elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi

Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi

Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy?

Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy? Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy?

Energynat Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów

Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów

Jeśli jesteś wykonawcą fotowoltaiki i wykonujesz właśnie kolejną instalację PV z modułami LONGi, nie przegap okazji do zdobycia atrakcyjnych nagród. Tylko do końca października 2024 za zakupy paletowe...

Jeśli jesteś wykonawcą fotowoltaiki i wykonujesz właśnie kolejną instalację PV z modułami LONGi, nie przegap okazji do zdobycia atrakcyjnych nagród. Tylko do końca października 2024 za zakupy paletowe modułów LONGi, realizowane w sieci wybranych hurtowni elektrotechnicznych w Polsce, otrzymasz wartościowe nagrody rzeczowe. Do zgarnięcia są m.in. bezprzewodowe głośniki JBL, kurtki softshell 4F, przenośne lodówki elektryczne, zestawy ubrań wakacyjnych oraz vouchery wakacyjne o wartości 5 tys. zł na...

Nowe technologie i rozwiązania w instalacjach fotowoltaicznych

New technologies and solutions in photovoltaic installations

Ogrodzenie fotowoltaiczne, fot. next2sun.com

Ogrodzenie fotowoltaiczne, fot. next2sun.com

Analizując zmiany, jakie zachodzą na rynku energii, można zauważyć rosnącą rolę regulacji Unii Europejskiej, która wywiera coraz większy wpływ na funkcjonowanie rynku energetycznego. Wraz z nowymi regulacjami na poziomie europejskim pojawiają się zmiany w polityce energetycznej krajów, które określają przyszłe kierunki działań. Stabilna polityka energetyczna oraz stworzone na jej podstawie regulacje prawne powinny gwarantować bezpieczeństwo energetyczne oraz wskazywać perspektywy rozwoju sektora energetycznego w długiej perspektywie.

Europejskie regulacje prawne dotyczące zmian w energetyce mają swój początek w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy uchwalono Dyrektywę 96/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 1996 r. [1]. Zawarto w niej pierwsze zapisy dotyczące rozwoju sektora energetycznego na poziomie europejskim, kwestie bezpieczeństwa dostaw energii, ochrony środowiska oraz poprawy efektywności energetycznej. W 2009 r. Rada Europejska przyjęła cele w zakresie energii i zmiany klimatu na 2020 r., który został nazwany pakietem 3×20 [2]. Zakładał on redukcję emisji gazów cieplarnianych o 20% (w porównaniu z 1990 r.) z możliwością zwiększenia wielkości redukcji do 30%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20% oraz uzyskanie 20-proc. poprawy w zakresie efektywności energetycznej. W grudniu 2018 r. w ramach pakietu Czysta energia dla wszystkich Europejczyków (Clean Energy for all Europeans) zmieniona została dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii (Dyrektywa UE 2018/2001) [3]. W Dyrektywie ustanowiono nowy cel, zgodnie z którym do 2030 r. zużywaną energię końcową w Unii powinno się pozyskiwać co najmniej w 32% ze źródeł odnawialnych.

Europejski Zielony Ład (European Green Deal) [4], jedna z najbardziej kompleksowych strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, przyjęty został przez Unię w 2019 r. Europa do 2050 r. planuje zostać pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Zielony Ład jest w swoim założeniu odpowiedzią Unii na największy globalny kryzys naszych czasów, jakim są zmiany klimatyczne [5]. Celem jest gospodarka niskoemisyjna, co oznacza fundamentalne zmiany nie tylko w sektorze energetyki, lecz we wszystkich obszarach życia gospodarczego na przestrzeni najbliższych 30 lat. Problem rosnących cen energii elektrycznej dotknął większość krajów Unii Europejskiej. Ma to również ścisły związek z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS. Unijny system handlu emisjami w swojej idei ma służyć finansowaniu walki ze zmianami klimatycznymi oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Brak przemyślanego podejścia do transformacji energetycznej może spowodować, że koszty energii w najbliższym czasie mogą jeszcze mocniej obciążać portfele obywateli.

