elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dobór filtra aktywnego do pracy w instalacji ze źródłami fotowoltaicznymi

Selection of an active filter for operation in an installation with photovoltaic sources

Widok naziemnej instalacji fotowoltaicznej, fot. Pixabay

Widok naziemnej instalacji fotowoltaicznej, fot. Pixabay

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym, produkcyjnym, jest inna i uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle prowadzi do przepływu prądów odkształconych (wyższe harmoniczne prądu) w układzie elektroenergetycznym, co powoduje określone problemy.

Zobacz także

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Kompensacja mocy biernej dla odbiorów o szybkich i częstych zmianach jej zapotrzebowania

Kompensacja mocy biernej dla odbiorów o szybkich i częstych zmianach jej zapotrzebowania Kompensacja mocy biernej dla odbiorów o szybkich i częstych zmianach jej zapotrzebowania

Wartość skuteczna napięcia jako miara jakości energii

Wartość skuteczna napięcia jako miara jakości energii

dr inż. Tomasz Maksimowicz, RST sp. z o.o. Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712 Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne...

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne (PV) są narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych. Wykonywane często jako rozbudowa istniejących instalacji elektrycznych powinny być dostosowane zarówno pod kątem ochrony odgromowej, jak i zabezpieczone przed przepięciami do danego obiektu.

PVEX Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex,...

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex, klienci nie tylko otrzymują gwarancję wspomnianej stabilności popartej doświadczeniem, ale i powiew świeżości podyktowany nowymi technologiami.

Główne problemy wywołane wyższymi harmonicznymi prądu, to:

  • przeciążenie przewodów neutralnych,
  • przegrzanie transformatorów,
  • niepożądane zadziałanie wyłączników automatycznych,
  • przeciążenie baterii kondensatorowych do korekcji współczynnika mocy,
  • generowanie dodatkowych strat mocy czynnej.

Przesył prądów odkształconych w trójfazowym układzie zasilającym, gdzie występuje trzecia harmoniczna prądu, może prowadzić do przegrzewania się przewodów i kabli ze względu na wzrost prądu w żyle neutralnej. Dodatkowym elementem wpływającym na skomplikowanie układu elektroenergetycznego jest instalacja fotowoltaiczna. Prowadzi ona przede wszystkim do zmiany bilansu mocy wewnątrz układu zasilającego oraz w rozliczeniu za dostawy energii elektrycznej.

Aby przeciwdziałać tym negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa analiza. Na podstawie oceny zebranego materiału można zaproponować optymalne rozwiązanie, które powinno doprowadzić do poprawy parametrów jakościowych energii elektrycznej. Może być nim zastosowanie filtrów aktywnych. Te energoelektroniczne urządzenia, pracujące najczęściej w oparciu o trójpoziomową topologię tranzystorów IGBT dla zmniejszenia straty mocy, pozwalają na redukcję wyższych harmonicznych prądu, rzędów parzystych i nieparzystych, aż do pięćdziesiątej harmonicznej (rys. 1.)

dobor filtra aktywnego do pracy w instalacji ze zrodlami fotowoltaicznymi rys1

Rys. 1. Widok modułu filtra aktywnego ASTec o prądzie znamionowym 50 A, rys. ASTAT

Pojedyncze moduły cechują się prądem znamionowym w zakresie 30, 50, 75, 100 i 150 A. Możliwa jest ich praca równoległa, co pozwala na osiągnięcie większych wymaganych mocy. Umożliwiają one realizację trzech zadań w układzie zasilającym:

  • filtrację wybranych rzędów wyższych harmonicznych prądu,
  • kompensację mocy biernej o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym,
  • symetryzację prądów obciążenia.

Praca filtrów aktywnych jest zbliżona do tej prezentowanej przez statyczne generatory mocy biernej, w tym przy obciążeniach szybkozmiennych, jak i w układach z asymetrią [1, 2].

Wybrane kryteria doboru filtrów aktywnych

Najważniejsze parametry uwzględniane podczas doboru filtrów aktywnych dotyczą zaróno elementów środowiskowych, jak i elektrycznych. Parametry mechaniczne i środowiskowe, które należy brać pod uwagę podczas doboru, to:

  • wymiary mechaniczne urządzenia,
  • wilgotność otoczenia,
  • poziom zapylenia,
  • temperatura pracy.

