elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zastosowanie energii słonecznej w przestrzeni miejskiej

Rys. Budynek z PV wbudowanymi w ściany [19]

Rys. Budynek z PV wbudowanymi w ściany [19]

Integracja technologii energii odnawialnej w przestrzeń miejską napotyka różne wyzwania, w tym bariery legislacyjne, polityczne, regulacyjne, finansowe, natury społecznej, estetyczne, projektowe oraz urbanistyczne. W pewnym stopniu bariery te wynikają z braku świadomości na temat ewentualnych możliwości i korzyści płynących z wykorzystania lokalnie dostępnych zasobów energii odnawialnej (integracja technologii energii odnawialnej w przestrzeń miejską może zwiększać bezpieczeństwo energetyczne i tworzyć lokalne możliwości zatrudnienia). Omawiane ograniczenia są także efektem braku wiedzy na temat zastosowań energii odnawialnej w miastach. W niektórych przypadkach występuje również brak akceptacji społecznej dla lokalizacji elektrowni na terenie miast lub w ich pobliżu.

Zobacz także

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

dr inż. Tomasz Maksimowicz, RST sp. z o.o. Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712 Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne...

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne (PV) są narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych. Wykonywane często jako rozbudowa istniejących instalacji elektrycznych powinny być dostosowane zarówno pod kątem ochrony odgromowej, jak i zabezpieczone przed przepięciami do danego obiektu.

PVEX Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex,...

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex, klienci nie tylko otrzymują gwarancję wspomnianej stabilności popartej doświadczeniem, ale i powiew świeżości podyktowany nowymi technologiami.

Streszczenie

Miasta odgrywają coraz większą rolę w łagodzeniu zmian klimatu oraz przystosowywania się do tego procesu. Wykorzystanie takiego potencjału przejawia się przede wszystkim poprzez integrację technologii energii odnawialnej z lokalnymi systemami energetycznymi. W artykule opisano istniejące rozwiązania technologiczne często stosowane w obszarach miejskich, takie jak systemy PV (ang. photovoltaics systems), PV zintegrowane z budynkiem (BIPV, ang. building-integrated PV) i różne technologie solarno-termalne.


Abstract

The use of solar energy in urban space
Cities play an increasingly important role in mitigating and adapting to climate change. The use of such potential manifests itself primarily through the integration of renewable energy technologies with local energy systems. The article describes existing technological solutions often used in urban areas, such as photovoltaics systems (PV), building-integrated PV (BIPV) and various solar thermal technologies.

Pomimo tych ograniczeń powoli zarysowuje się trend świadczący o coraz większej przychylności, zarówno społecznej, jak i administracyjnej do tego typu rozwiązań.

Można wyróżnić dwa rodzaje technologii konwersji zasobów słonecznych do produkcji energii. Jest to fotowoltaika (PV) służąca do wytwarzania energii elektrycznej oraz kolektory słoneczne wykorzystywane do wytwarzania energii cieplnej. Oba rozwiązania mogą być stosowane w różnych skalach i działać samodzielnie lub podłączone do sieci. W artykule opisano istniejące rozwiązania technologiczne często stosowane w obszarach miejskich, takie jak systemy PV (ang. photovoltaics systems), PV zintegrowane z budynkiem (BIPV, ang. building-integrated PV) i różne technologie solarno-termalne.

Miejskie systemy fotowoltaiczne

W ostatniej dekadzie można było zaobserwować gwałtowny wzrost globalnej mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Wzrosła ona z poziomu 40 GW w 2010 r., do 580 GW w 2019 r. [7] Świadczy to o bardzo dużym rozwoju tego sektora, jednakże większość tej mocy wytwarzają elektrownie słoneczne na skalę przemysłową. Miejskie systemy fotowoltaiczne są jeszcze rzadkością.

Systemy fotowoltaiczne znajdujące się w przestrzeni miejskiej są zazwyczaj instalowane na dachach i fasadach budynków bądź są zintegrowane z nimi. W oczywisty sposób systemy te charakteryzują się na ogół mniejszymi rozmiarami niż systemy naziemne zlokalizowane na obrzeżach miast.

Jedną z najważniejszych zalet technicznych mieszkaniowych systemów fotowoltaicznych jest ich bliskość, co pozwala uniknąć strat energii i opłat związanych z jej przesyłem na duże odległości (jak jest to w przypadku farm PV zlokalizowanych poza miastem). Miasta w coraz większym stopniu dostrzegają również jeszcze wiele innych dodatkowych korzyści o charakterze społecznym i środowiskowym, które zapewniają te systemy. Można do nich zaliczyć np. większą odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe oraz skutki zmian klimatu.

