elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Konstrukcje do montażu paneli fotowoltaicznych

Przegląd dostępnych rozwiązań

Przykład zastosowania konstrukcji na dach płaski w orientacji południowej. System mieszany: balastowy oraz wklejany, fot. BAKS

Przykład zastosowania konstrukcji na dach płaski w orientacji południowej. System mieszany: balastowy oraz wklejany, fot. BAKS

Branża fotowoltaiczna dynamicznie się rozwija – coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na montaż własnej instalacji. Aby przedsięwzięcie to było sensowne i opłacalne, trzeba dobrze rozważyć, gdzie taką instalację zamontować i w jaki sposób to zrobić. Ważną kwestią jest więc wybór odpowiedniej konstrukcji do montażu instalacji PV.

W maju 2022 r. produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki w naszym kraju osiągnęła rekordowo wysoki poziom 1,213 tys. GWh. Z kolei w dniu 7 września 2022 r. po godzinie 12 zainstalowane w Polsce elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą ponad 6,71 GW – była to najwyższa generacja w historii polskiej fotowoltaiki. Miejmy nadzieję, że jest to już stały trend, który w znacznym stopniu wzmocji polską elektroenergetykę. Elektrownie fotowoltaiczne dają bowiem wiele korzyści – przede wszystkim nie szkodzą środowisku, a uzyskiwana z nich energia jest znacznie tańsza niż ta pochodząca ze spalania tradycyjnych paliw.

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Są to: moduły (panele) fotowoltaiczne, inwerter (inaczej falownik), który zamienia pozyskiwany z instalacji prąd stały na prąd zmienny, okablowanie i konstrukcja wsporcza, na której zamocowane są panele. Konstrukcja ta pełni niezwykle ważną funkcję, ponieważ tworzy szkielet, który utrzymuje całą instalację. Dobrze dobrana, wykonana i umocowana zapewnia nie tylko optymalne ułożenie modułów względem stron świata oraz optymalny kąt padania promieni słonecznych, ale także stabilność całej instalacji, jej trwałość i odporność na szkodliwe czynniki atmosferyczne oraz bezawaryjną i bezobsługową eksploatację przez długi czas.

Jak wybrać najlepszą konstrukcję

Istnieje kilka rodzajów konstrukcji do paneli fotowoltaicznych – w zależności od miejsca ich montażu (dach lub grunt), rodzaju dachu (płaski lub skośny) oraz typu jego pokrycia (blachówka, dachówka, gont, blacha trapezowa, papa itp.), a także materiału, z którego jest wykonana sama konstrukcja. Materiał ten musi być trwały, odporny na korozję i zapewniać bezpieczeństwo całej instalacji PV. Bardzo dobrymi opiniami cieszą się zwłaszcza systemy wsporcze wykonane z aluminium albo stali nierdzewnej i pokryte innowacyjną powłoką Magnelis®, która chroni przed korozją znacznie lepiej i dłużej niż wyroby ocynkowane. Decydującym czynnikiem jest wyjątkowy skład materiału Magnelis® (3% magnezu i 3,5% aluminium), co w efekcie daje bardzo zwartą, stabilną i trwałą powłokę ochronną. Końcowym rezultatem jest bardzo skuteczna ochrona antykorozyjna nawet w najbardziej wymagającym i niesprzyjającym środowisku. W Polsce stosowane są też inne powłoki alternatywne do Magnelisu tj. Magi Zinc (Tata Steel), Posmac (Posco). Konstrukcje wolnostojące ze stali ocynkowanej ogniowo są obecnie jednymi z najdroższych na rynku ze względu na wysokie ceny stali oraz usług cynkowania ogniowego. Powłoki te wykazują słabsze parametry antykorozyjne niż powłoki Magnelis. Oprócz tego w sprzedaży można też spotkać konstrukcje ze stali kwasoodpornej czy galwanizowanej.

Wybierając konkretny produkt, warto sprawdzić, czy posiada on certyfikaty potwierdzające wysoką jakość (np. certyfikat TÜV Rheinland) albo spełnia wymagane normy – w przypadku konstrukcji pod panele fotowoltaiczne najważniejszą normą jest europejska norma EN 1090-1:2009+A1:2011.

