elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza dynamiczna zakłóceń występujących w sieci elektroenergetycznej

Fot. 1. Przykładowy widok urządzenia CPR-D

Fot. 1. Przykładowy widok urządzenia CPR-D

Zmieniające się przepisy, normy oraz stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technologii w przemyśle wymusza na producentach analizatorów parametrów jakościowych energii elektrycznej wdrażanie coraz to nowszych rozwiązań. Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie mocy dysponowanej przez Krajowy System Elektroenergetyczny powoduje problemy, z którymi do tej pory operatorzy SEE się nie spotykali. Wzrost liczby odnawialnych źródeł energii przyłączonych do KSEE powoduje problemy z utrzymaniem stabilnej częstotliwości.

Zobacz także

ASTAT Sp. z o.o. Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box

Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box Wykonywanie pomiarów w przemyśle i energetyce zawodowej analizatorami przenośnymi PQ-Box

Dobra jakość zasilania charakteryzuje się tym, że napięcie sieciowe faktycznie docierające do odbiorcy odpowiada napięciu sieciowemu obiecanemu przez zakład energetyczny.

Dobra jakość zasilania charakteryzuje się tym, że napięcie sieciowe faktycznie docierające do odbiorcy odpowiada napięciu sieciowemu obiecanemu przez zakład energetyczny.

ASTAT Sp. z o.o. Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart

Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart Komunikacja zdalna ze stacjonarnymi analizatorami jakości energii PQI-DA Smart

Coraz częściej podnoszonym tematem w zakresie sieci elektroenergetycznych każdego poziomu napięć oraz instalacji przemysłowych jest jakość energii elektrycznej. Jakość ta określana jest przede wszystkim...

Coraz częściej podnoszonym tematem w zakresie sieci elektroenergetycznych każdego poziomu napięć oraz instalacji przemysłowych jest jakość energii elektrycznej. Jakość ta określana jest przede wszystkim przez dwa dokumenty. Pierwszy to norma PN-EN 50160:2010 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach elektroenergetycznych. Drugi to Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 819).

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Transformacja energetyczna z wykorzystaniem produktów WAGO

Transformacja energetyczna z wykorzystaniem produktów WAGO Transformacja energetyczna z wykorzystaniem produktów WAGO

Wytwarzanie, dystrybucja, magazynowanie i zużycie energii – tylko współdziałanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za te działania sprawi, że transformacja energetyczna stanie się możliwa. Wraz ze...

Wytwarzanie, dystrybucja, magazynowanie i zużycie energii – tylko współdziałanie wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za te działania sprawi, że transformacja energetyczna stanie się możliwa. Wraz ze wzrostem stopnia rozproszenia i wahań w produkcji energii instalacje wchodzące w skład systemu energetycznego muszą być zintegrowane w ramach jednej inteligentnej sieci energetycznej. WAGO oferuje rozwiązania, które wspierają ten proces zarówno wśród wytwórców, dostawców, jak i odbiorców energii.

Lokalizacja źródeł zapadów napięcia w sieci zasilającej

Do przewidywania i zapobiegania awarii „blackout” na poziomie sieci przesyłowych stosuje się urządzenia zwane CPR-D. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia wykorzystujące informacje, które zawarte są w napięciu i w częstotliwościach, w przedziałach wartości dotychczas nieanalizowanych. To co można zaobserwować w zakresie częstotliwości od 10 mHz do 50 Hz daje obraz rezerwy stabilności sieci przesyłowej w funkcji czasu. Aby móc lepiej zrozumieć zagadnienie stabilności sieci, należy przybliżyć pojęcie „chaosu”. Chaosem deterministycznym nazywa się takie własności równań lub układów równań, które polegają na dużej wrażliwości rozwiązań na dowolnie małe zaburzenie parametrów. Dotyczy to zwykle nieliniowych równań różniczkowych i różnicowych, opisujących procesy dynamiczne.

Jeśli równanie opisuje zmiany jakiegoś układu w czasie, to niewielkie zaburzenie warunków początkowych powoduje rosnące wykładniczo zmiany w zachowaniu układu. Popularnie nazywane jest to efektem motyla – znikoma różnica po dłuższym czasie może urosnąć do dowolnie dużych rozmiarów. Powoduje to, że model deterministyczny w dłuższym przedziale czasowym zachowuje się jak model probabilistyczny. Ścisłym kryterium chaotyczności jest określenie wartości wykładników Lapunowa. Układ jest chaotyczny, jeśli ma co najmniej jeden dodatni wykładnik Lapunowa, oznaczany grecką literą „l”. W takim przypadku, w przestrzeni fazowej blisko leżące trajektorie mogą po pewnym czasie dowolnie się od siebie oddalić. Interpretacja wykładnika l przedstawia się następująco:

λ > 0 – oznacza, iż orbita nie jest stabilna,

λ< 0 – oznacza, iż orbita zmierza do stabilnego punktu,

λ = 0 – orbita zmierza do stałego punktu neutralnego.

Wykładniki Lapunowa umożliwiają ocenę zjawiska chaotycznego w tzw. przestrzeni fazowej. W przestrzeni fazowej można ocenić wszystkie możliwe stany systemu, w każdej chwili czasowej. Trajektoria jest obrazem wszystkich możliwych stanów, które przyjmuje układ w kolejnych chwilach czasu.

Wykładnik Lapunowa definiuje się równaniem:

w którym fn oznacza n-tą iterację na punkcie x0.

