elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Pracowita rzeka (część 2.)

EW POGANICE. Widok jazu i małego budynku elektrowni od strony górnej wody

EW POGANICE. Widok jazu i małego budynku elektrowni od strony górnej wody

Pomorskie rzeki Słupia i Łupawa (Stolpe & Lupow) są zwyczajowo nazywane siostrami i w publikacjach turystyczno-krajoznawczych zazwyczaj wspólnie opisywane. Obie wypływają z serca Kaszub: z sierakowicko-parchowskich lasów i torfowisk. Potem obie meandrują po pomorskich wysoczyznach i nizinach, pomiędzy pagórkami lodowcowych moren i wpadają wprost do Bałtyku. Są wszak rzekami głównymi. Od wieków obie rzeki pomagały – i nadal pomagają – ludziom, napędzając koła wodne, a potem turbiny młynów, tartaków, papierni i elektrowni wodnych. Ostatnie prawdziwe robocze koło wodne kręciło się w Słupsku jeszcze przez wiele lat po II wojnie światowej. Kręciło bezużytecznie, gdyż w roku 1925 młyn zamkowy otrzymał turbinę Francisa, na której pracował aż do lat 60. XX w. Potem w zabytkowym młynie powstała ekspozycja muzealna, a w latach 80. na starej turbinie muzeum uruchomiło minielektrownię. Nikomu niepotrzebne koło wodne nie było remontowane, niszczało, traciło symetrię i wycierały się mu łożyska. Uderzenia „bijącego” wału zaczęły zagrażać przybudówce do młyna, tzw. „turbinówce” mieszczącej turbinę. Dlatego koło musiało zniknąć. Pozostały po nim wspomnienia i pusty nurt na kanale.

Zobacz także

mgr inż. Andrzej Solski Pracowita rzeka

Pracowita rzeka Pracowita rzeka

W ferworze dyskusji o odnawialnych źródłach energii OZE, zazwyczaj zapominamy o elektrowniach wodnych. Może dlatego, że interesują nas głównie nowe idee, nowe pomysły i nowe technologie, a elektrowni wodnych...

W ferworze dyskusji o odnawialnych źródłach energii OZE, zazwyczaj zapominamy o elektrowniach wodnych. Może dlatego, że interesują nas głównie nowe idee, nowe pomysły i nowe technologie, a elektrowni wodnych do nowości zaliczyć nie sposób. Wszak służą naszej cywilizacji od ponad wieku. Pierwsze na świecie elektrownie napędzane turbinami wodnymi powstawały na niemieckim – wówczas – Pomorzu Wschodnim. Dziś możemy oglądać je w Polsce, bo … nadal pracują. Jednym z najstarszych jest system hydroenergetyczny...

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

BayWa r.e. Solar Systems Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora! Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

W numerze 7–8/2020 „elektro.info” ukazał się artykuł „Pracowita rzeka”, prezentujący system hydroenergetyczny rzeki Słupi. Przypomnijmy, że składa się on z 5 zawodowych elektrowni wodnych. Łupawa również dysponuje własnym systemem hydroenergetycznym, zdecydowanie słabszym pod względem mocy elektrycznej, ale za to złożonym aż z 7 elektrowni zawodowych (nie licząc prywatnych). Jest wśród nich jedna, rzadko spotykana elektrownia lewarowa. Wszystkie znajdują się poniżej jeziora Jasień, czyli na tej części rzeki, której przysługuje niekwestionowana nazwa Łupawa. W przeciwieństwie do odcinka Łupawy sprzed jeziora Jasień, który w wielu publikacjach i na wielu mapach nazywany jest Obrówką. W tym numerze przybliżymy system hydroenergetyczny Łupawy.

