elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Badania i diagnostyka elektroenergetycznych linii kablowych z zastosowaniem metody DAC w miejscu zainstalowania

On-site testing and diagnostics of power cable lines using the DAC method

Badanie pomontażowe linii kablowej 161 kV w miejscu zainstalowania, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Badanie pomontażowe linii kablowej 161 kV w miejscu zainstalowania, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Ponieważ niezawodny przesył energii elektrycznej ma fundamentalne znaczenie dla infrastruktury krajowej, zasadniczą kwestią jest prawidłowe prowadzenie kontroli jakości stanu technicznego nowo wybudowanych oraz eksploatowanych linii kablowych.

Zobacz także

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej? Jak zacząć przygodę ze złączkami listwowymi w rozdzielnicy budynkowej?

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną,...

Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych stały się ostatnio znacznie bardziej złożone niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Korzystamy dzisiaj z większej liczby urządzeń zasilanych energią elektryczną, a nierzadko w domach mieszkalnych mamy również do czynienia z mniej lub bardziej zaawansowanymi systemami automatyki.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku? Jak dobrać właściwy sposób otwierania zacisku?

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie...

W sprężynowych złączkach listwowych występują trzy warianty otwierania zacisków: z otworem montażowym, za pomocą przycisku i dźwigni. Ostatnio przedstawiliśmy złączki z dźwignią, dostępne wyłącznie w rodzinie WAGO TOPJOB® S. Tym razem szczegółowo omówimy pozostałe dwa warianty: przycisk i otwór montażowy.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie Najbardziej intuicyjny montaż przewodów na szynie

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają...

Złączki listwowe są dziś podstawowym komponentem każdej nowoczesnej rozdzielnicy. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań szczególną uwagę zwracają te produkty, które gwarantując pewność połączenia skracają czas montażu i czynią je bardziej intuicyjnym. Wszystkie te warunki spełniają złączki listwowe TOPJOB® S z dźwignią.

W artykule:

• Generowanie tłumionych napięć (DAC) w miejscu zainstalowania
• Próba napięciowa z zastosowaniem metody DAC
• Dwustronny pomiar WNZ

Streszczenie

Jak wiadomo, podczas standardowych badań fabrycznych jakość elektroenergetycznych kabli, a także osprzętu kablowego jest w pełni oceniana przez producenta. Niemniej jednak ryzyko powstania nowych uszkodzeń np. w czasie transportu i montażu, w poszczególnych elementach linii kablowej, może wpływać na jakość i solidność wykonawstwa nowo zainstalowanej linii. Dzięki wiedzy opartej na międzynarodowych doświadczeniach i zdobytej, na przestrzeni ostatnich 20 lat, z badań przeprowadzonych w różnych sieciach energetycznych, w niniejszym artykule skupino się na zastosowaniu nieniszczącej metody do badań odbiorczych i diagnostyki wszystkich rodzajów linii przesyłowych. Na praktycznych przykładach przedstawiono różne ważne aspekty badania nowych linii, a także dokonywania oceny stanu technicznego już eksploatowanych linii kablowych.


Abstract

It is known that using routine factory tests (insulation co-ordination) the quality of transmission power cables and individual accessories is fully tested at the manufacturer. Nevertheless, the risk of problems with the parts delivery and assembly of all equipment may affect the quality of the cable transmission system. Based on international experience gained over the past 20 years in various energy networks and by different transmission network operators, this report focuses on the results of experiments in suppressed AC signal technology for after-installation testing and diagnosis of all types of transmission power cables. In particular, supported by practical examples, this document will mention various important aspects of testing new connections, as well as assessing the condition of power cables in the service age.

W rezultacie ważnym aspektem dla przedsiębiorstw energetycznych jest odpowiedź na kilka pytań dotyczących opracowania, stosowania i dokonywania aktualizacji wewnętrznych procedur i standardów dla niezawodnego działania eksploatowanej sieci elektroenergetycznej. Odpowiedzieć należy na dwa następujące pytania:

1. Jak w sposób czuły i nieniszczący wykryć wady fabryczne w nowo zainstalowanych liniach kablowych?

2. W jaki sposób prowadzić nieniszczącą diagnostykę eksploatowanych już linii kablowych, aby określić ich rzeczywisty stan?

