elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Raz jeszcze o liniach WN w obliczu nowych zagrożeń

Przyziemna część słupa Y25ML6+10, stan w trakcie nieprawidłowego demontażu, fot. Z. Kończak

Przyziemna część słupa Y25ML6+10, stan w trakcie nieprawidłowego demontażu, fot. Z. Kończak

Dwa lata temu wskazywałem na łamach „elektro.info” [1], że widoczne gołym okiem wady linii WN mogą prowadzić do awarii. Nie przypuszczałem wtedy, że obrazy zniszczeń ukraińskich stacji i linii przesyłowych mogą tak drastycznie nawiązać do tego tematu, stając się kolejną przestrogą. Widok połamanych słupów, rozbitych izolatorów i pozrywanych przewodów jest mi dobrze znany, bo przed laty usuwałem wiele awarii linii 110 i 220 kV. To właśnie stąd dokładnie wiem, dlaczego awarie powstają oraz czego potrzeba, by je bezpiecznie i szybko naprawiać.

Zobacz także

mgr inż. Zbigniew Kończak Monitorowanie linii wysokiego napięcia

Monitorowanie linii wysokiego napięcia Monitorowanie linii wysokiego napięcia

Coraz częściej na nowo budowanych i remontowanych liniach wysokich napięć daje się zauważyć widoczne gołym okiem błędy wykonania. Również takie błędy, które mogą doprowadzić do samoczynnego wyłączenia...

Coraz częściej na nowo budowanych i remontowanych liniach wysokich napięć daje się zauważyć widoczne gołym okiem błędy wykonania. Również takie błędy, które mogą doprowadzić do samoczynnego wyłączenia linii nawet bez zaistnienia warunków ponadnormatywnych. Skutki awarii linii mogą być katastrofalne – wystarczy przypomnieć, że właśnie w wyniku wyłączeń linii Szczecin i okolice w 2008 r. były przez kilka godzin całkowicie pozbawione energii elektrycznej, mimo dwóch elektrowni na terenie miasta.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Uważam, że wszystko, co się wiąże z uszkodzeniami linii WN i NN, jest obecnie ważne tak bardzo jak nigdy przedtem. Myślę też, że o tych zagadnieniach trzeba głośno mówić, a ponadto – w obliczu potencjalnych awarii – należy wskazywać, czego obecnie brakuje infrastrukturze krytycznej, jaką niewątpliwie są linie elektroenergetyczne.

Na wstępie zauważmy, że linie WN i NN są budowane w normalnych warunkach atmosferycznych, a ulegają uszkodzeniom w czasie ekstremalnych, ponadnormatywnych zjawisk przyrodniczych i właśnie w takich warunkach trzeba je naprawiać! Naprawiać, gdy wszystkie pojazdy grzęzną, gdy wiatr lub oblodzenie uniemożliwiają pracę monterom, gdy obuwie oklejają bryły błota, a deszcz moczy wszystko. Tego nie da się pojąć, siedząc za biurkiem, trzeba tego doświadczyć.

W czasie budowy linii, w normalnych warunkach atmosferycznych, naprężenia przewodów są mniejsze od obliczeniowych, stąd słupy są istotnie mniej obciążone. Mamy do czynienia z dodatkowym zapasem wytrzymałości konstrukcji, co najczęściej wystarcza do bezpiecznej pracy. Natomiast w warunkach pogodowych, które spowodowały awarię, monterom przychodzi pracować na granicy wytrzymałości słupów, a wtedy szczegółowa informacja m.in. o możliwej reakcji konstrukcji na wszelkie odmienne, niestandardowe obciążenia staje się niezbędna, a praca bez tej wiedzy skrajnie ryzykowna.

