elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Dyplomacja energetyczna a rozwój nowych technologii oze w systemie off grid

Energy diplomacy a development of new res technologies in the off grid system

Rys. 1. Produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca w latach 2015 – 2018 dla wybranych krajów europejskich [13]

Rys. 1. Produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca w latach 2015 – 2018 dla wybranych krajów europejskich [13]

Polityka Rozwoju determinuje politykę energetyczną i jest rozumiana jako zespół wzajemnie powiązanych działań podejmowanych i realizowanych w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju, spójności społeczno-gospodarczej, regionalnej i przestrzennej, podnoszenia konkurencyjności gospodarki oraz tworzenia nowych miejsc pracy w skali krajowej, regionalnej lub lokalnej. Polityka energetyczna to element polityki publicznej, realizowanej przez państwo, w której określone są strategiczne kwestie, takie jak: wielkość i źródła produkcji energii (odnawialne źródła energii/nieodnawialne źródła energii), sposób jej dystrybucji i konsumpcja [12].

Zobacz także

dr inż. Radosław Szczerbowski Wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów UE na polski sektor energii

Wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów UE na polski sektor energii Wpływ Energiewende i polityki energetycznej krajów UE  na polski sektor energii

Troska o klimat i próba zahamowania globalnego ocieplenia sprawiają, że w odnawialnych źródłach energii widzi się przyszłość energetyki. Ustalenia Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu...

Troska o klimat i próba zahamowania globalnego ocieplenia sprawiają, że w odnawialnych źródłach energii widzi się przyszłość energetyki. Ustalenia Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz kolejne zapisy prawne Unii Europejskiej, wprowadzające obostrzenia dotyczące emisji szkodliwych gazów, powodują, że drastycznie maleje liczba nowych inwestycji w rozbudowę sektora energetyki konwencjonalnej.

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

BayWa r.e. Solar Systems Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora! Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

W artykule:

  • Kryzysy gospodarcze a dyplomacja energetyczna
  • Technologie akumulatorów w systemie OFF-GRID

Streszczenie

Celem artykułu jest przeanalizowanie możliwości zastosowania innowacyjnych technologii OZE i nowoczesnych rozwiązań w systemie off grid. We wstępie nawiązano do zmian polityki energetycznej państw, wywołanych nieprzewidywalnymi zdarzeniami w kontekście światowych kryzysów gospodarczych, które przyczyniły się do rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii. Należy podkreślić, iż w obszarze rozwoju energetyki nauka odgrywa znaczącą rolę na wzrost innowacyjności gospodarki, m.in. poprzez wdrażanie nowych technologii umożliwiających konwersję systemów energetycznych na energię odnawialną oraz magazynowanie i efektywne wykorzystanie energii elektrycznej w mikroelektrowniach: słonecznych, wiatrowych oraz systemach hybrydowych opartych na turbinach wiatrowych i panelach fotowoltaicznych. Podjęte działania proefektywnościowe oznaczają mniejsze koszty zużycia energii, co wpływa na ich opłacalność.


Abstract

Energy diplomacy a development of new res technologies in the off grid system
The aim of the article is to analyze the possibilities of applying innovative RES technologies and modern solutions in the off grid system. The introduction refers to changes in the energy policy of countries caused by unforeseeable events in the context of global economic crises, which contributed to the development of the renewable energy sector. It should be emphasized that in the area of energy development, science plays a significant role in the growth of innovativeness of the economy, inter alia, through the implementation of new technologies enabling the conversion of energy systems into renewable energy and the storage and effective use of electricity in micro-electric power plants: solar, wind and hybrid systems based on wind turbines and photovoltaic panels. The pro-efficiency measures taken mean lower costs of energy consumption, which affects their profitability.

Istotą polityki energetycznej są m.in. przepisy krajowe, umowy międzynarodowe, zachęty do inwestycji, wytyczne dotyczące oszczędzania oraz efektywności energetycznej, podatki i inne instrumenty związane z polityką publiczną [1]. Nauka poprzez wdrażanie nowych technologii pozyskiwania energii i jej przesyłania odgrywa znaczącą rolę we wzroście innowacyjności gospodarki w obszarze energetyki. Podjęte działania proefektywnościowe oznaczają mniejsze koszty zużycia energii, co wpływa na ich opłacalność.

