elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej na przykładzie standardu IEEE-1547

Technical requirements for distributed generation on the example of the IEEE-1547 standard

Profil P-Q/Pmax dla inwerterowej jednostki wytwórczej typu B [4]

Profil P-Q/Pmax dla inwerterowej jednostki wytwórczej typu B [4]

W ciągu ostatnich dekad nastąpił zdecydowany rozwój w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. W głębi systemu elektroenergetycznego (SEE) instalowana jest coraz większa liczba źródeł generacji rozproszonej (GR) [1]. Prowadzi to do powstawania nowych zjawisk, które jeszcze kilkanaście lat temu nie występowały. Jednakże stwarza to również nowe możliwości, które – ukształtowane w odpowiedni sposób – mogą być przydatne w aspektach zapewnienia stabilności systemu elektroenergetycznego.

W artykule:

  • Podział jednostek wytwórczych na podstawie standardu IEEE-1547
  • Wymogi dotyczące jednostek wytwórczych kategorii B
  • Wymogi dotyczące jednostek wytwórczych kategorii II
  • Praca wyspowa
  • Wnioski

Streszczenie

W artykule przedstawiono wybrane wymagania techniczne stawiane rozproszonym jednostkom wytwórczym przez standard IEEE-1547. Skupiono się na kwestiach związanych z regulacją napięcia, mocy biernej i częstotliwości. Opisano także wymagania dotyczące odpowiedzi generacji rozproszonej w przypadku wystąpienia zakłóceń mających wpływ na stabilność i niezawodność pracy systemu elektroenergetycznego. W ramach artykułu podkreślono również podobieństwa i różnice pomiędzy standardem IEEE-1547 a odpowiadającymi mu dokumentami europejskimi.


Abstract

The article presents selected technical requirements imposed on distributed generation units by the IEEE-1547 standard. The authors focused on issues related to voltage, reactive power, and frequency regulation. The requirements for the response of distributed generation during disturbances affecting the stability and reliability of the power system are also described. Moreover, the article highlights the similarities and differences between the IEEE-1547 standard and the corresponding European documents.

Standard IEEE-1547 wprowadzony został w 2003 roku w Stanach Zjednoczonych. Był on jednym z pierwszych dokumentów regulujących przyłączanie rozproszonych jednostek wytwórczych. Jego wprowadzenie, a także wszystkie kolejne modyfikacje, to odpowiedź na potrzebę ujednolicenia przepisów związanych z generacją rozproszoną. W szczególności dotyczy to aspektów związanych z regulacją napięcia oraz z reakcją jednostek wytwórczych na odchyłki napięcia i częstotliwości występujące w systemie elektroenergetycznym. Stosowanie standardu IEEE-1547 – podobnie jak stosowanie Polskich Norm – jest całkowicie dobrowolne, jednakże jest to działanie rekomendowane.

W ramach artykułu analizie poddana została najnowsza wersja standardu IEEE-1547, wydana w lutym 2018 roku. Przedstawione zostały zagadnienia dotyczące przyłączania generacji rozproszonej do systemu elektroenergetycznego, kwestie regulacyjne, a także zabezpieczeniowe. Ponadto wskazane zostały podobieństwa i różnice pomiędzy standardem IEEE-1547 a odpowiadającymi mu dokumentami europejskimi.

Podział jednostek wytwórczych na podstawie standardu IEEE-1547

W odróżnieniu od dokumentów europejskich – według których podział jednostek wytwórczych dokonywany jest na podstawie mocy znamionowej źródła – standard IEEE-1547 wprowadza podział źródeł rozproszonych ze względu na funkcje pełnione w systemie elektroenergetycznym. Istnieją dwa kryteria podziału jednostek wytwórczych:

  • wymagania stawiane GR w zakresie pracy w stanie ustalonym,
  • wymagania stawiane GR w zakresie odpowiedzi podczas zakłóceń.

Pierwsza grupa definiuje wymogi dotyczące gospodarki mocą bierną oraz zdolność do regulacji napięcia. W grupie tej wyróżnić można dwie kategorie źródeł rozproszonych:

  • Kategoria A – dotyczy źródeł, które są przyłączane do sieci z małym rozpowszechnieniem generacji rozproszonej, a sumaryczna moc wytwarzana przez te jednostki nie podlega dużym zmianom,
  • Kategoria B – dotyczy źródeł, które są przyłączane do sieci z dużym rozpowszechnieniem generacji rozproszonej, a sumaryczna moc wytwarzana przez te jednostki może podlegać dużym zmianom.

Co ciekawe, standard IEEE-1547 nie definiuje jednak, co dokładnie oznaczają małe i duże zmiany mocy.

Drugim kryterium, na podstawie którego dokonuje się podziału generacji rozproszonej, jest jej zachowanie w stanach nieustalonych. Jednostki wytwórcze powinny wspomagać stabilność i niezawodność systemu elektroenergetycznego. W aspekcie tym wyróżnia się trzy kategorie źródeł rozproszonych:

  • kategoria I – wymogi tej kategorii powinny spełniać wszystkie źródła rozproszone przyłączane do systemu elektroenergetycznego,
  • kategoria II – dotyczy źródeł rozproszonych, które w przypadku wystąpienia zakłóceń istotnych dla stabilności systemu nie powinny zostać wyłączone i powinny pełnić funkcje wspierające SEE,
  • kategoria III – dotyczy źródeł rozproszonych, które oprócz wspomagania stabilności dodatkowo powinny zapewnić odpowiednią niezawodność i jakość zasilania.