Ponieważ wypowiedź w formie artykułu jest limitowana objętościowo, stąd ograniczam tematykę podobnie jak w [1], czyli do projektowania, i tak jak w [1] rozpoczynam od przykładu. Dziewięć lat temu, wizytując montaż przewodów na jednym z placów budowy linii NN, spostrzegłem opodal próbę rozkręcania konstrukcji słupa kratowego Y25ML6+10. Widoczny brak doświadczenia monterów skłonił mnie do natychmiastowej interwencji u ich przełożonego. Nie zdążyłem, doszło do wypadku. Niefortunnemu demontażowi podlegała część przyziemna słupa o rozstawie 10,3x10,3 m widoczna na fotografii 1. (stan w dniu zdarzenia, po wypadku), stojąca, lecz zestawiona już z fundamentów. 

linie wn w obliczu nowych zagrozen fot1

Fot. 1. Przyziemna część słupa Y25ML6+10, stan – w trakcie nieprawidłowego demontażu. Widoczne na pierwszym planie wyboczenia i ugięcia zakratowania zaistniały awaryjnie wskutek wadliwego rozkręcania, fot. Z. Kończak

Ustawienie tej konstrukcji przestrzennej bezpośrednio na nierównym gruncie przeformowało naprężenia w prętach (kątownikach). Trzeba odpowiedniego sprzętu, narzędzi pomocniczych, właściwych metod pracy i doświadczenia, by odkręcana nakrętka nie odskoczyła, a za nią odprężający się kątownik. W opisywanym zdarzeniu zabrakło tego wszystkiego – poza nieprawdopodobnym szczęściem. Nieumiejętne uwolnienie kątownika skończyło się tylko rozcięciem skóry na czole montera aż do samej kości, zabrakło milimetra do „trepanacji”... Demontaż dokończyła profesjonalna, należycie wyposażona brygada. Analiza zdarzenia ujawniła wówczas, że zarówno monterzy, jak i ich przełożeni z pierwszej firmy nie znali instrukcji montażu/demontażu. Co więcej: nie wiedzieli, że takie instrukcje dla demontowanego słupa w ogóle istniały. De facto nie mieli więc pojęcia, jak bezpiecznie tę pracę wykonać.

Zobaczmy zatem, o co chodzi z tymi instrukcjami, kto je tworzył, a przede wszystkim, dlaczego teraz ich się nie spotyka.

W [1] zawarłem tezę, że wszelkie projekty słupów, a w szczególności te wykonywane dla nowych konstrukcji przewodów fazowych oraz odgromowych, powinny trafiać na rynek w komplecie z odpowiednią informacją o technologii montażu/demontażu zarówno samych słupów, jak i przewodów.

Aby jak najlepiej wprowadzić czytelnika w wątek kompletności projektowania, posłużę się przykładem powszechnie znanym – szafą z IKEA. Nie uszkodzimy jej ani siebie podczas składania, jeśli postąpimy ściśle i kolejno według załączonej ulotki. Wraz z meblem otrzymujemy też informację o użytkowaniu, o dopuszczalnym obciążeniu i poprawnej eksploatacji, a nawet wskazówkę, by mebel przykręcić do ściany i jak tego dokonać. Również jak go rozmontować, bo rozkręcenie szafy bez jej uszkodzenia stanowi nie lada wyzwanie. Uważamy przy tym za oczywiste, że poinformowanie użytkownika o sposobie złożenia i dalszego postępowania jest obowiązkiem projektanta i konstruktora mebla, bo przecież projekt i konstrukcja poza aspektami materiałowo-wytrzymałościowymi muszą obejmować wszelkie kwestie montażowe i użytkowe.

Wydaje się, że to zagadnienie jest powszechnie zrozumiałe, a pisanie o nim to strata czasu i papieru. Jednak odnosząc obecne projektowanie, montaż i korzystanie ze słupów linii wysokiego napięcia do przykładowej szafy z IKEA, można zauważyć, że dzisiejszym słupom brakuje stosownych informacji o technologii montażu.

Aby nie być gołosłownym: według stanu na 15.10.2022 r. na stronie PSE znajdowało się 137 dokumentów dotyczących linii elektroenergetycznych; tzw. standardowych specyfikacji technicznych. W tej liczbie trzy dokumenty dotyczyły projektowania słupów linii 400 kV; dwa już nieobowiązujące. I tylko starszy z nieobowiązujących  zawiera na s. 22 informację, że: „Wszystkie słupy projektowane są na specjalne obciążenia montażowe, stosownie do technologii ich montażu i naciągu przewodów. Słupy są projektowane również z uwzględnieniem obciążeń występujących w związku z utrzymaniem linii”. Jednak jakichkolwiek odsyłaczy do ww. technologii brak, odrębnych dokumentów na temat technologii montażu i naciągu przewodów też nie udało się tam odnaleźć. Tak więc właściwie nie wiadomo, którą z technologii mógł założyć projektant, które z montażowych/demontażowych obciążeń przyjął do projektowania i z kim to zweryfikował.