Na podstawie teorii dynamiki nieliniowej, teorii bifurkacji i chaosu deterministycznego można dowieść, że stan sieci można obserwować w sposób ciągły i oceniać go z punktu widzenia jej stabilności. Ocena częstotliwości poniżej 50 Hz otwiera możliwości obserwacji przebiegów awarii, które wywołują znaczące zmiany w zakresie badanej częstotliwości.

Do podstawowych parametrów dynamicznych, które należy kontrolować w sieci elektroenergetycznej, należą:

  •  stopnie przełącznika zaczepów (w celu umożliwienia uchwycenia „awarii pełzającej” wg metody „tap/time”),
  • wartość skuteczna i gradient częstotliwości sieci,
  • częstotliwości o wartościach poniżej 50 Hz (w celu porównania ich z modelem odniesienia (Fingerprint)),
  • dryft napięcia,
  • zmiany wartości wykładnika Lapunowa,
  • nadzór profilu tłumienia sieci.

Urządzenie CPR-D (fot. 1.) można zastosować w dowolnym punkcie przesyłowej sieci elektroenergetycznej. Do prewencji i sygnalizacji stanów pracy sieci w systemie SCADA można wystawić następujące sygnały:

  • ostrzeżenie o wstępnej awarii ­sieci,
  • ostrzeżenie o awarii sieci,
  • wyłączenie regulatora przełącznika zaczepów transformatora,
  • aktywacja regulatora po sytuacji zakłóceniowej.

Na poziomie sieci dystrybucyjnej średniego napięcia oraz napięcia 110 kV kontrola parametrów dynamicznych sieci musi obejmować większą liczbę parametrów, mimo że zasada działania jest bardzo podobna jak w systemie CPR-D. Dla ww. poziomów napięć najbardziej istotnymi parametrami pomiarowymi są:

  • analiza widmowa z wysoką rozdzielczością częstotliwościową w zakresie 0,01–124,9 Hz (transformata falkowa),
  • równoczesna ocena charakterystyk harmonicznych i porównanie z modelem odniesienia (fingerprint), detekcja specyficznych dla kolapsu modułów 
  • częstotliwości (analiza fingerprint),określenie współczynników tłumienia sieci,
  • obliczenie online wykładnika Lapunowa,
  • przewidywanie pełzających awarii sieci,
  • funkcje częstotliwościowe (wartość średnia, gradient),
  • funkcje wyłączające regulator napięcia,
  • funkcje rejestracji zakłóceń,
  • stosowanie zróżnicowanych strategicznie sygnalizacji.

Doświadczenie pokazuje, że za pomocą klasycznych narzędzi nie można prawidłowo eksploatować nowoczesnych sieci. By sprostać aktualnym i przede wszystkim przyszłym wymaganiom społeczeństwa, potrzebne są nowe narzędzia i metody pomiarowe. Do wyznaczania parametrów służących do kontroli dynamiki sieci elektroenergetycznej można wykorzystać urządzenie firmy A‑Eberle:

DA Box 2000 [2]. Prawidłowe określenie występującej w sieci sytuacji w celu uniknięcia skutków awarii jest bardzo złożonym procesem. Schemat procesów służących do analizy dynamiki zmian sieci, realizowanych przez DA-Box 2000, wraz z urządzeniami do regulacji wartości napięcia, przedstawiono na rysunku 1.

Wyniki pomiarowe uzyskane z urządzeń CPR-D mogą być włączone do nadrzędnego systemu sterowania siecią poprzez różne protokoły komunikacyjne. W ten sposób do dyspozycji dla operatorów systemów dystrybucyjnych są wartości podstawowych parametrów sieci, które są zorientowane również na dynamikę sieci. Eksploatacja takich systemów pozwoli w przyszłości na przewidywanie i zapobieganie zjawiskom typu „blackout”.

Lokalizacja źródeł zakłóceń

Wpływ na pracę systemu elektroenergetycznego mają również parametry jakości energii. Wymagania dotyczące parametrów oraz ich wartości granicznych napięcia w sieciach dystrybucyjnych są zawarte w normie PN-EN 50160 [1]. Do parametrów jakości energii elektrycznej podlegających normalizacji należą:

  • częstotliwość sieci zasilającej,
  • odchylenia napięcia (wolne zmiany napięcia),
  • wahania napięcia (szybkie zmiany napięcia),
  • wskaźnik migotania światła,
  • asymetria napięcia,
  • harmoniczne i interharmoniczne,
  • zapady napięcia i przerwy w zasilaniu.

Do kontroli podstawowych parametrów jakości energii elektrycznej należy wykorzystywać urządzenia spełniające wymagania stawiane analizatorom jakości klasy pomiarowej A i norm 61000-4-30, -15, -7, umożliwiające rozstrzyganie, na podstawie raportów, spraw spornych na styku dostawca–odbiorca. W tym celu wykorzystuje się urządzenia stacjonarne (montowane w stacjach GPZ, w dużych zakładach przemysłowych oraz w odnawialnych źródłach energii, takich jak farmy wiatrowe (przykładem mogą być urządzenia PQI-D i PQI-DA firmy A‑Eberle [2]), jak i urządzenia przenośne (analizatory przeznaczone do lokalizacji źródeł zakłóceń generowanych przez odbiorców i dostawców energii elektrycznej w terenie). Zarejestrowane wartości parametrów opisujących jakość energii elektrycznej można poddać analizie ręcznej (poprzez porównanie wartości zmierzonych z wartościami dopuszczanymi przez przepisy i normy) lub wykonać analizę z wykorzystaniem oprogramowania dostarczanego przez producentów analizatorów jakości energii elektrycznej. Przykładowy zrzut ekranu oprogramowania umożliwiającego przeprowadzenie analizy zgodności zarejestrowanych parametrów z normą PN-EN 50160 przedstawiono na rysunku 2.

