elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje fotowoltaiczne – wybrane aspekty prawidłowego montażu

Kąt nachylenia paneli wpływa nie tylko na ich wydajność, ale też na zdolność do samooczyszczania, fot. Pixabay

Kąt nachylenia paneli wpływa nie tylko na ich wydajność, ale też na zdolność do samooczyszczania, fot. Pixabay

Prawidłowe wykonawstwo to – obok właściwego projektu oraz zastosowania komponentów, urządzeń i podzespołów najwyższej jakości – filar efektywnej, bezpiecznej i prawidłowo działającej instalacji fotowoltaicznej. Warto pamiętać, które detale montażu instalacji PV mają szczególny wpływ na jej wydajność i bezpieczeństwo (w tym pożarowe).

W artykule:

  • Problemy związane z zacienieniem i mikrouszkodzeniami paneli
  • Zasady montażu falownika
  • Jakość kabli solarnych
  • Ochrona odgromowa instalacji PV
  • Ochrona przed przepięciami
  • Ochrona przed zagrożeniem pożarowym

Panele fotowoltaiczne muszą mieć dostęp do jak największej ilości światła, co wiąże się z ich orientacją względem stron świata, kątem nachylenia oraz brakiem zacienienia. Najwyższą wydajność (moc rzeczywistą) uzyskują panele zorientowane na południe. Ze względu na wydłużenie czasu produkcji energii warto uwzględnić także orientację południowo-wschodnią i południowo-zachodnią. Inna niż południowa orientacja paneli PV wymaga większej powierzchni instalacji, aby można było uzyskać taką samą wydajność jak w przypadku paneli skierowanych na po­łudnie. 

Wartość kąta nachylenia wpływa nie tylko na uzyskanie dużej mocy rzeczywistej (wydajności) paneli, ale też na zdolność do samooczyszczania, co znacznie ogranicza zaleganie śniegu i zabrudzeń (a więc zapobiega zacienieniu).

Minimalny kąt nachylenia wynosi 15°, a orientacyjna wartość optymalna dla warunków nasłonecznienia panujących w Polsce to 35–38° (w przypadku paneli skierowanych na południe). Inne nachylenie dachu (w granicach 20–60°), powoduje spadek rzeczywistej mocy o kilka (3–8) procent rocznie [1, 2].

 

rys1 systemy montazowe paneli pv do dachow metalowych

Rys. 1. Systemy montażowe paneli PV do dachów metalowych: a) do blachodachówki, b) do blachy trapezowej; źródło: Energy5

Na dachach płaskich instalowane są specjalne konstrukcje umożliwiające nachylenie montowanych paneli pod kątem 30° – zwiększając kąt nachylenia, trzeba zachować odpowiednią odległość między kolejnymi rzędami paneli, inaczej będą one rzucać cień na siebie nawzajem, co może znacznie zmniejszyć ich powierzchnię użytkową i rzeczywistą moc. Do montażu należy stosować systemy pochodzące od jednego dostawcy i stanowiące całość – wszystkie części są wówczas precyzyjnie do siebie dopasowane (w innym przypadku mogą mieć niewystarczającą wytrzymałość i nieodpowiednie wymiary), wokół paneli zapewniona jest cyrkulacja powietrza niezbędna do ich prawidłowego działania, a odpowiednie rozwiązania zabezpieczają membranę dachową przed uszkodzeniem. 

fot1 systemy montazowe pv do roznych dachow plaskich

Fot. 1. System montażowy do różnych wykonań dachów płaskich: a) system podwyższony z lepszą cyrkulacją powietrza (źródło: Energy5), b) system do dachów zielonych (źródło: BayWa r.e.), c) panele zamontowane na dachu zielonym (źródło: BayWa r.e.)

Na rynku dostępne są też konstrukcje, które automatycznie regulują kąt nachylenia paneli PV względem słońca, a ich zastosowanie może zwiększyć produkcję energii o kilka procent w skali roku. Są one jednak wyraźnie droższe pod względem zakupu i montażu, wymagają cyklicznej konserwacji i są bardziej narażone na awarię czy przestój (zawierają części ruchome, które ulegają zużyciu). Lepszym rozwiązaniem jest zatem precyzyjne wyliczenie najlepszego kąta nachylenia dla danej lokalizacji. Przykładowo w 2019 roku w Katowicach przeprowadzono badania, w wyniku których stwierdzono, że dla paneli PV z krzemu amorficznego w okresie 1 grudnia–28 lutego optymalny kąt wynosi 73°, dla okresów 1 marca–30 kwietnia oraz 11 sierpnia–30 listopada kąt ten to 48°, a między 1 maja i 10 września maksymalna moc rzeczywista osiągana jest dla kąta 19° [3].

Panele nie powinny wystawać poza obrys dachu, gdyż mogą zostać zerwane. Haki do ich mocowania powinny być dobrane w odpowiedniej liczbie i dostosowane do rodzaju pokrycia dachu – jeśli nieprawidłowo dobrany hak opiera się na dachówce, może ją zdeformować, a nawet spowodować pęknięcie. Zbyt mała liczba haków może się wiązać z ich nadmiernym odkształceniem, co może grozić zniszczeniem instalacji w rejonach o zwiększonych opadach śniegu lub z silnymi wiatrami.

rys2 haki dachowe do montazu pv

Rys. 2. Haki dachowe do montażu PV na dachu pokrytym dachówkami ceramicznymi lub betonowymi; źródło: Vario

Należy również unikać długotrwałego zacienienia powierzchni paneli, które wpływa na obniżenie uzysków energii (mocy rzeczywistej), a także zagraża trwałości samej instalacji. Zacienienie może pochodzić nie tylko od drzew czy kominów oraz od nieprawidłowo rozmieszczonych innych paneli i ich konstrukcji, ale także od rys i uszkodzeń (nawet w skali mikro) na powierzchni panelu.