Wraz ze wzrostem numeru kategorii, do której należy jednostka wytwórcza, wzrasta poziom restrykcyjności wymagań. Ponadto generacja rozproszona przynależna do kategorii wyższej powinna spełniać wszelkie wymagania stawiane przez kategorię niższą. W przypadku przyłączania jednostek wytwórczych pracujących w obrębie jednej sieci należy w sposób odpowiedni dobierać ich kategorie – zarówno w aspekcie pracy w stanie ustalonym, jak i zakłóceniowym. W celu uzyskania optymalnego poziomu pewności zasilania jednostki należące do kategorii A powinno się łączyć z jednostkami należącymi do kategorii I. W przypadku jednostek mających znaczenie systemowe wymagania kategorii B łączone są zazwyczaj z kategoriami II i III. W artykule autorzy skupili się na analizie wymagań stawianych źródłom rozproszonym należącym do kategorii B oraz kategorii II. W kategorie te wpisują się najbardziej popularne źródła rozproszone instalowane w Polsce, takie jak farmy fotowoltaiczne i farmy wiatrowe.

Wymogi dotyczące jednostek wytwórczych kategorii B

Zdolność do generacji mocy biernej

Pierwszym z istotnych wymogów, jakie spełniać musi generacja rozproszona, należąca do kategorii B, jest zdolność do generacji mocy biernej. Wymagania te, jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, dotyczą stanu pracy ustalonej jednostki wytwórczej (wartość napięcia występującego w sieci powinna zawierać się w granicach od 0,88 do 1,1 Un). Na rysunku 1. przedstawiona została przykładowa charakterystyka opisująca zdolność do generacji mocy biernej w funkcji aktualnie produkowanej mocy czynnej.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys1

Rys. 1. Zdolność do generacji mocy biernej jednostki wytwórczej kategorii B [2]

Jak widać, maksymalna wartość mocy biernej może wynosić 0,44 Sn – mocy pozornej znamionowej, zarówno w kierunku produkcji, jak i poboru. Odpowiada to pracy jednostki wytwórczej przy współczynniku mocy cos φ = 0,9 przy znamionowej mocy czynnej.

W dokumentach europejskich zawarte są również wymagania dotyczące gospodarki mocą bierną w funkcji generowanej mocy czynnej. Kodeks Sieci, ustanowiony na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. (Dz.Urz. UE L 112/1 z 27.04.2016 r.) określa ogólną obwiednię, w której powinna mieścić się modelowana charakterystyka [3]. Bardziej szczegółowe wymagania zawarte są natomiast w dokumencie będącym polską odpowiedzią na zapisy wynikające z Kodeksu Sieci zatytułowanym „Wymogi ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)”. Dokument ten opracowany został przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (OSP). Przykładowa charakterystyka w nim zawarta została przedstawiona na rysunku 2. 

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys2

Rys. 2. Profil P-Q/Pmax dla inwerterowej jednostki wytwórczej typu B [4]

Zaobserwować można, że jej kształt oraz dopuszczalne granice różnią się od charakterystyki zawartej w standardzie IEEE-1547. Ponadto, zarówno w kierunku produkcji, jak i poboru mocy biernej, jednostka wytwórcza nie może pracować ze współczynnikiem mocy mniejszym niż cos φ = 0,95.

Sterowanie mocą bierną i napięciem

Kolejnym istotnym wymogiem, który spełniać muszą źródła wytwórcze należące do kategorii B, jest sterowanie mocą bierną i napięciem. Standard IEEE-1547 wyróżnia cztery tryby sterowania, które różnią się od siebie zastosowaniami.

Pierwszym trybem jest praca jednostki ze stałym współczynnikiem mocy. Jego zastosowanie pozwala łagodzić wpływ zmiennej mocy czynnej na napięcie panujące w sieci. Zgodnie z zapisami zawartymi w standardzie, wartość współczynnika mocy powinna być ustalana indywidualnie przez poszczególnych operatorów, jednak jego wartość minimalna to cos φ = 0,9. Na rysunku 3. przedstawiono przykładową charakterystykę jednostki wytwórczej pracującej w trybie stałego współczynnika mocy.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys3

Rys. 3. Charakterystyka trybu stałego współczynnika mocy dla jednostki wytwórczej kategorii B [2]

Drugim trybem wymaganym przez standard IEEE-1547 jest regulacja mocy biernej w funkcji napięcia. W trybie tym jednostka wytwórcza aktywnie kontroluje generowaną moc bierną, w zależności od napięcia panującego w sieci. Przykładowa charakterystyka przedstawiona została na rysunku 4. Jej kształt można modyfikować poprzez odpowiedni dobór współczynników zawartych w tabelach znajdujących się w standardzie.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys4

Rys. 4. Charakterystyka regulacji mocy biernej w funkcji napięcia dla jednostki wytwórczej kategorii B [2]

Na podstawie rysunku 4. zaobserwować można, że w przypadku zwiększenia się napięcia powyżej napięcia znamionowego jednostka wytwórcza powinna „absorbować” moc bierną z sieci, tak aby złagodzić skutki tego wzrostu. W przypadku obniżenia się napięcia generacja rozproszona powinna generować moc bierną do sieci.

