elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena funkcjonowania sieci niskiego napięcia o zróżnicowanym nasyceniu źródłami PV

Fotowoltaika. Fot. Unsplash

Fotowoltaika. Fot. Unsplash

Polityka prowadzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej za jeden z podstawowych celów stawia osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Uzyskanie takiego celu, czyli zerowej emisji gazów cieplarnianych netto (w tym CO2), jest możliwe przez stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych i zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej [7].

Zobacz także

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

dr inż. Tomasz Maksimowicz, RST sp. z o.o. Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712 Dobór ograniczników przepięć do ochrony instalacji fotowoltaicznych zgodnie z PN-HD 60364-7-712

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne...

Odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystywane są już powszechnie we wszelkich obszarach budownictwa i energetyki. Coraz częściej stosowane zarówno w sektorze prywatnym, jak i przemysłowym instalacje fotowoltaiczne (PV) są narażone na skutki oddziaływania wyładowań atmosferycznych. Wykonywane często jako rozbudowa istniejących instalacji elektrycznych powinny być dostosowane zarówno pod kątem ochrony odgromowej, jak i zabezpieczone przed przepięciami do danego obiektu.

PVEX Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio Nowa marka na rynku hurtowni fotowoltaicznych PVex – Grupa BLACHOTRAPEZ rozszerza swoje portfolio

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex,...

Branża fotowoltaiczna przechodzi swego rodzaju oczyszczenie – na rynku pozostają te firmy, które są w stanie zagwarantować stabilność. Dzięki firmie Blachotrapez, która stanowi fundament nowej marki PVex, klienci nie tylko otrzymują gwarancję wspomnianej stabilności popartej doświadczeniem, ale i powiew świeżości podyktowany nowymi technologiami.

Do najbardziej popularnych źródeł odnawialnych można zaliczyć elektrownie wiatrowe oraz fotowoltaikę (PV) [9]. Jeśli chodzi o rozwój jednostek wytwórczych w sieci niskiego napięcia, to dominującą grupę stanowią mikroinstalacje PV. Intensywny rozwój tej grupy jest podyktowany licznymi programami wsparcia instalacji OZE, a także możliwością obniżenia, przez odbiorcę energii elektrycznej, rachunków za prąd. Odbiorca taki staje się wówczas prosumentem, może produkować energię elektryczną na własne potrzeby, a jej nadwyżkę oddawać do sieci i w późniejszym czasie ją odbierać [14].
Zwiększony udział mikroinstalacji w sieci niskiego napięcia, czyli małych jednostek wytwórczych powoduje, że zmianie ulega dotychczasowa rola sieci dystrybucyjnej. Z sieci pasywnej, czyli zaprojektowanej w taki sposób, aby energia płynęła tylko w jedną stronę (do odbiorcy), następuje stopniowe przekształcanie się w sieć aktywną, pozwalającą na przepływ dwukierunkowy (od-do prosumenta).

Model sieci niskiego napięcia

Rys. 1. Model sieci niskiego napięcia w wariancie 1, rys. J. Traskiewicz, M. Przygrodzki

Streszczenie

Postępujący wzrost liczby i udziału produkcji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci niskiego napięcia może prowadzić do wystąpienia problemów z utrzymaniem przez operatorów systemu dystrybucyjnego właściwych poziomów napięć i prądów. Koniecznym jest zatem analizowanie wpływu energetyki rozproszonej na sieć w celu prawidłowego jej zarządzania i rozwoju. W artykule omówiono przyczyny i skutki oddziaływań źródeł PV na wybrane parametry sieci oraz przedstawiono symulacje na zaproponowanym modelu sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. Analizy przeprowadzono zarówno dla normalnych stanów pracy sieci, jak i awaryjnych. Dodatkowo uwzględniono wpływ rozmieszczenia źródeł PV na parametry sieci elektroenergetycznej, przy różnych wartościach obciążenia systemu i produkcji w źródłach.
Słowa kluczowe: fotowoltaika, mikroinstalacja, sieć niskiego napięcia, poziom napięcia.