Problemy związane z zacienieniem i mikrouszkodzeniami paneli

Jednym z najczęstszych problemów związanych z pracą instalacji PV są tzw. hot spoty (gorące miejsca), czyli punkty nagrzewające się mocniej niż pozostałe (nawet do ponad 200°C) w wyniku wzrostu rezystancji. Mogą one prowadzić do skrócenia żywotności modułu PV oraz samozapłonu i pożaru. Powstają w miejscach długotrwałego miejscowego zacienienia (zachowując się jak odbiorniki energii) oraz w miejscach uszkodzeń, wynikających np. z niedoróbek produkcyjnych lub mikropęknięć.

Problem powstawania hot spotów w wyniku długotrwałego zacienienia paneli rozwiązano w ostatnich latach, dzieląc panele na stringi (szeregi) oraz stosując diody bocznikujące (bypassy, obejściowe). Dzięki diodom bocznikującym w przypadku częściowego zasłonięcia modułu odłączana jest tylko jego część, co zmniejsza wpływ zacienienia na spadek wydajności całej instalacji. Diody takie muszą być rozwiązaniami dobrej jakości, trzeba je także prawidłowo zamontować. W innym przypadku mogą się przegrzewać, co stanowi jeden z powodów występowania łuku elektrycznego, będącego główną przyczyną pożaru [4].

Mikropęknięcia – wciąż będące poważnym problemem instalacji PV – powstają wskutek stosowania rozwiązań niskiej jakości, a najczęściej w wyniku niewłaściwego traktowania paneli. Można tu wymienić nieuważny transport, stawanie na panelach czy chodzenie po nich, a także nieostrożny montaż – głównie zbyt mocne dokręcanie, czyli stosowanie nieodpowiednich (niezgodnych z zaleceniem producenta) momentów dokręcenia śrub mocujących – oraz niedbałą eksploatację, np. zbyt inwazyjne mycie lub odśnieżanie [4].

Mikropęknięć zwykle nie widać – ich wykrycie jest możliwe za pomocą badań kamerą termowizyjną, choć widocznym objawem są tzw. ślimacze ścieżki na panelach PV, czyli ciemne przebarwienia pojawiające się w ciągu 3–12 miesięcy w instalacji o niższej jakości, np. wykonanej z tańszych paneli, lub niestarannie zamontowanej [4]. Widocznym uszkodzeniem jest porysowanie paneli. Może ono spowodować niewielkie (miejscowe) zacienienie ogniw, a w przypadku większych rys – zniszczenie powłoki antyrefleksyjnej oraz przenikanie wilgoci i zanieczyszczeń do wnętrza modułu.

fot2 panele pv w obrazie elektroluminescencyjnym

Fot. 2. Panele w obrazie elektroluminescencyjnym [4]: a) nieuszkodzony, b) z mikrouszkodzeniami

W panelach gorszej jakości może dojść także do delaminacji, czyli odklejania się folii EVA zabezpieczającej ogniwa przed wilgocią w okolicach busbarów (szynoprzewodów odpowiedzialnych za przewodzenie prądu fotoelektrycznego). Powoduje to zmniejszenie przezroczystości modułu i jego zdolności do absorpcji światła słonecznego. Odklejona folia może łatwo ulec przedziurawieniu, co naraża ogniwo na wilgoć i korozję [4].

Zasady montażu falownika

Truizmem jest stwierdzenie, że dobry, wysokiej jakości falownik (inwerter prądu stałego DC na prąd zmienny AC) to serce instalacji PV. Odpowiada on nie tylko za przetwarzanie prądu DC/AC, ale też zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem napięcia w sieci oraz sygnalizuje szereg nieprawidłowości (np. awarię sieci AC czy upływ prądu do uziemienia), chroniąc przed ich skutkami dzięki wyłączeniu instalacji. Te wszystkie kluczowe zadania będą realizowane tylko w przypadku prawidłowego montażu – w przeciwnym wypadku nawet najlepsze urządzenie może się okazać nieskuteczne.

Falownik powinien się znajdować w odległości nie większej niż 10 m od paneli fotowoltaicznych. Wiąże się to przede wszystkim z wymaganiem zachowania spadku napięcia nieprzekraczającego 1%. Należy także ograniczyć wszelkie połączenia między modułami a falownikiem – im mniej miejsc zarabiania złączy, tym mniejsze ryzyko ich nieprawidłowego połączenia. Łączenie należy wykonywać za pomocą złączy pochodzących od jednego producenta o odpowiedniej renomie – mieszanie złączek od różnych producentów może spowodować niedopasowanie i nieprawidłowy styk, co skutkuje przepaleniem złączki, a nawet powstaniem łuku elektrycznego, który może być przyczyną pożaru.

