elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków

Rys. 1. Schemat blokowy małej elektrowni słonecznej
P. Biczel

Rys. 1. Schemat blokowy małej elektrowni słonecznej


P. Biczel

W artykule rozważone zostały podstawowe problemy wykonania elektrowni słonecznej w budynku. We wprowadzeniu przedstawione zostały cele budowy elektrowni słonecznych w budynkach. Następnie został omówiony udział energii słonecznej w bilansie energetycznym budynku. Kolejna część przedstawia podstawowe składniki kosztów i przychodów w zależności od sposobu przyłączenia elektrowni do sieci. Dalsza część artykułu porusza zagadnienia posadowienia elektrowni na budynku oraz powiązania z siecią elektryczną.

Zobacz także

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

dr inż. Tomasz Maksimowicz, RST sp. z o.o. Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712 Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne...

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne (PV) są narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych. Wykonywane często jako rozbudowa istniejących instalacji elektrycznych powinny być dostosowane zarówno pod kątem ochrony odgromowej, jak i zabezpieczone przed przepięciami do danego obiektu.

PVEX Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex,...

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex, klienci nie tylko otrzymują gwarancję wspomnianej stabilności popartej doświadczeniem, ale i powiew świeżości podyktowany nowymi technologiami.

Baterie fotowoltaiczne są przetwornikami energii widzialnego promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Są, obok falowników energoelektronicznych, najważniejszym elementem elektrowni słonecznych. Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków sprowadza się więc do zainstalowania na budynku elektrowni słonecznej. Schemat blokowy małej elektrowni jest przedstawiony na rysunku 1. Bardziej rozbudowane układy zostały przedstawione w pracach [4, 6].

Powszechne zastosowanie elektrowni słonecznych, mimo słabych wskaźników energetycznych i ekonomicznych, ma służyć przede wszystkim redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń oraz wytwarzaniu energii elektrycznej w sposób nienaruszający zasobów i stanu środowiska. Stąd polityczny nacisk Unii Europejskiej i wielu rządów krajowych na jak najszersze ich zastosowanie. Przykładem może być hiszpański nakaz zabudowy fotowoltaicznych elektrowni słonecznych na budynkach.

Instalowanie elektrowni słonecznych na budynkach powoduje, że powstają nowe moce wytwórcze bez zajmowania terenów rolnych, przy wykorzystaniu powierzchni dotychczas niezagospodarowanych energetycznie. Są to moce wytwórcze o bardzo dobrych parametrach środowiskowych. Jednocześnie, poprzez ­rozwój samozasilania, realizowany jest postulat rozwoju zrównoważonego.

W artykule zostały omówione podstawowe zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę, rozważając wykonanie elektrowni słonecznej w budynkach.

Energia słoneczna w bilansie energetycznym budynku

W warunkach polskich elektrownia słoneczna charakteryzuje się dużą zmiennością produkcji energii [9]. Elektrownia słoneczna produkuje energię w dość dużych ilościach latem oraz znikomych zimą (rys. 2.) [3]. Dobowy profil produkcji może być bardzo zmienny (rys. 3.) [2]. Ta zmienność generacji powoduje, że moc zainstalowana elektrowni nie może być zbyt duża w stosunku do mocy odbiorów lub elektrownia musi współpracować z innym źródłem, tzw. źródłem bilansującym (najczęściej jest nim sieć elektroenergetyczna). Można też zastosować zasobnik energii, co w niektórych krajach jest lub będzie obowiązkowe (np. w Hiszpanii). W przeciwnym wypadku może nastąpić obniżenie jakości zasilania. Zasobnik energii jest jednak urządzeniem drogim i z energetycznego punktu widzenia mało sprawnym, co obniża rentowność układu, ale poprawia jakość zasilania.

Profil zużycia energii elektrycznej budynku powinien być dopasowany do profilu produkcji elektrowni słonecznej. Z tego powodu najlepiej zasilać energią słoneczną chłodnie i obiekty klimatyzowane. W takich obiektach elektrownia słoneczna produkuje najwięcej energii w okresie największego zapotrzebowania. Z kolei zasilanie oświetlenia może się odbywać wyłącznie na zasadzie bilansowej, z wykorzystaniem sieci elektroenergetycznej obiektu lub zasobnika energii jako urządzenia magazynującego.