Sygnalizowany brak nie zaistniał nagle, to długa historia rozciągająca się od przemiany ustrojowej poprzez powstanie PSE, wejście w życie ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej Pzp), upowszechnienie komputerowego projektowania konstrukcji wsporczych, po, uogólniając, zaistnienie normy „europejskiej” PN-EN-50341.

Przed zmianą ustrojową linie elektroenergetyczne WN i NN obsługiwały trzy „trybiki”: biura studiów i projektów, wielozakładowe przedsiębiorstwo wykonawcze oraz zmienny w nazwie Zarząd Energetyki. Ta struktura była od początku zorganizowana w taki sposób, że projektowania m.in. słupów, podobnie jak opracowań instrukcji montażowych, nie finansowały przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, lecz Zarząd, czyli środki na te cele nie pochodziły z wynagrodzeń za działalność statutową firm wykonawczych. Zwracam na to uwagę, dlatego że powstała w 1990 r. spółka PSE nie przejęła finansowania m.in. opracowań instrukcji montażowych, wychodząc z założenia, że to domena wykonawców. Ci zaś, rywalizując w przetargach, gdzie jedynym kryterium była cena, nie kwapili się do przejęcia tych obciążeń. Zresztą, skoro nigdy wcześniej kosztów ich powstania nie ponosili, to uwzględnienie ich uczyniłoby ofertę droższą. Jednocześnie inwestorzy, zamawiając wybudowanie wraz z projektem, nie oczekiwali wykonania dodatkowych opracowań, wychodząc zapewne z założenia, że metody pracy to sprawa wykonawcy. Dopowiem tu oczywistość – obecnie uczestniczące w przetargach firmy wykonawcze nie dzielą się doświadczeniem z konkurentami, bo to by było wbrew ich interesom. To niektóre z przyczyn, dlaczego obecnie nie ma instrukcji montażowych nowo projektowanych słupów, tj. brak opracowań z założenia przedstawiających poprawną, a przede wszystkim bezpieczną pracę.

Literatura

  1. Z. Kończak, „Monitorowanie linii wysokiego napięcia”, „elektro.info” nr 9/2021, s. 62.
  2. P. Rajwa, J. Żebro, „Doc. dr hab. inż. Leszek Martini (1922–2020)”, Elektroenergetyka 6/2020, s. 296: https://stara.elektroenergetyka.pl/upload/file/2020/06/%2bMartini.pdf.

Streszczenie

Artykuł dotyczy informowania wykonawców o ujętej w projekcie technologii montażu/demontażu elementów linii WN i NN. Umiejscawia informacje technologiczne w wypracowanej w ub. wieku metodyce projektowania, budowy i usuwania awarii linii WN i NN. Przedstawia stan umieszczania informacji technologicznych w obecnym sposobie projektowania i budowy tych linii. Wskazuje niektóre uwarunkowania i konsekwencje zaistniałych zmian w dostępie do informacji technologicznych.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

dr inż. Zbigniew Skibko Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej Techniczne i prawne możliwości przyłączania OZE do sieci elektroenergetycznej

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje...

Artykuł przedstawia najważniejsze prawne i techniczne wymagania stawiane instalacjom odnawialnych źródeł energii elektrycznej, zarówno przyłączanych do sieci niskiego, jak i średniego napięcia. Podaje również algorytm sprawdzenia możliwości przyłączenia do sieci mikroinstalacji.

mgr inż. Marcin Orzechowski, mgr inż. Julian Wiatr Zasady instalowania ppoż. wyłącznika prądu

Zasady instalowania ppoż. wyłącznika prądu Zasady instalowania ppoż. wyłącznika prądu

Publikacja zawiera uwagi dotyczące podstaw prawnych zasad instalowania ppoż. wyłącznika prądu, uzgadniania dokumentacji projektowej pod kątem ochrony ppoż. oraz rozwiązań technicznych dotyczących aparatu...