Na co jeszcze zwracać uwagę przed zakupem? Każda konstrukcja pod panele fotowoltaiczne składa się z kilku części – w zależności od modelu mogą być to większe lub mniejsze segmenty, które są ze sobą później łączone. Jeżeli fragmenty segmentów konstrukcji PV są ze sobą zespawane, to trzeba zwrócić uwagę na regularność spoiny spawalniczej. Dobrze zespawana konstrukcja PV powinna być przez lata odporna na silne porywy wiatru. Kolejną ważną rzeczą jest spasowanie samych segmentów konstrukcji – po złożeniu musi być ona stabilna, ponieważ chwiejny stelaż PV nie będzie w stanie utrzymać pożądanego kąta nachylenia paneli oraz stwarza zagrożenie dla mieszkańców obiektu. Ryzyko zerwania paneli fotowoltaicznych występuje również w przypadku nieodpowiedniego dopasowania rozmiaru klem końcowych do grubości modułów.

Także akcesoria do instalacji fotowoltaicznej muszą być najwyższej jakości – ważny jest zarówno wybór kabli, które zapewnią bezpieczne i szybkie poprowadzenie okablowania elektrycznego, jak też korytek kablowych do właściwego zarządzania przewodami, ponieważ nieodpowiednie zarządzanie może doprowadzić do poważnych problemów. Korytka kablowe muszą być bardzo trwałe, aby nawet przy wieloletniej eksploatacji gwarantowały skuteczne zabezpieczenie przewodów, m.in. przed czynnikami zewnętrznymi (np. koryta kablowe Baks wykonane ze stali w powłoce Magnelis).

Konstrukcje dachowe

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, bezwzględnie należy wziąć pod uwagę stan techniczny dachu oraz całego budynku, dobry dostęp do powierzchni dachu oraz otoczenie budynku – wysokie drzewa czy bloki mieszkalne znajdujące się w sąsiedztwie instalacji PV mogą bowiem powodować okresowe zacienienie paneli fotowoltaicznych, przez co ich praca stanie się mniej wydajna.

Konstrukcje na dachy skośne

Konstrukcje fotowoltaiczne na dachu skośnym montować można zarówno wtedy, gdy jest on pokryty blachodachówką, dachówką ceramiczną, blachą trapezową, blachą łączoną na rąbek, jak i papą czy gontem bitumicznym. W zależności od rodzaju pokrycia dachowego należy wybrać odpowiedni system montażowy. Konstrukcje fotowoltaiczne na dachy skośne są inwazyjne, to znaczy system mocowania wymaga ingerencji w poszycie dachowe – są mocowane do dachu za pomocą śrub, wkrętów lub szpilek. Na przykład montaż konstrukcji na dachu pokrytym blachodachówką może odbywać się za pomocą wkrętów z podwójnym gwintem – to specjalnie wykonane śruby mocowane do krokwi drewnianych, które przechodzą przez powierzchnię blachy. Na śrubę przykręcany jest adapter, na którym montowana jest szyna w postaci profilu aluminiowego, która stanowi podstawę do montażu modułów fotowoltaicznych. Śruby i nakrętki uchwytów wykonane są zwykle ze stali nierdzewnej. Uszczelnienie powierzchni dachu zapewniają np. podkładki z gumą EPDM, dokręcane nakrętkami.

Na dachach pokrytych blachą trapezową konstrukcje fotowoltaiczne są mocowane bezpośrednio do poszycia. W przypadku dachów pokrytych papą lub gontem bitumicznym popularnym rozwiązaniem są uchwyty (haki) ze stali nierdzewnej w kształcie litery L, które są przykręcane bezpośrednio do drewnianej konstrukcji dachu. Zazwyczaj stosuje się wtedy dodatkowe uszczelnienia pomiędzy podłożem bitumicznym a dolną powierzchnią haka. Elementy montażowe, które są wykorzystywane do montażu konstrukcji fotowoltaicznych – klemy, szyny, łączniki itd. – też oczywiście muszą być dobrze zabezpieczone przed korozją, np. wykonane z anodowanego aluminium.

