elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym

Higher current harmonics in industry

Rys. Zasada działania filtrów aktywnych w zakresie kompensacji wyższych harmonicznych [5]

Rys. Zasada działania filtrów aktywnych w zakresie kompensacji wyższych harmonicznych [5]

Coraz powszechniej stosowane w zakładach przemysłowych układy energoelektroniczne, takie jak falowniki do zasilania silników indukcyjnych, wpływają negatywnie na jakość energii elektrycznej. Jednym z występujących zjawisk jest odkształcenie krzywej prądu i związane z tym pojawienie się wyższych harmonicznych zarówno prądu, jak i napięcia. Przepływ prądów odkształconych w układzie zasilającym zakład prowadzi do pojawienia się problemów.

Zobacz także

dr hab. inż. Stefan Gierlotka, mgr inż. Bogumił Dudek Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych,...

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych, różnych producentów, aby personel zawodowo zajmujący się ich eksploatacją oraz użytkownicy byli przekonani o ich bezpieczeństwie. Dużą rolę odgrywa tu świadomy poziom ryzyka oraz cywilizacyjny postęp związany z kulturą techniczną (i nie tylko).

mgr inż. Julian Wiatr Uziemienia w sieciach elektroenergetycznych niskiego napięcia

Uziemienia w sieciach elektroenergetycznych niskiego napięcia Uziemienia w sieciach elektroenergetycznych niskiego napięcia

W sieciach elektroenergetycznych nn uziemienia stanowią bardzo ważny element ochrony przeciwporażeniowej. Wymagania w tym zakresie zostały określone w normie N SEP-E 001 Sieci elektroenergetyczne niskiego...

W sieciach elektroenergetycznych nn uziemienia stanowią bardzo ważny element ochrony przeciwporażeniowej. Wymagania w tym zakresie zostały określone w normie N SEP-E 001 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa, są one jednak bardzo często błędnie interpretowane wskutek przyjętych upraszczających założeń.

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

Generowane są dodatkowe straty mocy czynnej w transformatorach i kablach elektroenergetycznych, wzrasta temperatura pracy urządzeń elektroenergetycznych oraz obniża się poziom mocy czynnej, która może być przez nie przesyłana. Mogą wystąpić również niepożądane działania aparatury zabezpieczającej, przeciążenia baterii kondensatorów czy przeciążenia żyły neutralnej w przewodach i kablach wielożyłowych.

Wybrane wskaźniki opisujące jakość energii elektrycznej zarówno po stronie odbiorcy, jak i dostawcy, to:

  • wartość skuteczna napięcia zasilającego,
  • częstotliwość napięcia zasilającego,
  • współczynnik migotania światła,
  • asymetria napięciowa,
  • współczynnik odkształcenia napięcia THDU i prądu THDI.

Wskaźniki te są podstawą opisu jakości energii elektrycznej w sieciach rozdzielczych na podstawie rozporządzenia [1] i normy [2].

Całkowity współczynnik odkształcenia prądu THDI jest to iloraz wartości skutecznej harmonicznych do wartości skutecznej podstawowej harmonicznej:

Określa on całkowity wpływ poszczególnych rzędów wyższych harmonicznych prądu w wartości skutecznej prądu, odniesionej do harmonicznej podstawowej. Dla tego współczynnika nie jest istotny rząd danej harmonicznej, tylko jej wartość. Najczęściej oblicza się THDi w zakresie od 2. do 40. harmonicznej, czasami do 50. harmonicznej. Oznacza to, że współczynnik ten uwzględnia częstotliwości wyższych harmonicznych do 2 kHz lub 2,5 kHz. Przyjęcie współczynnika odkształcenia tylko dla jednej fazy jest słuszne przy założeniu pełnej symetrii dla harmonicznych wszystkich rzędów. W praktyce ten warunek jest rzadko spełniony. Często równocześnie występuje zjawisko asymetrii i niesinusoidalności. Wymaga to wyznaczenia wartości współczynnika THDI oddzielnie dla każdej fazy [3].

