elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Koncepcja hybrydowego inwertera PV współpracującego z magazynem energii dla mikroinstalacji o mocy do 50 kW

The concept of a hybrid PV inverter with energy storage for micro-installations up to 50 kW

Schemat hybrydowego inwertera PV, rys. D. Trojnicz, M. Habrych, J. Herlender

Schemat hybrydowego inwertera PV, rys. D. Trojnicz, M. Habrych, J. Herlender

Obecne problemy sektora energetycznego w Polsce: wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną obiektów przemysłowych i instalacji domowych, wzrost cen energii czy restrykcje narzucane przez UE w zakresie ograniczenia emisji CO2 sprawiają, że konieczne jest podjęcie kroków w celu modernizacji całego systemu elektroenergetycznego. Około 70% energii elektrycznej produkowanej w Polsce pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. Zmiany w polskim miksie energetycznym wymagają częściowego zastąpienia elektrowni węglowych przez odnawialne źródła energii (OZE), które obecnie odpowiadają za produkcję ok. 20% energii elektrycznej w Polsce [1]. Budowa nowych jednostek wytwórczych energii, jak i wymiana przestarzałych linii przesyłowych wymagają ogromnych nakładów finansowych. Częściowym rozwiązaniem tych problemów jest ciągły wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych (PV).

Rynek fotowoltaiczny w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, o czym świadczą wysokie na tle UE przyrosty mocy PV w latach 2020 i 2021, co dało Polsce odpowiednio 4. i 2. miejsce pod tym względem wśród krajów wspólnoty [2]. Pokazuje to, że przy obecnych warunkach w Polsce można skutecznie inwestować w dalszy rozwój PV. Ponadto Polska, tak jak obecny lider UE pod względem wytwarzanej energii elektrycznej przy użyciu fotowoltaiki, czyli Niemcy [3], jest położona w strefie umiarkowanej i znajduje się na podobnej szerokości geograficznej, co wskazuje na korzystne warunki środowiskowe dla rozwoju rynku PV również w Polsce. Należy wskazać na istotną rolę mikroinstalacji (instalacji o łącznej mocy elektrycznej zainstalowanej nie większej niż 50 kW), które stanowią prawie 80% spośród wszystkich rodzajów instalacji PV w Polsce [2]. Ich gwałtowny rozwój był możliwy między innymi dzięki korzystnym regulacjom prawnym [2]. Regulacje te jednak uległy zmianie i od 1.04.2022 r. czas zwrotu inwestycji w układy PV wyraźnie się wydłużył.

Odbiorca energii elektrycznej posiadający instalację fotowoltaiczną oraz własny magazyn energii byłby w stanie odciążyć sieć poprzez wytwarzanie energii w miejscu jej zużycia, co powoduje np. wyeliminowanie strat związanych z przesyłaniem energii na duże odległości. Taki odbiorca, będący jednocześnie producentem energii, jest w stanie także wysyłać nadwyżkę energii do systemu oraz bilansować moc czynną i bierną w systemie elektroenergetycznym.

Analiza dostępnych rozwiązań układów PV

Instalacje fotowoltaiczne mogą pracować w kilku trybach, które różnią się integracją systemu fotowoltaicznego z siecią elektroenergetyczną. Obecnie większość instalacji fotowoltaicznych w Polsce pracuje w trybie on-grid, charakteryzującym się bezpośrednim połączeniem do sieci elektroenergetycznej. Instalacje on-grid nie mogą pracować w przypadku odłączenia od sieci lub zakłóceń występujących w sieci publicznej, co jest dużym ograniczeniem. W przypadku zainstalowania wielu źródeł generacji rozproszonej na małym obszarze może dojść do sytuacji wzrostu napięcia w sieci, spowodowanego zbyt dużą ilością mocy generowanej, co powoduje kaskadowe wyłączenia inwerterów.

Kolejnym rozwiązaniem są instalacje pracujące w trybie off-grid, czyli instalacje izolowane od sieci elektroenergetycznej, co zapewnia całkowitą niezależność od dostawcy energii elektrycznej. Instalacje tego typu są najczęściej instalacjami małej mocy. Instalacje fotowoltaiczne off-grid są bardzo często instalowane wraz z magazynami energii – ze względu na silną zależność generowanej energii od nasłonecznienia. Magazyn energii pozwala na zakumulowanie wytwarzanej energii w celu późniejszego jej wykorzystania, a także umożliwia pracę sieci wewnętrznej w odpowiednich parametrach jakościowych napięcia (częstotliwość czy wartość skuteczna).

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się instalacje fotowoltaiczne pracujące w trybie hybrydowym. Inwertery hybrydowe, podobnie jak instalacje off-grid, często łączone są z magazynami energii. Zastosowanie inwerterów hybrydowych łączy zalety inwerterów off-grid, polegające na uniezależnieniu się od dostawcy energii elektrycznej, z zaletami instalacji on-grid, dając możliwość oddawania nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, jak również jej pobierania z sieci w razie niedostatku energii pozyskiwanej z własnej instalacji słonecznej.