W związku z tym, aby zapewnić niezawodną pracę sieci elektroenergetycznej i odpowiedzialnie zarządzać majątkiem sieciowym, należy uwzględnić przeprowadzenie następujących badań odbiorczych:

1. Badania pomontażowe nowo zainstalowanych linii kablowych, aby sprawdzić obecność/brak obecności:

  1. Wad fabrycznych → mniej prawdopodobne ze względu na wysoki poziom kontroli jakości;
  2. Wad powstałych podczas transportu → bardziej prawdopodobne z powodu dywersyfikacji w łańcuchach dostaw;
  3. Wad powstałych w wyniku nieprawidłowego montażu → wysoce prawdopodobne ze względu na zróżnicowaną metodologię montażu, nacisk na czas realizacji, poziom kwalifikacji monterów itd.

2. Badania diagnostyczne i eksploatacyjne linii kablowych w eksploatacji w celu oszacowania:

  1. Uszkodzeń eksploatacyjnych i nadmiernych obciążeń elektrycznych, mechanicznych (prace budowlane) i termicznych → nie można pominąć np. przejściowych zwarć i przepięć;
  2. Ocena procesu starzenia kabla elektroenergetycznego → zależy od wielu czynników eksploatacyjnych i błędów pozostałych z nieprawidłowego montażu;
  3. Pozostały czas życia kabla elektroenergetycznego → celem większości zarządzających majątkiem sieciowym jest utrzymanie CAPEX i OPEX na optymalnym poziomie.

Wiadomym jest fakt, iż takie normy międzynarodowe jak [1, 2, 3] są dokumentami, na których opierają się producenci kabli i przewodów elektrycznych. W związku z powyższym, większość treści ujętych w ww. normach dotyczy przeprowadzania badań fabrycznych i nie omawia aktualnych wytycznych umożliwiających wykonywanie badań pomontażowych, eksploatacyjnych i diagnostycznych linii kablowych. Normy takie jak [4–8], z kolei, opracowane zostały dzięki współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi, firmami produkcyjnymi i zespołami badawczymi. Wspomniane powyżej normy stanowią, wraz z innymi dokumentami normalizacyjnymi takimi jak [9, 10], najbardziej wiarygodne i aktualne źródło wiedzy fachowej na temat nowoczesnych metod nieniszczących stosowanych zarówno przy badaniach pomontażowych, jak również przy badaniach eksploatacyjnych i diagnostycznych [11–13].

Generowanie tłumionych napięć (DAC) w miejscu zainstalowania

Metoda pomiarowa DAC (tłumione napięcia przemienne) w połączeniu z analizą i pomiarem WNZ jest uznawana na całym świecie za skuteczną metodę pomiarów eksploatacyjnych kabli NN i WN [4, 5].

Technologia ta została po raz pierwszy przedstawiona na konferencji Jicable w 1999 roku i od przeszło 20 lat jest szeroko stosowana do badań i diagnostyki kabli energetycznych SN i WN [13, 14]. Dzięki zastosowaniu metody DAC, obecnie jest możliwe zasilanie nawet kilkudziesięciokilometrowych linii kablowych o wysokiej pojemności i niskim zapotrzebowaniu na moc wejściową [15, 16]. Charakterystyka zastosowanej technologii, oprócz równoważności sinusoidalnego napięcia DAC (o częstotliwości pomiędzy 20–300 Hz) w stosunku do napięcia sieciowego o częstotliwości 50/60 Hz, spełnia wymagania dotyczące nowoczesnego sposobu przeprowadzania badań odbiorczych w miejscu zainstalowania:

  • system modułowy o niewielkim ciężarze,
  • kompaktowość w stosunku do napięcia wyjściowego,
  • łatwiejszy montaż systemu,
  • niższe zapotrzebowanie na energię, nawet przy długich kablach,
  • niższe poziomy szumów i możliwość czułego wykrywania i lokalizacji WNZ, jak również pomiarów współczynnika strat dielektrycznych.