W artykule:

  • EW ŁUPAWA w Łupawie
  • EW POGANICE w Poganicach
  • EW ŁEBIEŃ I w Łebieniu
  • EW ŁEBIEŃ II w Łebieniu
  • EW DRZEŻEWO w Drzeżewie
  • EW ŻELKOWO w Żelkowie
  • EW SMOŁDZINO w Smołdzinie
  • Negatywne skutki przyrodnicze

EW ŁUPAWA w Łupawie

W 1925 roku wykonano jazowe spiętrzenie rzeki i uruchomiono siłownię wodną opartą na turbinie Francisa, która napędzała stojący obok młyn. Zabytkowy budynek młyna istnieje do dziś i jest częścią gospodarstwa agroturystycznego. Ma nawet zachowane wyposażenie, ale już od wielu lat nie pracuje. W 1942 roku w przybudówce powstała elektrownia wodna, wyposażona w turbinę Francisa 100 kW, 50 obr./min Voith na wale pionowym i generator synchroniczny 400 V, 100 kVA, 750 obr./min Köhl Saarbrücken z 1942 r. na wale poziomym. Pomiędzy turbiną a generatorem pracuje przekładnia zębata, nabudowana na turbinie. Przekładnia przenosi obroty pionowego wału turbiny na poziomy wał generatora oraz – za pomocą płaskich pasów – napędza mechaniczny regulator łopat turbiny. Układ napędowo-regulacyjny wymaga ręcznej obsługi.

Elektrownia Wodna Łupawa jest elektrownią przepływową na spadzie ok. 2-metrowym. Odbudowana w roku 1982 i zmodernizowana w latach 2014 – 2015, nadal pracuje na starym wojennym wyposażeniu: turbinie, regulatorze i generatorze. Ma czyszczarkę krat wlotowych.

EW ŁUPAWA. Widok starego młyna i elektrowni

EW ŁUPAWA. Widok starego młyna i elektrowni (w małym budynku) od strony górnej wody

EW ŁUPAWA. Hala maszyn.

EW ŁUPAWA. Hala maszyn. Z lewej strony zielono-żółty generator, w środku zielona przekładnia zębata na niewidocznej turbinie, po prawej – regulator łopat turbiny (napędzany pasami transmisyjnymi) 

EW POGANICE w Poganicach

W połowie XIX w. powstało jazowe spiętrzenie Łupawy, a na brzegu rzeki stanął budynek młyna. Początkowo młyn był napędzany siłownią wodną. W 1938 r. siłownia otrzymała generator i stała się hydroelektrownią, a młyn przeszedł na napęd elektryczny. Obiekt pracował jeszcze po II wojnie światowej, eksploatowany przez zarządców wojskowych, a potem cywilnych, aż wreszcie podupadł, a pożar z połowy lat 60. zamienił go w ruinę. Elektrownia odrodziła się w roku 1980, a w 1991 przeszła modernizację. Wymieniono generator i przekładnię dopasowującą obroty starej turbiny do wymagań nowego generatora. Stary generator synchroniczny AEG z 1937 r. wraz z systemem starych przekładni pasowych pozostały na hali maszyn, jako eksponaty dla turystów.

Obecnie na pionowym wale starej turbiny Francisa osadzona jest nowa przekładnia zębata, a na niej nowy generator. Razem tworzą one bardzo zintegrowany mechanicznie zespół prądotwórczy. Turbina o prędkości 50 obr./min została wykonana w latach 30. XX w. Generator asynchroniczny (silnik indukcyjny klatkowy w stanie pracy prądnicowej) 400 V, 75 kW wiruje z prędkością 736 obr./min i pochodzi z końca XX w. Budynek elektrowni jest wkomponowany w 7-przęsłowy jaz żelbetowy, dający spad wody rzędu 2 metrów. Kraty wlotowe górnej wody są wyposażone w czyszczarkę.

W latach 80. nowy właściciel wyremontował budynek młyna i urządził w nim restaurację z częścią hotelową, istniejące do dziś. W bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni przebiega droga nr 6 Słupsk–Lębork, przekraczająca Łupawę nowym wiszącym mostem z 2008 roku. Ten nowoczesny, wysoki most dominuje nad okolicą i jest podziwiany przez fachowców ze względu na unikatowe rozchylenie dźwigarów o kąt 10° na zewnątrz.

EW POGANICE. Widok jazu

EW POGANICE. Widok jazu i małego budynku elektrowni od strony górnej wody. W tle wysoki budynek starego młyna i most wiszący na drodze nr 6

EW POGANICE. Widok od strony dolnej wody

EW POGANICE. Widok od strony dolnej wody

EW POGANICE. Hala maszyn.

