elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zobacz katalog osprzętu kablowego NN »

Zobacz katalog osprzętu kablowego NN »

news Konferencja „Zasilanie budynków oraz samochodów elektrycznych w energię elektryczną”

Konferencja „Zasilanie budynków oraz samochodów elektrycznych w energię elektryczną”

Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję techniczno-szkoleniową organizowaną przez redakcję „elektro.info”, która została poświęcona dwóm problemom: zasilaniu budynków w energię elektryczną w warunkach...

Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję techniczno-szkoleniową organizowaną przez redakcję „elektro.info”, która została poświęcona dwóm problemom: zasilaniu budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych i w czasie pożaru oraz ładowaniu samochodów elektrycznych. Konferencja odbędzie się 21 października w Warszawie, Centrum Konferencyjne WEST GATE, Al. Jerozolimskie 92.

Specjaliści od bezpieczników

Specjaliści od bezpieczników

Jak przedstawiłby Pan strategię firmy?
– Strategią naszej firmy jest praca z ostatecznym klientem, którego najpierw przekonujemy do jakości produktu, a następnie do naszych możliwości szybkiej realizacji zamówienia, a na końcu rozmawiamy o cenie. Często nasze produkty są droższe od konkurencyjnych, ale w zamian zapewniamy, że produkt jest na miejscu niemalże natychmiast do dyspozycji klienta. Oferujemy także usługę magazynu depozytowego: zawsze posiadamy w pogotowiu uzgodnioną z klientem liczbę bezpieczników, które umieszczamy na wydzielonych półkach. Ponosimy związane z tym koszty, ale dzięki temu klient nie musi obciążać swojego magazynu. Jako jedni z pierwszych, od początku naszego istnienia oferujemy dostawę bezpieczników w ciągu 24 - 48 godzin na terenie całej Polski.

Firma istnieje 10 lat…

– W tym roku SIBA Polska sp. z o.o. obchodzi dziesięciolecie powstania. Firma została zarejestrowana w sierpniu 1999 r., a zaczęła funkcjonować od stycznia 2000 r. Działa na tych samych zasadach jak inne spółki-córki na świecie, czyli na zasadach rodzinnych. Początkowo pracowałem sam w firmie. Biuro było w moim domu, a w garażu magazyn. Żona prowadziła korespondencję z klientami i tłumaczyła katalogi, zastępowała mnie w biurze podczas moich podróży do klientów. Obecnie firma nieco się rozrosła, zatrudnia kilku pracowników na umowy stałe oraz, ze względu na koszty, na umowy zlecenie. Koszty ograniczamy również poprzez współpracę z firmami zewnętrznymi, dotyczy to, na przykład, spedycji i prowadzenia księgowości.

Macierzysta firma SIBA GmbH&KG. Co od ponad 60 lat specjalizuje się w produkcji bezpieczników. Dzięki naszym produktom zapewniamy ochronę urządzeniom, instalacjom i pracownikom. Patrząc pod tym kątem, oferujemy produkty pierwszej potrzeby. Z tego względu ważne jest dla nas, by być blisko klienta. SIBA GmbH&KG Co posiada przedstawicielstwa oraz partnerów handlowych w wielu krajach na 5 kontynentach. Jednak cała produkcja skoncentrowana jest w Niemczech, w Lünen.

Dlaczego warto Państwu zaufać?

– Firma macierzysta produkuje ponad 4500 rodzajów bezpieczników. Tworzy produkty zgodne ze wszystkimi krajowymi i międzynarodowymi normami i standardami, niezależnie od tego, czy jest to IEC, EN, VDE, DIN, czy UL. Bez względu na to, czy dostarczamy produkty dla brytyjskich sieci kolejowych, czy niemieckich stoczni – znamy wymagania z każdego zakątka świata. Jeżeli jakaś cecha produktu nie jest uwzględniona w naszej ofercie, staramy się ją dodać. Już na poziomie planowania jesteśmy w stanie uwzględnić sugestie naszych klientów i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Co Państwo oferujecie?