Abstract

The Assessment of the Low Voltage Grid Operation with Different PV Sources Saturation
The progressive increase in the number and share of production of photovoltaic sources connected to the low voltage grid may lead to problems with the maintenance of appropriate voltage and current levels by distribution system operators. Therefore, it is necessary to analyze the impact of distributed energy sources on the grid in order to properly manage and develop it. The article discusses the causes and effects of the impact of PV sources on selected grid parameters and presents simulations on the proposed model of low voltage distribution grid. The analyzes were carried out for both normal and emergency conditions of the power grid. Additionally, the influence of the arrangement of PV sources on the parameters of the power grid was taken into account, with different values of the system load and production at the sources.
Keywords: photovoltaics, micro-installations, low-voltage grid, voltage level.

 

 

W artykule:

  • Oddziaływania sieciowe
  • Metodyka podejścia do analiz oddziaływań źródeł PV
  • Wybrane wyniki
  • Spostrzeżenia i wnioski z przeprowadzonych badań

Oddziaływania sieciowe


Zachodzące zmiany w sieci powodują, że Operatorzy Sieci Dystrybucyjnej są zmuszeni zmagać się z coraz liczniejszymi problemami i wyzwaniami [2, 3, 17]. Ciągły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i coraz większa liczba przyłączanych mikroinstalacji, powoduje, że konieczne staje się inwestowanie w modernizację sieci oraz zwiększanie możliwości monitorowania i sterowania taką siecią. Ponadto mikroinstalacje, poprzez wykorzystanie energii słonecznej, są źródłami niesterowalnymi i niestabilnymi, czyli w dużej mierze generacja z tych źródeł zależna jest od panujących warunków atmosferycznych [11]. Sytuacja taka znacznie utrudnia zarządzanie siecią. Coraz częściej pojawiają się problemy związane z utrzymaniem wymaganych parametrów jakościowych energii elektrycznej, w tym w głównej mierze odpowiedniego poziomu napięcia [13, 15, 16]. W sieci niskiego napięcia istnieją ograniczone możliwości regulacji napięcia, w szczególności nie ma układów automatycznie regulujących napięcie. Klasycznie jedną z opcji jest regulacja poprzez zmianę położenia przełącznika zaczepów transformatora SN/nn, jednak jest to możliwe do wykonania jedynie w stanie beznapięciowym i wymaga obsługi ręcznej przez brygadę pogotowia energetycznego.
Do innych istotnych parametrów sieci można zaliczyć obciążalność linii elektroenergetycznych. Mikroinstalacje wytwórcze, wprowadzające moc do sieci dystrybucyjnej mogą powodować przekroczenia wartości prądu dopuszczalnego długotrwale, a co za tym idzie może to prowadzić do wyłączeń linii. Sytuacje takie mają istotny wpływ na jakość dostaw energii elektrycznej.
Tematyka oddziaływań sieciowych jest na bieżąco rozważana w różnych publikacjach [1, 4, 5, 6, 12]. Badania te koncentrują się na wieloaspektowej ocenie warunków sieciowych. Dla potrzeb tych badań rozpatrywane są różne scenariusze rozwoju PV w sieci, parametry urządzeń, a także mogą być to nawet narzędzia pozwalające na przeprowadzenie przedmiotowych analiz. Poniżej włączając się w nurt problematyki również przedstawiono jeden z możliwych wariantów analiz w zakresie oddziaływań źródeł PV na pracę sieci niskiego napięcia.