Najważniejszym zadaniem podczas rozwiązywania sporów dotyczących jakości dostarczanej energii elektrycznej jest określenie źródła zarejestrowanych zakłóceń. Podczas badania danego układu elektroenergetycznego należy określić, czy dany odbiornik wprowadza do sieci wyższe harmoniczne, czy też nie. Do określenia kierunku przepływu harmonicznych można zastosować metodę opartą na analizie przepływającej mocy czynnej. W metodzie tej, określenie kierunku przepływu harmonicznych mocy identyfikowane jest za pomocą znaku moczy czynnej. Uproszczony schemat elektryczny punktu pomiędzy dostawcą a odbiorcą oraz wykresy wskazowe opisujące zachodzące w tym punkcie zjawiska (opisujące dwa przypadki przepływu energii – poboru i oddawania energii) przedstawiono na rysunku 3.

Na podstawie opisanej metody oraz pomiarów wykonanych za pomocą analizatora „PQ Box” w przykładowym zakładzie przemysłowym można dokonać analizy źródeł zakłóceń w badanej sieci zasilającej. Ocenę kierunku przepływu poszczególnych harmonicznych napięcia i prądu można dokonać na podstawie wykresu (rys. 4.) kreślonego przez oprogramowanie analizatora.

Dodatni znak oznacza, że składowa czynna dla tej harmonicznej jest większa od zera i harmoniczne mocy przechodzą od sieci zasilającej do odbiornika. Wartość ujemna harmonicznej oznacza, że składowa czynna dla harmonicznej jest mniejsza od zera i harmoniczne mocy będą przechodziły od odbiornika do sieci zasilającej. W analizowanym przypadku (rys. 4.) odbiornik będzie wprowadzał do sieci zasilającej jedynie harmoniczne rzędów: 4., 5., 7., 9., 11., 13., 15., 17., 20., 25., 27. oraz 29. Przeprowadzając taką analizę należy zwrócić uwagę na fakt, że uzyskane wyniki pomiarów nie będą wiarygodne dla odbiorników o bardzo małych mocach lub gdy będą one przeprowadzane w sieci, w której występują duże odkształcenia bez podłączonego odbiornika.

Podsumowanie

Warunki pracy sieci elektroenergetycznej podlegają ustawicznym zmianom. W zależności od harmonogramu pracy odbiorników, w szczególności odbiorników przemysłowych, zmienia się zapotrzebowanie mocy w ciągu doby. Na wartość mocy zapotrzebowanej wpływają także warunki pogodowe. Znaczny wpływ na stabilność parametrów sieci elektroenergetycznej mają źródła energii odnawialnej, coraz powszechniej przyłączane do SEE. Zastosowanie urządzeń do kontroli dynamiki sieci elektroenergetycznej może pomóc zarządzać siecią i stanowić wsparcie dla Centrów Dyspozycji Mocy w podejmowaniu odpowiednich działań. Produkowane przez firmy na całym świecie analizatory jakości energii elektrycznej i stanów dynamicznych sieci elektroenergetycznej oraz systemy do przewidywania awarii „blackout” są rozwiązaniami wychodzącymi naprzeciw aktualnym potrzebom operatorów sieci i umożliwiają określenie źródeł występujących w nich zakłóceń.

Literatura

  1. PN-EN 50160 2008 Parametry napięcia zasilającego w publicznych sieciach rozdzielczych.
  2. http://jee.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Redakcja Elektro.info.pl Firma eMKa zaprasza na szkolenia zawodowe

Firma eMKa zaprasza na szkolenia zawodowe Firma eMKa zaprasza na szkolenia zawodowe

Firma eMKa Szkolenia to dostawca usług edukacyjnych z 19-letnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych osób dorosłych i współpracujemy w sektorze B2B (fabryki, korporacje,...

Firma eMKa Szkolenia to dostawca usług edukacyjnych z 19-letnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych osób dorosłych i współpracujemy w sektorze B2B (fabryki, korporacje, sieci wielkopowierzchniowe etc. ), jednak zaopiekujemy się każdym klientem – nawet tym najmniejszym.

Relpol S.A. Relpol na Energetab 2026

Relpol na Energetab 2026 Relpol na Energetab 2026

Zapraszamy do hali A, na stoisko nr 10, gdzie będzie można po raz pierwszy poznać najnowsze propozycje Relpol przygotowane z myślą o nowoczesnych instalacjach elektrycznych.

Zapraszamy do hali A, na stoisko nr 10, gdzie będzie można po raz pierwszy poznać najnowsze propozycje Relpol przygotowane z myślą o nowoczesnych instalacjach elektrycznych.

Impakt S.A. ARMAC rozwija ofertę zasilania awaryjnego. Nowe UPS-y 6 i 10 kVA na targach ENERGETAB

ARMAC rozwija ofertę zasilania awaryjnego. Nowe UPS-y 6 i 10 kVA na targach ENERGETAB ARMAC rozwija ofertę zasilania awaryjnego. Nowe UPS-y 6 i 10 kVA na targach ENERGETAB

ARMAC to polska marka specjalizująca się w rozwiązaniach służących ochronie i stabilizacji zasilania urządzeń elektrycznych, a jej oferta obejmuje zasilacze awaryjne UPS, akumulatory, moduły bateryjne...