– Główne grupy produktów to: wkładki topikowe nisko- i średnionapięciowe dla elektroenergetyki, ultraszybkie dla automatyki, miniaturowe dla elektroniki oraz specjalistyczne spełniające specyficzne wymagania: okrętowe, górnicze, kolejowe oraz ultraszybkie stałoprądowe (produkowane na rynek francuski i włoski). Do dyspozycji mamy konsultanta technicznego, który doradza przy bardziej skomplikowanych doborach bezpieczników jako zamienników. Nasze wkładki topikowe średniego napięcia stosowane są przez producentów we wszelkiego rodzaju stacjach transformatorowych, w zakładach energetycznych (jako elementy zamienne) oraz przez innych klientów, np. producentów wtryskarek, małe fabryki, które mają swoje własne stacje transformatorowe. Nasi odbiorcy wkładek topikowych na niskie napięcie to głównie: producenci rozdzielnic nn i urządzeń elektroenergetycznych, zakłady przemysłowe, inżynierowie utrzymania ruchu.

Co dzieje się, gdy nie macie Państwo aktualnie danego bezpiecznika?

– Czasem zdarza się, że klient potrzebuje bezpiecznik ultraszybki, którego aktualnie nie mamy w magazynie w Polsce. Jest to często sytuacja, kiedy fabryce grozi wstrzymanie produkcji, a standardowa wysyłka trwa 8 - 14 dni. W takich sytuacjach kontaktujemy się z naszą centralą w Niemczech i realizujemy bezpośrednią wysyłkę samolotem do klienta, co trwa jeden, dwa dni.

Wykraczają Państwo poza normy...

– Dokładamy wszelkich starań, aby obsługa całego procesu sprzedaży i produkcji pozostawała na najwyższym poziomie. Aby nasze produkty spełniały wszystkie krajowe oraz międzynarodowe normy, zatrudniamy inżynierów zasiadających w komisjach ustalających światowe standardy. Uważamy jednak, że to nie wystarczy. Ogromny procent naszych produktów został także przetestowany przez niezależne instytucje i laboratoria badające zgodność z polskimi, amerykańskimi i wieloma innymi normami. Warto także zwrócić uwagę na nasze wyjątkowe rozwiązania techniczne.

Jakie podałby Pan ich przykłady?

– Wkładki topikowe średniego napięcia HH z wbudowanym ogranicznikiem temperatury. Ogranicznik temperatury nie dopuszcza do wystąpienia nadmiernie wysokiej temperatury, bez względu na przyczynę jej pochodzenia, szczególnie w rozdzielnicach z izolacją SF6 i innych rozdzielnicach o małych gabarytach. Wewnątrz obudowy rozdzielnicy i na podstawach zespolonych temperatury utrzymywane są poniżej 100°C. Konstrukcja taka zapewnia ciągłość dostaw prądu do końcowego odbiorcy. System reaguje w ten sposób, że krótkotrwałe przeciążenia nie powodują zadziałania bezpiecznika i niepotrzebnego przerwania obwodu. Tylko po przekroczeniu dopuszczalnych wartości w odpowiednio długim czasie wybijak bezpiecznika powoduje otwarcie rozłącznika. Wkładki topikowe z wbudowanym ogranicznikiem temperatury są w 100% kompatybilne ze standardowymi wkładkami topikowymi. Wszystkie tabele zachowują swoją ważność. Następnym przykładem są wkładki niskonapięciowe NH. W 2002 roku wprowadziliśmy, jako jedni z pierwszych, podwójny wskaźnik zadziałania (górny i centralny) we wkładkach topikowych o stykach nożowych. Takie małe udogodnienie bardzo ułatwia serwisantom stwierdzenie, która wkładka topikowa zadziałała.

Jakie nowości ostatnio wprowadzili Państwo na rynek?

