elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi

Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi Odbieraj nagrody za zakupy modułów LONGi

Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy?

Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy? Czy Twoje oznakowanie spełnia najwyższe standardy?

Energynat Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów

Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów Rozpoczął się „Sezon na LONGi” – nagrody dla instalatorów

Jeśli jesteś wykonawcą fotowoltaiki i wykonujesz właśnie kolejną instalację PV z modułami LONGi, nie przegap okazji do zdobycia atrakcyjnych nagród. Tylko do końca października 2024 za zakupy paletowe...

Jeśli jesteś wykonawcą fotowoltaiki i wykonujesz właśnie kolejną instalację PV z modułami LONGi, nie przegap okazji do zdobycia atrakcyjnych nagród. Tylko do końca października 2024 za zakupy paletowe modułów LONGi, realizowane w sieci wybranych hurtowni elektrotechnicznych w Polsce, otrzymasz wartościowe nagrody rzeczowe. Do zgarnięcia są m.in. bezprzewodowe głośniki JBL, kurtki softshell 4F, przenośne lodówki elektryczne, zestawy ubrań wakacyjnych oraz vouchery wakacyjne o wartości 5 tys. zł na...

Nowe przepisy wspierające rozwój fotowoltaiki

Nowe przepisy powinny się przyczynić do dalszego rozwoju fotowoltaiki w budynkach. Fot. Pixabay 

Nowe przepisy powinny się przyczynić do dalszego rozwoju fotowoltaiki w budynkach. Fot. Pixabay 

W połowie 2023 r. opublikowane zostały ustawy wprowadzające zmiany w Prawie energetycznym [1] i Ustawie o odnawialnych źródłach energii [2]. Dokumenty te zawierają szereg nowych rozwiązań prawnych dotyczących wykorzystania energii wytworzonej w instalacjach PV. Nowe przepisy powinny się przyczynić do dalszego rozwoju fotowoltaiki w budynkach.

W artykule:

  • Prosument lokatorski
  • Odbiorca aktywny
  • Agregator
  • Obywatelskie społeczności energetyczne
  • Partnerski handel energią ze źródeł odnawialnych
  • Bezpośrednie linie energetyczne
  • Prawo do umowy z cenami dynamicznymi energii elektrycznej
  • Porównywarka ofert
  • Inne nowe przepisy
  • Podsumowanie

Streszczenie

W 2023 r. znowelizowano przepisy prawne dotyczące wykorzystania energii wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych. W artykule opisano, jak ta nowa sytuacja prawna może wpłynąć na rozwój fotowoltaiki, a także realizację koncepcji energetyki rozproszonej.

Wymienione dokumenty [1, 2] wprowadzają także przepisy dyrektywy Unii Europejskiej 2019/944 (tzw. dyrektywy rynkowej), która formułuje w dziedzinie energetyki nowe zasady, ukierunkowane na potrzeby konsumenta. Nowe przepisy powinny się przyczynić do dalszego rozwoju fotowoltaiki w budynkach.

Ustawy [1, 2] wprowadzają nowe, rozsze­rzone możliwości działania dla prosumen­tów energii odnawialnej oraz nowe formy współpracy i relacji komercyjnych pomiędzy samymi prosumentami, a także prosumentami i dostawcami energii. Poniżej omówiono najważniejsze zmiany prawne.

Prosument lokatorski

Ustawa [2] wprowadza nowe przepisy (art. 4c pkt 11–16) dotyczące budynków mieszkalnych wielorodzinnych spółdzielczych oraz będących własnością wspólnot mieszkaniowych, TBS-ów i in., które posiadają system energii odnawialnej wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacji przyłączonej do sieci poprzez układ pomiarowo-rozliczeniowy w części wspólnej budynku wielolokalowego i w których spełnione są dodatkowo następujące warunki:

  • mikroinstalacja jest zlokalizowana na budynku wielolokalowym (np. dach, balkon, elewacja),
  • moc mikroinstalacji nie może być większa niż moc przyłączeniowa całego budynku wielolokalowego (części wspólnej i indywidualnych lokali łącznie),
  • budynek musi mieć przeważającą funkcję mieszkalną.

W takich przypadkach prosument indywidualny, który wytwarza energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego, będzie mógł (na podstawie złożonego wniosku) zmienić formę rozliczeń za nadwyżki wytworzonej energii stosowaną dla prosumentów na nową, uzyskując prawo do wypłaty wartości nadwyżki energii na swoje konto i stając się tzw. prosumentem lokatorskim.

Rozliczenie energii wytwarzanej przez prosumenta lokatorskiego będzie się składać z dwóch etapów:

  • za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję;
  • nadwyżki godzinowe (czyli powstające w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużyto w tym samym czasie) będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej (od 1 lipca 2024 r. po cenie godzinowej), a następnie wypłacane w 100% na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.

Wypłacone środki można przeznaczyć na:

  • rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektrycznej;
  • obniżenie opłat (np.: fundusz remontowy, energia elektryczna, ciepło, gaz, administracja, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym umiejscowiona jest instalacja OZE, i w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.

Przepisy te tworzą szczególne warunki prawne dla budynków wielolokalowych, dlatego stosowane jest w ich przypadku określenie „prosument lokatorski”, pomimo że nie występuje ono w ustawach.