Temperatura pracy urządzenia, czyli otoczenia, jest szczególnie istotna podczas doboru. Typowe rozwiązania filtrów aktywnych pozwalają na pracę przy temperaturze otoczenia nie wyższej niż 40°C. Przekroczenie tej wartości prowadzi, w pierwszej kolejności, do samoograniczenia urządzenia w zakresie prądu kompensującego. Przy dalszym wzroście tej temperatury nastąpi samoczynne wyłączenie urządzenia, w celu jego ochrony przed przegrzaniem i trwałym uszkodzeniem.

Kolejnym etapem doboru jest analiza następujących parametrów elektrycznych:

  • prądu znamionowego urządzenia,
  • zakresu pracy urządzenia – kompensacja wyższych harmonicznych, kompensacja mocy biernej, symetryzacja obciążenia,
  • prądu wyższych harmonicznych THD (A) w instalacji odbiorczej,
  • mocy biernej w instalacji odbiorczej,
  • asymetrii pobieranego prądu.

Na podstawie powyższych parametrów, które winny być określane w drodze pomiarów parametrów jakości energii elektrycznej, następuje dobór prądu i mocy urządzenia, z uwzględnieniem zapotrzebowania typowego (nominalnego), szczytowego dla całego układu, jak i dla każdej z faz niezależnie.

Literatura

  1. A. Książkiewicz, Kompensacja mocy biernej dla odbiorów o szybkich i częstych zmianach jej zapotrzebowania, „elektro.info” 1–2/2021.
  2. A. Książkiewicz, Kompensacja mocy biernej w obwodach z asymetrią obciążenia, „elektro.info” 5/2021.
  3. A. Książkiewicz, Współczynnik całkowitego odkształcenia krzywej prądu THDI jako jeden ze wskaźników oceny Jakości Energii Elektrycznej, „elektro.info” 6/2022.
  4. https://www.a-eberle.de/product-groups/power-quality-mobile/?lang=en (dostęp z dnia 13.12.2022 r.).

W artykule:

  • Wybrane kryteria doboru filtrów aktywnych
  • Działanie filtra aktywnego na przykładzie istniejącego układu z instalacją fotowoltaiczną
  • Podsumowanie

Streszczenie

Zwiększony udział odbiorników nieliniowych prowadzi do pogorszenia się parametrów jakości energii elektrycznej w torach przesyłowych. Jednocześnie obserwowany wzrost kosztów za energię elektryczną przyczynia się do zwiększenia częstości instalowania źródeł fotowoltaicznych. Równoczesne występowanie tych dwóch czynników wprowadza dodatkowe trudności w doborze i pracy filtrów aktywnych, stosowanych w celu kompensacji mocy biernej i eliminacji wyższych harmonicznych prądu. W artykule zostały przedstawione wybrane parametry jakości energii elektrycznej w układzie z instalacją fotowoltaiczną i filtrem aktywnym.

Abstract

The increased share of nonlinear loads leads to a deterioration of power quality parameters in the transmission paths. At the same time, the observed increase in the cost of electricity contributes to the increased frequency of installation of photovoltaic sources. The simultaneous occurrence of these two factors introduces additional difficulties in the selection and operation of active filters, used to compensate for reactive power and eliminate higher current harmonics. Presented in this article are selected parameters of power quality in a system with photovoltaic installation and active filter.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018 Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które...

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii...

Redakcja W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.

Redakcja Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej? Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.

Redakcja Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi”

Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi” Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi”

Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych....

Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych. Tym samym jeszcze zwiększy udział fotowoltaiki w energii wykorzystywanej przy produkcji aut.

Redakcja Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Redakcja Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną

Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną

Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.

Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.

Redakcja Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej...

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej instalowano w ramach testów na dachach domów pracowników spółki Elona Muska.

dr inż Ryszard Zacirka, dr inż Janusz Konieczny Bezpieczeństwo w obwodach OZE

Bezpieczeństwo w obwodach OZE Bezpieczeństwo w obwodach OZE

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji...

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji przy takim zasilaniu. Przedstawiono możliwe problemy przy eksploatacji takich układów.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Syberyjska energetyka

Syberyjska energetyka Syberyjska energetyka

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...

dr inż Mariusz Sarniak Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową...

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową procedurę zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji PV do sieci EE i oszacował oczekiwany czas zwrotu inwestycji dla typowej przydomowej mikroinstalacji PV.

Redakcja Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń...

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń w ramach odbywających się w Łodzi Targów Efektywności Energetycznej i OZE w dniach 23-24 listopada br.

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

dr inż. Gustaw Mazurek Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy...

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy autonomicznej instalacji PV, jak przeprowadzić pomiary nasłonecznienia, dokonał analizy dostępności fotowoltaicznego systemu zasilania i podał przykładowe obliczenia.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Ewelina Plikunas Repowering w fotowoltaice

Repowering w fotowoltaice Repowering w fotowoltaice

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych,...

