elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Kryteria wyboru sterowania w inteligentnym budynku

Wieloma systemami (przewodowymi i bezprzewodowymi) można zarządzać z każdego miejsca na świecie za pomocą urządzeń mobilnych
Fot. Gira

Wieloma systemami (przewodowymi i bezprzewodowymi) można zarządzać z każdego miejsca na świecie za pomocą urządzeń mobilnych


Fot. Gira

Określenie „inteligentny budynek” jest bardzo szerokim pojęciem. Dotyczy wielu różnych rozwiązań oraz systemów. Często mających niewiele wspólnego z inteligencją. Budynek może być inteligentnie zaprojektowany. Mądrze zaprojektowane instalacje umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia energii, są ergonomiczne, a także zapewniają wyższy komfort i bezpieczeństwo jego użytkownikom. Wcale nie muszą być wyposażone w nowoczesne gadżety, „elektroniczne fontanny” i „złote klamki”. Inteligentny budynek musi służyć użytkownikowi, a nie tylko spełniać jego ambicje. Jak dobry kamerdyner, zawsze na czas, zawsze z właściwą pomocą i zawsze dyskretnie.

Zobacz także

Redakcja Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home

Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home Jaki system inteligentnego budynku wybrać? Przegląd systemów smart home

Smart Home staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku. Wiele osób decyduje się na nabycie takich rozwiązań chcąc zmniejszyć zużycie prądu przy jednoczesnym zwiększeniu swojego komfortu życia....

Smart Home staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem na rynku. Wiele osób decyduje się na nabycie takich rozwiązań chcąc zmniejszyć zużycie prądu przy jednoczesnym zwiększeniu swojego komfortu życia. Jakie firmy oferują nam takie rozwiązania?

Redakcja, S-LABS Sp. z o.o. Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme Inteligentny system automatyki mieszkaniowej Appartme

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować...

Obecnie dzięki inteligentnym rozwiązaniom IoT możemy przez telefon zarządzać naszym mieszkaniem. Wystarczy jedna aplikacja, która pozwala na bieżąco monitorować zużycie energii elektrycznej, decydować o ogrzewaniu w mieszkaniu oraz jeśli zapomnimy zgasić światło, możemy je wyłączyć zdalnie. Wszystko to dzięki systemowi automatyki mieszkaniowej, który oferuje firma S-Labs. Co ważne system jest nie tylko oszczędny, dba o środowisko, ale też nie wymaga dodatkowego okablowania.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Systemy centralne i zdecentralizowane

Określenie „inteligentny dom” to zwykle komercyjny slogan. „Inteligencja” budynku polega na zastosowaniu kilku rozwiązań. Głównymi cechami są:

  • rozdzielenie funkcji dostarczania energii od sterowania,
  • integracja różnych instalacji,
  • możliwość wspólnego zarządzania,
  • możliwość automatyzacji powtarzających się procesów.

Pierwsze dwa punkty są warunkami sine qua non. Ich spełnienie umożliwia realizację następnych.

Drogi realizacji są różne. Istnieje wiele systemów oferujących różne rozwiązania zapewniające osobny przesył informacji oraz integrację różnych instalacji. Główne różnice występują w zakresie sposobów zarządzania oraz przesyłu informacji.

W zależności od preferencji inwestorów budynki są wyposażane w systemy centralne i zdecentralizowane. Przy podejmowaniu decyzji zwykle odgrywają rolę dwa ważne czynniki: wysokość kosztów oraz niezawodność. Parametry te stoją na przeciwnych biegunach.

W dużych budynkach biurowych zwykle zwyciężają względy ekonomiczne. Głównym celem inwestorów jest uzyskanie jak najszybszego zwrotu włożonego kapitału. Dlatego decydują się na sterowanie centralne, które jest tańsze. W domach prywatnych częściej doceniane jest bezpieczeństwo i niezawodność. Dlatego dominują systemy zdecentralizowane.