Publikacja zawiera uwagi dotyczące podstaw prawnych zasad instalowania ppoż. wyłącznika prądu, uzgadniania dokumentacji projektowej pod kątem ochrony ppoż. oraz rozwiązań technicznych dotyczących aparatu wykonawczego i sterowania ppoż. wyłącznika prądu, a także zasilania awaryjnego i gwarantowanego.

dr hab. inż Bogumiła Wnukowska, mgr inż. Michał Czosnyka Awarie sieci dystrybucyjnej oraz ich wpływ na odbiorców energii

Awarie sieci dystrybucyjnej oraz ich wpływ na odbiorców energii Awarie sieci dystrybucyjnej oraz ich wpływ na odbiorców energii

Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) to powiązane ze sobą urządzenia do wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii, które tworzą sieć, zapewniając bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju [1]. Sieć...

Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) to powiązane ze sobą urządzenia do wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii, które tworzą sieć, zapewniając bezpieczeństwo elektroenergetyczne kraju [1]. Sieć elektroenergetyczna SEE jest to zbiór wszystkich urządzeń oraz przewodów elektrycznych – zarówno napowietrznych, jak i kablowych, które są ze sobą ściśle powiązane. Celem ich działania jest zapewnienie ciągłego, bezawaryjnego zasilania odbiorców w energię elektryczną. Współpracując ze sobą, mają za...

WW XXIV Konferencja Bezpieczeństwo Elektryczne ELSAF 2023 oraz XIV Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej

XXIV Konferencja Bezpieczeństwo Elektryczne ELSAF 2023 oraz XIV Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej XXIV Konferencja Bezpieczeństwo Elektryczne ELSAF 2023 oraz XIV Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej

W dniach 19–22 września 2023 roku w Hotelu Artus w Karpaczu odbyła się XXIV Konferencja Bezpieczeństwo Elektryczne ELSAF 2023 oraz XIV Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej, zorganizowane przez Katedrę Energoelektryki...

W dniach 19–22 września 2023 roku w Hotelu Artus w Karpaczu odbyła się XXIV Konferencja Bezpieczeństwo Elektryczne ELSAF 2023 oraz XIV Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej, zorganizowane przez Katedrę Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej.

Redakcja news Energa-Operator edukuje dzieci o elektryczności

Energa-Operator edukuje dzieci o elektryczności Energa-Operator edukuje dzieci o elektryczności

Bezpieczna Kraina – mobilne miasteczko edukacyjne – wyruszyło w trasę i gości w kolejnych miejscowościach, w których dostawy energii elektrycznej zapewnia Energa-Operator. Tym razem zawitało do Kętrzyna,...

Bezpieczna Kraina – mobilne miasteczko edukacyjne – wyruszyło w trasę i gości w kolejnych miejscowościach, w których dostawy energii elektrycznej zapewnia Energa-Operator. Tym razem zawitało do Kętrzyna, gdzie w zajęciach udział wzięło ponad 500 dzieci.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka, mgr inż. Bogumił Dudek Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym Nowe problemy w bezpieczeństwie elektrycznym

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych,...

Nieuchronny rozwój energetyki wprowadza potrzebę rozpoznawania nowych zagrożeń elektrycznych i innych towarzyszących obsłudze i użytkowaniu urządzeń elektrycznych, elektroenergetycznych specjalistycznych, różnych producentów, aby personel zawodowo zajmujący się ich eksploatacją oraz użytkownicy byli przekonani o ich bezpieczeństwie. Dużą rolę odgrywa tu świadomy poziom ryzyka oraz cywilizacyjny postęp związany z kulturą techniczną (i nie tylko).

mgr inż. Julian Wiatr news Nowy numer 1-2/2023 „elektro.info”!

Nowy numer 1-2/2023 „elektro.info”! Nowy numer 1-2/2023 „elektro.info”!

Witam Państwa w pierwszym numerze „elektro.info”, który wydajemy w nowym roku 2023. Tradycyjnie jest to numer łączony, w którym szczególną uwagę poświęcamy przeciwpożarowemu wyłącznikowi prądu (PWP), który...

