elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Elektryczne niechlujstwo

Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego

Bezpieczna latarnia oświetlenia ulicznego

Lekceważenie bezpieczeństwa elektrycznego przez osoby odpowiedzialne za eksploatację urządzeń, sieci oraz instalacji elektrycznych ma konsekwencje w postaci wzrastającego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym. Coraz częściej pojawiają się osoby bez kwalifikacji w dziedzinie elektrotechniki, którym wydaje się, że posiedli tak dogłębną wiedzę, że mogą nauczać innych. Przykładem jest chociażby powierzanie im prowadzenia specjalistycznych szkoleń z zakresu zasilania budynków w energię elektryczną na różnych kursach czy seminariach.

Zobacz także

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Syberyjska energetyka

Syberyjska energetyka Syberyjska energetyka

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...

SILTEC Sp.z o.o. Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec! Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Niewątpliwie osoby te mają pewną podstawową wiedzę, jednak elektrotechnika to dziedzina techniki wymagająca znajomości wielu zagadnień i rzetelnego przygotowania zawodowego. Wielu osobom wydaje się, że sporadyczne uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach zastąpi wykształcenie kierunkowe. Należy zwrócić uwagę, że zdobycie wykształcenia kierunkowego stanowi jedynie potwierdzenie posiadanych kwalifikacji i wymaga dalszego intensywnego kształcenia pod nadzorem osób doświadczonych. Stare porzekadło mówi, że inżynierem zostaje się po dziesięciu latach pracy w zawodzie od chwili uzyskania dyplomu. Należy zatem zwrócić uwagę, że żadne samouctwo lub krótkie kursy specjalistyczne nie zastąpią wykształcenia specjalistycznego oraz rzetelnie odbytej praktyki.

Regularnie otrzymuję materiały ze szkoleń prowadzonych przez osoby bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych, których poziom pozostawia wiele do życzenia. Pewnego razu uczestniczyłem w szkoleniu, gdzie prowadzący na wstępie zastrzegł się, że nie jest wykształconym elektrykiem, ale doskonale zna się na elektroenergetyce, podając listę swoich osiągnięć pedagogicznych, głównie na kursach dla osób o podobnych kwalifikacjach. Zgodnie z przewidywaniami cały wykład oparty był na problematyce niezgodnej ze sztuką i zasadach przyjętych przy projektowaniu, wykonawstwie oraz eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych.

Wiedza przekazana przez takich wykładowców, wykorzystywana przy uzgadnianiu projektów przez rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, przynosi dużo więcej złego niż można by się spodziewać. Nie bez winy pozostają sami projektanci, którzy zamiast wyprowadzić rzeczoznawcę z błędu, godzą się z jego żądaniami dla tzw. „świętego spokoju”. Wśród rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych inżynierowie elektrycy stanowią znikomy procent. Jest to zatem wskazanie, że szkolenia dla tej grupy zawodowej z zakresu zasilania w energię elektryczną powinny prowadzić osoby o wysokich kwalifikacjach z zakresu elektrotechniki, mające duże doświadczenie w projektowaniu oraz eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych z jednocześnie potwierdzoną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.

Jakakolwiek próba nawiązania współpracy w tym zakresie przez stowarzyszenia naukowo-techniczne spotyka się z nieufnością ze strony władz PSP, które bazują głównie na absolwentach SGSP. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że powoływany przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych nie jest uczestnikiem procesu budowlanego oraz nie ponosi żadnej odpowiedzialności ustawowej za przeprowadzone czynności. W przypadku przeprowadzonego uzgodnienia niezgodnego z wymaganiami przepisów o ochronie przeciwpożarowej ponosi jedynie odpowiedzialność dyscyplinarną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rola rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych ogranicza się jedynie do stwierdzenia zgodności z przepisami o ochronie przeciwpożarowej.

Wśród rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych w zakresie elektrotechniki zdarzają się przypadki narzucania niezgodnych ze sztuką rozwiązań technicznych przeciwpożarowych wyłączników prądu (PWP). W przekonaniu niektórych rzeczoznawców układ podnapięciowego sterowania elementem wykonawczym gwarantuje wyłączenie zasilania budynku w każdym przypadku. Niewątpliwie taki układ gwarantuje wyłączenie bez możliwości ponownego samozałączenia, ale naraża budynek na niekontrolowane przerwy w zasilaniu powodowane zakłóceniami występującymi w sieci zasilającej, które są nieuniknione.