Pomimo wielu zalet i korzyści, jakie są związane z systemami fotowoltaicznymi w miastach, istnieje również szereg wyjątkowych wyzwań występujących w procesie zwiększania skali ich zastosowań. Zalicza się do nich przede wszystkim ograniczenia przestrzenne. W większości przypadków miasta nie dysponują terenami, które odpowiadałyby wymaganiom związanym z funkcjonowaniem naziemnych elektrowni fotowoltaicznych. Brakuje bowiem wolnych przestrzeni, a jeśli już takowe są, to znajduje się dla nich odmienne zastosowanie. Ponadto koszt zakupu gruntu w miastach jest zbyt wysoki.

Właśnie z tych powodów integracja systemów fotowoltaicznych z istniejącymi lub planowanymi budynkami miejskimi bądź też inną infrastrukturą będzie nadal należeć do najbardziej preferowanych praktyk. Można jednak znaleźć przykłady naziemnych elektrowni fotowoltaicznych, które są instalowane na obrzeżach miast i zwykle należą do określonych społeczności lub miasta [3].

Najpopularniejszą technologią solarną energii odnawialnej w miastach są PV na dachach. Pomimo jej popularności, technologia ta również napotyka wiele ograniczeń i wyzwań technicznych. Zalicza się do nich przede wszystkim ograniczoną powierzchnię dachową per capita w gęsto zabudowanych obszarach miejskich, niekorzystne warunki konstrukcji dachowych oraz nieoczekiwane przerwy w pozyskiwaniu energii na skutek zacienienia. Niemniej jednak dachowe systemy fotowoltaiczne pozostają obiecującym rozwiązaniem w miastach. Dobrym przykładem takiej polityki jest Seul. Stolica Korei Południowej planuje zainwestować 1,55 mld USD w zainstalowanie 1 GW mocy PV do 2022 r. Podobna skala projektów jest realizowana w Chinach. Na rysunku 1. przedstawiono proces montażu dachowych PV w chińskim mieście Wuhan.

montaz paneli pv rys1

Rys. 1.  Montaż dachowych PV w Wuhan [20]

Oprócz najbardziej rozpowszechnionej fotowoltaiki dachowej pojawia się nowa generacja miejskich technologii, których celem jest pełniejsze wykorzystanie potencjału energii słonecznej, przede wszystkim w nowych i planowanych budynkach. Celem jest przekształcenie PV z generatora energii elektrycznej w rodzaj materiału budowlanego, który również będzie mógł wytwarzać energię, ale dodatkowo będzie go można także wykorzystać do budowy tkanki miejskiej. Jedną z takich form są zintegrowane z budynkiem PV (BIPV).

Głównym założeniem BIPV jest dostosowanie modułów fotowoltaicznych do różnorodnych zastosowań w budynku. Chodzi przede wszystkim o integrację z budynkiem, jako elementów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych części konstrukcyjnych zarówno w obrębie dachów, jak i elewacji. Za przykład mogą posłużyć pokrycia dachowe, szklane systemy elewacyjne i dachowe oraz elewacyjne elementy okładzinowe.

Technologia BIPV charakteryzuje się wielofunkcjonalnością. Oprócz dostarczania energii do budynku, z którym moduły są zintegrowane, spełniają one również funkcję reprezentatywną. Budynek, w którym zastosowano takie rozwiązanie, wyróżnia się z otoczenia. Moduły zintegrowane z fasadą bądź dachem budynku zapewniają ponadto izolację termiczną, jak również chronią przed opadami deszczu. Wyciszają jego wnętrze oraz ograniczają promieniowanie UV [12].

BIPV wciąż znajduje się jednak na początkowym etapie rozwoju technologii i musi pokonać różnorodne bariery zarówno rynkowe, jak i technologiczne. Pomimo 60% spadku kosztów zakupu i instalacji w latach 2004–2015, BIPV jest nadal droższy niż konwencjonalne systemy PV [9]. Najważniejsze aspekty związane z oceną BIPV obejmują ogólną wydajność konwersji systemu, elastyczność projektowania oraz trwałość i żywotność, jako technologii wytwarzania energii. Ponadto bardzo ważny jest materiał konstrukcyjny, właściwości cieplne, stabilność i degradacja w czasie oraz bezpieczeństwo i opłacalność ekonomiczna [11].