Odkształcenia krzywej prądu spotykane w przemyśle

Charakter i rodzaj odbiorników energii elektrycznej, a w szczególności sposób ich sterowania, determinuje widmo wyższych harmonicznych prądu w układzie zasilającym. W zdecydowanej większości przypadków dominuje udział wyższych harmonicznych rzędu 5., 7., 11. i 13., przy czym przeważnie największy wpływ na odkształcenie ma harmoniczna rzędu piątego. Na rysunku 1. przedstawiono przebiegi prądu odkształconego (1a i 1b) dla wybranych zakładów przemysłowych.

 

przebiegi pradu harmonicznego rys1

Rys. 1. Przykładowe przebiegi prądu odkształconego (a, b) i odpowiadające im spektrum wyższych harmonicznych (c, d), rys. A. Książkiewicz, M. Jatczak

Odpowiadające im spektrum wyższych harmonicznych prądu (do rzędu 25. harmonicznej) zilustrowano na rysunkach 1c i 1d. W obu przedstawionych przypadkach dominuje udział piątej i siódmej wyższej harmonicznej prądu, co jest typowe w układach, gdzie odbiornikami są falowniki zasilające silniki indukcyjne. Dla przypadku 1b/1d wysoki udział trzeciej harmonicznej prądu może świadczyć na przykład o wyższym udziale odbiorników nieliniowych jednofazowych.

Na rysunku 2. przedstawiono wykres zmienności wartości skutecznej prądu oraz wartości współczynnika THDI dla fazy L1. Widoczna jest znaczna dynamika zmian przedstawionych wartości. Dynamika ta związana jest z częstą zmianą samego procesu produkcyjnego i utrudnia ona analizę parametrów jakości energii elektrycznej. Niemniej jasno zarysowana jest ich wzajemna zależność, gdzie przy niskiej wartości skutecznej prądu otrzymujemy wysokie wartości współczynnika THD.

wartosc skuteczna pradu rys2

Rys. 2. Wykres zmienności wartości skutecznej prądu oraz wartości współczynnika THDI, rys. A. Książkiewicz, M. Jatczak

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93 poz. 623).
  2. PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych.
  3. Z. Hanzelka, Jakość energii elektrycznej, część 4 – wyższe harmoniczne napięć i prądów, http://www.twelvee.com.pl/846399547.php [dostęp: 6.04.2022].
  4. CEI/IEC 354 / VDE 0532 część 1/11.71.
  5. https://www.schaffner.com/products/power-quality/ecosine-active-harmonic-filter/all-products/.

W artykule:

  • Odkształcenia krzywej prądu spotykane w przemyśle
  • Niektóre skutki wyższych harmonicznych prądu
  • Eliminacja odkształceń wyższych harmonicznych prądu

Streszczenie

Układy elektroenergetyczne w zakładach przemysłowych coraz częściej obciążane są wyższymi harmonicznymi prądu. Związane jest to z powszechnym wykorzystaniem odbiorników nieliniowych. W artykule przedstawiono wybrane informacje dotyczące opisu parametrów jakości energii elektrycznej, spotykanych w przemyśle wyższych harmonicznych prądu oraz sposoby ich eliminacji.

Abstract

Higher current harmonics in industry
Power systems in industrial plants are increasingly loaded with higher current harmonics. This is associated with the widespread use of nonlinear loads. The article presents selected information on the description of power quality parameters, higher current harmonics encountered in industry and ways to eliminate them.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Andrzej Książkiewicz Ochrona przewodów od skutków zwarć w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

Ochrona przewodów od skutków zwarć w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia Ochrona przewodów od skutków zwarć w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia

W artykule omówiono zjawiska nagrzewania przewodów podczas przepływu prądów zwarciowych, przedstawienia urządzeń zabezpieczających od skutków zwarć, wskazano jak obliczać wartości prądów zwarciowych i...