„Fachowcy” w celu uniknięcia niekontrolowanych wyłączeń nakazują zastosowanie w układzie sterowania PWP zasilacza urządzeń przeciwpożarowych. Zapominają jednak, że zgodnie z teorią niezawodności urządzeń elektrycznych tworzą w ten sposób pojedynczy punkt awarii, uzależniając pewność zasilania budynku w warunkach normalnej eksploatacji od sprawności technicznej zasilacza. Rozwiązanie takie jest wręcz szkodliwe i nie powinno być stosowane w układach sterowania przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu.

Wśród pomysłów prezentowanych na różnych kursach i szkoleniach pojawiają się także propozycje rozwiązań układowych sterowania wyzwalaniem PWP z wykorzystaniem cewki wzrostowej. Rozwiązanie takie z punktu widzenia eksploatacji i wymagań niezawodności zasilania jest rozwiązaniem właściwym. W tym miejscu można by zaprzestać dalszych rozważań, gdyby nie kolejne pomysły osób związanych z produkcją zasilaczy, publikowane w prasie pożarniczej oraz prezentowane na różnego rodzaju seminariach i szkoleniach, polegające na przekonywaniu o potrzebie zastosowania zasilacza urządzeń przeciwpożarowych w układzie sterowania cewką wzrostową. Zgodnie z zapewnieniami autorów takich rozwiązań zasilacz ten ma zagwarantować możliwość wyłączenia zasilania budynku w czasie pożaru w przypadku zaniku napięcia sieci elektroenergetycznej. Dla osób bez wykształcenia w kierunku elektrotechniki, rozwiązanie takie wydaje się być rewelacyjnym. Jest to jednak kolejny błąd w sztuce zasilania budynków oraz zaprzeczenie teorii niezawodności urządzeń elektrycznych.

Element uruchamiający przeciwpożarowy wyłącznik prądu w chwili pobudzenia zostaje w sposób trwały wysterowany na zwarcie, co przy powrocie napięcia zapewnia wyłączenie zasilania budynku w czasie nie dłuższym od określonego w normie PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Część 4-41: Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem elektrycznym. Kolejnym argumentem potwierdzającym nieprzydatność ww. rozwiązań układowych PWP z zastosowaniem zasilacza urządzeń przeciwpożarowych są wysokie wymagania eksploatacyjne w odniesieniu do baterii akumulatorów stanowiących nieodzowne wyposażenie tych zasilaczy.

Wymagania eksploatacyjne narzucają wymóg przeprowadzenia przeglądów baterii co sześć miesięcy, rozładowania raz w roku prądem jednogodzinnym w celu oceny stanu technicznego oraz wymiany co 4 lata bez względu na stan techniczny. O tych wymaganiach propagatorzy „nowoczesnych” rozwiązań przeciwpożarowego wyłącznika prądu w swoich publikacjach oraz prelekcjach zapominają. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam bez komentarza.

Mimo że PWP nie pełni żadnej funkcji przeciwpożarowej, został jako „zestaw” składający się z urządzenia wykonawczego, urządzenia uruchamiającego oraz urządzenia sygnalizacyjnego przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966) uznany wyrobem budowlanym i zaklasyfikowany do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych. Powszechnie wiadomo, że urządzenie elektryczne służące do wyłączenia zasilanego budynku spod napięcia podczas akcji ratowniczo-gaśniczej, bez uzasadnienia merytorycznego, na wniosek Państwowej Straży Pożarnej, zostało nazwane urządzeniem przeciwpożarowym w § 2 ust. 1 pkt 9 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku, w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719). Stan ten budzi wiele kontrowersji oraz wprowadza nieporozumienia w przedmiotowej sprawie, prowadząc niejednokrotnie do udziwniania wymagań określanych dla tego urządzenia.