EW POGANICE. Hala maszyn. Z prawej strony pracujący zespół prądotwórczy, w środku czarny pracujący regulator turbiny. Pozostałe urządzenia to eksponaty muzealne ze starym generatorem AEG na pierwszym planie

EW ŁEBIEŃ I w Łebieniu

Zagubiona wśród pomorskich lasów i pól kaszubska wieś Łebień dysponuje dwiema hydroelektrowniami. Stoją naprzeciw siebie, po obu stronach rzeki, nieopodal starego zabytkowego wiaduktu kolejowego na szlaku nr 202 ze Słupska do Lęborka. Starsza Elektrownia Wodna Łebień I powstała w 1933 r. z siłowni młyńskiej. W latach 2006 i 2009 przeszła modernizacje. Wprawdzie nadal pracuje na starej niemieckiej turbinie Francisa 50 kW, 62 obr/min W.W. Hake z 1932 r., ale wyposażonej w nowoczesny elektroniczno-mechaniczny regulator łopatek. Turbina sprzęgnięta jest z polskim generatorem asynchronicznym (silnikiem indukcyjnym klatkowym w stanie pracy prądnicowej) 400 V, 45 kW, 737 obr./min EMIT Żychlin z 1996 r. Zintegrowany mechanicznie zespół pracuje w układzie pionowym, z nową przekładnią zębatą pomiędzy wałami turbiny i generatora. Przed modernizacją hydrozespół był wyposażony w przekładnię blaszano-drewnianą. Niestety, nie zachowała się.

EW ŁEBIEŃ I. Wnętrze hali maszyn.

EW ŁEBIEŃ I. Wnętrze hali maszyn. Zespół prądotwórczy

Elektrownie ŁEBIEŃ. Widok od strony dolnej wody

Elektrownie ŁEBIEŃ. Widok od strony dolnej wody. Elektrownia Łebień I na prawym brzegu, czyli z lewej strony na zdjęciu. Elektrownia Łebień II na przeciwnym brzegu

EW ŁEBIEŃ II w Łebieniu

Na drugim końcu 13-przęsłowego jazu przegradzającego wody Łupawy, czyli na lewym brzegu rzeki, stoi Elektrownia Wodna Łebień II uruchomiona w 1990 r. Jest elektrownią lewarową. Turbina lewarowa (w postaci samego wirnika) 45 kW, 314 obr./min ZRE Gdańsk z 1989 r. znajduje się wewnątrz lewara i nie posiada zdolności regulacyjnych (nieruchome łopatki). Albo pracuje, albo stoi. Prąd jest wytwarzany przez generator asynchroniczny (silnik indukcyjny klatkowy w stanie pracy prądnicowej) 400 V, 38 kW, 980 obr./min Celma Cieszyn z 1982 r., usytuowany poza lewarem. Zespół pracuje na wałkach poziomych. Ruch obrotowy turbiny przenoszony jest na wałek generatora poprzez przekładnię mechaniczną. Lewar posiada instalacje do zaciągania wody (uruchamianie elektrowni) oraz do zapowietrzania go (wyłączanie elektrowni). Łebień I oraz Łebień II są elektrowniami przyjazowymi, pracującymi na spadzie ponad 2-metrowym. Rzeka, jaz, budynki elektrowni i wysoki łukowy wiadukt kolejowy tworzą niezapomniany widok.

EW ŁEBIEŃ II. Początek lewara

EW ŁEBIEŃ II. Początek lewara od strony górnej wody. W oddali wiadukt kolejowy

EW ŁEBIEŃ II. Hala maszyn.

EW ŁEBIEŃ II. Hala maszyn. Zielony lewar, zielona przekładnia zębata i niebieski generator. Obok lewara instalacje do zaciągania wody i zapowietrzania lewara