ARMAC to polska marka specjalizująca się w rozwiązaniach służących ochronie i stabilizacji zasilania urządzeń elektrycznych, a jej oferta obejmuje zasilacze awaryjne UPS, akumulatory, moduły bateryjne oraz urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej przeznaczone zarówno dla użytkowników domowych, jak i odbiorców biznesowych. Marka koncentruje się na tworzeniu kompatybilnych rozwiązań, z których można budować systemy ochrony energetycznej dostosowane do konkretnych zastosowań.

ZnakDirect sp. z o.o. Znak Direct – znaczniki kablowe i inne oznakowania projektowane online

Znak Direct – znaczniki kablowe i inne oznakowania projektowane online Znak Direct – znaczniki kablowe i inne oznakowania projektowane online

Czytelne i trwałe oznakowanie urządzeń, przewodów, kabli, szaf sterowniczych oraz elementów instalacji ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy, sprawnego montażu i późniejszej obsługi technicznej. Firma...

Czytelne i trwałe oznakowanie urządzeń, przewodów, kabli, szaf sterowniczych oraz elementów instalacji ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracy, sprawnego montażu i późniejszej obsługi technicznej. Firma Znak Direct oferuje szeroki wybór tabliczek, oznaczników, naklejek i znaków przeznaczonych dla przemysłu, elektroinstalatorów, automatyków, producentów maszyn oraz wykonawców instalacji technicznych.

APATOR SA Energia pod pełną kontrolą

Energia pod pełną kontrolą Energia pod pełną kontrolą

Farma fotowoltaiczna jest dziś często punktem wyjścia do inwestycji w odnawialne źródła energii. Po uruchomieniu szybko okazuje się jednak, że sama produkcja energii nie przesądza jeszcze o efektywności...

Farma fotowoltaiczna jest dziś często punktem wyjścia do inwestycji w odnawialne źródła energii. Po uruchomieniu szybko okazuje się jednak, że sama produkcja energii nie przesądza jeszcze o efektywności przedsięwzięcia. Źródło musi bezpiecznie współpracować z siecią, reagować na warunki w punkcie przyłączenia, uwzględniać profil odbioru i możliwości magazynowania energii. Coraz większe znaczenie ma więc nie tylko moc zainstalowana, lecz także zdolność do zarządzania całym układem.

Zakład Elektroniczny „POLLIN” Wojciech Polak Ciągłość zasilania w rozdzielnicy – jak uniknąć kosztownych błędów

Ciągłość zasilania w rozdzielnicy – jak uniknąć kosztownych błędów Ciągłość zasilania w rozdzielnicy – jak uniknąć kosztownych błędów

Awaria zasilania nie zawsze oznacza całkowity brak napięcia – często problem jest znacznie bardziej złożony. Dowiedz się, czym różnią się urządzenia AZF, SZR, WN, WP i KSB oraz kiedy ich zastosowanie naprawdę...

Awaria zasilania nie zawsze oznacza całkowity brak napięcia – często problem jest znacznie bardziej złożony. Dowiedz się, czym różnią się urządzenia AZF, SZR, WN, WP i KSB oraz kiedy ich zastosowanie naprawdę ma sens. W artykule pokazujemy, jak właściwy dobór aparatury skraca czas diagnostyki, ogranicza przestoje i zwiększa niezawodność rozdzielnicy. To praktyczny przewodnik dla projektantów, instalatorów i wszystkich odpowiedzialnych za ciągłość zasilania.

Ei Electronics Sp. z o. o. Certyfikat CNBOP-PIB dla instalatorów czujników. Trwają zapisy na kolejne edycje szkoleń

Certyfikat CNBOP-PIB dla instalatorów czujników. Trwają zapisy na kolejne edycje szkoleń Certyfikat CNBOP-PIB dla instalatorów czujników. Trwają zapisy na kolejne edycje szkoleń

Po trzech z dziewięciu zaplanowanych na 2026 rok edycji ogólnopolskiego programu certyfikowanych szkoleń dla instalatorów autonomicznych czujników dymu, tlenku węgla, gazu i ciepła, organizatorzy udostępniają...

Po trzech z dziewięciu zaplanowanych na 2026 rok edycji ogólnopolskiego programu certyfikowanych szkoleń dla instalatorów autonomicznych czujników dymu, tlenku węgla, gazu i ciepła, organizatorzy udostępniają kolejne terminy. Do końca roku odbędzie się jeszcze sześć edycji. Każda zakończy się walidacją przeprowadzoną przez CNBOP-PIB, a uczestnicy, którzy pomyślnie przejdą egzamin, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje.

mgr inż. Marcin Szkudniewski, mgr inż. Adam Szczepanik, SONEL S.A. Ciągły monitoring jakości energii elektrycznej ze stacjonarnym analizatorem Sonel PQM-750

Ciągły monitoring jakości energii elektrycznej ze stacjonarnym analizatorem Sonel PQM-750 Ciągły monitoring jakości energii elektrycznej ze stacjonarnym analizatorem Sonel PQM-750

Analizator PQM-750 to odpowiedź firmy Sonel na rosnące wymagania rynku energetycznego. Stworzony z myślą o precyzyjnym, ciągłym monitoringu parametrów sieci, wyróżnia się kompaktową budową, modułową konstrukcją...

