elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Pomiary rezystancji izolacji w sieciach SN, zintegrowane w sterowniku polowym

Schemat blokowy układu pomiarowego w wykonaniu iskrobezpiecznym, rys. J. Chudorliński

Schemat blokowy układu pomiarowego w wykonaniu iskrobezpiecznym, rys. J. Chudorliński

Sieć elektroenergetyczna jest układem połączonych galwanicznie elementów przewodzących, służących do dystrybucji energii elektrycznej na danym terenie. Podstawowymi aspektami rozpatrywanymi w kontekście sieci elektroenergetycznej są: zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa pracy i obsługi oraz minimalne oddziaływanie na środowisko przy jednocześnie maksymalnej efektywności i skuteczności. Aby spełnić powyższe wymagania, stosuje się automatykę zabezpieczeniową wraz z niezbędnymi przekładnikami oraz aparatami łączeniowymi.

Zobacz także

Farnell Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Projekty w trudnych warunkach przemysłowych Projekty w trudnych warunkach przemysłowych

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe...

Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji, obróbki skrawaniem i procesów produkcyjnych w zastosowaniach przemysłowych jest możliwe tylko wtedy, gdy wszystkie komponenty przetrwają w trudnym środowisku. Systemy muszą wytrzymywać gorące, wilgotne i trudne warunki oraz niszczące pola elektryczne i magnetyczne. Specyficzne warunki środowiskowe, w których produkt jest używany, wpływają na jego specyfikacje. Takie specyfikacje należy...

Konrad Trzebiatowski Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby wykwalifikowane

Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby wykwalifikowane Bezpieczniki topikowe do zabezpieczeń instalacji niskiego napięcia przeznaczone do obsługi przez osoby wykwalifikowane

System przemysłowych bezpieczników topikowych niskiego napięcia znany jest w Polsce jako NH/WT, nazywany jest też skrótem WTN – bezpieczniki z wkładkami o stykach nożowych. Bezpieczniki topikowe systemu...

System przemysłowych bezpieczników topikowych niskiego napięcia znany jest w Polsce jako NH/WT, nazywany jest też skrótem WTN – bezpieczniki z wkładkami o stykach nożowych. Bezpieczniki topikowe systemu NH/WT (wg norm przedmiotowych) przeznaczone są do obsługi tylko przez osoby wykwalifikowane i upoważnione.

mgr inż. Marcin Orzechowski Rozdzielnice niskich napięć – stopień ochrony (kod IP)

Rozdzielnice niskich napięć – stopień ochrony (kod IP) Rozdzielnice niskich napięć – stopień ochrony (kod IP)

W poprzednich częściach cyklu („Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć” [9], [10], [11] i [12]) autor skupił uwagę na aspektach technicznych związanych z rozdzielnicami niskiego napięcia....

W poprzednich częściach cyklu („Połączenia wewnętrzne w rozdzielnicach niskich napięć” [9], [10], [11] i [12]) autor skupił uwagę na aspektach technicznych związanych z rozdzielnicami niskiego napięcia. Niniejszy artykuł jest poświęcony doborowi stopnia ochrony rozdzielnicy przed wnikaniem ciał stałych oraz wody – stopnia ochrony zapewnianej przez obudowy (kod IP).

Sieci elektroenergetyczne ze względu na sposób pracy punktu neutralnego transformatora (rys. 1.) dzielimy na:

  • sieci izolowane,
  • sieci uziemione przez rezystor,
  • sieci uziemione przez dławik (reaktancję),
  • sieci bezpośrednio uziemione.

 

sposoby pracy sieci elektroenergetycznej rys1

Rys. 1. Sposoby pracy sieci elektroenergetycznej, rys. J. Chudorliński

Sterowniki polowe

Funkcje zabezpieczeniowe integruje się w sterownikach polowych. Realizowane są one przez układ mikroprocesorowy, który czerpie informacje z zabezpieczanego pola dzięki kartom wejść/wyjść oraz podłączonym do nich sygnałom. Ze względu na wysokie napięcie linii i podobnie wysoką wartość prądu pomiary są pobierane z przekładników dopasowujących. Elementem wykonawczym jest wyłącznik.

Zwarcia doziemne

Podczas pracy sieci elektroenergetycznej występują liczne zakłócenia. Najczęstszym zakłóceniem jest zwarcie, przy czym około 70 – 90%  zwarć stanowią zwarcia doziemne. Są one niebezpieczne dla osób oraz infrastruktury, więc należy je likwidować możliwie szybko i skutecznie. Należy przy tym pamiętać o działaniu selektywnym oraz wzajemnym rezerwowaniu się zabezpieczeń.

W przypadku sieci z punktem neutralnym izolowanym przy doziemieniu jednej fazy wartość napięcia międzyfazowego nie zmienia się. Asymetrii ulega jedynie wartość napięcia fazowego. Taki stan pracy sieci nazywamy przepięciem ustalonym.

Należy zwrócić uwagę na to, że długotrwała praca układu w stanie przepięcia ustalonego jest niebezpieczna ze względu na:

  • ryzyko doziemienia drugiej fazy, które przerodzi się w zwarcie międzyfazowe,
  • stosowanie mocniejszej izolacji międzyprzewodowej dla wszystkich urządzeń przyłączonych do sieci,
  • możliwość wystąpienia ferrorezonansu na elementach czynnych.

Istotną kwestią jest wartość prądu zwarcia 1-fazowego w miejscu doziemienia. Zależy ona od napięcia znamionowego sieci, rodzaju oraz długości wszystkich połączeń wraz z rozgałęzieniami, a także od rezystancji przejścia w miejscu doziemienia oraz przesunięcia punktu naturalnego sieci. Przy zwarciu galwanicznym fazy z ziemią wartość prądu możemy obliczyć ze wzoru:

gdzie

Iz1f – prąd zwarcia doziemnego, w [A],

Ick – pojemnościowy prąd zwarcia doziemnego linii kablowych, w [A],

Icn – pojemnościowy prąd zwarcia doziemnego linii napowietrznej, w [A],

Un – napięcie znamionowe sieci elektroenergetycznej, w [kV],

lk – sumaryczna długość połączonych ze sobą galwanicznie linii kablowych, w [-],

ln – sumaryczna długość połączonych ze sobą galwanicznie linii napowietrznych, w [m].