– Nowością są wkładki SIBA przeznaczone do zabezpieczania obwodów fotowoltaicznych (PV). SIBA oferuje teraz bezpieczniki dla napięć od 400 do 1100 V – w wielu odmianach cylindrycznych (od 6,3×32 do 20×127 mm) oraz bezpieczniki o stykach nożowych NH. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi oraz dynamicznym działom badań i rozwoju, SIBA oferuje także sprawdzone, praktyczne porady dla instalatorów systemów PV, jak i producentów, którzy pragną wybrać odpowiedni bezpiecznik dla swojego produktu. Pomimo różnorodności systemów fotowoltaicznych, branża wciąż nie określiła dla nich ujednoliconych wymagań czy zasad doboru odpowiednich bezpieczników. Nowa broszura zatytułowana „Sun protection factor P” szczegółowo opisuje produkty SIBA związane z PV. Jest ona dostępna do ściągnięcia w formacie PDF (wersja angielska) http://www.sibabezpieczniki.pl/upload/documents/catalogues/ siba_Solarprospekt-060608-en_low.pdf lub w dziale Katalogi w sekcji dotyczącej półprzewodników.

Jakie inne produkty Państwo oferujecie?

– W naszej ofercie mamy specjalistyczny chwytak do wkładek topikowych nożowych wyposażony w rękaw ochronny. Ciekawostką mogą być urządzenia Antilux w kolorze czarnym i Industry w kolorze czerwonym, odcinające dopływ prądu. Antilux to urządzenie, dzięki któremu inkasent zakładu energetycznego może odciąć prąd bez zdejmowania licznika czy cięcia przewodów zasilających. W tym celu wykręca główkę bezpiecznika, wyjmuje wkładkę bezpiecznika, a w gniazdo wkręca Antilux i plombuje. Urządzenia te stosuje już kilka zakładów energetycznych w Polsce, w celu ponaglenia zalegających z płatnościami odbiorców. Industry to urządzenie dla serwisantów. W przypadku, kiedy serwisant usuwa awarię, musi odciąć dopływ prądu, robi to właśnie za pomocą Industry, postępując podobnie jak inkasent. Czerwony kolor urządzenia jest widoczny i wskazuje, że odcięcie prądu nastąpiło celowo, ktoś już usuwa awarię.

Konkurencja z Dalekiego Wschodu?

– Na razie nie czujemy zagrożenia. Uważamy, że skoro stacja transformatorowa kosztuje około 20 - 100 tys. złotych, to należy się zastanowić, czy opłaca się instalować bardzo tanią wkładkę bezpiecznikową od niesprawdzonego producenta, na której oszczędzimy kilka złotych. Może ona nieprawidłowo zadziałać, w wyniku czego będziemy musieli wymienić całą rozdzielnicę. Odpowiedź jest prosta: to się nie opłaca. W elektronice znamy przykład pewnego producenta prostego urządzenia elektronicznego, który próbował zastosować tańsze bezpieczniki z Dalekiego Wschodu. Niestety, okazało się, że bezpieczniki takie nie mają powtarzalnej jakości we wszystkich partiach, mimo że producent posiada odpowiednie certyfikaty. Kolejna partia często już nie spełnia norm. Obserwuję, że coraz więcej ludzi uważa, że dobry produkt musi kosztować, a oszczędności, jakie można osiągnąć, nie pokrywają ewentualnych strat.

Plany na przyszłość, jakie może Pan zdradzić?

– Zwiększenie sprzedaży i umocnienie pozycji firmy we wszystkich segmentach rynku. W tym trochę przeszkadza nam obecny kryzys na świecie. Branża elektryczna i elektroenergetyczna jest dość specyficzna. Spowolnienie gospodarcze spowodowane jest ograniczeniem liczby nowych obiektów, a co za tym idzie, zmniejszeniem zapotrzebowania na instalacje elektryczne, bezpieczniki oraz stacje transformatorowe. SIBA Polska nie odczuwa jeszcze bezpośrednio skutków kryzysu. Być może dlatego, że naszą gospodarkę napędza popyt wewnętrzny. Zapraszamy obecnych i przyszłych klientów na nasze stoisko na targach ENERGETAB (pawilon K, stoisko 7), aby mogli razem z nami świętować 10-lecie firmy.

Rozmowa z Mariuszem Madurskim – dyrektorem zarządu SIBA Polska sp. z o.o.