Elektrownia słoneczna wymaga znacznych powierzchni do instalacji baterii fotowoltaicznej. Przy jednocześnie niskiej produktywności (krótkim czasie wykorzystania mocy zainstalowanej) zazwyczaj nie jest w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania energetycznego budynku. Szczególnie wtedy, gdy są w nim zainstalowane odbiory dużej mocy, jak np. grzałki lub napędy (np. jako elementy piekarników i pralek). Z tego powodu elektrownia jest zazwyczaj źródłem dodatkowym, wykonanym w celu poprawy wskaźników środowiskowych obiektu – energochłonności i emisyjności. Zagadnienia te są szerzej omówione w pracy [1].

Elektrownia słoneczna zainstalowana na budynku może pracować na trzy sposoby:

  • jako źródło wewnętrzne, zasilające wyłącznie sieć wewnętrzną odbiorcy, zmniejszając pobór energii z sieci publicznej
  • tworzyć wraz z budynkiem obiekt prosumencki – jednocześnie produkujący i odbierający energię,
  • pracować jako klasyczna elektrownia, sprzedająca całą energię do sieci publicznej.

Obecnie, ze względów kosztowych, energia produkowana przez elektrownię słoneczną powinna zmniejszać pobór energii z sieci elektroenergetycznej i nie powodować przepływów mocy do tej sieci. W każdej chwili moc elektrowni powinna być niższa, niż moc odbiorów.

Jeżeli założeniem jest, że część energii będzie musiała być przekazywana do sieci, to dany obiekt staje się prosumentem i z założenia jest generatorem energii – nadwyżek ponad zapotrzebowanie budynku. Przy takim założeniu moc zainstalowana elektrowni powinna być porównywalna z mocą odbiorów.

Jeżeli budynek jest wykorzystywany jedynie jako miejsca zainstalowania elektrowni, to powinna być ona w sensie infrastrukturalnym tworem niezależnym, stanowiąc oddzielne „przedsiębiorstwo energetyczne”.

Uwagi o ekonomice pracy elektrowni słonecznej

Obecnie najważniejszym kryterium, decydującym o wykonaniu danej inwestycji, jest efektywność ekonomiczna. Kapitał wyłożony musi zwrócić się w rozsądnym czasie. Przez określenie „zwrócić się” należy rozumieć, że wpływy związane z daną inwestycją muszą przewyższyć sumę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych z uwzględnieniem zmiany wartości pieniądza w czasie. Inwestycja musi się opłacać. Sposób oceny opłacalności w odniesieniu do inicjatyw energetycznych został omówiony np. w pracy [7].

W warunkach polskich elektrownia słoneczna w stosunku do mocy zainstalowanej (mocy znamionowej zastosowanych baterii fotowoltaicznych) produkuje bardzo mało energii. Parametrem stosowanym w elektroenergetyce, który opisuje stopień wykorzystania mocy zainstalowanej źródła energii, jest stopień wykorzystania mocy zainstalowanej GCF, opisany wzorem (1) i wyrażony w procentach. Czym jest on wyższy, tym źródło jest efektywniejsze ekonomicznie. W wypadku elektrowni węglowych współczynnik ten wynosi ok. 55–70%, wiatrowych 22%, a fotowoltaicznych 11%.

zastosowanie baterii fotowoltaicznych wzor1

Wzór 1

gdzie:

Ea – roczna produkcja energii, w [kWh],

Pz – moc zainstalowana, w [kW].

Podstawowym problemem jest tu bardzo wysoki koszt inwestycyjny przy niskim czasie wykorzystania mocy zainstalowanej. Baterie słoneczne i falowniki są na tyle drogie, że mimo zerowego kosztu eksploatacyjnego, uniemożliwiają osiągnięcie opłacalności inwestycji w elektrownię słoneczną liczoną w klasyczny sposób. Jest tak mimo zerowego kosztu paliwa, który ma decydujący wpływ np. na koszt energii produkowanej przez elektrownie węglowe. Dlatego konstruując fotowoltaiczną elektrownię słoneczną należy mieć na uwadze maksymalizację parametru GCF.

Wprowadzanie publicznego wsparcia ekonomicznego ma na celu poprawę wskaźników rentowności inwestycji w elektrownie słoneczne. Celem wsparcia publicznego jest obniżenie globalnych wskaźników średniej emisji różnych zanieczyszczeń do środowiska, przede wszystkim obniżenie emisji CO2. Wsparcie to zależy od wielkości danego obiektu i sposobu przyłączenia obiektu. W każdym elementy kosztów i przychodów są różne. W klasycznym ujęciu są one przedstawione w tabeli 1.