Istotny jest również materiał, z którego wykonana jest konstrukcja – musi być ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, ale powinna też utrzymać ciężar przymocowanych do nich modułów PV.

bruk bet

Instalacja fotowoltaiczna na dachu skośnym, fot. Bruk-Bet Nieciecza

solar panels

Montaż paneli do konstrukcji wsporczej zainstalowanej na dachu skośnym, fot. Solar Panels

Konstrukcje na dachy płaskie

Głównym zadaniem takiej konstrukcji jest uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych. W przypadku dachów płaskich można wybierać między systemami inwazyjnymi – co wymaga dużej precyzji przy nawiercaniu otworów oraz dokładnego doszczelnienia tych miejsc po montażu – a systemami nieinwazyjnymi, czyli bez ingerencji w poszycie.

Nieinwazyjnym typem konstrukcji są systemy balastowe (dociążane). Ich montaż jest łatwiejszy i mniej ryzykowny, ponieważ nie muszą być one przykręcane do dachu – odpowiednie trzymanie i stabilność zapewniają betonowe bloczki obciążające konstrukcję. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w takim przypadku dach musi unieść dodatkowe obciążenie.

Wielkość balastu na dachu płaskim powinna być potwierdzona przez konstruktora z uprawnieniami, z uwzględnieniem strefy wiatrowej, w której ma się znajdować instalacja. Dopiero po ustaleniu wielkości balastu należy dobierać sposób przytwierdzenia konstrukcji do poszycia dachu. Największy balast występować będzie na obrzeżach dachu, najmniejszy natomiast w jego głębi.

baks

Przykład zastosowania konstrukcji na dach płaski w orientacji południowej. System mieszany: balastowy oraz wklejany, fot. BAKS

Do wykonania prawidłowego i bezpiecznego projektu instalacji fotowoltaicznej na dach płaski można użyć specjalnie przeznaczonego do tego narzędzia, jakim jest Solar-Planit. Dzięki temu programowi, wprowadzając odpowiednie dane, można wyliczyć wiele ważnych parametrów, takich jak obciążenie kg/m2, nacisk na poszycie dachu w kN w konkretnych sekcjach oraz sporządzić plan balastowania.

bayware2

Bezpłatne narzędzie do planowania instalacji PV, oparte na przeglądarce internetowej, fot. BayWare Solar Systems

Konstrukcja montażowa novotegra na dachy płaskie oferuje elastyczny montaż i proste balastowanie z orientacją południową lub wschód–zachód (montaż jednowarstwowy i dwuwarstwowy). Elementy systemu wykonane są z wysokiej jakości materiałów, testowanych w tunelach aerodynamicznych. Zaletą systemu novotegra jest jedna z najszerszych na rynku szyna podstawowa z zaokrąglonymi krawędziami, która pozwala równomiernie przenieść nacisk balastu na poszycie dachu, np. membranę, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia. Możliwy jest także specjalnie opracowany system montażu na dachy zielone.

bayware 1

Konstrukcja montażowa novotegra na dachu płaskim, fot. BayWare Solar Systems

bayware3

Montaż konstrukcji novotegra, źródło: www.meraner-hauser.com

Istnieją również systemy samonośne, które nie wymagają przykręcania konstrukcji do powierzchni dachu ani dużej ilości balastu dociążającego, bo ich aerodynamiczna budowa pozwala na zastosowanie dociążenia jedynie na obrzeżach instalacji. Wysoka aerodynamika wiąże się jednak z koniecznością zastosowania niskich kątów nachylenia (maksymalnie 15°). Nowatorskim rozwiązaniem wśród systemów samonośnych są konstrukcje montowane bezinwazyjnie – poprzez klejenie lub zgrzewanie – na dachach płaskich pokrytych membraną hydroizolacyjną.