Instalacje fotowoltaiczne nie są jednak pozbawione wad. Największym problemem jest niestabilność generowanej energii, która jest silnie zależna od nasłonecznienia, co znacznie ogranicza możliwości ich stosowania w celu całkowitego zastąpienia elektrowni bazujących na paliwach kopalnych. Nasłonecznienie na obszarze Polski jest niejednolite w skali roku, co jest przede wszystkim związane ze zmienną długością dnia – w zależności od pory roku. Poza szerokością geograficzną, która określa długość dnia i nocy, jako istotne czynniki należy wymienić: rzeźbę terenu, roślinność i zabudowania, które są szczególnie istotne przy instalacjach fotowoltaicznych budowanych na dachach budynków, jak również liczba pochmurnych dni w roku czy zanieczyszczenie powietrza [4]. Na dwie pory roku, tj. wiosnę i lato, przypada aż 80% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia, kiedy Słońce może być aktywne nawet do 16 godzin [5]. W sezonie jesienno-zimowym aktywność spada w skrajnych miesiącach do poziomu 8 godzin, a kąt padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne jest niekorzystny. W Polsce najwyższy wskaźnik nasłonecznienia występuje w południowej części kraju: ok. 1150 kWh/m2, natomiast najniższy jest w północno-wschodniej części [5] – wartości w tym regionie mogą wynosić mniej niż 1000 kWh/m2 [5].

Literatura:

  1. Forum Energii, raport  „Transformacja energetyczna w Polsce”, edycja 2022.
  2. Instytut Energetyki Odnawialnej (2022), raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, edycja X
  3. International Renewable Energy Agency (2021) „Renewable capacity highlights”
  4. J. Buriak, Ocena warunków nasłonecznienia i projektowanie elektrowni słonecznych z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania oraz baz danych, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej nr 40 (2014).
  5. G. Kalda, A. Smorąg, Stan obecny sektora energetyki słonecznej w Polsce i prognoza jej wykorzystania w przyszłości, Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej nr 283 (2012).
  6. A. Belkaid, I. Colak, K. Kayisli, Implementation of a modified P&O-MPPT algorithm adapted for varying solar radiation conditions, Electrical Engineering 99 (3).
  7. S. Essaghir, M. Benchagra, N. El Barbri, Robust VF and PQ Control of a Photovoltaic System Connected to Grid with Battery Storage Management (2019), Przegląd Elektrotechniczny, ISSN 0033-2097, r. 95, nr 12/2019.

W artykule:

  • Analiza dostępnych rozwiązań układów PV
  • Założenia projektowe systemu
  • Koncepcja inwertera
  • Sposób sterowania inwerterem
  • Podsumowanie

Streszczenie

W artykule przedstawiono koncepcję hybrydowego inwertera PV, współpracującego z magazynem energii, przeznaczonego do pracy w mikroinstalacji o mocy do 50 kW. Przeanalizowano wady i zalety dostępnych na rynku rozwiązań oraz charakterystykę nasłonecznienia w Polsce. Przedstawiono założenia przyjęte podczas projektowania urządzenia wraz z topologią połączeń inwertera. Zaprezentowano sposób sterowania poszczególnymi przekształtnikami, wchodzącymi w skład całego urządzenia oraz zaproponowano rozwiązania mające na celu osiągnięcie optymalnego wykorzystania pozyskanej energii słonecznej. Koncepcja układu zakłada wykorzystanie dwóch metod sterowania falownikiem. Do urządzenia dodano także dodatkowy przekształtnik dwukierunkowy, pozwalający na ładowanie baterii samochodu elektrycznego oraz wykorzystanie baterii samochodu do zasilenia innych odbiorników. Zaproponowane urządzenie łączy w sobie cechy inwerterów pracujących w trybie off-grid i on-grid, co powoduje, że może być ono ciekawą alternatywą dla obecnie stosowanych inwerterów on-grid.


Abstract

The article presents the concept of a hybrid PV inverter, cooperating with energy storage, designed for operation in a micro-installation with a power of up to 50 kW. Advantages and disadvantages of commercially available solutions and solar characteristics in Poland have been analyzed. The assumptions made during the design of the device are presented, along with the topology of the inverter connections. The method of controlling individual converters, which are part of the whole device, is presented, and solutions to achieve optimal use of the acquired solar energy are proposed. The system concept involves the use of two methods of inverter control. An additional bi-directional converter has also been added to the device, allowing it to charge the batteries of an electric car and use the car’s batteries to power other consumers. The proposed device combines the features of off-grid and on-grid inverters, making it an interesting alternative to current on-grid inverters.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Polska w czołówce europejskiej przyrostu mocy w fotowoltaice

Polska w czołówce europejskiej przyrostu mocy w fotowoltaice Polska w czołówce europejskiej przyrostu mocy w fotowoltaice

Polska z przyrostem w 2020 roku rzędu 2,4 GW plasuje się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Nasz kraj ponownie znalazł się w pierwszej czwórce w...

Polska z przyrostem w 2020 roku rzędu 2,4 GW plasuje się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice. Nasz kraj ponownie znalazł się w pierwszej czwórce w Unii Europejskiej, po tym jak w poprzednim roku uplasował się w pierwszej piątce.