Ważnym krokiem w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych i neutralności klimatycznej jest oczywiście odejście od zanieczyszczających źródeł energii – w szczególności paliw kopalnych, takich jak węgiel i gaz ziemny, które emitują znaczne ilości gazów cieplarnianych podczas spalania – na rzecz źródeł bardziej przyjaznych dla środowiska, w szczególności energii odnawialnej. Spośród wszystkich źródeł energii węgiel jest powszechnie uważany za najgorszy pod względem emisji gazów cieplarnianych, a zatem rezygnacja z jego stosowania jest jednym z głównych celów europejskiej polityki transformacji niskoemisyjnej. Należy jednak zauważyć, że od 1990 r. wydobycie węgla kamiennego w Europie spadło o 77%, natomiast węgla brunatnego o 55% [6]. Działania mające na celu ograniczenie węgla w energetyce europejskiej sprawiły, że w latach 2010–2019 energia brutto wyprodukowana ze stałych paliw kopalnych (tj. węgla kamiennego i brunatnego) spadła o 30%, jednak nadal stanowi znaczny udział w produkcji energii elektrycznej i ciepła w Europie, odpowiednio ok. 16 i 22%. W związku z tym Unia Europejska zobowiązała się do wspierania planów wycofywania węgla, opracowanych przez państwa członkowskie, poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia najbardziej dotkniętym regionom, branżom i społecznościom. Jednym z ważnych instrumentów opracowanych w tym celu przez Komisję Europejską jest mechanizm sprawiedliwej transformacji. Ma on na celu pomoc władzom krajowym i regionalnym w identyfikacji i dostarczaniu rozwiązań w zakresie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną [7].

W tym kontekście rozwój źródeł generacji rozproszonej, w tym źródeł odnawialnych, wydaje się jednym z rozwiązań, które pozwolą na transformację sektora energetyki. Wśród tych źródeł duże nadzieje pokłada się obecnie w wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych, których rozwój na świecie, a także w Polsce jest bardzo dynamiczny.

Stan obecny sektora energetycznego oraz polityka energetyczna Polski

Pod koniec 2019 r. polski rząd przyjął Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 [8]. W dokumencie tym Polska zadeklarowała osiągnięcie do 2030 r. przynajmniej 21–23% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto (zużycie łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i chłodnictwie oraz na cele transportowe). Założono, że w perspektywie 2030 r. udział OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie będzie zwiększał się o 1,1 pkt proc. średniorocznie, tj. do poziomu około 28,4%. Do 2030 r. przewiduje się wzrost udziału OZE do około 32% w elektroenergetyce.

2 lutego 2021 r. Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r.” [9]. Po 12 latach od uchwalenia poprzedniej wersji takiego dokumentu, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju sektora energetycznego. Celem polityki energetycznej Polski do 2040 r. jest przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne realizowane przy zmniejszeniu oddziaływania energetyki na środowisko. Cel główny opisuje osiem kierunków polityki, podzielonych na obszary. Stanowią one rozszerzenie listy projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju [10] z obszaru Energia: optymalne wykorzystanie własnych surowców energetycznych, rozbudowa infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej, dywersyfikacja dostaw i rozbudowa infrastruktury sieciowej gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw ciekłych, rozwój rynków energii, wdrożenie energetyki jądrowej, rozwój odnawialnych źródeł energii, rozwój ciepłownictwa i kogeneracji. Z treści zapisanych w nowej polityce energetycznej do 2040 r. wynika, że rola węgla kamiennego w energetyce będzie powoli ulegać ograniczaniu.

W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), który oparty jest głównie na elektrowniach opalanych węglem, moc zainstalowana według danych na wrzesień 2023 r. przekroczyła 63 GW. Na rysunku 1. przedstawiono podstawowe dane dotyczące zmian mocy zainstalowanych w KSE, natomiast na rysunkach 2. i 3. – obecną strukturę procentową mocy zainstalowanej oraz produkcji energii elektrycznej w okresie od stycznia do września 2023 r. w KSE.

nowe technologie w instalacjach pv rys1

Rys. 1. Moc zainstalowana w KSE w źródłach wytwórczych w latach 2015–2022; opracowanie własne na podstawie [11, 12, 13]

nowe technologie w instalacjach pv rys2

Rys. 2. Obecna struktura procentowa mocy zainstalowanej w KSE; opracowanie własne na podstawie [11, 12, 13]

nowe technologie w instalacjach pv rys3

Rys. 3. Procentowy udział w produkcji energii elektrycznej poszczególnych grup elektrowni według rodzajów paliw w okresie od stycznia do września 2023 r.; opracowanie własne na podstawie [11, 12, 13]