Falownik należy łączyć z instalacją DC z jednej strony i AC z drugiej poprzez przewody solarne, których przekrój zależy od mocy instalacji – przyjmuje się, że w przypadku falownika o mocy od 3 do 7,5 kW należy zastosować kabel solarny o średnicy wewnętrznej 4 mm, natomiast w przypadku mocy falownika od 7,5 do 11 kW sprawdzi się kabel 6 mm. Falownik należy umieścić w pomieszczeniu chłodnym i suchym, a jednocześnie dobrze wentylowanym (zatem nie należy go zamykać np. w szafie) – można go więc montować w domu lub w piwnicy na niepalnej powierzchni ściany (nie na stropie!), zachowując odległość co najmniej 1 m od podłogi oraz przynajmniej 15–30 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Jeśli falowników jest więcej, powinny być one oddalone od siebie o co najmniej 0,5 m.

Jakość kabli solarnych

Moc rzeczywista mikroinstalacji PV uzależniona jest także od rodzaju, jakości i działania przewodów fotowoltaicznych (solarnych) zastosowanych do wykonania połączeń. Wszystkie kable solarne – użyte do połączenia modułów, połączenia instalacja–falownik oraz podłączeń po stronie prądu stałego – powinny spełniać wymagania określone w normie PN-EN 50618:2015-03 [5] oraz w normie branżowej ­N-SEP-E-004 [6]. Dobre kable solarne mają zwykle gwarancję na taki sam okres jak instalacja PV, czyli od 15 do 25 lat.

Kabel solarny ma większą średnicę niż typowy kabel elektryczny, żyła miedziana jest pokryta cyną, jego giętkość jest większa (zwykle używa się kabli o klasie giętkości 5 lub 6). Ma także podwójną izolację. Materiałem głównej warstwy izolacyjnej jest polietylen usieciowany (PE-x), a warstwy zewnętrznej – różne tworzywa sztuczne, jednak godne polecenia są tworzywa bezhalogenowe (niezawierające halogenów, czyli chloru, fluoru, bromu i jodu), z których w przypadku pożaru nie są emitowane toksyczne gazy – np. poliolefiny. Izolacja powinna także zapewniać odporność na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, grad, upały) oraz promieniowanie UV.

fot3 przekroj kabla solarnego

Fot. 3. Przekrój kabla solarnego w izolacji bezhalogenowej; źródło: Helukabel

Kable solarne mogą mieć zewnętrzną średnicę od 4,5 do ponad 28 mm i dobiera się je zawsze do konkretnej instalacji PV. Należy je układać odpowiednio napięte (z uwzględnieniem rozszerzalności temperaturowej wynikającej z nagrzewania się podczas przepływu prądu), tak by nie były zanurzone w wodzie lub narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Kable solarne można prowadzić w ziemi.

Ochrona odgromowa instalacji PV

Instalacja fotowoltaiczna powinna być połączona z instalacją odgromową (LPS – ang. Lightning Protection System) – połączenie wyrównawcze ma połączyć moduł PV oraz falownik z ziemią o zerowym napięciu. Instalacja odgromowa (uziemienie) chroni instalację PV przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna (m.in. wybuchem pożaru, porażeniem prądem, zniszczeniem instalacji i urządzeń elektrycznych). Urządzenia wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej od strony prądu stałego (falownik, rozdzielnica) są obowiązkowo wyposażane we własne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Prawidłowe uziemienie instalacji PV rozwiązuje także problem prądów błądzących, które jeszcze na początku lat 2000 powodowały istotne straty mocy paneli – nawet do 70%. Prądy błądzące (wywoływane przez różnicę potencjałów między uziemioną ramą a stringami modułów PV) powodowały zjawisko PID (Potential Induced Degradation), czyli degradację wywołaną napięciem. Obecnie na rynku dostępne są panele PV oznaczone jako „PID Free”, w przypadku których straty wynikające z prądów błądzących nie przekraczają 1%.

Zaleceniami do wykonania instalacji odgromowej są: dach z pokryciem metalowym, ryzyko wysokich strat materialnych i utraty życia, konieczność ochrony zabytku lub budynku/budowli ważnej dla kultury i sztuki oraz wysokie ryzyko wyładowań atmosferycznych w obiekt. Zmiany klimatyczne sprawiają, że przybywa anomalii pogodowych, w tym gwałtownych i częstych burz, dlatego dzisiejsze szacowanie częstotliwości wyładowań atmosferycznych uderzających w obiekt może być niemiarodajne w horyzoncie kilku–kilkunastu lat.

Jeśli budynek ma już instalację odgromową, należy objąć nią także całą instalację PV, w przeciwnym wypadku zgodnie z normą PN-EN 62305 [7] instalację należy uziemić odrębnie. Otwory w aluminiowych ramach modułów fotowoltaicznych należy wykorzystać do połączenia modułów przewodami uziemiającymi. Zgodnie z normą, przekrój kabla uziemiającego powinien wynosić co najmniej 16 mm2, a rezystancja uziemienia co do zasady nie powinna przekraczać wartości 10 Ω (chyba że zostały sprecyzowane inne, specjalne wytyczne). Uziemienie powinno się znajdować na głębokości co najmniej 3 m, przy czym o konkretnej wielkości decyduje tu rodzaj gruntu [6].