baks fot2

Konstrukcja na dachy płaskie przeznaczona do paneli z wymaganym montażem po długim boku panelu. Konstrukcja może być balastowa, wklejana lub kotwiona, fot. BAKS

konstrukcja balastowa corab

System Corab PB-068 – konstrukcja balastowa na dach płaski, wykonana z wysokiej klasy aluminum oraz stali nierdzewnej. Pozwala na orientację modułów na południe, fot. Corab

W artykule:

  • Jak wybrać najlepszą konstrukcję
  • Konstrukcje na dachy skośne
  • Konstrukcje na dachy płaskie
  • Konstrukcje wolnostojące
  • Carport, czyli wiata fotowoltaiczna
  • Trackery  konstrukcje podążające za słońcem
Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Aukcje projektów fotowoltaicznych

Aukcje projektów fotowoltaicznych Aukcje projektów fotowoltaicznych

Najbliższa aukcja OZE dla projektów fotowoltaicznych (PV) i wiatrowych powyżej 1 MW odbędzie się 5 grudnia 2019 roku, a aukcja dla projektów poniżej 1 MW zaplanowana jest na 10 grudnia 2019. Aukcję wygrywają...

Najbliższa aukcja OZE dla projektów fotowoltaicznych (PV) i wiatrowych powyżej 1 MW odbędzie się 5 grudnia 2019 roku, a aukcja dla projektów poniżej 1 MW zaplanowana jest na 10 grudnia 2019. Aukcję wygrywają uczestnicy, których oferty łącznie nie przekroczyły 100% ilości (lub wartości) energii OZE określonej w ogłoszeniu o aukcji i 80% ilości energii objętej wszystkimi ofertami. Oferty są szeregowane pod względem ceny, a następnie zawsze co najmniej 20% złożonych ofert, pod względem ilości zaoferowanej...

Redakcja news Tomaszów Mazowiecki chce wprowadzić ulgę od podatku w zamian za panele PV

Tomaszów Mazowiecki chce wprowadzić ulgę od podatku w zamian za panele PV Tomaszów Mazowiecki chce wprowadzić ulgę od podatku w zamian za panele PV

W Tomaszowie Mazowieckim właściciele budynków mieszkalnych lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

W Tomaszowie Mazowieckim właściciele budynków mieszkalnych lub ich części podłączonych do instalacji fotowoltaicznej będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Redakcja news Ułatwienia dla branży fotowoltaicznej przy programie „Mój Prąd”

Ułatwienia dla branży fotowoltaicznej przy programie „Mój Prąd” Ułatwienia dla branży fotowoltaicznej przy programie „Mój Prąd”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej w celu uregulowania zasad współpracy i optymalizacji procesu składania wniosków...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał porozumienie z pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej w celu uregulowania zasad współpracy i optymalizacji procesu składania wniosków w programie „Mój Prąd”.

Redakcja news Instalacje fotowoltaiczne na budynku kampusu Uniwersytetu w Bydgoszczy

Instalacje fotowoltaiczne na budynku kampusu Uniwersytetu w Bydgoszczy Instalacje fotowoltaiczne na budynku kampusu Uniwersytetu w Bydgoszczy

Na budynku kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zamontowano dwie instalacje fotowoltaiczne, które będą mogły wyprodukować 40 tys. KWh energii elektrycznej. Spowoduje to obniżenie...

Na budynku kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zamontowano dwie instalacje fotowoltaiczne, które będą mogły wyprodukować 40 tys. KWh energii elektrycznej. Spowoduje to obniżenie emisji dwutlenku węgla o ponad 30 ton rocznie.

Redakcja news W jakim stanie jest najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie?

W jakim stanie jest najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie? W jakim stanie jest najstarsza instalacja fotowoltaiczna w Europie?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, najstarszy system fotowoltaiczny podłączony do sieci w Europie to ten w Szwajcarii, działający od 1982 roku. Wchodzące w jego skład moduły są co jakiś czas badane pod...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, najstarszy system fotowoltaiczny podłączony do sieci w Europie to ten w Szwajcarii, działający od 1982 roku. Wchodzące w jego skład moduły są co jakiś czas badane pod kątem powstałych uszkodzeń i osiąganych uzysków energii. Jak wygląda ich wydajność po ponad 35 latach eksploatacji?