Redakcja news PGE Energia Odnawialna ogłasza przetarg na farmy PV

PGE Energia Odnawialna ogłasza przetarg na farmy PV PGE Energia Odnawialna ogłasza przetarg na farmy PV

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, uruchomiła postępowanie zakupowe związane z budową czterech jednomegawatowych farm fotowoltaicznych: PV Opoczno, PV Kusin 1, PV Bedlno Radzyńskie...

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, uruchomiła postępowanie zakupowe związane z budową czterech jednomegawatowych farm fotowoltaicznych: PV Opoczno, PV Kusin 1, PV Bedlno Radzyńskie 2 oraz PV Pierzyska-Baranowo 2.

Redakcja news Eksperymentalne badania fotowoltaiki

Eksperymentalne badania fotowoltaiki Eksperymentalne badania fotowoltaiki

Rozpoczęły się eksperymentalne porównawcze badania inwerterów wykorzystywanych w mikroinstalacjach OZE, przeprowadzane przez TAURON we współpracy z uczelniami technicznymi. Badania realizowane na taką...

Rozpoczęły się eksperymentalne porównawcze badania inwerterów wykorzystywanych w mikroinstalacjach OZE, przeprowadzane przez TAURON we współpracy z uczelniami technicznymi. Badania realizowane na taką skalę w zakresie parametrów inwerterów instalacji fotowoltaicznych, są inicjatywą nowatorską w skali europejskiej.

Redakcja news Certyfikaty TAURON dla instalatorów fotowoltaiki

Certyfikaty TAURON dla instalatorów fotowoltaiki Certyfikaty TAURON dla instalatorów fotowoltaiki

TAURON Nowe Technologie powiększa bazę firm do współpracy w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych. Spółka będzie wydawała podmiotom z branży fotowoltaiki specjalne certyfikaty, potwierdzające wysokie...

TAURON Nowe Technologie powiększa bazę firm do współpracy w zakresie budowy instalacji fotowoltaicznych. Spółka będzie wydawała podmiotom z branży fotowoltaiki specjalne certyfikaty, potwierdzające wysokie standardy świadczonych usług i ich wykonywanie w zgodzie z obowiązującym prawem i normami.

Redakcja news Nowa prognoza rozwoju rynku fotowoltaicznego do 2025 roku

Nowa prognoza rozwoju rynku fotowoltaicznego do 2025 roku Nowa prognoza rozwoju rynku fotowoltaicznego do 2025 roku

Instytut Energetyki Odnawialnej uaktualnił ostrożną (z uwagi na pandemię) prognozę rozwoju rynku fotowoltaiki z II kw. 2020 roku, według której moc zainstalowana w 2025 roku miałaby wzrosnąć do 8 GW. Według...

Instytut Energetyki Odnawialnej uaktualnił ostrożną (z uwagi na pandemię) prognozę rozwoju rynku fotowoltaiki z II kw. 2020 roku, według której moc zainstalowana w 2025 roku miałaby wzrosnąć do 8 GW. Według IEO w nadchodzących latach dynamika rozwoju rynku PV utrzyma się. Już pod koniec 2021 r. moc wszystkich zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych może wynieść 6,1 GW, co oznacza przyrost rok do roku na poziomie 2,1 GW.

Redakcja news Praktyczne badania fotowoltaiki na Pikniku OZE

Praktyczne badania fotowoltaiki na Pikniku OZE Praktyczne badania fotowoltaiki na Pikniku OZE

Tematem tegorocznego PIKNIKU OZE, organizowanego przez TAURON i AGH, będą eksperymentalne badania porównawcze inwerterów fotowoltaicznych. Producenci i dostawcy mogą zgłaszać swoje urządzenia do 15 marca....

Tematem tegorocznego PIKNIKU OZE, organizowanego przez TAURON i AGH, będą eksperymentalne badania porównawcze inwerterów fotowoltaicznych. Producenci i dostawcy mogą zgłaszać swoje urządzenia do 15 marca. Badania będą wykonywane przez wybrane renomowane polskie uczelnie techniczne.

Redakcja news FOTON Technik na plusie w 2020 roku

FOTON Technik na plusie w 2020 roku FOTON Technik na plusie w 2020 roku

Fotowoltaika to jedna z nielicznych branż, które rozwijały się dynamicznie przez cały 2020 rok. Był to udany okres także dla firmy FOTON Technik, która podpisała ponad 9 tysięcy umów z klientami prywatnymi...

Fotowoltaika to jedna z nielicznych branż, które rozwijały się dynamicznie przez cały 2020 rok. Był to udany okres także dla firmy FOTON Technik, która podpisała ponad 9 tysięcy umów z klientami prywatnymi i biznesowymi. W szczytowym momencie roku firma wykonywała ponad 1000 montaży instalacji fotowoltaicznych miesięcznie, a łączna moc wszystkich założonych w poprzednim roku instalacji to 48 MWp.

Redakcja news Więcej źródeł OZE w sieci Energi Operatora

Więcej źródeł OZE w sieci Energi Operatora Więcej źródeł OZE w sieci Energi Operatora

Ponad 160 większych (powyżej 50 kW) źródeł OZE o łącznej mocy zainstalowanej przeszło 330 MW przyłączyła do swojej sieci Energa Operator, spółka Grupy ORLEN. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku...