W artykule omówiono zjawiska nagrzewania przewodów podczas przepływu prądów zwarciowych, przedstawienia urządzeń zabezpieczających od skutków zwarć, wskazano jak obliczać wartości prądów zwarciowych i dobierać przekroje przewodów, a ponadto dokonano analizy hipotetycznego przypadku doboru przewodu.

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej

Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej

Artykuł przedstawia krajowe uwarunkowania i regulacje prawne dotyczące efektywności energetycznej, w tym na ustawę o efektywności energetycznej. Autor wymienia zasady realizacji obowiązku uzyskania oszczędności...

Artykuł przedstawia krajowe uwarunkowania i regulacje prawne dotyczące efektywności energetycznej, w tym na ustawę o efektywności energetycznej. Autor wymienia zasady realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii i przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa, omawia zadania jednostek sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej i przedstawia programy i środki służące poprawie efektywności na poziomie: krajowym, regionalnym i lokalnym.

mgr inż. Adam Kalinowski, Grzegorz Kowalski, dr inż. Aleksander Lisowiec, mgr inż. Paweł Wlazło, dr inż. Leszek Książek, mgr inż. Radosław Przybysz System pomiaru oraz wyznaczania profilu zużycia energii w zakładach produkcyjnych

System pomiaru oraz wyznaczania profilu zużycia energii w zakładach produkcyjnych System pomiaru oraz wyznaczania profilu zużycia energii w zakładach produkcyjnych

W artykule przedstawiono system przeznaczony do pomiaru energii zużywanej przez maszyny w zakładzie produkcyjnym. Dane są przesyłane w systemie do Jednostki Centralnej za pomocą protokołu EtherCAT. Gromadzone...

W artykule przedstawiono system przeznaczony do pomiaru energii zużywanej przez maszyny w zakładzie produkcyjnym. Dane są przesyłane w systemie do Jednostki Centralnej za pomocą protokołu EtherCAT. Gromadzone dane mogą służyć do wyznaczania profilu poboru energii przez maszyny i modyfikowania cyklu produkcyjnego w celu zwiększenia efektywności zużycia energii. Opisywany system jest w pełni skalowalny, co wynika z konstrukcji magistrali EtherCAT.

Redakcja Rozdzielnica elektryczna SN (średniego napięcia) - jaką wybrać?

Rozdzielnica elektryczna SN (średniego napięcia) - jaką wybrać? Rozdzielnica elektryczna SN (średniego napięcia) - jaką wybrać?

Rozdzielnica elektroenergetyczna jest to zespół urządzeń przeznaczony do rozdziału energii elektrycznej przy jednym napięciu znamionowym, składający się z aparatury rozdzielczej, zabezpieczeniowej, pomiarowej,...

Rozdzielnica elektroenergetyczna jest to zespół urządzeń przeznaczony do rozdziału energii elektrycznej przy jednym napięciu znamionowym, składający się z aparatury rozdzielczej, zabezpieczeniowej, pomiarowej, sterowniczej i sygnalizacyjnej.

dr hab. inż. Paweł Piotrowski Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej

Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej

Odbiorcy energii elektrycznej mają różne wymagania niezawodnościowe. Układów zasilania stosowanych w praktyce dla obiektów wymagających podwyższonej niezawodności jest również wiele. Wybór układu zasilania...

Odbiorcy energii elektrycznej mają różne wymagania niezawodnościowe. Układów zasilania stosowanych w praktyce dla obiektów wymagających podwyższonej niezawodności jest również wiele. Wybór układu zasilania to najczęściej kompromis pomiędzy wymaganiami niezawodnościowymi oraz kosztami. Coraz częściej źródłem energii elektrycznej wspomagającym zasilanie podstawowe jest system fotowoltaiczny lub farma wiatrowa – ten aspekt został również omówiony w kontekście niezawodności zasilania.

dr inż. Karol Kuczyński Rozdzielnice nn stosowane w budynkach oraz na terenie budowy

Rozdzielnice nn stosowane w budynkach oraz na terenie budowy Rozdzielnice nn stosowane w budynkach oraz na terenie budowy

Ze względu na miejsce zainstalowania rozdzielnice niskiego napięcia dzielimy na wnętrzowe i napowietrzne. W zależności od przeznaczenia i zastosowania można wyróżnić między innymi rozdzielnice: energetyczno-dystrybucyjne,...