Ochrona przed przepięciami

Napięcie w sieci niskiego napięcia musi wynosić 230 V ± 10% (czyli od 207 do 253 V). Zbyt wysokie napięcie w sieci może być spowodowane za wysokim oporem (impedancją) związanym ze zbyt małym przekrojem przewodów łączących instalację fotowoltaiczną lub źle wykonanymi połączeniami tych przewodów albo ze zbyt wysoką mocą prądu przesyłaną do sieci z instalacji PV (ma to miejsce w przypadku za dużej instalacji u danego odbiorcy lub zbyt dużej liczby instalacji PV doprowadzających prąd do sieci w okolicy). Dlatego kluczowe jest zastosowanie wysokiej jakości ograniczników przepięć – rozwiązań chroniących instalację przed uszkodzeniem wynikającym z przekroczenia wartości maksymalnej napięcia, czy to z powodu nieprawidłowej pracy sieci, czy też wyładowań atmosferycznych.

fot4 elementy zabezpieczenia instalacji pv

Fot. 4. Przykładowe elementy zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej od strony DC: a) ogranicznik przepięć (źródło: Weidmüller), b) podstawa bezpiecznikowa (źródło: ETI Polam)

Ochrona przed zagrożeniem pożarowym

Instalacje fotowoltaiczne wymagają stosowania urządzenia odłączającego – wyłącznika pożarowego, który umożliwia odłączenie zasilania w razie pożaru i bezpieczną pracę straży pożarnej. Wyłączniki pożarowe blokują przepływ prądu z modułów fotowoltaicznych zaraz po wyłączeniu głównej rozdzielnicy. Po przywróceniu zasilania wyłącznik pożarowy ponownie łączy stringi fotowoltaiczne. Należy zawsze stosować rozwiązania wysokiej jakości i nie oszczędzać na nich!

Ze statystyk zgromadzonych przez europejskie instytuty badawcze (niemieckie TÜV Rheinland i Fraunhofer Institut für Solare Energiesysteme oraz brytyjski BRE National Solar Centre) wynika, że choć pożary instalacji fotowoltaicznych stanowią znacznie poniżej 1% pożarów występujących w budynkach mieszkalnych [8, 9], w ponad połowie przypadków powodowane są przez czynniki zewnętrzne (burze i wyładowania atmosferyczne), a wśród pozostałych przyczyn główną rolę odgrywają: nieprawidłowy montaż, obejmujący również błędy w doborze podzespołów, np. przewodów (18%), awarie urządzeń (17%) i błędy w projekcie (9%) [8].

Najczęściej występujące źródło pożaru stanowi łuk elektryczny – przepływ prądu przez powietrze między dwoma przewodnikami, którego temperatura wynosi nawet do 5000°C; powstająca znaczna ilość ciepła może doprowadzić do zniszczenia materiałów i wystąpienia pożaru. Łuk elektryczny pojawia się w instalacji elektrycznej w wyniku przerwania obwodu. W instalacjach PV nieprawidłowości powodujących przerwanie obwodu może wystąpić wiele – np. uszkodzenia przewodów powstałe w wyniku niestarannego montażu lub złej eksploatacji; niedopasowane, źle zamocowane lub wadliwe wtyczki prądu stałego; niestarannie wykonane zaciski śrubowe w rozdzielnicy czy falowniku; nieprecyzyjnie wykonane lub starzejące się połączenia lutowane; przegrzewanie się diod bocznikujących; mikropęknięcia ogniw i inne czynniki powodujące uszkodzenie modułów; źle dobrane lub zamontowane bezpieczniki prądu stałego oraz dopuszczenie do wpływu czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy kurz [8, 9].

Profilaktykę łuku elektrycznego stanowi prawidłowy i staranny w detalach montaż oraz zastosowanie kompatybilnych materiałów wysokiej jakości, przystosowanych do pracy z wysokim napięciem oraz w trudnych i zmiennych warunkach zewnętrznych – problematyczne może być bowiem nawet łączenie w jednej realizacji złączek od różnych producentów [2, 8, 9]. Dodatkowym zabezpieczeniem przed powstawaniem łuku elektrycznego jest zastosowanie w falowniku odpowiedniego modułu – podstawową funkcjonalnością jest przerywacz łuku elektrycznego (AFCI – Arc-Fault Circuit Interrupter), w który standardowo lub opcjonalnie wyposażone są niektóre falowniki dostępne na rynku. Rozwiązanie to wykrywa i wygasza łuk elektryczny w czasie poniżej 1 s, a jednocześnie informuje użytkownika o pojawieniu się niebezpiecznej sytuacji, co umożliwia ustalenie źródła problemu i interwencję (np. wymianę wadliwej części instalacji PV).

Dodatkowym zaleceniem w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla budynków nowych lub poddawanych gruntownemu remontowi jest odpowiednie wykonanie dachu pod względem odporności na ogień. MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej – rekomenduje zastosowanie niepalnej bariery, która w przypadku pożaru instalacji zapobiegnie przedostawaniu się ognia do wnętrza budynku, i wskazuje, że w domach jednorodzinnych w wielu wypadkach taką barierą może być izolacja cieplna z wełny mineralnej (niepalna, czyli o klasie reakcji na ogień co najmniej A2-s3, d0). Natomiast samo pokrycie dachu powinno mieć klasę odporności ogniowej REI 30 [10]. MIWO rekomenduje, by wartości takie znalazły się w przepisach warunków technicznych [11] – być może wymóg ten zacznie obowiązywać w niedalekiej przyszłości, a dachy domów jednorodzinnych będą zgodnie z literą prawa realizowane z myślą o fotowoltaice. Znowelizowana dyrektywa EPBD przewiduje, że wszystkie nowe budynki będą musiały być „gotowe na energetykę słoneczną”, czyli przygotowane do zainstalowania dachowej instalacji PV lub kolektorów słonecznych [12].