EW DRZEŻEWO w Drzeżewie

Niewielka, zagubiona w lasach Elektrownia Drzeżewo powstała w roku 1925, razem z drewnianym jazem przegradzającym rzekę i młynem wodnym. Młyn istniał na prawym brzegu Łupawy do 1945 r. Elektrownia na lewym brzegu pracuje do dziś, gruntownie zmodernizowana w 2006 r. Jest elektrownią przyjazową, pracującą na spadzie 2,4 m. Drewniany jaz zastąpiony został w 1972 r. zaporą ziemno-betonową (która utworzyła sztuczną wyspę) i krótkim jazem zamykającym, wyposażonym w lewar automatycznej regulacji spiętrzenia. Obecnie w elektrowni pracuje jeden turbozespół w składzie: turbina Kaplana 180 kW, 120 obr./min GEG oraz generator asynchroniczny (silnik indukcyjny klatkowy w stanie pracy prądnicowej) 400 V, 170 kW, 591 obr./min EMIT Żychlin. Zespół pracuje w układzie pionowym z pośrednictwem przekładni zębatej. W hali maszyn zachowało się stare wyposażenie technologiczne obiektu. Dopiero na początku XXI w. piętrzenie w Drzeżewie otrzymało przepławkę dla ryb, ulokowaną na wyspie.

EW DRZEŻEWO. Budynek elektrowni

EW DRZEŻEWO. Budynek elektrowni i jaz upustowy z lewarem automatycznej regulacji spiętrzania

EW ŻELKOWO w Żelkowie

Elektrownia Żelkowo jest jedyną elektrownią zawodową na kaskadzie Łupawy, do której górna woda dopływa kanałem derywacyjnym. Jazy wlotowe i początek kanału odnajdujemy w zgojewskich lasach , w odległości ok. 3 km od elektrowni. Potem kanał biegnie wzdłuż starego koryta Łupawy. Po drodze, stosunki wodne pomiędzy kanałem a starorzeczem reguluje jaz betonowy ze stałym przelewem. Następnie górna woda przepływa przez 8-metrowy jaz ruchomy, usytuowany tuż przed elektrownią, po czym trzema torami wlewa się pod budynek: nurty skrajne są doprowadzane do turbin, a nurt środkowy stanowi przelew burzowy. Elektrownia należy do najstarszych na Pomorzu i jest największą siłownią na Łupawie. Powstała w roku 1906 jako prywatne przedsięwzięcie miejscowego junkra. Odnowiony herb rodowy pierwszego właściciela do dziś widnieje na pięknym, secesyjnym budynku elektrowni, od strony dolnej wody. Po kilku latach eksploatacji elektrownia otrzymała pomocniczy napęd spalinowy Diesla, uruchamiany w razie znacznego niedoboru wody w rzece. Pracowała do roku 1945, kiedy to wyjechała na Wschód w ramach reparacji wojennych pobieranych sobie przez Związek Radziecki. Nieistniejąca już dziś bocznica kolejowa, która ułatwiała transport dieslowskiego paliwa do elektrowni, ułatwiła też jej sprawny szaber w 1945 r. przez zwycięską armię. Ale już na początku lat 50. XX w. Polacy wyposażyli porzucony obiekt w nowe turbiny i generatory. Dziś odrodzona elektrownia dysponuje dwoma zespołami prądotwórczymi wyprodukowanymi w 1951 r., składającymi się z turbin 191 kW, 250 obr./min F.M. Radomsko oraz generatorów synchronicznych 5 kV, 320 kVA FME. Zespoły pracują na osiach poziomych i przy odpowiednio obfitym przepływie wody mogą produkować łącznie 380 kW energii elektrycznej. Żelkowo pracuje na spadzie wynoszącym 6 m. Elektrownię trudno odnaleźć, ukrywa się w lesie za wsią.

EW ŻELKOWO. Jazy w Zgojewie

EW ŻELKOWO. Jazy w Zgojewie; lewy – wejście w starorzecze; prawy – początek kanału derywacyjnego

