwieraną i zamykaną bramę wjazdową jest bardzo wygodne dla właściciela. Umożliwia to otwieranie i zamykanie wjazdu bez potrzeby wysiadania z samochodu, co jest szczególnie wygodne zimą oraz w deszczowe dni. Układ sterowania automatyką wyposażony w indywidualny niepowtarzalny kod dostępu chroni przed przypadkowym lub zamierzonym otwarciem przez osoby niepowołane. Układ sterowania napędu musi jednak zostać wyposażony w elementy bezpieczeństwa gwarantujące natychmiastową...

mgr inż. Julian Wiatr, inż. Piotr Komór Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego Uproszczony projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego wielorodzinnego budynku mieszkalnego

Projektowany budynek jest odosobnionym budynkiem mieszkalnym, który należy zaliczyć do obiektów zwykłych. Obiekty tego typu zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej wymagają III/IV poziomu...

Projektowany budynek jest odosobnionym budynkiem mieszkalnym, który należy zaliczyć do obiektów zwykłych. Obiekty tego typu zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej wymagają III/IV poziomu ochrony odgromowej. Uderzenie pioruna w budynek może spowodować pożar, zagrożenie życia ludzkiego lub przebicie instalacji elektrycznej. Projektowany budynek nie jest budynkiem zabytkowym, dlatego nie występuje ryzyko utraty dziedzictwa kulturowego. Nie jest on również obiektem usługowym. Uderzenie...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej

Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej Uproszczony projekt sterowania wentylacją w pomieszczeniu małej siłowni sportowej

Siłownia stanowi wydzieloną część budynku administracyjno-socjalnego bazy transportowej, w którym znajduje się Rozdzielnica Główna Budynku. Zmierzona miernikiem obwodu zwarciowego impedancja obwodu zwarciowego...

Siłownia stanowi wydzieloną część budynku administracyjno-socjalnego bazy transportowej, w którym znajduje się Rozdzielnica Główna Budynku. Zmierzona miernikiem obwodu zwarciowego impedancja obwodu zwarciowego w RGB dla zwarć jednofazowych wynosi Zk1=0,45. Inwestor zdecydował, aby jedno z pomieszczeń budynku wydzielić i wykonać w nim siłownię sportową dla pracowników.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt rozbudowy elektroenergetycznej linii napowietrzno-kablowej

Uproszczony projekt rozbudowy elektroenergetycznej linii napowietrzno-kablowej Uproszczony projekt rozbudowy elektroenergetycznej linii napowietrzno-kablowej

podstawa opracowania 1. Warunki techniczne wydane przez zakład energetyczny. 2. Wizja lokalna w terenie i uzgodnienia z użytkownikami oraz właścicielami gruntów. 3. Projekt zagospodarowania terenu opracowany...

podstawa opracowania 1. Warunki techniczne wydane przez zakład energetyczny. 2. Wizja lokalna w terenie i uzgodnienia z użytkownikami oraz właścicielami gruntów. 3. Projekt zagospodarowania terenu opracowany przez architekta. 4. Uzgodnienie trasy projektowanej linii elektroenergetycznej w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż. Uproszczony projekt układu automatyki SZR z funkcją wyłącznika ppoż.

Opracowanie 1. Zlecenie inwestora. 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002,...

Opracowanie 1. Zlecenie inwestora. 2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późniejszymi zmianami). 3. Norma N SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa. 4. Norma N SEP-E-001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa. 5. Norma IEC 60287-3-1/A1:1999 Electric cables. Calculation of...

mgr inż. Julian Wiatr Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej

Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej Uproszczony projekt zasilania hali produkcyjnej

W artykule został przedstawiony projekt instalacji elektrycznej hali produkcyjnej, w której zainstalowano dwa ciągi technologiczne wymagające zasilania w układzie IT. Na terenie przedsiębiorstwa zasilanego...