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych, wpływ repoweringu na rozwój fotowoltaiki oraz repowering modelowy instalacji fotowoltaicznej.

dr inż Mariusz Sarniak Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Fotowoltaika w układach zasilania budynków Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych...

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych konfiguracji współpracy systemów fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną oraz analizy różnych wariantów ochrony przeciwprzepięciowej w systemach fotowoltaicznych stanowiących alternatywne, uzupełniające źródła energii elektrycznej w budynkach.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Martyna Kłos Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu...

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu potwierdzenie, że są przestrzegane wymogi mające na celu standaryzację.

dr hab. inż. Andrzej Sowa Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu...

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu ze spadkiem kosztów systemów PV, powoduje szybki rozwój tego rodzaju źródeł zasilania.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o., mgr inż. Magdalena Jatczak – Astat Sp. z o.o. Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym

Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym Wyższe harmoniczne prądu w zakładzie przemysłowym

Coraz powszechniej stosowane w zakładach przemysłowych układy energoelektroniczne, takie jak falowniki do zasilania silników indukcyjnych, wpływają negatywnie na jakość energii elektrycznej. Jednym z występujących...

Coraz powszechniej stosowane w zakładach przemysłowych układy energoelektroniczne, takie jak falowniki do zasilania silników indukcyjnych, wpływają negatywnie na jakość energii elektrycznej. Jednym z występujących zjawisk jest odkształcenie krzywej prądu i związane z tym pojawienie się wyższych harmonicznych zarówno prądu, jak i napięcia. Przepływ prądów odkształconych w układzie zasilającym zakład prowadzi do pojawienia się problemów.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Współczynnik całkowitego odkształcenia krzywej prądu THDI jako jeden ze wskaźników oceny Jakości Energii Elektrycznej

Współczynnik całkowitego odkształcenia krzywej prądu THDI jako jeden ze wskaźników oceny Jakości Energii Elektrycznej Współczynnik całkowitego odkształcenia krzywej prądu THDI jako jeden ze wskaźników oceny Jakości Energii Elektrycznej

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym jest uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle prowadzi do przepływu...

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym jest uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle prowadzi do przepływu prądów odkształconych, które powodują występowanie wyższych harmonicznych w sieci zasilającej.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Możliwości wykorzystania statycznych kompensatorów mocy biernej w zakładach przemysłowych

Możliwości wykorzystania statycznych kompensatorów mocy biernej w zakładach przemysłowych Możliwości wykorzystania statycznych kompensatorów mocy biernej w zakładach przemysłowych

Możliwości wykorzystania statycznych kompensatorów mocy biernej w zakładach przemysłowych

Możliwości wykorzystania statycznych kompensatorów mocy biernej w zakładach przemysłowych

dr inż Grzegorz Hołdyński, dr inż. Zbigniew Skibko Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne – przykład praktyczny (część 2.)

Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne – przykład praktyczny (część 2.) Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne – przykład praktyczny (część 2.)

Energetyczne filtry aktywne służą do kompensowania chwilowych odchyłek wartości przebiegów prądu/napięcia od przebiegu sinusoidalnego, przy jednoczesnej eliminacji przepływającej przez dany układ mocy...

Energetyczne filtry aktywne służą do kompensowania chwilowych odchyłek wartości przebiegów prądu/napięcia od przebiegu sinusoidalnego, przy jednoczesnej eliminacji przepływającej przez dany układ mocy biernej oraz asymetrii prądu obciążenia. W ogólnym przypadku, suma prądu/napięcia filtru oraz prądu/napięcia układu zasilającego, w idealnym przypadku powoduje, że prąd źródła/napięcie odbiornika ma przebieg ­sinusoidalny i nie występuje przesunięcie pomiędzy tymi wielkościami.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o., mgr inż. Magdalena Jatczak – Astat Sp. z o.o. Jakość kompensacji mocy biernej na podstawie działania filtra aktywnego AHF

Jakość kompensacji mocy biernej na podstawie działania filtra aktywnego AHF Jakość kompensacji mocy biernej na podstawie działania filtra aktywnego AHF

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym czy produkcyjnym jest inna i uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle...

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym czy produkcyjnym jest inna i uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle prowadzi do przepływu prądów odkształconych (wyższe harmoniczne prądu) w układzie elektroenergetycznym.

Redakcja news Spada udział mocy węglowych w krajowym miksie

Spada udział mocy węglowych w krajowym miksie Spada udział mocy węglowych w krajowym miksie

Rok 2021 przyniósł wiele ciekawych danych. Aż 16,9% energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii, osiągając poziom 30,4 TWh. Większość z tej energii pochodziła z elektrowni wiatrowych....

