elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Selektywność działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Określanie granic selektywnej współpracy wyłącznika instalacyjnego B16 i bezpieczników instalacyjnych typu gG na podstawie charakterystyk I2t=f (Ip) – na wykresie zaznaczono graniczne wartości prądów zwarciowych zapewniających selektywną współpracę

Określanie granic selektywnej współpracy wyłącznika instalacyjnego B16 i bezpieczników instalacyjnych typu gG na podstawie charakterystyk I2t=f (Ip) – na wykresie zaznaczono graniczne wartości prądów zwarciowych zapewniających selektywną współpracę

Dobierając
zabezpieczenia przetężeniowe obwodów i urządzeń elektrycznych
należy zapewnić, by przy zwarciu lub przeciążeniu w
zabezpieczanym obwodzie działało ono selektywnie (czyli wybiórczo).

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

mgr inż. Paweł Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński, dr inż. Waldemar Jasiński Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach Kontrola rezystancji izolacji w instalacjach

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne...

Systematyczne kontrole stanu izolacji urządzeń i instalacji elektrycznych mogą zapobiec niebezpiecznym dla życia i zdrowia wypadkom oraz w przyszłości ograniczyć koszty związane z usuwaniem awarii. Cykliczne pomiary izolacji pomagają w wykryciu pogarszającego się stanu ochrony zarówno przeciwporażeniowej, jak i pożarowej. Głównym zadaniem kontroli stanu izolacji przewodów instalacji oraz urządzeń elektrycznych jest wykrycie jej uszkodzeń, a tym samym możliwość zapobiegania zwarciom, które mogą być...

mgr inż. Marcin Orzechowski Rozdzielnice niskich napięć – wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (zagadnienia wybrane) (część 1.)

Rozdzielnice niskich napięć – wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (zagadnienia wybrane) (część 1.) Rozdzielnice niskich napięć – wpływ temperatury na bezpieczeństwo eksploatacji rozdzielnic niskiego napięcia (zagadnienia wybrane) (część 1.)

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem...

Kontynuując cykl poświęcony rozdzielnicom niskiego napięcia (a dokładnie połączeniom wewnętrznym w rozdzielnicach niskich napięć [9], [10], [11], [12] oraz [13]), tym razem autor zajął się zagadnieniem temperatury wewnątrz rozdzielnicy nn.

Streszczenie

W artykule przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące selektywności (wybiórczości) działania urządzeń zabezpieczających nadprądowych oraz różnicowoprądowych w instalacjach niskiego napięcia. Pokazano sposoby doboru urządzeń zabezpieczających pozwalające zapewnić ich selektywne działanie.

Abstract

Selectivity of protection devices in low-voltage electrical installations

The article presents the most important information on the selectivity of overcurrent protective devices and residual current devices in low-voltage installations. The methods of choice of protective devices, that help keep their selective effect, were presented.

Oznacza to, że na występujące zakłócenie zareaguje urządzenie zabezpieczające:

  • w miejscu najwłaściwszym, wyłączając tylko obwód dotknięty uszkodzeniem, nie pozbawiając zasilania innych obwodów,
  • które ma odpowiednią zdolność wyłączania i czynność wyłączenia wykona poprawnie.

Wymaganie zapewnienia wybiórczego działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych budynków wprowadzone zostało Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wybiórczość całkowita polega na tym, że zabezpieczenia działają wybiórczo niezależnie od okoliczności, np. również przy największym spodziewanym prądzie zwarciowym i przy niekorzystnym zbiegu odchyłek wartości ich parametrów, więc w sytuacjach mało prawdopodobnych.

Wybiórczość częściowa ma miejsce, kiedy zabezpieczenia działają wybiórczo w przypadku przeważającej części zakłóceń, świadomie rezygnuje się z wybiórczości przy zakłóceniach o małym prawdopodobieństwie. Na przykład, przy projektowaniu urządzeń oblicza się największy spodziewany prąd zwarciowy (przy trójfazowym zwarciu bezoporowym), a w trakcie eksploatacji okazuje się, że przekroczenie 70% tej wartości jest bardzo mało prawdopodobne. 