Metoda DAC w połączeniu z pomiarem wyładowań niezupełnych (WNZ) i pomiarem współczynnika strat dielektrycznych (tan δ) jest wykorzystywana do oceny stanu technicznego zarówno nowo zainstalowanych, jak również już eksploatowanych kabli elektroenergetycznych.

Zastosowanie tłumionych napięć DAC do badań kabli elektroenergetycznych jest zgodne z technicznymi parametrami dotyczącymi wykonywania prób w miejscu zainstalowania, ujętymi w międzynarodowych normach i wytycznych IEC, IEEE, oraz Cigré.

W celu wygenerowania tłumionego napięcia DAC, o czasie trwania kilkudziesięciu okresów przebiegu napięcia AC o częstotliwości do kilkuset Hz, opracowano układ probierczy. Układ ten stosuje się do zasilania i badania kabli elektroenergetycznych napięciem o przebiegu sinusoidalnym AC w miejscu zainstalowania. Układ składa się z zasilacza wysokiego napięcia zdalnie sterowanego, który zasila kable o dużej pojemności (np. 10 μF) jak to pokazano na rysunku 1.

Czas zasilania kabla zależy od maksymalnego dopuszczalnego prądu obciążenia systemu DAC, napięcia probierczego i pojemności badanego obiektu i nie może przekroczyć 100 sekund [5].

schemat ukladu probierczego dac rys1

Rys. 1. Schemat układu probierczego DAC wykorzystywanego do badań kabli elektroenergetycznych w miejscu zainstalowania oraz detekcji WNZ w przesyłowych liniach kablowych, oraz przykład próby odbiorczej linii kablowej 110 kV, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Przy maksymalnym wybranym napięciu probierczym, specjalnie zaprojektowany półprzewodnikowy przełącznik łączy dławik powietrzny z badanym kablem WN w czasie zamykania < 1 μs. Ze względu na stosunkowo niską indukcyjność kabla, w badanym obiekcie nie wystąpią żadne przejściowe przepięcia. W tym momencie seria okresów przebiegu napięcia AC zaczyna się od częstotliwości rezonansowej obwodu wyrażonej równaniem fDAC = 1/(2π√(L ⋅ Ccable)), gdzie L oznacza stałą indukcyjność dławika, a Ccable pojemność badanego kabla WN. Dławik powietrzny ma niski współczynnik stratności i konstrukcję zaprojektowaną w taki sposób, aby powodowała powolne zanikanie fali AC napięcia probierczego przyłożonego do próbki kabla. Podczas kilku okresów przebiegu napięcia AC, sygnały WNZ są inicjowane w sposób podobny jak przy znamionowych warunkach pracy kabla 50(60) Hz [8-10].

Zgodnie z [2, 3, 5] na badany obiekt nie są przyłożone żadne napięcia DC, a poziom napięcia DAC jest zbliżony do poziomu napięcia stosowanego podczas badań fabrycznych. W wyniku ciągłego wzrostu i natychmiastowemu przejściu do napięcia DAC po osiągnięciu napięcia maksymalnego, nie występuje żaden stan stacjonarny z punktu widzenia lądunku przestrzennego, a niskie natężenie pola elektrycznego w izolacji (zwykle < 20 kV/mm) i krótki czas trwania (od kilku do kilkudziesięciu sekund) obciążeń bipolarnych nie pozostawia miejsca na gromadzenie się ładunku przestrzennego.

Zastosowanie metody pomiarowej DAC umożliwia czułą detekcję oraz lokalizację miejsc WNZ w kablach elektroenergetycznych. Dzięki wykorzystaniu reflektometrii domenowo czasowej (TDR) można wykryć aktywność WNZ w głowicach kablowych, mufach oraz innych częściach kabla, patrz rysunkach 2 i 3. Ta procedura może być powtórzona dla wielokrotnych wzbudzeń, pojawiających się jedno po drugim, aby wykonać pełną próbę napięciową, jak to pokazano na rysunku 4.