Redakcja news Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa

Grupa Energa wdraża innowacyjną technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, polegającą na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Wykonawcą jest Energa OZE SA. W ramach programu NFOŚiGW...

Grupa Energa wdraża innowacyjną technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, polegającą na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Wykonawcą jest Energa OZE SA. W ramach programu NFOŚiGW „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce” spółka złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie wspomnianej inwestycji.

Redakcja news Jaki będzie przyrost mocy w energetyce wiatrowej?

Jaki będzie przyrost mocy w energetyce wiatrowej? Jaki będzie przyrost mocy w energetyce wiatrowej?

WindEurope opublikował raport, w którym prognozuje wysoką niepewność co do tempa przyrostu mocy wiatrowych w najbliższych latach. Do końca 2023 r. może ich przybyć od 67 GW do 112 GW.

WindEurope opublikował raport, w którym prognozuje wysoką niepewność co do tempa przyrostu mocy wiatrowych w najbliższych latach. Do końca 2023 r. może ich przybyć od 67 GW do 112 GW.

mgr inż. Julian Wiatr Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych

Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych

Coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego i związana z tym budowa instalacji fotowoltaicznych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, wydawnictwo Grupa...

Coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego i związana z tym budowa instalacji fotowoltaicznych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, wydawnictwo Grupa MEDIUM wydało książkę pt. „Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych”, autorstwa Mariusza Tomasza Sarniaka, pracownika naukowo-dydaktycznego filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

mgr inż. Julian Wiatr Ogniwa słoneczne, wpływ środowiska naturalnego na ich pracę

Ogniwa słoneczne, wpływ środowiska naturalnego na ich pracę Ogniwa słoneczne, wpływ środowiska naturalnego na ich pracę

W związku z wyczerpującymi się zasobami surowców kopalnych pojawiło się bardzo duże zainteresowanie wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Wykorzystanie źródeł fotowoltaicznych...

W związku z wyczerpującymi się zasobami surowców kopalnych pojawiło się bardzo duże zainteresowanie wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Wykorzystanie źródeł fotowoltaicznych stało się powszechne i jest uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie. Na rynku księgarskim dostępnych jest kilka publikacji przybliżających tę tematykę i obejmujących zagadnienia praktyczne, traktujących wzmiankowo zagadnienia związane z ich budową i wpływem środowiska na ich działanie.

mgr inż. Julian Wiatr Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

W 2016 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się książka pt. „Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne”, autorstwa dr. hab. inż. Macieja Sibińskiego oraz dr inż. Katarzyny Znajdek, pracowników...

W 2016 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się książka pt. „Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne”, autorstwa dr. hab. inż. Macieja Sibińskiego oraz dr inż. Katarzyny Znajdek, pracowników naukowych Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektroniki Politechniki Łódzkiej. Fotowoltaika, która na przestrzeni minionych kilku lat stała się powszechna, dotyczy dwóch zagadnień: energetyki oraz ochrony środowiska. W wyniku promieniowania słonecznego pochłanianego przez elementy fotowoltaiczne...

Redakcja news Kolejna hydroelektrownia będzie zmodernizowana

Kolejna hydroelektrownia będzie zmodernizowana Kolejna hydroelektrownia będzie zmodernizowana

Hydroelektrownia w Gałąźni Małej przejdzie modernizację i zostanie unowocześniona. Celem modernizacji jest utrzymanie w dobrym stanie eksploatacyjnym tego unikatowego obiektu oraz zwiększenia wolumenu...

Hydroelektrownia w Gałąźni Małej przejdzie modernizację i zostanie unowocześniona. Celem modernizacji jest utrzymanie w dobrym stanie eksploatacyjnym tego unikatowego obiektu oraz zwiększenia wolumenu czystej ekologicznie energii produkowanej przez Energa.