Technologie solarno-termalne

Systemy solarne mogą być wykorzystywane zarówno do dostarczania ciepła, jak i energii elektrycznej. Ciepło słoneczne jest zwykle przekształcane w energię elektryczną za pomocą technologii CSP (ang. concentrating solar power), która najczęściej musi być stosowana na dużą skalę, by być ekonomicznie opłacalna. W związku z tym charakteryzuje się dużą zajętością terenu. Większość elektrowni CSP jest instalowanych z dala od miast, w miejscach o doskonałym bezpośrednim nasłonecznieniu. Ich zastosowanie i znaczenie w miastach jest ograniczone [6].

Natomiast nieskoncentrowane systemy solarne, wykorzystywane głównie do dostarczania ciepła, mogą być stosowane w mniejszych skalach, które wymagają mniej miejsca, a zatem są często instalowane na obszarach miejskich. Technologia ta obejmuje słoneczne kolektory termiczne, które pochłaniają i przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło z wydajnością do 80% w zależności od temperatury roboczej [14].

Powszechnie stosowane są trzy typy kolektorów słonecznych. Płaskie i próżniowe kolektory rurowe (do wytwarzania temperatur do 120°C) oraz kolektory pozwalające uzyskać temperaturę od 120°C do 200°C [15]. Każda z tych technologii ma zalety oraz wady, a wybór zależy przede wszystkim od wymaganej temperatury. Systemy solarne od dawna są stosowane do ogrzewania wody i pomieszczeń w budynkach, ale mogą one również wytwarzać ciepło procesowe w przemyśle. W miastach systemy te można umieszczać na dachach, elewacjach, balkonach i na dowolnej zewnętrznej powierzchni budynku.

Kolektory ciepła mogą również służyć jako izolacja w przegrodach zewnętrznych budynków, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie [10].

Solarny system podgrzewania wody (przeznaczony dla indywidualnego użytkownika) jest w stanie, w krajach położonych na niższych szerokościach geograficznych, pokryć do 100% zapotrzebowania. Na wyższych szerokościach geograficznych, które charakteryzują się dużymi sezonowymi wahaniami napromieniowania, systemy te mogą zapewnić jedynie 20–60% zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania wody i pomieszczeń w przypadku braku sezonowego systemu magazynowania [4].

W budynkach handlowych oraz usługowych, które mają wysokie i stałe zapotrzebowanie na ciepło (np. hotele, szpitale i centra handlowe), takie systemy są często stosowane w celu uzyskania oszczędności kosztów i/lub zademonstrowania społecznej odpowiedzialności biznesu. W Kalifornii średni udział ogrzewania wody, jaki mogą zapewnić tego typu instalacje wynosi 70–80%.

Coraz więcej miast i krajów wprowadziło obowiązkowe stosowanie słonecznych podgrzewaczy wody we wszystkich nowych budynkach w ramach przepisów budowlanych. Chiny, z zainstalowaną mocą słonecznego podgrzewacza wody wynoszącą 337,6 GW, czyli 70% łącznej wartości światowej, pozostają największym rynkiem dla tej technologii. Druga w tej klasyfikacji jest Europa. Posiada jedną szóstą zainstalowanej mocy Chin [16].

Należy pamiętać, że w krajach, w których gaz ziemny jest tani i stanowi dominujące źródło ogrzewania, systemy solarne są mniej konkurencyjne w przypadku braku zachęt lub programów promocyjnych wspierających ich korzyści społeczne i środowiskowe [13].

W przypadku solarnego ogrzewania miejskiego, ciepło wytwarzane jest w dużych kolektorach słonecznych i następnie dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczych. Stosowanie takiej technologii stało się możliwe dzięki przejściu konwencjonalnych sieci ciepłowniczych na niskotemperaturowe (poniżej 60–70°C) systemy ciepłownicze, tzw. systemy „Czwartej generacji”. System słoneczny można zainstalować na ziemi lub na dachu budynku. Udział ciepłownictwa słonecznego waha się od 10% do 50% całkowitego zaopatrzenia w ciepło systemu ciepłowniczego [6].

Liderem w omawianym zagadnieniu jest Europa z setkami słonecznych elektrociepłowni i łączną mocą przekraczającą 1,1 GW do 2019 r. W czołówce znajdują się takie kraje jak Dania, Austria, Niemcy i Szwecja, a za nimi kolejne państwa europejskie, które są objęte unijnym programem „Horyzont 2020”. Główne korzyści płynące z miejskiego ogrzewania słonecznego polegają na tym, iż taki system można zainstalować przy niewielkich zasobach słonecznych i wykorzystuje już dojrzałą i dostępną technologię o zerowej emisji [6].