wzbudzenia dac rys2

Rys. 2.  Przykłady wzbudzeń wywołanych napięciem tłumionym DAC, u góry: napięcie DAC monitorowane poprzez detekcję WNZ, u dołu: wzbudzenie wywołane napięciem tłumionym DAC podczas przebicia; wykryta została aktywność WNZ, dzięki której można zlokalizować miejsce przebicia, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

monitorowana proba napiecia rys3

Rys. 3.  Monitorowana próba napięciowa kabli 150 kV o izolacji XLPE będących w eksploatacji (4,5 km): a) przykład lokalizacji WNZ podczas badania napięciem tłumionym DAC do 1,0 Uo, b) przebiegi fazowe WNZ obserwowane przy napięciach 0,6 Uo, 0,73 Uo, 0,9 Uo oraz podczas przebicia napięciem 1,0 Uo, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

monitorowana proba napiecia rys4

Rys. 4.  Monitorowana próba napięciowa kabli 50 kV o izolacji XLPE będących w eksploatacji (12 km): a) przykładowy obraz występowania WNZ przy napięciu 1,7 Uo, b) jednogodzinna próba napięciowa DAC napięciem 2,5 Uo, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Przykładając napięcie tłumione DAC można zmierzyć współczynnik start dielektrycznych tan δ opierając się na właściwościach zanikowych charakterystycznych dla napięcia DAC. Jest to szczególnie przydatne podczas dokonywania oceny stanu izolacji kabli będących w wieloletniej eksploatacji [4] (rys. 5.).

wspolczynnika strat dielektrycznych rys5

Rys. 5.  Przykład danych diagnostycznych współczynnika strat dielektrycznych uzyskanych dla dwóch różnych linii kablowych o izolacji olejowej: a)–b) kabel elektroenergetyczny 150 kV, długość: 850 m, wiek 49 lat, c)–d) kabel elektroenergetyczny 230 kV, długość 13,3 km, wiek 33 lata, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Próba napięciowa z zastosowaniem metody DAC

Zgodnie z obowiązującą normą [5], aby przeprowadzić próbę napięciową, procedura ta powinna być powtórzona co najmniej dla 50 wzbudzeń następujących po sobie, aby wykonać próbę napięciową przy maksymalnym napięciu probierczym [2, 3, 5].

Dzięki krótszemu czasowi trwania wzbudzeń oraz zanikowym właściwościom napięcia, przy niektórych defektach typu jednorodnego, uzyskane wyniki próby napięciowej z zastosowaniem metody DAC mogą się różnić od wyników uzyskanych przy badaniu napięciem ciągłym AC [5]. W tabeli 1. aspekty efektywności prób napięciowych i stosowania pomiaru WNZ są przeanalizowane z punktu widzenia rozkładu pola elektrycznego dla trzech podstawowych form.

napiecia przebicia tab1

Tab. 1. Podstawy efektywności odbioru po instalacyjnego dla kabli WN prób napięciowych i pomiaru WNZ

Ważnym jest ze biorąc pod uwagę typowe błędy instalacyjne to największa ich jest typu 3, tzn. niejednorodnego. Tego typu wady instalacyjne najlepiej są wykrywalne w sposób nieniszczący, tzn. przy pomocy WNZ, a nie poprzez próby napięciowe. Zakładając, że badanie nie powinno mieć charakteru niszczącego i że początkowa aktywność WNZ już sama w sobie wskazuje na obecność defektów, to ta różnica w czasie do chwili przebicia musi być uznana za zaletę badania kabli elektroenergetycznych metodą DAC (rys. 4.).

Dwustronny pomiar WNZ

Z punktu widzenia międzynarodowego coraz więcej jest instalowanych linii kablowych WN w farmach wiatrowych i w tzw. połączeniach ­inter-link o długości kilkudziesięciu kilometrów. Według [17] odbiory pomontażowe tego typu kabli stają się z punktu widzenia kosztów i nakładów technicznych niewykonalnymi. Dlatego też jednym z zaleceń jest, aby ekstradługie linie kablowe badać przy pomocy tłumionych napięć zmiennych tzn. DAC.

