elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania » Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home” Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

news Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska?

Redakcja | 2018-05-21
Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, branża wiatrowa w Europie dokłada do PKB Unii Europejskiej około 36 mld euro rocznie, tworząc około 263 tys. miejsc pracy oraz wypracowując co roku eksport warty około 8 mld euro. Ważną rolę na europejskiej mapie wiatrowej odgrywa Polska. U nas firmy produkujące na potrzeby sektora wiatrowego rozwinęły się zwłaszcza na Wybrzeżu.

Zobacz także

news Polenergia szykuję się na aukcje dla wiatru i PV

Polenergia szykuję się na aukcje dla wiatru i PV Polenergia szykuję się na aukcje dla wiatru i PV

Jak podaje portal gramwzielone.pl, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 roku największa polska prywatna grupa energetyczna poinformowała, jakie projekty zgłosi do zapowiadanych...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, przy okazji publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał 2018 roku największa polska prywatna grupa energetyczna poinformowała, jakie projekty zgłosi do zapowiadanych na ten rok aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

news Prawie 140 GWh energii elektrycznej z małych OZE w 2017 roku

Prawie 140 GWh energii elektrycznej z małych OZE w 2017 roku Prawie 140 GWh energii elektrycznej z małych OZE w 2017 roku

Urząd Regulacji Energetyki opublikował raport na temat wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji w 2017 roku.

Urząd Regulacji Energetyki opublikował raport na temat wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji w 2017 roku.

news Wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech

Wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech Wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech

Jak podaje portal gramwzielone.pl Niemcy to europejski lider w produkcji energii odnawialnej. Potencjał odnawialnych źródeł energii w tym kraju przekracza już 100 GW, a generacja z OZE ma tam kluczowy...

Jak podaje portal gramwzielone.pl Niemcy to europejski lider w produkcji energii odnawialnej. Potencjał odnawialnych źródeł energii w tym kraju przekracza już 100 GW, a generacja z OZE ma tam kluczowy wpływ na ceny energii. Instytut Fraunhofer ISE policzył, jak wzrost produkcji energii odnawialnej wpływa na hurtowy rynek energii u naszych zachodnich sąsiadów.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope zainicjowało akcję, w ramach której będzie informować o korzyściach z rozwoju sektora wiatrowego w Europie – zarówno wynikających z rozwoju firm produkujących komponenty elektrowni wiatrowych, jak i wynikających z budowy farm wiatrowych, których beneficjentami są lokalne społeczności.

WindEurope w swoich materiałach wiele miejsca poświęca Polsce. Nasz kraj z zainstalowanym potencjałem farm wiatrowych zbliżającym się do 6 GW znajduje się w pierwszej dziesiątce europejskich państw pod względem zainstalowanych mocy wiatrowych, a wiatraki pokrywają około 7 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Inwestycje w farmy wiatrowe są realizowane z reguły w gminach znajdujących się z dala od czołowych ośrodków aktywności gospodarczej i nie przyciągają wielu inwestycji, które poprawiłyby ich warunki ekonomiczne. Dużym zastrzykiem pieniędzy dla wielu z nich okazały się inwestycje w farmy wiatrowe. WindEurope podaje przykład zamieszkałej przez 6 tys. osób wielkopolskiej gminy Margonin, w której w 2006 r. powstała dotąd największa w kraju farma wiatrowa o mocy 120 MW. Deweloper – spółka należąca do portugalskiego koncernu energetycznego EDP – po jej zrealizowaniu zaczął wpłacać do gminnego budżetu z tytułu podatków fundusze stanowiące około 25 proc. budżetu Margonina, który stał się w ten sposób jedną z bogatszych gmin w regionie.

Z kolei w gminie Kobylnica, w której znajduje się kilka farm wiatrowych o łącznej mocy 130 MW, ich właściciele wpłacają rocznie około 4 mln zł, co stanowi około 10 proc. gminnego budżetu. Te pieniądze służą m.in. do rozbudowny gminnej infrastruktury drogowej i kanalizacji czy modernizacji obiektów kulturalnych i oświatowych.