Ze względu na miejsce zainstalowania rozdzielnice niskiego napięcia dzielimy na wnętrzowe i napowietrzne. W zależności od przeznaczenia i zastosowania można wyróżnić między innymi rozdzielnice: energetyczno-dystrybucyjne, przemysłowe, słupowe, budowlane i mieszkaniowe [1, 2].

dr inż. Elżbieta Niewiedział Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach prosumenckich

Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach prosumenckich Aspekty ekonomiczne wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach prosumenckich

Powstała kilkadziesiąt lat temu scentralizowana koncepcja działania elektroenergetyki bazowała na wytwarzaniu energii elektrycznej przez centralne źródła i jednokierunkowym przesyle energii do odbiorców....

Powstała kilkadziesiąt lat temu scentralizowana koncepcja działania elektroenergetyki bazowała na wytwarzaniu energii elektrycznej przez centralne źródła i jednokierunkowym przesyle energii do odbiorców. Obecnie obserwuje się radykalne zmiany w koncepcji funkcjonowania systemu elektroenergetycznego spowodowane głównie przez wprowadzanie rozproszonych źródeł energii wymuszających dwukierunkowy przepływ energii, aktywny udział odbiorców energii oraz coraz większy stopień sterowalności i obserwowalności...

Redakcja Drukarki etykiet i oznaczniki

Drukarki etykiet i oznaczniki Drukarki etykiet i oznaczniki

Nowoczesne drukarki umożliwiają tworzenie szczegółowych, łatwych do odczytania etykiet opatrzonych napisami, symbolami, a nawet logo firmy. Właściwe opisanie żył kabli i przewodów oraz czytelne ich oznaczenie...

Nowoczesne drukarki umożliwiają tworzenie szczegółowych, łatwych do odczytania etykiet opatrzonych napisami, symbolami, a nawet logo firmy. Właściwe opisanie żył kabli i przewodów oraz czytelne ich oznaczenie umożliwiają szybszy montaż instalacji oraz ułatwiają i skracają czas potrzebny na konserwację, a także napraw i modernizacji instalacji elektrycznych. Najczęściej kable i przewody są oznaczane przez producentów różnymi kolorami lub kombinacjami kolorów, a w przypadku kabli wielożyłowych również...

red. Zasilanie ruchomych odbiorników

Zasilanie ruchomych odbiorników Zasilanie ruchomych odbiorników

Ruchome przewody szynowe znajdują zastosowanie najczęściej w suwnicach, dźwigach i podnośnikach, a także transporcie jednoszynowym i przewozie ludzi np. metrze. Mogą być również stosowane w automatycznych...

Ruchome przewody szynowe znajdują zastosowanie najczęściej w suwnicach, dźwigach i podnośnikach, a także transporcie jednoszynowym i przewozie ludzi np. metrze. Mogą być również stosowane w automatycznych systemach wysokiego składowania oraz wielkich systemów transportu w hutach czy nawet dźwigów RTG w portach. Małe gabaryty przewodów szynowych pozwalają na ich stosowanie w halach produkcyjnych wyposażonych w inne instalacje przemysłowe oraz tworzenie rozgałęzionej sieci rozdzielczej z równoczesną...

dr hab. inż. Paweł Piotrowski Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej

Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej

Odbiorcy energii elektrycznej mają różne wymagania niezawodnościowe. Układów zasilania stosowanych w praktyce dla obiektów wymagających podwyższonej niezawodności jest również wiele. Wybór układu zasilania...