Detekcję i lokalizację WNZ w długim układzie kablowym np. o długości 30 kilometrów można ulepszyć poprzez wykonanie pomiarów WNZ po obu stronach układu. W najgorszym przypadku (WNZ na drugim końcu) zmniejszy się odległość przemieszczania się impulsów WNZ o współczynniku 2. W przypadku pomiaru z jednej strony, wyładowanie musi przejść przez całą długość kabla z jednego do drugiego końca i z powrotem. Całkowita droga do przebycia przez impuls jest zatem dwukrotnie dłuższa od długości kabla. Przy pomiarze dwustronnym, impuls WNZ musi przejść z jednego do drugiego końca kabla, aby mógł być tam wykryty, a więc tylko jedną długość kabla. W tym dwustronnym układzie pomiarowym do zasilania systemu kablowego stosowany jest tłumiony układ AC (DAC) (rys. 6.). System ten wykorzystuje kondensator sprzęgający z czujnikiem WNZ po jednej stronie kabla oraz drugi czujnik WNZ po drugiej stronie kabla [5, 15, 16] (rys. 7.).

konfiguracja dwustronnego pomiaru wnz rys6

Rys. 6.  Konfiguracja dwustronnego pomiaru WNZ z możliwością lokalizacji z obwodem wzbudzenia DAC i zsynchronizowanymi detektorami WNZ po obu stronach kabla, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

analiza lokalizacji miejsca wystepowania wnz rys7

Rys. 7.  Analiza lokalizacji miejsca występowania WNZ w linii kablowej 110 kV o długości 19,1 km (o izolacji XLPE, napięciem tłumionym DAC). Lokalizacja WNZ otrzymana z dwustronnego pomiaru wskazująca występowanie WNZ w fazie L1 w mufie w odległości 13,7 km i w głowicy na oddalonym końcu linii, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Główną zaletą pomiaru dwustronnego jest lepsza czułość pomiaru w porównaniu z pomiarem jednostronnym. Impulsy WNZ muszą propagować tylko do końców kabla. Nie jest koniecznym, aby przechodziły z jednego końca na drugi. W efekcie nie występuje dodatkowe tłumienie na skutek nieprawidłowego odbicia lub tłumienie spowodowane ponownym przejściem impulsów przez całą długość kabla. Tłumienność zmniejsza amplitudę mierzonych impulsów wyładowań niezupełnych.

W wyniku tłumienia, zmniejszająca się amplituda WNZ osiąga około 70 procent swojej wartości pierwotnej. Podczas pomiaru jednostronnego impuls odbity od drugiego końca zmniejsza się do 5 procent. Przy pomiarze dwustronnym pozostała amplituda WNZ zwiększa się do około 26 procent [15]. Najtrudniejszą do zlokalizowania jest lokalizacja uszkodzeń powodujących WNZ na końcu kabla. W takich przypadku tłumienie impulsu jest najsilniejsze, na skutek ponownego przebycia całej drogi przez impuls.

Dwustronny pomiar przyczynia się do zwiększenia czułości detekcji i lokalizacji impulsów WNZ na długich odcinkach kabla [16]. Ze względu na zastosowanie dwóch jednostek pomiarowych WNZ budowa urządzenia pomiarowego jest bardziej złożona w porównaniu do budowy sprzętu używanego przy pomiarze jednostronnym. W szczególności wyzwaniem jest synchronizacja i transmisja danych na dużych odległościach.

Przykłady praktyczne

Przykład 1

Nowo zainstalowana linia kablowa o długości 0,6 km, 220 kV o izolacji XLPE została przebadana tłumionym napięciem DAC o częstotliwości 195 Hz, wynoszącym do 1,6 Uo.