Ponad 160 większych (powyżej 50 kW) źródeł OZE o łącznej mocy zainstalowanej przeszło 330 MW przyłączyła do swojej sieci Energa Operator, spółka Grupy ORLEN. To ponad dwa razy więcej niż w poprzednim roku i prawie dziesięć razy więcej niż w 2018 roku.

news Jak zapobiec podwyżkom spowodowanym przez opłatę mocową?

Jak zapobiec podwyżkom spowodowanym przez opłatę mocową? Jak zapobiec podwyżkom spowodowanym przez opłatę mocową?

Opłata mocowa to dodatkowa kwota, doliczana do rachunków za elektryczność od stycznia 2021 roku. W kontekście obecnej sytuacji gospodarczej i zmagań z pandemią, podwyżka ta jest szczególnie dotkliwa dla...

Opłata mocowa to dodatkowa kwota, doliczana do rachunków za elektryczność od stycznia 2021 roku. W kontekście obecnej sytuacji gospodarczej i zmagań z pandemią, podwyżka ta jest szczególnie dotkliwa dla przedsiębiorców. Według „Gazety Wyborczej” w ciągu najbliższego roku z jej tytułu do budżetu państwa wpłynie 5,6 mld złotych, a aż 80% tej kwoty zapłacą właśnie przedstawiciele biznesu. Jak wysokie podwyżki nas czekają i co najważniejsze – czy da się ich uniknąć?

Redakcja news Domowa energia słoneczna na sposób IKEA

Domowa energia słoneczna na sposób IKEA Domowa energia słoneczna na sposób IKEA

IKEA rozpoczęła współpracę z firmą FOTON Technik sp. z o.o. w zakresie realizacji kompleksowej usługi sprzedaży oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. Nowy partner biznesowy ma na koncie tysiące zrealizowanych...

IKEA rozpoczęła współpracę z firmą FOTON Technik sp. z o.o. w zakresie realizacji kompleksowej usługi sprzedaży oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. Nowy partner biznesowy ma na koncie tysiące zrealizowanych instalacji w całej Polsce. Tym samym IKEA kontynuuje inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce. W ostatnich miesiącach 2020 roku, przy sklepach IKEA w Warszawie i Poznaniu, powstały dwie instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 150kWp. Ponadto firma planuje realizację kolejnych projektów...

Redakcja news PSE: moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła 3,4 GW

PSE: moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła 3,4 GW PSE: moc zainstalowana fotowoltaiki przekroczyła 3,4 GW

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 listopada 2020 r. dokładnie 3420,379 MW - poinformował operator przesyłowy energii elektrycznej PSE.

Moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie elektroenergetycznym wyniosła 1 listopada 2020 r. dokładnie 3420,379 MW - poinformował operator przesyłowy energii elektrycznej PSE.

Redakcja news Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z własną farmą PV

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z własną farmą PV Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z własną farmą PV

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. planuje budowę dużych instalacji fotowoltaicznych przy swoich krajowych cukrowniach. Jako pierwsza powstanie farma o mocy 0,5 MW w Cukrowni Dobrzelin, która już jest centrum...

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. planuje budowę dużych instalacji fotowoltaicznych przy swoich krajowych cukrowniach. Jako pierwsza powstanie farma o mocy 0,5 MW w Cukrowni Dobrzelin, która już jest centrum zielonych technologii w Grupie KSC. Koszt instalacji to ok. 2,2 mln zł.

Redakcja news Farmy fotowoltaiczne w Polsce – jakie technologie wybierają inwestorzy?

Farmy fotowoltaiczne w Polsce – jakie technologie wybierają inwestorzy? Farmy fotowoltaiczne w Polsce – jakie technologie wybierają inwestorzy?

Analiza produktywności farm fotowoltaicznych (PV) to szczegółowo udokumentowana i uwarunkowana kilkoma kluczowymi czynnikami prognoza produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wyliczana...

Analiza produktywności farm fotowoltaicznych (PV) to szczegółowo udokumentowana i uwarunkowana kilkoma kluczowymi czynnikami prognoza produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej wyliczana przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Ilość produkowanej energii wyznaczana jest na podstawie danych meteorologicznych dla zadanej lokalizacji farmy przy uwzględnieniu możliwego zacienienia.

Redakcja news Dobre prognozy rozwoju dla rynku fotowoltaiki

Dobre prognozy rozwoju dla rynku fotowoltaiki Dobre prognozy rozwoju dla rynku fotowoltaiki

Obroty na rynku fotowoltaiki w 2020 roku wzrosną nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł – wynika z prognozy Instytutu Energii Odnawialnej. „Dlatego wiele firm z tej branży może trafić na giełdę” – zapowiada...

Obroty na rynku fotowoltaiki w 2020 roku wzrosną nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł – wynika z prognozy Instytutu Energii Odnawialnej. „Dlatego wiele firm z tej branży może trafić na giełdę” – zapowiada Marcin Pieczora, prezes Sunday Polska, firmy specjalizującej się w kompleksowym montażu instalacji fotowoltaicznych.