Literatura

  1. B. Szymański, Instalacje fotowoltaiczne, Globenergia 2023.
  2. J. Wiatr, Podstawy projektowania przydomowych systemów fotowoltaicznych. Niezbędnik elektryka, Grupa MEDIUM, Warszawa 2023.
  3. M. Pławecki, E. Rówiński, Ł. Płatkowski, B. Bzowski, Optymalizacja ustawień panelu fotowoltaicznego amorficznego w Katowicach, „Energetyka” 1/2019.
  4. M. Köntges, S. Kurtz, C. Packard, U. Jahn, K.A. Berger, K. Kato, T. Friesen, H. Liu, M. van Iseghem, Review of Failures of Photovoltaic Modules. Report IEA-PVPS T13­ 01:2014, IEA – International Energy Agency, 2014.
  5. PN-EN 50618:2015-03 Kable i przewody do systemów fotowoltaicznych
  6. N-SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa
  7. PN-EN 62305 Ochrona odgromowa.
  8. K. Prume, Viehweg Jochen, Assessing Fire Risks in Photovoltaic Systems and Developing Safety Concepts for Risk Minimization, Golden, 2018.
  9. Pester Steve, Crowder David, Fire and Solar PV Systems – Recommendations for the Photovoltaic Industry, Report No. P100874-1006, Issue 2.5, Building Research Establishment Ltd, Cornwall 2017.
  10. M. Hyjek, Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo pożarowe budynków, „Rynek Instalacyjny” 10/2023, www.rynekinstalacyjny.pl.
  11. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU 2022, poz. 1225).
  12. European Commission, Commission welcomes political agreement on new rules to boost energy performance of buildings across the EU, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6423 (dostęp: 20.02.2024).

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW

Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW Na koniec ubiegłego roku mieliśmy 1,4 mln mikroinstalacji OZE o mocy 11,3 GW

Na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE...

Na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 1,4 mln mikroinstalacji OZE, niemal w całości fotowoltaicznych, których moc wynosiła 11,3 GW – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Mikroinstalacje OZE stanowiły 17 proc. polskich mocy.

Redakcja news Photonica – nowy producent komponentów PV na polskim rynku

Photonica – nowy producent komponentów PV na polskim rynku Photonica – nowy producent komponentów PV na polskim rynku

Menlo Electric zostało pierwszym oficjalnym dystrybutorem produktów firmy Photonica – polskiego, dynamicznie rozwijającego się startupu technologicznego.

Menlo Electric zostało pierwszym oficjalnym dystrybutorem produktów firmy Photonica – polskiego, dynamicznie rozwijającego się startupu technologicznego.

Redakcja news Budżet programu „Energia dla wsi” większy o 2 mld zł

Budżet programu „Energia dla wsi” większy o 2 mld zł Budżet programu „Energia dla wsi” większy o 2 mld zł

Nowy zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld do 3 mld zł kwoty przeznaczonej na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich...

Nowy zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o zwiększeniu z 1 mld do 3 mld zł kwoty przeznaczonej na inwestycje w odnawialne źródła energii na terenach wiejskich w ramach programu priorytetowego „Energia dla wsi”.

Redakcja news Luneos Green Energy w ciągu roku zbuduje farmy PV i wiatrowe o mocy 167 MW

Luneos Green Energy w ciągu roku zbuduje farmy PV i wiatrowe o mocy 167 MW Luneos Green Energy w ciągu roku zbuduje farmy PV i wiatrowe o mocy 167 MW

Spółka Luneos Green Energy, wspomagana przez szwajcarski fundusz SUSI Partners, pozyskała finansowanie na budowę projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 167 MW.

Spółka Luneos Green Energy, wspomagana przez szwajcarski fundusz SUSI Partners, pozyskała finansowanie na budowę projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o łącznej mocy 167 MW.

Redakcja news NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji PV z magazynami energii na Podkarpaciu

NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji PV z magazynami energii na Podkarpaciu NFOŚiGW dofinansuje budowę instalacji PV z magazynami energii na Podkarpaciu

Prawie 4,4 mln zł dotacji i pożyczki pozwoli miejskiemu przedsiębiorstwu gospodarki komunalnej w Krośnie na budowę instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Przedsięwzięcie będzie sprzyjać...

Prawie 4,4 mln zł dotacji i pożyczki pozwoli miejskiemu przedsiębiorstwu gospodarki komunalnej w Krośnie na budowę instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii. Przedsięwzięcie będzie sprzyjać redukcji emisji dwutlenku węgla oraz wieloletniej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Redakcja news PGE Obrót oferuje fotowoltaikę z kredytem na zero procent

PGE Obrót oferuje fotowoltaikę z kredytem na zero procent PGE Obrót oferuje fotowoltaikę z kredytem na zero procent

PGE Obrót przygotowało kompleksową ofertę fotowoltaiki obejmującą fachowe doradztwo, montaż i obsługę instalacji fotowoltaicznych połączoną z kredytem oprocentowanym na zero procent.

PGE Obrót przygotowało kompleksową ofertę fotowoltaiki obejmującą fachowe doradztwo, montaż i obsługę instalacji fotowoltaicznych połączoną z kredytem oprocentowanym na zero procent.