EW ŻELKOWO. Od strony górnej wody

EW ŻELKOWO. Widok elektrowni od strony górnej wody

EW ŻELKOWO. Widok elektrowni

EW ŻELKOWO. Widok elektrowni od strony dolnej wody

EW SMOŁDZINO w Smołdzinie

Elektrownia Wodna Smołdzino jest ostatnią elektrownią kaskady Łupawy. Niedaleko za miasteczkiem rzeka wpada do Jeziora Gardno, z którego wypływa w kurorcie Rowy w postaci krótkiego kanału łączącego jezioro z morzem. Stopień wodny w Smołdzinie przy ul. Mostnika istnieje od XVI w. Obecnie składa się z 4-przęsłowego jazu betonowego oraz 2-przęsłowego jazu regulacyjnego z lewarem automatycznej regulacji piętrzenia wody. Pomiędzy jazami znajduje się naturalna wyspa. Dawne siłownie wodne zlokalizowane przy stopniu napędzały młyn i tartak. W roku 1935 Niemcy wyposażyli obiekt w pierwszy turbozespół prądotwórczy i Smołdzino stało się hydroelektrownią. W roku 1957 Polacy dołożyli drugi turbozespół, znacząco powiększając moc elektrowni Po modernizacji przeprowadzonej w latach 2002 – 2004, Smołdzino dysponuje automatyczną regulacją kierownic obu turbin Francisa, obracających się na wałach pionowych. Pierwsza, to turbina 80 kW, 125 obr./min Megerwerk z 1935 r., współpracująca z polskim generatorem asynchronicznym (silnikiem indukcyjnym zwartym) 400 V, 90 kW, 492 obr./min z 2003 r. Druga, to turbina 136 kW, 65 obr./min Z.M. Radomsko z 1957 r., która współpracuje z generatorem asynchronicznym (silnikiem indukcyjnym zwartym) 400 V, 160 kW, 592 obr./min z 2004 r. Gdy wody w rzece nie brakuje, elektrownia może produkować 200 kW energii elektrycznej.

Do niedawna piętrzenie w Smołdzinie nie posiadało przepławki, co było istotną przeszkodą dla migracji ryb wędrownych w górę rzeki. Polski Związek Wędkarski odławiał w dolnej wodzie wędrujące na tarło trocie i łososie i przerzucał je do wody powyżej elektrowni. Od 2020 r. funkcjonuje w Smołdzinie nowoczesna ryglowa przepławka dla troci i łososi, wyposażona nawet w szczoteczki dla małych węgorzyków. Zbudował ją Słowiński Park Narodowy za unijne pieniądze. Człowiek choć w części zrekompensował krzywdę, wyrządzoną rybom przed wiekami.

EW SMOŁDZINO. Widok elektrowni

EW SMOŁDZINO. Widok elektrowni od strony dolnej wody. Z prawej strony nowa przepławka dla ryb

Negatywne skutki przyrodnicze

Energia przepływu, czyli energia grawitacyjna wody pozyskiwana w elektrowniach wodnych, jest powszechnie uważana za źródło energii odnawialnej. Globalne statystyki pokazują, że elektrownie wodne na ciekach wodnych dostarczają największą ilość energii spośród wszystkich OZE. Jednakże istnieją malkontenci, którzy dążą do wykreślenia energii przepływu z wykazu OZE, ze względu na pewne negatywne aspekty oddziaływania hydroelektrowni na środowisko naturalne. Wyliczmy zastrzeżenia malkontentów:

  • olbrzymie elektrownie zaporowe, a raczej ich olbrzymie zbiorniki wody mają negatywny wpływ na tektonikę, tj. mogą generować trzęsienia ziemi,
  • woda parująca ze zbiorników zaporowych powoduje wzrost wilgotności powietrza, czyli nie zawsze pożądane zmiany klimatyczne w okolicy,
  • elektrownie wodne stanowią przeszkody w transportowaniu przez rzeki osadów mulistych do użyźniania pól w rejonach dolnego nurtu,
  • budowle hydrotechniczne utrudniają żeglugę i transport wodny,
  • budowle hydrotechniczne przerywają ciągłość nurtu rzek, stanowiąc przeszkodę w migracji ryb wędrownych na tarło i z powrotem,
  • obiekty hydrotechniczne zaburzają rytm biegu rzek, które tracą swe bystrza i przyjmują charakter wody stojącej; powolny bieg kanałów derywacyjnych jest przyczyną mniejszego dotlenienia wody, w konsekwencji, następują zmiany gatunkowe lokalnej flory i fauny; w szczególności zanikają gatunki ryb górskich lubiących bystrza, a w ich miejsce pojawiają się gatunki ryb stawowych,
  • w zbiornikach zaporowych (podobnie jak w naturalnych jeziorach) mogą obumierać rośliny, a ich rozkładowi przez bakterie towarzyszy wydzielanie metanu; ten metan uwalniany do atmosfery staje się komponentem szkodliwych gazów cieplarnianych.