Z analizy przedstawionego wzoru wynika, że wartość prądu doziemnego nie zależy od miejsca powstania zwarcia, tylko od rozległości sieci. Przez rozległość sieci należy rozumieć wszystkie tworzące ją odcinki, połączone galwanicznie.

W sieciach z izolowanym punktem neutralnym automatyka EAZ wykrywa doziemienia na dwa sposoby:

  • działanie w oparciu o pomiar rezystancji doziemnej,
  • działanie w oparciu o wartości skuteczne napięć i prądów fazowych.

Literatura

  1. K. Borkiewicz, Automatyka zabezpieczeniowa regulacyjna i łączeniowa w systemie elektroenergetycznym, wydanie trzecie.
  2. M. Brocki, T. Kowol, A. Kuźmiński, Ł. Sapuła, G. Wojtaś, Zastosowanie zabezpieczeń ziemnozwarciowych kierunkowych w sieciach IT niskiego napięcia, „elektro.info” 9/2019.
  3. H. Klein, Eksploatacja układów zabezpieczeniowych w kopalnianych sieciach elektroenergetycznych SN i WN.

W artykule:

  • Sterowniki polowe
  • Zwarcia doziemne
  • Zabezpieczenie upływnościowe
  • Zabezpieczenie blokujące
  • Układ pomiarowy w wykonaniu iskrobezpiecznym
  • Samokontrola

Streszczenie

W artykule opisano sposoby pomiaru izolacji w sieciach SN. Dodatkowo rozważono możliwości zaimplementowania ich w sterowniku polowym wraz z algorytmem wykonania w cyklach automatycznych. Opisano też sposoby autotestowania algorytmów zabezpieczających. Przywołano odpowiednie wymagania normatywne. Szczególną uwagę zwrócono na specyficzne warunki pracy w wymagających środowiskach górniczych.


Abstract

The article describes the methods of measuring insulation in MV networks. In addition, the possibility of implementing them in the field controller was considered along with an algorithm of their execution in automatic cycles. Also described are ways of self-testing of security algorithms. Relevant normative requirements were referenced.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Tomasz Bakoń, dr hab. inż Paweł Obstawski Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów

Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów

W artykule przedstawiono podstawowe parametry i porównanie urządzeń stosowanych w systemach sterowania (sterowników PLC, komputerów przemysłowych, programowalnych kontrolerów automatyki oraz układów mikroprocesorowych).

W artykule przedstawiono podstawowe parametry i porównanie urządzeń stosowanych w systemach sterowania (sterowników PLC, komputerów przemysłowych, programowalnych kontrolerów automatyki oraz układów mikroprocesorowych).

Redakcja Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu? Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu?

Zgodnie z rozpowszechnionymi i stosowanymi dotychczas w Polsce „Wytycznymi projektowania i montażu nowoczesnych instalacji i urządzeń elektrycznych na placach budowy” opracowanych przez COBR „Elektromontaż”...

Zgodnie z rozpowszechnionymi i stosowanymi dotychczas w Polsce „Wytycznymi projektowania i montażu nowoczesnych instalacji i urządzeń elektrycznych na placach budowy” opracowanych przez COBR „Elektromontaż” zasilanie placu budowy powinno być wykonane na podstawie dokładnej inwentaryzacji zagospodarowania i uzbrojenia terenu. Ze względów techniczno-ekonomicznych oraz wymogów bezpieczeństwa najkorzystniejsze jest zasilanie placu budowy ze stałych stacji elektroenergetycznych.

Grzegorz Kowalski, dr inż. Aleksander Lisowiec, mgr inż. Adam Kalinowski, prof. nadzw. dr hab. inż. Andrzej Nowakowski, mgr inż. Paweł Wlazło Rezystancyjny sensor średniego napięcia

Rezystancyjny sensor średniego napięcia Rezystancyjny sensor średniego napięcia

W artykule przedstawiono budowę oraz podstawowe parametry metrologiczne rezystancyjnych sensorów średniego napięcia.

W artykule przedstawiono budowę oraz podstawowe parametry metrologiczne rezystancyjnych sensorów średniego napięcia.

dr inż Janusz Konieczny, dr inż Ryszard Zacirka Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV)

Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV) Zagrożenia w obwodach bardzo niskiego napięcia (ELV)

W artykule scharakteryzowano zasady budowy obwodów bardzo niskiego napięcia (ELV) oraz obszar ich zastosowań. Przedstawiono metody badań skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Zwrócono uwagę na możliwe...

W artykule scharakteryzowano zasady budowy obwodów bardzo niskiego napięcia (ELV) oraz obszar ich zastosowań. Przedstawiono metody badań skuteczności ochrony przeciwporażeniowej. Zwrócono uwagę na możliwe stany pracy tego typu obwodów, mogące skutkować zagrożeniem pożarowym.

dr inż. Karol Kuczyński Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane

Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane Energooszczędne rozwiązania transformatorów zagadnienia wybrane

Transformatory są bardzo żywotnymi elementami systemu energetycznego, których eksploatacja najczęściej wynosi kilkadziesiąt lat. Niestety, przesyłana energia wywołuje w nich określone straty, z którymi...

Transformatory są bardzo żywotnymi elementami systemu energetycznego, których eksploatacja najczęściej wynosi kilkadziesiąt lat. Niestety, przesyłana energia wywołuje w nich określone straty, z którymi należy się liczyć przy wyznaczaniu kosztów wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej.