Witam Państwa w pierwszym numerze „elektro.info”, który wydajemy w nowym roku 2023. Tradycyjnie jest to numer łączony, w którym szczególną uwagę poświęcamy przeciwpożarowemu wyłącznikowi prądu (PWP), który – po uzyskaniu Krajowego Certyfikatu Stałości Właściwości Użytkowych przez jedną i jak dotąd jedyną w kraju firmę – stał się powodem wielu dyskusji oraz braku zrozumienia, prowadzącego do chaosu.

e-wydanie: elektro.info 1-2/2023

e-wydanie: elektro.info 1-2/2023 e-wydanie: elektro.info 1-2/2023

W najnowszym numerze piszemy m.in. o sposobach odzyskiwania i magazynowania energii w aplikacjach elektromobilnych oraz zasilania gwarantowanego, nowych problemach w bezpieczeństwie elektrycznym, a także...

W najnowszym numerze piszemy m.in. o sposobach odzyskiwania i magazynowania energii w aplikacjach elektromobilnych oraz zasilania gwarantowanego, nowych problemach w bezpieczeństwie elektrycznym, a także o wymaganiach prawnych i formalnych stawianych PWP. Prezentujemy też drugą część artykułu na temat bezpieczeństwa pożarowego układów kompensacji mocy biernej oraz projekt instalacji piwnic lokatorskich w budynku wielorodzinnym.

Redakcja news Już wkrótce Konferencja „Bezpieczeństwo Elektryczne – ELSAF 2023”

Już wkrótce Konferencja „Bezpieczeństwo Elektryczne – ELSAF 2023” Już wkrótce Konferencja „Bezpieczeństwo Elektryczne – ELSAF 2023”

XXIV Konferencja Naukowo-Techniczna „Bezpieczeństwo Elektryczne – ELSAF 2023” odbędzie się w dniach 19–22 września 2023 roku w Karpaczu.

XXIV Konferencja Naukowo-Techniczna „Bezpieczeństwo Elektryczne – ELSAF 2023” odbędzie się w dniach 19–22 września 2023 roku w Karpaczu.

dr inż. Karol Kuczyński Środki ochrony indywidualnej przed porażeniem prądem elektrycznym i upadkiem z wysokości dla pracowników – zagadnienia wybrane

Środki ochrony indywidualnej przed porażeniem prądem elektrycznym i upadkiem z wysokości dla pracowników – zagadnienia wybrane Środki ochrony indywidualnej przed porażeniem prądem elektrycznym i upadkiem z wysokości dla pracowników – zagadnienia wybrane

Bezpieczeństwo elektryczne – definiuje się jako – występowanie akceptowanego ryzyka przy użytkowaniu urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, które może wyniknąć z błędu użytkowania, a może...

Bezpieczeństwo elektryczne – definiuje się jako – występowanie akceptowanego ryzyka przy użytkowaniu urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, które może wyniknąć z błędu użytkowania, a może prowadzić do narażenia na bezpośrednie fizyczne zagrożenia.

dr inż. Waldemar Jasiński, mgr inż. Paweł Jasiński, mgr inż. Piotr Jasiński Przegląd wybranych przepisów i aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwporażeniowej do 1 kV stosowanych w latach 1960–2019

Przegląd wybranych przepisów i aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwporażeniowej do 1 kV stosowanych w latach 1960–2019 Przegląd wybranych przepisów i aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwporażeniowej do 1 kV stosowanych w latach 1960–2019

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez elektryczności, ale musimy pamiętać o tym, że energia elektryczna może stanowić potencjalne źródło zagrożeń zarówno dla zdrowia, jak i życia ludzkiego....

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez elektryczności, ale musimy pamiętać o tym, że energia elektryczna może stanowić potencjalne źródło zagrożeń zarówno dla zdrowia, jak i życia ludzkiego. Zapewnienie prawidłowej ochrony przeciwporażeniowej staje się więc bardzo ważnym elementem składowym szeroko rozumianego bezpieczeństwa elektrycznego. Od roku 1960 do chwili obecnej w naszym kraju wielokrotnie miały miejsce zmiany uregulowań prawnych dotyczących ochrony przeciwporażeniowej, wynikające...

WW news XXII Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczeństwo Elektryczne oraz XII Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej „Elsaf 2019”

XXII Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczeństwo Elektryczne oraz XII Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej „Elsaf 2019” XXII Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczeństwo Elektryczne oraz XII Szkoła Ochrony Przeciwporażeniowej „Elsaf 2019”

Tegoroczna konferencja „ELSAF” odbywała się w dniach 24–27 września w Hotelu Artus w Karpaczu. Konferencja ta została zorganizowana po raz dwudziesty drugi. Organizatorem była Katedra Energoelektryki Wydziału...