Redakcja news Sympozjum SEP we Wrocławiu pt. „Projektowanie, budowa i eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych"

Sympozjum SEP we Wrocławiu pt. „Projektowanie, budowa i eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych" Sympozjum SEP we Wrocławiu pt. „Projektowanie, budowa i eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych"

Oddział Wrocławski SEP zaprasza na Sympozjum pt. „Projektowanie, budowa i eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych", które odbędzie się 17 października 2023 r. w budynku IASE przy ulicy Wystawowej...

Oddział Wrocławski SEP zaprasza na Sympozjum pt. „Projektowanie, budowa i eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych", które odbędzie się 17 października 2023 r. w budynku IASE przy ulicy Wystawowej 1 we Wrocławiu.

dr inż. Tomasz Bakoń Agrofotowoltaika – wybrane aspekty i szanse rozwoju

Agrofotowoltaika – wybrane aspekty i szanse rozwoju Agrofotowoltaika – wybrane aspekty i szanse rozwoju

W ostatniej dekadzie fotowoltaika była najszybciej rozwijającą się technologią wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W marcu 2022 r. światowa skumulowana moc zainstalowana w systemach...

W ostatniej dekadzie fotowoltaika była najszybciej rozwijającą się technologią wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W marcu 2022 r. światowa skumulowana moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych przekroczyła 1 TW.

Redakcja news Księgarnia techniczna poleca poradnik „Instalacje fotowoltaiczne”

Księgarnia techniczna poleca poradnik „Instalacje fotowoltaiczne” Księgarnia techniczna poleca poradnik „Instalacje fotowoltaiczne”

Książka dedykowana jest świadomym inwestorom, monterom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi.

Książka dedykowana jest świadomym inwestorom, monterom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi.

Redakcja news Projekt Solartechnik wchodzi na rynki zagraniczne

Projekt Solartechnik wchodzi na rynki zagraniczne Projekt Solartechnik wchodzi na rynki zagraniczne

Projekt Solartechnik to jeden z największych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce. Teraz firma z grupy Grenevia rozpoczyna ekspansję zagraniczną. Poza Niemcami, gdzie realizuje projekty PV o mocy...

Projekt Solartechnik to jeden z największych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce. Teraz firma z grupy Grenevia rozpoczyna ekspansję zagraniczną. Poza Niemcami, gdzie realizuje projekty PV o mocy około 580 MW, firma zarejestrowała swoje spółki w Rumunii, Francji i Hiszpanii.

news Fronius rusza z nową kampanią i zaprasza na spotkania

Fronius rusza z nową kampanią i zaprasza na spotkania Fronius rusza z nową kampanią i zaprasza na spotkania

Firma Fronius w nowej kampanii „We’re back” informuje o pełnej dostępności falowników, odpowiadając na zwiększony popyt na swoje produkty. Kampanii towarzyszy cykl spotkań adresowanych do instalatorów...

Firma Fronius w nowej kampanii „We’re back” informuje o pełnej dostępności falowników, odpowiadając na zwiększony popyt na swoje produkty. Kampanii towarzyszy cykl spotkań adresowanych do instalatorów w całej Polsce.

Redakcja news Budżet programu Mój Prąd wzrośnie o 450 mln zł

Budżet programu Mój Prąd wzrośnie o 450 mln zł Budżet programu Mój Prąd wzrośnie o 450 mln zł

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że budżet programu Mój Prąd zostanie powiększony o dodatkowe 450 mln zł. Zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię...

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że budżet programu Mój Prąd zostanie powiększony o dodatkowe 450 mln zł. Zainteresowanie dofinansowaniem dla osób, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej, jest wciąż bardzo duże.

Redakcja news Hiszpański sposób na zarządzanie energią w biurowcach

Hiszpański sposób na zarządzanie energią w biurowcach Hiszpański sposób na zarządzanie energią w biurowcach

Hiszpańska firma Wallbox opracowała system zarządzania energią elektryczną w biurowcach, zaprojektowany z myślą o budynkach, w których wdrożono nowoczesne rozwiązania energetyczne i transportowe. System...

Hiszpańska firma Wallbox opracowała system zarządzania energią elektryczną w biurowcach, zaprojektowany z myślą o budynkach, w których wdrożono nowoczesne rozwiązania energetyczne i transportowe. System pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 50 proc.

Redakcja news Grupa Hager z nowym zakładem produkcyjnym w woj. śląskim

Grupa Hager z nowym zakładem produkcyjnym w woj. śląskim Grupa Hager z nowym zakładem produkcyjnym w woj. śląskim

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, zakończył budowę obiektu o powierzchni 21 500 metrów kw. dla Grupy Hager – wiodącego dostawcy rozwiązań i usług w zakresie instalacji...

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, zakończył budowę obiektu o powierzchni 21 500 metrów kw. dla Grupy Hager – wiodącego dostawcy rozwiązań i usług w zakresie instalacji elektrycznych. Najnowsza fabryka Grupy Hager służyć będzie przede wszystkim do produkcji elektrycznych urządzeń zabezpieczających.

Fotowoltaika cz. 2 – pobierz bezpłatny poradnik

Fotowoltaika cz. 2 – pobierz bezpłatny poradnik Fotowoltaika cz. 2 – pobierz bezpłatny poradnik

Oddajemy w Państwa ręce kolejny ebook poświęcony zagadnieniom związanym z fotowoltaiką. Poruszamy w nim całe spektrum zagadnień – począwszy od ochrony odgromowej i przeciwpożarowej elementów instalacji...