Rok 2021 przyniósł wiele ciekawych danych. Aż 16,9% energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii, osiągając poziom 30,4 TWh. Większość z tej energii pochodziła z elektrowni wiatrowych. Z kolei udział węgla spadł do 70,8%, co oznacza produkcję na poziomie 127 TWh. Czy to dowód na stopniowe odchodzenie od węgla?

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Poprawa wybranych parametrów Jakości Energii Elektrycznej z wykorzystaniem filtrów aktywnych

Poprawa wybranych parametrów Jakości Energii Elektrycznej z wykorzystaniem filtrów aktywnych Poprawa wybranych parametrów Jakości Energii Elektrycznej z wykorzystaniem filtrów aktywnych

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym, produkcyjnym jest inna i uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle,...

Jakość Energii Elektrycznej (JEE) w każdym zakładzie przemysłowym, produkcyjnym jest inna i uzależniona od wielu czynników. Coraz powszechniejsze stosowanie elementów energoelektronicznych w przemyśle, prowadzi do przepływu prądów odkształconych w układzie elektroenergetycznym, które powodują pojawianie się wyższych harmonicznych prądu.

Wybrane dla Ciebie

Znajdź osprzęt elektryczny na wyprzedaży!

Znajdź osprzęt elektryczny na wyprzedaży! Znajdź osprzęt elektryczny na wyprzedaży!

Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne »

Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne » Sygnalizatory alarmowe – akustyczne i optyczne »

Kiedy stosujemy wyłącznik mocy?

Kiedy stosujemy wyłącznik mocy? Kiedy stosujemy wyłącznik mocy?

Rozdzielnice SN i nN - jakie wybrać?

Rozdzielnice SN i nN - jakie wybrać? Rozdzielnice SN i nN - jakie wybrać?

Jak szybko i sprawnie wybrać pompę ciepła?

Jak szybko i sprawnie wybrać pompę ciepła? Jak szybko i sprawnie wybrać pompę ciepła?

Najlepsze połączenia od Nexans »

Najlepsze połączenia od Nexans » Najlepsze połączenia od Nexans »

Drukarka do oznaczników - jaką wybrać?

Drukarka do oznaczników - jaką wybrać? Drukarka do oznaczników - jaką wybrać?

Zobacz innowacje w dziedzinie cyfrowej transformacji automatyki i zarządzania energią »

Zobacz innowacje w dziedzinie cyfrowej transformacji automatyki i zarządzania energią » Zobacz innowacje w dziedzinie cyfrowej transformacji automatyki i zarządzania energią »

Program do projektowania i opracowywania schematów »

Program do projektowania i opracowywania schematów » Program do projektowania i opracowywania schematów »

Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog »

Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog » Prawidłowy dobór osprzętu instalacyjnego do projektu - sprawdź e-katalog »

Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje »

Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje » Łączniki i ramki - ciekawe rozwiązania i realizacje »

Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją »

Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją » Jak poprawić skuteczność zarządzania energią i automatyzacją »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP

Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP Nowoczesne i niezawodne źródło zasilania - technologia LFP

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Zasilacze na szynę DIN »

Zasilacze na szynę DIN » Zasilacze na szynę DIN »

Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy

Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy Jak prawidłowo zabezpieczyć system alarmowy

Najnowsze produkty i technologie

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2023

Podczas targów ENERGETAB 2023 firma Elektrometal SA odebrała wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora imprezy w uznaniu jubileuszu 75-lecia działalności. Ponadto firma zaprezentowała nowości...

Podczas targów ENERGETAB 2023 firma Elektrometal SA odebrała wyróżnienie specjalne przyznane przez organizatora imprezy w uznaniu jubileuszu 75-lecia działalności. Ponadto firma zaprezentowała nowości produktowe, m.in. oświetlenie przemysłowe i przeciwwybuchowe Ex.

Redakcja news Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023

Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023 Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2023

Elektromontaż Rzeszów tradycyjnie prezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbyły się w dniach 12–14 września 2023 w Bielsku-Białej.

Elektromontaż Rzeszów tradycyjnie prezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbyły się w dniach 12–14 września 2023 w Bielsku-Białej.

WAMTECHNIK Sp. z o.o. news Wamtechnik na targach Energetab 2023!

Wamtechnik na targach Energetab 2023! Wamtechnik na targach Energetab 2023!

Wamtechnik podczas targów ENERGETAB 2023 zaprezentował niezawodne akumulatory litowe NERBO Lithium w technologii LFP. Targi odbyły się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br., firma – jak co roku...