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN

Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN Wybrane aspekty doboru rozdzielnic SN

Rozdzielnice SN są jednymi z najważniejszych elementów instalacji elektroenergetycznych w obiektach: energetyki zawodowej, przemysłowych, handlowych, usługowych, biurowych i użyteczności publicznej. Buduje...

Rozdzielnice SN są jednymi z najważniejszych elementów instalacji elektroenergetycznych w obiektach: energetyki zawodowej, przemysłowych, handlowych, usługowych, biurowych i użyteczności publicznej. Buduje się je na napięcia znamionowe o wartościach: 7,2, 12, 17,5, 24 i 36 kV do wykorzystania w sieciach średniego napięcia: 6, 10, 15, 20 i 30 kV oraz na prądy znamionowe ciągłe szyn zbiorczych i pól zasilających od 400 do 4000 A [8].

dr inż. Jacek Jackiewicz, inż. Robert Nowak, dr inż. Grzegorz Wiśniewski Dobór typu ogniw akumulatorowych w urządzeniach iskrobezpiecznych

Dobór typu ogniw akumulatorowych w urządzeniach iskrobezpiecznych Dobór typu ogniw akumulatorowych  w urządzeniach  iskrobezpiecznych

W artykule zostały przedstawione przykłady zagadnień projektowych związanych z doborem typu ogniw akumulatorowych stosowanych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem i sposoby podejścia do ich realizacji.

W artykule zostały przedstawione przykłady zagadnień projektowych związanych z doborem typu ogniw akumulatorowych stosowanych w przestrzeniach zagrożonych wybuchem i sposoby podejścia do ich realizacji.

mgr inż. Robert Berczyński, prof. dr hab. inż. Stanisław Jan Kulas, prof. dr hab. inż. Henryk Supronowicz Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe

Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe Metody ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN - stan obecny i tendencje rozwojowe

W pracy przedstawiono przykłady wykorzystania środków biernych i czynnych do ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN. Skuteczne ograniczenie wartości prądu zwarciowego oraz czasu jego trwania pozwala...

W pracy przedstawiono przykłady wykorzystania środków biernych i czynnych do ograniczania prądów zwarciowych w sieciach SN. Skuteczne ograniczenie wartości prądu zwarciowego oraz czasu jego trwania pozwala na poprawę jakości energii elektrycznej, a także na zmniejszenie przekrojów torów prądowych, stosowanie tańszych, o nieco niższych parametrach technicznych aparatów elektrycznych, jak również ograniczenie skutków zwarć łukowych w rozdzielnicach.

dr inż. Artur Kozłowski, mgr inż. Tomasz Gąsior, mgr inż. Stanisław Wapniarski Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy

Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki wymaga inwestycji odtworzeniowych w blokach energetycznych oraz rozwoju sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i rozdzielczych. Wymusza jednocześnie konieczność rozwoju...

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki wymaga inwestycji odtworzeniowych w blokach energetycznych oraz rozwoju sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i rozdzielczych. Wymusza jednocześnie konieczność rozwoju infrastruktury sieciowej niezbędnej dla zapewnienia ciągłości dostaw energii. Obecny stan krajowej infrastruktury i połączeń transgranicznych wymaga nakładów inwestycyjnych w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku elektroenergetycznego. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną...

dr inż Julian Wosik, prof. dr hab. inż. Bogdan Miedziński Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

Odkształcenia ścian płaskich osłon rozdzielnic SN przy łukowych zwarciach wewnętrznych

prof. dr hab. inż. Zbigniew Pochanke, dr inż. Waldemar Chmielak Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

Monitorowanie i diagnozowanie mechaniczne wyłączników próżniowych średniego napięcia - problemy i rozwiązania

dr inż. Karol Kuczyński Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe

Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – trasy i przepusty przewodowe

W większości budynków z wielkiej płyty, które były wybudowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, instalacje elektryczne nie odpowiadają współczesnemu poziomowi techniki, a ich stan wymaga pilnych działań....

W większości budynków z wielkiej płyty, które były wybudowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, instalacje elektryczne nie odpowiadają współczesnemu poziomowi techniki, a ich stan wymaga pilnych działań. Ponadto instalacje te z punktu widzenia mocy zapotrzebowanej nie są dostosowane do obecnych potrzeb urządzeń elektrycznych, które mamy w mieszkaniach. Należy pamiętać, że od stanu instalacji elektrycznych w budynku zależy nie tylko bezpieczeństwo mieszkańców, ale również bezpieczeństwo pożarowe...

dr inż. Adam Marek Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym

Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym Właściwości centralnych zabezpieczeń upływowych w układzie omomierza równoległego z pomocniczym źródłem prądowym

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości...

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości progowej (zgodnej z określoną normą [2, 3]) zadaniem takiego zabezpieczenia jest wyłączenie (bądź sygnalizacja) uszkodzonego fragmentu sieci. Dostępne na rynku rozwiązania zabezpieczeń upływowych można podzielić na dwie grupy: zabezpieczenia oparte na stałym lub przemiennym źródle pomocniczym. Na...

dr inż. Adam Marek Właściwości wybranych centralnych zabezpieczeń upływowych stosowanych w polskim górnictwie

Właściwości wybranych centralnych zabezpieczeń upływowych stosowanych w polskim górnictwie Właściwości wybranych centralnych zabezpieczeń upływowych stosowanych w polskim górnictwie

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości...

W dołowej sieci kopalnianej jako środki monitorujące stan izolacji sieci pracującej pod napięciem stosowane są zabezpieczenia upływowe. W przypadku obniżenia się rezystancji doziemnej Rd poniżej wartości progowej (zgodnej z określoną normą [5, 6]) zadaniem takiego zabezpieczenia jest wyłączenie (bądź sygnalizacja) uszkodzonego fragmentu sieci.