Analizowane scenariusze stanów normalnych i zakłóceniowych

Tab. 1. Analizowane scenariusze stanów normalnych i zakłóceniowych

Metodyka podejścia do analiz oddziaływań źródeł PV


W zrealizowanych badaniach jako cel postawiono ocenę wpływu źródeł PV na pracę sieci niskiego napięcia w stanach normalnych i zakłóceniowych. Wykonawczo przeprowadzona analiza koncentruje się na ocenie w jaki sposób przyłączone mikroinstalacje oddziałują na poziomy napięć w węzłach sieci oraz na obciążalność linii elektroenergetycznych. Dla realizacji badań przyjęto różne warianty lokalizacji mikroinstalacji w sieci oraz różne charakterystyczne punkty pracy, pozwalające na zobrazowanie potencjalnych zagrożeń w funkcjonowaniu sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia.
Obliczenia wykonano za pomocą programu OeS – Obliczenia Sieciowe 4.8.11, który umożliwia przeprowadzenie analizy funkcjonowania sieci niskiego napięcia z przyłączonymi mikroinstalacjami PV [10].
Badania wykonano w dwóch etapach analizując wpływ źródeł fotowoltaicznych na sieć elektroenergetyczną niskiego napięcia. Etap 1 obejmował pracę sieci w stanie ustalonym przy różnej konfiguracji i mocy źródeł. Etap 2 dotyczył analizy w wybranych stanach awaryjnych.
Rozpatrywane etapy oraz warianty przeprowadzonej analizy zostały zestawione w tabeli 1.
Dla każdego z realizowanych wariantów badania założono 2 charakterystyczne stany pracy przy różnych poziomach produkcji energii w źródłach PV oraz różnym zapotrzebowaniu. Założone skrajne punkty pracy to:
MZDP – małe zapotrzebowanie i duża produkcja,
DZMP – duże zapotrzebowanie i mała produkcja.
Do przeprowadzenia badań przyjęto, że „duża produkcja” z mikroinstalacji PV odpowiada generacji na poziomie 100% wartości ich mocy znamionowej, natomiast „mała produkcja” oznacza generację wynoszącą 20% wartości mocy znamionowej.
Spodziewane zapotrzebowanie w badanej sieci zostało określone na podstawie rzeczywistych grafików zużycia energii elektrycznej (grafików obciążenia).
Układ bazowy jest modelem sieci napowietrznej zasilanej z transformatora SN/nn o mocy 400 kVA przy pięciu obwodach niskiego napięcia. Model sieci zawiera 50 węzłów, do których przyłączeni są odbiorcy. Do wybranych węzłów przyłączone są mikroinstalacje fotowoltaiczne. Schemat połączeń przedstawiono na rysunku 1.

Wybrane wyniki


Poniżej przedstawiono wybrane wyniki symulacji w postaci wartości napięć w węzłach dla założonych stanów pracy układu. Prezentowane na rysunkach 2.–4. wykresy obrazują wartości napięć węzłowych wyzna­czone w danym układzie sieci niskiego napięcia. Symulacje w stanie awaryjnym przeprowadzono przy wykorzystaniu modeli sieci zbudowanych dla stanów normalnych, czyli przy różnym rozmieszczeniu źródeł PV w sieci i dla różnych wartości obciążenia i generacji. Uzyskane wyniki przeanalizowano podobnie jak w przypadku stanów normalnych.

 Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci

Rys. 2. Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci – wariant 1, rys. J. Traskiewicz, M. Przygrodzki

Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci

Rys. 3. Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci – wariant 2, rys. J. Traskiewicz, M. Przygrodzki

Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci

Rys. 4. Porównanie wartości napięć w węzłach w sieci – wariant 3a, rys. J. Traskiewicz, M. Przygrodzki