Trzecim trybem sterowania jest regulacja mocy biernej w funkcji mocy czynnej. W tym trybie generacja rozproszona aktywnie kontroluje swoją moc bierną w funkcji mocy czynnej, zgodnie z zadaną charakterystyką (rys. 5.). Charakterystykę kształtować można poprzez odpowiedni dobór parametrów (Px, Qx, Px’, Qx’ – rys. 5.), zawartych w tabelach znajdujących się w standardzie.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys5

Rys. 5.  Charakterystyka regulacji mocy biernej w funkcji mocy czynnej dla jednostki wytwórczej kategorii B [2]

Ostatnim, czwartym trybem jest regulacja mocy czynnej w funkcji napięcia. Jest to tryb, w którym jednostka wytwórcza musi ograniczać moc czynną w funkcji napięcia, zgodnie z charakterystyką, którą – podobnie jak we wcześniejszych przypadkach – można kształtować na podstawie tabel. Tryb ten stosowany jest w celu złagodzenia wpływu podwyższonego napięcia. Zgodnie z charakterystyką przedstawioną na rysunku 6., w przypadku wzrostu napięcia w sieci powyżej określonej granicy źródło rozproszone powinno zmniejszyć generowaną moc czynną. Jeśli wartość napięcia w sieci wciąż będzie wzrastać, to jednostka wytwórcza powinna przejść w tryb poboru mocy czynnej (ładowanie magazynu).

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys6

Rys. 6. Charakterystyka regulacji mocy czynnej w funkcji napięcia dla jednostki wytwórczej kategorii B [2]

Zmiany poszczególnych trybów powinny być dokonywane zdalnie, na polecenie odpowiedniego operatora sieci. Ponadto w danej chwili aktywny może być tylko jeden tryb regulacji.

Wymogi dotyczące jednostek wytwórczych kategorii II

Wymagania, które powinny spełniać źródła rozproszone należące do kategorii II, są związane bezpośrednio ze wspomaganiem stabilności systemu elektroenergetycznego. Według standardu IEEE-1547, istnieją dwa zakłócenia, w przypadku których jednostki wytwórcze powinny zaprzestać generowania mocy czynnej oraz powinny zostać wyłączone: zwarcie oraz zanik jednej z faz w sieci, spowodowany np. zerwanym przewodem lub mostkiem w linii napowietrznej. W przypadku ustąpienia zakłócenia ponowna synchronizacja generacji rozproszonej z siecią powinna nastąpić w warunkach niestwarzających zagrożenia zarówno dla elementów sieci elektroenergetycznej, jak i dla samej jednostki wytwórczej. W tym celu napięcie sieci powinno zawierać się w przedziale 0,917 Un ≤ U ≤ 1,05 Un, a częstotliwość w przedziale 59,5 Hz ≤ f ≤ 60,1 Hz.

Zabezpieczenia napięciowe

Pierwszą grupą zabezpieczeń, jaką standard IEEE-1547 przewiduje dla generacji rozproszonej kategorii II, są zabezpieczenia napięciowe. Działanie zabezpieczeń zarówno nadnapięciowych jak i podnapięciowych następuje, gdy napięcie zmierzone w którejkolwiek z faz obniży się poniżej lub przekroczy nastawiony próg (tab. 1.). W przypadku zadziałania zabezpieczenia jednostka wytwórcza powinna zaprzestać generowania mocy czynnej i odłączyć się od systemu elektroenergetycznego po nastawionym czasie (tab. 1.). Standard IEEE-1547 określa przedział, w którym powinny znajdować się nastawy zabezpieczeń napięciowych, a także przytacza nastawy zalecane. Dane te przedstawione zostały w tabeli 1.

nastawy zabezpieczen napieciowych dla zrodel kategorii ii tab1

Tab. 1. Nastawy zabezpieczeń napięciowych dla źródeł kategorii II [2]

Zdolność do utrzymywania generacji podczas zakłóceń napięciowych

Kolejnym ciekawym wymaganiem definiowanym przez standard IEEE-1547 jest zdolność do utrzymywania się jednostki wytwórczej w pracy podczas zakłóceń napięciowych określana mianem Voltage Ride-Through (VRT). Określa ona, jak powinna zachować się generacja rozproszona w trakcie odchyłek napięcia występujących w sieci elektroenergetycznej. Przykładowa charakterystyka VRT została przedstawiona na rysunku 7. 

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys7

Rys. 7. Charakterystyka VRT dla jednostki wytwórczej kategorii II [2]

W zależności od napięcia aktualnie panującego w sieci, wyróżnia się różnego rodzaju tryby, według których powinna pracować jednostka wytwórcza. Na rysunku 7. kolorem zielonym oznaczony został stan pracy ustalonej, gdzie wartość napięcia występującego w sieci powinna zawierać się w granicach od 0,88 do 1,1 Un. W obszarze tym źródło powinno pracować ze swoimi parametrami znamionowymi.

W przypadku nieznacznego zwiększenia się napięcia generacja rozproszona przechodzi w tryb pracy warunkowej. Oznacza to, że powinna ona utrzymać się w synchronizmie z systemem elektroenergetycznym i nie powinna się wyłączyć. Jednakże może zaprzestać generowania mocy czynnej w celu zapobieżenia dalszemu wzrostowi napięcia w sieci. Po powrocie napięcia do odpowiednich wartości następuje natychmiastowe rozpoczęcie generowania mocy czynnej.

W przypadku dalszego wzrostu napięcia, gdy zmierzona wartość przekroczy nastawiony próg, a punkt pracy jednostki wytwórczej znajdzie się w obszarze oznaczonym kolorem szarym, nastąpić powinno jej wyłączenie z nastawionym czasem.

Gdy napięcie w systemie elektroenergetycznym spadnie poniżej napięcia stanu ustalonego, jednostka wytwórcza przechodzi do trybu pracy obligatoryjnej. W trybie tym generacja rozproszona musi pozostać w synchronizmie z systemem. Nie może zaprzestać generowania mocy czynnej ani się wyłączyć. Dodatkowo nie może ona ograniczyć generowanej mocy poniżej 80% wartości sprzed zakłócenia. Ma to na celu zapobieżenie dalszemu spadkowi napięcia w sieci.