Redakcja news Moc zainstalowana większych OZE sięgnęła w połowie roku 9,5 GW

Moc zainstalowana większych OZE sięgnęła w połowie roku 9,5 GW Moc zainstalowana większych OZE sięgnęła w połowie roku 9,5 GW

URE poinformowało, że na dzień 30 czerwca 2020 r. moc zainstalowana większych OZE, wymagających koncesji i wpisów do rejestrów wytwórców sięgała w Polsce 9,5 GW. W ciągu pół roku moc takich źródeł wzrosła...

URE poinformowało, że na dzień 30 czerwca 2020 r. moc zainstalowana większych OZE, wymagających koncesji i wpisów do rejestrów wytwórców sięgała w Polsce 9,5 GW. W ciągu pół roku moc takich źródeł wzrosła o niemal 370 MW.

Redakcja news Czy pod koniec roku będzie 3 GW z polskiej fotowoltaiki?

Czy pod koniec roku będzie 3 GW z polskiej fotowoltaiki? Czy pod koniec roku będzie 3 GW z polskiej fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Polska Sieć Elektroenergetyczna poinformowała, że potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, które powstały w pierwszym półroczu tego roku jest bliski mocy elektrowni...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Polska Sieć Elektroenergetyczna poinformowała, że potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, które powstały w pierwszym półroczu tego roku jest bliski mocy elektrowni PV uruchomionych w Polsce w całym ubiegłym roku. Odnotowany przez PSE przyrost mocy w czerwcu należał do najwyższych w historii polskiego rynku fotowoltaicznego.

Redakcja news IEO: Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020

IEO: Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020 IEO: Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020

Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020...

Rynek fotowoltaiki (PV) rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW. Obecnie największy przyrost nowych mocy obserwowany jest w segmencie mikroinstalacji, co obrazuje dużą aktywność prosumentów indywidualnych i biznesowych. Polska w 2019 roku osiągnęła przyrost nowych mocy na poziomie około 0,9 GW i uplasowała się w pierwszej piątce w Unii Europejskiej....

Redakcja news Ponad 5 tys. wniosków w drugim naborze programu „Mój Prąd”

Ponad 5 tys. wniosków w drugim naborze programu „Mój Prąd” Ponad 5 tys. wniosków w drugim naborze programu „Mój Prąd”

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Ministerstwo Klimatu poinformowało o dotychczasowych efektach drugiej edycji programu „Mój Prąd”, który trwa od 13 stycznia br. Obecnie wnioski o dotacje zatwierdza minister...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Ministerstwo Klimatu poinformowało o dotychczasowych efektach drugiej edycji programu „Mój Prąd”, który trwa od 13 stycznia br. Obecnie wnioski o dotacje zatwierdza minister klimatu Michał Kurtyka, który do tej pory zatwierdził 5042 wniosków o dotacje w łącznej wysokości 24,95 mln zł.

Redakcja news Od października wzrost cen prądu. Jak uniknąć kryzysu?

Od października wzrost cen prądu. Jak uniknąć kryzysu? Od października wzrost cen prądu. Jak uniknąć kryzysu?

Koronawirus coraz dotkliwiej dotyka małe i średnie firmy, które muszą zacząć szukać oszczędności, aby przetrwać. Niestety np. ceny prądu w kolejnych miesiącach będą wzrastać m.in. z powodu planowanej od...

Koronawirus coraz dotkliwiej dotyka małe i średnie firmy, które muszą zacząć szukać oszczędności, aby przetrwać. Niestety np. ceny prądu w kolejnych miesiącach będą wzrastać m.in. z powodu planowanej od października opłaty mocowej. Jednym ze sobosobów jest inwestycja we własne mikroźródło energii. Na przykład dzięki instalacji fotowoltaicznej firma może produkować energię na własne potrzeby, ograniczając przy tym wydatki i zyskując korzyści podatkowe. Istniejące na rynku instrumenty pozwalają sfinansować...

Redakcja news Koronawirus nie przeszkadza w składaniu wniosków o dotacje w ramach programu „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”

Koronawirus nie przeszkadza w składaniu wniosków o dotacje w ramach programu „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” Koronawirus nie przeszkadza w składaniu wniosków o dotacje w ramach programu „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”

Pomimo epidemii koronawirusa programy NFOŚiGW, czyli „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. Wnioski o dotacje sukcesywnie wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy.

Pomimo epidemii koronawirusa programy NFOŚiGW, czyli „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze” cieszą się nadal dużym zainteresowaniem. Wnioski o dotacje sukcesywnie wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy.

Redakcja news PGG chce wybudować kolejne farmy PV

PGG chce wybudować kolejne farmy PV PGG chce wybudować kolejne farmy PV

Polska Grupa Górnicza w ramach projektu PGGREEN chce wybudować trzy kolejne instalacje fotowoltaiczne w Chełmie Śląskim, Gierałtowicach i Rudzie Śląskiej.

Polska Grupa Górnicza w ramach projektu PGGREEN chce wybudować trzy kolejne instalacje fotowoltaiczne w Chełmie Śląskim, Gierałtowicach i Rudzie Śląskiej.

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne Instalacje fotowoltaiczne

W 2019 roku firma GLOBEnergia Sp. z o.o. opublikowała VIII wydanie książki pt. „Instalacje Fotowoltaiczne”, autorstwa Bogdana Szymańskiego, absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności...