Dzieje się tak, bo w instalacjach i sieciach przeważają zwarcia jednofazowe, rzadziej zdarzają się dwufazowe, a jeszcze rzadziej – trójfazowe, a ponadto w miejscu zwarcia może występować niepomijalna impedancja. Mimo to rozsądne jest dobierać zabezpieczenia, również wyłączniki i bezpieczniki, do największego spodziewanego prądu zwarciowego, aby uniknąć ich zniszczenia nawet w razie mało prawdopodobnego przypadku zwarcia, ale wymagać wybiórczości tylko do poziomu 70% spodziewanego prądu zwarciowego. Wybiórczość częściową akceptuje się zwłaszcza w obwodach o mniejszych wymaganiach co do ciągłości zasilania.

Za wybiórczość się płaci, może ona wymagać nie tylko zmiany układu instalacji dla zmniejszenia liczby stopni zabezpieczeń, lecz także stosowania kosztowniejszych zabezpieczeń oraz innych elementów (przewodów i kabli, przekładników) o większej obciążalności zwarciowej, jeśli wprowadza się zwłokę działania zabezpieczeń. Może wymagać zastosowania w złączu urządzenia zabezpieczającego o tak dużym prądzie znamionowym, że w żadnym stopniu nie stanowi ono ogranicznika mocy pobieranej.

Ten ostatni problem jest zresztą polską osobliwością, bo funkcję ogranicznika mocy pobieranej przypisuje się bezpiecznikom lub wyłącznikom zastosowanym jako zabezpieczenie przedlicznikowe; za granicą do tego celu stosuje się specjalne rozłączniki z wyzwalaczem przeciążeniowym. Trzeba zatem rozważyć, czy dodatkowe koszty i utrudnienia poniesione z myślą o wybiórczości równoważą korzyści oczekiwane dzięki uniknięciu niektórych przerw w zasilaniu, wywołanych niewybiórczym zadziałaniem zabezpieczeń.

Badania wybiórczości przy przetężeniach wymagają posługiwania się charakterystykami czasowo-prądowymi (t=f (I)) urządzeń zabezpieczających w zakresie przeciążeniowym (i zwarciowym), dla czasów wyłączania t>0,l s i charakterystykami całek Joule’a (I2t= f (I)) w zakresie zwarciowym (t>0,l s). Ogólnie znane charakterystyki czasowo-prądowe są niewystarczające w zakresie dużych prądów zwarciowych, bo operują wtedy znamionowymi, a nie rzeczywistymi wartościami zarówno prądu jak i czasu, a ponadto są bezużyteczne dla oceny wybiórczości, gdy co najmniej jedno z urządzeń wyłączających zwarcia działa ograniczająco na prąd zwarciowy.

Pojęcie wybiórczości kojarzy się ze skoordynowanym działaniem zabezpieczeń różnych obwodów, zwłaszcza zabezpieczeń na kolejnych stopniach rozdziału energii. Za najprostszy przypadek wybiórczości bądź koordynacji zabezpieczeń można jednak uznać współdziałanie urządzeń zabezpieczających w tym samym obwodzie, jeśli są one tak dobrane, że wzajemnie się uzupełniają, dzielą się rolami, stanowią względem siebie dobezpieczenie. Przykładem dobezpieczenia jest obwód silnikowy z bezpiecznikami klasy aM i przekaźnikiem termobimetalowym pierwotnym, współpracującym ze stycznikiem. Występują tu następujące problemy:

  • bezpiecznik aM nie gwarantuje wyłączenia prądu mniejszego niż jego najmniejszy prąd wyłączający Imin, – powinien to uczynić stycznik pobudzony przekaźnikiem termobimetalowym, który stanowi dobezpieczenie bezpiecznika; przy przeciążeniach przekaźnik termobimetalowy powinien zadziałać, zanim dojdzie do przetopienia i zniszczenia wkładki topikowej,
  • przekaźnik termobimetalowy zabezpiecza sam siebie, doprowadza do wyłączenia przetężenia, zanim ono go uszkodzi, ale dzieje się tak tylko do pewnej wartości prądu przetężeniowego, a w przypadku wystąpienia większego prądu wymaga dobezpieczenia bezpiecznikiem o całce Joule'a wyłączania, którą wytrzyma bez uszkodzenia i bez trwałej zmiany swojej charakterystyki t-I.