Literatura

  1. Dyrektywa 96/92/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 grudnia 1996 roku (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3-A31996L0092) [dostęp: 10.10.2023].
  2. https://climate.ec.europa.eu/eu-action/climate-strategies-targets/2020-climate-energy-package_pl [dostęp: 10.10.2023].
  3. https://energy.ec.europa.eu/topics/energy-strategy/clean-energy-all-europeans-package_en [dostęp: 10.10.2023].
  4. https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_pl [dostęp: 10.10.2023].
  5. https://instytutobywatelski.pl/analizy/211-swit-nowej-epoki-jak-zmienia-sie-unia-i-co-z-tego-wynika-dla-polski [dostęp: 30.09.2023].
  6. https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/SR22_22/SR_coal_regions_EN.pdf [dostęp: 16.09.2023].
  7. https://wiiw.ac.at/phasing-out-coal-n-569.html [dostęp: 16.09.2023].
  8. https://www.gov.pl/web/klimat/krajowy-plan-na-rzecz-energii-i-klimatu [dostęp: 10.10.2023].
  9. Polityka energetyczna Polski do 2040 (https://www.gov.pl/web/klimat/polityka-energetyczna-polski) [dostęp: 10.09.2023].
  10. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/informacje-o-strategii-na-rzecz-odpowiedzialnego-rozwoju) [dostęp: 10.09.2023].
  11. https://www.pse.pl/dane-systemowe [dostęp: 14.10.2023].
  12. https://www.rynekelektryczny.pl/produkcja-energii-elektrycznej-w-polsce [dostęp: 14.10.2023].
  13. https://www.ure.gov.pl/pl/oze/potencjal-krajowy-oze/5753,Moc-zainstalowana-MW.html [dostęp: 14.10.2023].
  14. https://energy.instrat.pl/ [dostęp: 30.09.2023].
  15. https://www.woodmac.com/news/opinion/record-solar-buildout/ [dostęp: 20.10.2023].
  16. Renewable capacity statistics 2023, International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi.
  17. https://www.deegesolar.co.uk/bifacial_solar_panels/ [dostęp: 20.10.2023].
  18. https://www.tno.nl/en/technology-science/technologies/bifacial-solar-panels/ [dostęp: 20.10.2023].
  19. https://www.solarpowerworldonline.com/2016/07/what-is-perc-why-should-you-care/ [dostęp: 20.10.2023].
  20. https://www.renogy.com/blog/solar-panel-efficiency-everything-you-need-to-know/ [dostęp: 20.10.2023].
  21. https://www.solartechuniversal.com/smartwire-technology#performance [dostęp: 20.10.2023].
  22. https://www.alternergy.co.uk/blog/post/what-are-the%E2%80%8B-advant%E2%80%8Bages-of-shingled-solar-panels [dostęp: 20.10.2023].
  23. https://www.australiansolarquotes.com.au/blog/2018/09/25/hit-solar-modules/ [dostęp: 20.10.2023].
  24. https://www.solarchoice.net.au/blog/solar-panels-sanyo-hit-solar-panels-high-efficiency-panels-from-an-industry-pioneer/ [dostęp: 20.10.2023].
  25. https://enerad.pl/wiedza/panele-fotowoltaiczne-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje/ [dostęp: 20.10.2023].
  26. https://www.solarpowerworldonline.com/2022/04/what-is-topcon-solar-panel-technology/ [dostęp: 20.10.2023].
  27. https://www.pv-magazine.com/2021/05/21/next2sun-unveils-bifacial-photovoltaic-fence/ [dostęp: 20.10.2023].
  28. https://next2sun.com/en/solar-fence/solar-fence-the-pv-innovation/ [dostęp: 20.10.2023].
  29. https://www.eco-greenenergy.com/the-complete-guide-to-topcon-technology/ [dostęp: 20.10.2023].

W artykule:

  • Stan obecny sektora energetycznego oraz polityka energetyczna Polski
  • Rozwój instalacji fotowoltaicznych na świecie
  • Nowe rozwiązania w zakresie fotowoltaiki
  • Podsumowanie

Streszczenie

W artykule przedstawiono aktualną sytuację energetyczną Polski i plany polityki energetycznej do 2040 r. Na tym tle omówiono obecną sytuację związaną z rozwojem instalacji fotowoltaicznych w Polsce. W dalszej części omówiono plany polityki energetycznej dotyczące rozwoju instalacji fotowoltaicznych. Ponadto przedstawiono nowe technologie w zakresie budowy paneli fotowoltaicznych oraz ich możliwości montażu.