Powiązane

Wynalazki trzeba komercjalizować

Wynalazki trzeba komercjalizować

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny...

Korzenie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego sięgają 1929 roku, kiedy to został powołany Instytut Radiotechniczny, którego zadaniem było prowadzenie prac w zakresie radioelektroniki. Instytut Radiotechniczny w kwietniu 1934 roku połączono z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów, tworząc Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, który dostał lokalizację w budynkach Państwowej Wytwórni Łączności (Wytwórnię przeniesiono w inne miejsce) przy ulicy Ratuszowej 11 w Warszawie.

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne – zagadnienia wybrane

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719)....

Oświetlenie awaryjne (ewakuacyjne) należy do urządzeń przeciwpożarowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (DzU z 2010 r., nr 109, poz. 719). Rozporządzenia i przywołane w nich polskie normy są wytycznymi dla projektantów określającymi właściwe oświetlenie awaryjne w budynkach w zależności od jego przeznaczenia i miejsca zainstalowania.

Rozdzielnice SN

Rozdzielnice SN

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola...

Obecnie produkowane rozdzielnice SN coraz częściej wyposażone są w zaawansowane układy sterowania i zabezpieczeń. W celu podniesienia bezpieczeństwa obsługi i usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Przedziały te są tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego przez zastosowanie odpowiednich klap i kanałów wydmuchowych.

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozłączniki i bezpieczniki nn – zagadnienia wybrane

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą...

Rozdzielnice niskonapięciowe są elementami złożonymi z jednego lub kilku łączników niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi [1]. Dodatkowo służą one do łączenia oraz zabezpieczania linii lub obwodów elektrycznych.

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej – wybrane zagadnienia identyfikacji parametrów

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt,...

Jakość energii elektrycznej ma wiele różnych znaczeń, zależnych między innymi od tego, kto podejmuje próbę jej zdefiniowania: dostawca energii, jej odbiorca czy też producent sprzętu. Uwzględniając fakt, że klient (odbiorca finalny) odczuwa głównie skutki złej jakości energii, jego rozumienie tego pojęcia oddaje następująca definicja: „jakość energii wyraża się przez fluktuacje napięcia lub prądu albo odchylenie częstotliwości od jej wartości znamionowej, które powodują w rezultacie uszkodzenie lub...

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Nadmiarowość i niezawodność w układach zasilania gwarantowanego

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują w sieciach elektroenergetycznych powodują w zakładach przemysłowych lub innych przedsiębiorstwach straty w wyniku zatrzymania linii produkcyjnych bądź zakłócenia w pracy układów elektronicznych. W przypadku częstego występowania trwających kilka–kilkadziesiąt sekund zakłóceń zasilania urządzenia o mocy rzędu kilkudziesięciu–kilkuset kVA wymagają zastosowania specjalizowanych układów zapewniających krótkotrwałe zasilanie odbiornikom, np....

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Diagnostyka termowizyjna instalacji elektroenergetycznych przy zastosowaniu kamer termowizyjnych

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym...

Pomiary termowizyjne znajdują zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których na podstawie wartości oraz rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu można oceniać jego stan techniczny. Najpopularniejszym sposobem wykrywania uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych jest wykonanie badań termowizyjnych, które stanowią około 70% wykonywanych pomiarów.

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Pomiary jakości energii elektrycznej – zagadnienia wybrane

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej...

Jakość energii elektrycznej dostarczanej do urządzeń elektrycznych ma coraz większe znaczenie. Wynika to z zastosowania w przemyśle oraz urządzeniach codziennego użytku zaawansowanej elektroniki wrażliwej na zakłócenia zasilania. Efektem zaburzeń występujących w sieciach elektroenergetycznych są: migotanie światła i monitorów, utrata danych po zawieszeniu się systemu komputerowego, przegrzewanie się transformatorów i silników oraz częste zadziałania układów zabezpieczających. Nieprzewidziane i niezauważone...

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi...