Skoordynowane charakterystyki obu urządzeń zabezpieczających rozwiązują te problemy. Przekaźnik ze stycznikiem dobezpieczają bezpiecznik przy przeciążeniach, bezpiecznik – dobezpiecza przekaźnik termobimetalowy oraz stycznik przy zwarciach.

Drugi przykład to użycie wyłącznika o znamionowym prądzie wyłączalnym mniejszym, nawet znacznie mniejszym niż spodziewany prąd zwarciowy w miejscu zainstalowania. Jest to dopuszczalne pod warunkiem, że w razie wystąpienia prądu przekraczającego zdolność wyłączania tego wyłącznika funkcję wyłączania zamiast niego albo równocześnie nim przejmie inne urządzenie (dobezpieczenie) – towarzyszący mu bezpiecznik (np. wbudowany ogranicznik prądu zwarciowego) lub poprzedzający wyłącznik ograniczający.

Wybiórczość układu bezpiecznik–bezpiecznik

Jest to najmniej kłopotliwy przypadek wybiórczości dzięki temu, że współpracujące ze sobą wkładki bezpiecznikowe mają charakterystyki czasowo-prądowe zależne, o zbliżonym przebiegu. Przyjmuje się, że wkładki bezpiecznikowe na kolejnych stopniach zabezpieczeń działają wybiórczo:

  • w zakresie prądów przeciążeniowych, jeśli ich pasmowe charakterystyki t-I nie tylko nie przecinają się, ale pozioma odległość między nimi jest większa niż różnica prądów płynących w rozpatrywanym czasie przez obie wkładki,
  • w zakresie prądów zwarciowych, jeśli ich pasmowe charakterystyki I2t-I nie przecinają się.

Jeśli wymaganie wybiórczości całkowitej ma znaczenie decydujące, to cytowane warunki mogą jej nie gwarantować. Jest co prawda margines bezpieczeństwa wynikający stąd, że wytwórca podaje najmniejsze wartości t oraz I2t przedłukowe w zaostrzonych warunkach probierczych, oraz największe wartości tych parametrów wyłączania dla innych, zaostrzonych warunków probierczych. Warunki w rzeczywistym obwodzie mogą być łagodniejsze, a poza tym są identyczne bądź zbliżone dla obu pobudzonych wkładek; nie mogą jednocześnie wystąpić skrajne wartości maksymalne i minimalne cytowanych parametrów.

Przyjmuje się, że kolejne wkładki w kierunku zasilania powinny mieć prądy znamionowe większe w stosunku 1,6.

Dotyczy to jednak tylko wybiórczości zwarciowej i tylko wkładek o tym samym typie charakterystyki, zwłaszcza wkładek gG o prądzie znamionowym co najmniej 16 A. W innym przypadku należy upewnić się, że całka Joule’a przedłukowa (przetrzymywania) wkładki bliżej zasilania nie jest mniejsza niż całka Joule’a wyłączania kolejnej wkładki, która ma zwarcie wyłączyć. Okazuje się na przykład, że wkładka gG poprzedzająca wkładkę aM, dla zachowania wybiórczości zwarciowej, powinna mieć prąd znamionowy większy w stosunku od 2,0 do 3,6, przy czym większe wartości dotyczą wkładek aM (wyłączających zwarcie) o mniejszym prądzie znamionowym.

Wybiórczość układu wyłącznik – wyłącznik

Dla wyłączników instalacyjnych obowiązują, podobne jak dla bezpieczników, zasady wybiórczości przeciążeniowej:

  1. pasmowe charakterystyki t-I nie powinny się przecinać,
  2. pozioma odległość między nimi powinna być większa niż różnica prądów przepływająca przez oba wyłączniki w rozpatrywanym czasie,
  3. odległość tę należy sprawdzić dla różnych czasów, zwłaszcza w miejscach największego zbliżenia charakterystyk.

W zakresie prądów zwarciowych, kiedy w obu wyłącznikach są pobudzane wyzwalacze zwarciowe, nie można liczyć na wybiórczość zwykłych wyłączników o bezzwłocznych wyzwalaczach. Wybiórczość jest zagwarantowana tylko do prądu równego prądowi niezadziałania wyzwalacza zwarciowego wyłącznika usytuowanego od strony zasilania, a jest możliwa przy prądach nieco większych, o wartości nieprzekraczającej górnej granicy zakresu tolerancji prądu zadziałania tegoż wyzwalacza. Aby uzyskać wybiórczość całkowitą, należałoby tak dobrać prąd niezadziałania wyzwalacza zwarciowego wyłącznika poprzedzającego, aby był on nie mniejszy niż spodziewany prąd zwarciowy na niższym stopniu zabezpieczeń. Taka wybiórczość prądowa wchodzi w rachubę wyjątkowo, jeśli wspomniany prąd zwarciowy jest kilkakrotnie mniejszy niż na poprzedzającym stopniu zabezpieczeń.