Abstract

The article presents the current situation on the Polish energy market and energy policy plans until 2040. The current situation related to the development of photovoltaic installations in Poland is discussed against this background. Further, energy policy plans for the development of photovoltaic installations are discussed. In addition, new technologies in the field of construction of photovoltaic panels and their installation possibilities were presented.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku

Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku Duże wolumeny na aukacje OZE w 2019 roku

W ubiegły piątek 14 września zostały ogłoszone pierwsze aukcje OZE, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na aukcje OZE dla nowych instalacji, w tym fotowoltaicznych musimy jeszcze poczekać. W Sejmie,...

W ubiegły piątek 14 września zostały ogłoszone pierwsze aukcje OZE, ale wyłącznie dla instalacji istniejących. Na aukcje OZE dla nowych instalacji, w tym fotowoltaicznych musimy jeszcze poczekać. W Sejmie, w czerwcu br. Pan Minister Grzegorz Tobiszowski – Wiceminister Energii odpowiedzialny za OZE po raz pierwszy przyznał, że realizacja polskiego celu OZE na rok 2020 jest zagrożona i należało oczekiwać działań Ministerstwa Energii (ME) korygujących spadkowe trendy udziałów energii z OZE.

Redakcja Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech

Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech Kolejny rekord w fotowoltaice w Niemczech

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne odnotowują kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych...

Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne odnotowują kolejne rekordy produkcji energii, ratując system elektroenergetyczny sąsiadów w sytuacji zwiększonej konsumpcji energii oraz ryzyka wyłączenia tradycyjnych elektrowni z powodu możliwego przegrzania. Co więcej, powstrzymują dalszy wzrost cen energii. Gdy w ostatnich dniach w Polsce zapotrzebowanie na moc przekraczało rekordowy poziom 23 GW, w tym samym czasie niemieckie elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą zbliżającą się do 25 GW - podaje portal...

Redakcja W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia?

W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia? W jaki sposób działa automatycznie samobilansującą się wirtualna elektrownia?

Poznańska firma Lerta stworzyła automatycznie samobilansującą się wirtualną elektrownię, która umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie podażą i popytem na rynku energii. Platforma pozwala m.in. minimalizować...

Poznańska firma Lerta stworzyła automatycznie samobilansującą się wirtualną elektrownię, która umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie podażą i popytem na rynku energii. Platforma pozwala m.in. minimalizować koszty związane z bilansowaniem i redukcją zapotrzebowania. W dalszy rozwój technologii, adresowanej przede wszystkim do dużych sprzedawców energii, 2,5 miliona złotych zainwestowały właśnie fundusze PGE Ventures i ValueTech.

Redakcja Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII Instalacje fotowoltaiczne. Poradnik wydanie VII

Nowość wydawnicza! Poradnik „Instalacje fotowoltaiczne” to książka dedykowana świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku...

Nowość wydawnicza! Poradnik „Instalacje fotowoltaiczne” to książka dedykowana świadomym inwestorom, wykonawcom i handlowcom, którzy zamierzają rozpocząć swoją przygodę z fotowoltaiką lub już są na początku tej drogi.

Redakcja Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych? Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile teraz kosztują moduły fotowoltaiczne i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Redakcja Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce

Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce Deweloper z Litwy postawił pierwszą farmę PV w Polsce

Wywodzący się z Litwy deweloper Sun Investment Group uruchomił swoją pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię w systemie aukcyjnym. Plany w polskim sektorze PV Litwini mają...

Wywodzący się z Litwy deweloper Sun Investment Group uruchomił swoją pierwszą w Polsce farmę fotowoltaiczną, która będzie produkować energię w systemie aukcyjnym. Plany w polskim sektorze PV Litwini mają dużo ambitniejsze.

Redakcja Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r. Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym...

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym kraju wyprodukowano o 4 proc. mniej energii elektrycznej, a jej zużycie pozostało na takim samym poziomie. Jednak uwagę zwraca niezwykle duży spadek produkcji energii elektrycznej w OZE w maju 2018 r., która w porównaniu z kwietniem spadała o 24 proc. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w...

Redakcja PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji

PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji PGE ma już podłączonych ponad 10 tys. mikroinstalacji

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale 2018 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych PGE przekroczyła 10 tys. Przyłączenia OZE w sieci tego operatora to niemal...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w pierwszym kwartale 2018 r. liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych PGE przekroczyła 10 tys. Przyłączenia OZE w sieci tego operatora to niemal wyłącznie fotowoltaika.

Redakcja Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018 Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które...

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii...

Redakcja W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW W systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10 MW

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie...

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w systemie aukcyjnym przybędą farmy PV o mocy 10MW. To zasługa inwestycji realizowanych przez firmę Chatteris Investments, która jeszcze w tym miesiącu uruchomi oficjalnie farmy fotowoltaiczne, dla których zapewniła sobie wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w dotychczasowych aukcjach dla OZE.

Redakcja Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej? Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie wskazuje na to, że farma fotowoltaiczna stanowi urządzenie infrastruktury technicznej. Wyrok zapadł 30 stycznia 2018 roku, sygn. akt. II SA/Ol 929/17.

Redakcja Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi”

Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi” Bentley postawi „fotowoltaiczne parkingi”

Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych....

Jak poinformował portal gramwzielone.pl brytyjski koncern motoryzacyjny postawi na parkingach przy fabryce w brytyjskim mieście Crewe zadaszenia, na których umieści około 10 tys. paneli fotowoltaicznych. Tym samym jeszcze zwiększy udział fotowoltaiki w energii wykorzystywanej przy produkcji aut.

Redakcja Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną Arabia Saudyjska chce mieć największą na świecie elektrownię fotowoltaiczną

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Jak poinformował portal gramwzielone.pl w Arabii Saudyjskiej ma powstać farma fotowoltaiczna, ponad 200-krotnie większa niż obecnie największa farma na świecie.

Redakcja Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną

Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną Sieć Dino chce produkować w sklepach i magazynach energię elektryczną

Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.

Dino Polska SA chce na dachach swoich supermarketów oraz magazynów zlokalizowanych na terenie Wielkopolski zamontować instalacje fotowoltaiczne. Jednak inwestycje w PV zależą od pozyskania unijnej dotacji.

Redakcja Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli Robota dla dekarza-elektryka, czyli solarne dachówki od Tesli

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej...

Jak czytamy na portalu gramwzielone.pl, firma Tesla poinformowała o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. "Solar Roof", czyli solarnych dachówek, które wcześniej instalowano w ramach testów na dachach domów pracowników spółki Elona Muska.

dr inż Ryszard Zacirka, dr inż Janusz Konieczny Bezpieczeństwo w obwodach OZE

Bezpieczeństwo w obwodach OZE Bezpieczeństwo w obwodach OZE

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji...

W artykule przedstawiono zagadnienia związane z zagrożeniem porażeniowym i pożarowym występującym w obwodach związanych z energetyką ze źródeł odnawialnych. Przeanalizowano różne możliwe układy pracy instalacji przy takim zasilaniu. Przedstawiono możliwe problemy przy eksploatacji takich układów.

dr hab. inż. Stefan Gierlotka Syberyjska energetyka

Syberyjska energetyka Syberyjska energetyka

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał,...

Syberia rozciąga się od Uralu aż do Oceanu Spokojnego. Większość rzek Syberii wpływa do zlewiska Oceanu Arktycznego i zamarzają w północnym biegu na około 5 miesięcy. Największym jeziorem Syberii jest Bajkał, który jest też najgłębszym jeziorem na świecie. Głębokość Bajkału wynosi 1700 m. Jezioro rozciąga się na długość 670 km i szerokość 79 km. Zbiornik wypełnia 23 tys. km³ wody, co stanowi 20% światowych zasobów wody słodkiej. Od stycznia do maja wody Bajkału zamarzają na grubość do ok. 1 m. Do...

dr hab. inż Mariusz Sarniak Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych współpracujących z siecią elektroenergetyczną w układach zasilania budynków

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową...

Artykuł ukazuje aktualny stan prawny mikroinstalacji PV w Polsce, omawia najważniejsze konfiguracje współpracy mikroinstalacji PV z sieciami elektroenergetycznymi niskiego napięcia, podaje przykładową procedurę zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji PV do sieci EE i oszacował oczekiwany czas zwrotu inwestycji dla typowej przydomowej mikroinstalacji PV.

Redakcja Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii w Łodzi

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń...