Oddajemy w Państwa ręce kolejny ebook poświęcony zagadnieniom związanym z fotowoltaiką. Poruszamy w nim całe spektrum zagadnień – począwszy od ochrony odgromowej i przeciwpożarowej elementów instalacji fotowoltaicznych, przez problematykę dotyczącą bezpieczeństwa, po tematykę związaną z magazynami energii. Miłej lektury!

Redakcja news Orlen z nowymi inwestycjami w OZE w Wielkopolsce

Orlen z nowymi inwestycjami w OZE w Wielkopolsce Orlen z nowymi inwestycjami w OZE w Wielkopolsce

Spółka Energa Wytwarzanie, wchodząca w skład grupy Orlen, podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW w województwie wielkopolskim.

Spółka Energa Wytwarzanie, wchodząca w skład grupy Orlen, podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW w województwie wielkopolskim.

Tomasz Gorzelańczyk, Marcin Szkudniewski – SONEL S.A. Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych...

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Większa świadomość społeczna oraz branie odpowiedzialności rządów poszczególnych państw za otaczający nas klimat wymusza przesunięcie sektora energetycznego w stronę zielonej energii. Ponadto technologia ta stale się rozwija, co powoduje obniżenie kosztów. Jeśli dodamy do tego nieustanny...

Redakcja news Columbus Energy rozpoczyna współpracę ze spółką budującą domy

Columbus Energy rozpoczyna współpracę ze spółką budującą domy Columbus Energy rozpoczyna współpracę ze spółką budującą domy

Zgodnie z podpisaną umową, dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki – Columbus Energy S.A. oraz lider pierwotnego rynku domów – Extradom.pl Sp. z o.o. rozpoczęły roczną współpracę. Spółki będą realizować...

Zgodnie z podpisaną umową, dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki – Columbus Energy S.A. oraz lider pierwotnego rynku domów – Extradom.pl Sp. z o.o. rozpoczęły roczną współpracę. Spółki będą realizować wzajemnie usługi głównie w obszarze marketingu i wsparcia sprzedaży, aby dotrzeć ze swoją ofertą do klientów indywidualnych, czyli przyszłych właścicieli domów.

Redakcja news W programie "Mój Prąd" mogą się pojawić przydomowe elektrownie wiatrowe

W programie "Mój Prąd" mogą się pojawić przydomowe elektrownie wiatrowe W programie "Mój Prąd" mogą się pojawić przydomowe elektrownie wiatrowe

– Analizujemy, czy do programu "Mój Prąd" dołączyć kolejny komponent w postaci dofinansowania do małych przydomowych elektrowni wiatrowych – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony...

– Analizujemy, czy do programu "Mój Prąd" dołączyć kolejny komponent w postaci dofinansowania do małych przydomowych elektrowni wiatrowych – powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Stacjonarne analizatory jakości energii PQI-DA Smart w instalacjach z odnawialnymi źródłami energii

Stacjonarne analizatory jakości energii PQI-DA Smart w instalacjach z odnawialnymi źródłami energii Stacjonarne analizatory jakości energii PQI-DA Smart w instalacjach z odnawialnymi źródłami energii

Obecność w systemie elektroenergetycznym odnawialnych źródeł energii stała się już codziennością. Obecnie zainstalowana moc farm fotowoltaicznych wynosi aż 11 924 MW (listopad 2022), a instalacji wykorzystujących...

Obecność w systemie elektroenergetycznym odnawialnych źródeł energii stała się już codziennością. Obecnie zainstalowana moc farm fotowoltaicznych wynosi aż 11 924 MW (listopad 2022), a instalacji wykorzystujących energię wiatru – 7 864 MW. Najsilniejszy wzrost mocy zainstalowanej notują farmy fotowoltaiczne, gdzie na koniec 2019 roku moc zainstalowana wynosiła 477 MW, a już po roku osiągnęła poziom 887 MW. Wraz z najnowszymi planami Europejskiego Zielonego Ładu można spodziewać się dalszego rozwoju...

Tomasz Gorzelańczyk SONEL S.A. Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar

Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia,...

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia, jakości energii czy też – przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów – elektromobilności.

Redakcja news Photon Energy uruchomił dwie elektrownie PV w Rumunii

Photon Energy uruchomił dwie elektrownie PV w Rumunii Photon Energy uruchomił dwie elektrownie PV w Rumunii

Photon Energy Engineering Romania S.R.L. – rumuńska spółka z grupy Photon Energy, zajmująca się projektowaniem i budową instalacji fotowoltaicznych, przyłączyła do sieci dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne...

Photon Energy Engineering Romania S.R.L. – rumuńska spółka z grupy Photon Energy, zajmująca się projektowaniem i budową instalacji fotowoltaicznych, przyłączyła do sieci dwie kolejne elektrownie fotowoltaiczne w Rumunii o łącznej mocy 9,5 MWp.

Redakcja news ENTSO-E: w czerwcu dalszy spadek zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej

ENTSO-E: w czerwcu dalszy spadek zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej ENTSO-E: w czerwcu dalszy spadek zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej

Jak podaje platforma ENTSO-E, w czerwcu 2023 r., podobnie jak w maju, odnotowano w Polsce spadki w zużyciu i produkcji energii elektrycznej. W tym miesiącu po raz pierwszy w strukturze produkcji udział...