Spostrzeżenia i wnioski z przeprowadzonych badań


W ramach prowadzonych badań, w tym prezentowanych powyżej wybranych elementów, skupiono się na aspektach oceny poziomów napięć w węzłach sieci. Odnosząc się do uzyskanych wyników można zauważyć, iż najwyższe wartości napięć w węzłach wystąpiły dla punktu pracy MZDP, czyli w sytuacji gdy w modelowanej sieci było małe zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy jednoczesnej dużej produkcji PV. Najniższe wartości napięć zaobserwowano dla punktu pracy DZMP, tj. w przypadku największego obciążenia sieci i małej produkcji PV. Zjawisko to występuje zarówno w przypadku pracy sieci w stanie normalnym, jak i awaryjnym, dla każdego badanego wariantu rozmieszczenia mikroinstalacji w sieci.
Kolejną obserwacją jest zauważalny wpływ odległości węzłów od stacji zasilającej. Największe zmiany napięć występują dla węzłów, które są położone najdalej. Przy dużej generacji z mikroinstalacji, na końcu obwodów napięcie jest wyższe niż na początku. Wyjątek stanowi obwód, w którym nie było zainstalowanych źródeł PV. Przyłączenie dodatkowych źródeł PV do sieci wpłynęło na znaczne zwiększenie maksymalnych wartości napięć, które oscylują w pobliżu dopuszczalnych limitów napięć.
Analiza różnych konfiguracji źródeł w ramach wariantu 3 dla stanów ustalonych pozwoliła na zbadanie, w jaki sposób rozmieszczenie mikroinstalacji fotowoltaicznych w sieci niskiego napięcia, wpływa na poziomy napięć w węzłach. W przypadku zagęszczenia źródeł PV na końcu każdego z obwodów można zaobserwować wyższe wartości napięć niż dla przypadku skupienia źródeł na początku obwodów, w pobliżu zasilającej stacji transformatorowej. Jeżeli źródła fotowoltaiczne zostaną rozmieszczone równomiernie w sieci, na każdym z obwodów to wówczas najwyższa wartość napięcia daje wyrównany rozkład napięcia. Najbardziej niekorzystnym rozkładem jest ten, w którym wszystkie dodane mikroinstalacje zostały zlokalizowane na końcu najdłuższego obwodu. W obwodzie tym wartości napięć są zdecydowanie wyższe, niż w pozostałych obwodach. Dla punktów pracy MZDP i DZDP, w najdłuższym obwodzie, dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych wartości napięć. Dużo bardziej korzystne jest zlokalizowanie źródeł PV na końcu najkrótszego obwodu. Rozmieszczenie mikroinstalacji w węzłach, w których jest najwięcej odbiorów dla badanej sieci, skutkuje wystąpieniem maksymalnych wartości napięć w innym obwodzie niż najdłuższy.
Przy wyłączeniu najdłuższego obwodu (wariant A1) wartości napięcia w węzłach zawierały się w granicach ±10% napięcia znamionowego. Losowe dołożenie źródeł PV do modelu bazowego spowodowało wzrost górnej granicy napięcia. Największy wzrost napięcia zaobserwowano przy dużym skupieniu źródeł PV w jednym obwodzie, w węźle końcowym. Wartości te były zbliżone do górnej granicy napięcia dopuszczalnego. Wyłączenie fragmentu sieci w miejscu rozgałęzienia (wariant A2), nie wpłynęło znacząco na wartości napięć w pozostałych obwodach sieci. Dla przypadku, w którym dołożono mikroinstalacje na końcu obwodu (w tym również w rozgałęzieniu) oraz przy równomiernych rozłożeniu źródeł PV również mimo awarii uzyskano poprawę warunków napięciowych.
Warto zauważyć, że w przeprowadzonych analizach zastosowano szereg uproszczeń. W sytuacjach rzeczywistych generacja z mikroinstalacji fotowoltaicznych cechuje się pewną nieprzewidywalnością i jest ściśle uzależniona jest od aktualnych warunków pogodowych, dodatkowo profil obciążenia sieci ulega zmianom w ciągu doby. W badaniach przyjęto tylko pewne charakterystyczne punkty pracy, które symulują sytuacje skrajne, w danych godzinach w ciągu letniego dnia. Również symulacje przeprowadzono w układzie trójfazowym sieci niskiego napięcia z przyłączonymi układami fotowoltaicznymi, czyli przy symetrycznym rozłożeniu obciążeń pomiędzy fazy. Często w przypadku przyłączania do sieci źródeł PV mogą pojawiać się problemy z asymetrią napięć, szczególnie w przypadku przyłączania jednofazowych instalacji fotowoltaicznych [5].

