Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.
Pomimo że najlepsze warunki dla fotowoltaiki powinny być za kilka tygodni, to polskie instalacje już teraz rozpoczęły bić rekordy produkcji mocy. To bardzo dobra wiadomość dla krajowego systemu elektroenergetycznego.
Znaczącą grupę magnetycznych materiałów Smart (ang. Smart Magnetic Materials – SMM) stanowią materiały o tzw. gigantycznej magnetostrykcji (ang. Giant Magnetostrictive Materials – GMM). Ich kluczowa rola w wielu obszarach wynika z możliwości przekształcania energii magnetycznej w mechaniczną (działanie typu aktuator) oraz mechanicznej w magnetyczną (działanie typu sensor), o dużym współczynniku sprawności. Umożliwia to zastosowanie w konstrukcjach lotniczych, samochodowych, okrętowych, budowlanych oraz efektywne zastosowania w medycynie, przemyśle wydobywczym, aparaturze akustycznej i wielu innych. GMM mogą być wykorzystane jako aktywne tłumiki, które nie pochłaniają energii (jak materiały magnetoreologiczne), gdyż można za ich pomocą wytworzyć w pętli „kontrdrganie” wygaszające emisję źródła. Materiały te odgrywają również kluczową rolę w zakresie odzysku energii (ang. Energy Harvesting – EH) z drgań [1, 2].
PSPA przygotowało raport, który krok po kroku wyjaśnia procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Opracowanie ma pomóc w przyspieszeniu wdrażania infrastruktury EV w Polsce.
PSPA przygotowało raport, który krok po kroku wyjaśnia procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Opracowanie ma pomóc w przyspieszeniu wdrażania infrastruktury EV w Polsce.
Władze Pabianic zapowiadają złożenie dwóch wniosków o środki europejskie na modernizację swojego systemu transportowego, w tym zakup 12 autobusów elektrycznych.
Władze Pabianic zapowiadają złożenie dwóch wniosków o środki europejskie na modernizację swojego systemu transportowego, w tym zakup 12 autobusów elektrycznych.
W Galerii Krakowskiej, znajdującej się w pobliżu Rynku oraz dworca PKP Kraków Główny, a także w Galerii Kazimierz otwarte zostały stacje ładowania pojazdów elektrycznych ze złączami CCS o dużej mocy. To...
W Galerii Krakowskiej, znajdującej się w pobliżu Rynku oraz dworca PKP Kraków Główny, a także w Galerii Kazimierz otwarte zostały stacje ładowania pojazdów elektrycznych ze złączami CCS o dużej mocy. To kolejne duże obiekty handlowe, w których można naładować auto elektryczne dzięki inwestycjom firmy Powerdot.
W artykule:
• Energy Harvesting • Panele słoneczne • Generatory termoelektryczne
Streszczenie
W artykule omówiony został przegląd literatury w zakresie odzyskiwania energii z otoczenia (energy harvesting – EH) i możliwości zastosowania do zasilania pojazdów elektrycznych. Możliwość pozyskania energii przez EH staje się realnym sposobem zwiększenia energii dostępnej w pojazdach i transporcie szynowym. Przekształca się w tym celu energię ruchu (kinetyczną), ciepła, światła, pola elektromagnetycznego i innych źródeł.
Abstract
Possibilities of the energy recovery from the environment (energy harvesting) and other ways of powering electric vehicles
The article discusses the review of energy recovery from the environment (energy harvesting – EH) and the possibility of using EH in electric vehicles. The possibility of obtaining energy by EH is becoming a reality to increase the energy available in vehicles and rail transport. The energy of motion (kinetic), heat, light, electromagnetic field and other sources is transformed for this purpose.
Jednym z nich jest magnetostrykcja (tzw. efekt Joule’a), czyli zjawisko fizyczne, które polega na liniowym i/lub objętościowym deformowaniu się ciała na skutek zmiany jego magnetyzacji. Głównym czynnikiem, wpływającym na zmianę namagnesowania, jest zmiana zewnętrznego pola magnetycznego. Silny wpływ na namagnesowanie ma także temperatura otoczenia oraz naprężenia wewnętrzne występujące w ferromagnetyku. Zjawisko magnetostrykcji charakteryzuje się histerezą magnetomechaniczną. Pod względem aplikacyjnym jej minimalizacja stwarza realne szanse na uzyskanie dużej sprawności przekształcania energii magnetycznej w mechaniczną. Następstwem odkształcania ferromagnetyków jest z kolei odwrotna magnetostrykcja zwana też efektem Villariego [1].