Analizator PQM-750 to odpowiedź firmy Sonel na rosnące wymagania rynku energetycznego. Stworzony z myślą o precyzyjnym, ciągłym monitoringu parametrów sieci, wyróżnia się kompaktową budową, modułową konstrukcją oraz zaawansowaną funkcjonalnością.

TREVOS POLAND Sp. z o.o. Oświetlenie przemysłowe pod presją bezpieczeństwa

Oświetlenie przemysłowe pod presją bezpieczeństwa Oświetlenie przemysłowe pod presją bezpieczeństwa

Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej, bezpieczeństwa pracy oraz niezawodności instalacji sprawiają, że oświetlenie przemysłowe staje się jednym z kluczowych elementów nowoczesnych zakładów...

Rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej, bezpieczeństwa pracy oraz niezawodności instalacji sprawiają, że oświetlenie przemysłowe staje się jednym z kluczowych elementów nowoczesnych zakładów produkcyjnych i centrów logistycznych. Szczególnego znaczenia nabierają dziś również rozwiązania przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem. O wyzwaniach związanych z doborem oświetlenia przemysłowego, specyfice wymagań w strefach zagrożonych wybuchem oraz planach rozwoju firmy w Polsce rozmawiamy...

Skład Techniczny Sp. z o.o. Jaką temperaturą grzać termokurczki z klejem, by klej uszczelnił połączenie

Jaką temperaturą grzać termokurczki z klejem, by klej uszczelnił połączenie Jaką temperaturą grzać termokurczki z klejem, by klej uszczelnił połączenie

Prawidłowa temperatura podczas obkurczania termokurczek z klejem ma bezpośredni wpływ na szczelność połączenia. Zbyt słabe podgrzanie nie pozwoli klejowi wypełnić wszystkich szczelin, natomiast nieprawidłowa...

Prawidłowa temperatura podczas obkurczania termokurczek z klejem ma bezpośredni wpływ na szczelność połączenia. Zbyt słabe podgrzanie nie pozwoli klejowi wypełnić wszystkich szczelin, natomiast nieprawidłowa technika może pogorszyć efekt końcowy. Sprawdź, jakie wartości temperatury są wymagane i na co zwrócić uwagę podczas całego procesu.

Finder Polska Sp. z o.o. news Finder Polska zaprasza na targi ENERGETAB 2026!

Finder Polska zaprasza na targi ENERGETAB 2026! Finder Polska zaprasza na targi ENERGETAB 2026!

Podczas tegorocznej edycji targów ENERGETAB firma Finder Polska zaprezentuje najnowsze rozwiązania z zakresu automatyki i zarządzania energią. Na stoisku A55 zaprezentowane zostaną m.in. premierowe zastosowania...

Podczas tegorocznej edycji targów ENERGETAB firma Finder Polska zaprezentuje najnowsze rozwiązania z zakresu automatyki i zarządzania energią. Na stoisku A55 zaprezentowane zostaną m.in. premierowe zastosowania przekaźnika programowalnego OPTA, w tym demonstracja układu zaprogramowanego w języku MicroPython, pokazującego wszechstronność i nieograniczone możliwości przekaźnika OPTA w nowoczesnych aplikacjach przemysłowych.

ELEKTROMETAL SA news Nowa moc oświetlenia przemysłowego i Ex – ELEKTROMETAL S.A. na ENERGETAB 2026

Nowa moc oświetlenia przemysłowego i Ex – ELEKTROMETAL S.A. na ENERGETAB 2026 Nowa moc oświetlenia przemysłowego i Ex – ELEKTROMETAL S.A. na ENERGETAB 2026

Ponad 75 lat innowacji, polski kapitał i własne zaplecze badawcze – ELEKTROMETAL S.A.

Ponad 75 lat innowacji, polski kapitał i własne zaplecze badawcze – ELEKTROMETAL S.A.

Livoltek Poland Przemysłowe magazyny energii w praktyce: jak obniżyć koszty energii i zwiększyć autonomię instalacji PV w segmencie C&I

Przemysłowe magazyny energii w praktyce: jak obniżyć koszty energii i zwiększyć autonomię instalacji PV w segmencie C&I Przemysłowe magazyny energii w praktyce: jak obniżyć koszty energii i zwiększyć autonomię instalacji PV w segmencie C&I

„Rosnące koszty energii, niestabilność sieci i coraz bardziej restrykcyjne warunki przyłączeniowe sprawiają, że magazynowanie energii przestaje być opcją – staje się elementem architektury każdej poważnej...

„Rosnące koszty energii, niestabilność sieci i coraz bardziej restrykcyjne warunki przyłączeniowe sprawiają, że magazynowanie energii przestaje być opcją – staje się elementem architektury każdej poważnej instalacji fotowoltaicznej w segmencie przemysłowym i komercyjnym. Inwestorzy, przedsiębiorstwa i właściciele farm PV stoją dziś przed pytaniem: czy wdrożyć przemysłowy magazyn energii oraz który system wybrać, żeby projekt był rentowny od pierwszego dnia eksploatacji” – Sebastian Fibrand, Country...