Obserwując oświetlenie uliczne możemy spotkać się zarówno z rozwiązaniami technicznymi bardzo przestarzałymi, opartymi na wysokoprężnych lampach rtęciowych, jak i nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi o wysokiej sprawności wyposażonymi w nowoczesne źródła światła. System konserwacji opraw oświetleniowych często jednak pozostawia wiele do życzenia.

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Wymagania a rzeczywiste konfiguracje rozdzielnic nn

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę...

Rozdzielnice są częścią systemu elektroenergetycznego, którego zadaniem jest dostarczanie do odbiorników energii elektrycznej o parametrach zapewniających poprawną pracę tych odbiorników. Każdą rozdzielnicę można scharakteryzować za pomocą układu połączeń wewnętrznych oraz sposobu powiązania z systemem elektroenergetycznym [1].

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Kontrole i sprawdzenia okresowe instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych (część 1)

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw,...

Pomiary w okresie eksploatacji służą do oceny aktualnego stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych. Wyniki pomiarów są podstawą decyzji o dalszej eksploatacji lub dokonaniu stosownych napraw, lub wymiany. Zastosowanie najlepszych środków ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej nie jest wystarczające, jeżeli nie będą one działały prawidłowo. Okresowe pomiary mają za zadanie potwierdzić skuteczność działania zastosowanych środków ochrony oraz zapewnić bezpieczeństwo użytkowania...

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory rozdzielcze SN/nn i ich wyposażenie dodatkowe

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz...

Transformatory służą do przekazywania i dystrybucji energii elektrycznej z trójfazowych sieci rozdzielczych wysokiego napięcia do sieci rozdzielczych niskiego napięcia na obszarach zurbanizowanych oraz do zasilania urządzeń przemysłowych.

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

UPS-y w zastosowaniach specjalnych

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych,...

Zaniki i zapady napięcia oraz inne zaburzenia, które występują coraz częściej w sieciach elektroenergetycznych, powodują zakłócenia w pracy czułych odbiorników, często prowadzą do zatrzymania linii produkcyjnych, powodując znaczne straty ekonomiczne.

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Prefabrykowane stacje transformatorowe SN/nn (część 1) wymagania normy PN-EN 62271-202:2010

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie,...

Elektroenergetyczne stacje rozdzielcze SN/nn zasilane są z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV i najczęściej mają moc od 100 do 5000 kVA. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się stacje miejskie, przemysłowe, wiejskie oraz specjalnego przeznaczenia. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne [1]. Artykuł jest wstępem do serii artykułów dotyczących wymagań normalizacyjnych dotyczących stacji transformatorowych.

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Farnell partnerem na rynku energii odnawialnej

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje,...

Firma Farnell na polskim rynku operuje bezpośrednio od 4 lat. W ciągu tego okresu sprzedaż w Polsce rosła i rośnie nadal, w najszybszym tempie spośród innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co pokazuje, że klienci darzą nas zaufaniem, a nasza oferta spełnia ich wymagania. Nasz sukces zawdzięczamy przede wszystkim profesjonalnej polskiej kadrze, która jest doskonale przygotowana do obsługi klientów, dostosowując globalną ofertę Farnell do lokalnych potrzeb.

Miedź, mądry wybór

Miedź, mądry wybór

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych,...

PCPM stworzyło platformę edukacyjną mającą na celu szerzenie wiedzy o zastosowaniu miedzi w wielu dziedzinach życia, tj. instalacjach stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w dystrybucji gazów technicznych, medycznych czy próżniowych, zastosowaniach kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Za pomocą krótkich prezentacji, filmów oraz wybranych podręczników i broszur, zainteresowany może znaleźć informacje, które podnoszą jego wiedzę i kwalifikacje.

Hiszpański gracz na polskim rynku

Hiszpański gracz na polskim rynku

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma...