Oprócz kosztów związanych z wytwarzaniem i przesyłem energii istnieje też grupa kosztów organizacyjnych, wynikających z przyjętej formy prawnej działania. Koszty te występują w grupie prosumentów i producentów energii i są szczególnie istotne w odniesieniu do najmniejszych wytwórców. Same w sobie mogą powodować, że inwestycja nie będzie rentowna. Obecnie rozwiązania wprowadzone przez tzw. mały trójpak energetyczny zwalniają prosumentów (operatorów źródeł do 40 kW mocy zainstalowanej) z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej i dzięki temu są oni zwolnieni np. z opłat na ZUS.

Posadowienie baterii słonecznych na budynku

Elektrownia słoneczna ma to do siebie, że wymaga bardzo dużych powierzchni dla zabudowy danej mocy zainstalowanej. Wydaje się zatem, że czym większy budynek, tym większą elektrownię można zbudować. Jednak zwiększenie kubatury obiektu zwykle wiąże się ze zwiększeniem mocy zainstalowanej. O ile kubatura rośnie z sześcianem rozmiarów, o tyle powierzchnia tylko z kwadratem. Budynki wysokie charakteryzują się dużymi powierzchniami ścian bocznych, a małymi dachów. Obiektami interesującymi pod względem budowy elektrowni słonecznych są szkoły, hale sportowe i przemysłowe, które mają zazwyczaj duże powierzchnie dachów.

Do zabudowy elektrowni słonecznych najlepiej wykorzystywać dachy. W drugiej kolejności ściany. Umieszczenie baterii fotowoltaicznych na ścianach jest ograniczone powierzchnią okien. Utrudniony jest dostęp do elementów instalacji elektrycznych. Orientacja baterii w stosunku do południa geograficznego jest zależna od ustawienia budynku. Celem zwiększenia powierzchni zabudowy skonstruowano baterie słoneczne, które mogą być montowane zamiast szyb w oknach lub paneli ściennych. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane w wypadku wieżowców. Jednak umieszczenie baterii słonecznej w pionie powoduje w warunkach polskich średnioroczne obniżenie produkcji o ok. 32% w stosunku do ustawienia optymalnego.

Znacznie większą swobodą charakteryzuje się zabudowa baterii słonecznych na dachach. Jednak i tutaj można napotkać przeszkody, np. w postaci kominów. Najlepsze są dachy płaskie, na których można ustawić baterie w najlepszy sposób, co do orientacji (0°) i nachylenia względem płaszczyzny poziomej (34°, optimum średnioroczne).

Dachy pochyłe nie pozwalają na całkowitą dowolność. Ograniczeniem jest orientacja budynku, kąty nachylenia dachu oraz ewentualne wykusze i kominy.

Umieszczając baterie fotowoltaiczne na dachu należy pamiętać o sprawdzeniu jego obciążalności. Panel o mocy rzędu 270 W ma masę rzędu 17 kg [5]. Bateria słoneczna elektrowni o mocy zainstalowanej rzędu 10 kW ma masę ok. 630 kg bez elementów wsporczych. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio wytrzymała do przeniesienia takiej masy. Masa elektrowni słonecznej nie może naruszać zapasu nośności przewidzianego dla pokrywy śnieżnej. Celem poprawy wykorzystania powierzchni dachów pochyłych i zmniejszenia masy dachu z elektrownią skonstruowano panele słoneczne w kształcie dachówek.

Nieprawidłowe umieszczenie baterii fotowoltaicznych będzie skutkowało zmniejszeniem rocznej produkcji energii i czasu wykorzystania mocy zainstalowanej. Przykładem może tu być elektrownia słoneczna na dachu Gmachu Starej Kotłowni Politechniki Warszawskiej. Nieprawidłowa orientacja (–87°) i nachylenie (28°) baterii słonecznej oraz zacienienie Gmachem Głównym (rys. 4.) powodują obniżenie rocznej produkcji o 14% w stosunku do optimum [8].