Odbiorcy energii elektrycznej mają różne wymagania niezawodnościowe. Układów zasilania stosowanych w praktyce dla obiektów wymagających podwyższonej niezawodności jest również wiele. Wybór układu zasilania to najczęściej kompromis pomiędzy wymaganiami niezawodnościowymi oraz kosztami. Coraz częściej źródłem energii elektrycznej wspomagającym zasilanie podstawowe jest system fotowoltaiczny lub farma wiatrowa – ten aspekt został również omówiony w kontekście niezawodności zasilania.

dr inż. Ryszard Batura, mgr inż. Andrzej Książkiewicz Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy (część 1.)

Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy (część 1.) Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy (część 1.)

W pracy przedstawiono zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych w instalacjach elektrycznych dla uzyskania pełnej lub częściowej selektywności ich działania, na podstawie danych normatywnych...

W pracy przedstawiono zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych w instalacjach elektrycznych dla uzyskania pełnej lub częściowej selektywności ich działania, na podstawie danych normatywnych wg PN-HD 61008‑1.

dr inż. Tomasz Bakoń, dr hab. inż Paweł Obstawski Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów

Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów

W artykule przedstawiono podstawowe parametry i porównanie urządzeń stosowanych w systemach sterowania (sterowników PLC, komputerów przemysłowych, programowalnych kontrolerów automatyki oraz układów mikroprocesorowych).

W artykule przedstawiono podstawowe parametry i porównanie urządzeń stosowanych w systemach sterowania (sterowników PLC, komputerów przemysłowych, programowalnych kontrolerów automatyki oraz układów mikroprocesorowych).

Redakcja Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu? Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu?

Zgodnie z rozpowszechnionymi i stosowanymi dotychczas w Polsce „Wytycznymi projektowania i montażu nowoczesnych instalacji i urządzeń elektrycznych na placach budowy” opracowanych przez COBR „Elektromontaż”...

Zgodnie z rozpowszechnionymi i stosowanymi dotychczas w Polsce „Wytycznymi projektowania i montażu nowoczesnych instalacji i urządzeń elektrycznych na placach budowy” opracowanych przez COBR „Elektromontaż” zasilanie placu budowy powinno być wykonane na podstawie dokładnej inwentaryzacji zagospodarowania i uzbrojenia terenu. Ze względów techniczno-ekonomicznych oraz wymogów bezpieczeństwa najkorzystniejsze jest zasilanie placu budowy ze stałych stacji elektroenergetycznych.

Grzegorz Kowalski, dr inż. Aleksander Lisowiec, mgr inż. Adam Kalinowski, prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzej Nowakowski, mgr inż. Paweł Wlazło Rezystancyjny sensor średniego napięcia

Rezystancyjny sensor średniego napięcia Rezystancyjny sensor średniego napięcia

W artykule przedstawiono budowę oraz podstawowe parametry metrologiczne rezystancyjnych sensorów średniego napięcia.

W artykule przedstawiono budowę oraz podstawowe parametry metrologiczne rezystancyjnych sensorów średniego napięcia.

dr inż Janusz Konieczny, dr inż Ryszard Zacirka Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV)

Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV) Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV)

W artykule scharakteryzowano zasady budowy obwodów bardzo niskiego napięcia (ELV) oraz obszar ich zastosowań. Przedstawiono metody badań skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Zwrócono uwagę na możliwe...

W artykule scharakteryzowano zasady budowy obwodów bardzo niskiego napięcia (ELV) oraz obszar ich zastosowań. Przedstawiono metody badań skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Zwrócono uwagę na możliwe stany pracy tego typu obwodów, mogące skutkować zagrożeniem pożarowym.

dr inż. Karol Kuczyński Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane

Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane

Transformatory są bardzo żywotnymi elementami systemu energetycznego, których eksploatacja najczęściej wynosi kilkadziesiąt lat. Niestety, przesyłana energia wywołuje w nich określone straty, z którymi...