Energy Harvesting
Energy Harvesting jest następstwem postępu w zakresie materiałów i technologii umożliwiających odzysk energii z tzw. tła, czyli ze źródeł znanych, ale dotychczas pomijanych. Powodem tego była mała sprawność przekształcania energii oraz wysoki koszt wytwarzania niezbędnych do tego celu urządzeń (tzw. harvesterów). Kluczowe znaczenie ma też malejące zużycie energii przez mikrosystemy, co powoduje, że źródła energii o mocy mili-, a nawet mikrowatów mają praktyczne znaczenie i umożliwiają wyeliminowanie tradycyjnych układów zasilania z zastosowaniem systemów kablowych czy baterii lub akumulatorów [1, 2].
Możliwość pozyskania energii przez EH staje się realnym sposobem zwiększenia energii dostępnej w pojazdach i transporcie szynowym. Przekształca się w tym celu energię ruchu (kinetyczna), ciepła, światła, pola elektromagnetycznego i innych źródeł. Energię tą można wykorzystać na wiele sposobów w zależności od uzyskanej mocy [1, 2]:
rzędu miliwatów [mW] lub mniej – do zasilania bezprzewodo-wych czujników i elementów wykonawczych,
rzędu watów [W] – do samowystarczalnego zasilania wybranych elementów oświetlenia wewnętrznego. W przypadku gromadzenia energii (np. w superkondensatorach) może też służyć do zasilania klimatyzacji i wybranych podzespołów,
rzędu kilowatów [kW] – do ładowania akumulatorów trakcyjnych lub superkondensatorów (w przypadku pojazdów elektrycznych lub/i hybrydowych), dostarczających z kolei energie do elektrycznych silników trakcyjnych.
Od ponad dekady naukowcy badają [3] metody uzyskiwania energii elektrycznej z pól magnetycznych występujących w otoczeniu za pomocą mechanizmu magneto-mechano-elektrycznego (MME). Mechanizm działania można opisać w następujący sposób: Gdy kompozyt ME jest umieszczony w polu magnetycznym AC, warstwa magnetostrykcyjna w kompozycie reaguje na drgania mechaniczne (sprzężenie magneto-mechaniczne), tym samym oddziaływuje na warstwę piezoelektryczną, co powoduje powstanie napięcia wyjściowego na elektrodach poprzez prosty efekt piezoelektryczny (sprzęgło mechano-elektryczne). Ze względu na istnienie fazy piezoelektrycznej w kompozycie ME, wszelkie drgania mechaniczne oddziałujące na kompozyt bezpośrednio powodują powstanie na wyjściu piezoelektryka napięcia. W związku z tym generator MME może być wykorzystywany do pozyskiwania energii zarówno z pola magnetycznego, jak i wibracji zewnętrznych w tym samym czasie [3]. Schematyczne rozwiązanie dla pól zmiennych występujących wokół kabli energetycznych w metrze zostało przedstawione na rysunku 1.
Rys. 1. Schemat działania przetwornika umożliwiającego odzysk energii z otoczenia [3]
Panele słoneczne
Dobrze opanowaną technologią EH jest pozyskiwanie energii z paneli słonecznych zintegrowanych z dachem samochodu. Firma Webasto, od 1989 roku, wytworzyła ponad 250000 zestawów dla takich producentów samochodów, jak Audi, Volkswagen, Skoda, Seat, Bentley i Maybach. Najnowsze generacje dachów umożliwiają uzyskanie mocy ponad 100 W, przy sprawności ogniw rzędu 17% i służą do zasilania wentylacji, a także do ładowania akumulatorów. Jednocześnie oferuje się stacjonarne układy paneli słonecznych montowanych w garażu/domu do stacjonarnego zasilania akumulatora lub superkondensatora [1, 4]. Szacuje się, że technologia solarna z paneli zintegrowanych z dachem umożliwia pokonanie przez samochód na każde 100 km dodatkowo dystansu 6 – 8 km, obniżając w ten sposób zużycie paliwa.