Obydwa systemy funkcjonują, na pierwszy rzut oka, tak samo. Dopóki wszystko działa. W sytuacji awaryjnej system zdecentralizowany okazuje swą wyższość. W systemach tych awaria jednego urządzenia nigdy nie oznacza awarii systemu. W systemach zcentralizowanych uszkodzenie centralnego komputera, zanik napięcia zasilającego lub ewentualnie przerwanie przewodu, którym jest połączony z systemem, powoduje natychmiastowe rozstrojenie systemu lub jego całkowite wyłączenie. Instalacje zdecentralizowane muszą być droższe, gdyż każde urządzenie ma własną, autonomiczną elektronikę sterowniczą.

Każde urządzenie może przesyłać informacje do dowolnego urządzenia. Awaria jakiegokolwiek urządzenia może wywołać jedynie lokalne zakłócenia, zwykle ograniczające się do jednego pomieszczenia. Uszkodzenie centralnych przewodów (jeśli jest to instalacja przewodowa) transmitujących informacje może spowodować podział budynku na części niezależnie realizujące swoje zadania.

Dzieje się tak, dlatego, że instalacja zdecentralizowana jest zbudowana na wzór ludzkiego społeczeństwa. Jest zachowana hierarchia, ale każdy element jest niezależnym podmiotem, a podmioty te są zorganizowane na wielu różnych poziomach. Tak jest w budynku. Każde urządzenie ma swój program pracy i współpracuje z innymi urządzeniami najpierw na poziomie pomieszczenia, potem kondygnacji, wreszcie całego budynku.

Awaria na poziomie centralnego sterowania w takim systemie nie paraliżuje obiektu, a jedynie obniża stopień integracji do najbliższego niższego poziomu. Takie zakłócenia są zwykle niezauważalne dla mieszkańców i użytkowników.

Transmisja danych

Drugą cechą odróżniającą od siebie poszczególne systemy jest rodzaj medium, za pomocą którego przesyłane są informacje. Najczęściej jest to przewód miedziany lub bezprzewodowa transmisja danych. Coraz częściej, przynajmniej w pewnym zakresie, wykorzystywane są światłowody. Przewody miedziane wykorzystywane są na kilka sposobów. Mogą to być oddzielne instalacje magistralne, a do tego celu można wykorzystać przewody zasilające lub jeden z przewodów zasilających plus dodatkową żyłę. Wybór zależy od konkretnej sytuacji. Każde z rozwiązań ma jakieś zalety. Ale i wady.

Osobny przewód magistralny zapewnia niezależność i najwyższą gwarancję niezakłóconego przesyłu. Jest to też rozwiązaniem najdroższym, a jego wykorzystanie ograniczone jest do obiektów nowych, względnie poddawanych renowacji. Dodanie przewodu magistralnego w istniejących obiektach jest związanie ze stosunkowo dużym nakładem prac. Natomiast na etapie budowania koszt ułożenia dodatkowych przewodów magistralnych jest pomijalnie mały.

Dodatkowy przewód w sieci przewodów zasilających sprawia, że praktycznie w każdym punkcie, do którego doprowadzone jest zasilanie, można zainstalować jakiś komponent inteligentnej instalacji. Takie rozwiązanie zapewnia wysoką elastyczność. Decyzja, podobnie jak w przypadku osobnej instalacji magistralnej, musi być podjęta na etapie projektowania. Wykonanie oprzewodowania jest nieco tańsze.

Wykorzystanie zwykłych przewodów zasilających do przekazu informacji nie wymaga uprzedniego projektowania systemu. Koszty samych przewodów są niższe i mogą być wykorzystywane w istniejących budynkach. Są one jednak znacznie bardziej podatne na awarie i zakłócenia. Każde urządzenie wymaga dobrej separacji napięciowej, a instalacje muszą być wyposażone w dokładne filtry środkowoprzepustowe, chroniące instalację zewnętrzną przed impulsami sterowniczymi widzianymi tam jako wyższe harmoniczne. Filtry ograniczą ilość zewnętrznych zakłóceń nakładających się na sygnały sterownicze i utrudniających ich rozpoznawanie i odczytywanie. Niestety, nie zapobiegają przesyłaniu ich na drodze indukcji.