Kryzysy gospodarcze a dyplomacja energetyczna

Kluczowe znaczenie dla wzrostu kwestii energetycznych w politykach państw odniósł kryzys energetyczny – embargo z 1973 roku, które stanowi przełom w postrzeganiu roli surowców energetycznych. Ropa naftowa zaczęła być postrzegana w aspekcie politycznym i ekonomicznym [2]. W odniesieniu do realizmu politycznego dostrzega się następujące problemy: dostęp i kontrola złóż surowców, skończoność zasobów surowców, osiągnięcie maksymalnego poziomu wydobycia (peak oil), rosnąca konkurencja między państwami o dostęp do złóż surowców naturalnych i konflikty o kontrolę nad nimi, a także związane z tym wojny surowcowe. Z punktu widzenia liberalnego związanego z sytuacją gospodarczo-społeczną państw-eksporterów przyjmuje się następujące elementy: klątwa surowcowa, choroba holenderska, państwo rentierskie, rozwój reżimów autorytarnych i niski poziom rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także wojny surowcowe, których celem jest przejęcie renty naftowej. Na podstawie polityki energetycznej państw można stwierdzić, iż trzy czynniki wpływają na kształt polityki w poszczególnych państwach: bezpieczeństwo energetyczne, kwestie ekonomiczne oraz ochrona środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju [3]. Kryzys z 1973 roku pokazał sprzeczność interesów eksporterów i importerów ropy naftowej. Istotne znaczenie w tej kwestii ma: bezpieczeństwo energetyczne i dyplomacja energetyczna. Bezpieczeństwo energetyczne rozumiane jest jako bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych w sposób nieprzerwany po rozsądnych cenach przy zachowaniu zdywersyfikowanej listy dostawców. Dyplomacja energetyczna to zastosowanie metod dyplomatycznych w celu wykorzystania posiadanych zasobów surowców, położenia geograficznego oraz zabezpieczenia dostaw do realizacji celów polityki energetycznej w kontekście stosunków dwustronnych, wielostronnych, regionalnych i globalnych [4]. Dane statystyczne pokazują, iż zależność importowa w XXI wieku nadal się utrzymuje. Zauważa się trend do importu węgla kamiennego, ponieważ jest bardziej opłacalny od wydobycia węgla w kraju ze względu na wysokie koszty produkcji. Stąd też podejmowane są wysiłki na rzecz ograniczenia zależności importowej poprzez rosnącą konsumpcję energii ze źródeł odnawialnych. Na rysunku 1. państwa, tj. Francja i Polska, dyplomatycznie wprowadzają rozwiązania dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej, natomiast w produkcji energii słonecznej wybrane kraje utrzymują trend wzrostowy. Jest wiele czynników, które powodują, iż państwa podejmują decyzję o przebudowie systemu energetycznego. 

produkcja energii elektrycznej z wiatru slonca rys1

Rys. 1. Produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca w latach 2015 – 2018 dla wybranych krajów europejskich [13]

W szczególności obawy dotyczą: zmiany klimatu, zmniejszania się zasobów surowców energetycznych oraz politycznej niestabilności w regionach ich wydobycia. W Unii Europejskiej prekursorem takiej polityki energetycznej są Niemcy, które oddziałują na polityki pozostałych państw członkowskich. Współcześnie stały się przedmiotem międzynarodowego zainteresowania. W ich koncepcji kluczową rolę odgrywa dekarbonizacja gospodarki. Jest to trend charakterystyczny dla wszystkich gospodarek państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD). Gospodarka światowa nadal odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego wywołanego międzynarodowym kryzysem finansowym w latach 2007–2008. Na całym świecie niepewność napędzana jest obawami o przyszłość, co niekorzystnie wpływa na inwestycje. Czy energetyka odnawialna stanie się ważnym elementem wyjścia z kryzysu? 