PSI Polska Sp. z o.o. news PSI pokaże swoje najlepsze rozwiązania na targach ENERGETAB 2026

PSI pokaże swoje najlepsze rozwiązania na targach ENERGETAB 2026 PSI pokaże swoje najlepsze rozwiązania na targach ENERGETAB 2026

PSI jest międzynarodową firmą obecną na rynku od ponad 57 lat, która na podstawie własnego oprogramowania zapewnia kompleksowe rozwiązania dla wielu branż: produkcji, logistyki czy przemysłu chemicznego....

PSI jest międzynarodową firmą obecną na rynku od ponad 57 lat, która na podstawie własnego oprogramowania zapewnia kompleksowe rozwiązania dla wielu branż: produkcji, logistyki czy przemysłu chemicznego. Rozwiązania PSI wykorzystywane są na całym świecie do optymalizacji przepływu energii i materiałów, przeznaczonych dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i przemysłu. Zapraszamy do spotkań podczas targów ENERGETAB!

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Energoelektroniczne kompensatory mocy biernej ASTec SVG dużej mocy

Energoelektroniczne kompensatory mocy biernej ASTec SVG dużej mocy Energoelektroniczne kompensatory mocy biernej ASTec SVG dużej mocy

Rosnące wymagania dotyczące jakości energii elektrycznej oraz dynamiczna zmienność obciążeń w zakładach przemysłowych czynią kompensację mocy biernej kluczową z perspektywy technicznej i ekonomicznej....

Rosnące wymagania dotyczące jakości energii elektrycznej oraz dynamiczna zmienność obciążeń w zakładach przemysłowych czynią kompensację mocy biernej kluczową z perspektywy technicznej i ekonomicznej. W obliczu wzrastających kosztów energii biernej oraz konieczności spełnienia rygorystycznych norm, coraz większą rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania, takie jak statyczne generatory mocy biernej (SVG) o prądzie znamionowym 150 A i 200 A. Dzięki zaawansowanym parametrom, możliwościom rozbudowy i dynamicznej...

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Stabilizacja napięcia w układach zasilania obiektów krytycznych – rozwiązania MSR i MST

Stabilizacja napięcia w układach zasilania obiektów krytycznych – rozwiązania MSR i MST Stabilizacja napięcia w układach zasilania obiektów krytycznych – rozwiązania MSR i MST

Wahania napięcia w sieciach elektrycznych to powszechny problem, który może prowadzić do awarii urządzeń czy przerw w produkcji. Według normy PN-EN 50160, dopuszczalne odchylenia napięcia to ±10%, jednak...

Wahania napięcia w sieciach elektrycznych to powszechny problem, który może prowadzić do awarii urządzeń czy przerw w produkcji. Według normy PN-EN 50160, dopuszczalne odchylenia napięcia to ±10%, jednak wiele urządzeń przemysłowych wymaga znacznie wyższej stabilności.

APATOR SA Licznik na szynę TH35 (DIN) – REMIZ 3

Licznik na szynę TH35 (DIN) – REMIZ 3 Licznik na szynę TH35 (DIN) – REMIZ 3

W dobie rosnących kosztów energii i zaostrzających się norm efektywności energetycznej, precyzyjna analityka staje się fundamentem nowoczesnego zarządzania infrastrukturą. REMIZ 3 to licznik energii elektrycznej,...

W dobie rosnących kosztów energii i zaostrzających się norm efektywności energetycznej, precyzyjna analityka staje się fundamentem nowoczesnego zarządzania infrastrukturą. REMIZ 3 to licznik energii elektrycznej, który łączy kompaktową budowę na szynie DIN z funkcjonalnością zaawansowanych jednostek pomiarowych ze zdalnym odczytem.

Grupa Pracuj S.A. Assessment center – czym jest i dlaczego coraz częściej pojawia się w rekrutacji specjalistów?

Assessment center – czym jest i dlaczego coraz częściej pojawia się w rekrutacji specjalistów? Assessment center – czym jest i dlaczego coraz częściej pojawia się w rekrutacji specjalistów?

W branżach technicznych, w których od kandydatów oczekuje się nie tylko wiedzy, lecz także samodzielności, odpowiedzialności, umiejętności pracy pod presją oraz dobrej organizacji, tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna...

W branżach technicznych, w których od kandydatów oczekuje się nie tylko wiedzy, lecz także samodzielności, odpowiedzialności, umiejętności pracy pod presją oraz dobrej organizacji, tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna nie zawsze wystarcza. CV pokazuje doświadczenie, rozmowa pozwala poznać motywację, ale dopiero praktyczne zadania pokazują, jak kandydat naprawdę działa w sytuacjach zbliżonych do codziennych wyzwań zawodowych. Właśnie dlatego coraz większą popularność zyskuje assessment center – metoda...

INNPRO Robert Błędowski Sp. z o.o. Miej oko na swój dom – poznaj smart kamery Sonoff

Miej oko na swój dom – poznaj smart kamery Sonoff Miej oko na swój dom – poznaj smart kamery Sonoff

Co dzieje się w domu, kiedy jesteś w pracy, na wakacjach lub na spotkaniu? Czy wszystko jest w porządku z dzieckiem, które zostało pod opieką dziadków? Czy pies spokojnie odpoczywa, a kurier rzeczywiście...

Co dzieje się w domu, kiedy jesteś w pracy, na wakacjach lub na spotkaniu? Czy wszystko jest w porządku z dzieckiem, które zostało pod opieką dziadków? Czy pies spokojnie odpoczywa, a kurier rzeczywiście zostawił paczkę pod drzwiami? Nowoczesne kamery WiFi pozwalają sprawdzić to w każdej chwili – bez skomplikowanej instalacji i wysokich kosztów. Poznaj smart kamery Sonoff i wybierz model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb!

