elektro.info

Do naszego katalogu on-line dodajemy 700 nowych produktów tygodniowo!

Do naszego katalogu on-line dodajemy 700 nowych produktów tygodniowo!
Do naszego katalogu on-line dodajemy 700 nowych produktów tygodniowo!

Od kiedy jest Pan związany z firmą Farnell?
- Do zespołu firmy Farnell dołączyłem sześć lat temu. Jestem Brytyjczykiem polskiego pochodzenia i od prawie 30 lat zajmuję się zawodowo rynkiem elektroniki. Ukończyłem Central London Polytechnic. Karierę zawodową rozpocząłem w 1980 roku w ITT/STC Electronic Services, a następnie pracowałem w Future Electronics i Arrow Electronics, gdzie odpowiadałem za obsługę kluczowych klientów. Do moich obowiązków należało wejście na rynek Europy Wschodniej, w czym bardzo pomocne okazało się moje pochodzenie. Czuję się Polakiem, dlatego bardzo mi zależy na wejściu na polski rynek i zdaniu z tego zadania egzaminu. Stąd też dużą wagę przywiązuję właśnie do tego regionu. Jestem bardzo zadowolony z kadry, jaką zatrudniliśmy, i korzystając z okazji, chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom za ich wkład w rozwój firmy.

Na Państwa stronie internetowej co tydzień pojawia się ponad 700 nowych produktów. To bardzo dużo. Jaka jest zatem struktura Państwa firmy?

Nasza firma jest dystrybutorem części elektronicznych, elektrycznych i przemysłowych oraz produktów z zakresu konserwacji, napraw i utrzymania ruchu. Farnell oferuje szybki i łatwy dostęp do ponad 500 tysięcy produktów ze swojej stałej oferty – przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Głównym źródłem kontaktów z klientami jest strona internetowa umożliwiająca bardzo szybkie przekazywanie informacji o najnowszych produktach oraz łatwe składanie zamówień. Farnell cały czas inwestuje w rozwój na rynkach Europy Wschodniej i reszty świata, dlatego w ciągu ostatnich miesięcy uruchomiliśmy kolejne strony internetowe w takich językach lokalnych, jak: bułgarski, rumuński, słoweński, łotewski, litewski, estoński, czy turecki. Oczywiście, nadal inwestujemy w nasze najstarsze rynki wschodnioeuropejskie, do których zaliczają się: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Naszym klientom oprócz bogatej oferty produktowej oferujemy wysokiej jakości obsługę w lokalnych językach, dostawę kolejnego dnia roboczego na terenie Europy oraz bezpłatną pomoc techniczą. Każdy z obsługiwanych przez nas rynków posiada dedykowany Zespół Obsługi Sprzedaży. Klienci mogą kontaktować się z nami wielokanałowo: poprzez stronę internetową, za pomocą poczty elektronicznej lub dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu.

Jesteście Państwo dystrybutorem ogromnej liczby marek produktowych. Jakie główne marki Pan by wyróżnił?

W ofercie posiadamy produkty od ponad 1200 producentów. Od trzech lat, gdy funkcję CEO Premier Farnell objęła Harriet Green, działalność firmy została ukierunkowana na obsługę dynamicznie rozwijającego się rynku elektronicznego, a w szczególności na współpracę z konstruktorami urządzeń elektronicznych. Z tego powodu w ofercie mamy bardzo duży wybór wiodących producentów z tej dziedziny jak: Texas Instruments, Microchip, Freescale, Analog Devices, Fairchild, Molex, Epcos, Fluke czy Tektronix. W katalogu posiadamy również ofertę producentów niszowych, spełniając w ten sposób oczekiwania konstruktorów i producentów specjalistycznych urządzeń elektronicznych. Ostatnio podpisaliśmy także kontrakt z firmą Altera i wprowadzamy nową serię produktów do oferty. Dzięki naszemu bogatemu portfolio produktów dostępnych z magazynu możemy zapewnić dostawy ponad 90% potrzebnych komponentów dla dowolnego projektu elektronicznego.