Na szczęście nie wszystkie zastrzeżenia odnoszą się do naszych polskich realiów. Na Pomorzu szczególną dolegliwością stało się przegrodzenie pomorskich rzek licznymi budowlami piętrzącymi, w ilości nawet większej od liczby zbudowanych elektrowni. Ryby nie były w stanie przekraczać większości piętrzeń, a o przepławkach dawniej nie myślano. Pomorskie rzeki zostały podzielone na wiele zamkniętych odcinków, co zdecydowanie zmniejszyło obszary tarła dla ryb migrujących, obdarzonych homingiem. Problem został dostrzeżony i jest już doceniany, powstają nowe przepławki, a stare są modernizowane.

Drugim zauważonym już problemem są zamierające akweny, emitujące metan. Zarówno naturalne, jak i sztuczne zbiorniki powinny być nadzorowane i w miarę potrzeb czyszczone (rekultywowane). Działania są podejmowane.

Przy okazji, odnotujmy też zjawisko negatywnego oddziaływania terenów przyrzecznych na czystość pomorskich rzek, w tym Słupi i Łupawy. Źródłami skażeń są ośrodki wypoczynkowe bez własnych oczyszczalni ścieków, ośrodki hodowli i tuczu ryb łososiowatych o wielkościach nie skorelowanych ze zdolnością rzek do samooczyszczania, przemysł rolno-przetwórczy bez zamkniętych obiegów wody i oczyszczania ścieków. Walka o czystość pomorskich rzek już trwa.

Wędkarze pogodzili się z nowym asortymentem ryb, występującym w uspokojonych akwenach. Pływają w nich pstrągi, lipienie, płocie, okonie, leszcze, jazie, można nawet spotkać szczupaka. Sztuczny Zalew Bytowy nie bez kozery nazywany jest Cichą Wodą i stanowi ulubione miejsce wędkowania. Problemem wędkarzy jest nie asortyment ryb, a raczej kalendarz zabronionego wędkowania, ustalany w celu ochrony gatunków.

Nowa polska polityka energetyczna zakłada, że w zakreślanych horyzontach czasowych połowa zainstalowanej mocy pochodzić będzie ze źródeł nieemisyjnych. Zafascynowani wizją morskiej energetyki wiatrowej i poruszeni planami nowej polskiej elektrowni jądrowej, nie zapominajmy o energetyce rozproszonej. Pamiętajmy o niewielkich elektrowniach wodnych, od przeszło stu lat mozolnie kręcących wodnymi turbinami.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Redakcja news Orlen uruchomił elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych ścieków

Orlen uruchomił elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych ścieków Orlen uruchomił elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych ścieków

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z głównego zakładu produkcyjnego. Jednostka rocznie będzie produkować ilość energii równą zapotrzebowaniu około...

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z głównego zakładu produkcyjnego. Jednostka rocznie będzie produkować ilość energii równą zapotrzebowaniu około 400 gospodarstw domowych.

Redakcja news GE Renewable Energy zmodernizuje elektrownię Porąbka-Żar

GE Renewable Energy zmodernizuje elektrownię Porąbka-Żar GE Renewable Energy zmodernizuje elektrownię Porąbka-Żar

GE Renewable Energy wymieni cztery turbiny pompowe i generatory o mocy 125 MW w elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Projekt rewitalizacji przedłuży żywotność elektrowni wodnej o kilkadziesiąt lat...

GE Renewable Energy wymieni cztery turbiny pompowe i generatory o mocy 125 MW w elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Projekt rewitalizacji przedłuży żywotność elektrowni wodnej o kilkadziesiąt lat i pomoże ustabilizować sieć elektroenergetyczną w kraju.

Redakcja news Sądeckie Wodociągi zbudują własną elektrownię wodną

Sądeckie Wodociągi zbudują własną elektrownię wodną Sądeckie Wodociągi zbudują własną elektrownię wodną

Spółka Sądeckie Wodociągi będzie budować małą elektrownię wodną na Dunajcu, przy Zakładzie Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Gotowa jest już koncepcja, trwają poszukiwania wykonawcy dokumentacji. Celem...