Przeprowadzono monitorowaną próbę napięciową. Gdy napięcie probiercze DAC było zwiększane od 0,6 Uo, zaobserwowano aktywność WNZ w fazie L1 (rys. 8. i 9.). Wzrost napięcia probierczego powodował zwiększenie aktywności WNZ (rys. 9.). Za pomocą analizy TDR można było wyznaczyć miejsce aktywności WNZ. Analiza lokalizacji WNZ wykazało koncentrację WNZ na 258 m linii (rys. 10.). Podczas wykonywania próby napięciowej napięciem do 1,6 Uo nastąpiło przebicie izolacji kabla w wykrytym miejscu występowania WNZ.

wyniki badan pomontazowych rys8

Rys. 8.  Wyniki badań pomontażowych w miejscu zainstalowania dla kabla 220 kV, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

tlumione napiecia dac rys9

Rys. 9.  Tłumione napięcia DAC oraz przebiegi fazowe WNZ obserwowane podczas monitorowanej próby napięciowej dla fazy L1 linii kablowej, przed przebiciem izolacji, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

analiza lokalizacji miejsca wystepowania wnz rys10

Rys. 10.  Analiza lokalizacji miejsca występowania WNZ podczas badania linii kablowej 220 kV w miejscu zainstalowania metodą DAC, napięcie probiercze DAC do 1,6 Uo. Stwierdzono koncentrację WNZ w odległości 258 m, która wskazuje na lokalizację WNZ w fazie L1, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Wyniki z prób dla faz L2 i L3, mieściły się w kryteriach przyjętych do uzyskania pozytywnej oceny z badań pomontażowych. Nie stwierdzono wewnętrznej aktywności WNZ w izolacji kabla, jak również w osprzęcie oraz nie zaobserwowano przebicia podczas próby dla faz L2 i L3.

Przykład 2

Wykonano badanie pomontażowe nowo zainstalowanej linii kablowej 161 kV o izolacji XLPE i długości 5,8 km (rys. 11.).

Maksymalny poziom przyłożonego napięcia probierczego wynosił 1,7 Uo o częstotliwości 66 Hz. W jednej z sześciu faz (dwutorowa linia kablowa) zaobserwowano aktywność WNZ już na poziomie napięcia wynoszącego 0,4 Uo (rys. 12.).

Zwiększenie napięcia probierczego skutkowało wzrostem aktywności WNZ. Podczas próby napięciowej zdecydowano, aby nie zwiększać napięcia powyżej Uo i nie wykonywać monitorowanej próby dla tej fazy. Za pomocą analizy TDR można było określić miejsca występowania WNZ. Lokalizacja WNZ ujawniła ich koncentrację na piątym kilometrze linii i wskazał miejsce aktywności WNZ w kablu (rys. 13.).

badanie pomontazowe linii kablowej rys11

Rys. 11.  Badanie pomontażowe linii kablowej 161 kV w miejscu zainstalowania, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

tlumione napiecia dac rys12

Rys. 12. Tłumione napięcia DAC oraz przebiegi fazowe WNZ obserwowane podczas próby napięciowej DAC dla fazy L3, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

mapowanie miejsca wnz rys13

Rys. 13. Mapowanie miejsca występowania WNZ w linii kablowej 161 kV o długości 5,8 km, napięciem 1,0 Uo podczas próby napięciowej DAC. Stwierdzono koncentrację WNZ na 5,0 km linii kablowej ujawniając położenie WNZ dla fazy L3, rys. E. Gulski, J. Parciak, R. Jongen, J. Popławski

Miejsce aktywności WNZ znajdowało się w mufie kablowej. Pozostałe pięć faz spełniało wymogi badań pomontażowych i pomyślnie przeszło próbę. Nie wykryto żadnej wewnętrznej aktywności WNZ w izolacji kabla i w osprzęcie kablowym.

Potwierdzono koncentrację aktywności WNZ poniżej napięcia roboczego dla fazy L3 jednej z dwóch linii. Zalecono przebadanie/wymianę mufy. Jednakże z powodu faktu, że ocena WNZ nie była częścią umowy między wszystkimi zainteresowanymi stronami i że intensywność wyładowań nie przekraczała 500 pC, przedsiębiorstwo energetyczne zdecydowało się nie wymieniać natychmiast mufy, w której występowały WNZ. Niestety po 6 miesiącach od badania linii nastąpiła awaria kabla dokładnie w tym miejscu (mufie) w fazie L3 na 5000 metrze linii kablowej.