Odbiorca aktywny

Zgodnie z ustawą [1] (art. 11 pkt zp i zr) „odbiorca aktywny” to odbiorca końcowy działający indywidualnie lub w grupie, który:

  1. zużywa wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną, lub 
  2. magazynuje wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną, lub
  3. sprzedaje wytworzoną we własnym zakresie energię elektryczną, lub
  4. realizuje przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, lub
  5. świadczy usługi systemowe,

pod warunkiem że działalności, o których mowa w punktach b–e, nie stanowią przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej tego odbiorcy.

Ustawa stwierdza, że odbiorca aktywny nie może zostać obciążony dyskryminacyjnymi wymaganiami technicznymi, procedurami oraz dodatkowymi opłatami, w tym opłatami sieciowymi nieodzwierciedlającymi kosztów związanych z dostępem do sieci. Jest to umożliwienie odbiorcy energii działalności i zarabiania.

Agregator

Ustawa [1] wprowadza (art. 3 pkt 6e, 6f) możliwość działania „agregatora” – uczestnika rynku energii elektrycznej zajmującego się agregacją, czyli działalnością polegającą na łączeniu wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej w celu sprzedaży energii elektrycznej oraz świadczenia usług systemowych albo usług elastyczności. Jest to zatem umożliwienie kolejnej nowej formy działalności. 

Usługi elastyczności to według ustawy [1] usługi świadczone na rzecz operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego przez agregatorów, odbiorców aktywnych, wytwórców i posiadaczy magazynów energii elektrycznej, których instalacje lub urządzenia są przyłączone do sieci dystrybucyjnej, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zwiększenie efektywności rozwoju systemu dystrybucyjnego, w tym zarządzania ograniczeniami sieciowymi w sieci dystrybucyjnej.

Obywatelskie społeczności energetyczne

Ustawa [1] wprowadza (art. 11 pkt od zi do zo) nową formę współpracy różnych podmiotów w zakresie organizowania dostaw i produkcji energii (poza już istniejącymi formami, tj. klastrami i spółdzielniami energetycznymi). Wdrożenie do krajowego prawa podmiotów określanych jako „obywatelskie społeczności energetyczne” to wymóg unijnej dyrektywy w sprawie wspólnotowych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej (2019/944).

Stworzenie ram prawnych działania obywatelskiej społeczności energetycznej ma na celu umożliwienie odbiorcom końcowym bezpośredniego udziału w wytwarzaniu, zużyciu oraz dzieleniu się energią elektryczną z innymi odbiorcami oraz zapewnienie jej członkom przystępnej cenowo energii. Przedmiotem działalności obywatelskiej społeczności energetycznej może być: wytwarzanie, dystrybucja, sprzedaż, agregacja i magazynowanie energii elektrycznej, a także realizowanie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz świadczenie usług w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych swoich członków. Może ona działać w obrębie sieci jednego operatora systemu dystrybucyjnego.

Społeczność energetyczna może się także zajmować: wytwarzaniem, zużywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą biogazu, biogazu rolniczego, biomasy i biomasy pochodzenia rolniczego. Jej głównym celem jest zapewnienie korzyści środowiskowych, gospodarczych lub społecznych swoim członkom, udziałowcom albo wspólnikom. Społeczności energetyczne mogą tworzyć grupy obywateli lub innych podmiotów, dla których działalność w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej. Ustawa określa, że obywatelska społeczność energetyczna może prowadzić działalność w formie: 

  1. spółdzielni lub spółdzielni mieszkaniowej, 
  2. wspólnoty mieszkaniowej, 
  3. stowarzyszenia (z wyłączeniem stowarzyszenia zwykłego), 
  4. spółki osobowej (z wyłączeniem spółki partnerskiej),
  5. spółdzielni rolników. 

Partnerski handel energią ze źródeł odnawialnych

Ustawa [1] wprowadza do ustawy [5] nowe przepisy (art. 2a pkt 27.1 oraz art. 3a) umożliwiające sprzedaż energii wytworzonej przez prosumenta energii odnawialnej albo prosumenta zbiorowego energii odnawialnej innym użytkownikom systemu na podstawie umowy określającej w szczególności warunki dotyczące zautomatyzowanego wykonywania transakcji i płatności za nią bezpośrednio między stronami tej umowy albo za pośrednictwem będącego stroną trzecią użytkownika systemu lub spółki prowadzącej giełdę towarową. 

Stosuje się tu określenie handel „peer-to-peer” (P2P), czyli „równy z równym”, co należy rozumieć jako zawieranie transakcji pomiędzy dwoma podmiotami będącymi na tym samym poziomie, czyli np. osobami fizycznymi, z których jedna chce kupić energię, a druga ją sprzedać, bez udziału pośredników czy centrali. Koncepcja peer-to-peer stanowi element nowego modelu działania systemu elektroenergetycznego, który opiera się na wymianie energii między dwoma lub większą liczbą „rówieśników”, a w konsekwencji na stałym i krótkoterminowym przełączaniu się odbiorców pomiędzy różnymi dostawcami.