Transformatory są bardzo żywotnymi elementami systemu energetycznego, których eksploatacja najczęściej wynosi kilkadziesiąt lat. Niestety, przesyłana energia wywołuje w nich określone straty, z którymi należy się liczyć przy wyznaczaniu kosztów wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej.

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN

Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN

Rozdzielnice SN są jednymi z najważniejszych elementów instalacji elektroenergetycznych w obiektach: energetyki zawodowej, przemysłowych, handlowych, usługowych, biurowych i użyteczności publicznej. Buduje...

Rozdzielnice SN są jednymi z najważniejszych elementów instalacji elektroenergetycznych w obiektach: energetyki zawodowej, przemysłowych, handlowych, usługowych, biurowych i użyteczności publicznej. Buduje się je na napięcia znamionowe o wartościach: 7,2, 12, 17,5, 24 i 36 kV do wykorzystania w sieciach średniego napięcia: 6, 10, 15, 20 i 30 kV oraz na prądy znamionowe ciągłe szyn zbiorczych i pól zasilających od 400 do 4000 A [8].

dr inż. Jacek Jackiewicz, inż. Robert Nowak, dr inż. Grzegorz Wiśniewski Dobór typu ogniw akumulatorowych w urządzeniach iskrobezpiecznych

Dobór typu ogniw akumulatorowych w urządzeniach iskrobezpiecznych Dobór typu ogniw akumulatorowych  w urządzeniach  iskrobezpiecznych

W artykule zostały przedstawione przykłady zagadnień projektowych związanych z doborem typu ogniw akumulatorowych stosowanych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem i sposoby podejścia do ich realizacji.

W artykule zostały przedstawione przykłady zagadnień projektowych związanych z doborem typu ogniw akumulatorowych stosowanych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem i sposoby podejścia do ich realizacji.

mgr inż. Robert Berczyński, prof. dr hab. inż. Stanisław Jan Kulas, prof. dr hab. inż. Henryk Supronowicz Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe

Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe

W pracy przedstawiono przykłady wykorzystania środków biernych i czynnych do ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN. Skuteczne ograniczenie wartości prądu zwarciowego oraz czasu jego trwania pozwala...

W pracy przedstawiono przykłady wykorzystania środków biernych i czynnych do ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN. Skuteczne ograniczenie wartości prądu zwarciowego oraz czasu jego trwania pozwala na poprawę jakości energii elektrycznej, a także na zmniejszenie przekrojów torów prądowych, stosowanie tańszych, o nieco niższych parametrach technicznych aparatów elektrycznych, jak również ograniczenie skutków zwarć łukowych w rozdzielnicach.

dr inż. Artur Kozłowski, mgr inż. Tomasz Gąsior, mgr inż. Stanisław Wapniarski Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy

Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki wymaga inwestycji odtworzeniowych w blokach energetycznych oraz rozwoju sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i rozdzielczych. Wymusza jednocześnie konieczność rozwoju...

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki wymaga inwestycji odtworzeniowych w blokach energetycznych oraz rozwoju sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i rozdzielczych. Wymusza jednocześnie konieczność rozwoju infrastruktury sieciowej niezbędnej dla zapewnienia ciągłości dostaw energii. Obecny stan krajowej infrastruktury i połączeń transgranicznych wymaga nakładów inwestycyjnych w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku elektroenergetycznego. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną...

dr inż Julian Wosik, prof. dr hab. inż. Bogdan Miedziński Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

prof. dr hab. inż. Zbigniew Pochanke, dr inż. Waldemar Chmielak Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

dr inż. Karol Kuczyński Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe

W większości budynków z wielkiej płyty, które były wybudowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, instalacje elektryczne nie odpowiadają współczesnemu poziomowi techniki, a ich stan wymaga pilnych działań....