Wamtechnik podczas targów ENERGETAB 2023 zaprezentował niezawodne akumulatory litowe NERBO Lithium w technologii LFP. Targi odbyły się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br., firma – jak co roku – prezentowała swoją ofertę w hali A.

Finder Polska Sp. z o.o. news Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023

Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023 Finder zaprezentował nowości na targach ENERGETAB 2023

Finder, producent przekaźników i komponentów elektrycznych, przez trzy dni bielskich targów raczył swoich gości nie tylko dużą dawką wiedzy merytorycznej i doradztwem technicznym, zaprezentował również...

Finder, producent przekaźników i komponentów elektrycznych, przez trzy dni bielskich targów raczył swoich gości nie tylko dużą dawką wiedzy merytorycznej i doradztwem technicznym, zaprezentował również nowości – takie jak np. zegar 12.B2. Na stoisku można było pobawić się w prefabrykację systemu MasterIn i wygrać puchar ufundowany przez firmę.

ORMAZABAL POLSKA news Ormazabal na targach ENERGETAB 2023

Ormazabal na targach ENERGETAB 2023 Ormazabal na targach ENERGETAB 2023

Firma Ormazabal, specjalizująca się w dostarczaniu nowoczesnych systemów elektrycznych – rozdzielnic, transformatorów olejowych, stacji transformatorowych podziemnych – prezentowała najnowszą ofertę podczas...

Firma Ormazabal, specjalizująca się w dostarczaniu nowoczesnych systemów elektrycznych – rozdzielnic, transformatorów olejowych, stacji transformatorowych podziemnych – prezentowała najnowszą ofertę podczas targów ENERGETAB 2023.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2023

Firma Kontakt-Simon była jednym z wystawców na targach ENERGETAB 2023, które odbywały się we wrześniu w Bielsku-Białej. W tym roku firma postawiła nacisk na estetyczną formę prezentacji materiałów wykorzystywanych...

Firma Kontakt-Simon była jednym z wystawców na targach ENERGETAB 2023, które odbywały się we wrześniu w Bielsku-Białej. W tym roku firma postawiła nacisk na estetyczną formę prezentacji materiałów wykorzystywanych do produkcji osprzętu, przedstawiając je w postaci nowatorskiej galerii obrazów.

Redakcja news Relpol na targach ENERGETAB 2023

Relpol na targach ENERGETAB 2023 Relpol na targach ENERGETAB 2023

Firma Relpol, która obchodzi właśnie 65-lecie działalności, jak co roku była obecna na targach ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej. I – również jak ostatnio co roku – została tam wyróżniona w konkursie targowym!

Firma Relpol, która obchodzi właśnie 65-lecie działalności, jak co roku była obecna na targach ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej. I – również jak ostatnio co roku – została tam wyróżniona w konkursie targowym!

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. news BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023

BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023 BENNING Power Electronics na targach ENERGETAB 2023

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. miał swoje stoisko na Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2023. Firma zaprezentowała m.in. nowe w swojej ofercie modułowe magazyny energii ENERTRONIC.

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. miał swoje stoisko na Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2023. Firma zaprezentowała m.in. nowe w swojej ofercie modułowe magazyny energii ENERTRONIC.

Brother Polska news Brother na Targach Energetab 2023

Brother na Targach Energetab 2023 Brother na Targach Energetab 2023

Producent drukarek Brother uczestniczył w międzynarodowych Targach ENERGETAB 2023, które odbywały się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br. Firma na swoim stoisku N18 prezentowała m.in. drukarki...

Producent drukarek Brother uczestniczył w międzynarodowych Targach ENERGETAB 2023, które odbywały się w Bielsku-Białej w dniach 12–14 września br. Firma na swoim stoisku N18 prezentowała m.in. drukarki etykiet dla elektryków.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2023

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, z powodzeniem prezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB...

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, z powodzeniem prezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2023 w Bielsku-Białej.

Emiter Sp. z o. o. news EmiterNet na targach ENERGETAB 2023!

EmiterNet na targach ENERGETAB 2023! EmiterNet na targach ENERGETAB 2023!

Wrześniowe targi ENERGETAB to jedna z najciekawszych imprez branży energetycznej w kraju. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć firmy EmiterNet, która od ponad 30 lat jest jednym z liderów na polskim...

Wrześniowe targi ENERGETAB to jedna z najciekawszych imprez branży energetycznej w kraju. Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć firmy EmiterNet, która od ponad 30 lat jest jednym z liderów na polskim rynku.