W 2019 roku firma GLOBEnergia Sp. z o.o. opublikowała VIII wydanie książki pt. „Instalacje Fotowoltaiczne”, autorstwa Bogdana Szymańskiego, absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności odnawialne źródła energii. Prezentowana książka została podzielona na siedem rozdziałów merytorycznych, w których zwarto elementarną teorię dotyczącą instalacji fotowoltaicznych oraz szereg porad praktycznych.

Redakcja news Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa Pierwsza instalacja fotowoltaiczna na wodzie od Energa

Grupa Energa wdraża innowacyjną technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, polegającą na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Wykonawcą jest Energa OZE SA. W ramach programu NFOŚiGW...

Grupa Energa wdraża innowacyjną technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, polegającą na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Wykonawcą jest Energa OZE SA. W ramach programu NFOŚiGW „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce” spółka złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie wspomnianej inwestycji.

Redakcja news Spółka komunalna z Goleniowa będzie produkować prąd

Spółka komunalna z Goleniowa będzie produkować prąd Spółka komunalna z Goleniowa będzie produkować prąd

Gminna spółka Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja wybudowała dwie instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym zaoszczędzi ponad 250 tys. zł rocznie na zakupie energii elektrycznej.

Gminna spółka Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja wybudowała dwie instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym zaoszczędzi ponad 250 tys. zł rocznie na zakupie energii elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV? Jaki wybrać falownik do dużych instalacji PV?

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE »

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE » Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na OZE »

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online » Sprawdź konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online »

Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia?

Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia? Jakie rewolucyjne rozwiązania kryją się w nowoczesnych systemach średniego napięcia?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej? Czy wiesz, jak zaoszczędzić czas i pieniądze na zakupach w hurtowni elektrotechnicznej?

Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę!

Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę! Oświetlenie LED tańsze o 50% - sprawdź ofertę!

Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań »

Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań » Budowa bloku gazowo-parowego Elektrociepłowni Żerań »

Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - ile to kosztuje? Magazyny energii - ile to kosztuje?

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii » Magazyny energii - sprawdź ile zaoszczędzisz na energii »

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki? Jakie klucze wybrać do do skręcania złączy oraz do rozłączania gniazda i wtyczki?

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych » E-katalog produktów i systemów instalacji elektrycznych »

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń? Jak przekaźniki mocy mogą zapobiec przeciążeniu i uszkodzeniu Twoich urządzeń?

Sekcja dla instalatora »

Sekcja dla instalatora » Sekcja dla instalatora »

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek! Nie przepłacaj za materiały i produkty elektryczne! Kupuj taniej i zyskaj 150 zł na początek!

Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów Projektowanie oświetlenia - nanowocześniejsze rozwiązania dla Twoich klientów

Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Multimetr cyfrowy - na co postawić? Multimetr cyfrowy - na co postawić?

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć? Kondensatory kompensacyjne - co warto wiedzieć?

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy » Wysoka moc zasilania rezerwowego w instalacjach dachowych PV o dużej mocy »

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online» Konfigurator osprzętu elektroinstalacyjnego online»

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności? Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej » Sposób na budowę elektrowni fotowoltaicznej »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki » Poznaj nowy system operacyjny dla przemysłowego IoT i automatyki »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook Bądź na bieżąco z praktycznymi rozwiązaniami ppoż - śledź profil na Facebook

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż....

W 2022 roku Dział Wydawnictw Naukowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, w ramach serii wydawniczej Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, opublikował książkę autorstwa inż. Radosława Lenartowicza pt. „Instalacje elektryczne, piorunochronne i telekomunikacyjne w budynkach użyteczności publicznej”. Jest to wznowienie książki opublikowanej w 2012 roku, poprawione i rozszerzone.

Najnowsze produkty i technologie

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim BayWa r.e. ogłasza współpracę z JINKO na rynku polskim

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta...

Autoryzowany dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego w Polsce, BayWa r.e. Solar Systems z siedzibą w Zabierzowie pod Krakowem, nawiązał współpracę z producentem modułów JINKO. Dzięki temu partnerstwu oferta hurtowni B2B będzie jeszcze lepiej dostosowana do potrzeb firm instalatorskich w Polsce.

Redakcja news Corab na Targach ENEX

Corab na Targach ENEX Corab na Targach ENEX

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Jubileuszowe Targi ENEX 2023 to wyśmienita okazja, żeby zobaczyć, co najlepszego mają do zaoferowania firmy zajmujące się energią odnawialną. Wśród wystawców nie zabraknie olsztyńskiej spółki Corab.

Redakcja news Power LAB na Targach ENEX

Power LAB na Targach ENEX Power LAB na Targach ENEX

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na...

Na Targach ENEX, które odbędą się w dniach 8–9 marca br. w Kielcach, nie mogło zabraknąć firmy Power LAB – polskiego producenta magazynów energii w technologii LiFePo4. Power LAB zaprasza wszystkich na stoisko D-24.

nowaelektro.pl Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne? Co sprawia, że osprzęty z serii Legrand Niloe są tak popularne?

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o...