W jaki sposób odbywa się dystrybucja produktów, których w katalogu jest ponad 500 tysięcy?

Liczba ta dotyczy tylko rynku europejskiego. Należy jednak uwzględnić dodatkowe 600 tysięcy oferowanych w Ameryce i Azji. To globalnie ponad milion produktów, które posiadamy w ofercie dla klientów. Wiele nowych możliwości daje nam Internet, ponieważ w katalogu papierowym nie możemy umieścić tak dużej liczby produktów. Naszym celem jest dostarczanie właściwych produktów wymagającym klientom w krótkim czasie. Chcemy, by współpraca z nami była łatwa i dlatego oferujemy różne opcje składania zamówień i zapewniamy sprawny system obsługi. Mamy bardzo dobrą logistykę. Na świecie dysponujemy czterema magazynami połączonymi wspólnym systemem informatycznym. Dwa z nich znajdują się w Europie; jeden w Leeds, w Wielkiej Brytanii, a drugi w Liege w Belgii. Możemy poszczycić się doskonałym systemem, który bezpośrednio przesyła zamówienia zarówno do działu handlowego, jak i do magazynu. Jeżeli zamówionych produktów nie ma aktualnie w magazynie, to staramy się sprowadzić elementy od producenta bądź też alternatywnych dostawców. Dzięki temu nie jesteśmy zależni od jednego dostawcy, czy też jednego produktu. Bardzo dużym ułatwieniem naszych działań jest rozwój Internetu i wiele rozwiązań informatycznych zapewniających przesyłanie informacji w czasie rzeczywistym.

Istotnym wsparciem są również pracownicy pochodzący z krajów Europy Wschodniej. To bardzo dobra kadra, a ich znajomość rynków, na które wkraczamy, jest dodatkowym atutem. Część z naszych pracowników swoją karierę w Farnell rozpoczęło od pracy w magazynie, a następnie, kolejno awansując, dołączyli do naszego zespołu sprzedaży. Dzięki temu znają dokładnie procesy logistyczne i obsługę zamówień w naszej firmie. Zatrudniamy ludzi z całej Europy, a nasi klienci obsługiwani są w językach narodowych. Dodatkowo, aby zapewnić szybką obsługę, podpisaliśmy umowę kontraktową z firmą UPS na dostawy w ciągu 24 godzin na terenie Europy. Dzięki temu zamówienia złożone przez naszych klientów w Polsce do godz. 16:00 są dostarczane do nich już w następnym dniu roboczym. Prawie dwa lata temu, gdy wchodziliśmy na polski rynek, sprawdziliśmy sprawność naszego systemu i dostarczyliśmy produkty w deklarowanym czasie. Jestem zadowolony z tego, że zdaliśmy ten egzamin i nadal utrzymujemy tak wysoki standard.

W jaki sposób aktualizujecie Państwo liczący tyle pozycji katalog?

Jeszcze sześć lat temu, gdy zaczynałem pracę w firmie Farnell, dodanie nowego produktu do katalogu zajmowało trzy tygodnie, wliczając w to testowanie i sprawdzanie. Dziś aktualizacja jednego produktu w naszym katalogu zajmuje sześć minut. Dzięki temu, co tydzień dodajemy około 700 nowych elementów.

Jak ocenia Pan pozycję firmy na rynku?