SONEL S.A. news Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023

Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023 Sonel S.A. na targach ENERGETAB 2023

Sonel S.A. po raz kolejny uczestniczył w ważnym branżowym wydarzeniu, jakim są targi ENERGETAB w Bielsku-Białej. W tym roku firma nie tylko zaprezentowała odwiedzającym swoją bogatą ofertę, ale też prowadziła...

Sonel S.A. po raz kolejny uczestniczył w ważnym branżowym wydarzeniu, jakim są targi ENERGETAB w Bielsku-Białej. W tym roku firma nie tylko zaprezentowała odwiedzającym swoją bogatą ofertę, ale też prowadziła darmowe wykłady na temat praktycznego zastosowania swoich rozwiązań.

Drut-Plast Cables Sp. z o.o. Kable przekształtnikowe

Kable przekształtnikowe Kable przekształtnikowe

Kable do zasilania przetwornic częstotliwości (falowników) i serwonapędów DPCFlex® Servo to odpowiedź na potrzeby w dziedzinie automatyki przemysłowej.

Kable do zasilania przetwornic częstotliwości (falowników) i serwonapędów DPCFlex® Servo to odpowiedź na potrzeby w dziedzinie automatyki przemysłowej.

BayWa r.e. Solar Systems Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Bezpieczeństwo składowania magazynów energii Bezpieczeństwo składowania magazynów energii

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Potencjalne niebezpieczeństwo, które wynika z niewłaściwego składowania baterii litowo-jonowych, jest bardzo wysokie.

Riello Delta Power Sp. z o.o. Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni

Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni Projekt przygotowania zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w elektrowni

Firma Riello Delta Power Sp. z o.o. na przełomie lat 2022 i 2023 zrealizowała projekt zabudowy, produkcji, dostarczenia i instalacji dwóch zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków...

Firma Riello Delta Power Sp. z o.o. na przełomie lat 2022 i 2023 zrealizowała projekt zabudowy, produkcji, dostarczenia i instalacji dwóch zespołów prądotwórczych na potrzeby funkcjonowania nowych bloków gazowo-parowych w jednej z kluczowych dla polskiego systemu energetycznego elektrowni w Polsce północno-zachodniej.

Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji news Sekcja SPAE KIGEiT. Przesłanki do weryfikacji organoleptycznej SPD - Bezpieczne ograniczniki przepięć

Sekcja SPAE KIGEiT. Przesłanki do weryfikacji organoleptycznej SPD - Bezpieczne ograniczniki przepięć Sekcja SPAE KIGEiT.  Przesłanki do weryfikacji organoleptycznej SPD -  Bezpieczne ograniczniki przepięć

Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SPAE KIGEiT) działa od 2016 roku. Powołana została, aby walczyć z zalewającymi polski rynek produktami...

Sekcja Producentów Aparatury Elektrycznej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (SPAE KIGEiT) działa od 2016 roku. Powołana została, aby walczyć z zalewającymi polski rynek produktami z zakresu: aparatury zabezpieczającej, ochrony przeciwporażeniowej, ochrony przepięciowej oraz aparatury kontrolnej i sterującej, które nie spełniają wymogów, norm i standardów technicznych. Należą do niej firmy: ABB Sp. z o.o., Dehn Polska Sp. z o.o., Eaton Electric Sp. z o.o., ETI Polam Sp. z o.o.,...

TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK SP. Z O.O. Sposoby chłodzenia urządzeń elektronicznych

Sposoby chłodzenia urządzeń elektronicznych Sposoby chłodzenia urządzeń elektronicznych

Skuteczne chłodzenie urządzeń elektronicznych wymaga wyboru odpowiedniego rozwiązania, ale też dopasowania pod względem efektywności i parametrów technicznych. Producenci oferują rozwiązania dopasowane...

Skuteczne chłodzenie urządzeń elektronicznych wymaga wyboru odpowiedniego rozwiązania, ale też dopasowania pod względem efektywności i parametrów technicznych. Producenci oferują rozwiązania dopasowane do specyficznych potrzeb i bardzo rygorystycznych wymagań. W artykule przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i wskazujemy ich najmocniejsze strony.

Lantre 8 sposobów, jak dbać o baterię w telefonie iPhone

8 sposobów, jak dbać o baterię w telefonie iPhone 8 sposobów, jak dbać o baterię w telefonie iPhone

Użytkownicy iPhone’ów bardzo często liczą na to, że skoro mają już sprzęt od firmy z kultowym, nadgryzionym jabłkiem, to mogą liczyć na to, że bateria wytrzyma dłużej niż w przypadku telefonów innych firm....