Ei Electronics Sp. z o. o. 2027: koniec z licznikami bez zdalnego odczytu. Dyrektywa EED redefiniuje podejście do zarządzania budynkami

2027: koniec z licznikami bez zdalnego odczytu. Dyrektywa EED redefiniuje podejście do zarządzania budynkami 2027: koniec z licznikami bez zdalnego odczytu. Dyrektywa EED redefiniuje podejście do zarządzania budynkami

Dyrektywa o efektywności energetycznej (EED) nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek wyposażenia wszystkich liczników ciepła, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej w funkcję zdalnego odczytu. Zostało...

Dyrektywa o efektywności energetycznej (EED) nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek wyposażenia wszystkich liczników ciepła, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej w funkcję zdalnego odczytu. Zostało już tylko 6 miesięcy na wymianę lub modernizację urządzeń, które nie spełniają tych wymagań. W Polsce oznacza to wymianę milionów liczników, a za niedopełnienie obowiązku grożą kary do 10 000 zł – i nie jest to wyjątek w skali europejskiej: na koniec 2024 r. w krajach UE (wraz z Norwegią, Szwajcarią...

Grupa Pracuj S.A. Stres w branży technicznej – proste sposoby na zachowanie koncentracji

Stres w branży technicznej – proste sposoby na zachowanie koncentracji Stres w branży technicznej – proste sposoby na zachowanie koncentracji

Praca w branży technicznej często wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Projektowanie instalacji, prowadzenie prac wykonawczych, eksploatacja urządzeń, nadzór nad obiektem, usuwanie awarii czy podejmowanie...

Praca w branży technicznej często wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Projektowanie instalacji, prowadzenie prac wykonawczych, eksploatacja urządzeń, nadzór nad obiektem, usuwanie awarii czy podejmowanie decyzji pod presją czasu wymagają nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odporności psychicznej.

GreenYellow Polska BESS – bateryjne systemy magazynowania energii w praktyce biznesowej

BESS – bateryjne systemy magazynowania energii w praktyce biznesowej BESS – bateryjne systemy magazynowania energii w praktyce biznesowej

Bateryjne systemy magazynowania energii BESS (Battery Energy Storage System) to technologia, która zmienia sposób zarządzania energią elektryczną w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Magazyny energii...

Bateryjne systemy magazynowania energii BESS (Battery Energy Storage System) to technologia, która zmienia sposób zarządzania energią elektryczną w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Magazyny energii pozwalają gromadzić nadwyżki energii z odnawialnych źródeł i wykorzystywać je w momentach zwiększonego zapotrzebowania – bez strat, bez przestojów, bez uzależnienia od sieci elektroenergetycznej. W Polsce działa ponad 200 dużych instalacji BESS o łącznej mocy przekraczającej 1,2 GW. Do 2030 roku...

INNPRO Robert Błędowski Sp. z o.o. Seria Sonoff Fusion – idealne rozwiązanie do europejskich mieszkań

Seria Sonoff Fusion – idealne rozwiązanie do europejskich mieszkań Seria Sonoff Fusion – idealne rozwiązanie do europejskich mieszkań

Smart home ma ułatwiać życie – a mimo to wciąż może kojarzyć się z remontem, problematycznym montażem i chaosem.

Smart home ma ułatwiać życie – a mimo to wciąż może kojarzyć się z remontem, problematycznym montażem i chaosem.

Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Energetyki w Nisku Innowacyjna infrastruktura, unikalny poligon szkoleniowy oraz bezpłatne szkolenia dla uczniów, dorosłych i nauczycieli zawodu

Innowacyjna infrastruktura, unikalny poligon szkoleniowy oraz bezpłatne szkolenia dla uczniów, dorosłych i nauczycieli zawodu Innowacyjna infrastruktura, unikalny poligon szkoleniowy oraz bezpłatne szkolenia dla uczniów, dorosłych i nauczycieli zawodu

Dynamiczny rozwój sektora elektroenergetycznego oraz transformacja energetyczna stawiają przed rynkiem pracy bezprecedensowe wymagania. Tradycyjny system oświaty, choć daje solidne podstawy, często napotyka...

Dynamiczny rozwój sektora elektroenergetycznego oraz transformacja energetyczna stawiają przed rynkiem pracy bezprecedensowe wymagania. Tradycyjny system oświaty, choć daje solidne podstawy, często napotyka barierę w postaci szybkiego tempa zmian technologicznych. Odpowiedzią na tę lukę jest ogólnopolska sieć Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Wśród placówek wiodących prym w dziedzinie elektroenergetyki szczególne miejsce zajmuje Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Energetyki w Nisku (woj....

Adam Włastowski Product Manager, NOARK Electric Sp. z o.o. Niezawodne wyłączniki nadprądowe (MCB) marki NOARK Electric

Niezawodne wyłączniki nadprądowe (MCB) marki NOARK Electric Niezawodne wyłączniki nadprądowe (MCB) marki NOARK Electric

Wyłączniki nadprądowe zabezpieczają instalację przed skutkami przeciążeń i zwarć. Ich działanie opiera się na dwóch mechanizmach: członie termicznym (reagującym na przeciążenie) oraz elektromagnetycznym...