Polska to zdecydowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie produkcji na potrzeby przemysłu wiatrowego. Rozwój rynku wiatrowego to miejsca pracy w polskich fabrykach. Liczbę zatrudnionych w krajowym przemyśle produkującym na potrzeby sektora wiatrowego WindEurope szacuje na 8 tys. osób. Te miejsca pracy skupione są głównie w pasie Wybrzeża. Zlokalizowane tam firmy coraz bardziej korzystają zwłaszcza na szybkim rozwoju europejskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Jednak poza Wybrzeżem sektor wiatrowy tworzy też miejsca pracy w innych częściach kraju – w Gorzowie, Wrocławiu, Raciborzu, Ustroniu, Bielsku-Białej, Myślenicach, Łodzi, Kleszczowie, Zgierzu, Sochaczewie, Choroszczy czy Białymstoku.

Najwięcej miejsc pracy w przemyśle produkującym dla rynku wiatrowego w naszym kraju tworzy wywodząca się z Danii, a obecnie należąca do globalnego koncernu General Electric firma LM Wind – produkująca w Goleniowie k. Szczecina łopaty wiatrowe. LM Wind Power zatrudnia tam około 600 pracowników.

Niewiele mniej, bo 500 osób, zatrudnia utworzona kilka lat temu w Szczecinie fabryka konstrukcji dla morskich elektrowni wiatrowych. Zakład może poszczycić najwyższą w Europie suwnicą (120 m wysokości, 1400 t udźwigu), przeznaczoną do finalnego montażu i załadunku struktur o wysokości do 90 metrów, a dzięki doskonałej lokalizacji fabryki na wyspie, na rzece Odrze, możliwy jest bezpośredni załadunek struktur na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego.

Właścicielem tej fabryki jest spółka ST3 Offshore należąca do funduszu inwestycyjnego Mars FIZ (80 proc.) i niemieckiej firmy ST3 Holding GmbH należącej do monachijskiego funduszu VTC.

Natomiast w śląskich Żorach 180 osób zatrudnia w fabryce produkującej elementy wiatraków jeden z największych na świecie producentów takich urządzeń – firma Senvion. Ostatnie wyniki Senvion pokazują, że zakład w Żorach nie powinien narzekać na brak zleceń. Niemiecka grupa odnotowała właśnie jeden ze swoich najlepszych kwartałów pod względem zebranych zamówień.

Zatrudniający na całym świecie ok. 4,5 tys. pracowników Senvion w pierwszym kwartale 2018 r. wypracował przychody rzędu 256 mln euro, a w tym czasie wartość jego zamówień wzrosła d 5,2 mld euro. W ubiegłym roku Senvion wypracował przychody wynoszące 1,89 mld euro, a EBITDA sięgnęła 152 mln euro. Sektor wiatrowy w naszym kraju, szczególnie zlokalizowany na Pomorzu, powinien jeszcze bardziej urosnąć po uruchomieniu inwestycji w pierwsze polskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że polska gospodarka może dostarczyć ok. 50 proc. komponentów potrzebnych do wybudowania morskich farm wiatrowych, a produkty i usługi dla sektora offshore może oferować obecnie około 80 krajowych firm.

W wydanym w 2016 roku raporcie firma konsultingowa McKinsey oceniła, w analizie opartej na metodzie analizy przepływów międzygałęziowych, że morska energetyka wiatrowa może do roku 2030 dodać nawet 60 mld zł do PKB Polski, przyczynić się do powstania 77 tys. nowych miejsc pracy oraz zasilić budżet państwa, oraz samorządów kwotą 15 mld zł. 

Źródło: gramwzielone.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Powiązane

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym...

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym powodem śmiertelnych wypadków na wysokościach jest porażenie prądem. Jakimi kierować się zasadami i co zrobić, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Spotkanie firmowe firmy Legrand

Spotkanie firmowe firmy Legrand Spotkanie firmowe firmy Legrand

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy...

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy rozdzielnic niskiego napięcia.

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017 Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany...

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany w ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać...

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać ciepło marnowane, ze spalonego biogazu. Instalacja bezpośrednio konwertuje energię cieplną na energię elektryczną za pomocą modułów termoelektrycznych. Dzięki zastosowaniu tej technologii elektrociepłownie i biogazownie mogą odzyskać sporo ilości ciepła, a także zyskać finansowo.

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.