Naszym atutem jest fakt, że nie polegamy tylko na kilku klientach generujących nam większość obrotów, lecz mamy wielu odbiorców naszych produktów. Dodatkowo dostarczamy komponenty do wielu różnych gałęzi przemysłu: automatyki, telekomunikacji, farmacji, edukacji czy dla wojska. Zapewnia nam to ciągłe zamówienia nawet w sytuacji kryzysowej, gdy jedna z branż ma chwilowe ograniczenie produkcji. Sprzedajemy w małych ilościach, dzięki czemu mamy wielu odbiorców tworzących innowacyjne projekty, którzy do ich realizacji potrzebują naszych komponentów. Jesteśmy firmą, na której klienci mogą polegać, gdyż nie narzucamy minimalnych ilości, czy wartości zamówienia. Dostarczymy zarówno jeden produkt, jak i całą ich serię i to już następnego dnia. Globalnie konkurujemy z trzema dystrybutorami: Digi-Key, Mouser Electronics i RS Components. Szacujemy, że razem z tymi graczami pokrycie rynku wynosi około 20 %, tak więc pozostałe 80 % pozostaje nadal do podziału. Z tego względu bardzo duże zainteresowanie naszej firmy jest skierowane na Chiny, Indie i Europę Wschodnią. Staramy się docierać do klientów bezpośrednio, mówiąc ich językiem i dlatego tak wiele uwagi poświęcamy stronie internetowej jako głównemu źródłu informacji. Na rynku polskim jesteśmy obecni od wielu lat, początkowo przez naszych partnerów, takich jak Microdis, a od dwóch lat staramy się dotrzeć do klientów bezpośrednio. Naszym największym atutem jest dostęp do ponad 1200 dostawców i ponad pół miliona produktów. Dlatego nasi byli partnerzy dalej kupują od nas produkty. Mamy jednak sygnały, że klienci coraz częściej poszukują bezpośredniego kontaktu z dostawcą zróżnicowanych komponentów, który może zrealizować ich zamówienia w bardzo krótkim czasie.

W jaki sposób docieracie Państwo do klientów?

Postęp technologii komunikacyjnych w niewyobrażalny sposób na zawsze zmienił sposób myślenia, pracy i prowadzenia działalności. Jednak wybór i integracja odpowiednich metod komunikacji mogą być czasochłonne i mają ogromny wpływ na sukces rynkowy produktu. Z naszych badań wynika, że najpopularniejszym źródłem informacji dla klientów jest Internet. Katalog papierowy, liczący ponad 4000 stron, ukazuje się raz do roku i nie ma możliwości jego aktualizacji. Natomiast na naszej stronie internetowej dodajemy ponad 700 nowych produktów tygodniowo! Aby dostarczyć naszym klientom dostęp do najnowszych technologii i informacji branżowych rozsyłamy newslettery informujące o nowych produktach, kontraktach podpisanych z kolejnymi dostawcami oraz promocjach cenowych. Co kwartał przekazujemy także naszym klientom magazyn Select, w którym prezentujemy najnowsze produkty. Dostępny jest on zarówno w wersji papierowej, jak i w formacie pdf na naszej stronie internetowej. Nasz kolejny magazyn Technology First to kompendium wiedzy i zbiór informacji o nowościach technologicznych oraz artykułów merytorycznych przygotowanych przez wiodących i niszowych producentów z branży.

Czy wspieracie Państwo polską naukę w postaci np. stypendiów na realizację projektów? Czy przewidujecie Państwo także inne formy współpracy z naukowcami?

Uważam, że należy wiele uwagi poświęcić kształceniu młodych ludzi, którzy później tworzą zespoły projektantów innowacyjnych produktów. Część dostawców, głównie z zakresu półprzewodników, ma specjalne oferty przeznaczone dla sektora edukacyjnego i my z tymi dostawcami współpracujemy. Dzięki tej współpracy możemy przygotować dla uczelni specjalne oferty, dając im możliwość zakupu poniższych cenach zestawów czy produktów tych dostawców do laboratoriów i projektów studenckich. Takie porozumienia z sektorem edukacyjnym działają już w Wielkiej Brytanii i USA. Dodatkowo wspomagamy studentów za pośrednictwem konkurs Live EDGE, który ma na celu promocję projektów związanych z ochroną środowiska. Studenci mogą startować w specjalnie dla nich stworzonej kategorii. Pula nagród sięga 100 000 dolarów, a laureat oprócz nagrody gotówkowej otrzymuje od Premier Farnell wsparcie merytoryczne, prawne i marketingowe przy realizacji projektu, zaczynając od stworzenia prototypu, wdrożeniu go do produkcji aż po wprowadzenie na rynek. Należy zaznaczyć, że zwycięzca zachowuje wszelkie prawa do projektu.