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych

Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych

Instalacje elektryczne zasadniczo stanowią zespół urządzeń przeznaczonych do dostarczenia energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników [2]. Obejmują one przewody i kable elektroenergetyczne,...

Instalacje elektryczne zasadniczo stanowią zespół urządzeń przeznaczonych do dostarczenia energii elektrycznej z sieci rozdzielczej do odbiorników [2]. Obejmują one przewody i kable elektroenergetyczne, urządzenia zabezpieczające i przyrządy łączeniowe, zabezpieczające, ochronne, sterujące i pomiarowe wraz z ich obudowami i konstrukcjami wsporczymi, odbiorniki energii elektrycznej (siłowe, oświetleniowe, elektrotermiczne, gospodarstwa domowego i inne) oraz rezerwowe źródła energii elektrycznej wraz...

dr inż. Karol Kuczyński Energooszczędne rozwiązania transformatorów SN

Energooszczędne rozwiązania transformatorów SN Energooszczędne rozwiązania transformatorów SN

Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej wprowadziła realizację krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej rozumianego jako uzyskanie do 2020 r. oszczędności energii finalnej...

Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej wprowadziła realizację krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej rozumianego jako uzyskanie do 2020 r. oszczędności energii finalnej w ilości 13,6 Mtoe – co odpowiada utrzymaniu zużycia energii pierwotnej na poziomie 96,4 Mtoe (mega ton oleju ekwiwalentnego). Dodatkowo przedłużenie funkcjonowania mechanizmu wsparcia w postaci systemu białych certyfikatów gwarantującego korzyści finansowe dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności...

dr inż. Artur Kozłowski, dr inż. Piotr Wojtas Nowe wyzwania dla górnictwa w świetle wymagań Przemysłu 4.0

Nowe wyzwania dla górnictwa w świetle wymagań Przemysłu 4.0 Nowe wyzwania dla górnictwa w świetle wymagań Przemysłu 4.0

W dzisiejszym świecie obserwujemy coraz szybszy rozwój technologiczny w każdym obszarze życie i funkcjonowania człowieka. Dotyczy to w szczególności zagadnień przemysłu wytwórczego, który jest nieodłączny...

W dzisiejszym świecie obserwujemy coraz szybszy rozwój technologiczny w każdym obszarze życie i funkcjonowania człowieka. Dotyczy to w szczególności zagadnień przemysłu wytwórczego, który jest nieodłączny z funkcjonowaniem człowieka. W procesach technologicznych bardzo ważne stają się dzisiaj oprócz bezpieczeństwa człowieka, jakość i efektywność procesów. Użytkownicy chcą wiedzieć coraz więcej o procesach i mieć na nie wpływ. W ten nurt oczekiwań doskonale wpisuje się koncepcja tzw. czwartej rewolucji...

mgr inż. Jerzy Chudorliński, mgr inż. Jakub Chudorliński Uwarunkowania środowiskowe dla urządzeń instalowanych w rozdzielnicach WN i SN

Uwarunkowania środowiskowe dla urządzeń instalowanych w rozdzielnicach WN i SN Uwarunkowania środowiskowe dla urządzeń instalowanych w rozdzielnicach WN i SN

W rozdzielnicach wysokiego (WN) i średniego (SN) napięcia jest instalowana różnego rodzaju aparatura pomiarowa i sterująca składająca się między innymi z: elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej,...

W rozdzielnicach wysokiego (WN) i średniego (SN) napięcia jest instalowana różnego rodzaju aparatura pomiarowa i sterująca składająca się między innymi z: elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej, koncentratorów danych i sprzętu komputerowego.

dr hab. inż. Waldemar Dołęga Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych - część 2

Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych - część 2 Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych - część 2

Instalacje elektryczne na placach budowy i/lub rozbiórki podlegają ściśle krajowym regulacjom prawnym dotyczącym instalacji elektrycznych. Wynikają one głównie z ustawy Prawo budowlane [1] i jednego z wielu...

Instalacje elektryczne na placach budowy i/lub rozbiórki podlegają ściśle krajowym regulacjom prawnym dotyczącym instalacji elektrycznych. Wynikają one głównie z ustawy Prawo budowlane [1] i jednego z wielu aktów wykonawczych do niej – Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych [2]. W rozdziale 7 poświęconym instalacjom i urządzeniom elektroenergetycznym wspomnianego rozporządzenia zamieszczono szereg...

dr inż. Karol Kuczyński Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat

Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat Transformatory rozdzielcze – czynniki wpływające na ograniczenie strat

Transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych w polskim systemie elektroenergetycznym. Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do...

Transformatory rozdzielcze SN/nn stanowią najliczniejszą grupę jednostek transformatorowych w polskim systemie elektroenergetycznym. Transformatory energetyczne to urządzenia elektryczne przeznaczone do przetwarzania energii elektrycznej o określonym napięciu na energię elektryczną o innym lub takim samym napięciu.

mgr inż. Andrzej Książkiewicz, dr inż. Ryszard Batura Prądy zwarciowe w przewodach i kablach elektroenergetycznych połączonych równolegle (część 1)

Prądy zwarciowe w przewodach i kablach elektroenergetycznych połączonych równolegle (część 1) Prądy zwarciowe w przewodach i kablach elektroenergetycznych połączonych równolegle (część 1)

Wzrost mocy: zapotrzebowanej rozdzielnic niskiego napięcia (nn), pojedynczych odbiorników (najczęściej napędzających linię technologiczną), transformatorów SN/nn oraz wymagania Prawa energetycznego [1]...