Odnawialne źródła energii, w tym rozwiązania solarne czy elektrownie wiatrowe były jednym z głównych tematów, które zrealizowano w formie prezentacji produktowych, rozmów biznesowych, wymiany opinii, spostrzeżeń i doświadczeń w ramach odbywających się w Łodzi Targów Efektywności Energetycznej i OZE w dniach 23-24 listopada br.

mgr inż. Julian Wiatr Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń Instalacje fotowoltaiczne – dobór falownika, przewodów oraz ich zabezpieczeń

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

Artykuł omawia kwestie charakterystyk ogniw PV, budowy generatorów PV, doboru falowników oraz przewodów zasilających PV i zabezpieczeń, a także ochrony przeciwpożarowej w systemach PV.

dr inż. Gustaw Mazurek Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania Zastosowanie ogniw słonecznych w autonomicznych systemach zasilania

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy...

Autor artykułu przedstawił metodę wyznaczania mocy modułów fotowoltaicznych (PV) wymaganej do zapewnienia pożądanego poziomu dostępności zasilania w instalacjach autonomicznych. Wskazał jak dobrać elementy autonomicznej instalacji PV, jak przeprowadzić pomiary nasłonecznienia, dokonał analizy dostępności fotowoltaicznego systemu zasilania i podał przykładowe obliczenia.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Ewelina Plikunas Repowering w fotowoltaice

Repowering w fotowoltaice Repowering w fotowoltaice

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych,...

Autorzy piszą o problematyce zamiany starych urządzeń instalacji fotowoltaicznych na nowe – zwanej repoweringem. Wśród omówionych zagadnień warto wymienić takie jak: starzenie się paneli fotowoltaicznych, wpływ repoweringu na rozwój fotowoltaiki oraz repowering modelowy instalacji fotowoltaicznej.

dr hab. inż Mariusz Sarniak Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Fotowoltaika w układach zasilania budynków Fotowoltaika w układach zasilania budynków

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych...

Artykuł zawiera analizę różnych systemów fotowoltaicznych stosowanych w układach zasilania budynków.Autor na podstawie profilu zużycia energii w różnych typach budynków dokonał oceny najczęściej stosowanych konfiguracji współpracy systemów fotowoltaicznych z siecią elektroenergetyczną oraz analizy różnych wariantów ochrony przeciwprzepięciowej w systemach fotowoltaicznych stanowiących alternatywne, uzupełniające źródła energii elektrycznej w budynkach.

dr inż. Tomasz Bakoń, mgr inż. Martyna Kłos Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych Wybrane aspekty standaryzacji i certyfikacji ogniw fotowoltaicznych

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu...

Standaryzacja ma na celu ujednolicenie wyrobów (procesów, procedur, parametrów produkcji itp.) poprzez spełnienie wymagań określonych norm przedmiotowych. Certyfikacją określa się działanie mające na celu potwierdzenie, że są przestrzegane wymogi mające na celu standaryzację.

Wybrane dla Ciebie

Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie!

Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie! Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie!

Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? »

Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? » Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA » Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV » Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej » Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania » Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania » Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500? Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Transformator rozdzielczy 2TRR

Transformator rozdzielczy 2TRR Transformator rozdzielczy 2TRR
  • Dystrybutor

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
  • Producent

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
Czytaj całość »

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać? Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy » Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami » Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Najnowsze produkty i technologie

mapaladowania.pl Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu? Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię....

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię. W efekcie mają coraz większy wpływ na transport, co sugeruje, jak w kolejnych latach może wyglądać cała branża. Czy jednak faktycznie stanowią przyszłość transportu? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi aspektami elektromobilności.

SILTEC A/S Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec! Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.

PortalPRO Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa....

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa. To również troska o zdobywanie i relacje z klientami, pilnowanie umów i terminów. Wszystko to, wraz z niepewnością co do wypłacalności kontrahentów, może sprawić, że prowadzenie firmy staje się niezwykle trudne. Czy istnieje sposób, aby uprościć ten proces? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć...

IMMERGAS POLSKA Sp. z o.o. Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Czym jest hybrydowa pompa ciepła? Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowe pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć na temat tego źródła ogrzewania i kiedy szczególnie warto rozważyć jego instalację?

Hybrydowe pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć na temat tego źródła ogrzewania i kiedy szczególnie warto rozważyć jego instalację?

Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Sebastian Wasztan Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.)

Badania i pomiary eksploatacyjne transformatorów służą do oceny stanu technicznego urządzeń i dają podstawy do racjonalnej i ekonomicznej ich eksploatacji oraz utworzenia planów napraw, modernizacji lub...