Jeśli już mówimy o konkursie Live EDGE, to 2 kwietnia nastąpiło rozdanie nagród tegorocznej edycji…

Dokładnie. Konkurs Live EDGE – Electronic Design for the Global Environment Challeng podzielony jest na osobne kategorie, dla studentów i dla profesjonalistów. Zwycięzcy otrzymują nagrodę pieniężną oraz wsparcie prawne i marketingowe wraz z promocją na naszej stronie internetowej.

W tym roku główną nagrodę otrzymał Pedro Rodrigues z Portugalii za projekt inteligentnego kontrolera, który wykrywa przejście urządzeń elektrycznych w stan gotowości (tryb stand by). Urządzenie cały czas analizuje zużycie energii i w razie konieczności zapewnia przywrócenie zasilania lub jego całkowite wyłączenie. Właśnie takie projekty, które mają pozytywny wpływ na środowisko i szerokie zastosowanie, są przez nas poszukiwane i nagradzane.

Jakimi innymi osiągnięciami możecie się Państwo poszczycić?

Oprócz bogatej oferty i realizacji dostaw w ciągu 24 godzin oferujemy naszym klientom bezpłatną pomoc techniczną. Jest to poszukiwana i doceniana wartość dodana naszych usług. Naszym ostatnim osiągnięciem jest wprowadzenie na stronie internetowej czatu technicznego na żywo. Klienci mogą się zalogować i bezpośrednio porozmawiać z technikami z działu technicznej obsługi klienta. Daje to możliwość bardzo szybkiego rozwiązania problemu. Widząc, jak dużym powodzeniem cieszą się wszelkie materiały referencyjne i informacje techniczne, wprowadziliśmy również na naszej stronie serie szkoleń technicznych on-line – TechCast®. Naszym osiągnięciem jest też bliska współpraca z dostawcami i podpisanie nowych kontraktów. Oprócz wprowadzania nowych i poszerzania istniejących serii produktów organizujemy również spotkania z naszymi dostawcami podczas targów. W czasie takich imprez klienci mogą bezpośrednio zapoznać się z najnowszymi produktami i technologiami oraz uzyskać pomoc techniczną. Istotnym czynnikiem jest internacjonalizacja, czyli zapewnienie współpracy z regionami rozwijającymi się, takimi jak Chiny czy Europa Wschodnia. Kryzys obserwowany w USA i Europie Zachodniej daje nam nowe doświadczenia w sprzedaży w krajach, które mają jeszcze dodatni bilans gospodarczy.

Wspomniał Pan o szkoleniach technicznych on-line – TechCast®. Co to takiego?

Szkolenia internetowe TechCast® zaczynają się od przygotowania z naszymi dostawcami materiałów treningowych. Następnie przetwarzamy je na wersję elektroniczną z pokazem slajdów uzupełnionym o komentarz głosowy. Taka wersja końcowa jest przyjazna dla odbiorcy i zawiera wiele cennych informacji technicznych. Wszystkie szkolenia dostępne są bezpłatnie na naszej stronie internetowej www.farnell.com/pl.

Sam odbyłem kilka takich treningów i bardzo wysoko oceniam ich zawartość merytoryczną oraz łatwość przekazu informacji. Traktujemy te szkolenia jako dodatkową wartość w naszej ofercie produktowej.

Z jakimi trudnościami się spotykacie?