W tamtym okresie, na to pytanie odpowiedziały Chiny, które w kryzysie dostrzegły szansę na „bycie liderem gospodarczym”. W średnio- i długoterminowej polityce energetycznej postawiły na odnawialne źródła energii i ustanowiły cel osiągnięcia 15% w 2020 roku. Za priorytet przyjęły wspieranie przedsiębiorców, pozyskiwanie technologii i know-how [5]. W ten sposób zyskały wzrost przemysłowy na skalę globalną. Czynniki, które wywołały zmianę podczas kryzysu w procesie myślowym decydentów, to: gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię, zwłaszcza w przemyśle, co skutkowało niedoborami mocy i przerwami w dostawach, niestabilne ceny ropy naftowej z importu i niewystarczająca ilość węgla z produkcji krajowej. Dodatkowo kwestie związane ze zmianami klimatu, emisją spalin, narastającym zanieczyszczeniem środowiska spowodowały ukierunkowanie na rozwój gospodarki niskoemisyjnej i zielonej gospodarki. Chiny w sytuacji wewnętrznego kryzysu energetycznego postawiły na niskokosztowych wytwórców energetyki wiatrowej i słonecznej oraz zapewniły atrakcyjne finansowanie ze strony banków. Postawiły wymóg, iż części składowe do produkcji w przemyśle energetyki odnawialnej mają być produkowane w kraju, co przyczyniło się do osiągnięcia sukcesu rynkowego. Równolegle przeznaczyły środki finansowe z budżetu krajowego na badania i rozwój (B+R+I) nad czystymi technologiami węglowymi [6]. Chiny w wyniku przyjętej strategii stały się największym na świecie rynkiem energetyki wiatrowej oraz największym wytwórcą i eksporterem ogniw słonecznych. Na początku 2020 roku światowa gospodarka zatrzymała się w wyniku pandemii wywołanej wirusem Covid-19. Nastąpiły nieodwracalne zmiany na świecie, odnotowano spadek emisji CO2 oraz wzrost zapotrzebowania na energię wywołany pracą zdalną. Inwestycje w energetykę odnawialną powoli stały się „promieniami nadziei”, zgodnie z przyjętymi wcześniej prognozami zapisanymi w dokumentach strategicznych polityki energetycznej [6]. Samowystarczalność w dobie kryzysu gospodarczego stała się istotnym czynnikiem zapewniającym wzrost bezpieczeństwa państwa, gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W czasie niepewności wywołanej kryzysem Covid-19 wytwarzanie i konsumowanie prądu elektrycznego stało się przyczyną zwiększonej świadomości producentów i konsumentów energii w zakresie wprowadzenia zmiany stosowania technologii tradycyjnej na zastosowanie technologii ze źródeł energii odnawialnych. Zaobserwowano rozwój technologii wspierających nowoczesną energetykę oraz systemów informatycznych zarządzających energią produkowaną i magazynowaną. Taką przyszłością jest off-grid jako technologia dostępu do energetyki rozproszonej. Stanowi ona globalną wartość dla społeczeństwa oczekującego nowoczesnych, bezpiecznych, prostych, i czystych rozwiązań.

Technologie akumulatorów w systemie OFF-GRID

Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce rozwija się w sposób dynamiczny. Coraz więcej gospodarstw domowych rozważa zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Inwestorzy mają możliwość podjęcia decyzji podłączenia instalacji w dwóch systemach: sieciowym (ang. on-grid) z przyłączem do sieci elektroenergetycznej lub wyspowym (ang. off-grid) poza publiczną siecią, z magazynem energii. Instalacja off-grid to instalacja fotowoltaiczna podłączona do akumulatora, w którym magazynowane są nadwyżki energii. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie wśród inwestorów, dla których celem jest niezależność i autonomia. Drugorzędne znaczenie ma miejsce usytuowania inwestycji, zazwyczaj bez dostępu do sieci energetycznej oraz w dużej odległości od aglomeracji miejskich, aczkolwiek niekoniecznie. W systemie off grid istotną kwestią dla inwestora jest wybór odpowiedniego akumulatora, konkretnie technologii, w jakiej został wykonany, tj. kwasowo-ołowiowej czy litowej, następnie cena oraz jakość instalacji przyczynia się do wyboru technologii [7]. Na podstawie dostępnych danych szacuje się, iż udział w rynku dla systemów off-grid jest znacząco mniejszy od systemów on grid z przyłączem do sieci. Jednak magazynowanie energii na własny użytek jest pewnym trendem, ponieważ tego typu rozwiązania dają gwarancję niezależności energetycznej.