W przypadku dalszego obniżania się napięcia generacja rozproszona przechodzi do warunkowego trybu pracy, a po przekroczeniu progu zadziałania zabezpieczenia podnapięciowego nastąpić powinno wyłączenie jednostki z nastawionym czasem zwłoki. Standard IEEE-1547 określa ponadto minimalne czasy VRT, czyli utrzymywania się generacji rozproszonej w połączeniu z systemem.

Na charakterystyce kolorem białym oznaczone są obszary tzw. niejednoznaczności, w których generacja rozproszona może zarówno utrzymać się w synchronizmie z systemem, jak i się wyłączyć.

W dokumentach europejskich również znaleźć można zapisy dotyczące zdolności do utrzymywania się źródeł rozproszonych w trybie pracy. Charakterystyka VRT zawarta w Kodeksie Sieci przedstawiona została na rysunku 8. 

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys8

Rys. 8. Charakterystyka VRT dla jednostki wytwórczej typu B [3]

Jak widać, jest ona łatwiejsza w interpretacji i bardziej czytelna. Kształt charakterystyki modyfikować można poprzez odpowiedni dobór parametrów, a dokładne ich wartości określane są przez poszczególnych operatorów. W przypadkach, gdy punkt pracy generacji rozproszonej znajduje się ponad krzywą, nie powinno nastąpić jej wyłączenie.

Zabezpieczenia częstotliwościowe

Drugą grupą zabezpieczeń, w którą powinna zostać wyposażona generacja rozproszona kategorii II, są zabezpieczenia częstotliwościowe. Podobnie jak w przypadku zabezpieczeń napięciowych, standard IEEE-1547 określa przedział, w którym powinny znajdować się nastawy zabezpieczeń częstotliwościowych, a także przytacza nastawy zalecane. Dane te przedstawione zostały w tabeli 2.

nastawy zabezpieczen czestotliwosciowych dla zrodel kategorii ii 2 tab2

Tab. 2. Nastawy zabezpieczeń częstotliwościowych dla źródeł kategorii II [2]

Na podstawie nastaw określonych w tabeli 2. naszkicować można charakterystykę zdolności utrzymywania się w synchronizmie z systemem elektroenergetycznym przy odchyłkach częstotliwości – Frequency Ride-Through (FRT). Na rysunku 9. przedstawiona została przykładowa charakterystyka FRT. Kolorem zielonym oznaczony został stan pracy ustalonej. W przypadku nieznacznych odchyłek częstotliwości zarówno w górę, jak i w dół jednostka przechodzi do trybu pracy warunkowej (obszar kropkowany). Gdy punkt pracy jednostki wytwórczej znajdzie się w obszarze oznaczonym kolorem szarym, powinno nastąpić jej wyłączenie. Obszar oznaczony na rysunku 9. kolorem białym jest obszarem niejednoznaczności odpowiedzi źródła na zmiany częstotliwości.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys9

Rys. 9.  Charakterystyka FRT dla jednostek wytwórczych kategorii I, II i III [2]

Odpowiedź na zmiany częstotliwości

Ostatnim z wymogów dotyczących kwestii związanych z odpowiedzą na zmiany częstotliwości jest implementacja charakterystyk odpowiedzi na wzrost częstotliwości. Jest to tryb pracy jednostki wytwórczej, w którym generowana moc czynna zmniejsza się w odpowiedzi na wzrost częstotliwości systemu powyżej określonej wartości. Charakterystykę tę kształtuje się z wykorzystaniem wzorów opisanych szerzej w standardzie [2]. Przykładowa charakterystyka przedstawiona została na rysunku 10. Dotyczy ona sieci, w której źródła rozproszone współpracują z magazynem energii, pełniącym funkcję stabilizatora parametrów systemu. W przypadku wzrostu częstotliwości i nadwyżki mocy czynnej magazyn energii powinien być ładowany, w przypadku spadku częstotliwości powinien być rozładowywany.

wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej wg ieee 1547 rys10

Rys. 10. Charakterystyka odpowiedzi na wzrost częstotliwości dla jednostek wytwórczych kategorii II [5]

Podobne wymagania znaleźć można również w dokumentach europejskich. W Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej poszczególnych operatorów zawarto charakterystykę odpowiedzi na wzrost częstotliwości systemu. W przeciwieństwie do standardu IEEE-1547 zawiera ona jedynie część związaną z ograniczeniem produkcji mocy czynnej w przypadku wzrostu częstotliwości systemu. Odpowiednie nastawy powinny zostać określone przez operatorów.

Zabezpieczenia dodatkowe

Dla generacji rozproszonej kategorii II standard IEEE-1547 przewiduje zabezpieczenia dodatkowe ROCOF i Vector Shift. Kryterium ROCOF służy do pomiaru szybkości zmian częstotliwości w czasie. Pomiar powinien być dokonywany z wykorzystaniem okien uśredniających o długości co najmniej 100 ms. Zalecana nastawa kryterium ROCOF to 2 Hz/s. W przypadku zabezpieczenia typu Vector Shift, które reaguje na skokowe zmiany kąta fazowego napięcia, zalecana nastawa to 20°. Po przekroczeniu progów nastawczych powinno nastąpić wyłączenie jednostki wytwórczej.