Redakcja news W 2018 r. 14 proc. energii elektrycznej pochodziło z energetyki wiatrowej

W 2018 r. 14 proc. energii elektrycznej pochodziło z energetyki wiatrowej W 2018 r. 14 proc. energii elektrycznej pochodziło z energetyki wiatrowej

Według danych stowarzyszenia WindEurope w 2018 roku 14 proc. energii elektrycznej w Europie pochodziło ze źródeł wiatrowych. To wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Według danych stowarzyszenia WindEurope w 2018 roku 14 proc. energii elektrycznej w Europie pochodziło ze źródeł wiatrowych. To wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2017 roku.

Redakcja Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki? Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii, że w przyszłorocznych...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii, że w przyszłorocznych aukcjach dla odnawialnych źródeł energii zostanie udostępniony budżet mający pozwolić na uruchomienie instalacji o mocy około 2,5 GW.

Redakcja Projekty Wiatrowe w Polsce 2018

Projekty Wiatrowe w Polsce 2018 Projekty Wiatrowe w Polsce 2018

Instytut Energetyki Odnawialnej zaktualizował bazę danych projektów wiatrowych w Polsce w 2018 roku. Baza przedstawia obraz rynku projektów sektora wiatrowego rozwijanych przez deweloperów i odpowiednio...

Instytut Energetyki Odnawialnej zaktualizował bazę danych projektów wiatrowych w Polsce w 2018 roku. Baza przedstawia obraz rynku projektów sektora wiatrowego rozwijanych przez deweloperów i odpowiednio zaawansowanych, które mają wydane warunki przyłączenia, zawarte umowy przyłączeniowe, a w pewnej części mają już wydane pozwolenia budowlane, ale nie znajdują się jeszcze w fazie zaawansowanej realizacji.

Redakcja Chodzenie wytwarza energię elektryczną

Chodzenie wytwarza energię elektryczną Chodzenie wytwarza energię elektryczną

Z raportu IEA wynika, że już na początku tego na świecie zużyto 75 proc. prądu, który miał wystarczyć na kolejne kilkanaście lat. Dlatego na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, w których rolę baterii...

Z raportu IEA wynika, że już na początku tego na świecie zużyto 75 proc. prądu, który miał wystarczyć na kolejne kilkanaście lat. Dlatego na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, w których rolę baterii ma spełnić człowiek. Zwykły ruch może stanowić niewyczerpane źródło energii, zasilić miasta, a także oświetlić pomieszczenia. Co więcej, pojawiła się już odzież z wkładkami, które wytwarzają prąd dzięki ruchom ciała użytkownika. Brytyjscy naukowcy opracowali natomiast wykładzinę, która przetwarza energię...

Redakcja Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku

Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku

W ubiegły piątek 14 września zostały ogłoszone pierwsze aukcje OZE, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na aukcje OZE dla nowych instalacji, w tym fotowoltaicznych musimy jeszcze poczekać. W Sejmie,...

W ubiegły piątek 14 września zostały ogłoszone pierwsze aukcje OZE, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na aukcje OZE dla nowych instalacji, w tym fotowoltaicznych musimy jeszcze poczekać. W Sejmie, w czerwcu br. Pan Minister Grzegorz Tobiszowski – Wiceminister Energii odpowiedzialny za OZE po raz pierwszy przyznał, że realizacja polskiego celu OZE na rok 2020 jest zagrożona i należało oczekiwać działań Ministerstwa Energii (ME) korygujących spadkowe trendy udziałów energii z OZE.

Redakcja Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech

Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne odnotowują kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych...

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne odnotowują kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych elektrowni z powodu możliwego przegrzania. Co więcej, powstrzymują dalszy wzrost cen energii. Gdy w ostatnich dniach w Polsce zapotrzebowanie na moc przekraczało rekordowy poziom 23 GW, w tym samym czasie niemieckie elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą zbliżającą się do 25 GW - podaje portal...

Redakcja W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia?

W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia? W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia?

Poznańska firma Lerta stworzyła automatycznie samobilansującą się wirtualną elektrownię, która umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie podażą i popytem na rynku energii. Platforma pozwala m.in. minimalizować...