Wyłączniki nadprądowe zabezpieczają instalację przed skutkami przeciążeń i zwarć. Ich działanie opiera się na dwóch mechanizmach: członie termicznym (reagującym na przeciążenie) oraz elektromagnetycznym (reagującym na zwarcie). Skupimy się tutaj na seriach urządzeń zwarciowej zdolności łączeniowej 6 kA oraz 10 kA.

ERGOM ERGOM – jakość gwarantowana

ERGOM – jakość gwarantowana ERGOM – jakość gwarantowana

Branża elektroenergetyczna w Polsce – począwszy od wytwarzania, przez przesył i dystrybucję, po użytkowników końcowych – podlega obecnie dynamicznym zmianom, których motorem napędowym jest transformacja...

Branża elektroenergetyczna w Polsce – począwszy od wytwarzania, przez przesył i dystrybucję, po użytkowników końcowych – podlega obecnie dynamicznym zmianom, których motorem napędowym jest transformacja energetyczna. Zmiany te wymuszają na producentach osprzętu łączeniowego rozwiązania zapewniające gwarantowane i niezawodne połączenia poszczególnych elementów w tym systemie. ERGOM jako producent końcówek i łączników kablowych dostarcza rozwiązania, które spełniają powyższe kryteria.

ZABEZPIECZENIA POZNAŃ sp. z o.o. Dlaczego kamery IP tracą obraz po uruchomieniu – najczęstsze błędy konfiguracyjne na etapie rozruchu

Dlaczego kamery IP tracą obraz po uruchomieniu – najczęstsze błędy konfiguracyjne na etapie rozruchu Dlaczego kamery IP tracą obraz po uruchomieniu – najczęstsze błędy konfiguracyjne na etapie rozruchu

System zmontowany, kable zaciśnięte, rejestrator włączony – a na ekranie czarny obraz z części kamer. Scenariusz znany wielu instalatorom, szczególnie przy kompletacji systemu z podzespołów różnych producentów....

System zmontowany, kable zaciśnięte, rejestrator włączony – a na ekranie czarny obraz z części kamer. Scenariusz znany wielu instalatorom, szczególnie przy kompletacji systemu z podzespołów różnych producentów. Zanim zaczniesz szukać uszkodzeń sprzętowych, przejdź przez pięć punktów, które odpowiadają za większość problemów na pierwszym rozruchu.

Energynat Te stoiska warto odwiedzić podczas targów Battery Forum 2026! Sprawdź!

Te stoiska warto odwiedzić podczas targów Battery Forum 2026! Sprawdź! Te stoiska warto odwiedzić podczas targów Battery Forum 2026! Sprawdź!

Od 19 do 21 maja trwają targi Battery Forum 2026. Tysiące instalatorów, przedstawicieli biznesu, rynku energii oraz samorządów spotykają się w Nadarzynie pod Warszawą, by rozmawiać o magazynach energii,...

Od 19 do 21 maja trwają targi Battery Forum 2026. Tysiące instalatorów, przedstawicieli biznesu, rynku energii oraz samorządów spotykają się w Nadarzynie pod Warszawą, by rozmawiać o magazynach energii, nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach przyspieszających transformację energetyczną. To trzy dni pełne praktycznej wiedzy, premier technologicznych i dyskusji o wyzwaniach, z którymi mierzy się dziś branża OZE i energetyka. Które stoiska warto odwiedzić w tych dniach? Sprawdźcie!

Win Source Firma WIN SOURCE zaprezentowała się na Warsaw Industry Automatica 2026 i przedstawiła możliwości wsparcia łańcucha dostaw komponentów dla automatyki przemysłowej

Firma WIN SOURCE zaprezentowała się na Warsaw Industry Automatica 2026 i przedstawiła możliwości wsparcia łańcucha dostaw komponentów dla automatyki przemysłowej Firma WIN SOURCE zaprezentowała się na Warsaw Industry Automatica 2026 i przedstawiła możliwości wsparcia łańcucha dostaw komponentów dla automatyki przemysłowej

14 maja 2026 r. Firma WIN SOURCE, globalny lider w dystrybucji komponentów elektronicznych, poinformowała, że z powodzeniem wzięła udział w targach Warsaw Industry Automatica 2026. Wydarzenie odbyło się...

14 maja 2026 r. Firma WIN SOURCE, globalny lider w dystrybucji komponentów elektronicznych, poinformowała, że z powodzeniem wzięła udział w targach Warsaw Industry Automatica 2026. Wydarzenie odbyło się w dniach 12–14 maja 2026 r. w Ptak Warsaw Expo w Polsce. Podczas targów WIN SOURCE prowadziła pogłębione rozmowy z klientami oraz specjalistami branżowymi z obszarów produkcji urządzeń, elektrotechniki, integracji systemów oraz zakupów na potrzeby utrzymania ruchu, prezentując swoje możliwości usługowe...

BRADY Polska sp. z o.o. news BradyPrinter i4311: przemysłowy druk etykiet bez przewodów

BradyPrinter i4311: przemysłowy druk etykiet bez przewodów BradyPrinter i4311: przemysłowy druk etykiet bez przewodów

Pierwsza przenośna drukarka umożliwiająca tworzenie etykiet o szerokości 101,60 mm bez kabli i ograniczeń – drukuj wszystko, czego potrzebujesz, w dowolnym miejscu!

Pierwsza przenośna drukarka umożliwiająca tworzenie etykiet o szerokości 101,60 mm bez kabli i ograniczeń – drukuj wszystko, czego potrzebujesz, w dowolnym miejscu!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl