Schemat elektryczny typowego zestawu paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie bezpieczników topikowych gPV DC 1. i 2. poziomu, rys. R. Kłopocki
Na schemacie elektrycznym (rys. 1.) pokazano zestaw połączonych łańcuchów modułów fotowoltaicznych PV, w których można uzyskać napięcie wyjściowe układu do 1500 V DC. Napięcie to nie jest ciągle jednakowe i nie jest też tak duże w przypadku, kiedy promienie słoneczne nie oświetlają modułów fotowoltaicznych PV. Każdy moduł fotowoltaiczny generuje prąd wyjściowy od 6 A do ok. 10 A, w zależności od typu modułu PV. Aby osiągnąć wyższe prądy obciążenia, a tym samym wyższą moc zestawu, łączy się większą liczbę łańcuchów modułów PV równolegle. Elektrownie słoneczne różnią się zasadniczo od innych źródeł energii. Ich prąd zwarciowy Isc jest tylko o około 15–20% większy od ich prądu znamionowego. W związku z tym w tego typu instalacjach bezcelowe jest stosowanie popularnych bezpieczników topikowych lub wyłączników nadprądowych wymagających do działania kilkakrotnie większego prądu niż znamionowy.
Jak podaje portal gramwzielone.pl, farmy fotowoltaiczne budowane na terenach pustynnych mogą poprawić warunki rozwoju lokalnych populacji żółwi. Dzięki stymulacji wzrostu roślin niezbędnych dla przetrwania...
Jak podaje portal gramwzielone.pl, farmy fotowoltaiczne budowane na terenach pustynnych mogą poprawić warunki rozwoju lokalnych populacji żółwi. Dzięki stymulacji wzrostu roślin niezbędnych dla przetrwania żółwi, farmy słoneczne, które powstają w południowych stanach USA, stają się dla nich lepszym środowiskiem do życia niż otaczająca pustynia.
Niemiecki instytut Fraunhofer ISE wprowadził nowy termin agrofotowoltaika. Co to takiego? Określenie na jednoczesne wykorzystanie ziemi pod uprawy rolne i do produkcji energii słonecznej. Federalny instytut...
Niemiecki instytut Fraunhofer ISE wprowadził nowy termin agrofotowoltaika. Co to takiego? Określenie na jednoczesne wykorzystanie ziemi pod uprawy rolne i do produkcji energii słonecznej. Federalny instytut podsumował korzyści, pokazując dotychczasowe efekty upraw i produkcji energii po dwóch latach od uruchomienia pilotażowej instalacji APV - podaje portal gramwzielone.pl.
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.
W artykule:
• Pierwszy poziom bezpieczników topikowych • Drugi poziom bezpieczników topikowych • Zabezpieczenia przed przepięciem • Skąd wziął się współczynnik korekcyjny 1,2?
Streszczenie
Fotowoltaika – pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej – jest obecnie jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin elektrotechniki. Elektrownie fotowoltaiczne PV wymagają precyzyjnego zabezpieczenia od przeciążeń, zwarć oraz od przepięć. Do tego celu służą specjalne bezpieczniki topikowe 1. poziomu oraz 2. poziomu o charakterystyce gPV na prąd stały (DC) oraz ograniczniki przepięć specjalne na napięcie stałe DC.
W instalacji fotowoltaicznej zacienienie (nawet częściowe) jednego z modułów PV lub uszkodzenie przewodów łączących moduły powoduje w tym rzędzie stan zwarcia i przepływ prądu zwarciowego wstecznego Isc, będącego sumą prądów pochodzących z innych łańcuchów modułów PV połączonych równolegle. W celu uniknięcia powyższych zagrożeń, w instalacji fotowoltaicznej stosuje się 2 poziomy ochrony za pomocą bezpieczników topikowych.
Pierwszy poziom bezpieczników topikowych
Pierwszy poziom bezpieczników topikowych (rys. 1.) – używa się szczególnie do wyłączania prądów zwarciowych DC w obszarze modułów PV – w bezpośredniej ich bliskości, specjalnie zaprojektowanych i zbadanych bezpieczników topikowych cylindrycznych CH10Χ38 mm DC (rys. 2.), CH14Χ51 mm oraz CH10Χ85 mm o charakterystyce czasowo-prądowej gPV.
Rys. 1. Schemat elektryczny typowego zestawu paneli fotowoltaicznych. Zastosowanie bezpieczników topikowych gPV DC 1. i 2. poziomu, rys. R. Kłopocki
Rys. 2. Bezpiecznik topikowy cylindryczny CH10X38 mm gPV DC, fot. R. Kłopocki
Poziom pierwszy bezpieczników umożliwia fizyczne i elektryczne odłączenie każdego pojedynczego rzędu modułów PV. Rozłącznik PCF, jak i podstawa EFH są zainstalowane zarówno w biegunie +, jak i w biegunie – obwodu łańcucha modułów PV. Bezpieczniki te posiadają specjalną charakterystykę czasowo-prądową t-I przypominającą charakterystykę gR bezpieczników Ultra-Quick do zabezpieczania elementów półprzewodnikowych. Ich znamionowe całki Joule’a przedłukowe i wyłączania są bardzo niskie. Szczegółowe dane techniczne bezpieczników cylindrycznych CH10X38 mm gPV zostały zawarte w tabeli 1.
Tab. 1. Dane techniczne bezpieczników CH 10 DC gPV
Aby prawidłowo dobrać bezpieczniki cylindryczne CH 10X38 mm DC do zabezpieczenia łańcucha modułów PV, należy znać znamionowy prąd zwarciowy (Isc) modułu PV, i jego napięcie w stanie nieobciążonym (przy otwartym obwodzie) (Uoc) oraz liczbę zastosowanych modułów PV w jednym łańcuchu. Według normy PN-EN 50539-11, gdy w instalacji PV występują tylko 2 łańcuchy modułów PV, to nie ma potrzeby stosowania bezpieczników cylindrycznych CH gPV do ich zabezpieczenia. W przypadku występowania większej liczby równolegle połączonych łańcuchów paneli PV prąd znamionowy (Inb) wkładki topikowej CH gPV DC do zabezpieczenia jednego łańcucha modułów PV wyznacza się z zależności:
Natomiast napięcie znamionowe Unb wkładki CH 10 DC wyznacza się z zależności:
Drugi poziom bezpieczników topikowych
Drugi poziom bezpieczników topikowych – zabezpieczenie główne PV (rys. 1.) jest zwykle umiejscowiony w pobliżu zacisków wejściowych falownika DC/AC i jest elektrycznie połączony z bezpiecznikami pierwszego poziomu. Wkładki topikowe NH gPV DC są przystosowane do prądu stałego na napięcie znamionowe DC od 750 V do 1500 V (rys. 3.) i umieszczone w podstawach bezpiecznikowych lub rozłącznikach, które umożliwiają bezpieczne i szybkie odłączenie przekształtnika od modułów PV i całego obwodu prądu stałego.
Rys. 3. Bezpieczniki topikowe drugiego poziomu NH DC 750 V – 1500 V do zabezpieczania instalacji fotowoltaicznej, fot. R. Kłopocki
Aby prawidłowo dobrać bezpieczniki NH gPV DC do zabezpieczenia głównego modułów PV, należy znać znamionowy prąd zwarciowy (Isc) modułu PV i jego napięcie znamionowe obwodu otwartego (Unp) oraz liczbę wszystkich zastosowanych modułów PV. Prąd znamionowy wkładki PV DC do zabezpieczenia wszystkich łańcuchów modułów PV wyznacza się z zależności:
Natomiast napięcie znamionowe Unb wkładki PV DC wyznacza się z zależności:
Bezpieczniki PV DC montuje się w rozłącznikach bezpiecznikowych DC lub podstawach bezpiecznikowych DC i instaluje się zarówno w biegunie + jak i w biegunie – obwodu DC przekształtnika (rys. 1.). Jeżeli jeden z biegunów DC przekształtnika jest uziemiony, wtedy bezpiecznik gPV DC instaluje się tylko w jednym biegunie. Zakres prądów znamionowych bezpieczników NH gPV Inb = 32 A – 450 A w wielkościach – 0, 1C, 1, 2, 3 oraz 1XL, 2XL i 3L. Znamionowa zdolność zwarciowa – 10 kA. Szczegółowe dane techniczne bezpieczników NH gPV 1100 V DC zostały umieszczone w tabeli 2.
Tab. 2. Dane techniczne bezpieczników NH gPV 1100V DC
Zabezpieczenia przed przepięciem
Instalacje fotowoltaiczne zawierają zazwyczaj urządzenia i aparaty o niskiej wytrzymałości przepięciowej i odporności na prądy udarowe. Moduły PV umieszczone na zewnątrz obiektu – najczęściej na dachu – narażone są na przepięcia spowodowane bliskimi wyładowaniami atmosferycznymi, przepięcia łączeniowe i wnikanie prądu wyładowczego do wnętrza budynku. W zależności od ich położenia, moduły PV powinny być chronione przed bezpośrednim wyładowaniem atmosferycznym za pomocą zewnętrznej instalacji odgromowej. Ochronę instalacji fotowoltaicznej przed przepięciami zapewniają ograniczniki przepięć ETITEC M T12 PV (Typ 1, 2) (rys. 4.) oraz ETITEC M T2 PV (Typ 2) (rys. 5.).
Rys. 4. Ogranicznik przepięć ETITEC M T12 PV 1500/10 Y, fot. R. Kłopocki
Rys. 5. Ogranicznik przepięć ETITEC M T2 PV 1100/20 Y, fot. R. Kłopocki
Ograniczniki przepięć ETITEC M T12 PV (Typ 1, 2) przeznaczone są do montażu w instalacji obiektu wyposażonego w zewnętrzną instalację odgromową, natomiast ograniczniki ETITEC M T2 PV są przeznaczone do instalacji w obiektach bez zewnętrznej instalacji odgromowej.
Kiedy w zainstalowanym systemie modułów fotowoltaicznych odległość pomiędzy zestawem modułów PV a falownikiem przekracza 10 m, to należy zamontować 2 ograniczniki przepięć – w bliskiej odległości od falownika i również w bliskiej odległości od zestawu modułów PV. Jeżeli odległość ta jest mniejsza, to można zastosować tylko jeden ogranicznik – jak najbliżej modułów PV. Najważniejsze dane techniczne ograniczników przepięć przeznaczonych do instalacji fotowoltaicznych ETITEC M PV zawarte są w tabelach 3. i 4.
Tab. 3. Dane techniczne ograniczników ETITEC M T12 PV 1500/10 Y
Tab. 4. Dane techniczne ograniczników ETITEC M T2 PV 1100/20 Y
Tak jak w przypadku doboru zabezpieczenia przetężeniowego, również w przypadku doboru ograniczników przepięć, przy określaniu ich znamionowego maksymalnego napięcia pracy długotrwałej UC wymagane jest branie pod uwagę odpowiednich współczynników korekcyjnych. Wg normy EN 50539 oraz wg zaleceń większości producentów ograniczników przepięć (SPD) znamionowe napięcie UC ogranicznika do zabezpieczenia całego rzędu ograniczników wylicza się z zależności:
gdzie:
UocSTC – jest to napięcie tzw. jałowe na zaciskach nieobciążonego modułu PV lub całego rzędu szeregowo połączonych modułów PV zmierzone w warunkach normalnych testu STC (open circuit voltage under Standard Test Conditions). Warunki normalne testu są zdefiniowane w normie PN-EN 60904-3. Parametr ten można znaleźć w danych technicznych producenta danego modułu PV i wynika z wymagań normy EN 60904-3 – (przy gęstości strumienia świetlnego – 1000 W/m2, rozkładzie widmowym AM 1.5, i temperaturze modułu PV 25±2°C).
Uoc stc – parametr ten można znaleźć w danych technicznych producenta modułów PV.
N – liczba modułów PV połączonych szeregowo w jednym rzędzie.
Przykład obliczeniowy:
Według danych technicznych producenta modułów PV podano: Uoc stc = 36 V, w całym rzędzie mamy N = 24 moduły PV, to znaczy, że:
a więc
Używając współczynnika korekcyjnego, otrzymamy wymaganą wartość Uc ogranicznika (SPD) do ochrony pierwszego rzędu modułów PV:
To oznacza, że ogranicznika (SPD) o napięciu Uc = 1000 V nie można zastosować; należy użyć ogranicznika o napięciu Uc najbliższym tj. Uc = 1100 V lub 1500 V.
Skąd wziął się współczynnik korekcyjny 1,2?
Napięcie UOC na zaciskach nieobciążonego modułu PV podane jest dla temperatury 25°C, a moduły PV posiadają charakterystykę napięciową z ujemnym współczynnikiem temperaturowym, to oznacza, że w niższych temperaturach (zima), napięcie na zaciskach nieobciążonego modułu PV może wzrosnąć nawet o 20% i przekroczyć znamionowe napięcie UOC ogranicznika.
Podobnie może się zdarzyć także w przypadku awarii falownika bez wbudowanego transformatora separacyjnego. Może nastąpić przedostanie się napięcia (udar) ze strony AC na stronę DC. Na stronie DC przekształtnika może pojawić się suma napięć UDC+UAC, która może szybko przekroczyć wartość napięcia trwałej pracy ogranicznika – UC, a tym samym zniszczyć ogranicznik (SPD) na skutek jego przegrzania.
Bardzo dużą wagę należy przykładać do prowadzenia instalacji. Kable do instalacji solarnych mają zwykle podwójną izolację, ale przy nieuważnym układaniu instalacji może ona zostać łatwo uszkodzona. Elektrownię fotowoltaiczną buduje się na okres ok. 20 lat i więcej, dlatego wszystkie jej części składowe w całym okresie funkcjonowania powinny być bez zarzutu. Przewody należy dobrze zamocować, a złącza konektorowe nie powinny być obciążone ciężarem przewodów. Z biegiem czasu złącza mogą się poluzować i stracą prawidłowy styk, a w konsekwencji może dojść do zapalenia się trwałego łuku elektrycznego DC i zniszczenia połączenia.
Drugim bardzo szkodliwym zjawiskiem jest powstawanie przepięć, które są indukowane w pętlach przewodów solarnych tworzących rzędy modułów PV.
Literatura
Norma PN-EN 50539-11:2013-06 Niskonapięciowe urządzenia ograniczające przepięcia – Urządzenia ograniczające przepięcia do zastosowań specjalnych z włączeniem napięcia stałego. Część 11: Wymagania i badania dla SPD w zastosowaniach fotowoltaicznych.
Norma PN-HD 60364-7-712:2016-05 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 7-712: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji. Fotowoltaiczne (PV) układy zasilania.
Norma PN-EN 60904-3 Elementy fotowoltaiczne. Część 3: Zasady pomiaru elementów fotowoltaicznych (PV) do zastosowań naziemnych z wykorzystaniem wzorcowej charakterystyki widmowej promieniowania słonecznego.
Katalog produktów Green Protect 2019 Ed.1 firmy ETI Polam Sp. z o.o. w Pułtusku.
Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie...
Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.
Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych....
Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych. Tym samym jeszcze zwiększy udział fotowoltaiki w energii wykorzystywanej przy produkcji aut.
Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.
Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.
Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.
Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.
Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej...
Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej instalowano w ramach testów na dachach domów pracowników spółki Elona Muska.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji...
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji przy takim zasilaniu. Przedstawiono możliwe problemy przy eksploatacji takich układów.
Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...
Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...
Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową...
Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową procedurę zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji PV do sieci EE i oszacował oczekiwany czas zwrotu inwestycji dla typowej przydomowej mikroinstalacji PV.
Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń...
Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń w ramach odbywających się w Łodzi Targów Efektywności Energetycznej i OZE w dniach 23-24 listopada br.
Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.
Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.
Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy...
Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy autonomicznej instalacji PV, jak przeprowadzić pomiary nasłonecznienia, dokonał analizy dostępności fotowoltaicznego systemu zasilania i podał przykładowe obliczenia.
Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych,...
Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych, wpływ repoweringu na rozwój fotowoltaiki oraz repowering modelowy instalacji fotowoltaicznej.
Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych...
Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych konfiguracji współpracy systemów fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną oraz analizy różnych wariantów ochrony przeciwprzepięciowej w systemach fotowoltaicznych stanowiących alternatywne, uzupełniające źródła energii elektrycznej w budynkach.
Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu...
Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu potwierdzenie, że są przestrzegane wymogi mające na celu standaryzację.
Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu...
Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu ze spadkiem kosztów systemów PV, powoduje szybki rozwój tego rodzaju źródeł zasilania.
Spółka ML System poinformowała, że Europejski Urząd Patentowy udzielił jej patentu na wynalazek o nazwie „Laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny”. Ochrona patentowa ma obowiązywać także w wybranych...
Spółka ML System poinformowała, że Europejski Urząd Patentowy udzielił jej patentu na wynalazek o nazwie „Laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny”. Ochrona patentowa ma obowiązywać także w wybranych krajach poza Unią Europejską.
Dokładnie 30 lat po formalnym rozpoczęciu działalności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 1 lipca br. włączył swoją stację „Eko-Rowery NFOŚiGW” do systemu rowerów miejskich w Warszawie....
Dokładnie 30 lat po formalnym rozpoczęciu działalności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 1 lipca br. włączył swoją stację „Eko-Rowery NFOŚiGW” do systemu rowerów miejskich w Warszawie. Celem projektu jest stworzenie pracownikom możliwości ekologicznych, bezemisyjnych dojazdów do i z biura przy ul. Konstruktorskiej. Rowery miejskie to element systemu transportu niskoemisyjnego.
Podstawowym zadaniem ograniczników przepięć (SPD, ang. surge protecting device) jest zminimalizowanie różnicy potencjałów, jaka może wystąpić na skutek oddziaływania wyładowań atmosferycznych lub operacji...
Podstawowym zadaniem ograniczników przepięć (SPD, ang. surge protecting device) jest zminimalizowanie różnicy potencjałów, jaka może wystąpić na skutek oddziaływania wyładowań atmosferycznych lub operacji łączeniowych w sieci elektroenergetycznej. Wzrost potencjału w instalacji elektrycznej może prowadzić do przebicia izolacji wewnątrz urządzeń, powodując ich fizyczne uszkodzenie.
Większość ograniczników przepięć sprzedawanych na terenie Polski jest niewłaściwie oznaczona. W artykule opisano właściwy sposób oznaczania ograniczników przepięć zgodnie z normą PN-EN 61643-11.
Większość ograniczników przepięć sprzedawanych na terenie Polski jest niewłaściwie oznaczona. W artykule opisano właściwy sposób oznaczania ograniczników przepięć zgodnie z normą PN-EN 61643-11.
Autor omawia wymagania prawne dla ograniczników przepięć typu 1 z przywołaniem wykazu norm technicznych do obowiązkowego stosowania, analizę ryzyka przy projektowaniu ochrony przeciwprzepięciowej oraz...
Autor omawia wymagania prawne dla ograniczników przepięć typu 1 z przywołaniem wykazu norm technicznych do obowiązkowego stosowania, analizę ryzyka przy projektowaniu ochrony przeciwprzepięciowej oraz kwestie przepięć jako kategorii wymogów dla tej ochrony.
Autor wskazał w jaki sposób należy określać wielkości oraz kształty stref ochronnych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 62305-3:2009 Ochrona odgromowa. Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów budowlanych...
Autor wskazał w jaki sposób należy określać wielkości oraz kształty stref ochronnych zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 62305-3:2009 Ochrona odgromowa. Część 3: Uszkodzenia fizyczne obiektów budowlanych i zagrożenie życia.
Artykuł przedstawia zagadnienie doboru i właściwej koordynacji energetycznej ograniczników przepięć. Rozważania teoretyczne uzupełnione są wynikami pomiarów wybranych układów do ograniczania przepięć składających...
Artykuł przedstawia zagadnienie doboru i właściwej koordynacji energetycznej ograniczników przepięć. Rozważania teoretyczne uzupełnione są wynikami pomiarów wybranych układów do ograniczania przepięć składających się z iskiernika, kombinowanego ogranicznika przepięć składającego się z iskiernika i warystora, różnego typu warystorów, układu z elementem odsprzęgającym.
AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.
AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.
Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...
Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.
Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...
Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.
Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...
Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.
Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.
Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.
RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.
RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.
Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać...
Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.
Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....
Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.
Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.
Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.
Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...
Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.
Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...
Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.
Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...
Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.
Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...
Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...
Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...
Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.
Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...
Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.
Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...
Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!
Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...
Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.
Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli...
Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli jakości, w zakładach produkcyjnych. GW Instek oferuje produkty do każdej z tych aplikacji.
W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Pewność i jakość dostarczanej do odbiorników energii można zwiększyć...
W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Pewność i jakość dostarczanej do odbiorników energii można zwiększyć za pomocą różnych środków technicznych. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS umożliwia dostarczenie energii...
Rozwój sieci kablowych spowodował pewne zagrożenia w ramach przepływów mocy w sieciach dystrybucyjnych. Obecnie generują one rozproszoną ilością źródeł, co powoduje określone problemy eksploatacyjne i...
Rozwój sieci kablowych spowodował pewne zagrożenia w ramach przepływów mocy w sieciach dystrybucyjnych. Obecnie generują one rozproszoną ilością źródeł, co powoduje określone problemy eksploatacyjne i projektowe dla osób odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie sieci kablowej. Podstawowe problemy są przedstawione na bazie doświadczeń projektowych, szkoleniowych oraz wspomagania awarii u klientów.
Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia,...
Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia, jakości energii czy też – przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów – elektromobilności.
Kiedy rozmawiasz z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, sytuacja wygląda następująco:
możesz zlecić wykonanie badania termowizyjnego instalacji elektrycznej zewnętrznej firmie i uzyskać dzięki temu...
Kiedy rozmawiasz z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, sytuacja wygląda następująco:
możesz zlecić wykonanie badania termowizyjnego instalacji elektrycznej zewnętrznej firmie i uzyskać dzięki temu zniżkę. Możesz też zrezygnować z badania i zapłacić wyższą składkę lub mieć gorsze warunki ubezpieczenia.
Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w...
Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w jego funkcjonowaniu jest zapewnienie ciągłości oraz prawidłowych parametrów zasilania elektrycznego, czyli dostarczenie energii o właściwej jakości. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest podtrzymanie zasilania podczas zaników napięcia sieciowego oraz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji...
W odróżnieniu od przemysłu, gdzie stosowanie złączek listwowych w rozdzielnicach jest standardem, w budownictwie wielorodzinnym liczy się głównie cena. Jakość i zadowolenie przyszłego właściciela nie mają...
W odróżnieniu od przemysłu, gdzie stosowanie złączek listwowych w rozdzielnicach jest standardem, w budownictwie wielorodzinnym liczy się głównie cena. Jakość i zadowolenie przyszłego właściciela nie mają znaczenia. Deweloper najczęściej oczekuje minimum jakości za najniższą cenę, a umowy w większości są tak skonstruowane, że odpowiedzialność i tak ponosi wykonawca.
W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących...
W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących stare, prezentuje system Yesly, czyli niewidzialne elementy wykonawcze, które zapewnią automatyzację pewnych urządzeń w naszych domach.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.