Generatory termoelektryczne
Generatory termoelektryczne (ang. Thermoelectric Generators – TEGs) wykorzystują efekt Seebecka, by wytworzyć prąd i efekt Peltiera w klimatyzacji [1]. Najwięcej ciepła zawierają spaliny, gdyż dwie trzecie energii ze spalania w pojeździe jest tracona w postaci ciepła odpadowego, z czego 40% w postaci gorących spalin. Dzięki zastosowaniu TEGs można odzyskać efektywnie – w postaci prądu – nawet do 5% energii [1, 5]. Układ TEG wymaga wysokich temperatur i zazwyczaj przystosowany jest do pracy w zakresie 400 – 800°C. Ostatnio badane są tzw. dwustopniowe układy o większej sprawności, które zastosowano po raz pierwszy w samochodach BMW. Generator typu TEG zainstalowany w 2007 roku przez firmę BMW umożliwiał uzyskanie mocy 200 watów, następnie już 600 watów, a obecnie wdrażany jest model, który zapewni moc 1 – 2 kW [1, 5].
Odzysk energii z hamowania
Hamowanie regeneracyjne z wykorzystaniem systemu KERS (ang.: Kinetic Energy Recovery System) umożliwia – w samochodach elektrycznych lub hybrydowych – ładowanie akumulatora lub superkondensatora [1, 6]. Zadebiutował on w sezonie 2009 Formuły 1. Dopuszczono 2 sposoby oddawania zgromadzonej energii: poprzez koło zamachowe lub z super kondensatora. Początkowo KERS był ograniczony do 60 kW, natomiast od 2014 roku jest to 120 kW. Tak też stało się z hamowaniem rekuperacyjnym. Jednym z producentów wykorzystujących odzysk energii jest system i-ELOOP firmy Mazda. Działa on w ten sposób, że w momencie kiedy hamujemy lub samochód toczy się ładowany jest specjalny kondensator. Potem zgromadzona energia jest używana do zasilania wszelkich odbiorników energii w całym samochodzie.
Udane eksperymentalne aplikacje w samochodach Formuły 1 spowodowały, że aktualnie zastosowano w samochodach powszechnego użytku. W lutym 2011 r. Volkswagen zaprezentował nowy dwumiejscowy hybrydowy samochód, tzw. koncepcyjny, w którym oszczędność paliwa z tytułu zastosowania SARS umożliwiała przejechanie dodatkowo do 35 km (na każde 100 km, w porównaniu z wersją bez SARS) [1].
Ładowanie pojazdów i smartGrid
Pojazdy elektryczne zużywają coraz większą ilość energii elektrycznej – co skutkuje większym jej zapotrzebowaniem głównie w okresach szczytów energetycznych (w których występuje maksymalny pobór mocy przez użytkowników końcowych w sieci).
Okresy szczytów energetycznych w przypadku pojazdów elektrycznych są trudne do przewidzenia tak, by zapewnić w sieci odpowiednią ilość energii. Dlatego sieci będą wymagały modernizacji i dodatkowych źródeł wytwarzania i przesyłu energii. Rozwiązaniem może być monitorowanie sieci energetycznej przez układy Inteligentne, gdzie istnieje komunikacja między wszystkimi odbiorcami i wytwórcami rynku energii. Ma to na celu zapewnienie stabilności oraz obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności, a także zintegrowanie rozproszonych źródeł energii (odnawialnych i alternatywnych).
Rozwiązaniem dla problemu niedoborów energii w tzw. szczytach energetycznych mogą być rozproszone magazyny energii ładowane poza szczytem energetycznym, które są rozbudowane o układy hybrydowe z odnawialnych źródeł energii (elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne, elektrownie wodne ) (rys. 4.).
Rys. 4. Przykładowe rozwiązanie układu hybrydowego [9]
Zaletą takich układów jest stabilizacja sieci, zwłaszcza przy dużych wahaniach, w trakcie szczytów obciążenia, jak również w okresie, gdy zapotrzebowanie w energię jest znacznie niższe i wówczas następuje ładowanie zasobników energii.
W standardowym układzie do magazynów energii podłączone są ładowaki do samochodów EV gdzie można stosować kilka ultra szybkich ładowarek prądu stałego o mocy nawet 200 – 400 kW.
Układy magazynowania energii
W zależności od formy możemy wyróżnić kilka rodzajów systemów magazynowania energii: mechaniczne, elektrochemiczne, elektryczne, cieplne.
Energię można magazynowąć w dużych centrach energetyczncyh jak na przykład budowany przez Teslę wraz z PG&E (Pacific Gas and Electric Company) najwiekszy magazynu energii, który może osiągnąć pojemność nawet 1,1 GWh [10] Energię można również magazynować w małych rozproszonych magazynach energii.