Edukacja ekologiczna gospodarstw domowych odgrywa znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji o zmianie nośnika energii w celu obniżenia kosztów budżetu domowego w długim okresie oraz zmniejszenia kosztów zewnętrznych ochrony środowiska. Decyzje ekonomiczne konsumenta-inwestora są uzależnione od dochodu, który determinuje jego możliwości konsumpcyjne. Optymalna decyzja dotycząca OZE to poszukiwanie wariantu rozwiązania, które maksymalizuje lub minimalizuje określoną funkcję celu na podstawie wybranego kryterium. Zużycie energii elektrycznej w domku jednorodzinnym jest kwestią indywidualną. Zależy od wielu czynników, m.in. od: stylu życia mieszkańców, ich sposobu spędzania czasu oraz od jakości i energochłonności użytkowanych urządzeń. Niezależność energetyczna to możliwość całkowitego zaspokajania potrzeb energetycznych z własnych niezależnych źródeł. Na rynku krajowym coraz większe zainteresowanie wzbudzają dostępne zestawy fotowoltaiczne z turbiną wiatrową w systemie off grid.

Spośród dostępnych systemów magazynowania energii, najczęściej stosowanym są akumulatory kwasowo-ołowiowe wykonane w technologii: AGM i żelowej oraz akumulatory litowo-jonowe. Technologia litowo-jonowa gromadzenia energii ma szereg zalet m.in. na uwagę zasługują: długa żywotność ogniw oraz duża pojemność w przeliczeniu na kilogram masy, pomimo wysokiej ceny technologia ta zyskuje na coraz większej popularności. W systemach fotowoltaicznych znajdują również zastosowanie akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), których zaletą jest żywotność, wydajność oraz bezpieczeństwo. Mniej znane systemy to akumulatory przenośne litowo-polimerowe (LiPo lub Li-Poly), które w pracy z systemami fotowoltaicznymi cenione są za możliwość głębszego rozładowania i bardzo dużą liczbę cykli pracy ładowanie-rozładowanie. Za powszechnie dostępną technologię gromadzenia energii uznaje się technologię opartą na akumulatorach kwasowo-ołowiowych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem magazynowania energii są akumulatory AGM, w których cały elektrolit znajduje się w separatorach z włókna szklanego o dużej pojemności. Urządzenia tego typu wykazują wysoką trwałość oraz bardzo dobre parametry użytkowe. Znajdują zastosowanie w pracy cyklicznej ze względu na niską rezystancję wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy przy rozładowaniu dużym prądem [10].

Na podstawie obecnie prowadzonych badań naukowych dotyczących zasilania energią z baterii przewiduje się możliwe ścieżki rozwoju technologii magazynowania energii w akumulatorach dla technologii: litowo-jonowej, litowo-siarkowej, półprzewodnikowej oraz ogniw organicznych opartych na grafenie.

Raport EMBER podaje dane z I półrocza 2020 roku wyraźnie wskazując na trend wzrostu dla energii elektrycznej produkowanej z wiatru i słońca, która staje się głównym źródłem energii elektrycznej dla 48 krajów, co stanowi 83% światowej produkcji energii elektrycznej ograniczającej znacznie spalanie węgla. Wiele kluczowych krajów wytwarza ok. 1/10 (jednej dziesiątej) własnej energii elektrycznej z wiatru i słońca: Chiny 10%, Stany Zjednoczone 12%, Indie 10%, Japonia 10%, Brazylia 10%, Turcja 13%, Unia Europejska 21%, Wielka Brytania 33%, natomiast Rosja zaledwie 0,2%. Udział w rynku: dla węgla spadł z 37,9 % w 2015 roku do 33,0 % w pierwszej połowie 2020 roku, natomiast dla energii wiatrowej i słonecznej wzrósł z 4,6% do 9,8% [14].

udzial wiatru i slonca rys2

Rys. 2.  Udział wiatru i słońca w światowej energii elektrycznej podwoił się od 2015 r. (wiatr i słońce jako % całkowitej produkcji) [14]

Podsumowanie

Na świecie prowadzone są intensywne badania nad rozwojem akumulatorów (B+R), jak również poszukiwane są innowacyjne rozwiązania, które będą alternatywą dla akumulatorów litowo-jonowych. Istotne stają się kompetencje w zakresie technologicznej oceny materiałów i ogniw oraz działań badawczo-rozwojowych, w tym badanie systemów akumulatorów nowej generacji. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym wprowadza zmiany w odniesieniu do materiałów w kontekście uzyskania wyższej wydajności z zachowaniem bezpieczeństwa. Przyszłością jest stworzenie działającego rynku surowców wtórnych dla Europy oraz wydobywanie surowców w warunkach zrównoważonych [8].