Wzrost mocy: zapotrzebowanej rozdzielnic niskiego napięcia (nn), pojedynczych odbiorników (najczęściej napędzających linię technologiczną), transformatorów SN/nn oraz wymagania Prawa energetycznego [1] związane z jakością energii elektrycznej sprawiają, że wymagany przekrój pojedynczego przewodu zasilającego często jest większy od przekroju oferowanych w handlu przewodów. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest stosowanie, prowadzonych tą samą trasą, równolegle układanych przewodów.

mgr inż. Julian Wiatr Dobór przekładników dla układów pomiarowych półpośrednich

Dobór przekładników dla układów pomiarowych półpośrednich Dobór przekładników dla układów pomiarowych półpośrednich

Przekładniki prądowe niskiego napięcia są powszechnie wykorzystywane w układach pomiarowych oraz układach automatyki. Są one instalowane w torach prądowych, które stanowią pierwotne uzwojenie transformatora,...

Przekładniki prądowe niskiego napięcia są powszechnie wykorzystywane w układach pomiarowych oraz układach automatyki. Są one instalowane w torach prądowych, które stanowią pierwotne uzwojenie transformatora, jaki tworzy przekładnik. Na rysunku 1. zostały przedstawione oznaczenia zacisków przekładników prądowych stosowanych w praktyce.

Redakcja Narzędzia ręczne dla elektryka – co będziesz potrzebował?

Narzędzia ręczne dla elektryka – co będziesz potrzebował? Narzędzia ręczne dla elektryka – co będziesz potrzebował?

Skompletowanie zestawu narzędzi to duże wyzwanie i spora inwestycja. Od niej bowiem zależy w dużej mierze szybkość, a przede wszystkim staranność wykonania pracy. Przy wykonywaniu kolejnych zadań oraz...

Skompletowanie zestawu narzędzi to duże wyzwanie i spora inwestycja. Od niej bowiem zależy w dużej mierze szybkość, a przede wszystkim staranność wykonania pracy. Przy wykonywaniu kolejnych zadań oraz częstych zmianach miejsc pracy, dużym kłopotem dla wykonawcy bywa nieporządek w skrzynce narzędziowej – spowodowany dużą ilością akcesoriów oraz ich masą, który doskwiera zwłaszcza podczas prac na drabinie czy przy codziennym transporcie. Z tego powodu najlepiej mieć podstawowe narzędzia w jednej skrzynce,...

dr inż. Karol Kuczyński Analiza możliwości ograniczenia strat w transformatorach rozdzielczych SN/nn

Analiza możliwości ograniczenia strat w transformatorach rozdzielczych SN/nn Analiza możliwości ograniczenia strat w transformatorach rozdzielczych SN/nn

Wzrost cen energii elektrycznej powoduje konieczność podejmowania działań służących racjonalnemu jej zużyciu. Stosowanie nowoczesnych technologii i energooszczędnych urządzeń staje się coraz bardziej atrakcyjne...

Wzrost cen energii elektrycznej powoduje konieczność podejmowania działań służących racjonalnemu jej zużyciu. Stosowanie nowoczesnych technologii i energooszczędnych urządzeń staje się coraz bardziej atrakcyjne szczególnie w długim okresie eksploatacji. Jednym z ważniejszych elementów systemu elektroenergetycznego są transformatory energetyczne stanowiące bardzo żywotny element infrastruktury, który jest eksploatowany nawet 25–30 lat. Oszczędności wynikające z zastosowania transformatorów osiągających...

Wybrane dla Ciebie

Bezpłatne wydłużenie gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii »

Bezpłatne wydłużenie gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii » Bezpłatne wydłużenie gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii »

Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne »

Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne » Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne »

Kiedy stosujemy wyłącznik mocy?

Kiedy stosujemy wyłącznik mocy? Kiedy stosujemy wyłącznik mocy?

Przenośna stacja ładowania pojazdów elektrycznych »

Przenośna stacja ładowania pojazdów elektrycznych » Przenośna stacja ładowania pojazdów elektrycznych »

Jak dobrać stację ładowania pojazdów elektrycznych? »

Jak dobrać stację ładowania pojazdów elektrycznych? » Jak dobrać stację ładowania pojazdów elektrycznych? »

Jak doładować dowolny pojazd na rynku do 80% w mniej niż 30 minut?

Jak doładować dowolny pojazd na rynku do 80% w mniej niż 30 minut? Jak doładować dowolny pojazd na rynku do 80% w mniej niż 30 minut?

Oprogramowanie do monitoringu i symulacji produkcji »

Oprogramowanie do monitoringu i symulacji produkcji » Oprogramowanie do monitoringu i symulacji produkcji »

Skorzystaj z promocji na panele operatorskie - aż 30% taniej »

Skorzystaj z promocji na panele operatorskie - aż 30% taniej » Skorzystaj z promocji na panele operatorskie - aż 30% taniej »

Program do projektowania i opracowywania schematów »

Program do projektowania i opracowywania schematów » Program do projektowania i opracowywania schematów »

Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog »

Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog » Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog »

Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje »

Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje » Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje »

Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją »

Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją » Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP

Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Zasilacze na szynę DIN »

Zasilacze na szynę DIN » Zasilacze na szynę DIN »

Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy

Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy

Najnowsze produkty i technologie

BayWa r.e. Solar Systems System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku System Dach zielony novotegra – debiut na polskim rynku

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski...

To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp.j.

De Dietrich Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie od De Dietrich w szkole podstawowej w Dębie

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie od De Dietrich w szkole podstawowej w Dębie Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie od De Dietrich w szkole podstawowej w Dębie

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II we wsi Dęba, położonej niedaleko Opoczna, zakończono innowacyjny projekt termomodernizacji budynku, w tym modernizacji systemu ogrzewania. Dzięki zastosowaniu kaskady...

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II we wsi Dęba, położonej niedaleko Opoczna, zakończono innowacyjny projekt termomodernizacji budynku, w tym modernizacji systemu ogrzewania. Dzięki zastosowaniu kaskady pomp ciepła Modena oraz kotła olejowego CFU EcoNox marki De Dietrich, szkoła stała się przykładem efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii i świadomej edukacji ekologicznej.