Bezpośrednie linie energetyczne

Ustawa [1] reguluje problemy prawne i techniczne dotyczące budowy i eksploatacji linii energetycznych łączących wytwórcę energii z odbiorcą (z pominięciem sieci dystrybucyjnej) w celu bezpośredniego dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy (art. 7aa). Zawiera przepisy mające na celu zwiększenie dostępności linii bezpośrednich, które mogą łączyć jednostki wytwarzania energii (w szczególności ze źródeł odnawialnych) bezpośrednio z odbiorcą. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli w dużo łatwiejszy i tańszy sposób korzystać z OZE, żeby zaspokajać swoje potrzeby energetyczne.

Prawo do umowy z cenami dynamicznymi energii elektrycznej

Ustawa [1] wprowadza także nowy rodzaj umowy (art. 5 pkt 4f) sprzedaży energii elektrycznej, zawartej między sprzedawcą energii elektrycznej a odbiorcą końcowym, odzwierciedlającej wahania cen na rynkach energii elektrycznej i pozwalającej rozliczać prąd według stawek bieżących na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii, z minimalną częstotliwością rozliczeń co 15 min. Rozwiązanie to jest szczególnie interesujące dla prosumentów, czyli osób posiadających instalacje fotowoltaiczne lub wiatrowe oraz magazyny energii.

Sprzedawca energii elektrycznej jest zobowiązany do informowania odbiorców końcowych o kosztach, korzyściach i ryzykach związanych z umową zawierającą cenę dynamiczną energii elektrycznej oraz o konieczności zainstalowania licznika zdalnego odczytu w celu skorzystania z możliwości zawarcia takiej umowy.

Porównywarka ofert

W ustawie [1] wprowadzony został (art. 31 pkt g) system informacji o zmieniających się cenach sprzedaży energii, przeznaczony dla odbiorców korzystających z umów z cenami dynamicznymi. Odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwach domowych i mikroprzedsiębiorcy o przewidywanym rocznym zużyciu energii poniżej 100 000 kWh mają mieć dostęp do narzędzia porównywania ofert jej sprzedaży, zwanego „porównywarką ofert”. Będzie ona zawierać informacje o wszystkich ofertach sprzedaży energii elektrycznej, w tym ofertach umów z cenami dynamicznymi energii elektrycznej. Dzięki temu odbiorcy będą mogli w jednym miejscu, online i nieodpłatnie porównać wszystkie dostępne na rynku oferty oraz przeanalizować ich wady i zalety. Porównywarkę ofert będzie prowadził Prezes URE na przeznaczonej do tego celu stronie internetowej. Przepis ten wejdzie w życie 23 sierpnia 2024 r.

Inne nowe przepisy

Ustawy [1] i [2] porządkują i uściślają obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące następujących kwestii:

  • działanie klastrów energii,
  • działanie spółdzielni energetycznych,
  • cena sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii,
  • możliwość sprzedaży energii odnawialnej na aukcji,
  • magazyny energii elektrycznej,
  • działalność gospodarcza w zakresie energii odnawialnej,
  • instalacje hybrydowe energii odnawialnej.

Podsumowanie

Nowe przepisy znacznie poszerzają możliwości działania prosumentów posiadających instalację fotowoltaiczną, którzy dotychczas nie zajmowali się działalnością komercyjną w energetyce. Mogą się oni łączyć w grupy, sprzedawać sobie nawzajem energię, łączyć się bezpośrednimi liniami energetycznymi, korzystać ze specjalnych form rozliczeń itd. Ta nowa sytuacja prawna powinna się przyczynić do jeszcze większego rozwoju wykorzystania energii słonecznej, a także do postępu w realizacji koncepcji energetyki rozproszonej, w której wytwarzanie energii przez małe jednostki lub obiekty produkcyjne na użytek lokalny zapewnia samowystarczalność energetyczną gospodarstw domowych, a także niezależność od zakłóceń dostaw energii, czyli bezpieczeństwo energetyczne.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU 2023, poz. 1681).
  2. Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (DzU 2023, poz. 1762).
  3. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE (przekształcenie) (Dz.Urz. UE L 158/125 z 14.06.2019).
  4. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 maja 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo energetyczne (DzU 2022, poz. 1385). 
  5. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odnawialnych źródłach energii (DzU 2022, poz. 1378).

Komentarze

Powiązane

PortalPRO Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa....

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa. To również troska o zdobywanie i relacje z klientami, pilnowanie umów i terminów. Wszystko to, wraz z niepewnością co do wypłacalności kontrahentów, może sprawić, że prowadzenie firmy staje się niezwykle trudne. Czy istnieje sposób, aby uprościć ten proces? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć...

SILTEC A/S Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec! Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.

mapaladowania.pl Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu? Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię....

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię. W efekcie mają coraz większy wpływ na transport, co sugeruje, jak w kolejnych latach może wyglądać cała branża. Czy jednak faktycznie stanowią przyszłość transportu? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi aspektami elektromobilności.

mgr Krzysztof Szefer, mgr inż. Grzegorz Pawełczyk, dr inż. Jacek Żukowski news Zmiany w przepisach prawa energetycznego

Zmiany w przepisach prawa energetycznego Zmiany w przepisach prawa energetycznego

Urządzenia energetyczne mają swoją specyfikę wyróżniającą je spośród innych urządzeń i obiektów, powodującą, że zasługują one na specjalne uregulowania prawne [1].