Według szacunków Komisji Europejskiej przyjmuje się, iż cele w zakresie energii ze źródeł odnawialnych na 2020 r. zostaną osiągnięte w kontekście pandemii COVID-19, pomimo faktu iż całe społeczeństwo, w tym sektor energetyczny, zostały dotknięte kryzysem zdrowotnym i gospodarczym. Wpływ pandemii COVID-19 na popyt na energię jest wysoki, co oznacza, że przewidywany udział energii odnawialnej w 2020 r. znacząco wzrasta [11].

Podejmowane działania przez indywidualnych odbiorców z równoczesnym rozwojem lokalnych źródeł energii odnawialnej z magazynami energii stwarzają nową jakość w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Szybkie tempo obniżania kosztów mikroinstalacji OZE przyczynia się do opłacalności rozwoju tego typu systemów. Przyszłością dla energetyki odnawialnej jest tworzenie samowystarczalnych, hybrydowych systemów energetycznych.

Literatura

  1. Liu Yingqi, and Ari Kokko, (2010), Wind Power in China: Policy and Development Challenges. Energy Policy 38, no. 10, str. 5520-5529;
  2. Yergin D., (2013), The Quest. W poszukiwaniu energii. Przekład: A. Grzegrzółka, A. Janowska. Warszawa;
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka_energetyczna#cite_note-1 [dostęp 10.11.2020]
  4. Lasage D., Van de Graaf T., Westphal K.: Global Energy Governance in a Multipolar World, Ashgate, Farnham 2010, s. 59;
  5. Dreyer I., Stang G.: Energy moves and power shifts – EU foreign policy and global energy security, EU Institute for Security Studies, Report MEP 2014, nr 18;
  6. Uludag M.B., Karagul S., Baba G.: Turkey’s role in Energy diplomacy from competition to cooperation: Theoretical and factual projections, International Journal of Energy Economics and Policy 2013, t.3, Special Issue, s. 102.
  7. https://www.goalzero24.pl/Fotowoltaika-Systemy-off-grid-magazynowanie-energii-news-pol-1580395834.html [dostęp 15.11.2020 ]
  8. https://www.media.daimler.pl/akumulatory-przyszosci-od-techniki-litowo-jonowej-do-rozprawiania-sie-z-mitami/ [dostęp 15.11.2020]
  9. https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/naukowcy-opracowali-nowy-typ-niezwykle-wydajnych-baterii-litowo-siarkowych [15.11.2020]
  10. Szymański B.: Instalacje fotowoltaiczne. Teoria i praktyka od pomysłu do realizacji. GlobEnergia, Kraków 2020, s. 179, s. 232;
  11. Komisja Europejska. Sprawozdanie w sprawie postępów w dziedzinie energii ze źródeł odnawialnych. Bruksela. 14.10.2020 r.,Com (2020) 952 final
  12. Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1295)
  13. https://www.irena.org/Statistics/View-Data-by-Topic/Capacity-and-Generation/Regional-Trends [dostęp 15.11.2020]
  14. https://ember-climate.org/project/global-electricity-h12020/ [15.11.2020]

Komentarze

Powiązane

Redakcja Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018 Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które...

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii...

Redakcja Jaki jest koszt elektrowni wiatrowych?

Jaki jest koszt elektrowni wiatrowych? Jaki jest koszt elektrowni wiatrowych?

Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli...

Bloomberg New Energy Finance przedstawił analizę średnich cen turbin wiatrowych, której efekty potwierdzają notowany na rynku w ostatnich latach spadek kosztów technologii wiatrowych. Analitycy BNEF policzyli też przeciętne koszty umów na utrzymanie i serwisowanie postawionych wiatraków.

Redakcja Energii odnawialnej w umowach PPA wystarczyłoby dla całej Francji

Energii odnawialnej w umowach PPA wystarczyłoby dla całej Francji Energii odnawialnej w umowach PPA wystarczyłoby dla całej Francji

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej policzyła, że zawarte dotychczas na całym świecie komercyjne, wieloletnie umowy na zakup zielonej energii tylko w...

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej policzyła, że zawarte dotychczas na całym świecie komercyjne, wieloletnie umowy na zakup zielonej energii tylko w ubiegłym roku objęły produkcję opiewającą na 465 TWh.