Farnell rozwija się bardzo dynamicznie i nie napotykamy większych trudności. Pierwszy raz przyjechałem do Polski w 1965 roku. Od tego czasu nastąpiły duże zmiany. Jest to dla mnie bardzo miłe, gdy widzę, jaki postęp nastąpił w ciągu ostatnich lat. Początkowo rozliczenia w euro były kłopotliwe dla naszych kontrahentów z Polski. Z tego powodu dystrybuowaliśmy wcześniej nasze produkty przez lokalnych partnerów. Teraz jednak bezpośrednio docieramy do klientów, otworzyliśmy w Polsce konto walutowe, na które można dokonywać wpłat w euro lub złotówkach. Jednak coraz więcej firm rozlicza się w euro, co bardzo upraszcza realizację kontraktów. Po wprowadzeniu wspólnej waluty na Słowacji i w Słowenii nawet Brytyjczycy zastanawiają się nad przejściem z funta na euro.

Jaką macie Państwo strategię rozwoju?

Dążymy do jeszcze lepszej współpracy z uczelniami. Zależy nam, aby oferować ten sam poziom usług zarówno dla uczelni, jak i zakładów przemysłowych, w których studenci później pracują. Planujemy także bardziej zaangażować studentów w rozwijanie naszej strony internetowej. Są oni bowiem specjalistami w swojej dziedzinie i najlepiej wiedzą, jak to powinno być przedstawione. W najbliższym czasie planujemy wejść na rynek rosyjski. Pracujemy nad nową stroną lokalną w języku rosyjskim, która powinna wystartować w ciągu kilku najbliższych tygodni. Następnie chcemy rozwinąć naszą działalność o kraje bałkańskie. W ten sposób dotrzemy do klientów w całej Europie.

Jakie nowe produkty i technologie Państwo zaprezentują w 2009 roku?

Cały czas pracujemy nad wprowadzeniem do naszej oferty nowych producentów i linii produktowych, umacniając głównie naszą ofertę półprzewodników. Myślę, że wśród 700 nowych produktów wprowadzanych tygodniowo, każdy klient znajdzie dla siebie coś interesującego. W tej chwili możemy pochwalić się nowym interaktywnym katalogiem, który jest dostępny na naszej stronie internetowej oraz na DVD. Jest to nowość w branży i dzięki wielu interaktywnym funkcjom pozwala na łatwe przeglądanie produktów, sprawdzanie stanów magazynowych i cen w czasie rzeczywistym oraz drukowanie wybranych sekcji, czy dodawanie notatek. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z naszym Centrum Obsługi Klienta po adresem info-pl@farnell.com, gdzie można zamówić bezpłatną wersję katalogu na DVD.

Czym nas Państwo jeszcze zaskoczą?

Nasi dostawcy kładą bardzo duży nacisk na energooszczędność i pod tym kątem będziemy modyfikować nasz katalog. Naszym wkładem w ekologię jest ograniczenie o 50% liczby katalogów papierowych, które liczą obecnie już ponad 4000 stron. W zamian wprowadziliśmy wspomniany interaktywny katalog na płycie DVD, którego premiera odbyła się na kwietniowych targach Automaticon w Warszawie. Wierzymy, że wiele osiągnięć jeszcze przed nami i mamy nadzieję, że coraz więcej klientów będzie wybierało nas na partnera w swojej technologicznej podróży.

Rozmowa z Robertem Rospędzihowskim – dyrektorem zarządzającym rynkiem Europy Wschodniej i Reszty Świata w firmie Farnell

Powiązane

Wynalazki trzeba komercjalizować

Wynalazki trzeba komercjalizować Wynalazki trzeba komercjalizować

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny...

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie.

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719)....

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719). Rozporządzenia i przywołane w nich polskie normy są wytycznymi dla projektantów określającymi właściwe oświetlenie awaryjne w budynkach w zależności od jego przeznaczenia i miejsca zainstalowania.

Rozdzielnice SN

Rozdzielnice SN Rozdzielnice SN

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola...