Użytkownicy iPhone’ów bardzo często liczą na to, że skoro mają już sprzęt od firmy z kultowym, nadgryzionym jabłkiem, to mogą liczyć na to, że bateria wytrzyma dłużej niż w przypadku telefonów innych firm. Oczywiście mają rację! Jednak aby tak się stało, należy o nią odpowiednio zadbać. Warto pamiętać, że to użytkownik ma największy wpływ na żywotność baterii w swoim iPhone. W poniższym materiale zostaną przedstawione wskazówki, jak dbać o baterię w iPhone, by zapewnić długi czas pracy.

De Dietrich Szukasz kolektorów słonecznych – postaw na jakość De Dietrich

Szukasz kolektorów słonecznych – postaw na jakość De Dietrich Szukasz kolektorów słonecznych – postaw na jakość De Dietrich

Systemy solarne wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięczają to niezawodności, wysokiej wydajności oraz przystępnej cenie. Wybierając kolektory...

Systemy solarne wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięczają to niezawodności, wysokiej wydajności oraz przystępnej cenie. Wybierając kolektory słoneczne De Dietrich, możesz cieszyć się ciepłą wodą przez cały rok.

SOCOMEC Polska sp. z o.o. Socomec prezentuje nowe magazyny energii dla dużych mocy do montażu na otwartym powietrzu

Socomec prezentuje nowe magazyny energii dla dużych mocy do montażu na otwartym powietrzu Socomec prezentuje nowe magazyny energii dla dużych mocy do montażu na otwartym powietrzu

W ślad za sukcesem podstawowego wykonania magazynów SYNSYS HES L, wolnostojących magazynów energii dla mocy od 100 kVA do 600 kVA i pojemności od 186 kWh do 1674 kWh, Socomec jako specjalista w aparaturze...

W ślad za sukcesem podstawowego wykonania magazynów SYNSYS HES L, wolnostojących magazynów energii dla mocy od 100 kVA do 600 kVA i pojemności od 186 kWh do 1674 kWh, Socomec jako specjalista w aparaturze łączeniowej, przetwarzaniu energii i monitorowaniu parametrów zasilania prezentuje kolejną wersję urządzeń SUNSYS HES XXL, będącą odpowiedzią na zapotrzebowanie dla systemów dużych mocy.

SOCOMEC Polska sp. z o.o. Może jednak magazynować?

Może jednak magazynować? Może jednak magazynować?

Społeczności w wielu miejscach zdążyły już niewątpliwie zaakceptować nowe technologie umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej z takich pierwotnych źródeł energii jak wiatr czy słońce. O ile siłownie...

Społeczności w wielu miejscach zdążyły już niewątpliwie zaakceptować nowe technologie umożliwiające pozyskiwanie energii elektrycznej z takich pierwotnych źródeł energii jak wiatr czy słońce. O ile siłownie wiatrowe może budzą ciągle lokalne kontrowersje, bo krajobrazu raczej nie upiększają, a przy tym mogą naprzykrzać się wydawanymi odgłosami, o tyle instalacje przetwarzające energię słoneczną, jeśli są dobrane i wykonane w sposób przemyślany, potrafią nawet dyskretnie komponować się z otoczeniem,...

Grupa Pracuj S.A. Jak mówić o swoich słabych stronach?

Jak mówić o swoich słabych stronach? Jak mówić o swoich słabych stronach?

Każdy człowiek ma niepowtarzalną osobowość, zestaw pewnych mocnych i słabych stron. Indywidualne cechy osobowościowe bardzo często stają się obiektem zainteresowań rekruterów, z którymi rozmawiasz podczas...

Każdy człowiek ma niepowtarzalną osobowość, zestaw pewnych mocnych i słabych stron. Indywidualne cechy osobowościowe bardzo często stają się obiektem zainteresowań rekruterów, z którymi rozmawiasz podczas spotkań kwalifikacyjnych. Co zrobić, gdy rozmówca zadaje pytanie o Twoje słabe strony? Jak wybrnąć z sytuacji i zachować pozytywny wizerunek? Oto garść przydatnych porad.

Tomasz Gorzelańczyk, Marcin Szkudniewski – SONEL S.A. Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych...

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Większa świadomość społeczna oraz branie odpowiedzialności rządów poszczególnych państw za otaczający nas klimat wymusza przesunięcie sektora energetycznego w stronę zielonej energii. Ponadto technologia ta stale się rozwija, co powoduje obniżenie kosztów. Jeśli dodamy do tego nieustanny...

Taurus Sea Power 3 rozwiązania stosowane w trójkołowcach – tego nie można przegapić!