Redakcja W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.

Redakcja Mazowsze otrzymało dotację na zastosowanie fotowoltaiki i kolektorów słonecznych

Mazowsze otrzymało dotację na zastosowanie fotowoltaiki i kolektorów słonecznych Mazowsze otrzymało dotację na zastosowanie fotowoltaiki i kolektorów słonecznych

Wkrótce powiat warszawski zachodni i powiat grójecki, a także gmina Mochowo oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim przeprowadzą termomodernizację budynków użyteczności...

Wkrótce powiat warszawski zachodni i powiat grójecki, a także gmina Mochowo oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Dworze Mazowieckim przeprowadzą termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Realizacja projektów pozwoli zredukować emisję zanieczyszczeń powietrza, a także ograniczyć zużycie energii cieplnej i elektrycznej.

Redakcja Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska?

Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska? Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska?

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, branża wiatrowa w Europie dokłada do PKB Unii Europejskiej około 36 mld euro rocznie, tworząc około 263 tys. miejsc pracy oraz wypracowując co roku eksport warty...

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, branża wiatrowa w Europie dokłada do PKB Unii Europejskiej około 36 mld euro rocznie, tworząc około 263 tys. miejsc pracy oraz wypracowując co roku eksport warty około 8 mld euro. Ważną rolę na europejskiej mapie wiatrowej odgrywa Polska. U nas firmy produkujące na potrzeby sektora wiatrowego rozwinęły się zwłaszcza na Wybrzeżu.

Redakcja Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Redakcja Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

dr inż Ryszard Zacirka, dr inż Janusz Konieczny Bezpieczeństwo w obwodach OZE

Bezpieczeństwo w obwodach OZE Bezpieczeństwo w obwodach OZE

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji...

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji przy takim zasilaniu. Przedstawiono możliwe problemy przy eksploatacji takich układów.

dr hab. inż. Paweł Piotrowski, mgr inż. Piotr Kapler Analiza perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce

Analiza perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce Analiza perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce

Artykuł jest próbą dokonania analizy perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce.

Artykuł jest próbą dokonania analizy perspektyw rozwoju klastrów energetycznych w Polsce.

prof. nadzw. dr hab. inż. Jerzy R. Szymański Wykorzystanie niskonapięciowych przemienników częstotliwości (ich podzespołów) do modułowych podstacji trakcyjnych 3kV dc współpracujących ze źródłami energii OZE i zasobnikami energii

Wykorzystanie niskonapięciowych przemienników częstotliwości (ich podzespołów) do modułowych podstacji trakcyjnych 3kV dc współpracujących ze źródłami energii OZE i zasobnikami energii Wykorzystanie niskonapięciowych przemienników częstotliwości (ich podzespołów) do modułowych podstacji trakcyjnych 3kV dc współpracujących ze źródłami energii OZE i zasobnikami energii

W artykule zaproponowano modułowy 12-pulsowy prostownik trakcyjny 3 kV dc zbudowany z niskonapięciowych modułów prostowników 6-pulsowych ze wstępnym ładowaniem baterii kondensatów jako alternatywa dla...

W artykule zaproponowano modułowy 12-pulsowy prostownik trakcyjny 3 kV dc zbudowany z niskonapięciowych modułów prostowników 6-pulsowych ze wstępnym ładowaniem baterii kondensatów jako alternatywa dla tradycyjnego rozwiązania.

mgr Przemysław Angielczyk, mgr inż. Aleksander Kuźmiński, mgr inż. Łukasz Sapuła, inż. Anna Kołtun, mgr inż. Maciej Rup Energia z OZE w kontekście systemu aukcyjnego – kolejna zmiana ustawy o OZE – czy zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii doczekają się w końcu kompleksowej regulacji prawnej?

Energia z OZE w kontekście systemu aukcyjnego – kolejna zmiana ustawy o OZE – czy zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii doczekają się w końcu kompleksowej regulacji prawnej? Energia z OZE w kontekście systemu aukcyjnego – kolejna zmiana ustawy o OZE – czy zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii doczekają się w końcu kompleksowej regulacji prawnej?

Artykuł opisuje obowiązujący system prawny dotyczący energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, w szczególności skupiono się na nowym sposobie sprzedaży energii w postaci aukcji. Ponadto w artykule...