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Przedziały te są tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego przez zastosowanie odpowiednich klap i kanałów wydmuchowych.

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą...

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą one do łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów elektrycznych.

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt,...

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt, że klient (odbiorca finalny) odczuwa głównie skutki złej jakości energii, jego rozumienie tego pojęcia oddaje następująca definicja: „jakość energii wyraża się przez fluktuacje napięcia lub prądu albo odchylenie częstotliwości od jej wartości znamionowej, które powodują w rezultacie uszkodzenie lub...

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych bądź zakłócenia w pracy układów elektronicznych. W przypadku częstego występowania trwających kilka–kilkadziesiąt sekund zakłóceń zasilania urządzenia o mocy rzędu kilkudziesięciu–kilkuset kVA wymagają zastosowania specjalizowanych układów zapewniających krótkotrwałe zasilanie odbiornikom, np....

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym...

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% wykonywanych pomiarów.

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej...

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej na zakłócenia zasilania. Efektem zaburzeń występujących w sieciach elektroenergetycznych są: migotanie światła i monitorów, utrata danych po zawieszeniu się systemu komputerowego, przegrzewanie się transformatorów i silników oraz częste zadziałania układów zabezpieczających. Nieprzewidziane i niezauważone...

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi...

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi o wysokiej sprawności wyposażonymi w nowoczesne źródła światła. System konserwacji opraw oświetleniowych często jednak pozostawia wiele do życzenia.

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę...

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę można scharakteryzować za pomocą układu połączeń wewnętrznych oraz sposobu powiązania z systemem elektroenergetycznym [1].

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1) Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw,...

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw, lub wymiany. Zastosowanie najlepszych środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Okresowe pomiary mają za zadanie potwierdzić skuteczność działania zastosowanych środków ochrony oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania...

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz...

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz do zasilania urządzeń przemysłowych.

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

UPS-y w zastosowaniach specjalnych UPS-y w zastosowaniach specjalnych

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych,...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych, powodując znaczne straty ekonomiczne.

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010 Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie,...

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie, przemysłowe, wiejskie oraz specjalnego przeznaczenia. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne [1]. Artykuł jest wstępem do serii artykułów dotyczących wymagań normalizacyjnych dotyczących stacji transformatorowych.

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje,...

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb.

Miedź, mądry wybór

Miedź, mądry wybór Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych,...

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Hiszpański gracz na polskim rynku

Hiszpański gracz na polskim rynku Hiszpański gracz na polskim rynku

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma...

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma IMEFY powstała w 1973 roku w miejscowości Los Yebenes położonej niedaleko miasta Toledo. Pełna nazwa oznacza: Industrial Mecano Electicas Fontecha Yebenes. Firma ma charakter rodzinny, obecnie prowadzona jest przez czterech braci, a jej założycielem był senior rodu Luis Fontecha. Początek działalności...

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej...

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej produkty znaleźć można na całym świecie. Posiadamy siedem zakładów produkcyjnych (w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Omanie). W Polsce funkcjonują 4 filie – w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Koninie. Klientom oferujemy wiedzę i doświadczenie oparte na wieloletniej tradycji. Czerpiąc...

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego...

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego w sieci zasilającej. Pojedynczy ogranicznik może jednak okazać się niewystarczający do skutecznego zabezpieczenia całej instalacji w obiekcie budowlanym, ponieważ ogranicza on częściowo przepływ prądu udarowego, który mimo zredukowanego napięcia może spowodować uszkodzenie urządzenia elektrycznego.

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia...

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Są one tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego, dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Obecnie produkowane rozdzielnice mają mniejsze...

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia...

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU z 2010 r., nr 85, poz. 553) wprowadziło szereg wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego oraz znaków ewakuacyjnych.

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.) Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję...

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe...

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe w sieci elektroenergetycznej może spowodować straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem.

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi...

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.