Zastosowanie słonecznej energii cieplnej stopniowo rozszerzyło się na sektor chłodzenia (solarne chłodzenie), w połączeniu z absorpcyjnymi agregatami chłodniczymi. Ze względu na wymaganą wyższą temperaturę zwykle stosuje się rury próżniowe lub koncentracyjne kolektory słoneczne, które pochłaniają promieniowanie bezpośrednie. W najbardziej idealnych warunkach słoneczne systemy chłodzenia mogą zmniejszyć o 50% energię pierwotną wymaganą do produkcji energii chłodzącej. Aby poprawić wydajność takich systemu i wskaźniki ich wykorzystania, stosuje się systemy hybrydowe. Latem słoneczną energię cieplną można wykorzystać do chłodzenia, natomiast zimą do ogrzewania pomieszczeń lub dostarczania ciepłej wody [1].

Główną zaletą chłodzenia słonecznego, oprócz tego, że jest bardziej przyjazną opcją dla środowiska, jest możliwość obniżenia szczytowego obciążenia sieci elektrycznej podczas upalnego lata, zmniejszenie przerw w dostawie energii oraz kosztów ulepszenia sieci. W Australii rosnąca liczba dni szczytowego zapotrzebowania na chłodzenie w czasie upalnego lata w kraju prawie podwoiła zużycie energii elektrycznej i spowodowała, że szczytowe obciążenie wymagało usprawnienia sieci. Dlatego z punktu widzenia kosztów systemu sensowne jest, aby w przyszłości chłodzenie energią słoneczną odgrywało większą rolę [8].

Globalne zapotrzebowanie na chłodzenie w budynkach wzrosło z 600 TWh w 1990 r., do 2 000 TWh w 2016 r. Przewiduje się, że do 2050 r. wzrośnie co najmniej trzykrotnie. Oczekuje się, że wraz z rozwojem gospodarczym i społecznym zapotrzebowanie na chłodzenie w sektorze mieszkaniowym będzie odpowiadać 70% całkowitego wzrostu zapotrzebowania na chłodzenie w ciągu następnych trzech dekad i przekroczy zapotrzebowania na ciepło w mieszkaniach dwie dekady później [2]. Ponieważ coraz więcej miast jest w stanie zwiększyć skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prognozuje się, że zapotrzebowanie na rozwiązania chłodzące oparte na odnawialnych źródłach będzie coraz większe.

Systemy solarne mogą również dostarczać ciepło do wielu procesów przemysłowych, takich jak branża chemiczna, przemysł tekstylny, produkcja żywności, rolnictwo itp. Istniejące systemy grzewcze do procesów przemysłowych wykorzystują głównie paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel. Systemy solarne mogą pokrywać część zapotrzebowania na ciepło w zależności od dostępności zasobów energii słonecznej i rozmiaru systemu. Zazwyczaj system wymaga magazynowania energii cieplnej lub paliwa rezerwowego, aby zapobiec zakłóceniom, gdy promieniowanie słoneczne nie jest dostępne [5].

Przykładem takiego systemu jest zainstalowany w Maroku system przedsiębiorstwa COPAG, który wykorzystuje 61 kW zainstalowanej mocy cieplnej do dostarczania ciepła o temperaturze 80–90°C do pasteryzacji produktów mleczarskich.

Podsumowanie

Miasta odgrywają coraz większą rolę w procesie łagodzenia zmian klimatu oraz przystosowywania się do tej sytuacji. Znaczenie obszarów miejskich jest tak duże nie tylko ze względu na ich duży udział w globalnych emisjach dwutlenku węgla, ale również z powodu ich ciągle rosnącego potencjału w zakresie ograniczania wszelkiego rodzaju emisji, jak również rosnącą potrzebę budowy odpornej na klimat infrastruktury miejskiej.

Miasta będą musiały do 2050 r. pomieścić dwie trzecie światowej populacji w przyjaznym do życia środowisku o niskiej zawartości węgla. Integracja technologii energii odnawialnej z lokalnymi systemami energetycznymi stała się częścią działań transformacyjnych potrzebnych do wykorzystania tego potencjału, wspieranego silną wolą polityczną i postępem technologicznym. Miasta odniosą również znaczne korzyści z pozytywnego wpływu lokalnego rozwoju odnawialnych źródeł energii na PKB i zatrudnienie.