W większości budynków z wielkiej płyty, które były wybudowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, instalacje elektryczne nie odpowiadają współczesnemu poziomowi techniki, a ich stan wymaga pilnych działań. Ponadto instalacje te z punktu widzenia mocy zapotrzebowanej nie są dostosowane do obecnych potrzeb urządzeń elektrycznych, które mamy w mieszkaniach. Należy pamiętać, że od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców, ale również bezpieczeństwo pożarowe...

dr inż. Adam Marek Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym

Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości...

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości progowej (zgodnej z określoną normą [2, 3]) zadaniem takiego zabezpieczenia jest wyłączenie (bądź sygnalizacja) uszkodzonego fragmentu sieci. Dostępne na rynku rozwiązania zabezpieczeń upływowych można podzielić na dwie grupy: zabezpieczenia oparte na stałym lub przemiennym źródle pomocniczym. Na...

Wybrane dla Ciebie

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV? Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Jak zabezpieczyć się na wypadek zaniku prądu?

Jak zabezpieczyć się na wypadek zaniku prądu? Jak zabezpieczyć się na wypadek zaniku prądu?

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online » Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Ogranicznik przepięć - jaki wybrać?

Ogranicznik przepięć - jaki wybrać? Ogranicznik przepięć - jaki wybrać?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej? Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Przenośna drukarka dla elektryka - co wybrać?

Przenośna drukarka dla elektryka - co wybrać? Przenośna drukarka dla elektryka - co wybrać?

Oświetlenie awaryjne w wykonaniu przeciwwybuchowym »

Oświetlenie awaryjne w wykonaniu przeciwwybuchowym » Oświetlenie awaryjne w wykonaniu przeciwwybuchowym »

Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - ile to kosztuje? Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii » Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki? Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych » E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń? Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Sekcja dla instalatora »

Sekcja dla instalatora » Sekcja dla instalatora »

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek! Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Projektowanie oświetlenia - najnowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Projektowanie oświetlenia - najnowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów Projektowanie oświetlenia - najnowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Multimetr cyfrowy - na co postawić? Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć? Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy » Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online» Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności? Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej » Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki » Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż....

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż. Radosława Lenartowicza pt. „Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej”. Jest to wznowienie książki opublikowanej w 2012 roku, poprawione i rozszerzone.

Najnowsze produkty i technologie

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

Redakcja news Corab na Targach ENEX

Corab na Targach ENEX Corab na Targach ENEX

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Redakcja news Power LAB na Targach ENEX

Power LAB na Targach ENEX Power LAB na Targach ENEX

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na...

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na stoisko D-24.

nowaelektro.pl Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne? Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o...

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o szczegóły oraz precyzja francuskich mistrzów sprawiły, że gniazdka i łączniki tej legendarnej marki goszczą w niezliczonych nowoczesnych wnętrzach. Do najpopularniejszych osprzętów należy tu linia Niloe, która łączy w sobie wszystkie cechy utożsamiane z pstryczkami i gniazdami Legrand. Mowa tu oczywiście...

orange.pl Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej! Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy...

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy internet światłowodowy od Orange zaskoczy Cię jeszcze wyższą jakością. Dowiedz się więcej o Światłowodzie Pro 2.0.

BayWa r.e. Solar Systems Spotkajmy się na targach Enex!

Spotkajmy się na targach Enex! Spotkajmy się na targach Enex!

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek...

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek (8-9 marca), start o godzinie 9:00.

CSI S.A GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5 GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności...

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji. Jest to możliwe za sprawą wyposażenia procesorów Alder Lake-P w hybrydową architekturę z maksymalnie 12 rdzeniami i 16 wątkami. Wraz z ulepszeniem mocy procesora, produkt wykazuje większą sprawność w pracy dedykowanej dla systemów sztucznej inteligencji...

Uwalls Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia? Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety...

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety to takie, które pasują stylem do pomieszczenia, inspiracje można czerpać z sieci. Fototapety na wymiar to dobry patent, aby równomiernie pokryć całą ścianę. Bez problemu możesz zmienić wystrój w Twoim domu, dzięki fototapetą. Dobiera się jego według stylu pomieszczenia, kolorów i wielkości pokoju.