Firma IMEFY jest na hiszpańskim rynku już od lat, od początku główną dziedziną jej działalności są transformatory. W tej chwili jest tam jednym z liderów w tej produkcji, jakie są jej tradycje? – Firma IMEFY powstała w 1973 roku w miejscowości Los Yebenes położonej niedaleko miasta Toledo. Pełna nazwa oznacza: Industrial Mecano Electicas Fontecha Yebenes. Firma ma charakter rodzinny, obecnie prowadzona jest przez czterech braci, a jej założycielem był senior rodu Luis Fontecha. Początek działalności...

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Czerpiąc z przeszłości, patrzymy w przyszłość

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej...

Europoles istnieje już 130 lat... – Tak, to prawda. Początki firmy sięgają 1881 roku. Na polskim rynku jesteśmy obecni od 1996 roku. Europoles ma 18 oddziałów w Europie i na Bliskim Wschodzie, zaś jej produkty znaleźć można na całym świecie. Posiadamy siedem zakładów produkcyjnych (w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Omanie). W Polsce funkcjonują 4 filie – w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Koninie. Klientom oferujemy wiedzę i doświadczenie oparte na wieloletniej tradycji. Czerpiąc...

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Nowoczesne układy hybrydowych ograniczników przepięć

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego...

Ograniczniki przeciwprzepięciowe (SPD – Surge Protective Devices) są elementami biernymi, które stają się aktywne przy przepięciu powstającym podczas wyładowania atmosfercznego lub przepięcia łączeniowego w sieci zasilającej. Pojedynczy ogranicznik może jednak okazać się niewystarczający do skutecznego zabezpieczenia całej instalacji w obiekcie budowlanym, ponieważ ogranicza on częściowo przepływ prądu udarowego, który mimo zredukowanego napięcia może spowodować uszkodzenie urządzenia elektrycznego.

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

Budowa rozdzielnic SN – wybrane zagadnienia

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia...

W obecnie produkowanych konstrukcjach rozdzielnic uwagę zwracają rozwiązania zwiększające niezawodność użytkowania i bezpieczeństwo obsługi w przypadku powstania łuku wewnętrznego. W celu usprawnienia zabiegów konserwacyjnych pola są podzielone na oddzielne przedziały. Są one tak zaprojektowane, aby wytrzymywały nagłe przyrosty temperatury i ciśnienia, spowodowane ewentualnym wystąpieniem łuku wewnętrznego, dzięki zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Obecnie produkowane rozdzielnice mają mniejsze...

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Wymagania normalizacyjne dla oświetlenia awaryjnego (część 2.) awaryjne oświetlenie ewakuacyjne i znaki ewakuacyjne

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia...

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (DzU z 2010 r., nr 85, poz. 553) wprowadziło szereg wymagań dotyczących oświetlenia awaryjnego oraz znaków ewakuacyjnych.

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość w systemach zasilania rezerwowego (część 1.)

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję...

Nadmiarowość, zwana również redundancją, polega na instalowaniu podzespołów nadmiarowych, aby w przypadku awarii jednego elementu układ dalej prawidłowo pracował. Rozróżnia się redundancję bierną i redundancję czynną.

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Agregaty prądotwórcze jako źródła zasilania rezerwowego

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe...

Większość odbiorników energii elektrycznej to urządzenia, które wymagają ciągłego zasilania energią elektryczną o określonych parametrach. Każdy, nawet najmniejszy zapad, zanik lub zakłócenie powstałe w sieci elektroenergetycznej może spowodować straty związane z przestojami urządzeń, ich wadliwą pracą lub uszkodzeniem.

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Oświetlenie drogowe – zagadnienia wybrane

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi...

Bezpieczeństwo, szybkość i brak zakłóceń w ruchu drogowym w znacznym stopniu zależą od warunków postrzegania na drodze. Mają na to wpływ odpowiednie cechy oświetlenia drogowego. Są one związane z wyodrębnionymi czynnikami, takimi jak [1]: poziom i równomierność luminancji na nawierzchni, oświetlenie poboczy, ograniczenie olśnienia oraz prowadzenie wzrokowe. Ograniczenie olśnienia polega na zmniejszeniu odczucia dyskomfortu lub zdolności wykonywania pracy wzrokowej, w wyniku nadmiernego poziomu luminancji...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.