Pojawiające się w tym zakresie różne pomysły, generowane najczęściej przez osoby bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych w zakresie elektrotechniki, pomijają wymogi elektryczne stawiane temu urządzeniu. Propagatorzy różnorodnych rozwiązań zapominają, że o doborze określonych elementów tworzących zestaw PWP decyduje moc zwarciowa w miejscu przyłączenia budynku do Systemu Elektroenergetycznego, napięcie znamionowe źródła zasilania oraz moc umowna określona w umowie na dostawę energii elektrycznej zawierana pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Na dobór elementów zestawu PWP mogą mieć wpływ warunki architektoniczne występujące w budynku, które będą decydowały o doborze przekrojów przewodów sterujących i zasilających elementy tworzące zestaw PWP oraz ich zabezpieczeń. Te wszystkie parametry decydują o bezpieczeństwie elektrycznym w warunkach normalnej eksploatacji oraz podczas wyłączenia realizowanego w czasie pożaru na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej. Niespełnienie wymagań dotyczących parametrów elektrycznych będzie skutkowało zakłóceniami w normalnej eksploatacji, zagrożeniem pożarowym oraz zagrożeniem porażenia elektrycznego obsługi.

Z przedstawionych wymagań wynika, że każdy budynek będzie wymagał indywidualnie dobieranego (niepowtarzalnego) zestawu tworzącego PWP. Na uwagę zasługuje fakt, że PWP jako urządzenie elektryczne nie ogranicza rozwoju pożaru, nie uniemożliwia jego wzniecenia, a także nie zmniejsza skutków działania ognia oraz ciepła wydzielanego podczas pożaru. Pozwala jedynie na bezpieczne wyłączenie zasilania urządzeń elektrycznych powszechnego użytku, pozostawiając pod napięciem urządzenia wspomagające gaszenie pożaru oraz ewakuację ludzi uwięzionych w płonącym budynku.

Ogranicza możliwość porażenia prądem elektrycznym, nie eliminując całkowicie tych zagrożeń. Tym bardziej, że jest uruchamiane na polecenie dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej, na ogół po przeprowadzonym rozpoznaniu stanu płonącego budynku, w chwili wydania dyspozycji dyslokacji i rozwinięcia sprzętu przez ratowników uczestniczących w akcji. Należy zatem zwrócić uwagę, że wyłączenie zasilania urządzeń powszechnego użytku następuje ze znacznym opóźnieniem w stosunku do chwili wykrycia pożaru i zaalarmowania jednostki ratowniczo-gaśniczej. Jest to kolejny argument potwierdzający przyjęcie w dokumentach formalnoprawnych nazwy niezgodnej z przeznaczeniem przedmiotowego urządzenia elektrycznego, jakim jest PWP. Przyjęta nazwa „Przeciwpożarowy Wyłącznik Prądu”, wielokrotnie prowadziła i prowadzi do nieporozumień, wskutek błędnego rozumienia przeznaczenia tego urządzenia oraz wywołuje kontrowersyjne dyskusje wśród osób bez kwalifikacji w zakresie elektrotechniki.

Zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 r., poz. 1966), od 1 lipca 2018 roku przed zainstalowaniem PWP konieczne będzie posiadanie następujących dokumentów: Krajowa Ocena Techniczna, Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych oraz Świadectwo Dopuszczenia wydane przez CNBOP-PIB. W kwietniu 2017 roku, wspólnie z mgr inż. Marcinem Orzechowskim prowadziłem szkolenie dla pracowników CNBOP-PIB poświęcone w całości problematyce PWP. Podczas tego szkolenia zostały omówione najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem ciągłości zasilania budynków w kontekście wyłączenia zasilania z wykorzystywaniem PWP.

Omówiona została problematyka konstruowania PWP i jego sterowania. Uczestnicy szkolenia poznali teorię niezawodności urządzeń elektrycznych oraz otrzymali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego. Przedstawione zostały przykładowe rozwiązania układowe, połączone z demonstracją ich działania na modelach zbudowanych z aparatów elektrycznych stosowanych w konstrukcjach PWP. Podczas tego szkolenia przedstawiono wymagania oraz zakres badań prowadzonych przez producentów aparatów elektrycznych. Omówione zostały również podstawy prawne oraz metodyka prowadzenia badań odbiorczych PWP po uruchomieniu instalacji elektrycznych budynku oraz wymagania prawne i metodyka prowadzenia dalszej eksploatacji przedmiotowego urządzenia.