Podsumowanie


Zainteresowanie źródłami odnawialnymi jest bardzo duże, stosuje się uproszczone procedury przyłączania mikroinstalacji do sieci, co przy spełnieniu określonych wymogów powoduje, że sieć elektroenergetyczna jest coraz bardziej nasycona mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. O ile pojedyncze źródła nie oddziałują znacząco na sieć, to ich duża liczba może prowadzić do występowania negatywnych skutków, w tym problemów z utrzymaniem odpowiednich poziomów napięć i prądów. Zjawiska te nasilają się w przypadku, gdy mikroinstalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej energii, czyli w bardzo słoneczne dni, w godzinach, w których zapotrzebowanie na energię przez odbiorców jest stosunkowo małe. Do sieci wprowadzana jest wówczas nadwyżka energii, która skutkuje zwiększeniem napięcia w instalacjach prosumentów, co w rezultacie prowadzi do ich wyłączeń.
Bardzo ważnym aspektem staje się konieczność dostosowywania sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, i nie tylko, do rozwoju energetyki rozproszonej. Może się to odbywać poprzez modernizację sieci, w tym instalowanie nowoczesnych urządzeń energoelektronicznych, które wspomagałyby pracę sieci. Inną opcję stanowi rozwój magazynów energii. Przydomowe magazyny energii dają możliwość magazynowania nadwyżek energii, którą później można wykorzystać w okresach niedoboru, w tym również w razie awarii sieci dystrybucyjnej. Takie rozwiązanie zapewnia dużo większą niezależność energetyczną dla prosumentów oraz oddziałuje na bardziej stabilną pracę mikroinstalacji z siecią niskiego napięcia. Praca sieci elektroenergetycznych nasyconych źródłami PV dodatkowo powinna być stale monitorowana, co staje się możliwe dzięki budowaniu sieci w standardzie „smart grid” [8]. Konieczne jest wdrażanie inteligentnych systemów pomiarowo-kontrolnych oraz decyzyjnych, które pozwolą zwiększyć niezawodność pracy systemu elektroenergetycznego. Mikroinstalacje mogą być efektywnie wykorzystane, jeżeli aktualna infrastruktura sieciowa, zostanie dostosowana również do pracy przy przepływie energii w odwrotnym kierunku niż dotychczasowo.

Literatura

  1. B. Bayer, H. Thomas, P. Matschoss, A. Marian, The German experience with integrating photovoltaic systems into the low-voltage grids. Renewable Energy, vol. 119, April 2018, pp. 129-141, DOI: 10.1016/j.renene.2017.11.045.
  2. Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej z dnia 7.05.2021r., Tauron Dystrybucja S.A., https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd, [dostęp: 25.08.2021].
  3. Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej, Tauron Dystrybucja S.A., https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/instrukcja-iriesd, [dostęp: 25.08.2021].
  4. R. Kowalak, Zmiany poziomów napięć w sieci niskiego napięcia z przyłączonymi źródłami generacji rozproszonej. Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG, Nr 52, 2017, ss. 179–182, ISSN 2353-1290.
  5. A. Lucas, Single-Phase PV Power Injection Limit due to Voltage Unbalances Applied to an Urban Reference Network Using Real-Time Simulation. Applied Sciences, Vol. 8, Issue 8, August 2018, p. 1333, DOI: 10.3390/app8081333.
  6. P. Miller, M. Wancerz, Praca źródeł fotowoltaicznych przy zmianach i zanikach napięcia w sieci nn, „Rynek Energii”, nr 1/2017, ISSN 1425-5960.
  7. Monitor Polski 2021 poz. 264: Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie polityki energetycznej państwa do 2040 r.
  8. M. Parol, Mikrosieci niskiego napięcia, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2013.
  9. J. Paska, Wytwarzanie rozproszone energii elektrycznej i ciepła, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2010.
  10. Program OeS, IPC s.c. Ośrodek badawczo-rozwojowy elektroenergetyki, https://www.ipcsc.pl/index.php/oprogramowanie/obliczenia-sieciowe [dostęp: 25.08.2021].
  11. K. Sereja, Funkcjonowanie instalacji prosumenckich w sieci niskiego napięcia – ujęcie probabilistyczne. Poznan University of Technology Academic Journals: Electrical Engineering, no. 98, 2019 pp. 31–40, DOI 10.21008/j.1897-0737.2019.98.0003.
  12. M. Sobierajski, W. Rojewski, Analysis of Energy and Power Generation in a Photovoltaic Micro installation Interconnected with a Low Voltage Grid. Acta Energetica, vol. 4, no. 25, 2015, pp. 111–115, DOI: 10.12736/issn.2300-3022.2015410.
  13. Topolski Ł. , Schab W. , Firlit A. , Piątek K.: Analiza wpływu generacji rozproszonej na wybrane parametry jakości energii elektrycznej w sieci niskiego napięcia na terenie klastra Wirtualna Zielona Elektrownia Ochotnica. Przegląd Elektrotechniczny, R. 96, nr 3, 2020, ss. 17–20, DOI: 10.15199/48.2020.03.05.
  14. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Dz. U. 2015 poz. 478.
  15. M. Wancerz, P. Miller, Problemy napięciowe w instalacjach niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroźródeł.
  16. Przegląd Elektrotechniczny, R. 94, nr 7, 2018, DOI: 10.15199/48.2018.07.08.
  17. I. Wasiak, R. Pawełek, Jakość zasilania w sieciach z generacją rozproszoną. PWN, Warszawa 2015.
  18. Zbiór wymagań dla modułów wytwarzania energii typu A, w tym mikroinstalacji (wersja z 31.12.2019 r.), https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/fotowoltaika, [dostęp: 25.08.2021].