Artykuł opisuje obowiązujący system prawny dotyczący energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, w szczególności skupiono się na nowym sposobie sprzedaży energii w postaci aukcji. Ponadto w artykule zawarto informację na temat urządzenia MUPASZ 902E, przeznaczonego do monitorowania OZE.

dr hab. inż. Tomasz Sikorski, dr hab. inż. Jacek Rezmer, dr inż. Paweł Kostyła Wpływ mikroinstalacji na parametry jakości energii elektrycznej w punkcie przyłączenia

Wpływ mikroinstalacji na parametry jakości energii elektrycznej w punkcie przyłączenia Wpływ mikroinstalacji na parametry jakości energii elektrycznej w punkcie przyłączenia

Celem pracy jest wykazanie zależności pomiędzy warunkami zwarciowymi panującymi w punkcie przyłączenia a możliwym poziomem zmian parametrów jakościowych spowodowanych przyłączeniem źródła o zadanej charakterystyce....

Celem pracy jest wykazanie zależności pomiędzy warunkami zwarciowymi panującymi w punkcie przyłączenia a możliwym poziomem zmian parametrów jakościowych spowodowanych przyłączeniem źródła o zadanej charakterystyce. Praca przedstawia również przykładowe wyniki obliczeń oraz rejestracji i analiz wybranych parametrów jakości energii elektrycznej, wyznaczone w punkcie przyłączenia systemu generacji fotowoltaicznej składającego się z trzech jednostek generacji wykorzystujących różne technologie paneli...

dr inż. Zbigniew Skibko Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje...

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje również algorytm sprawdzenia możliwości przyłączenia do sieci mikroinstalacji.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Martyna Kłos Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu...

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu potwierdzenie, że są przestrzegane wymogi mające na celu standaryzację.

dr inż. Wiesława Pabjańczyk Przydomowe mikroinstalacje OZE

Przydomowe mikroinstalacje OZE Przydomowe mikroinstalacje OZE

Sytuacja energetyczna w Europie i na świecie, pogarszające się relacje między rosyjskimi dostawcami nośników energetycznych a odbiorcami europejskimi, zmuszają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii...

Sytuacja energetyczna w Europie i na świecie, pogarszające się relacje między rosyjskimi dostawcami nośników energetycznych a odbiorcami europejskimi, zmuszają do poszukiwania alternatywnych źródeł energii oraz szybkiego zmniejszenia zużycia energii ¬również w naszym najbliższym otoczeniu, czyli w domach jednorodzinnych, małych przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych, wspólnotach mieszkaniowych, szkołach i instytucjach, itp.

dr hab. inż. Bogusław Karolewski Obliczanie parametrów małej elektrowni wiatrowej

Obliczanie parametrów małej elektrowni wiatrowej Obliczanie parametrów małej elektrowni wiatrowej

OZE mają wiele zalet. Ale mają też wady i nie można ich pomijać. Ilość wyprodukowanej i zużywanej energii elektrycznej w systemie w każdej chwili musi się bilansować – możliwości jej magazynowania są niewielkie....

OZE mają wiele zalet. Ale mają też wady i nie można ich pomijać. Ilość wyprodukowanej i zużywanej energii elektrycznej w systemie w każdej chwili musi się bilansować – możliwości jej magazynowania są niewielkie. Cykliczność pracy wielu OZE i nieprzewidywalność co ilości energii, jaką będą produkowały, zmusza pozostałe elektrownie do ciągłej zmiany produkcji. Może to stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego, do którego te źródła są przyłączone.

mgr inż. Maciej Rup, mgr inż. Aleksander Kuźmiński, mgr inż. Łukasz Sapuła Obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego zakupu energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych

Obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego zakupu energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych Obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego zakupu energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych

Artykuł opisuje prawa i obowiązki spoczywające po stronie potencjalnego producenta energii wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii i jego odbiorców. W myśl ustawy odbiorcą z urzędu jest zlokalizowany...

Artykuł opisuje prawa i obowiązki spoczywające po stronie potencjalnego producenta energii wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii i jego odbiorców. W myśl ustawy odbiorcą z urzędu jest zlokalizowany na danym terenie zakład energetyczny lub jakakolwiek inna jednostka deklarująca chęć jej zakupu. Ponadto w artykule zaprezentowano urządzenie, którego zadaniem jest nadzorowanie pracy i pomiary OZE. Jego zakres tematyczny zawarty jest m.in. w następujących obszarach: automatyka, elektrownia wiatrowa,...