Poznańska firma Lerta stworzyła automatycznie samobilansującą się wirtualną elektrownię, która umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie podażą i popytem na rynku energii. Platforma pozwala m.in. minimalizować koszty związane z bilansowaniem i redukcją zapotrzebowania. W dalszy rozwój technologii, adresowanej przede wszystkim do dużych sprzedawców energii, 2,5 miliona złotych zainwestowały właśnie fundusze PGE Ventures i ValueTech.

Redakcja Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Nowość wydawnicza! Poradnik „Instalacje fotowoltaiczne” to książka dedykowana świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku...

Nowość wydawnicza! Poradnik „Instalacje fotowoltaiczne” to książka dedykowana świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi.

Redakcja Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych? Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile teraz kosztują moduły fotowoltaiczne i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Redakcja Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce

Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce

Wywodzący się z Litwy deweloper Sun Investment Group uruchomił swoją pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię w systemie aukcyjnym. Plany w polskim sektorze PV Litwini mają...

Wywodzący się z Litwy deweloper Sun Investment Group uruchomił swoją pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię w systemie aukcyjnym. Plany w polskim sektorze PV Litwini mają dużo ambitniejsze.

Redakcja Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r. Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym...

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym kraju wyprodukowano o 4 proc. mniej energii elektrycznej, a jej zużycie pozostało na takim samym poziomie. Jednak uwagę zwraca niezwykle duży spadek produkcji energii elektrycznej w OZE w maju 2018 r., która w porównaniu z kwietniem spadała o 24 proc. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w...

Redakcja PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji

PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale 2018 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych PGE przekroczyła 10 tys. Przyłączenia OZE w sieci tego operatora to niemal...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale 2018 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych PGE przekroczyła 10 tys. Przyłączenia OZE w sieci tego operatora to niemal wyłącznie fotowoltaika.

Redakcja Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018 Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które...

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii...

Wybrane dla Ciebie

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV? Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE »

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE » Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE »

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online » Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia?

Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia? Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej? Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę!

Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę! Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę!

Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań »

Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań » Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań »

Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - ile to kosztuje? Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii » Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki? Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych » E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń? Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Sekcja dla instalatora »

Sekcja dla instalatora » Sekcja dla instalatora »

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek! Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Multimetr cyfrowy - na co postawić? Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć? Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy » Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online» Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności? Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej » Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki » Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż....

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż. Radosława Lenartowicza pt. „Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej”. Jest to wznowienie książki opublikowanej w 2012 roku, poprawione i rozszerzone.

Najnowsze produkty i technologie

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

Redakcja news Corab na Targach ENEX

Corab na Targach ENEX Corab na Targach ENEX

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Redakcja news Power LAB na Targach ENEX

Power LAB na Targach ENEX Power LAB na Targach ENEX

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na...

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na stoisko D-24.

nowaelektro.pl Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne? Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o...

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o szczegóły oraz precyzja francuskich mistrzów sprawiły, że gniazdka i łączniki tej legendarnej marki goszczą w niezliczonych nowoczesnych wnętrzach. Do najpopularniejszych osprzętów należy tu linia Niloe, która łączy w sobie wszystkie cechy utożsamiane z pstryczkami i gniazdami Legrand. Mowa tu oczywiście...

orange.pl Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej! Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy...

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy internet światłowodowy od Orange zaskoczy Cię jeszcze wyższą jakością. Dowiedz się więcej o Światłowodzie Pro 2.0.

BayWa r.e. Solar Systems Spotkajmy się na targach Enex!

Spotkajmy się na targach Enex! Spotkajmy się na targach Enex!

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek...

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek (8-9 marca), start o godzinie 9:00.

CSI S.A GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5 GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności...

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji. Jest to możliwe za sprawą wyposażenia procesorów Alder Lake-P w hybrydową architekturę z maksymalnie 12 rdzeniami i 16 wątkami. Wraz z ulepszeniem mocy procesora, produkt wykazuje większą sprawność w pracy dedykowanej dla systemów sztucznej inteligencji...

Uwalls Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia? Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety...

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety to takie, które pasują stylem do pomieszczenia, inspiracje można czerpać z sieci. Fototapety na wymiar to dobry patent, aby równomiernie pokryć całą ścianę. Bez problemu możesz zmienić wystrój w Twoim domu, dzięki fototapetą. Dobiera się jego według stylu pomieszczenia, kolorów i wielkości pokoju.