Oprócz przedstawionych wyżej są i inne rozwiązania zmierzające do zapewnienia wybiórczej pracy wyłączników. Dotyczą one zwłaszcza usytuowania kolejnych wyłączników ograniczających w miejscach, gdzie prądy zwarciowe są duże i mało się różnią w kolejnych stopniach zabezpieczeń. Jednoczesne otwarcie się wtedy dwóch lub więcej wyłączników jest nieuniknione, mało tego, może być to konieczne, jeśli wyłączniki wzajemnie się dobezpieczają, tzn. tworzą układ kaskadowy. Poza pierwszym od strony zasilania wyłącznikiem kaskady, pozostałe mogą mieć prąd znamionowy wyłączalny mniejszy niż prąd zwarciowy w miejscu ich zainstalowania. Wybiórczość można zapewnić wtedy tylko na zasadzie samoczynnego ponownego załączenia i trzeba akceptować krótkotrwały zanik napięcia.

Wybiórczość układu bezpiecznik – wyłącznik

Konfiguracja bezpiecznik przed wyłącznikiem stosowana jest w polskich instalacjach najczęściej, ponieważ zgodnie z wymaganiami dotyczącymi zasad budowy instalacji elektrycznych w budynkach obwody odbiorcze powinny być zabezpieczane przez samoczynnie działające wyłączniki nadprądowe (instalacyjne). Kryteria wybiórczości w takiej konfiguracji są jednoznaczne i łatwe do sprawdzenia:

  1. w zakresie prądów przeciążeniowych pasmowe charakterystyki t-I nie powinny się przecinać, a pozioma odległość między nimi powinna być większa niż różnica prądów płynących w rozpatrywanym czasie przez oba aparaty,
  2. w zakresie spodziewanych prądów zwarciowych pasmowe charakterystyki I2t= f (Ip) obu aparatów nie powinny się przecinać.

Sprawdzenie wybiórczości jest łatwe, bo bezpiecznik ma jednoznaczne kryterium przetrzymywania prądu zwarciowego – wartość całki Joule’a przetrzymywania, w uproszczeniu utożsamianą z maksymalną całką Joule’a przedłukową. Powinna być ona nie mniejsza niż całka Joule’a wyłączania wyłącznika, której wartości są podawane w katalogach.

W wielu katalogach podawane są informacje pozwalające na określenie granic selektrywnej współpracy bezpieczników z wyłącznikami samoczynnymi. Poniżej przedstawiono przykładowo tablicę zawartą w katalogu firmy Legrand, podającą zakres selektywnej współpracy wyłączników instalacyjnych S 300 B z bezpiecznikami typu D0 z charakterystyką gL lub gG.

Selektywne wyłączniki nadprądowe

Pod koniec lat 80. w firmie HAGER opracowano selektywny instalacyjny wyłącznik nadprądowy typu SLS, aby uzyskać selektywność wyłączania popularnego wyłącznika nadpradowgo względem znajdującego się przed nim zabezpieczenia przetężeniowego. Wyłącznik ten działa selektywnie względem znajdujących się za nim wyłączników nadprądowych w zakresie prądów zwarciowych do 25 kA.

Układ połączeń selektywnego wyłącznika SLS przedstawiono na rysunku 12. Do zacisku wejściowego przyłącza się przewód fazowy, a przewód neutralny do zacisku N (przewód neutralny nie jest prowadzony. Bardzo ważny jest kierunek przepływu energii elektrycznej, a więc podłączenia przewodów wejściowych i wyjściowych, oznaczonych dodatkową strzałką na każdym aparacie.