Urządzenia energetyczne mają swoją specyfikę wyróżniającą je spośród innych urządzeń i obiektów, powodującą, że zasługują one na specjalne uregulowania prawne [1].

mgr inż. Julian Wiatr news Nowy numer 10/2023 „elektro.info”!

Nowy numer 10/2023 „elektro.info”! Nowy numer 10/2023 „elektro.info”!

Witam Państwa w październikowym numerze „elektro.info”, który będzie towarzyszył naszej dorocznej konferencji szkoleniowej, zaplanowanej na 9 listopada 2023 roku. Tegoroczna edycja będzie poświęcona tematyce...

Witam Państwa w październikowym numerze „elektro.info”, który będzie towarzyszył naszej dorocznej konferencji szkoleniowej, zaplanowanej na 9 listopada 2023 roku. Tegoroczna edycja będzie poświęcona tematyce zasilania budynków w energię elektryczną oraz neutralizacji zagrożeń pożarowych stwarzanych przez instalacje oraz urządzenia elektryczne.

elektro.info 10/2023

elektro.info 10/2023 elektro.info 10/2023

W najnowszym numerze piszemy m.in. o związku między generacją energii z OZE a stratami energii w sieciach elektroenergetycznych, o zasilaczach UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych, wykorzystaniu...

W najnowszym numerze piszemy m.in. o związku między generacją energii z OZE a stratami energii w sieciach elektroenergetycznych, o zasilaczach UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych, wykorzystaniu pomp ciepła i fotowoltaiki z magazynami energii w domach jednorodzinnych, a także o zmianach w przepisach prawa energetycznego.

e-wydanie: elektro.info 10/2023

e-wydanie: elektro.info 10/2023 e-wydanie: elektro.info 10/2023

W najnowszym numerze piszemy m.in. o związku między generacją z OZE a stratami energii w sieciach elektroenergetycznych, o zasilaczach UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych, wykorzystaniu...

W najnowszym numerze piszemy m.in. o związku między generacją z OZE a stratami energii w sieciach elektroenergetycznych, o zasilaczach UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych, wykorzystaniu pomp ciepła i fotowoltaiki z magazynami energii w domach jednorodzinnych, a także o zmianach w przepisach prawa energetycznego.

Redakcja news Polska fotowoltaika na trzecim miejscu w Europie

Polska fotowoltaika na trzecim miejscu w Europie Polska fotowoltaika na trzecim miejscu w Europie

W 2022 roku w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW, co dało nam – w zestawieniu krajów o największych inwestycjach w fotowoltaikę – trzecie miejsce w Europie i ósme na świecie. Zdecydowanym...

W 2022 roku w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 4,5 GW, co dało nam – w zestawieniu krajów o największych inwestycjach w fotowoltaikę – trzecie miejsce w Europie i ósme na świecie. Zdecydowanym globalnym liderem są Chiny.

Redakcja news PGE zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych

PGE zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych PGE zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na 19 farmach PV o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 r. aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE. Spółka podpisała umowę...

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE zakończyła prace budowlane na 19 farmach PV o mocy do 1 MW, które wygrały w 2021 r. aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE. Spółka podpisała umowę na budowę farmy fotowoltaicznej PV Augustynka o mocy 25 MW.

Redakcja news Naukowiec z Politechniki Białostockiej powołany do Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki

Naukowiec z Politechniki Białostockiej powołany do Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki Naukowiec z Politechniki Białostockiej powołany do Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, profesor Politechniki Białostockiej, został powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki. Będzie...

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, profesor Politechniki Białostockiej, został powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki. Będzie pracował w grupie roboczej zajmującej się rozwojem nowych segmentów fotowoltaiki i integracji z siecią.

Redakcja news Zawarto porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju fotowoltaiki

Zawarto porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju fotowoltaiki Zawarto porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju fotowoltaiki

16 grudnia 2021 r., pomiędzy administracją rządową i przedstawicielami sektora PV, zostało podpisane „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki”. Jego celem jest wspieranie rozwoju...

16 grudnia 2021 r., pomiędzy administracją rządową i przedstawicielami sektora PV, zostało podpisane „Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki”. Jego celem jest wspieranie rozwoju branży oraz maksymalizacja udziału krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych w łańcuchu dostaw. W wydarzeniu uczestniczył również dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) Francesco La Camera.

Redakcja news Protest przeciw zmianom ograniczającym rozwój fotowoltaiki

Protest przeciw zmianom ograniczającym rozwój fotowoltaiki Protest przeciw zmianom ograniczającym rozwój fotowoltaiki

Proponowane przez rząd rozliczanie energii z domowej fotowoltaiki grozi załamaniem prężnie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. To koniec marzeń milionów Polaków o własnej, tańszej...

Proponowane przez rząd rozliczanie energii z domowej fotowoltaiki grozi załamaniem prężnie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. To koniec marzeń milionów Polaków o własnej, tańszej i czystej energii. Blisko pięćdziesiąt społecznych i branżowych organizacji wystosowało protest przeciwko rządowym propozycjom. Apelują o wprowadzenie okresu przejściowego i społeczne konsultacje nowych zasad rozliczeń prosumentów.