3 rozwiązania stosowane w trójkołowcach – tego nie można przegapić! 3 rozwiązania stosowane w trójkołowcach – tego nie można przegapić!

Motocykle trójkołowe to specyficzna kategoria pojazdów nie tylko pod względem prawnym, ale przede wszystkim pod względem technologicznym. A jeśli dziś patrzy się na rynek trójkołowców, to kilka rozwiązań...

Motocykle trójkołowe to specyficzna kategoria pojazdów nie tylko pod względem prawnym, ale przede wszystkim pod względem technologicznym. A jeśli dziś patrzy się na rynek trójkołowców, to kilka rozwiązań szczególnie rzuca się w oczy – oto subiektywne spojrzenie na 3 z nich.

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy!

BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy! BayWa r.e. Solar Systems rozpoczęła współpracę z Enphase Energy!

Rewolucyjny amerykański producent mikroinwerterów dołączył do grona dostawców w BayWa r.e. Solar Systems. Współpraca ta pozwoli na efektywne dostosowanie usług firmy Enphase do potrzeb polskiego rynku...

Rewolucyjny amerykański producent mikroinwerterów dołączył do grona dostawców w BayWa r.e. Solar Systems. Współpraca ta pozwoli na efektywne dostosowanie usług firmy Enphase do potrzeb polskiego rynku fotowoltaicznego.

De Dietrich Kotły kondensacyjne Baxi: innowacyjne rozwiązania do skutecznego ogrzewania domu

Kotły kondensacyjne Baxi: innowacyjne rozwiązania do skutecznego ogrzewania domu Kotły kondensacyjne Baxi: innowacyjne rozwiązania do skutecznego ogrzewania domu

Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne...

Ogrzewanie domu jest jednym z obszarów, w którym możemy wprowadzić rozwiązania, które nie tylko przyczynią się do oszczędności, ale również zmniejszą nasz negatywny wpływ na środowisko. Kotły kondensacyjne Baxi, dzięki wysokiej jakości wykonania i zastosowaniu zaawansowanych technologii, skutecznie pomagają w efektywnym ogrzewaniu domu.

Domitech Narzędzia akumulatorowe dla prawdziwych profesjonalistów

Narzędzia akumulatorowe dla prawdziwych profesjonalistów Narzędzia akumulatorowe dla prawdziwych profesjonalistów

Elektronarzędzia zasilane akumulatorowo zapewniają możliwość niemal całkowitego uniezależnienia się od gniazdek elektrycznych. Co więcej, dzięki znacznemu postępowi technologicznemu, wykorzystywane w nich...

Elektronarzędzia zasilane akumulatorowo zapewniają możliwość niemal całkowitego uniezależnienia się od gniazdek elektrycznych. Co więcej, dzięki znacznemu postępowi technologicznemu, wykorzystywane w nich baterie są w stanie zapewnić możliwość ciągłej pracy bez potrzeby ich ciągłego ładowania. W jakie zatem narzędzia akumulatorowe powinien wyposażyć się każdy szanujący się profesjonalista?

Domitech Jaki laser krzyżowy wybrać – z zieloną czy czerwoną wiązką?

Jaki laser krzyżowy wybrać – z zieloną czy czerwoną wiązką? Jaki laser krzyżowy wybrać – z zieloną czy czerwoną wiązką?

Zakup lasera krzyżowego do zastosowań budowlanych wcale nie jest łatwym zadaniem. W końcu od wybranego odcienia emitowanego przez poziomicę światła zależeć będzie nie tylko sam kolor wiązki, lecz również...

Zakup lasera krzyżowego do zastosowań budowlanych wcale nie jest łatwym zadaniem. W końcu od wybranego odcienia emitowanego przez poziomicę światła zależeć będzie nie tylko sam kolor wiązki, lecz również jej czytelność w różnych warunkach oświetleniowych. Który zatem wariant lasera krzyżowego wybrać – zielony czy czerwony?

Sii Sp. z o.o. Senior Java Developer – marzenie każdego programisty

Senior Java Developer – marzenie każdego programisty Senior Java Developer – marzenie każdego programisty

Nazewnictwo stanowisk wśród programistów jest zwykle dość arbitralne, ale najczęściej Senior Java Developer to najwyższe z nich. Czym różni się od Juniora i Specjalisty? Czy te różnice sprowadzają się...

Nazewnictwo stanowisk wśród programistów jest zwykle dość arbitralne, ale najczęściej Senior Java Developer to najwyższe z nich. Czym różni się od Juniora i Specjalisty? Czy te różnice sprowadzają się tylko do doświadczenia, czy to coś bardziej złożonego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.