Tegoroczna konferencja „ELSAF” odbywała się w dniach 24–27 września w Hotelu Artus w Karpaczu. Konferencja ta została zorganizowana po raz dwudziesty drugi. Organizatorem była Katedra Energoelektryki Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej (do 2014 roku Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej). W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 80 osób, wśród których znaleźli się pracownicy nauki, projektanci, wykonawcy oraz pracownicy spółek dystrybucyjnych.

Redakcja news Raport „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku”

Raport „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku” Raport „Średniookresowa prognoza kosztów wytwarzania i cen energii elektrycznej do 2040 roku”

Bieżące zjawiska w otoczeniu energetyki i trendy cenowe są niepokojące, ale jednocześnie trudne do przełożenia na prognozy. Wskazują na konieczność odejścia od analiz statystycznych wyników historycznych...

Bieżące zjawiska w otoczeniu energetyki i trendy cenowe są niepokojące, ale jednocześnie trudne do przełożenia na prognozy. Wskazują na konieczność odejścia od analiz statystycznych wyników historycznych i ekstrapolacji dotychczasowych trendów w stronę modelu kosztowego opierającego się na technicznych, ekonomicznych i politycznych założeniach.

Okiem Reportera Dwubiegunowy wskaźnik napięcia?

Dwubiegunowy wskaźnik napięcia? Dwubiegunowy wskaźnik napięcia?

Dwubiegunowy wskaźnik napięcia służy przede wszystkim do stwierdzenia obecności napięcia w instalacjach i urządzeniach elektroenergetycznych niskiego napięcia.

Dwubiegunowy wskaźnik napięcia służy przede wszystkim do stwierdzenia obecności napięcia w instalacjach i urządzeniach elektroenergetycznych niskiego napięcia.

Okiem Reportera PEN w rozdzielnicy

PEN w rozdzielnicy PEN w rozdzielnicy

Ciągłość przewodu PEN w układzie TN-C jest sprawą kluczową dla zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej.

Ciągłość przewodu PEN w układzie TN-C jest sprawą kluczową dla zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej.

dr inż. Marcin Szczepaniak Testy ochrony przeciwporażeniowej i ocena bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń techniki wojskowej

Testy ochrony przeciwporażeniowej i ocena bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń techniki wojskowej Testy ochrony przeciwporażeniowej i ocena bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń techniki wojskowej

Artykuł zawiera charakterystykę warunków pracy urządzeń techniki militarnej, które mają wpływ na wartości narażeń oddziałujących na bezpieczeństwo elektryczne oraz ocenę wyników badań. Autor przedstawia...

Artykuł zawiera charakterystykę warunków pracy urządzeń techniki militarnej, które mają wpływ na wartości narażeń oddziałujących na bezpieczeństwo elektryczne oraz ocenę wyników badań. Autor przedstawia metody badań mechanicznych i klimatycznych, zestawienia badań podstawowych parametrów określających bezpieczeństwo elektryczne oraz środki techniczne stosowane w przeszłości i obecnie w instalacjach i urządzeniach Sił Zbrojnych RP, a także metody oceny bezpieczeństwa elektrycznego urządzeń z uwzględnieniem...

dr inż. Kazimierz Herlender Zastosowanie źródeł energii odnawialnej do wspomagania zasilania budynków w energię elektryczną

Zastosowanie źródeł energii odnawialnej do wspomagania zasilania budynków w energię elektryczną Zastosowanie źródeł energii odnawialnej do wspomagania zasilania budynków w energię elektryczną

Jednym z priorytetowych zadań związanych ze wzrostem instalowania systemów z odnawialnymi źródłami energii jest racjonalne wykorzystanie energii pochodzącej z tych źródeł. W miarę stabilne i przewidywalne...