Praca wyspowa

W standardzie IEEE-1547 znaleźć można zapisy dotyczące pracy wyspowej jednostek wytwórczych. Nieintencjonalna praca wyspowa generacji rozproszonej jest niedozwolona. W przypadku wydzielenia się nieintencjonalnej wyspy powinna ona zostać pozbawiona zasilania w czasie nie dłuższym niż 2 s. Jednakże praca wyspowa jest dozwolona, gdy źródło rozproszone spełnia wymogi takie jak:

  • zdolność do generacji mocy biernej,
  • sterowanie napięciem i mocą bierną,
  • zdolność do utrzymywania się w pracy przy odchyłkach częstotliwości i napięcia,
  • odpowiedź na zmiany częstotliwości.

Przytoczone powyżej wymogi zostały szczegółowo opisane w artykule.

Wnioski

Standard IEEE-1547 wprowadza innego rodzaju podział źródeł rozproszonych niż standardy europejskie. Podział ten dokonywany jest na podstawie funkcji pełnionych przez źródło rozproszone w systemie elektroenergetycznym, a nie ze względu na moc znamionową tego źródła. Ponadto wymogi zawarte w standardzie IEEE-1547 w części pokrywają się z wymaganiami europejskimi, są one jednak bardziej szczegółowe i restrykcyjne. W niektórych aspektach standard amerykański wprowadza pewnego rodzaju nowinki, dotyczy to między innymi sposobów sterowania napięciem i mocą bierną. W odróżnieniu od dokumentów europejskich, standard IEEE-1547 dopuszcza pracę wyspową jednostek wytwórczych, ale tylko w przypadku spełnienia określonych wymagań. Dodatkowo standard IEEE-1547 przewiduje współpracę generacji rozproszonej z magazynami energii, które powinny wspomagać utrzymywanie równowagi pomiędzy mocą generowaną a mocą odbiorów. Podsumowując, standard IEEE-1547 zdaje się być dokumentem pełniejszym i lepiej przemyślanym. Należy jednak pamiętać, że wymagania stawiane przez ten standard są skrojone pod sieć amerykańską, która ma inną specyfikację niż sieć europejska.

Literatura

  1. Renewable Energy Installed Capacity Continent Wise and Its Growth From 2012 to 2021; https://www.irena.org/publications/2022/Apr/Renewable-Capacity-Statistics-2022
  2. IEEE Std 1547, IEEE Standard for Interconnection and Interoperability of Distributed Energy Resources with Associated Electric Power Systems Interfaces, 2018.
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r.
  4. PTPiREE, „Propozycja wymogów wynikających z NC RfG na podstawie Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci” – 2017 r.
  5. Distributed Generation and Energy Storage, IEEE Guide for Using IEEE Std 1547 TM, 2022.
  6. Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, TAURON Dystrybucja S.A.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

dr inż. Marcin Szczepaniak Badanie wymagań technicznych stawianych zespołom prądotwórczym prądu przemiennego z silnikami spalinowymi

Badanie wymagań technicznych stawianych zespołom prądotwórczym prądu przemiennego z silnikami spalinowymi Badanie wymagań technicznych stawianych zespołom prądotwórczym prądu przemiennego z silnikami spalinowymi

Uzależnienie współczesnych urządzeń wojskowych od energii elektrycznej powoduje, że ich skuteczność i niezawodność zależy w bardzo dużym stopniu od jakości energii elektrycznej oraz ciągłości jej dostarczania....

Uzależnienie współczesnych urządzeń wojskowych od energii elektrycznej powoduje, że ich skuteczność i niezawodność zależy w bardzo dużym stopniu od jakości energii elektrycznej oraz ciągłości jej dostarczania. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w branży obronnej większość sprzętu jest zasilana z mobilnych, polowych zespołów prądotwórczych z silnikami spalinowymi. Ponadto sprzęt pracuje w skrajnie niekorzystnych warunkach otoczenia przez wiele lat.

dr inż. Karol Kuczyński Oświetlenie awaryjne - wymagania techniczno-prawne dla „modernizacji"

Oświetlenie awaryjne - wymagania techniczno-prawne dla „modernizacji" Oświetlenie awaryjne - wymagania techniczno-prawne dla „modernizacji"

Artykuł stanowi wyjaśnienie i usystematyzowanie obowiązujących przepisów i norm dotyczących oświetlenia awaryjnego.

Artykuł stanowi wyjaśnienie i usystematyzowanie obowiązujących przepisów i norm dotyczących oświetlenia awaryjnego.

dr inż. Zbigniew Skibko Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje...

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje również algorytm sprawdzenia możliwości przyłączenia do sieci mikroinstalacji.

Redakcja news Stoen Operator wsparł wydanie publikacji naukowej Politechniki Warszawskiej

Stoen Operator wsparł wydanie publikacji naukowej Politechniki Warszawskiej Stoen Operator wsparł wydanie publikacji naukowej Politechniki Warszawskiej

Wieloletnia współpraca Politechniki Warszawskiej, jednej z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce, oraz stołecznego operatora systemu dystrybucyjnego – firmy Stoen Operator, po raz kolejny...

Wieloletnia współpraca Politechniki Warszawskiej, jednej z największych i najlepszych uczelni technicznych w Polsce, oraz stołecznego operatora systemu dystrybucyjnego – firmy Stoen Operator, po raz kolejny zaowocowała naukową publikacją. Pracownicy Instytutu Elektroenergetyki PW pod redakcją naukową prof. Mirosława Parola wydali właśnie monografię poświęconą prognozowaniu produkcji energii elektrycznej w OZE.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

mgr inż. Karol Świerczyński, dr hab. inż. Marcin Habrych, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 1.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 1.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 1.)

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił zauważalny rozwój w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Moc zainstalowana rozproszonych jednostek wytwórczych znacznie się zwiększyła [1]. Powodem tego jest zwiększone...