Jako magazyny energii możemy rozpatrywać:
elektrownie szczytowo-pompowe,
zasobniki ze sprężonym powietrzem,
energię kinetyczną, wirujących mas,
akumulatory chemiczne,
wodorowe ogniwa paliwowe.
Wirujące koła zamachowe
Mają one możliwości oddawania bardzo dużej mocy w krótkim czasie. Na przykład jednostka gromadząca energię 250 kW przy czasie reakcji poniżej 5 s. Mogą służyć jako źródła rozproszone do dużej chwilowej przeciążalności.
Takie magazyny działają poprzez rozpędzenie cylindrycznego koła zamachowego do prędkości 8 – 16 tys. obr/min i oddają energię napędzając silnik generatora.
Superkondensatory
Najnowszymi elementami magazynowania energii są superkondensatory ktore posiadają dużą pojemność, mogą przyjmować i generować bardzo duże prądy kilka kA oraz charakteryzują się bardzo dużą żywotnością. Pozwala to na współpracę z odnawialnymi źródłami energii. Wśród superkondensatorów wyróżniamy dwa rodzaje ze względu na ich budowę: składane i zwijane. Te pierwsze mają mniejszą gęstość energii niż superkondensatory zwijane, mogą pracować z dużymi prądami przy niskich stratach. Zasada działania superkondensatora opiera się na wykorzystaniu zjawiska podwójnej warstwy elektrycznej (Electric Double Layer), która stanowi obszar na granicy dwóch faz odznaczający się statystycznie nierównomiernym rozmieszczeniem elektronów lub jonów w obu fazach [9–11].
Paliwowe ogniwa wodorowe
Ogniwa paliwowe są urządzeniami generującymi energię elektryczną w wyniku elektrochemicznej reakcji utleniania dostarczanego z zewnątrz paliwa (nie występuje w nich gromadzenie energii). Są ogniwami galwanicznymi, w których paliwo (wodór w stanie czystym lub w mieszaninie) jest dostarczane w sposób ciągły do anody, a utleniacz (tlen w stanie czystym lub mieszaninie – powietrze) doprowadzany jest w sposób ciągły do katody. W procesie wytwarzania energii nie zachodzą zmiany chemicznej natury elektrod oraz wykorzystywanych elektrolitów.
W efekcie elektrochemicznej reakcji wodoru oraz tlenu powstaje energia elektryczna, woda i ciepło. To alternatywny magazyn energii, który jest obecnie w niewielkim stopniu rozpowszechniony, a który ma ogromne możliwości. Począwszy od zrewolucjonizowania przemysłu samochodowego po rozproszone systemy energii elektrycznej [9-11].
Kontenerowe magazyny energii
Interesującym rozwiązaniem może być zastosowanie kontenerowego magazynu energii pokazanego na fotografii 1. do zasilania silników elektrycznych w tzw. pociągach drogowych (zespołach pojazdów drogowych). Tego typu pojazdy będzie można spotkać przy transporcie towarowym w Australii, USA, Kanadzie i Szwecji. W takim przypadku ciągnik może mieć naczepę z kontenerem zawierającym magazyn energii pozwalający na przejazd między punktami ładowania. Tego typu rozwiązania mogą mieć zastosowanie do pojazdów i maszyn stosowanych w kopalniach odkrywkowych. Już dzisiaj dostępne są cieżarówki elektryczne Mitsubishi E-Fuso wyposażone w baterie o pojemności 300 kWh co ma zapewnić zasięg według producenta „do 350 kilometrów”.
Fot. 1. Przykład kontenerowego magazynu energii 1000 kWh
Podsumowanie
Aktualnie zakłada się, iż EH może być efektywnym źródłem „bezkosztowego” (po pominięciu kosztów instalacji) zasilania urządzeń małej mocy (np. urządzenia elektroniczne, układy sensorów itp.). Stąd narastające zainteresowanie aplikacjami cywilnymi i militarnymi. Zakłada się, iż w przyszłości rozległe systemy harvesterów będą również źródłem energii elektrycznej dużej mocy. Szacuje się, iż w roku 2011 rynek harvesterów był wart 700 mln dolarów, a jego wartość w 2021 r. wzrośnie do ponad 4 mld dolarów [1]. Natomiast sektor magazynów energii rozwija się dynamicznie i należy spodziewać się, że w kolejnych latach będzie powiększał swoje możliwe implementacje. Koncepcja rozwiązania i wybór technologii są ściśle powiązane z zapotrzebowaniem na dane rozwiązania. Planowanie inwestycji, ze szczególnym naciskiem na określenie kosztu pełnego cyklu życia infrastruktury oraz uwzględnienie wszystkich aspektów formalnych w fazie projektowania wpływa pozytywnie na projekt, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej bezpiecznej eksploatacji [8].
red. Shashank Priya, Daniel J. Inman, „Energy harvesting technologies”, Springer Science+Business Media, LLC 2009
Palneedi H., Annapureddy V., Priya S., Ryu J., Review: Status and perspectives of multiferroic magnetoelectric composite materials and applications, Actuators 2016, 5, 9; do-i:10.3390/act5010009.