Założona w 1860 roku we francuskim mieście Limoges firma Legrand należy obecnie do ścisłej czołówki obecnych na rynku europejskim producentów osprzętów naściennych. Wieloletnie doświadczenie, dbałość o szczegóły oraz precyzja francuskich mistrzów sprawiły, że gniazdka i łączniki tej legendarnej marki goszczą w niezliczonych nowoczesnych wnętrzach. Do najpopularniejszych osprzętów należy tu linia Niloe, która łączy w sobie wszystkie cechy utożsamiane z pstryczkami i gniazdami Legrand. Mowa tu oczywiście...

orange.pl Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej! Superszybki internet światłowodowy w Orange - w sumie może być szybciej!

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy...

W Twoim domu do internetu podłączonych jest zawsze kilka urządzeń? Chcesz, aby każdy z domowników korzystał z sieci bez żadnych zakłóceń i spadku prędkości pobierania oraz wysyłania danych? Najszybszy internet światłowodowy od Orange zaskoczy Cię jeszcze wyższą jakością. Dowiedz się więcej o Światłowodzie Pro 2.0.

BayWa r.e. Solar Systems Spotkajmy się na targach Enex!

Spotkajmy się na targach Enex! Spotkajmy się na targach Enex!

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek...

Jak co roku w Kielcach odbędzie się największe wydarzenie branżowe w Polsce – Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii Enex. Targi odbędą się w środę i czwartek (8-9 marca), start o godzinie 9:00.

CSI S.A GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5 GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności...

CSI S.A. przedstawia GENE-ADP6 z pamięcią RAM typu DDR5, nowy 3,5-calowy komputer przemysłowy typu SubCompact Board od AAEON. Dzięki obsłudze Intel® Core™/Celeron® 12. generacji zapewnia 15% wzrost wydajności w porównaniu do poprzedniej generacji. Jest to możliwe za sprawą wyposażenia procesorów Alder Lake-P w hybrydową architekturę z maksymalnie 12 rdzeniami i 16 wątkami. Wraz z ulepszeniem mocy procesora, produkt wykazuje większą sprawność w pracy dedykowanej dla systemów sztucznej inteligencji...

Uwalls Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia? Jak dobrać odpowiednią tapetę do pomieszczenia?

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety...

Wiele osób zastanawia się jak dobrać odpowiednią tapetę na ścianę. Fototapety to prosty sposób, aby wprowadzić nowy styl do domu. Obecnie cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Najmodniejsze tapety to takie, które pasują stylem do pomieszczenia, inspiracje można czerpać z sieci. Fototapety na wymiar to dobry patent, aby równomiernie pokryć całą ścianę. Bez problemu możesz zmienić wystrój w Twoim domu, dzięki fototapetą. Dobiera się jego według stylu pomieszczenia, kolorów i wielkości pokoju.

Elmech - ASE Sp. z o.o. Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych Aktywna kompensacja mocy biernej i harmonicznych

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy...

Moc bierna i wyższe harmoniczne to zjawiska, które niekorzystnie wpływają zarówno na jakość energii w sieci, jak i na wysokość faktur przedsiębiorców. Wraz z rozwojem technologii coraz częściej zaczynamy zwracać na nie uwagę. Jakie korzyści niesie za sobą dbanie o poprawę jakości energii elektrycznej?

Fronius Polska Sp. z o.o. Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych Co warto wiedzieć na temat komercyjnych instalacji fotowoltaicznych

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna...

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną czy komercyjną instalację PV to ważna, strategiczna decyzja. Dzięki dobrym wyborom na etapie projektowania oraz przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, elektrownia słoneczna będzie pracować przez kolejne lata, przynosząc optymalne korzyści w postaci produkcji energii elektrycznej z maksymalnymi możliwymi uzyskami. Na co zatem powinni zwrócić uwagę inwestorzy, decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach obiektów lub terenach zielonych?

leroymerlin.pl Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać? Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach...

Agregat prądotwórczy może okazać się ratunkiem w wielu sytuacjach. Sprawdzi się na budowie i w innych miejscach, w których nie ma zasilania. Będzie też nieocenionym wsparciem podczas przerw w dostawach prądu, a w przypadku domów jednorodzinnych takie ryzyko zawsze warto mieć na uwadze. Jaki agregat prądotwórczy zatem wybrać? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać przed zakupem, by dokonać go świadomie!

RYOBI Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi? Jaki wybrać prezent dla faceta majsterkowicza - wiertarka, szlifierka czy zestaw narzędzi?

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak,...

Wybieranie prezentu dla mężczyzny nigdy nie jest prostym zadaniem. Jednak jeśli prawidłowo określimy profil jego zainteresowań, to nie powinno być z tym większych problemów. Na przykład jeśli wasz chłopak, mąż, czy po prostu znajomy płci męskiej będzie miał wkrótce powód do świętowania, a jednocześnie lubi majsterkowanie, to mamy dla was kilka ciekawych propozycji.

BayWa r.e. Solar Systems Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot Dynamiczne równoważenie obciążenia ze stacjami ładowania Fronius Wattpilot

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.