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej...

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej instalowano w ramach testów na dachach domów pracowników spółki Elona Muska.

dr inż Ryszard Zacirka, dr inż Janusz Konieczny Bezpieczeństwo w obwodach OZE

Bezpieczeństwo w obwodach OZE Bezpieczeństwo w obwodach OZE

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji...

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji przy takim zasilaniu. Przedstawiono możliwe problemy przy eksploatacji takich układów.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Syberyjska energetyka

Syberyjska energetyka Syberyjska energetyka

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...

dr hab. inż Mariusz Sarniak Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową...

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową procedurę zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji PV do sieci EE i oszacował oczekiwany czas zwrotu inwestycji dla typowej przydomowej mikroinstalacji PV.

Redakcja Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń...

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń w ramach odbywających się w Łodzi Targów Efektywności Energetycznej i OZE w dniach 23-24 listopada br.

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

dr inż. Gustaw Mazurek Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy...

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy autonomicznej instalacji PV, jak przeprowadzić pomiary nasłonecznienia, dokonał analizy dostępności fotowoltaicznego systemu zasilania i podał przykładowe obliczenia.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Ewelina Plikunas Repowering w fotowoltaice

Repowering w fotowoltaice Repowering w fotowoltaice

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych,...

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych, wpływ repoweringu na rozwój fotowoltaiki oraz repowering modelowy instalacji fotowoltaicznej.

dr hab. inż Mariusz Sarniak Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Fotowoltaika w układach zasilania budynków Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych...

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych konfiguracji współpracy systemów fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną oraz analizy różnych wariantów ochrony przeciwprzepięciowej w systemach fotowoltaicznych stanowiących alternatywne, uzupełniające źródła energii elektrycznej w budynkach.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Martyna Kłos Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu...

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu potwierdzenie, że są przestrzegane wymogi mające na celu standaryzację.

dr hab. inż. Andrzej Sowa Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich Ochrona odgromowa systemów fotowoltaicznych na rozległych dachach płaskich

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu...