Wnioski

Na podstawie doświadczeń zebranych na przestrzeni ostatnich 15 lat można wyciągnąć następujące wnioski:

1. Obecnie operatorzy sieci przesyłowych (OSP) muszą posiadać swoje własne procedury do kontroli jakości nowo zainstalowanych linii kablowych, aby sprawdzić obecność/brak obecności [18]:

  1. wad fabrycznych,
  2. wad powstałych podczas transportu,
  3. wad powstałych w wyniku nieprawidłowego montażu.

2. W przeciwieństwie do tradycyjnej próby napięciowej AC opartej na zasadzie Go/No-Go (Tak/Nie) monitorowana próba napięciowa DAC jest powszechnie stosowana w wielu krajach do badania stanu technicznego linii kablowych.

3. Czułe pomiary WNZ, dające informacje o ich przebiegu oraz zastosowanie reflektometrii domenowo czasowej (TDR), pomaga we wczesnym wykrywaniu obecności WNZ i lokalizację miejsca ich występowania w izolacji kabla oraz w osprzęcie [13, 18].

4. Przeprowadzanie prób napięciowych o charakterze nieniszczącym jest bardziej efektywne i stanowi dobrą podstawę do oceny stanu technicznego i do określenia przewidywanej żywotności kabli elektroenergetycznych.

5. Aby badać długie odcinki kabli elektroenergetycznych HVAC, oprócz niskiego zapotrzebowania na energię w miejscu zainstalowania, czuły pomiar WNZ i lokalizacja miejsc ich występowania czyni metodę DAC bardzo przydatną do tego celu [15–17].

Literatura

  1. IEC 60840: Power cables with extruded insulation and the accessories for rated voltages above 30kV up to 150kV Test methods and requirements;
  2. IEC 62067: Power cables with extruded insulation and the accessories for rated voltages above 150kV
  3. IEC 60060-3: High Voltage test techniques Part 3: Definitions and requirements for on-site testing 
  4. IEEE 400-2012: Guide for Field Testing and Evaluation of the Insulation of Shielded Power Cable Systems Rated 5 kV and Above;
  5. IEEE 400.4-2015: Guide for Field-Testing of Shielded Power Cable Systems Rated 5 kV and Above with Damped Alternating Current Voltage (DAC)
  6. HD 632 S2 (CENELEC): Power cables with extruded insulation and their accessories for rated voltages above 36kV (Um=42kV) up to 150kV (Um= 170kV);
  7. UK Power Networks, ECP 11-0006, Engineering Commissioning Procedure, ECP 11-0006, HV insulation testing 2018 
  8. IEEE 400.3-2006: Guide for PD Testing of Shielded Power Cable Systems in a Field Environment;
  9. IEC 60270: Partial discharges measurements;
  10. IEC 60885-3: Test methods for partial discharges measurements on lengths of extruded power cable;
  11. E. Gulski, R. Jongen, R. Patterson, Modern Testing and Diagnosis of Power Cables using Damped AC Voltages, NETA World, Spring 2015
  12. R. Jongen, B. Quak, E. Gulski, P. Cichecki, F. de Vries, “On-site testing and diagnosis of long medium voltage cables”, Condition Monitoring and Diagnosis (CMD) conference, 2012, p. 659-662.
  13. E. Gulski, R. Jongen, B. Quak, J. Parciak, A. Rakowska,, Fifteen Years Damped AC Testing and Diagnosis of Transmission power cables, Jicable 2019, paper D3-1.
  14. F.J. Wester, Condition assessment of power cables using partial discharge diagnosis at damped AC voltages, ISBN 90-8559-019-1
  15. M. Wild; S. Tenbolen; E. Gulski; R. Jongen, Basic aspects of partial discharge on-site testing of long length transmission power cables, IEEE Transactions on Dielectrics and Electrical Insulation, 2017, Volume: 24, Issue: 2, Pages: 1077 – 1087
  16. P.P. Seitz, B. Quak, E. Gulski, M. Wild, F. de Vries, Long lengths transmission power cables on-site testing up to 500 kV by damped AC voltages, Jicable 2015
  17. Cigre TB 680 Implementation of long AC HV and EHV cable systems, 2017
  18. J. Smit, M. van Riet, B. Staarink, Non-destructive after laying test with PD localization, Jicable 2019, paper D3-4

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.