Przekazana wiedza oraz materiały szkoleniowe zostały przygotowane tak, by mogły stanowić podstawę do uzupełnienia o wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej, które powinny zostać opracowane przez CNBOP-PIB. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie krajowej oceny technicznej (DzU z 2016 roku, poz. 1967), za złożenie wniosku na opracowanie KOT odpowiedzialny jest producent. Dlatego zgodnie z informacjami uzyskanymi na początku lutego 2018 roku od dyrektora CNBOP-PIB, Instytut od ponad roku czeka na złożenie zlecenia przez producenta zestawu tworzącego PWP. Stan wymagań prawnych skutkuje tym, że CNBOP-PIB nie opracował w tym zakresie żadnych wymagań. Wśród znanych mi producentów aparatów oraz osprzętu elektrycznego nie ma producentów tzw. zestawów tworzących przeciwpożarowy wyłącznik prądu, zatem przyjęty przez CNBOP-PIB kierunek działań budzi wiele kontrowersji.

Na stronach internetowych CNBOP-PIB deklaruje, że jest jednostką naukową, której misją jest działanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego Państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i obrony cywilnej. Brak normy przedmiotowej określającej wymagania w zakresie konstruowania PWP powinien tymczasowo zostać zastąpiony specyfikacją techniczną opracowaną na zlecenie CNBOP-PIB przez wysokiej klasy specjalistów z zakresu elektroenergetyki przy współudziale wysokiej klasy specjalistów z zakresu pożarnictwa. Brak wymagań formalnych w tym zakresie prowadzi do następujących pytań: 

  • jaki był cel wprowadzenia zestawu tworzącego PWP do wykazu wyrobów budowlanych?
  • czy wskutek niepowtarzalności konstruowanych zestawów PWP konieczne będzie uzyskanie indywidualnego (jednostkowego) dopuszczenia dla każdego projektowanego zestawu tworzącego PWP?
  • jakie kroki zamierza poczynić CNBOP-PIB w celu neutralizacji zagrożeń wynikających z poprzedniego pytania?

Na dzień dzisiejszy obowiązuje termin 1 lipca 2018 r., po którym należy przedstawić Świadectwo Dopuszczenia, zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966). CNBOP-PIB zapewnia, że termin ten zostanie przesunięty. Jest to bardzo cenna informacja, ale nie ma żadnej mocy sprawczej. Do chwili podjęcia stosownych decyzji w przedmiotowej sprawie problem zmiany terminu stanowi jedynie propozycję. Nawet jeśli termin obowiązywania przedstawiania Świadectw Dopuszczenia zestawu tworzącego PWP zostanie przesunięty, to jakie konsekwencje za tym pójdą?

Wszyscy uczestnicy procesu budowlanego zamiast informacji związanych z propozycją zmiany terminu oczekiwaliby określenia przez CNBOP-PIB konkretnych wytycznych dotyczących konstruowania PWP. Ponieważ PWP jest urządzeniem elektrycznym, należy zadać pytanie: czy PSP dysponuje kadrami mającymi niezbędne kwalifikacje w zakresie elektrotechniki do realizacji tego zadania? Dotychczasowa praktyka wykazuje, że zamiast absolwentów wydziałów elektrycznych politechnik funkcje kontrolne dotyczące bezpieczeństwa urządzeń oraz instalacji elektrycznych prowadzą absolwenci SGSP, niemający wymaganej wiedzy merytorycznej w przedmiotowym zakresie. Wszystko to tworzy błędne koło, którego promień zamiast ulegać zmniejszeniu, powiększa się. W załączeniu prezentujemy tradycyjnie kilka zdjęć czynnych urządzeń elektroenergetycznych, gdzie nikt nie dostrzega występujących zagrożeń.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

SILTEC Sp.z o.o. Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec! Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Janusz Proniewicz, TRONIA Sp. z o.o. Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Jak się robi urządzenia dla energetyki? Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...

AKS ZIELONKA news AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024! AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024!