Literatura

  1. Buonomano A. i inni, Experimental analysis and dynamic simulation of a novel hightemperature solar cooling system, Energy Conversion and Management, Nr 109, Elsevier, Amsterdam 2016, pp. 19–39.
  2. Dreyfus G. i inni, Assessment of climate and development benefits of efficient and climatefriendly cooling, Lawrence Berkeley National Laboratory, Berkeley, California 2020.
  3. Energy Cities, Cities heading towards 100% renewable energy, Energy Cities, Brussels 2018.
  4. IEA Task 55, Solar heat for cities: The sustainable solution for district heating, International Energy Agency Task 55, International Energy Agency, Paris 2019.
  5. IRENA, Solar heat for industrial processes, International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi 2015.
  6. IRENA, Renewable energy capacity statistics 2020, International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi 2020a.
  7. IRENA, Rise of renewables in cities. Energy solution for the urban future, International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi 2020b.
  8. Lim X., How heat from the Sun can keep us all cool, Nature, 31 January, Springer Nature, London 2017.
  9. Maturi, L., Admi J., Building Integrated Photovoltaic (BIPV) in Trentino Alto Adige, Springer International Publishing, Switzerland 2018.
  10. Maurer C. i inni, Progress in buildingintegrated olar thermal systems, Solar Energy, Nr 154, Elsevier, Amsterdam 2017, pp. 158–186.
  11. MIT, The future of solar energy, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts 2015.
  12. Nagy Z. i inni, The adaptive solar facade: From concept to prototypes, Frontiers of Architectural Research, Nr 5/2, Elsevier, Amsterdam 2016, pp. 143–156.
  13. Rosas-Flores J.A. i inni, Potential energy saving in urban and rural households of Mexico by use of solar water heaters, using geographical information system, Renewable and Sustainable Energy Reviews, Nr 53, Elsevier, Amsterdam 2016, pp. 243–252.
  14. Tripanagnostopoulos Y., Solar thermal system: Components and applications, [w:] Sayigh, A. (red.), Comprehensive Renewable Energy, Elsevier, Amsterdam 2012.
  15. Weiss W., Rommel M., Process heat collectors, AEE – Institute for Sustainable 
  16. Technologies and Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems, Gleisdorf 2008.
  17. Weiss W., Spörk-Dür M., Solar heat worldwide: Global market development and trends in 2019, International Energy Agency Solar Heating & Cooling Programme, Paris 2019.
  18. https://www.alto-solution.com/cst-at-copag
  19. https://www.indiamart.com/proddetail/solar-water-heater-installation-service-15396948291.html
  20. https://www.pveurope.eu/solar-modules/schueco-bipv-building-integrated-photovoltaics-future-oriented
  21. https://time.com/5069912/china-climate-change-trump/

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news GoodWe wprowadza nową technologię AFCI z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

GoodWe wprowadza nową technologię AFCI z wykorzystaniem sztucznej inteligencji GoodWe wprowadza nową technologię AFCI z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

GoodWe wprowadził nową technologię ochrony przed łukiem elektrycznym (AFCI), zatwierdzoną przez TÜV Rheinland, w celu rozwiązania problemu wyładowań łukowych prądu stałego w systemach fotowoltaicznych....

GoodWe wprowadził nową technologię ochrony przed łukiem elektrycznym (AFCI), zatwierdzoną przez TÜV Rheinland, w celu rozwiązania problemu wyładowań łukowych prądu stałego w systemach fotowoltaicznych. Dzięki integracji zaawansowanej sztucznej inteligencji technologia ta wykrywa wyładowania łukowe z niezwykłą precyzją. Ma zasięg wykrywania łuku wynoszący 200 m i osiąga szybkie wyłączenie w ciągu 500 ms.

Redakcja news Euros Energy zainstaluje OZE w kilku szkołach w Janikowie

Euros Energy zainstaluje OZE w kilku szkołach w Janikowie Euros Energy zainstaluje OZE w kilku szkołach w Janikowie

Firma Euros Energy wygrała przetarg na modernizację energetyczną trzech szkół w gminie Janikowo (woj. kujawsko-pomorskie). Jako główny wykonawca inwestycji odpowiadać będzie za wykonanie projektu i montaż...

Firma Euros Energy wygrała przetarg na modernizację energetyczną trzech szkół w gminie Janikowo (woj. kujawsko-pomorskie). Jako główny wykonawca inwestycji odpowiadać będzie za wykonanie projektu i montaż zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu. Wartość kontraktu to prawie 8 mln zł.

Redakcja news 3. Konferencja Naukowo-Techniczna „Fotowoltaika Dziś i Jutro”

3. Konferencja Naukowo-Techniczna „Fotowoltaika Dziś i Jutro” 3. Konferencja Naukowo-Techniczna „Fotowoltaika Dziś i Jutro”

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Bielsku-Białej oraz ZIAD Bielsko-Biała S.A. zapraszają na 3. Konferencję Naukowo-Techniczną „Fotowoltaika Dziś i Jutro” – współpraca alternatywnych źródeł energii,...

Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Bielsku-Białej oraz ZIAD Bielsko-Biała S.A. zapraszają na 3. Konferencję Naukowo-Techniczną „Fotowoltaika Dziś i Jutro” – współpraca alternatywnych źródeł energii, która odbędzie się w dniach 11–12 maja 2023 r.

dr hab. inż. Stanisław Czapp Zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia z fotowoltaicznymi źródłami energii

Zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia z fotowoltaicznymi źródłami energii Zasady projektowania ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia z fotowoltaicznymi źródłami energii

Podstawowe zasady ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia są podane w normach PN-EN 61140:2016-07 [1] oraz PN-HD 60364-4-41:2017-09 [2].

Podstawowe zasady ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach niskiego napięcia są podane w normach PN-EN 61140:2016-07 [1] oraz PN-HD 60364-4-41:2017-09 [2].

Redakcja Liczniki PRO380 oraz PRO1 w fotowoltaice

Liczniki PRO380 oraz PRO1 w fotowoltaice Liczniki PRO380 oraz PRO1 w fotowoltaice

PRO380 oraz PRO1 – liczniki firmy INEPRO są oficjalnie wspierane przez producenta systemów fotowoltaicznych SolarEdge jako kompatybilne z systemem producenta. Mierzą energię dwukierunkowo, czterokwadratowo,...

PRO380 oraz PRO1 – liczniki firmy INEPRO są oficjalnie wspierane przez producenta systemów fotowoltaicznych SolarEdge jako kompatybilne z systemem producenta. Mierzą energię dwukierunkowo, czterokwadratowo, a więc liczą zarówno pobór energii, jak i energię oddaną do sieci.

Redakcja news Nowy falownik trójfazowy SolarEdge

Nowy falownik trójfazowy SolarEdge Nowy falownik trójfazowy SolarEdge

SolarEdge wprowadza optymalizację DC, dużą elastyczność projektowania oraz zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa na małe dachy w Polsce dzięki rozszerzeniu oferty falowników trójfazowych.

SolarEdge wprowadza optymalizację DC, dużą elastyczność projektowania oraz zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa na małe dachy w Polsce dzięki rozszerzeniu oferty falowników trójfazowych.

Redakcja news Ponad 700 MW mocy w PV w Niemczech

Ponad 700 MW mocy w PV w Niemczech Ponad 700 MW mocy w PV w Niemczech

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku w Niemczech zainstalowano ponad 700 MW mocy w źródłach fotowoltaicznych. Łączna moc z fotowoltaiki wyniosła 49,75 GW, co oznacza, że ok. 2,25 GW pozostaje jeszcze...

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku w Niemczech zainstalowano ponad 700 MW mocy w źródłach fotowoltaicznych. Łączna moc z fotowoltaiki wyniosła 49,75 GW, co oznacza, że ok. 2,25 GW pozostaje jeszcze do osiągnięcia pułapu obowiązywania taryfy gwarantowanej.

mgr inż. Julian Wiatr Systemy fotowoltaiczne

Systemy fotowoltaiczne Systemy fotowoltaiczne

Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej jesienią 2019 roku ukazała się książka pt. „Systemy fotowoltaiczne” autorstwa dr. inż. Mariusza Sarniaka, pracownika naukowego Instytutu Inżynierii...

Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej jesienią 2019 roku ukazała się książka pt. „Systemy fotowoltaiczne” autorstwa dr. inż. Mariusza Sarniaka, pracownika naukowego Instytutu Inżynierii Mechanicznej, Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Prezentowana publikacja składa się z dziesięciu rozdziałów.

mgr inż. Julian Wiatr Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych

Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych

Coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego i związana z tym budowa instalacji fotowoltaicznych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, wydawnictwo Grupa...

Coraz bardziej powszechne staje się wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego i związana z tym budowa instalacji fotowoltaicznych. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, wydawnictwo Grupa MEDIUM wydało książkę pt. „Budowa i eksploatacja systemów fotowoltaicznych”, autorstwa Mariusza Tomasza Sarniaka, pracownika naukowo-dydaktycznego filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

mgr inż. Julian Wiatr Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne

W 2016 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się książka pt. „Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne”, autorstwa dr. hab. inż. Macieja Sibińskiego oraz dr inż. Katarzyny Znajdek, pracowników...