Redakcja news Stanowisko KIGEiT dotyczące cyfryzacji energetyki

Stanowisko KIGEiT dotyczące cyfryzacji energetyki Stanowisko KIGEiT dotyczące cyfryzacji energetyki

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przekazali Ministerstwu Klimatu i Środowiska oficjalne stanowisko Izby dotyczące cyfryzacji energetyki. Opisano w nim obecny stan...

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji przekazali Ministerstwu Klimatu i Środowiska oficjalne stanowisko Izby dotyczące cyfryzacji energetyki. Opisano w nim obecny stan cyfryzacji sieci energetycznych oraz przedstawiono propozycje zmian, jakie należy wprowadzić, aby uzyskać stan docelowy, jakim jest przestawienie polskiej energetyki w 100 % na OZE i technologie wodorowe.

Redakcja news IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Energia dziś i jutro”

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Energia dziś i jutro” IV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Energia dziś i jutro”

SEP Oddział Bielsko-Bialski oraz ZIAD Bielsko-Biała SA zapraszają na 4. edycję konferencji poświęconej nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii elektrycznej. Zaplanowano...

SEP Oddział Bielsko-Bialski oraz ZIAD Bielsko-Biała SA zapraszają na 4. edycję konferencji poświęconej nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie wytwarzania, magazynowania i przesyłu energii elektrycznej. Zaplanowano dwie odsłony wydarzenia: 8 maja 2024 r. odbędzie się konferencja „Energia dziś i jutro” w formie on-line, a 18 września – debata podczas targów Energetab 2024.

Redakcja news Nowym prezesem zarządu PSE został Grzegorz Onichimowski

Nowym prezesem zarządu PSE został Grzegorz Onichimowski Nowym prezesem zarządu PSE został Grzegorz Onichimowski

Grzegorz Onichimowski od 1 marca 2024 roku pełni funkcję prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – poinformowało PSE w komunikacie na stronie internetowej spółki. Dotychczasowy prezes PSE Tomasz Sikorski...

Grzegorz Onichimowski od 1 marca 2024 roku pełni funkcję prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych – poinformowało PSE w komunikacie na stronie internetowej spółki. Dotychczasowy prezes PSE Tomasz Sikorski został powołany na poprzednio zajmowane stanowisko wiceprezesa zarządu.

Redakcja news Jakie będą ceny energii elektrycznej w 2024 roku?

Jakie będą ceny energii elektrycznej w 2024 roku? Jakie będą ceny energii elektrycznej w 2024 roku?

Pojawiają się obawy, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w nowym roku nawet o 60–70 proc., ponieważ obecnie ceny energii są zamrożone: zostały one utrzymane w 2023 r. na poziomie...

Pojawiają się obawy, że rachunki za prąd dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć w nowym roku nawet o 60–70 proc., ponieważ obecnie ceny energii są zamrożone: zostały one utrzymane w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Co czeka nas w roku 2024? Jaką decyzję podejmie nowy rząd? Swoją analizę i rekomendacje w tym zakresie przygotowało Forum Energii.

Redakcja news E.ON Polska wydał raport o sytuacji na krajowym rynku energii

E.ON Polska wydał raport o sytuacji na krajowym rynku energii E.ON Polska wydał raport o sytuacji na krajowym rynku energii

E.ON Polska wydał raport „Rynek energii w Polsce. Analizy, opinie i scenariusze dla biznesu”.

E.ON Polska wydał raport „Rynek energii w Polsce. Analizy, opinie i scenariusze dla biznesu”.

Redakcja news Estoński Enefit zwiększył sprzedaż energii w Polsce o 135 proc.

Estoński Enefit zwiększył sprzedaż energii w Polsce o 135 proc. Estoński Enefit zwiększył sprzedaż energii w Polsce o 135 proc.

Estońska spółka Enefit zakończyła 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc.,...

Estońska spółka Enefit zakończyła 2022 rok z rekordowymi wynikami sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. W ubiegłym roku firma zakontraktowała 2,9 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost o 135 proc., oraz 0,5 TWh gazu. Enefit dynamicznie rozwija się na polskim rynku, otwierając m.in. biuro sprzedaży w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.