W artykule został przedstawiony projekt instalacji elektrycznej hali produkcyjnej, w której zainstalowano dwa ciągi technologiczne wymagające zasilania w układzie IT. Na terenie przedsiębiorstwa zasilanego w układzie TN została wzniesiona nowa hala produkcyjna przystosowana do instalacji ciągu technologicznego zamówionego w jednym z państw dalekiej Azji. Jako podstawa opracowania projektu została przyjęta Dokumentacja Techniczno-Ruchowa (DTR) stanowiąca nieodzowny element dostawy ciągu technologicznego...

Wybrane dla Ciebie

Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych? Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź!

Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź! Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź!

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA » Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV » Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej » Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania » Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania » Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500? Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Transformator rozdzielczy 2TRR

Transformator rozdzielczy 2TRR Transformator rozdzielczy 2TRR
  • Dystrybutor

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
  • Producent

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
Czytaj całość »

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać? Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy » Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami » Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Najnowsze produkty i technologie

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Janusz Proniewicz, TRONIA Sp. z o.o. Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Jak się robi urządzenia dla energetyki? Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...

AKS ZIELONKA news AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024! AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

Rafil Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu? Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Awex Sp. z o.o. news AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Sebastian Wasztan – Elektroenergetyka Serwis Sp. z o.o., Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

INCOBEX Sp. z o.o. news Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024 Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

Relpol S.A. news RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL na Targach ENERGETAB 2024 RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

Elektromontaż Rzeszów SA news Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024 Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać...

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.

ORMAZABAL POLSKA Sp. z o.o. news Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal na targach ENERGETAB 2024 Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB! Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

De Dietrich news Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM! Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie? Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.

ELEKTROBUD P.S.A. Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.

Łączy Nas Napięcie Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.

EcoFlow ARS Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...

Bartosz Fijałkowski, SONEL S.A. Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500 Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.

HSK DATA Ltd Sp. z o.o. Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.

Redakcja news Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji! Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!

Orlen Paliwa Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.

onelectro.pl Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.

TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK SP. Z O.O. Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli...

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli jakości, w zakładach produkcyjnych. GW Instek oferuje produkty do każdej z tych aplikacji.

APATOR SA, Szymon Bendlewski, Menedżer Produktu Apator SA Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii

Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii

Wyzwania związane z ochroną środowiska, poparte działaniami legislacyjnymi i wymuszane rosnącymi cenami energii oraz technicznymi ograniczeniami w systemach elektroenergetycznych skłaniają do coraz większej...

Wyzwania związane z ochroną środowiska, poparte działaniami legislacyjnymi i wymuszane rosnącymi cenami energii oraz technicznymi ograniczeniami w systemach elektroenergetycznych skłaniają do coraz większej uwagi na kwestie związane z wykorzystaniem energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł alternatywnych takich jak energia słoneczna i wiatrowa.

Finder Polska Sp. z o.o. Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych

Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących...

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących stare, prezentuje system Yesly, czyli niewidzialne elementy wykonawcze, które zapewnią automatyzację pewnych urządzeń w naszych domach.

Michał Przybylski – EVER Sp. z o.o. Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów

Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów

Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w...

Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w jego funkcjonowaniu jest zapewnienie ciągłości oraz prawidłowych parametrów zasilania elektrycznego, czyli dostarczenie energii o właściwej jakości. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest podtrzymanie zasilania podczas zaników napięcia sieciowego oraz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji...

Finder Polska Sp. z o.o. Rozwiązania KNX Finder

Rozwiązania KNX Finder Rozwiązania KNX Finder

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie...

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie się powiększa i w związku z tym pragniemy zaprezentować nasze najnowsze produkty. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jakie posiadamy w produkcji zasilaczy, czujników ruchu, ściemniaczy i przekaźników wykonawczych możemy zaoferować urządzenia o wysokiej niezawodności.

Finder Polska Sp. z o.o. Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki? Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno...

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno ograniczyć przestrzeń, jaką zajmowały szafy sterownicze. PLC, które zajmują dzisiaj zaledwie kilkadziesiąt milimetrów szerokości na szynach montażowych, zastąpiły ogromne szafy z przekaźnikami. Czy w takim razie przekaźniki straciły dzisiaj sens bycia? Czy przekaźniki są jeszcze potrzebne?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.