Tie S.F., Tan C.W., A review of power and energy management strategies in electric vehicles, 4th IEEE International Conference on Intelligent and Advanced Systems (ICIAS), 1, 2012, s. 412–417.
Jovovic V. Thermoelectric Waste Heat Recovery Program for Passenger Vehicles, United States: Gentherm LLC, Final Technical Report DE-EE0005387, 2016.
Tie S.F., Tan C.W., A review of energy sources and energy management system in electric vehicles, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 20, 2013, s. 82–102.
Materiały firmy Mazda
Kurpas J. “Projektowanie systemów zintegrowanych z magazynami energii – wybrane aspekty”, Konferencja Bezpieczeństwo w elektryce i energetyce w obliczu wyzwań przemysłu 4.0, Katowice 29.05.2019 r.
Marek Iwanicki, „Sposoby magazynowania energii elektrycznej” Urządzenia dla energetyki 2/2013
Karol Bednarek, Leszek Kasprzyk „Zasobniki energii w systemach elektrycznych – Charakterystyka problemu” Academic Journals, Electrical engineering, No 69, Poznan University of Technology, Poznań 2012.
Już za dwa lata możemy mieć ponad 33 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych, czyli niemal 6-krotnie więcej niż obecnie. Aby tak się stało, konieczne jest jednak pilne wprowadzenie zmian regulacyjnych...
Już za dwa lata możemy mieć ponad 33 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych, czyli niemal 6-krotnie więcej niż obecnie. Aby tak się stało, konieczne jest jednak pilne wprowadzenie zmian regulacyjnych – w przeciwnym razie liczba ładowarek będzie aż o 1/3 niższa niż w scenariuszu optymistycznym.
Miejski przewoźnik w stolicy Katalonii – Transports Metropolitans de Barcelona – złożył zamówienie na 38 sztuk produkowanych w Polsce autobusów wodorowych. Zamówienie obejmuje dwie wersje zeroemisyjnych...
Miejski przewoźnik w stolicy Katalonii – Transports Metropolitans de Barcelona – złożył zamówienie na 38 sztuk produkowanych w Polsce autobusów wodorowych. Zamówienie obejmuje dwie wersje zeroemisyjnych Solarisów: Urbino 12 hydrogen i Urbino 18 hydrogen.
Firma Volvo zaprezentowała swój pierwszy w historii model samochodu ciężarowego z napędem wyłącznie elektrycznym. FM Low Entry to pojazd zoptymalizowany pod kątem bezpiecznej i wydajnej jazdy w obszarach...
Firma Volvo zaprezentowała swój pierwszy w historii model samochodu ciężarowego z napędem wyłącznie elektrycznym. FM Low Entry to pojazd zoptymalizowany pod kątem bezpiecznej i wydajnej jazdy w obszarach miejskich.
Szwecja przekształca odcinek autostrady w centrum kraju w drogę trwale zelektryfikowaną – pierwszą tego typu na świecie – gdzie samochody osobowe i ciężarowe będą mogły ładować się podczas jazdy.
Szwecja przekształca odcinek autostrady w centrum kraju w drogę trwale zelektryfikowaną – pierwszą tego typu na świecie – gdzie samochody osobowe i ciężarowe będą mogły ładować się podczas jazdy.
Warszawa ze 160 autobusami elektrycznymi już dziś jest krajowym liderem w liczbie zeroemisyjnych autobusów miejskich. Ale flota ta powiększy się o 30 kolejnych pojazdów: MZA podpisały umowy na dostawę...
Warszawa ze 160 autobusami elektrycznymi już dziś jest krajowym liderem w liczbie zeroemisyjnych autobusów miejskich. Ale flota ta powiększy się o 30 kolejnych pojazdów: MZA podpisały umowy na dostawę nowego taboru z firmami Solaris oraz Busnex. Dzięki temu już w 2025 roku liczba autobusów elektrycznych w Warszawie wzrośnie do ponad dwustu.