Impakt SA Nowa rodzina zasilaczy PowerWalker UPS VFI EVS 5 kVA z magazynami energii

Nowa rodzina zasilaczy PowerWalker UPS VFI EVS 5 kVA z magazynami energii Nowa rodzina zasilaczy PowerWalker UPS VFI EVS 5 kVA z magazynami energii

Seria PowerWalker VFI EVS to nowa generacja zasilaczy UPS, oferująca długi czas podtrzymania dzięki zastosowaniu baterii LiFePO4 o 40% mniejszej masie i wymiarach w odniesieniu do klasycznych baterii kwasowo-ołowiowych....

Seria PowerWalker VFI EVS to nowa generacja zasilaczy UPS, oferująca długi czas podtrzymania dzięki zastosowaniu baterii LiFePO4 o 40% mniejszej masie i wymiarach w odniesieniu do klasycznych baterii kwasowo-ołowiowych. Zastosowana topologia podwójnej konwersji (VFI-SS-311) gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, a wyspecjalizowane układy utrzymują współczynnik mocy PF na poziomie > 0.99. Oczywiście zależy on od podłączonych urządzeń odbiorczych. Wszelkie informacje o stanie UPS widoczne są na...

leroymerlin.pl Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych

Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych Barwa światła, liczba lampek, długość łańcucha... Sprawdź, czym kierować się przy wyborze zewnętrznych lampek choinkowych

Dekoracyjne sople, migoczące figurki, kolorowe sznurki oplatające drzewka… Nastrojowe oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wyjątkowy klimat świąt można również stworzyć w ogrodzie...

Dekoracyjne sople, migoczące figurki, kolorowe sznurki oplatające drzewka… Nastrojowe oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wyjątkowy klimat świąt można również stworzyć w ogrodzie lub przy wejściu do domu. Wystarczy wybrać odpowiednie lampki. Które z nich sprawdzą się na zewnątrz? Poniżej przydatne wskazówki.

warta.pl Jak wybudować energooszczędny dom? Sprawdzone sposoby na ekologiczne mieszkanie

Jak wybudować energooszczędny dom? Sprawdzone sposoby na ekologiczne mieszkanie Jak wybudować energooszczędny dom? Sprawdzone sposoby na ekologiczne mieszkanie

Dziś kwestie związane z ochroną środowiska stają się coraz ważniejsze. Widać to w niemal każdej dziecinie życia. Tak jest również w przypadku branży budowlanej. Domy energooszczędne i ekologiczne z roku...

Dziś kwestie związane z ochroną środowiska stają się coraz ważniejsze. Widać to w niemal każdej dziecinie życia. Tak jest również w przypadku branży budowlanej. Domy energooszczędne i ekologiczne z roku na rok cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Coraz istotniejsze dla wielu ludzi jest mieszkanie w domu, który jest zarówno oszczędny, jak i przyjazny środowisku. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na budowę domu energooszczędnego.

sklep.msalamon.pl ESP32 - co to jest? Co warto wiedzieć?

ESP32 - co to jest? Co warto wiedzieć? ESP32 - co to jest? Co warto wiedzieć?

ESP32 to zaawansowany układ mikrokontrolerowy, który oferuje szeroki zakres możliwości dla projektów związanych z Internetem Rzeczy (IoT). Dzięki swojej dwurdzeniowej architekturze, komunikacji bezprzewodowej,...

ESP32 to zaawansowany układ mikrokontrolerowy, który oferuje szeroki zakres możliwości dla projektów związanych z Internetem Rzeczy (IoT). Dzięki swojej dwurdzeniowej architekturze, komunikacji bezprzewodowej, różnorodnym interfejsom komunikacyjnym oraz narzędziom programistycznym, ESP32 staje się idealnym rozwiązaniem dla wielu aplikacji. W tym artykule szczegółowo omówimy ESP32, jego funkcje komunikacyjne, interfejsy, bezpieczeństwo oraz narzędzia programistyczne. Przedstawimy również różnorodne...

Elektromontaż Rzeszów SA Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego” Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować...

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować się cechami, które ograniczą skutki zderzenia z pojazdem oraz wtórne skutki zderzenia. Niemal wszyscy na co dzień korzystamy z różnych środków transportu: komunikacji miejskiej, samochodu, motocykla czy roweru, ale każdy z nas po opuszczeniu pojazdu czy zejściu z jednośladu staje się pieszym....

ASTAT Sp. z o.o. Statyczne generatory mocy biernej SVG ASTec

Statyczne generatory mocy biernej SVG ASTec Statyczne generatory mocy biernej SVG ASTec

Jednym z elementów Jakości Energii Elektrycznej (JEE) w zakładzie przemysłowym jest prawidłowa gospodarka mocą bierną.

Jednym z elementów Jakości Energii Elektrycznej (JEE) w zakładzie przemysłowym jest prawidłowa gospodarka mocą bierną.

GoodWe GoodWe stabilizuje sieć. PREMIERA

GoodWe stabilizuje sieć. PREMIERA GoodWe stabilizuje sieć. PREMIERA

Wysokie napięcie w sieci? GoodWe ma na to sposób! GoodWe jako pierwszy na rynku wprowadza innowacyjne rozwiązanie do swoich falowników hybrydowych z serii ET. Falownik GoodWe, w przypadku stwierdzenia...

Wysokie napięcie w sieci? GoodWe ma na to sposób! GoodWe jako pierwszy na rynku wprowadza innowacyjne rozwiązanie do swoich falowników hybrydowych z serii ET. Falownik GoodWe, w przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego napięcia na którejkolwiek z faz, w sposób automatyczny i inteligentny przenosi produkcję na fazy z niższymi napięciami, stabilizując tym samym sieć i zapobiegając niepotrzebnemu wyłączeniu generacji.

leroymerlin.pl Jak dobrać żarówki LED do różnych pomieszczeń w domu? Zobacz, na co uważać

Jak dobrać żarówki LED do różnych pomieszczeń w domu? Zobacz, na co uważać Jak dobrać żarówki LED do różnych pomieszczeń w domu? Zobacz, na co uważać

Choć mogłoby się wydawać, że zakup żarówki LED jest prostą sprawą, która sprowadza się do wybrania modelu o odpowiednim gwincie, w praktyce jest nieco trudniej. Trzeba zwrócić też uwagę na takie aspekty...