Powiązanie z siecią elektryczną budynku i zabezpieczenia elektrowni słonecznych

Pisząc o budowie elektrowni słonecznych nie sposób nie wspomnieć o powiązaniu elektrowni z siecią zasilającą obiektu. Elektrownie słoneczne mają część instalacji wykonanej w technice prądu stałego, a część w technice prądu przemiennego. Planując budowę elektrowni słonecznej w obiekcie, zwłaszcza istniejącym, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy:

  • linie prądu stałego wykonywać możliwie krótkie, zwłaszcza w wypadku szczególnie niskich napięć,
  • linie prądu stałego należy wykonywać ze szczególną starannością w zakresie ochrony przeciwporażeniowej i dostępu osób trzecich,
  • elektrownia musi być objęta ochroną odgromową budynku,
  • obwody prądu stałego należy zabezpieczać aparatami przeznaczonymi do takich obwodów,
  • sposób przyłączenia do sieci wewnętrznej będzie zależeć od sposobu zawarcia umowy przyłączeniowej obiektu i elektrowni (produkcja do sieci wewnętrznej, prosument, producent),
  • falowniki stosowane w sieciach publicznych i wewnętrznych z połączeniem do sieci publicznych muszą być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia elektrowniane, np. według DIN VDE 0126‑1-1.

Podsumowanie

Zabudowa fotowoltaicznej elektrowni słonecznej na budynku nowym i specjalnie projektowanym jest łatwiejsza technicznie i daje możliwość zainstalowania większej mocy w stosunku do zapotrzebowania energetycznego obiektu. Zabudowa elektrowni na obiektach istniejących wymaga dużej staranności przy projektowaniu i sprawdzenia parametrów technicznych budynku. Elektrownie te będą miały zazwyczaj mniejszą moc w stosunku do zapotrzebowania budynku i większe koszty budowy.

Przy obecnym stanie prawnym i relacjach cenowych dostępne powierzchnie najlepiej wykorzystywać do zabudowy kolektorów słonecznych, a nie elektrowni słonecznych. Wynika to z kilkukrotnie większej sprawności przemiany promieniowanie słoneczne – ciepło niż promieniowanie słoneczne – elektryczność oraz znacznie większego zapotrzebowania na ciepło niż energię elektryczną obiektów w polskiej strefie klimatycznej.

Stosunkowo najlepszym obiektem do zabudowy elektrowni słonecznych w sensie stosunku mocy zainstalowanej elektrowni do mocy zainstalowanej odbiorów są domki jednorodzinne. Stąd np. niemieckie programy wsparcia budowy instalacji fotowoltaicznych w takich obiektach. Z drugiej strony pod względem kapitałowym najlepiej zabudowywać elektrownie na wieżowcach i obiektach przemysłowych.

Powszechna budowa fotowoltaicznych elektrowni słonecznych, szczególnie takich, które nie wykorzystują terenów rolniczych, jest ważna dla obniżania emisji zanieczyszczeń, a przede wszystkim dwutlenku węgla w przeliczeniu na krajowe zużycie energii pierwotnej.

Literatura

  1. G. Benysek, M. Jarnut, Energooszczędne i aktywne systemu budynkowe, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra, 2013.
  2. P. Biczel, Integracja rozproszonych źródeł energii w mikrosieci prądu stałego. Prace naukowe, Elektryka, z. 142, OW Politechniki Warszawskiej, 2012.
  3. P. Biczel, M. Koniak, Design of power plant capacity in DC hybrid system and microgrid. COMPEL, vol. 30, no. 1, 2011, pp. 336-350.
  4. A. Dmowski, P. Biczel, B. Szymański, Rola i zastosowania układów energoelektronicznych w energetyce odnawialnej, „Przegląd elektrotechniczny”, ISSN 0033-2097, 9/2009, s. 68–73.
  5. Karta katalogowa LG MonoX LG280S1C-B3/LG275S1C-B3/LG270S1C-B3. Dostęp on-line: http://www.lg-solar.com/downloads/products/MonoX-B3/DS-B3-60-C-G-F-EN-20140630.pdf w dn. 7.09.2014.
  6. E. Klugmann-Radziemska, Fotowoltaika w teorii i praktyce, Wydawnictwo BTC. Legionowo, 2010.
  7. A. Pawlęga, Rachunek ekonomiczny w elektroenergetyce, OW Politechniki Warszawskiej. Warszawa 2011.
  8. M. Poleszak, Badanie elektrowni słonecznej, praca magisterska, Politechnika Warszawska, Wydział Elektryczny, Warszawa 2007.
  9. G. Wiśniewski i inni, Kolektory słoneczne, Dom Wydawniczy MEDIUM, Warszawa 2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.