Transmisja radiowa nie wymaga żadnych przewodów, dzięki czemu może być wykorzystywana zarówno w nowych, jak i istniejących wcześniej obiektach budowlanych. Niestety, jest to instalacja najbardziej podatna na zewnętrzne zakłócenia. Ograniczony jest też jej zasięg, gdyż materiały budowlane oraz wyposażenie budynku powoduje tłumienie fal radiowych. W niektórych sytuacjach obecność materiałów typu: beton zbrojony, szkło powlekane, duże elementy metalowe powoduje, że komunikacja jest praktycznie niemożliwa. W niewielkich obiektach można wykorzystać każdy komponent systemu radiowego do wzmacniania sygnałów. W większych jest to niemożliwe, gdyż zbyt duża liczba nakładających się sygnałów utrudnia lub nawet (w skrajnej sytuacji) uniemożliwia komunikację. Zwiększenie zasięgu osiąga się za pomocą wzmacniaczy, tzw. repeaterów. Na drodze sygnału można użyć maksymalnie dwóch takich urządzeń.

Najpopularniejsze rozwiązania

Są jeszcze inne kryteria, które powinno się uwzględniać przy wyborze systemu sterowania inteligentnym budynkiem. Dotyczą one w głównej mierze inwestorów indywidualnych, dla których istotnym czynnikiem jest trwałość i niezawodność instalacji. Dotyczy to nie tylko samych urządzeń, ale i całych systemów. Obecnie na naszym rynku oferowane są różne systemy. Na jednym biegunie są rozwiązania opracowane i wytwarzane przez pojedyncze firmy lub kilku współpracujących ze sobą producentów. Na przeciwnym – zunifikowane platformy sterownicze, do których komponenty (urządzenia i oprogramowanie) dostarczają setki przedsiębiorstw. Inteligentne instalacje oparte na szeroko uznanych standardach, np. KNX, są znane od ok. 30 lat. Konkurencja w zakresie zastosowań wymusza najwyższą jakość produktów. A wielkość zaangażowanego kapitału jest gwarancją stabilności rozwiązania.

Współzawodnictwo panujące wśród producentów takich rozwiązań owocuje ich szybszym rozwojem i różnorodnością. W rozbudowanych systemach są większe możliwości wyboru algorytmów sterowniczych. Przykładowo, sterowanie temperaturą (ogrzewanie i chłodzenie) może być płynne (zawór otwarty na zadany procent), PWM (wypełnienie impulsu) lub dwupunktowe (z histerezą). Równolegle z zaworem regulowany może być nawiew: wielostopniowo lub płynnie. Takie rozwiązania oferują wyłącznie firmy działające w ramach najszerszych systemów stanowiących platformy zarządzania budynkami i ich automatyzacji. Podobnie duży wybór rozwiązań dotyczy ściemniania różnego rodzaju źródeł światła. Najlepsze systemy sterowania pozwalają na regulację niemal wszystkich źródeł światła wykorzystując do tego różne algorytmy ściemniania fazowego (dostosowane do lamp o charakterze rezystancyjnym, indukcyjnym, pojemnościowym oraz do LED na 230 V i świetlówek kompaktowych o charakterze indukcyjnym lub pojemnościowym), ściemniania stałonapięciowego i stałoprądowego PWM oraz ściemniania sygnałami analogowymi i cyfrowymi: 1–10 V, DALI, DMX itd. Tylko najlepsze systemy inteligentnego budynku oferują wszystkie rodzaje regulacji, dzięki czemu mogą sprostać zadaniom związanym z zarządzaniem obiektami budowlanymi. Dotyczy to wszystkich zadań sterowniczych.

Ochrona przed zagrożeniami

Inteligentne systemy wywodzą się z automatyki przemysłowej oraz systemów ochrony przed różnymi zagrożeniami. Niektóre z nich wciąż na niej bazują, inne są rozwiązaniami wyspecjalizowanymi do sterowania i zarządzania obiektami budowlanymi. Te pierwsze każdorazowo trzeba dostosowywać do specyfiki procesów zachodzących w budynku. Natomiast te drugie są od razu fabrycznie wyskalowane i dostosowane do odpowiedniego zakresu pracy. Zwykle z możliwością wyboru algorytmu.