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.

Rafil Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu? Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Awex Sp. z o.o. news AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB AWEX zaprasza na stoisko A51 na targach ENERGETAB

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Sebastian Wasztan – Elektroenergetyka Serwis Sp. z o.o., Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.

Relpol S.A. news RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL na Targach ENERGETAB 2024 RELPOL na Targach ENERGETAB 2024

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.

ORMAZABAL POLSKA Sp. z o.o. news Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal na targach ENERGETAB 2024 Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....

Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB! Promocja programu Caneco 2024 na targach ENERGETAB!

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Elektromontaż Rzeszów SA news Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024 Elektromontaż Rzeszów na targach Energetab 2024

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać...

Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

Już we wrześniu będziecie mogli spotkać się z pracownikami Kontakt-Simon na tegorocznych Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

W imieniu firmy Elektrometal SA już teraz zapraszamy na targi Energetab 2024, które odbędą się w Bielsku-Białej w dniach 17-19 września 2024.

INCOBEX Sp. z o.o. news Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024 Świętujący 25-lecie INCOBEX zaprasza do spotkań na targach ENERGETAB 2024

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.

De Dietrich news Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM! Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie? Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.

ELEKTROBUD P.S.A. Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.

Łączy Nas Napięcie Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.

EcoFlow ARS Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...

Bartosz Fijałkowski, SONEL S.A. Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500 Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.

HSK DATA Ltd Sp. z o.o. Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.

Redakcja news Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji! Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!

Orlen Paliwa Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.

onelectro.pl Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.

TRANSFER MULTISORT ELEKTRONIK SP. Z O.O. Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek Zasilacze laboratoryjne marki GW Instek

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli...

Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli jakości, w zakładach produkcyjnych. GW Instek oferuje produkty do każdej z tych aplikacji.

Tomasz Gorzelańczyk SONEL S.A. Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar

Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar Kompleksowy zestaw do pomiarów instalacji fotowoltaicznych – Sonel MPI-540-PV Solar

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia,...

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia, jakości energii czy też – przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów – elektromobilności.

Elektromontaż Rzeszów SA Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego” Bezpieczny Punkt Oświetleniowy – wyniki projektu „Badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad opracowaniem bezpiecznego punktu oświetleniowego”

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować...

Słupy oświetleniowe z cechami bezpieczeństwa biernego są elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które razem z oprawą oświetleniową zapewniają dobrą widoczność po zmroku, ale również powinny charakteryzować się cechami, które ograniczą skutki zderzenia z pojazdem oraz wtórne skutki zderzenia. Niemal wszyscy na co dzień korzystamy z różnych środków transportu: komunikacji miejskiej, samochodu, motocykla czy roweru, ale każdy z nas po opuszczeniu pojazdu czy zejściu z jednośladu staje się pieszym....

Finder Polska Sp. z o.o. Rozwiązania KNX Finder

Rozwiązania KNX Finder Rozwiązania KNX Finder

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie...

KNX jest międzynarodowym standardem umożliwiającym łączenie komponentów wielu producentów i stworzenie wysoko zintegrowanego systemu automatyki budynkowej. Oferta Finder w zakresie tych rozwiązań nieustannie się powiększa i w związku z tym pragniemy zaprezentować nasze najnowsze produkty. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, jakie posiadamy w produkcji zasilaczy, czujników ruchu, ściemniaczy i przekaźników wykonawczych możemy zaoferować urządzenia o wysokiej niezawodności.

Finder Polska Sp. z o.o. Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki? Czy sterowniki PLC wyparły z instalacji przekaźniki?

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno...

Do końca lat 60. ubiegłego wieku wszystkie układy sterowania były realizowane na przekaźnikach. Jednak w latach 70. pojawiły się nowe urządzenia zwane sterownikami PLC. Dzięki sterownikom można było mocno ograniczyć przestrzeń, jaką zajmowały szafy sterownicze. PLC, które zajmują dzisiaj zaledwie kilkadziesiąt milimetrów szerokości na szynach montażowych, zastąpiły ogromne szafy z przekaźnikami. Czy w takim razie przekaźniki straciły dzisiaj sens bycia? Czy przekaźniki są jeszcze potrzebne?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.