Główny tor prądowy wyłącznika składa się z bezzwłocznego wyzwalacza zwarciowego M, wyzwalacza termicznego B1 i zestyku głównego K1. Konstrukcja jest więc taka sama jak w przypadku tradycyjnego wyłącznika nadprądowego. Ponadto aparat ma równoległy tor prądowy z wyzwalaczem termicznym B2 i dużą rezystancją R ograniczającą prąd w obwodzie do 5 In oraz tor załączający z wyzwalaczem elektromagnetycznym S połączonym z zestykiem głównym K1.

Załączając wyłącznik zamyka się zestyk K3. Tor załączający kontroluje wartość napięcia między wyjściem wyłącznika a zaciskiem N. Jeżeli napięcie to wynosi ok. 230 V, a zatem w instalacji za wyłącznikiem SLS nie ma zwarcia, to wyzwalacz elektromagnetyczny w torze załączającym zamyka zestyk K1 w głównym torze prądowym. Jeżeli napięcie między wyjściem wyłącznika SLS a zaciskiem N jest równe 0, to za wyłącznikiem SLS występuje zwarcie i nie jest możliwe zamknięcie zestyku K1. Aparat nie daje się załączyć na zwarcie. Jest to jedna z jego niekwestionowanych zalet. Załączając prawidłowo podłączony wyłącznik SLS, po sprawdzeniu napięcia w torze załączającym i zamknięciu zestyku K1 w torze głównym, prawie cały prąd popłynie w torze głównym, ponieważ w torze pomocniczym znajduje się duża rezystancja.

Gdy w czasie pracy instalacji elektrycznej powstaje zwarcie między wyjściem wyłącznika a innym aparatem zabezpieczającym zainstalowanym dalej, to wyłącznik SLS zachowa się jak typowy wyłącznik nadprądowy. Wówczas wyzwalacz zwarciowy M otworzy zestyk K1 w głównym torze prądowym. Jeszcze przez pewien czas (rzędu milisekund) prąd popłynie w równoległym torze prądowym do chwili zadziałania wyzwalacza termicznego B2, który wprowadza dźwignię aparatu w pozycję 0 i odłącza uszkodzoną instalację.

Również w przypadku typowego przeciążenia instalacji między wyjściem aparatu a znajdującymi się dalej zabezpieczeniami, wyłącznik SLS działa jak normalny wyłącznik nadprądowy. Wyzwalacz termiczny B1 w torze głównym otworzy zestyk K, a następnie wyzwalacz termiczny B2 w torze równoległym wprowadzi dźwignię aparatu w pozycję 0. Nastąpi odłączenie instalacji elektrycznej.

Wyzwalacz termiczny powinien zadziałać przy (1,05 do 1,25) In, a wyzwalacz elektromagnetyczny przy (5,0 do 6,25) In. Aparaty SLS wykonuje się jako jednobiegunowe na prąd znamionowy 10–63 A oraz jako trójbiegunowe na prąd znamionowy 16–100 A. Wyłączniki selektywne SLS SA wyposażone są w optyczny wskaźnik zadziałania, co zgodnie z obowiązującymi przepisami umożliwia ich stosowanie jako zabezpieczenia przedlicznikowe. Najważniejsze zalety tych wyłączników to:

  • pełna selektywność działania względem typowych wyłączników nadprądowych bezzwłocznych zainstalowanych za wyłącznikiem SLS,
  • wzajemna selektywność wyłączników SLS zainstalowanych szeregowo,
  • duża niezawodność zasilania instalacji (w razie awarii wyłączana jest tylko część instalacji),
  • brak możliwości załączenia na zwarcie,
  • wygoda obsługi,
  • wyeliminowanie przedlicznikowych zabezpieczeń topikowych.

Na rysunku 13. przedstawiono charakterystykę czasowo-prądową wyłącznika selektywnego typu LSHU produkowanego przez firmę Jean Mueller.

Selektywne zabezpieczenia nadprądowe instalacji mieszkaniowych

Od wprowadzenia w życie w 1995 roku Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w polskich instalacjach elektrycznych zaczęto stosować powszechnie wyłączniki instalacyjne. Rozporządzenie wprowadziło obowiązek ich stosowania do zabezpieczania obwodów odbiorczych, jako ostatniego zabezpieczenia przed odbiornikiem. Jednak wbrew intencjom prawodawcy zaczęto instalować te wyłączniki nie tylko w rozdzielnicach mieszkaniowych, lecz również jako zabezpieczenia przelicznikowe, a nawet zabezpieczenia WLZ-tów.