Odmiennym zagadnieniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w budynku oraz zapobieganie stratom spowodowanym awariami. W tym zakresie konieczne jest dokonanie podziału, nie tylko ze względów technicznych, ale także prawnych. W zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony przed włamaniem obowiązują odpowiednie ustawy. Systemy i urządzenia służące do ochrony przeciwpożarowej muszą być zgodne m.in. z ustawą o ochronie przeciwpożarowej z 1991 roku i rozporządzeniem MSWiA z 2010 roku. Natomiast środki techniczne wykorzystywane do ochrony przed włamaniem podlegają ustawie o ochronie osób i mienia z 2014 roku. Dodatkowo rozwiązania związane z kontrolą dostępu muszą być zgodne z ustawą o ochronie danych osobowych z 1997 r. (ze zmianami w 2014 r.). Z tych względów powszechnie używane systemy automatyki budynkowej nie są wykorzystywane do tych celów. Systemy ochrony przed pożarem, włamaniem i niepowołanym dostępem są autonomicznymi rozwiązaniami posiadającymi odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Oczywiście w inteligentnym budynku są one powiązane z instalacją zarządzającą całym budynkiem. Automatyka budynkowa zwiększa skuteczność i elastyczność wyspecjalizowanych rozwiązań.

W zależności od wielkości instalacji ochronnych są one w różny sposób powiązane w system zarządzający budynkiem. Najprymitywniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wejść i wyjść bezpotencjałowych w tych systemach. Przy większej ilości informacji konieczne jest zastosowanie bramek. Producenci najbardziej rozpowszechnionych systemów ochrony oferują bramki do najważniejszych systemów automatyki budynkowej. W ten sposób zapewnione jest przekazywanie informacji między systemami.

Informacje przychodzące z tych instalacji są w inteligentnym budynku wykorzystywane do powiadamiania, zapobiegania powiększaniu się strat i procesów regulacyjnych. Dzieje się tak dlatego, że systemy te są wyposażane w wiele czujników różnych wartości fizycznych. Dane pomiarowe mogą być interpretowane przez systemy sterownicze wykorzystywane do regulacji. Dzięki temu można zmniejszać nakłady inwestycyjne. Do grupy takich sygnałów należą: pomiar temperatury, stężenia gazów, np. CO2. Podobnie dane z czujek ruchu i obecności mogą być wykorzystywane przez automatykę budynkową w okresie, gdy instalacja alarmowa nie jest uzbrojona. Podobnie wykorzystuje się niektóre informacje z automatyki w systemach bezpieczeństwa. Na przykład manualne załączenie czegokolwiek w strefie objętej ochroną może być natychmiast przekazywane do odpowiedniej centralki. Systemy ochrony automatyki inteligentnego budynku współpracują ze sobą i wspomagają swe działania, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

Ważnym elementem tej współpracy jest powiadamianie. Integracja systemów pozwala na wykorzystanie szerokiego zakresu pomysłów; od wizualizacji przez powiadamianie zdalne e-mailami i SMS-ami, komunikaty głosowe, miganie oświetlenia, załączanie dodatkowej sygnalizacji dróg ewakuacyjnych – niezależnie od podstawowych sposobów alarmowania zastosowanych w danej instalacji.