W 2016 roku nakładem Państwowego Wydawnictwa Naukowego ukazała się książka pt. „Przyrządy i instalacje fotowoltaiczne”, autorstwa dr. hab. inż. Macieja Sibińskiego oraz dr inż. Katarzyny Znajdek, pracowników naukowych Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektroniki Politechniki Łódzkiej. Fotowoltaika, która na przestrzeni minionych kilku lat stała się powszechna, dotyczy dwóch zagadnień: energetyki oraz ochrony środowiska. W wyniku promieniowania słonecznego pochłanianego przez elementy fotowoltaiczne...

Redakcja news Czy będzie dopłata do samochodu elektrycznego?

Czy będzie dopłata do samochodu elektrycznego? Czy będzie dopłata do samochodu elektrycznego?

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych. Jednak organizacje promujące elektromobilność oceniają go krytycznie, ponieważ wg nich postulowany w projekcie...

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych. Jednak organizacje promujące elektromobilność oceniają go krytycznie, ponieważ wg nich postulowany w projekcie limit ceny auta wyklucza z dopłat najpopularniejsze modele.

Krystyna Nowotczyńska, Jerzy Nowotczyński Systemy gwarantowanego zasilania

Systemy gwarantowanego zasilania Systemy gwarantowanego zasilania

Zestawienie norm zawiera wybrane Polskie Normy dotyczące ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej oraz ochrony przeciwporażeniowej, które zostały ogłoszone przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz na...

Zestawienie norm zawiera wybrane Polskie Normy dotyczące ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej oraz ochrony przeciwporażeniowej, które zostały ogłoszone przez Polski Komitet Normalizacyjny oraz na podstawie informacji normalizacyjnych zamieszczonych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja news Volvo Trucks przedstawił autonomiczny transport pomiędzy centrum logistycznym a portem

Volvo Trucks przedstawił autonomiczny transport pomiędzy centrum logistycznym a portem Volvo Trucks przedstawił autonomiczny transport pomiędzy centrum logistycznym a portem

Elektryczny, połączony z siecią i autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego rozwiązania do transportu towarów z centrum logistycznego do terminalu portowego w Göteborgu, w Szwecji....

Elektryczny, połączony z siecią i autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego rozwiązania do transportu towarów z centrum logistycznego do terminalu portowego w Göteborgu, w Szwecji. Zadanie to jest wynikiem nowo nawiązanej współpracy pomiędzy Volvo Trucks i DFDS, przedsiębiorstwem działającym w branży transportu morskiego i logistyki.

Redakcja news Pojazdy jako magazyn energii, turbiny wiatrowe i panele słoneczne na dachu przystanków

Pojazdy jako magazyn energii, turbiny wiatrowe i panele słoneczne na dachu przystanków Pojazdy jako magazyn energii, turbiny wiatrowe i panele słoneczne na dachu przystanków

W ramach konkursu „Renault Easy City. Design the Future” uczestnicy musieli przedstawić projekty miejsca przesiadkowego, uwzględniając w swoich pomysłach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Laureaci...

W ramach konkursu „Renault Easy City. Design the Future” uczestnicy musieli przedstawić projekty miejsca przesiadkowego, uwzględniając w swoich pomysłach wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Laureaci drugiej nagrody Wiktor Szulfer, Julia Kazimierska i Olek Kępiński przedstawili koncepcję wykorzystania magazynów buforowych dla pojazdów Renault EZ-GO jako akumulatora gromadzącego energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Zdobywcy IV i V miejsca umieścili zaś w swoich projektach turbiny wiatrowe...

Redakcja Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018 Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które...

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii...

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

dr hab. inż. Andrzej Sowa Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu...

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu ze spadkiem kosztów systemów PV, powoduje szybki rozwój tego rodzaju źródeł zasilania.

Redakcja news GoodWe daje 10 lat gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii

GoodWe daje 10 lat gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii GoodWe daje 10 lat gwarancji na falowniki hybrydowe i magazyny energii

GoodWe, światowy lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych i rozwiązań do magazynowania energii, ogłosił atrakcyjną promocję, w ramach której oferuje bezpłatne przedłużenie gwarancji dla domowych systemów...

GoodWe, światowy lider w produkcji inwerterów fotowoltaicznych i rozwiązań do magazynowania energii, ogłosił atrakcyjną promocję, w ramach której oferuje bezpłatne przedłużenie gwarancji dla domowych systemów magazynowania energii zainstalowanych na terenie Unii Europejskiej.

Redakcja news Podstawy projektowania przydomowych systemów PV

Podstawy projektowania przydomowych systemów PV Podstawy projektowania przydomowych systemów PV

Z okazji jubileuszu 20-lecia „elektro.info” redakcja przygotowała nowości wydawnicze. Jedną z nich jest kolejna książka wydana w serii „Niezbędnik elektryka” poświęcona tak popularnym w ostatnim czasie...