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił zauważalny rozwój w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Moc zainstalowana rozproszonych jednostek wytwórczych znacznie się zwiększyła [1]. Powodem tego jest zwiększone zainteresowanie zieloną energią oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w aspekcie ochrony środowiska. Ponadto w dobie transformacji energetycznej w niektórych krajach likwidowane są wysokoemisyjne, konwencjonalne elektrownie. Wraz z rozwojem w dziedzinie OZE w głębi sieci średnich napięć...

mgr inż. Katarzyna Gębczyk, mgr inż. Łukasz Grąkowski, mgr inż. Marcin Maj Opis wpływu generacji rozproszonej na system elektroenergetyczny na przykładzie małej elektrowni wodnej

Opis wpływu generacji rozproszonej na system elektroenergetyczny na przykładzie małej elektrowni wodnej Opis wpływu generacji rozproszonej na system elektroenergetyczny na przykładzie małej elektrowni wodnej

Złożoność rynku energii elektrycznej związana jest z pewnymi specyficznymi właściwościami produktu, którym jest energia elektryczna. Pierwszą taką cechą jest niemożność magazynowania. Zapotrzebowanie i...

Złożoność rynku energii elektrycznej związana jest z pewnymi specyficznymi właściwościami produktu, którym jest energia elektryczna. Pierwszą taką cechą jest niemożność magazynowania. Zapotrzebowanie i pobór energii elektrycznej przez konsumentów zmienia się w ciągu roku, miesięcy, dni oraz godzin, czyli rynek energii elektrycznej jest rynkiem czasu rzeczywistego. Istnieje możliwość utrzymywania rezerw prądu stałego w akumulatorach, jednakże z globalnego punktu widzenia ma to znikome znaczenie. Kolejną...

Redakcja Jakość zasilania w sieciach z generacją rozproszoną

Jakość zasilania w sieciach z generacją rozproszoną Jakość zasilania w sieciach z generacją rozproszoną

Książka przedstawia i porządkuje całość zagadnień związanych z integracją rozproszonych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym i wpływających na jakość zasilania.

Książka przedstawia i porządkuje całość zagadnień związanych z integracją rozproszonych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym i wpływających na jakość zasilania.

dr inż. Radosław Szczerbowski, dr inż. Robert Wróblewski Źródła rozproszone jako element zapewnienia niezawodności zasilania w obiektach użyteczności publicznej

Źródła rozproszone jako element zapewnienia niezawodności zasilania w obiektach użyteczności publicznej Źródła rozproszone jako element zapewnienia niezawodności zasilania w obiektach użyteczności publicznej

Autor publikacji przedstawił wymagania dotyczące pewności zasilania wybranych budynków użyteczności publicznej oraz omówił możliwości wykorzystania źródeł generacji rozproszonej, które mogą zwiększyć niezawodność...

Autor publikacji przedstawił wymagania dotyczące pewności zasilania wybranych budynków użyteczności publicznej oraz omówił możliwości wykorzystania źródeł generacji rozproszonej, które mogą zwiększyć niezawodność zasilania w energię elektryczną.

dr inż. Radosław Szczerbowski Generacja rozproszona jako element zwiększenia niezawodności zasilania w budynkach użyteczności publicznej

Generacja rozproszona jako element zwiększenia niezawodności zasilania w budynkach użyteczności publicznej Generacja rozproszona jako element zwiększenia niezawodności zasilania w budynkach użyteczności publicznej

W artykule przedstawiono wymagania dotyczące pewności zasilania obiektów szpitalnych. Omówiono uwarunkowania prawne ich zasilania, gwarancje spełnienia takich warunków, opisano źródła zasilania rezerwowego,...

W artykule przedstawiono wymagania dotyczące pewności zasilania obiektów szpitalnych. Omówiono uwarunkowania prawne ich zasilania, gwarancje spełnienia takich warunków, opisano źródła zasilania rezerwowego, w tym nowoczesne i niekonwencjonalne, podano też przykłady nowoczesnych rozwiązań.

prof. nadzw. dr hab. inż. Anna Gawlak, mgr inż. Leszek Poniatowski Spadki napięć oraz straty mocy w linii średniego napięcia z generacją rozproszoną

Spadki napięć oraz straty mocy w linii średniego napięcia z generacją rozproszoną Spadki napięć oraz straty mocy w linii średniego napięcia z generacją rozproszoną

W artykule przedstawiono korzyści wynikające z podłączania generacji rozproszonej pod kątem strat mocy i poziomów napięć w sieciach średnich napięć. Wykazano, jaki wpływ na poziom strat mocy ma wybór punktu...

W artykule przedstawiono korzyści wynikające z podłączania generacji rozproszonej pod kątem strat mocy i poziomów napięć w sieciach średnich napięć. Wykazano, jaki wpływ na poziom strat mocy ma wybór punktu podłączenia generatora, a także jego moc. Do obliczeń wykorzystano parametry istniejących rzeczywistych linii średniego napięcia. Wykazano, że w przypadku nieodpowiedniego doboru mocy generatora straty mocy w linii mogą wzrosnąć.

dr inż. Zygmunt Marcinkowski Pomiary harmonicznych w systemach zasilających.

Pomiary harmonicznych w systemach zasilających. Pomiary harmonicznych w systemach zasilających.

Znajomość norm dotyczących metod pomiaru i budowy przyrządów pomiarowych jest ważna dla konstruktorów aparatury. Ale nie tylko dla nich. Każdy pomiarowiec powinien w protokole pomiaru powołać się na odpowiednie...