Ochrona techniczna budynków

Osobnym zagadnieniem jest ochrona techniczna budynku. Ta nie jest uregulowana normami prawnymi, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo ludzi. A problemy techniczne mogą być bardzo uciążliwe oraz kosztowne. W inteligentnym budynku takie zdarzenia są monitorowane, a system samoczynnie zapobiega pogłębianiu się strat. Jednym z rozwiązań, najczęściej wykorzystywanym, są czujniki przecieku. Można je instalować we wszystkich pomieszczeniach wyposażonych w instalację hydrauliczną: kotłowniach, wymiennikowniach, łazienkach, kuchniach, ubikacjach. Pojawiająca się na posadzce woda powoduje zamknięcie styków czujnika rezystancyjnego lub przerwę w czujce optycznej, co z kolei powoduje wysłanie informacji do systemu. Inteligentna instalacja reaguje automatycznie zamykając dopływ wody i powiadamiając administratora o zaistniałej awarii. Jeszcze częściej pomieszczenia są chronione przed skutkami rozbicia szyby lub pozostawienia otwartego okna. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się regulator temperatury, to dokonuje on ciągłego pomiaru, a dane pomiarowe cyklicznie wysyła do magistrali. Jeśli okno lub drzwi są wyposażone w kontaktrony lub mikrowyłączniki, np. należące do systemu alarmowego, to powiadomią one system o tym, że otwór nie jest zamknięty. Gdy ich brak, to rozpoznanie otwarcia okna polega na analizie zmian temperatury. W normalnych warunkach, czy to przy ogrzewaniu, czy chłodzeniu, zachodzą one dość powoli. Szybsza zmiana jest rozpoznawana jako otwarcie lub rozbicie okna. I wysyłany jest komunikat. W reakcji na taką informację ogrzewanie, względnie klimatyzacja, zostają wyłączone, aby nie marnować energii. Jednak w skrajnych sytuacjach, np. w czasie dużego mrozu, może to grozić zamarznięciem grzejników. A to prowadziłoby do znacznie większych strat (zniszczenie grzejników i zalanie budynku po rozmarznięciu), dlatego inteligentny budynek broni się przed tym ponownie załączając ogrzewanie. W trybie ochrony przed zamarzaniem, w którym utrzymuje się wewnętrzną temperaturę na poziomie ok. 5–7°C, równolegle wysyłane są informacje do odpowiednich służb technicznych i zarządzających obiektem.

Powiadamianie o niepokojących zdarzeniach może być przesyłane do dowolnych urządzeń, instalacji i osób. Zwykle pierwszą reakcją jest zapobieganie stratom przez np. zamknięcie dopływu wody. Informacja dociera też do układów i systemów zarządzających innymi instalacjami. Dzięki temu mogą one reagować z wyprzedzeniem na zmieniającą się sytuację. Instalacja zareaguje automatycznie. Do personelu administracyjno-technicznego wysyłane są selektywnie wybrane informacje. Zdalnie w postaci SMS‑ów i e‑maili zawierających podstawowe informacje. Szczegółowe dane zmogą znajdować się w tych komunikatach, ale częściej wykorzystuje się do tego celu interfejs graficzny. Na wyświetlaczu urządzenia mobilnego lub ekranie komputera pojawiają się wyskakujące okienka z linkami do odpowiednich fragmentów wizualizacji. A jeśli w miejscu wystąpienia awarii znajdują się kamery, to operator uzyskuje bezpośredni obraz interesującego miejsca. Takie rozwiązania znacznie przyspieszają lokalizację i ocenę zagrożeń, a także pomagają w ich usuwaniu.

Wieloma systemami (przewodowymi i bezprzewodowymi) można zarządzać z każdego miejsca na świecie za pomocą urządzeń mobilnych

Gira czujka dymu KNX rozpoznaje pożar, zanim stężenie dymu lub temperatura zaczną zagrażać życiu. Powiadamia odpowiednie służby i wysyła polecenia sterownicze do instalacji

Kompleksowy system alarmowy Satel może być zintegrowany z systemem KNX za pomocą bramki Satel/KNX

Kontrolę zużycia energii wspomaga intefejs graficzny Gira. Zwiększone zużycie sygnalizowane jest kolorem czerwonym. Pomiary zużycia za pośrednictwem KNX i homeserwera

Stacja pogodowa Gira ciągle mierzy natężenie oświetlenia (z 4 stron świata), temperaturę i siłę wiatru oraz rozpoznaje opady atmosferyczne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Jacek Jacek, 25.06.2018r., 11:28:15 Super wpis, inteligentne rozwiązania domowe to zdecydowany hit w ostatnich latach, jako uzupełnienie podsyłam również ciekawe informacje na ten temat

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.