Spółka Sądeckie Wodociągi będzie budować małą elektrownię wodną na Dunajcu, przy Zakładzie Uzdatniania Wody w Starym Sączu. Gotowa jest już koncepcja, trwają poszukiwania wykonawcy dokumentacji. Celem inwestycji jest zminimalizowanie kosztów energii.

Redakcja news Elektrownia wodna w Rosnowie ma 100 lat

Elektrownia wodna w Rosnowie ma 100 lat Elektrownia wodna w Rosnowie ma 100 lat

Elektrownia wodna Rosnowo świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. To jedna z 44 małych elektrowni wodnych Energi. Ich moc zainstalowana wynosi około 40,35 MW. W 2021 roku wyprodukowały one łącznie ok....

Elektrownia wodna Rosnowo świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. To jedna z 44 małych elektrowni wodnych Energi. Ich moc zainstalowana wynosi około 40,35 MW. W 2021 roku wyprodukowały one łącznie ok. 100 GWh energii elektrycznej.

Redakcja news Planowana modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin

Planowana modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin Planowana modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin

W obiekcie zostaną wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont. Inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad...

W obiekcie zostaną wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie kapitalny remont. Inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad 6 mln złotych.

Redakcja news Nowe źródła w Wirtualnej Elektrowni TAURONA

Nowe źródła w Wirtualnej Elektrowni TAURONA Nowe źródła w Wirtualnej Elektrowni TAURONA

Wirtualna Elektrownia TAURONA weszła w fazę komercjalizacji. Oznacza to, że do systemu przyłączane są jednostki wytwórcze TAURON Ekoenergii, a także magazyny energii oraz instalacje odbiorcze kontrahentów...

Wirtualna Elektrownia TAURONA weszła w fazę komercjalizacji. Oznacza to, że do systemu przyłączane są jednostki wytwórcze TAURON Ekoenergii, a także magazyny energii oraz instalacje odbiorcze kontrahentów zewnętrznych. Dzięki systemowi możliwe jest zagregowanie potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł OZE.

Redakcja news Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławiu

Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławiu Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławiu

Modernizacja jest konieczna, by zwiększyć produkcję energii i i sprawność elektrowni Wrocław II. Unowocześnienie obiektu będzie kosztować 18 mln zł. Projekt realizowany jest ze wsparciem Narodowego Funduszu...

Modernizacja jest konieczna, by zwiększyć produkcję energii i i sprawność elektrowni Wrocław II. Unowocześnienie obiektu będzie kosztować 18 mln zł. Projekt realizowany jest ze wsparciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja news Nowoczesny system pomiarowy w Elektrowni Wodnej Oława

Nowoczesny system pomiarowy w Elektrowni Wodnej Oława Nowoczesny system pomiarowy w Elektrowni Wodnej Oława

W należącej do PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Oława pracuje jedyny w Polsce innowacyjny system pomiarowy służący monitorowaniu stanu technicznego przekładni hydrozespołu. Dzięki temu rozwiązaniu,...

W należącej do PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Oława pracuje jedyny w Polsce innowacyjny system pomiarowy służący monitorowaniu stanu technicznego przekładni hydrozespołu. Dzięki temu rozwiązaniu, pracownicy spółki mogą z wyprzedzeniem przygotować się do niezbędnych prac serwisowych i naprawczych.

Redakcja news Nowoczesny robot skontroluje elektrownie wodne PGE

Nowoczesny robot skontroluje elektrownie wodne PGE Nowoczesny robot skontroluje elektrownie wodne PGE

Robot z sonarem, który zakupiła PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, skontroluje w tym roku stan techniczny trzynastu elektrowni wodnych. Dzięki temu możliwy będzie stały monitoring urządzeń i gromadzących...

Robot z sonarem, który zakupiła PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, skontroluje w tym roku stan techniczny trzynastu elektrowni wodnych. Dzięki temu możliwy będzie stały monitoring urządzeń i gromadzących się na kratach wlotowych zanieczyszczeń. Dodatkowo nowoczesny sprzęt pozwoli na analizę hydrozespołów bez konieczności ich odwadniania oraz lepsze zaplanowanie napraw uszkodzonych elementów. W następnych latach prace zostaną przeprowadzone na kolejnych obiektach należących do spółki.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.