Takie stosowanie wyłączników instalacyjnych spowodowało bardzo częsty brak selektywnego działania zabezpieczeń szczególnie uciążliwy dla użytkowników, gdy zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się z dala od mieszkania (np. w piwnicy budynku) lub budynku (np. w szafce pomiarowej umieszczonej przy wyniesionym na granicę posesji złączu). W związku z tym w nowelizacji rozporządzenia w 2002 r. dodano zapis w § 183.1.5 o obowiązku zapewnienia selektywnego działania zabezpieczeń. Jednak problem ten do dzisiaj nie został rozwiązany i nadal stosuje się szeregowe łączenie w układzie zasilania bezzwłocznych wyłączników instalacyjnych.

Sprawa selektywności zabezpieczeń przelicznikowych była przedmiotem skargi wniesionej do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów [14]. Urząd wystąpił o zajęcie stanowiska w przedmiocie skargi przez Urząd Regulacji Energetyki. W odpowiedzi udzielonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumenta podano, że problem na razie jest nie do rozwiązania, gdyż „brak rozsądnej alternatywy dla zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych pełniących funkcję ograniczników mocy”. W tym miejscu odpowiadający z upoważnienia prezesa dyrektor Departamentu Taryf URE sam sobie przeczy, gdyż w innym miejscu listu pisze, że (cyt.) „Ciekawym rozwiązaniem rozpatrywanego problemu, które przyjęto jako obowiązujące w EnergiaPro S.A. jest zastosowanie w zestawie złączowo-pomiarowym zabezpieczenia zalicznikowego, ale w postaci tylko zabezpieczenia przeciążeniowego z charakterystyką zależną bez członu zwarciowego.

Rolę zabezpieczenia nadprądowego (wydaje się, że powinno być napisane zwarciowego) w tym zestawie pełni zabezpieczenie przelicznikowe”. Dalej napisano, że: „Problemem we wdrażaniu tego rozwiązania jest brak aparatu, który spełniałby wymagania wynikające z obowiązującego standardu technicznego cytowanego w piśmie EnergiaPro SA. Dlatego też do czasu masowej produkcji odpowiedniego aparatu EnergiaPro SA dopuszcza stosowanie jako zabezpieczeń zalicznikowych wyłączników nadprądowych z charakterystyką D, jednocześnie deklarując prowadzenie współpracy z czołowymi producentami aparatury, aby wprowadzić do masowej produkcji zabezpieczenie przeciążeniowe w obudowie modułowej”. Zabezpieczenia tego typu są już w Polsce produkowane. Przykładem takiego wyłącznika są wyłączniki typu Etimat T produkowane przez ETI-Polam [13].

Selektywność działania urządzeń zabezpieczających różnicowoprądowych

Wyłączniki różnicowoprądowe mogą współpracować selektywnie pod warunkiem spełnienia następujących warunków:

  1. wyłącznik zainstalowany od strony zasilania, poprzedzający zainstalowany za nim wyłącznik bezzwłoczny, musi być wyłącznikiem o działaniu zwłocznym i na obudowie oznaczony symbolem widocznym po zainstalowaniu w warunkach normalnej pracy,
  2. znamionowy różnicowy prąd zadziałania IΔn wyłącznika poprzedzającego musi być co najmniej 2,5-krotnie większy od znamionowego różnicowego prądu zadziałania IΔn zainstalowanego od strony odbiorników wyłącznika bezzwłocznego.

Aby uchronić się przed zbędnym działaniem wyłączników różnicowoprądowych, znamionowy różnicowy prąd zadziałania IΔn każdego wyłącznika różnicowoprądowego musi być co najmniej 2,5-krotnie większy od największego roboczego prądu upływowego występującego w chronionym przez wyłącznik obwodzie (obwodach).

W tabeli 3. przedstawiono czasy wyłączania wyłączników różnicowoprądowych typu AC, a na rysunku 17. przykładowy przebieg charakterystyk dwóch wyłączników różnicowoprądowych: wyłącznika bezzwłocznego o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania IΔn równym 30 mA i wyłącznika selektywnego (zwłocznego) o znamionowym różnicowym prądzie wyłączającym IΔn równym 100 mA.