Badania i pomiary eksploatacyjne transformatorów służą do oceny stanu technicznego urządzeń i dają podstawy do racjonalnej i ekonomicznej ich eksploatacji oraz utworzenia planów napraw, modernizacji lub wycofania z ruchu i złomowania jednostek.

leroymerlin.pl Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi

Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi

Wideodomofon to urządzenie, które znacząco poprawia jakość życia i zwiększa bezpieczeństwo na co dzień. Nowoczesne urządzenia pozwalają nie tylko rozmawiać z osobą pod drzwiami, ale i sprawdzić, kto przyszedł,...

Wideodomofon to urządzenie, które znacząco poprawia jakość życia i zwiększa bezpieczeństwo na co dzień. Nowoczesne urządzenia pozwalają nie tylko rozmawiać z osobą pod drzwiami, ale i sprawdzić, kto przyszedł, za pomocą kamerki. Dodatkowo modele cyfrowe umożliwiają korzystanie z wielu innych funkcjonalności, takich jak zdalne otwarcie furtki czy szlabanu. Aby móc jednak cieszyć się najwyższą wygodą korzystania, należy znaleźć odpowiednie miejsce montażu, a następnie prawidłowo przeprowadzić instalację....

AKS ZIELONKA news AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024

AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024 AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma prezentowała swoje rozwiązania na stoisku O17.

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma prezentowała swoje rozwiązania na stoisku O17.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB

Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Awex Sp. z o.o. news AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024

AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024 AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Pracownicy firmy Kontakt-Simon prezentowali bogatą ofertę swojej firmy na Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej. Można było zobaczyć m.in. kolekcję nowoczesnych gniazd i łączników, produkty...

Pracownicy firmy Kontakt-Simon prezentowali bogatą ofertę swojej firmy na Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej. Można było zobaczyć m.in. kolekcję nowoczesnych gniazd i łączników, produkty do zdalnego zarządzania oświetleniem i innymi funkcjami inteligentnego domu czy ładowarki do samochodów elektrycznych.

Elektromontaż Rzeszów SA news Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024

Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024 Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024

Elektromontaż Rzeszów zaprezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy można było zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie...

Elektromontaż Rzeszów zaprezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy można było zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.

INCOBEX Sp. z o.o. news Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB

Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB

Firma INCOBEX, producent obudów termoutwardzalnych oraz rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia, obchodzi 25-lecie działalności. Na targach ENERGETAB 2024 z ofertą firmy można było się zapoznać na...

Firma INCOBEX, producent obudów termoutwardzalnych oraz rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia, obchodzi 25-lecie działalności. Na targach ENERGETAB 2024 z ofertą firmy można było się zapoznać na stoisku Z18.

ORMAZABAL POLSKA Sp. z o.o. news Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal na targach ENERGETAB 2024 Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal zaprezentował swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....

Ormazabal zaprezentował swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.

Relpol S.A. news RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą!

RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą! RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą!

RELPOL zaprezentował swoją ofertę podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej i po raz kolejny wraca z nagrodą! Energooszczędne bistabilne przekaźniki przemysłowe R2B, R3B i R4B zostały wyróżnione Statuetką...

RELPOL zaprezentował swoją ofertę podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej i po raz kolejny wraca z nagrodą! Energooszczędne bistabilne przekaźniki przemysłowe R2B, R3B i R4B zostały wyróżnione Statuetką „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej. Na firmowym stoisku można było zobaczyć m.in. nowość – przeciwwybuchowe oprawy liniowe EMLG Ex, których korpus został...

Elektrometal SA prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej. Na firmowym stoisku można było zobaczyć m.in. nowość – przeciwwybuchowe oprawy liniowe EMLG Ex, których korpus został wykonany w całości z aluminium.

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Janusz Proniewicz, TRONIA Sp. z o.o. Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Jak się robi urządzenia dla energetyki? Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...

Rafil Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu? Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Sebastian Wasztan – Elektroenergetyka Serwis Sp. z o.o., Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.

De Dietrich news Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM! Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie? Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.

ELEKTROBUD P.S.A. Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.

Łączy Nas Napięcie Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.

EcoFlow ARS Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...

Bartosz Fijałkowski, SONEL S.A. Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500 Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.

HSK DATA Ltd Sp. z o.o. Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.

Redakcja news Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji! Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!

Orlen Paliwa Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.

onelectro.pl Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.