Jednym z priorytetowych zadań związanych ze wzrostem instalowania systemów z odnawialnymi źródłami energii jest racjonalne wykorzystanie energii pochodzącej z tych źródeł. W miarę stabilne i przewidywalne są systemy wykorzystujące biomasę, biogaz, geotermię, a nawet małe elektrownie wodne. Zdecydowanie trudniej jest zaprojektować efektywne systemy generacji rozproszonej na podstawie generatorów wiatrowych i systemów fotowoltaicznych.

mgr inż. Julian Wiatr Elektryczne niechlujstwo - cz. 10

Elektryczne niechlujstwo - cz. 10 Elektryczne niechlujstwo - cz. 10

Po opublikowaniu kolejnego fotoreportażu z cyklu „Elektryczne niechlujstwo” wielu naszych Czytelników nadsyła zdjęcia obrazujące zły stan urządzeń i instalacji elektrycznych, które ciągle znajdują się...

Po opublikowaniu kolejnego fotoreportażu z cyklu „Elektryczne niechlujstwo” wielu naszych Czytelników nadsyła zdjęcia obrazujące zły stan urządzeń i instalacji elektrycznych, które ciągle znajdują się w eksploatacji.

doc. dr inż. Grażyna Dąbrowska-Kauf Bezpieczeństwo elektryczne systemu ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach niskiego napięcia

Bezpieczeństwo elektryczne systemu ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach niskiego napięcia Bezpieczeństwo elektryczne systemu ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach niskiego napięcia

W artykule poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem elektrycznym systemu ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach niskiego napięcia. W tym celu opisano stany bezpieczeństwa systemu i zaproponowano...

W artykule poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem elektrycznym systemu ochrony przeciwporażeniowej w urządzeniach niskiego napięcia. W tym celu opisano stany bezpieczeństwa systemu i zaproponowano wskaźniki bezpieczeństwa elektrycznego (podstawowe i pomocnicze), wykorzystując analogię wprowadzonych pojęć z zakresu bezpieczeństwa do pojęć z teorii niezawodności.

mgr inż. Julian Wiatr news Nowy numer 4/2024 „elektro.info”!

Nowy numer 4/2024 „elektro.info”! Nowy numer 4/2024 „elektro.info”!

Witam Państwa w kwietniowym numerze „elektro.info”. W kwietniu rozpoczyna się sezon burzowy, trwający do końca lata. Jest to sygnał do sprawdzenia stanu technicznego instalacji piorunochronnych wraz z...

Witam Państwa w kwietniowym numerze „elektro.info”. W kwietniu rozpoczyna się sezon burzowy, trwający do końca lata. Jest to sygnał do sprawdzenia stanu technicznego instalacji piorunochronnych wraz z uziomami, których ocena jest powszechnie bagatelizowana.

Wybrane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? » Jak wybrać odpowiedni sterownik PLC? »

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych» Falownik z funkcją zasilania rezerwowego dla gospodarstw domowych»

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym » Odkryj rewolucję w ładowaniu! Najtrwalsza i najprostsza stacja ładowania ev z prądem zmiennym »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego » Najnowsza i najbardziej zaawansowana seria osprzętu elektroinstalacyjnego »

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne? Gdzie sprawdzą się zasilacze awaryjne?

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie! Wyszukiwarka UPS - znajdź najlepszy dla siebie!

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym » Sprawdź oprogramowanie dedykowane projektantom elektrycznym »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych » Sterowniki zabezpieczeniowe dedykowane dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych »

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać? Rejestrator zakłóceń - jaki wybrać?

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli » Zwiększ wydajność: narzędzie do testowania impedancji pętli »

Najnowsze produkty i technologie

dr inż. Andrzej Książkiewicz - Astat Sp. z o.o. Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej Wykorzystanie stacjonarnych analizatorów jakości energii PQI-DA Smart do raportowania stanu sieci elektroenergetycznej

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym....

Zapewnienie właściwej jakości energii elektrycznej, w tym brak przerw w dostawie energii oraz opłat za ponadumowny pobór energii elektrycznej, należą do zadań służb energetycznych w zakładzie przemysłowym. Aby móc wypełnić wskazane zadania, niezbędne są rzetelne dane o parametrach jakości energii elektrycznej. W tym celu można stosować stacjonarne analizatory jakości energii elektrycznej firmy A-Eberle typu PQI-DA Smart.

Aero7.pl Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania Klimatyzator ścienny split do domu i mieszkania

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

Klimatyzatory ścienne split to idealne rozwiązanie do chłodzenia wnętrz zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Umożliwiają efektywną regulację temperatury, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.