Literatura

  1. Ustawa „Prawo budowlane”, ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Dz. U. nr 106, poz. 1126 z 2000 r., tekst jednolity po zmianach Dz. U. nr 156 z 2006 r., poz. 1118).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. nr 75 z dnia 15.06.2002 r., poz. 690 (ze zmianą z dnia 12 marca 2009 – Dz.U nr 56, poz. 461).
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10.12.2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. nr 239 z 2002 r., poz. 1587.
  4. PN-HD 60364-4-41:2009. Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym.
  5. PN-IEC 60364-4-41:2000. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przeciwporażeniowa.
  6. PN-IEC 60364-4-43:1999. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed prądem przetężeniowym.
  7. PN-IEC 60364-5-51:2000. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Postanowienia ogólne.
  8. PN-IEC 60364-5-52:2002. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Oprzewodowanie.
  9. PN-IEC 60364-5-523:2001. Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Obciążalność prądowa długotrwała przewodów.
  10. PN-EN 61008-1:2007. Wyłączniki różnicowoprądowe bez wbudowanego zabezpieczenia nadprądowego do użytku domowego i podobnego (RCCB) – Część 1:Postanowienia ogólne.
  11. Markiewicz H., Instalacje elektryczne, WNT, Warszawa 2000
  12. Przepisy Budowy Urządzeń Elektroenergetycznych. Zeszyt 6. Ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV. WPM „WEMA” 1988.
  13. Kłopocki R. Wyłącznik ETIMAT T jako zabezpieczenie przelicznikowe. INPE nr 128, maj 2010.
  14. Skarga do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. INPE nr 134-135, listopad-grudzień 2010.
  15. PN-EN 60269-1:2010. Bezpieczniki topikowe niskonapięciowe -- Część 1: Wymagania ogólne

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • elektronik elektronik, 21.06.2013r., 12:05:30 Ciekawy i potrzebny artykuł, na pewno przydałoby się więcej uwag natury praktycznej, mam na myśli typowe spotykane wartości pętli zwarciowych w nowych budynkach,przykładowe rozwiązania, producenci (podano tylko ETIMAT T jako zabezpieczenie przeciążeniowe przelicznikowe). Sam kupując nowe mieszkanie kilka lat temu napotkałem ten problem, już na etapie prac wykończeniowych zadziałał wyłącznik instalacyjny ("oczywiście" zwykły potrójny C25). Mieszkanie na 2p, szafa z licznikiem i zabezpieczeniami na parterze, klucza brak :-). W ciągu tygodnia kupiłem wył. selektywny za kilkaset zł (GE/AEG model S91-CS25) i wystąpiłem do ZE o zgodę na wymianę (niezgodnego z przepisami!) wył. nadpr. instalac. na selektywne. Odpisali, że wyrażają zgodę, tyle że (zgodnie z przepisami!) za instalację wewn. budunku odpowiada właściciel/administartor. Administartor-deweloper moje pismo o udostępnienie szafy i odłączenie napięcia zignorował (podejrzewam, że go nie zrozumiał). Musiałem się włamać, a przy odłączaniu napięcia rozłącznikiem głównym jeszcze go uszkodziłem. Taka to przydługa historia elektryka, który desperacko chciał mieszkać normalnie, mieć instalację zgodną z przepisami i martwić się, że jak wyjedzie, to rodzina zostanie bez prądu na kilka dni w mieszkaniu za 400tys. Teraz z uśmiechem obserwuje czasem sąsiadów, którzy wzywają konserwatora, żeby podniósł dźwigienkę S-ki pęłniącą rolę zab. przedlicznikowego. Czasem jest napradę zabawnie, gdy konserwator nie może dopasować klucza do szafki (żeby łatwo nie było, mają wkładki patentowe, a każda inna). Posumowując: wyłączniki nadpr. selektywne to już konieczność i rozwiązanie lepsze niż tandem wkładka topikowa + specjalne zabezpiecz. bez sekcji zwarciowej dla ograniczenia mocy zamówionej). Ale wył. selektywne kosztują w roku 2013 wciąż ok. 500zł (choć ich ceny wciąż spadają) a nie 50, więc wiadomo, co się montuje, zwłaszcza że ZE nic do tego. W ciekawym kraju żyjemy. Pozdrawiam sąsiadów z Odrodzenia w Koszalinie.

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.