Znajomość norm dotyczących metod pomiaru i budowy przyrządów pomiarowych jest ważna dla konstruktorów aparatury. Ale nie tylko dla nich. Każdy pomiarowiec powinien w protokole pomiaru powołać się na odpowiednie akty. Znajomość standardów jest podstawą prawidłowej interpretacji wyników pomiarów i formułowania wniosków. Obecnie żyjemy w czasie dynamicznych zmian – dotyczy to również aktów normatywnych. Ktoś, kto kilka lat temu szczegółowo przestudiował ważne dla siebie dokumenty, nie może już być pewien...

dr inż. Tadeusz Płatek, mgr inż. Tomasz Biernacik, dr inż. Andrzej Baranecki Filtr hybrydowy jako kompensator negatywnego oddziaływania nieliniowych odbiorników dużej mocy na sieć zasilającą

Filtr hybrydowy jako kompensator negatywnego oddziaływania nieliniowych odbiorników dużej mocy na sieć zasilającą Filtr hybrydowy jako kompensator negatywnego oddziaływania nieliniowych odbiorników dużej mocy na sieć zasilającą

Rosnąca liczba odbiorników nieliniowych stwarza coraz większe zagrożenia w sieciach i instalacjach elektrycznych (straty energii, awarie). Obniżenie poziomu zakłóceń wprowadzanych do sieci zasilającej...

Rosnąca liczba odbiorników nieliniowych stwarza coraz większe zagrożenia w sieciach i instalacjach elektrycznych (straty energii, awarie). Obniżenie poziomu zakłóceń wprowadzanych do sieci zasilającej można osiągnąć m.in. przez stosowanie filtrów aktywnych, a przy dużych mocach – filtrów hybrydowych. W artykule przedstawiono wyniki symulacji komputerowej, ilustrujące pracę filtra hybrydowego.

mgr inż. Marta Bątkiewicz-Pantula, dr hab. inż Antoni Klajn Ocena jakości energii elektrycznej w budynkach biurowych

Ocena jakości energii elektrycznej w budynkach biurowych Ocena jakości energii elektrycznej w budynkach biurowych

Jakość energii elektrycznej staje się z roku na rok coraz poważniejszym problemem w eksploatacji sieci i urządzeń elektroenergetycznych, w szczególności w sieciach rozdzielczych i instalacjach odbiorczych....

Jakość energii elektrycznej staje się z roku na rok coraz poważniejszym problemem w eksploatacji sieci i urządzeń elektroenergetycznych, w szczególności w sieciach rozdzielczych i instalacjach odbiorczych. Powody są oczywiste: stale rosnąca liczba odbiorników o nieliniowych charakterystykach obciążenia z jednej strony, a z drugiej – coraz większe wymagania co do jakości zasilania niektórych grup odbiorników.

prof. nadzw. dr hab. inż. Jerzy R. Szymański Stosowanie filtrów EMC w sieciach IT zasilających napędy z napięciowymi przemiennikami częstotliwości

Stosowanie filtrów EMC w sieciach IT zasilających napędy z napięciowymi przemiennikami częstotliwości Stosowanie filtrów EMC w sieciach IT zasilających napędy z napięciowymi przemiennikami częstotliwości

Napędy z przemiennikami częstotliwości zasilanymi z sieci izolowanych, typu IT, powodują występowanie prądów upływu doziemnego o dużych częstotliwościach w otoczeniu napędu. Prądy te płyną przez doziemne...

Napędy z przemiennikami częstotliwości zasilanymi z sieci izolowanych, typu IT, powodują występowanie prądów upływu doziemnego o dużych częstotliwościach w otoczeniu napędu. Prądy te płyną przez doziemne pojemności pasożytnicze i powodują odkształcenie fazowych napięć zasilania. Negatywne skutki prądów upływu wzrastają w przemiennikach większych mocy z długimi kablami silnikowymi. Skuteczną metodą minimalizowania ubocznych skutków przepływu prądów upływu doziemnego jest stosowanie pojemnościowych...

dr inż. Andrzej Firlit Teorie mocy w obwodach prądu przemiennego

Teorie mocy w obwodach prądu przemiennego Teorie mocy w obwodach prądu przemiennego

Teoria mocy obwodów elektrycznych (termin „teoria mocy” oznacza tutaj stan wiedzy o właściwościach energetycznych obwodów elektrycznych. Tak rozumiana teoria mocy jest zbiorowym efektem pracy intelektualnej...

Teoria mocy obwodów elektrycznych (termin „teoria mocy” oznacza tutaj stan wiedzy o właściwościach energetycznych obwodów elektrycznych. Tak rozumiana teoria mocy jest zbiorowym efektem pracy intelektualnej tych, którzy przyczyniają się do wyjaśniania właściwości energetycznych obwodów elektrycznych [13, 18]) w jej obecnym kształcie jest wynikiem badań kilku pokoleń naukowców i inżynierów elektryków. Pojęcie to często jest używane w takich zwrotach jak teoria mocy Fryzego, teoria mocy p-q, czy teoria...

prof. nadzw. dr hab. inż. Władysław Brzozowski Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce Perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

Po okresie przyhamowania, spowodowanego awarią w EJ Czarnobyl 26 kwietnia 1986 roku, obserwujemy obecnie renesans i szybki rozwój energetyki jądrowej w świecie; prognozuje się [1], że w ciągu najbliższych...

Po okresie przyhamowania, spowodowanego awarią w EJ Czarnobyl 26 kwietnia 1986 roku, obserwujemy obecnie renesans i szybki rozwój energetyki jądrowej w świecie; prognozuje się [1], że w ciągu najbliższych lat nastąpi lawinowy wzrost zamówień na budowę siłowni jądrowych. Motorem tego rozwoju jest obawa przed skutkami efektu cieplarnianego, szybki wzrost cen ropy naftowej i gazu, wyczerpywanie się zasobów węgla oraz konieczność dywersyfikacji źródeł energii w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego...

mgr inż. Mariusz Zieliński Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających

Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających Zniekształcenia harmoniczne w sieciach zasilających

Postęp w dziedzinie elektroniki i elektroenergetyki wpływa na wprowadzanie na rynek coraz większej liczby nieliniowych odbiorników energii. Są one przyczyną powstawania zniekształceń harmonicznych w prądzie...