Systemy fotowoltaiczne PV (ang. Photovoltaic) przetwarzają bezpośrednio promieniowanie słoneczne na energię elektryczną bez zanieczyszczeń, hałasu i innych zmian w środowisku naturalnym. Fakt ten, w połączeniu ze spadkiem kosztów systemów PV, powoduje szybki rozwój tego rodzaju źródeł zasilania.

mgr Stanisław Derehajło, dr inż. Zbigniew Skibko Współpraca biogazowni z siecią elektroenergetyczną

Współpraca biogazowni z siecią elektroenergetyczną Współpraca biogazowni z siecią elektroenergetyczną

Wśród mieszkańców terenów wiejskich wzrasta świadomość na temat możliwości wytwarzania energii nie tylko na potrzeby własne, ale również na sprzedaż. Szczególnie w przypadkach, gdy do jej produkcji można...

Wśród mieszkańców terenów wiejskich wzrasta świadomość na temat możliwości wytwarzania energii nie tylko na potrzeby własne, ale również na sprzedaż. Szczególnie w przypadkach, gdy do jej produkcji można wykorzystać np. odpady hodowlane. Wiąże się to jednak zawsze z koniecznością sprawdzenia możliwości przyłączenia elektrowni do sieci elektroenergetycznej.

dr hab. inż. Andrzej Ł. Chojnacki, dr Katarzyna J. Chojnacka Statystyczna analiza planowych prac eksploatacyjnych w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych SN i nn

Statystyczna analiza planowych prac eksploatacyjnych w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych SN i nn Statystyczna analiza planowych prac eksploatacyjnych w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych SN i nn

W artykule przedstawiono wyniki statystycznej analizy planowych prac eksploatacyjnych realizowanych w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych średniego oraz niskiego napięcia.

W artykule przedstawiono wyniki statystycznej analizy planowych prac eksploatacyjnych realizowanych w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych średniego oraz niskiego napięcia.

Redakcja news Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą

Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą

Tauron przeprowadził kontrole fotowoltaiki. Wynika z nich, że ponad połowa skontrolowanych przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych ma moc większą od zgłoszonej. Od początku 2024 roku takie kontrole...

Tauron przeprowadził kontrole fotowoltaiki. Wynika z nich, że ponad połowa skontrolowanych przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych ma moc większą od zgłoszonej. Od początku 2024 roku takie kontrole obejmą cały obszar działania spółki Tauron Dystrybucja.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

Jacek Sawicki Uwarunkowania techniczne i warunki przyłączania mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego

Uwarunkowania techniczne i warunki przyłączania mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego Uwarunkowania techniczne i warunki przyłączania mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego

W Dzienniku Ustaw z dnia 13 czerwca 2023 r., poz. 1098, ukazało się Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy...

W Dzienniku Ustaw z dnia 13 czerwca 2023 r., poz. 1098, ukazało się Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie warunków technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym.

Redakcja news URE: duży wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej

URE: duży wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej URE: duży wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej

Oddziały terenowe URE w latach 2021–2022 odnotowały bardzo wysoki, bo ok. 9-krotny wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej w porównaniu do lat 2019–2020 – poinformował Urząd Regulacji...

Oddziały terenowe URE w latach 2021–2022 odnotowały bardzo wysoki, bo ok. 9-krotny wzrost liczby odmów przyłączeń do sieci elektroenergetycznej w porównaniu do lat 2019–2020 – poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Według URE świadczy to o tym, że przepisy są niejasne.

Redakcja news Mamy już ponad milion prosumentów

Mamy już ponad milion prosumentów Mamy już ponad milion prosumentów

W ubiegłym miesiącu liczba prosumentów w Polsce przekroczyła milion. Wyłącznie w 2021 roku do krajowych sieci dystrybucyjnych zostało przyłączonych niemal 400 tys. prosumenckich mikroinstalacji, a w pierwszym...

W ubiegłym miesiącu liczba prosumentów w Polsce przekroczyła milion. Wyłącznie w 2021 roku do krajowych sieci dystrybucyjnych zostało przyłączonych niemal 400 tys. prosumenckich mikroinstalacji, a w pierwszym kwartale tego roku ich liczba wzrosła już o ponad 150 tys. Operatorzy sieci wskazują, że rośnie jednostkowa moc przyłączanych mikroinstalacji, oceniając jednocześnie, że nie jest to pozytywne zjawisko.