Choć mogłoby się wydawać, że zakup żarówki LED jest prostą sprawą, która sprowadza się do wybrania modelu o odpowiednim gwincie, w praktyce jest nieco trudniej. Trzeba zwrócić też uwagę na takie aspekty jak dopasowanie mocy do wielkości i rodzaju pomieszczenia, a także wybranie odpowiedniej barwy światła. Dlatego warto sprawdzić, jak dopasować żarówki LED do kuchni, sypialni, salonu i łazienki.

Hoegert Co lutować, a czego nie lutować lutownicą transformatorową?

Co lutować, a czego nie lutować lutownicą transformatorową? Co lutować, a czego nie lutować lutownicą transformatorową?

Lutownica transformatorowa to profesjonalne narzędzie, niezbędne m.in. w warsztatach samochodowych i serwisach. Wydajniejsza i mocniejsza niż lutownica oporowa, pozwala na sprawne lutowanie grubych kabli...

Lutownica transformatorowa to profesjonalne narzędzie, niezbędne m.in. w warsztatach samochodowych i serwisach. Wydajniejsza i mocniejsza niż lutownica oporowa, pozwala na sprawne lutowanie grubych kabli i dużych powierzchni. Jednak nie nadaje się do wszystkiego. Aby zapewnić sobie efektywność pracy, sprawdź, co lutować, a czego nie lutować lutownicą transformatorową!

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Łączenie przewodów elektrycznych w instalacjach budynkowych

Łączenie przewodów elektrycznych w instalacjach budynkowych Łączenie przewodów elektrycznych w instalacjach budynkowych

Połączenia przewodów to zagadnienie, z którym mamy do czynienia od początku istnienia instalacji elektrycznych w budynkach. Zmieniały się czasy, zmieniały się rodzaje przewodów, a wraz z nimi ewoluowały...

Połączenia przewodów to zagadnienie, z którym mamy do czynienia od początku istnienia instalacji elektrycznych w budynkach. Zmieniały się czasy, zmieniały się rodzaje przewodów, a wraz z nimi ewoluowały również techniki łączenia. Zróżnicowane są też normy, zwyczaje i materiały instalacyjne – w zależności od tego, jakiego kraju to dotyczy.

ASTAT Sp. z o.o. Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box

Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box

Dobra jakość zasilania charakteryzuje się tym, że napięcie sieciowe faktycznie docierające do odbiorcy odpowiada napięciu sieciowemu obiecanemu przez zakład energetyczny.

Dobra jakość zasilania charakteryzuje się tym, że napięcie sieciowe faktycznie docierające do odbiorcy odpowiada napięciu sieciowemu obiecanemu przez zakład energetyczny.

ASTAT Sp. z o.o. Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart

Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart

Coraz częściej podnoszonym tematem w zakresie sieci elektroenergetycznych każdego poziomu napięć oraz instalacji przemysłowych jest jakość energii elektrycznej. Jakość ta określana jest przede wszystkim...

Coraz częściej podnoszonym tematem w zakresie sieci elektroenergetycznych każdego poziomu napięć oraz instalacji przemysłowych jest jakość energii elektrycznej. Jakość ta określana jest przede wszystkim przez dwa dokumenty. Pierwszy to norma PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych. Drugi to Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 819).

EC System Kamery do monitoringu IP HiLook by Hikvision

Kamery do monitoringu IP HiLook by Hikvision Kamery do monitoringu IP HiLook by Hikvision

W bieżącym roku 2023 firma Hikvision dostosowała swoją ofertę, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów indywidualnych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, które cechują się zarówno prostotą montażu,...

W bieżącym roku 2023 firma Hikvision dostosowała swoją ofertę, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów indywidualnych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, które cechują się zarówno prostotą montażu, jak i zaawansowaną funkcjonalnością. Nowa seria produktów otrzymała nazwę HiLook i stanowi idealne rozwiązanie dla osób poszukujących innowacyjnych rozwiązań z zakresu ekonomicznych systemów monitoringu. W poniższym artykule przybliżymy Państwu ofertę kamer IP z nowej linii.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023

Podczas targów ENERGETAB 2023 firma Elektrometal SA odebrała wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora imprezy w uznaniu jubileuszu 75-lecia działalności. Ponadto firma zaprezentowała nowości...

Podczas targów ENERGETAB 2023 firma Elektrometal SA odebrała wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora imprezy w uznaniu jubileuszu 75-lecia działalności. Ponadto firma zaprezentowała nowości produktowe, m.in. oświetlenie przemysłowe i przeciwwybuchowe Ex.

Redakcja news Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023

Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023 Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023

Elektromontaż Rzeszów tradycyjnie prezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbyły się w dniach 12–14 września 2023 w Bielsku-Białej.

Elektromontaż Rzeszów tradycyjnie prezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbyły się w dniach 12–14 września 2023 w Bielsku-Białej.

Finder Polska Sp. z o.o. news Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023

Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023 Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023

Finder, producent przekaźników i komponentów elektrycznych, przez trzy dni bielskich targów raczył swoich gości nie tylko dużą dawką wiedzy merytorycznej i doradztwem technicznym, zaprezentował również...

Finder, producent przekaźników i komponentów elektrycznych, przez trzy dni bielskich targów raczył swoich gości nie tylko dużą dawką wiedzy merytorycznej i doradztwem technicznym, zaprezentował również nowości – takie jak np. zegar 12.B2. Na stoisku można było pobawić się w prefabrykację systemu MasterIn i wygrać puchar ufundowany przez firmę.