Elmech - ASE Sp. z o.o. Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy...

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy zwracać na nie uwagę. Jakie korzyści niesie za sobą dbanie o poprawę jakości energii elektrycznej?

Fronius Polska Sp. z o.o. Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna...

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna będzie pracować przez kolejne lata, przynosząc optymalne korzyści w postaci produkcji energii elektrycznej z maksymalnymi możliwymi uzyskami. Na co zatem powinni zwrócić uwagę inwestorzy, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów lub terenach zielonych?

leroymerlin.pl Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać? Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach...

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach prądu, a w przypadku domów jednorodzinnych takie ryzyko zawsze warto mieć na uwadze. Jaki agregat prądotwórczy zatem wybrać? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zakupem, by dokonać go świadomie!

RYOBI Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi? Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak,...

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak, mąż, czy po prostu znajomy płci męskiej będzie miał wkrótce powód do świętowania, a jednocześnie lubi majsterkowanie, to mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

BayWa r.e. Solar Systems Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Mgr inż. Maciej Dolata - Właściciel w firmie DOLATA ELECTRIC, DOLATA ELECTRIC Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna...

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna to urządzenie elektryczne i w związku z tym jest ona źródłem szeregu zagrożeń. Sama instalacja również powinna być chroniona przed zagrożeniami elektrycznymi i przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

Hensel Polska Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania...

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania awaryjnego na wypadek wybuchu pożaru. Dzięki temu, w trakcie pożaru podtrzymane jest działanie i funkcje np. oświetlenia awaryjnego, wind dla ekip ratowniczych, urządzeń do oddymiania, alarmów przez 30, 60 lub 90 minut w zależności od wymagań zawartych w scenariuszu rozwoju zdarzeń pożarowych....

SKLEP RTV EURO AGD Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne....

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne. Sprawdź, co podarować bliskim i gdzie kupować produkty.

Bartłomiej Jaworski, Eaton Electric Sp. z o.o. Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej...

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej i wspierającej ją infrastruktury. Bardzo istotne jest, aby pod presją czasu nie iść na kompromis w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Dostępne raporty dotyczące pożarów pojazdów elektrycznych wyraźnie wskazują na opłakane skutki...

ABB Sp. z o.o. Elektryka naładujesz energią odnawialną

Elektryka naładujesz energią odnawialną Elektryka naładujesz energią odnawialną

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć,...

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć, bo coraz więcej osób korzysta w swoich domach z energii odnawialnej i chce skutecznie nią zarządzać oraz kontrolować jej zużycie. Jak rynek elektromobilności odpowiada na te potrzeby?

Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych...

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych źródeł energii to około 12 GW. W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje wysokie drugie miejsce. Moc instalacji PV w Polsce przekroczyła 3 GW, a według prognoz do roku 2025 może osiągnąć niemal 10 GW. Znaczna liczba elektrowni fotowoltaicznych PV to instalacje do 1 MW, z czego do tej pory w około 500 takich...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność...

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność nie może być zagrożona. Za stabilność sieci odpowiada regulacja mocy czynnej i biernej. Certyfikowane sterowniki firmy Phoenix Contact pozwalaj na regulacje dostarczania energii do sieci, a dzięki technologii PLCnext potrafią znacznie więcej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

IGE+XAO Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

LEGRAND POLSKA Sp.z o.o. Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego),...

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały prestiżową nagrodę IF DESIGN AWARD 2019 w kategorii produkt, za elegancki i lekki wygląd oraz dbałość o środowisko naturalne podczas procesu produkcji.

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim...

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy i wymagania na sieć zasilającą, w szczególności wymagania na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez operatora systemu dystrybucji energii OSD.

Iwona Bortniczuk, Brother Polska Taśmy TZe synonimem trwałości

Taśmy TZe synonimem trwałości Taśmy TZe synonimem trwałości

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania,...

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania, promieniowania UV i ekstremalne temperatury.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.