Redakcja news Ekologiczny biznes z PGE Obrót

Ekologiczny biznes z PGE Obrót Ekologiczny biznes z PGE Obrót

Spółka zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii przygotowała specjalną ofertę dla przedsiębiorców, którzy są lub planują zostać prosumentami, a wyprodukowany prąd będą wykorzystywać na potrzeby własnej...

Spółka zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii przygotowała specjalną ofertę dla przedsiębiorców, którzy są lub planują zostać prosumentami, a wyprodukowany prąd będą wykorzystywać na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Zapewnianie Klientom dostępu do zielonej energii to jeden z elementów nowej strategii Grupy PGE.

Redakcja news Montaż baterii w magazynie energii elektrycznej w Bystrej

Montaż baterii w magazynie energii elektrycznej w Bystrej Montaż baterii w magazynie energii elektrycznej w Bystrej

To już ostatni etap budowy hybrydowego magazynu energii elektrycznej na farmie wiatrowej w Bystrej, gdzie dotarły pierwsze kontenery z bateriami, które ostatecznie wyposażą magazyn. Magazyn BESS to największy...

To już ostatni etap budowy hybrydowego magazynu energii elektrycznej na farmie wiatrowej w Bystrej, gdzie dotarły pierwsze kontenery z bateriami, które ostatecznie wyposażą magazyn. Magazyn BESS to największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z większych na świecie.

Redakcja news Ruszyła budowa nowej farmy wiatrowej Energi

Ruszyła budowa nowej farmy wiatrowej Energi Ruszyła budowa nowej farmy wiatrowej Energi

W gminie Przykona rozpoczęły się prace budowlane w celu uruchomienia Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Farma ma być gotowa do produkcji energii już w przyszłym roku.

W gminie Przykona rozpoczęły się prace budowlane w celu uruchomienia Farmy Wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Farma ma być gotowa do produkcji energii już w przyszłym roku.

Redakcja news Inteligentna sieć dystrybucji od Energa

Inteligentna sieć dystrybucji od Energa Inteligentna sieć dystrybucji od Energa

Energa zaczęła na większą skalę budować smart grid - inteligentną sieć dystrybucji energii. Do zakończenia projektu zastało kilka lat, ale to, co już zrobiono, przynosi efekty.

Energa zaczęła na większą skalę budować smart grid - inteligentną sieć dystrybucji energii. Do zakończenia projektu zastało kilka lat, ale to, co już zrobiono, przynosi efekty.

Redakcja news Sieć z odnawialnych źródeł energii w woj. wielkopolskim

Sieć z odnawialnych źródeł energii w woj. wielkopolskim Sieć z odnawialnych źródeł energii w woj. wielkopolskim

Enea Operator i Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisali umowę dotyczącą dofinansowania projektu, który zwiększy potencjał sieci elektroenergetycznej w celu odbioru energii z odnawialnych źródeł....

Enea Operator i Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisali umowę dotyczącą dofinansowania projektu, który zwiększy potencjał sieci elektroenergetycznej w celu odbioru energii z odnawialnych źródeł. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie województwa wielkopolskiego. Wartość projektu to ponad 23 mln zł.

Redakcja news Stocznia Gdańska wybuduje turbiny wiatrowe

Stocznia Gdańska wybuduje turbiny wiatrowe Stocznia Gdańska wybuduje turbiny wiatrowe

Spółka GSG Towers (siostrzana spółka Stoczni Gdańskiej) otrzymała zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych od Siemens Games Renewable Energy. Zamówienie będzie realizowane w ramach...

Spółka GSG Towers (siostrzana spółka Stoczni Gdańskiej) otrzymała zamówienie na dostawę 14 kompletnych, lądowych wież wiatrowych od Siemens Games Renewable Energy. Zamówienie będzie realizowane w ramach projektu budowy farmy wiatrowej Barwice o mocy 42 MW. Na farmę wiatrową złoży się 14 turbin, o jednostkowej mocy rzędu 3 MW.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.