ORMAZABAL POLSKA news Ormazabal na targach ENERGETAB 2023

Ormazabal na targach ENERGETAB 2023 Ormazabal na targach ENERGETAB 2023

Firma Ormazabal, specjalizująca się w dostarczaniu nowoczesnych systemów elektrycznych – rozdzielnic, transformatorów olejowych, stacji transformatorowych podziemnych – prezentowała najnowszą ofertę podczas...

Firma Ormazabal, specjalizująca się w dostarczaniu nowoczesnych systemów elektrycznych – rozdzielnic, transformatorów olejowych, stacji transformatorowych podziemnych – prezentowała najnowszą ofertę podczas targów ENERGETAB 2023.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023

Firma Kontakt-Simon była jednym z wystawców na targach ENERGETAB 2023, które odbywały się we wrześniu w Bielsku-Białej. W tym roku firma postawiła nacisk na estetyczną formę prezentacji materiałów wykorzystywanych...

Firma Kontakt-Simon była jednym z wystawców na targach ENERGETAB 2023, które odbywały się we wrześniu w Bielsku-Białej. W tym roku firma postawiła nacisk na estetyczną formę prezentacji materiałów wykorzystywanych do produkcji osprzętu, przedstawiając je w postaci nowatorskiej galerii obrazów.

WAMTECHNIK Sp. z o.o. news Wamtechnik na targach Energetab 2023!

Wamtechnik na targach Energetab 2023! Wamtechnik na targach Energetab 2023!

Wamtechnik podczas targów ENERGETAB 2023 zaprezentował niezawodne akumulatory litowe NERBO Lithium w technologii LFP. Targi odbyły się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br., firma – jak co roku...

Wamtechnik podczas targów ENERGETAB 2023 zaprezentował niezawodne akumulatory litowe NERBO Lithium w technologii LFP. Targi odbyły się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br., firma – jak co roku – prezentowała swoją ofertę w hali A.

Redakcja news Relpol na targach ENERGETAB 2023

Relpol na targach ENERGETAB 2023 Relpol na targach ENERGETAB 2023

Firma Relpol, która obchodzi właśnie 65-lecie działalności, jak co roku była obecna na targach ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej. I – również jak ostatnio co roku – została tam wyróżniona w konkursie targowym!

Firma Relpol, która obchodzi właśnie 65-lecie działalności, jak co roku była obecna na targach ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej. I – również jak ostatnio co roku – została tam wyróżniona w konkursie targowym!

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. news BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023

BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023 BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. miał swoje stoisko na Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2023. Firma zaprezentowała m.in. nowe w swojej ofercie modułowe magazyny energii ENERTRONIC.

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. miał swoje stoisko na Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2023. Firma zaprezentowała m.in. nowe w swojej ofercie modułowe magazyny energii ENERTRONIC.

Brother Polska news Brother na Targach Energetab 2023

Brother na Targach Energetab 2023 Brother na Targach Energetab 2023

Producent drukarek Brother uczestniczył w międzynarodowych Targach ENERGETAB 2023, które odbywały się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br. Firma na swoim stoisku N18 prezentowała m.in. drukarki...

Producent drukarek Brother uczestniczył w międzynarodowych Targach ENERGETAB 2023, które odbywały się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br. Firma na swoim stoisku N18 prezentowała m.in. drukarki etykiet dla elektryków.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, z powodzeniem prezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB...

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, z powodzeniem prezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej.

Emiter Sp. z o. o. news EmiterNet na targach ENERGETAB 2023!

EmiterNet na targach ENERGETAB 2023! EmiterNet na targach ENERGETAB 2023!

Wrześniowe targi ENERGETAB to jedna z najciekawszych imprez branży energetycznej w kraju. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć firmy EmiterNet, która od ponad 30 lat jest jednym z liderów na polskim...

Wrześniowe targi ENERGETAB to jedna z najciekawszych imprez branży energetycznej w kraju. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć firmy EmiterNet, która od ponad 30 lat jest jednym z liderów na polskim rynku.

SONEL S.A. news Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023

Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023 Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023

Sonel S.A. po raz kolejny uczestniczył w ważnym branżowym wydarzeniu, jakim są targi ENERGETAB w Bielsku-Białej. W tym roku firma nie tylko zaprezentowała odwiedzającym swoją bogatą ofertę, ale też prowadziła...

Sonel S.A. po raz kolejny uczestniczył w ważnym branżowym wydarzeniu, jakim są targi ENERGETAB w Bielsku-Białej. W tym roku firma nie tylko zaprezentowała odwiedzającym swoją bogatą ofertę, ale też prowadziła darmowe wykłady na temat praktycznego zastosowania swoich rozwiązań.

Drut-Plast Cables Sp. z o.o. Kable przekształtnikowe

Kable przekształtnikowe Kable przekształtnikowe

Kable do zasilania przetwornic częstotliwości (falowników) i serwonapędów DPCFlex® Servo to odpowiedź na potrzeby w dziedzinie automatyki przemysłowej.

Kable do zasilania przetwornic częstotliwości (falowników) i serwonapędów DPCFlex® Servo to odpowiedź na potrzeby w dziedzinie automatyki przemysłowej.

BayWa r.e. Solar Systems Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Bezpieczeństwo składowania magazynów energii Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Riello Delta Power Sp. z o.o. Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni

Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni

Firma Riello Delta Power Sp. z o.o. na przełomie lat 2022 i 2023 zrealizowała projekt zabudowy, produkcji, dostarczenia i instalacji dwóch zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków...

Firma Riello Delta Power Sp. z o.o. na przełomie lat 2022 i 2023 zrealizowała projekt zabudowy, produkcji, dostarczenia i instalacji dwóch zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w jednej z kluczowych dla polskiego systemu energetycznego elektrowni w Polsce północno-zachodniej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.