Elmech - ASE Sp. z o.o. Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy...

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy zwracać na nie uwagę. Jakie korzyści niesie za sobą dbanie o poprawę jakości energii elektrycznej?

Fronius Polska Sp. z o.o. Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna...

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna będzie pracować przez kolejne lata, przynosząc optymalne korzyści w postaci produkcji energii elektrycznej z maksymalnymi możliwymi uzyskami. Na co zatem powinni zwrócić uwagę inwestorzy, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów lub terenach zielonych?

leroymerlin.pl Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać? Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach...

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach prądu, a w przypadku domów jednorodzinnych takie ryzyko zawsze warto mieć na uwadze. Jaki agregat prądotwórczy zatem wybrać? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zakupem, by dokonać go świadomie!

RYOBI Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi? Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak,...

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak, mąż, czy po prostu znajomy płci męskiej będzie miał wkrótce powód do świętowania, a jednocześnie lubi majsterkowanie, to mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

BayWa r.e. Solar Systems Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Mgr inż. Maciej Dolata - Właściciel w firmie DOLATA ELECTRIC, DOLATA ELECTRIC Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna...

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna to urządzenie elektryczne i w związku z tym jest ona źródłem szeregu zagrożeń. Sama instalacja również powinna być chroniona przed zagrożeniami elektrycznymi i przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

Hensel Polska Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania...

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania awaryjnego na wypadek wybuchu pożaru. Dzięki temu, w trakcie pożaru podtrzymane jest działanie i funkcje np. oświetlenia awaryjnego, wind dla ekip ratowniczych, urządzeń do oddymiania, alarmów przez 30, 60 lub 90 minut w zależności od wymagań zawartych w scenariuszu rozwoju zdarzeń pożarowych....

SKLEP RTV EURO AGD Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne....

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne. Sprawdź, co podarować bliskim i gdzie kupować produkty.

Bartłomiej Jaworski, Eaton Electric Sp. z o.o. Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej...

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej i wspierającej ją infrastruktury. Bardzo istotne jest, aby pod presją czasu nie iść na kompromis w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Dostępne raporty dotyczące pożarów pojazdów elektrycznych wyraźnie wskazują na opłakane skutki...

ABB Sp. z o.o. Elektryka naładujesz energią odnawialną

Elektryka naładujesz energią odnawialną Elektryka naładujesz energią odnawialną

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć,...

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć, bo coraz więcej osób korzysta w swoich domach z energii odnawialnej i chce skutecznie nią zarządzać oraz kontrolować jej zużycie. Jak rynek elektromobilności odpowiada na te potrzeby?

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych...

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych źródeł energii to około 12 GW. W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje wysokie drugie miejsce. Moc instalacji PV w Polsce przekroczyła 3 GW, a według prognoz do roku 2025 może osiągnąć niemal 10 GW. Znaczna liczba elektrowni fotowoltaicznych PV to instalacje do 1 MW, z czego do tej pory w około 500 takich...

LEGRAND POLSKA Sp.z o.o. Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego),...

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały prestiżową nagrodę IF DESIGN AWARD 2019 w kategorii produkt, za elegancki i lekki wygląd oraz dbałość o środowisko naturalne podczas procesu produkcji.

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim...

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy i wymagania na sieć zasilającą, w szczególności wymagania na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez operatora systemu dystrybucji energii OSD.

Iwona Bortniczuk, Brother Polska Taśmy TZe synonimem trwałości

Taśmy TZe synonimem trwałości Taśmy TZe synonimem trwałości

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania,...

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania, promieniowania UV i ekstremalne temperatury.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

IGE+XAO Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność...

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność nie może być zagrożona. Za stabilność sieci odpowiada regulacja mocy czynnej i biernej. Certyfikowane sterowniki firmy Phoenix Contact pozwalaj na regulacje dostarczania energii do sieci, a dzięki technologii PLCnext potrafią znacznie więcej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.