Solar Energy Development Sp. z o.o. news Ogólnopolski Szczyt Energetyczny a magazynowanie energii

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny a magazynowanie energii Ogólnopolski Szczyt Energetyczny a magazynowanie energii

W dniach 21-22 czerwca 2021r. w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, poświęconego transformacji polskiej energetyki.

W dniach 21-22 czerwca 2021r. w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się IX edycja Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, poświęconego transformacji polskiej energetyki.

Redakcja news Co przekonuje Polaków do instalacji fotowoltaiki?

Co przekonuje Polaków do instalacji fotowoltaiki? Co przekonuje Polaków do instalacji fotowoltaiki?

Oszczędność to decydujący argument, który przekonuje Polaków do instalacji paneli fotowoltaicznych. Z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Alians OZE wynika, że największą motywacją do instalacji fotowoltaiki...

Oszczędność to decydujący argument, który przekonuje Polaków do instalacji paneli fotowoltaicznych. Z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Alians OZE wynika, że największą motywacją do instalacji fotowoltaiki jest uzyskanie darmowego źródła energii: 62 proc. respondentów odpowiedziało, że było to bezpośrednim powodem podjęcia decyzji o inwestycji w PV.

Redakcja news Co drugi prosument dostaje odmowę przyłączenia swojej instalacji do sieci

Co drugi prosument dostaje odmowę przyłączenia swojej instalacji do sieci Co drugi prosument dostaje odmowę przyłączenia swojej instalacji do sieci

Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Problem zaczyna też dotyczyć przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Szef sejmowej podkomisji ds. restrukturyzacji...

Rośnie liczba odmów przyłączenia do sieci instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Problem zaczyna też dotyczyć przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Szef sejmowej podkomisji ds. restrukturyzacji energetyki Krzysztof Tchórzewski powiedział, że już prawie co drugi wniosek o przyłączenie OZE do sieci jest odrzucany.

Redakcja news Milion inteligentnych liczników w sieci TAURONA

Milion inteligentnych liczników w sieci TAURONA Milion inteligentnych liczników w sieci TAURONA

Klienci TAURONA dysponują już ponad milionem nowoczesnych liczników zdalnego odczytu, a do końca 2023 roku firma planuje instalację kolejnych 100 tysięcy. Dzięki wymianie liczników klienci uzyskają dostęp...

Klienci TAURONA dysponują już ponad milionem nowoczesnych liczników zdalnego odczytu, a do końca 2023 roku firma planuje instalację kolejnych 100 tysięcy. Dzięki wymianie liczników klienci uzyskają dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania poborem energii elektrycznej.

Redakcja news Spada tempo inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne

Spada tempo inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne Spada tempo inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne

Nowy system rozliczeń prosumentów, czyli net-billing, spowodował duży spadek inwestycji we własne źródło energii słonecznej – wynika z informacji przekazanych przez Polskie Towarzystwo Rozdziału i Przesyłu...

Nowy system rozliczeń prosumentów, czyli net-billing, spowodował duży spadek inwestycji we własne źródło energii słonecznej – wynika z informacji przekazanych przez Polskie Towarzystwo Rozdziału i Przesyłu Energii Elektrycznej (PTPiREE).

mgr Magdalena Sroczan , dr inż. Eugeniusz Sroczan Kierunki rozwoju instalacji inteligentnych

Kierunki rozwoju instalacji inteligentnych Kierunki rozwoju instalacji inteligentnych

Proces unowocześniania struktur instalacji inteligentnych prowadzi do zmniejszenia zużycia energii bez utraty poczucia komfortu przez użytkownika oraz do optymalizacji wykorzystania zasobów OZE pozyskiwanych...

Proces unowocześniania struktur instalacji inteligentnych prowadzi do zmniejszenia zużycia energii bez utraty poczucia komfortu przez użytkownika oraz do optymalizacji wykorzystania zasobów OZE pozyskiwanych w technologii DER. To z kolei pozwala na obniżenie kosztów generacji energii elektrycznej i ciepła oraz zmniejszenie strat energii powodowanych jej przesyłem i dystrybucją.

Redakcja news Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze”

Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze” Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z programu „Czyste Powietrze”

Już za kilka miesięcy powinna rozpocząć się kolejna edycja programu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”. Tymczasem systematycznie rośnie liczba wniosków o dofinansowanie z programu...

Już za kilka miesięcy powinna rozpocząć się kolejna edycja programu dopłat do domowych instalacji fotowoltaicznych „Mój Prąd”. Tymczasem systematycznie rośnie liczba wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, w których uwzględniany jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Beneficjenci programu mogą otrzymać na montaż domowej fotowoltaiki 5 tys. zł.

Redakcja news Samochody elektryczne mogą być magazynami energii

Samochody elektryczne mogą być magazynami energii Samochody elektryczne mogą być magazynami energii

Akumulatory pojazdów elektrycznych mogą potencjalnie oddawać energię do sieci lub na potrzeby zasilania innych urządzeń. Dzięki specjalnym interfejsom stają się więc mobilnymi magazynami energii. Żeby...

Akumulatory pojazdów elektrycznych mogą potencjalnie oddawać energię do sieci lub na potrzeby zasilania innych urządzeń. Dzięki specjalnym interfejsom stają się więc mobilnymi magazynami energii. Żeby z nich korzystać, potrzebne są m.in. inteligentne stacje transformatorowe (SPS). Rozwiązanie, które pomaga integrować SPS-y z pojazdami elektrycznymi i efektywnie zarządzać skumulowaną w nich energią, opracowali polscy inżynierowie z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.

Redakcja news Konferencja Naukowo-Techniczna „EnergoMiting – transformacja energetyki do elektroprosumeryzmu”

Konferencja Naukowo-Techniczna „EnergoMiting – transformacja energetyki do elektroprosumeryzmu” Konferencja Naukowo-Techniczna „EnergoMiting – transformacja energetyki do elektroprosumeryzmu”

Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Stowarzyszenie Elektryków Polskich we współpracy z Powszechną Platformą Transformacyjną Energetyki organizują Konferencję Naukowo-Techniczną...

Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Stowarzyszenie Elektryków Polskich we współpracy z Powszechną Platformą Transformacyjną Energetyki organizują Konferencję Naukowo-Techniczną pod hasłem: „EnergoMiting – transformacja energetyki do elektroprosumeryzmu”. Wydarzenie odbędzie się 22 listopada w formule online.

Redakcja Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku Mikroinstalacja fotowoltaiczna krok po kroku

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Jakie koszty trzeba brać pod uwagę? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane...

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Jakie koszty trzeba brać pod uwagę? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu? Eksperci z Fundacji BOŚ, która realizuje kampanię informacyjną „Postaw na Słońce” ze środków NFOŚiGW przygotowali kilka podpowiedzi.

dr inż. Eugeniusz Sroczan, mgr Magdalena Sroczan Optymalizacja współpracy prosumentów z wykorzystaniem IoT - Internetu Rzeczy

Optymalizacja współpracy prosumentów z wykorzystaniem IoT - Internetu Rzeczy Optymalizacja współpracy prosumentów z wykorzystaniem IoT - Internetu Rzeczy

Autorzy artykułu zajęli się problematyką tzw. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Kolejno opisują jego istotę, aplikacje zaimplementowane w systemie operacyjnym licznika, sprawy wymiany...

Autorzy artykułu zajęli się problematyką tzw. Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT). Kolejno opisują jego istotę, aplikacje zaimplementowane w systemie operacyjnym licznika, sprawy wymiany informacji między urządzeniami zainstalowanymi u prosumenta i proces przetwarzania danych pozyskanych z jego instalacji oraz dobór obciążenia związanego z minimalizacja kosztu energii z KSE.

dr inż. Eugeniusz Sroczan Techniczne możliwości integracji informacji dla celów symulacji działania prosumentów w mikrosieci

Techniczne możliwości integracji informacji dla celów symulacji działania prosumentów w mikrosieci Techniczne możliwości integracji informacji dla celów symulacji działania prosumentów w mikrosieci

Autor podejmując temat pisze o celach symulacji oddziaływania prosumentów w mikrosieci, pomiarach parametrów źródeł i odbiorników energii, uwzględnieniu czynników ograniczających moc źródła, symulacji...

Autor podejmując temat pisze o celach symulacji oddziaływania prosumentów w mikrosieci, pomiarach parametrów źródeł i odbiorników energii, uwzględnieniu czynników ograniczających moc źródła, symulacji wpływu prosumenta na bilans mocy w mikrosieci oraz optymalizacji kosztów generacji energii elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie

Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie!

Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie! Chcesz otrzymywać zlecenia elektryczne? Sprawdź to narzędzie!

Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? »

Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? » Jak prawidłowo dobrać zasilanie gwarantowane? »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Systemy wizualizacji i sterowania SCADA » Systemy wizualizacji i sterowania SCADA »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV » Zabezpieczanie modułów fotowoltaicznych PV »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej » Nowe komponenty precyzyjne i części do automatyki przemysłowej »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania » Sterowniki do rolet i żaluzji - sprawdź nowe rozwiązania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania » Oznaczniki kablowe - odkryj kreator znakowania »

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500? Jak zdobyć darmowe optymalizatory mocy SolarEdge S500?

Transformator rozdzielczy 2TRR

Transformator rozdzielczy 2TRR Transformator rozdzielczy 2TRR
  • Dystrybutor

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
  • Producent

    :
    LEF Poland Sp. z o.o.
Czytaj całość »

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub! Jesteś elektrykiem? Dołącz do programu Elektroklub!

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić? Zasilanie gwarantowane - jak je zapewnić?

Zasilacze z magazynami energii »

Zasilacze z magazynami energii » Zasilacze z magazynami energii »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających » Aplikacja do symulowania reakcji obciążenia lub zwarcia urządzeń zabezpieczających »

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne? Jak wybrać odpowiednie zasilanie awaryjne?

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT Bezpłatne szkolenie: Procedura odbioru stacji ładowania samochodów elektrycznych przez UDT

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych » Zdalne sterowanie i nadzór rozdzielnic gazowych »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia » Ograniczniki przepięć SPD - wyższy poziom zabezpieczenia »

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami? Jak chronić fotowoltaikę przed przepięciami?

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli » Kilka pomysłów na przeprowadzenie kabli »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych » Osprzęt instalacyjny idealnie dopasowany do montażu w kanałach instalacyjnych »

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Szkolenie - solidna dawka SMART HOME Szkolenie - solidna dawka SMART HOME

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi? Czy termowizja pozwala przewidzieć awarię zanim jeszcze nastąpi?

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych » Pobierz program do projektowania schematów elektrycznych »

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne? Jak prawidłowo wykonać połączenia elektryczne?

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji » Odkryj zagrożenia ukryte w Twojej instalacji dzięki miernikowi rezystancji izolacji »

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych? Jaki jest najlepszy modułowy zasilacz UPS dla urządzeń krytycznych?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać? Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych - jaki wybrać?

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania » Gniazda podłogowe i dokujące — unikalne, uniwersalne rozwiązania »

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji? Jak zmienić swój dom w dom inteligentny bez konieczności zmian w tradycyjnej instalacji?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać? Jaki multimetr do prac serwisowych wybrać?

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy » Poznaj niezbędny element bezpieczeństwa podczas burzy »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami » Przekonaj się jak skutecznie uchronić się przed przepięciami »

Najnowsze produkty i technologie

mapaladowania.pl Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu? Pojazdy elektryczne – czy są przyszłością transportu?

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię....

Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elektromobilności. Pojazdy elektryczne stale zyskują na znaczeniu i są coraz chętniej wybierane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy, które stawiają na ekologię. W efekcie mają coraz większy wpływ na transport, co sugeruje, jak w kolejnych latach może wyglądać cała branża. Czy jednak faktycznie stanowią przyszłość transportu? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi aspektami elektromobilności.

SILTEC A/S Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec! Trasy i korytka kablowe ze stali nierdzewnej. Witamy w firmie Siltec!

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...

Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.

PortalPRO Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie Jak usprawnić swoją działalność w branży elektrycznej? Odkryj rozwiązanie

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa....

Prowadzenie działalności w branży elektrycznej to nie lada wyzwanie. Praca z prądem wymaga odpowiednich kwalifikacji, stale uaktualnianej wiedzy oraz przestrzegania przepisów prawnych czy zasad bezpieczeństwa. To również troska o zdobywanie i relacje z klientami, pilnowanie umów i terminów. Wszystko to, wraz z niepewnością co do wypłacalności kontrahentów, może sprawić, że prowadzenie firmy staje się niezwykle trudne. Czy istnieje sposób, aby uprościć ten proces? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć...

IMMERGAS POLSKA Sp. z o.o. Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Czym jest hybrydowa pompa ciepła? Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowe pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć na temat tego źródła ogrzewania i kiedy szczególnie warto rozważyć jego instalację?

Hybrydowe pompy ciepła cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć na temat tego źródła ogrzewania i kiedy szczególnie warto rozważyć jego instalację?

Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Sebastian Wasztan Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów Sn/nN grupy III (część 2.)

Badania i pomiary eksploatacyjne transformatorów służą do oceny stanu technicznego urządzeń i dają podstawy do racjonalnej i ekonomicznej ich eksploatacji oraz utworzenia planów napraw, modernizacji lub...

Badania i pomiary eksploatacyjne transformatorów służą do oceny stanu technicznego urządzeń i dają podstawy do racjonalnej i ekonomicznej ich eksploatacji oraz utworzenia planów napraw, modernizacji lub wycofania z ruchu i złomowania jednostek.

leroymerlin.pl Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi

Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi Gdzie i jak zamontować wideodomofon? Poznaj praktyczne podpowiedzi

Wideodomofon to urządzenie, które znacząco poprawia jakość życia i zwiększa bezpieczeństwo na co dzień. Nowoczesne urządzenia pozwalają nie tylko rozmawiać z osobą pod drzwiami, ale i sprawdzić, kto przyszedł,...

Wideodomofon to urządzenie, które znacząco poprawia jakość życia i zwiększa bezpieczeństwo na co dzień. Nowoczesne urządzenia pozwalają nie tylko rozmawiać z osobą pod drzwiami, ale i sprawdzić, kto przyszedł, za pomocą kamerki. Dodatkowo modele cyfrowe umożliwiają korzystanie z wielu innych funkcjonalności, takich jak zdalne otwarcie furtki czy szlabanu. Aby móc jednak cieszyć się najwyższą wygodą korzystania, należy znaleźć odpowiednie miejsce montażu, a następnie prawidłowo przeprowadzić instalację....

AKS ZIELONKA news AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024

AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024 AKS Zielonka na targach ENERGETAB 2024

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma prezentowała swoje rozwiązania na stoisku O17.

AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma prezentowała swoje rozwiązania na stoisku O17.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB

Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB Firma IGE+XAO promowała program Caneco 2024 na targach ENERGETAB

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Firma IGE+XAO Polska przygotowała na ENERGETAB promocję najnowszego wydania Caneco – programu do obliczeń elektrycznych.

Awex Sp. z o.o. news AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024

AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024 AWEX prezentował swoje produkty na targach ENERGETAB 2024

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...

Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.

Nexans Power Accessories Poland Sp. z o.o. news Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024 Nexans Power Accessories na targach ENERGETAB 2024

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentował swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.

Kontakt-Simon SA news Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024 Kontakt-Simon na targach ENERGETAB 2024

Pracownicy firmy Kontakt-Simon prezentowali bogatą ofertę swojej firmy na Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej. Można było zobaczyć m.in. kolekcję nowoczesnych gniazd i łączników, produkty...

Pracownicy firmy Kontakt-Simon prezentowali bogatą ofertę swojej firmy na Międzynarodowych Targach ENERGETAB w Bielsku-Białej. Można było zobaczyć m.in. kolekcję nowoczesnych gniazd i łączników, produkty do zdalnego zarządzania oświetleniem i innymi funkcjami inteligentnego domu czy ładowarki do samochodów elektrycznych.

INCOBEX Sp. z o.o. news Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB

Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB Świętujący 25-lecie INCOBEX prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB

Firma INCOBEX, producent obudów termoutwardzalnych oraz rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia, obchodzi 25-lecie działalności. Na targach ENERGETAB 2024 z ofertą firmy można było się zapoznać na...

Firma INCOBEX, producent obudów termoutwardzalnych oraz rozdzielnic elektrycznych niskiego napięcia, obchodzi 25-lecie działalności. Na targach ENERGETAB 2024 z ofertą firmy można było się zapoznać na stoisku Z18.

Elektromontaż Rzeszów SA news Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024

Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024 Elektromontaż Rzeszów na targach ENERGETAB 2024

Elektromontaż Rzeszów zaprezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy można było zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie...

Elektromontaż Rzeszów zaprezentował swoją ofertę podczas tegorocznych targów ENERGETAB w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy można było zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.

ORMAZABAL POLSKA Sp. z o.o. news Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal na targach ENERGETAB 2024 Ormazabal na targach ENERGETAB 2024

Ormazabal zaprezentował swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....

Ormazabal zaprezentował swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.

Relpol S.A. news RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą!

RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą! RELPOL na targach ENERGETAB znów z nagrodą!

RELPOL zaprezentował swoją ofertę podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej i po raz kolejny wraca z nagrodą! Energooszczędne bistabilne przekaźniki przemysłowe R2B, R3B i R4B zostały wyróżnione Statuetką...

RELPOL zaprezentował swoją ofertę podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej i po raz kolejny wraca z nagrodą! Energooszczędne bistabilne przekaźniki przemysłowe R2B, R3B i R4B zostały wyróżnione Statuetką „Złoty Volt” Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki.

ELEKTROMETAL SA news Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024 Elektrometal SA na targach ENERGETAB 2024

Elektrometal SA prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej. Na firmowym stoisku można było zobaczyć m.in. nowość – przeciwwybuchowe oprawy liniowe EMLG Ex, których korpus został...

Elektrometal SA prezentował swoją ofertę na targach ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej. Na firmowym stoisku można było zobaczyć m.in. nowość – przeciwwybuchowe oprawy liniowe EMLG Ex, których korpus został wykonany w całości z aluminium.

HAGER POLO Sp.z o.o. Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze? Jak zaprojektować i poprowadzić niezawodną instalację elektryczną ukrytą w podłodze?

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...

Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Janusz Proniewicz, TRONIA Sp. z o.o. Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Jak się robi urządzenia dla energetyki? Jak się robi urządzenia dla energetyki?

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...

Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...

Rafil Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu? Malowanie metalowego ogrodzenia – jak to zrobić samemu?

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...

Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.

Sebastian Wasztan – Elektroenergetyka Serwis Sp. z o.o., Kompleksowe usługi elektroenergetyczne, budowlane i projektowe Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.) Pomiary eksploatacyjne olejowych transformatorów SN/nn grupy III (część 1.)

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...

Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.

De Dietrich news Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM! Ponad 100 modeli pomp ciepła De Dietrich i Baxi ponownie na liście ZUM!

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Przeszło 100 modeli pomp ciepła marek De Dietrich i Baxi znów pojawiło się na liście ZUM w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie? Jakie korzyści daje zielona energia w biznesie?

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...

Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.

ELEKTROBUD P.S.A. Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej Prawidłowa wentylacja w stacji transformatorowej

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...

Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.

Łączy Nas Napięcie Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy Maksymalne obciążenie przewodu – podstawy

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...

Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.

EcoFlow ARS Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię Jak wprowadzić nowoczesne technologie do oferty instalacyjnej i pomóc klientom obniżyć rachunki za energię

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...

Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...

Bartosz Fijałkowski, SONEL S.A. Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500 Rewolucja w trasowaniu kabli z Sonel LKZ-2500

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...

Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.

HSK DATA Ltd Sp. z o.o. Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar Ochrona przeciwprzepięciowa z marką acar

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...

Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.

Redakcja news Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji! Superpromocja w Elektroklubie! Nagroda: rejs ekskluzywnym statkiem do Szwecji!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!

Orlen Paliwa Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne Kotłownie olejowe. Kluczowe aspekty i rozwiązania technologiczne

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...

Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.

onelectro.pl Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach Gniazdka elektryczne i wyłączniki światła – piękno tkwi w detalach

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...

Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.