Jak podaje platforma ENTSO-E, w czerwcu 2023 r., podobnie jak w maju, odnotowano w Polsce spadki w zużyciu i produkcji energii elektrycznej. W tym miesiącu po raz pierwszy w strukturze produkcji udział elektrowni węglowych wyniósł poniżej 40 proc. Największy procentowy wzrost należał do instalacji spalających biomasę, a największy spadek zanotowały elektrownie wiatrowe.

dr inż. Piotr Biczel Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków

Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków

W artykule rozważone zostały podstawowe problemy wykonania elektrowni słonecznej w budynku. We wprowadzeniu przedstawione zostały cele budowy elektrowni słonecznych w budynkach. Następnie został omówiony...

W artykule rozważone zostały podstawowe problemy wykonania elektrowni słonecznej w budynku. We wprowadzeniu przedstawione zostały cele budowy elektrowni słonecznych w budynkach. Następnie został omówiony udział energii słonecznej w bilansie energetycznym budynku. Kolejna część przedstawia podstawowe składniki kosztów i przychodów w zależności od sposobu przyłączenia elektrowni do sieci. Dalsza część artykułu porusza zagadnienia posadowienia elektrowni na budynku oraz powiązania z siecią elektryczną.

Wybrane dla Ciebie

Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych? Jak przetestować stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź!

Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź! Promocja na kamery termowizyjne - sprawdź!

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA » Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV » Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej » Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania » Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania » Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500? Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Transformator rozdzielczy 2TRR

Transformator rozdzielczy 2TRR Transformator rozdzielczy 2TRR
  • Dystrybutor

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
  • Producent

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
Czytaj całość »

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać? Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy » Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami » Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Najnowsze produkty i technologie

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Janusz Proniewicz, TRONIA Sp. z o.o. Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Jak się robi urządzenia dla energetyki? Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...

AKS ZIELONKA news AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024! AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

Rafil Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu? Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Awex Sp. z o.o. news AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Sebastian Wasztan – Elektroenergetyka Serwis Sp. z o.o., Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

INCOBEX Sp. z o.o. news Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024 Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

Relpol S.A. news RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL na Targach ENERGETAB 2024 RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

Elektromontaż Rzeszów SA news Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024 Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać...

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.

ORMAZABAL POLSKA Sp. z o.o. news Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal na targach ENERGETAB 2024 Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB! Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

De Dietrich news Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM! Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie? Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.

ELEKTROBUD P.S.A. Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.

Łączy Nas Napięcie Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.

EcoFlow ARS Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...

Bartosz Fijałkowski, SONEL S.A. Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500 Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.

HSK DATA Ltd Sp. z o.o. Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.

Redakcja news Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji! Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!

Orlen Paliwa Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.

onelectro.pl Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.

TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK SP. Z O.O. Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli...

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli jakości, w zakładach produkcyjnych. GW Instek oferuje produkty do każdej z tych aplikacji.

Michał Przybylski – EVER Sp. z o.o. Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów

Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów Dodatkowe funkcjonalności UPS-ów

Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w...

Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w jego funkcjonowaniu jest zapewnienie ciągłości oraz prawidłowych parametrów zasilania elektrycznego, czyli dostarczenie energii o właściwej jakości. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest podtrzymanie zasilania podczas zaników napięcia sieciowego oraz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji...

Tomasz Gorzelańczyk, Marcin Szkudniewski – SONEL S.A. Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT Bezpieczeństwo w fotowoltaice – pomiary instalacji zestawem Sonel PVM-1020 KIT

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych...

Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Większa świadomość społeczna oraz branie odpowiedzialności rządów poszczególnych państw za otaczający nas klimat wymusza przesunięcie sektora energetycznego w stronę zielonej energii. Ponadto technologia ta stale się rozwija, co powoduje obniżenie kosztów. Jeśli dodamy do tego nieustanny...

Elektromontaż Rzeszów SA Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego” Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować...

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować się cechami, które ograniczą skutki zderzenia z pojazdem oraz wtórne skutki zderzenia. Niemal wszyscy na co dzień korzystamy z różnych środków transportu: komunikacji miejskiej, samochodu, motocykla czy roweru, ale każdy z nas po opuszczeniu pojazdu czy zejściu z jednośladu staje się pieszym....

Finder Polska Sp. z o.o. Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych

Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych Yesly – komfort sterowania w obiektach budowlanych

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących...

W obecnych czasach od automatyki budynkowej nie da się uciec. Chcąc nie chcąc, znajdzie się ona w naszych domach. Finder, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi budujących nowe domy czy też modernizujących stare, prezentuje system Yesly, czyli niewidzialne elementy wykonawcze, które zapewnią automatyzację pewnych urządzeń w naszych domach.

APATOR SA, Szymon Bendlewski, Menedżer Produktu Apator SA Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii

Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii Sterowniki SPV dla farm fotowoltaicznych pozwalające na bezpieczne i zoptymalizowane wykorzystanie zielonej energii

Wyzwania związane z ochroną środowiska, poparte działaniami legislacyjnymi i wymuszane rosnącymi cenami energii oraz technicznymi ograniczeniami w systemach elektroenergetycznych skłaniają do coraz większej...

Wyzwania związane z ochroną środowiska, poparte działaniami legislacyjnymi i wymuszane rosnącymi cenami energii oraz technicznymi ograniczeniami w systemach elektroenergetycznych skłaniają do coraz większej uwagi na kwestie związane z wykorzystaniem energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł alternatywnych takich jak energia słoneczna i wiatrowa.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.