Postęp w dziedzinie elektroniki i elektroenergetyki wpływa na wprowadzanie na rynek coraz większej liczby nieliniowych odbiorników energii. Są one przyczyną powstawania zniekształceń harmonicznych w prądzie zasilającym i odkształcenia napięcia zasilającego (harmoniczne napięcia). Przykładem najprostszych odbiorników nieliniowych są zasilacze impulsowe, falowniki oraz odbiorniki wykorzystujące wyładowania elektryczne w gazie, jak lampy wyładowcze czy spawarki łukowe.

dr inż. Karol Kuczyński, mgr Sebastian Chojnacki, mgr inż. Maciej Mączyński Efektywność energetyczna centrów przetwarzania danych (część 1.)

Efektywność energetyczna centrów przetwarzania danych (część 1.) Efektywność energetyczna centrów przetwarzania danych (część 1.)

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga obecnie obniżania kosztów oraz wprowadzania na bieżąco nowinek technicznych umożliwiających utrzymanie konkurencyjności. Jednocześnie realizacja nowych usług oznacza...

Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga obecnie obniżania kosztów oraz wprowadzania na bieżąco nowinek technicznych umożliwiających utrzymanie konkurencyjności. Jednocześnie realizacja nowych usług oznacza często większe koszty, ponieważ wymaga zakupienia sprzętu IT oraz jego serwisowania i zasilania.

dr inż. Karol Kuczyński Kompensacja mocy biernej w sieciach nn

Kompensacja mocy biernej w sieciach nn Kompensacja mocy biernej w sieciach nn

Większość odbiorników energii elektrycznej pobiera z sieci elektroenergetycznej energię czynną i bierną. Energia czynna zamieniana jest na pracę użyteczną oraz najczęściej na straty cieplne. Energia bierna...

Większość odbiorników energii elektrycznej pobiera z sieci elektroenergetycznej energię czynną i bierną. Energia czynna zamieniana jest na pracę użyteczną oraz najczęściej na straty cieplne. Energia bierna natomiast warunkuje działanie wielu odbiorników energii elektrycznej, choć nie wykonuje pracy [1].

mgr inż. Julian Wiatr, mł.br.mrg.inż Edward Skiepko Wpływ jakości energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, na warunki ewakuacji (część 2.)

Wpływ jakości energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, na warunki ewakuacji (część 2.) Wpływ jakości energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych, które muszą funkcjonować w czasie pożaru, na warunki ewakuacji (część 2.)

Jednym z parametrów służących do oceny jakości energii elektrycznej jest niezawodność zasilania, określająca prawdopodobieństwo wystąpienia przerwy w zasilaniu. Ponieważ w sieciach elektroenergetycznych...

Jednym z parametrów służących do oceny jakości energii elektrycznej jest niezawodność zasilania, określająca prawdopodobieństwo wystąpienia przerwy w zasilaniu. Ponieważ w sieciach elektroenergetycznych zdarzają się awarie spowodowane różnymi przyczynami technicznymi lub oddziaływaniem warunków środowiskowych, wprowadza się klasyfikację odbiorników ze względu na skutki, jakie może spowodować przerwa w zasilaniu.

prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka, dr inż. Krzysztof Piątek, mgr inż. Krzysztof Chmielowiec Warunki pracy baterii kondensatorów a zagrożenie pożarowe

Warunki pracy baterii kondensatorów a zagrożenie pożarowe Warunki pracy baterii kondensatorów a zagrożenie pożarowe

Z technicznego punktu widzenia kondensatory są najprostszym środkiem służącym do kompensacji mocy biernej, filtracji harmonicznych i stabilizacji napięcia. Mają wiele istotnych zalet, tj. niewielki własny...

Z technicznego punktu widzenia kondensatory są najprostszym środkiem służącym do kompensacji mocy biernej, filtracji harmonicznych i stabilizacji napięcia. Mają wiele istotnych zalet, tj. niewielki własny pobór mocy czynnej (małe straty), charakteryzują się długą żywotnością (przy właściwych warunkach eksploatacyjnych), prostym montażem, brakiem potrzeby konserwacji, znacznymi możliwościami rozbudowy itp. Ich zastosowanie wymaga jednak rozważenia szeregu zagrożeń mogących obniżyć lub wręcz całkowicie...

dr inż. Elżbieta Niewiedział, dr inż. Ryszard Niewiedział Straty energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym

Straty energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym Straty energii elektrycznej w krajowym systemie elektroenergetycznym

Wzrost efektywności energetycznej – to jedno z głównych zadań polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Działania na rzecz zmniejszenia zapotrzebowania energii, czyli racjonalizacja jej zużycia w przemyśle,...

Wzrost efektywności energetycznej – to jedno z głównych zadań polityki energetycznej w Unii Europejskiej. Działania na rzecz zmniejszenia zapotrzebowania energii, czyli racjonalizacja jej zużycia w przemyśle, usługach, gospodarstwach domowych, mają pozwolić na wywiązanie się Polski z przyjętych zobowiązań, uzyskanie oszczędności w zakresie surowców energetycznych i zminimalizowanie kosztów oraz zachowanie na wymaganym poziomie stanu środowiska.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.