Z okazji jubileuszu 20-lecia „elektro.info” redakcja przygotowała nowości wydawnicze. Jedną z nich jest kolejna książka wydana w serii „Niezbędnik elektryka” poświęcona tak popularnym w ostatnim czasie zagadnieniom jak projektowanie i właściwa eksploatacja instalacji fotowoltaicznych.

Redakcja SOIT od IMEFY

SOIT od IMEFY SOIT od IMEFY

SOIT (Solar Oil Immersed Transformers) to transformatory olejowe przeznaczone do pracy w systemach PV.

SOIT (Solar Oil Immersed Transformers) to transformatory olejowe przeznaczone do pracy w systemach PV.

mł.br.mrg.inż Edward Skiepko Wymagania dla instalacji elektrycznych funkcjonujących w czasie pożaru

Wymagania dla instalacji elektrycznych funkcjonujących w czasie pożaru Wymagania dla instalacji elektrycznych funkcjonujących w czasie pożaru

W budynkach oprócz instalacji zasilających obwody użytkowe występują często instalacje odpowiedzialne ze bezpieczeństwo pożarowe. W większości przypadków odpowiadają za wczesne wykrycie, alarmowanie i...

W budynkach oprócz instalacji zasilających obwody użytkowe występują często instalacje odpowiedzialne ze bezpieczeństwo pożarowe. W większości przypadków odpowiadają za wczesne wykrycie, alarmowanie i rozgłaszanie sygnałów i komunikatów ewakuacyjnych, a także zasilanie i sterowanie urządzeń przeciwpożarowych.

dr inż. Piotr Biczel Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków

Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków Zastosowanie baterii fotowoltaicznych do zasilania budynków

W artykule rozważone zostały podstawowe problemy wykonania elektrowni słonecznej w budynku. We wprowadzeniu przedstawione zostały cele budowy elektrowni słonecznych w budynkach. Następnie został omówiony...

W artykule rozważone zostały podstawowe problemy wykonania elektrowni słonecznej w budynku. We wprowadzeniu przedstawione zostały cele budowy elektrowni słonecznych w budynkach. Następnie został omówiony udział energii słonecznej w bilansie energetycznym budynku. Kolejna część przedstawia podstawowe składniki kosztów i przychodów w zależności od sposobu przyłączenia elektrowni do sieci. Dalsza część artykułu porusza zagadnienia posadowienia elektrowni na budynku oraz powiązania z siecią elektryczną.

dr inż. Tomasz Bakoń Wpływ produkcji i recyklingu elektrowni fotowoltaicznych na środowisko

Wpływ produkcji i recyklingu elektrowni fotowoltaicznych na środowisko Wpływ produkcji i recyklingu elektrowni fotowoltaicznych na środowisko

W ostatnich latach odnotowano w Polsce i na świecie duży wzrost przyłączania elektrowni fotowoltaicznych do sieci. Elektrownie słoneczne, oparte na ogniwach fotowoltaicznych, produkują energię elektryczną...

W ostatnich latach odnotowano w Polsce i na świecie duży wzrost przyłączania elektrowni fotowoltaicznych do sieci. Elektrownie słoneczne, oparte na ogniwach fotowoltaicznych, produkują energię elektryczną bez wydzielania szkodliwych substancji do środowiska i co nie mniej ważne – praktycznie bez hałasu. Jednak wytworzenie takich elektrowni, a w szczególności ogniw krzemowych, wymaga dużego nakładu energetycznego, surowców i zaawansowanej technologii, co skutkuje tym, że wytwarzanie energii elektrycznej...

dr inż. Gustaw Mazurek Prognozowanie produkcji energii w domowej mikroelektrowni słonecznej

Prognozowanie produkcji energii w domowej mikroelektrowni słonecznej Prognozowanie produkcji energii w domowej mikroelektrowni słonecznej

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjęta przez Radę Ministrów w kwietniu 2014 r. [7], promuje prosumenckie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (prosument to jednocześnie producent...

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE), przyjęta przez Radę Ministrów w kwietniu 2014 r. [7], promuje prosumenckie wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych (prosument to jednocześnie producent i konsument). Otwiera to możliwość wytwarzania energii, w pierwszej kolejności na własne potrzeby, w małych przydomowych elektrowniach OZE. Dla użytkowania tzw. mikroinstalacji (tj. instalacji OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 40 kW) nie trzeba będzie mieć koncesji...

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.