Mgr inż. Maciej Dolata - Właściciel w firmie DOLATA ELECTRIC, DOLATA ELECTRIC Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej Zabezpieczenia elektryczne instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna...

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w Polsce w ostatnich latach. Szczególnie mocny rozwój charakteryzował mikroinstalacje fotowoltaiczne domowe. Należy pamiętać, że mikroinstalacja fotowoltaiczna to urządzenie elektryczne i w związku z tym jest ona źródłem szeregu zagrożeń. Sama instalacja również powinna być chroniona przed zagrożeniami elektrycznymi i przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

Hensel Polska Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel Puszki odgałęźne typu FK firmy Hensel

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania...

Bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w budynkach, w których przebywa duża liczba ludzi, takich jak galerie handlowe, lotniska, szpitale itp. Na ogół konieczne jest zapewnienie w takich budynkach zasilania awaryjnego na wypadek wybuchu pożaru. Dzięki temu, w trakcie pożaru podtrzymane jest działanie i funkcje np. oświetlenia awaryjnego, wind dla ekip ratowniczych, urządzeń do oddymiania, alarmów przez 30, 60 lub 90 minut w zależności od wymagań zawartych w scenariuszu rozwoju zdarzeń pożarowych....

SKLEP RTV EURO AGD Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich Trafiony prezent na święta - wybierz najlepsze podarunki dla swoich bliskich

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne....

Poszukując najlepszych prezentów pod choinkę, warto skupić się na zainteresowaniach swoich bliskich i ich marzeniach. Wśród nich często znajduje się sprzęt elektroniczny, smartfony, odtwarzacze muzyczne. Sprawdź, co podarować bliskim i gdzie kupować produkty.

Bartłomiej Jaworski, Eaton Electric Sp. z o.o. Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych Zabezpieczenia stacji ładowania pojazdów elektrycznych

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej...

Zgodnie z decyzją parlamentu UE, w 2035 roku mają zostać wyprodukowane ostatnie auta spalinowe. W związku z tym przez najbliższe 13 lat będziemy obserwować dynamiczny rozwój elektromobilności, w tym towarzyszącej i wspierającej ją infrastruktury. Bardzo istotne jest, aby pod presją czasu nie iść na kompromis w zakresie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Dostępne raporty dotyczące pożarów pojazdów elektrycznych wyraźnie wskazują na opłakane skutki...

ABB Sp. z o.o. Elektryka naładujesz energią odnawialną

Elektryka naładujesz energią odnawialną Elektryka naładujesz energią odnawialną

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć,...

Stacje ładowania powinny dziś być dostępne cenowo, spełniać wysokie standardy jakości i łączyć się z Internetem – to kluczowe potrzeby użytkowników aut elektrycznych. Lista wymagań jednak zaczyna rosnąć, bo coraz więcej osób korzysta w swoich domach z energii odnawialnej i chce skutecznie nią zarządzać oraz kontrolować jej zużycie. Jak rynek elektromobilności odpowiada na te potrzeby?

BENNING Power Electronics Sp. z o.o. UPS-y kompensacyjne

UPS-y kompensacyjne UPS-y kompensacyjne

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim...

Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy i wymagania na sieć zasilającą, w szczególności wymagania na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez operatora systemu dystrybucji energii OSD.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Iwona Bortniczuk, Brother Polska Taśmy TZe synonimem trwałości

Taśmy TZe synonimem trwałości Taśmy TZe synonimem trwałości

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania,...

Mimo warstwowej budowy są niezwykle cienkie. Grubość 160 mikrometrów nie przeszkadza im jednak w osiągnięciu zaskakująco dobrych parametrów wytrzymałościowych. Taśmy TZe są odporne na ścieranie, zarysowania, promieniowania UV i ekstremalne temperatury.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

IGE+XAO Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

LEGRAND POLSKA Sp.z o.o. Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego),...

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały prestiżową nagrodę IF DESIGN AWARD 2019 w kategorii produkt, za elegancki i lekki wygląd oraz dbałość o środowisko naturalne podczas procesu produkcji.

Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA Sterowniki zabezpieczeniowe e2TANGO firmy Elektrometal Energetyka SA

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych...

Źródłami energii OZE w Polsce są wiatr, słońce, woda, biomasa i biogaz. Według danych publikowanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Agencję Rynku Energii, aktualnie łączna moc z odnawialnych źródeł energii to około 12 GW. W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje wysokie drugie miejsce. Moc instalacji PV w Polsce przekroczyła 3 GW, a według prognoz do roku 2025 może osiągnąć niemal 10 GW. Znaczna liczba elektrowni fotowoltaicznych PV to instalacje do 1 MW, z czego do tej pory w około 500 takich...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych Certyfikowane rozwiązanie dla systemów fotowoltaicznych

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność...

Sterownik do regulacji dostarczania energii do sieci Operatorzy systemu elektroenergetycznego zobowiązani są do dostarczania jak największej ilości energii odnawialnej do sieci, przy czym jej stabilność nie może być zagrożona. Za stabilność sieci odpowiada regulacja mocy czynnej i biernej. Certyfikowane sterowniki firmy Phoenix Contact pozwalaj na regulacje dostarczania energii do sieci, a dzięki technologii PLCnext potrafią znacznie więcej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.