Marka Maxus poinformowała o dostarczeniu kolejnej partii ponad 130 elektrycznych samochodów dostawczych dla norweskiej poczty. Wkrótce dołączy do nich jeszcze 50 takich aut. Celem norweskich pocztowców...
Marka Maxus poinformowała o dostarczeniu kolejnej partii ponad 130 elektrycznych samochodów dostawczych dla norweskiej poczty. Wkrótce dołączy do nich jeszcze 50 takich aut. Celem norweskich pocztowców jest całkowita rezygnacja z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi i zastąpienie ich elektrykami.
Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, specjalizujący się w budownictwie przemysłowym. Harmonogram prac...
Przetarg na realizację inwestycji ElectroMobility Poland w Jaworznie wygrała spółka Mirbud – jeden z liderów branży budowlanej w Polsce, specjalizujący się w budownictwie przemysłowym. Harmonogram prac umożliwia start produkcji samochodu Izera w połowie 2026 roku.
Z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że pod koniec lutego 2024 r. w Polsce zarejestrowanych...
Z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że pod koniec lutego 2024 r. w Polsce zarejestrowanych było ponad 54 tys. osobowych samochodów całkowicie elektrycznych oraz ponad 50 tys. hybryd plug-in. W tym czasie funkcjonowało 6213 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
Autosan, w ramach projektu badawczego realizowanego wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz, wyprodukował prototypowy autobus o nazwie Sancity 12LF E, w którym napęd, baterie oraz urządzenia peryferyjne...
Autosan, w ramach projektu badawczego realizowanego wspólnie z Siecią Badawczą Łukasiewicz, wyprodukował prototypowy autobus o nazwie Sancity 12LF E, w którym napęd, baterie oraz urządzenia peryferyjne zostały przeniesione do tylnej części pojazdu, oddzielonej przegubem od części pasażerskiej.
Już od 1 kwietnia klubowicze EV Klub Polska będą mogli skorzystać ze zniżki na ładowanie samochodów elektrycznych. To efekt umowy o współpracy zawartej pomiędzy EV Klub Polska a Elocity.
Już od 1 kwietnia klubowicze EV Klub Polska będą mogli skorzystać ze zniżki na ładowanie samochodów elektrycznych. To efekt umowy o współpracy zawartej pomiędzy EV Klub Polska a Elocity.
Regionalny przewoźnik w Kolonii – Regionalverkehr Köln GmbH – już po raz czwarty wybrał firmę Solaris na dostawcę autobusów zasilanych wodorem. Będzie to 9 autobusów Urbino 12 hydrogen o długości 12 metrów...
Regionalny przewoźnik w Kolonii – Regionalverkehr Köln GmbH – już po raz czwarty wybrał firmę Solaris na dostawcę autobusów zasilanych wodorem. Będzie to 9 autobusów Urbino 12 hydrogen o długości 12 metrów i 11 przegubowych pojazdów Urbino 18 hydrogen. Po realizacji najnowszego zamówienia wodorowa flota w Kolonii będzie liczyć 84 autobusy Solarisa.
Estońska firma chce rozszerzyć swoją sieć ładowarek, by na koniec tego roku mieć w niej ponad 1350 punktów ładowania w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Na inwestycje w 2024 roku firma przeznaczyła...
Estońska firma chce rozszerzyć swoją sieć ładowarek, by na koniec tego roku mieć w niej ponad 1350 punktów ładowania w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Na inwestycje w 2024 roku firma przeznaczyła 20 mln euro, ale łączny budżet na rozwój sieci w najbliższych kilku latach to ponad 100 mln euro, z czego ponad połowa ma być zainwestowana w budowę infrastruktury w Polsce.
Agencja Reuters napisała, że już niedługo w fabryce samochodów w Tychach będzie produkowany samochód elektryczny chińskiej marki Leapmotor. Stellantis, do którego należy tyska fabryka, został strategicznym...
Agencja Reuters napisała, że już niedługo w fabryce samochodów w Tychach będzie produkowany samochód elektryczny chińskiej marki Leapmotor. Stellantis, do którego należy tyska fabryka, został strategicznym udziałowcem chińskiej firmy w 2023 roku.
Kolejnych pięć nowych autobusów elektrycznych jeździ po ulicach Piotrkowa Trybunalskiego od połowy marca. Są to zeroemisyjne pojazdy, które będą obsługiwać ruch pasażerski na wszystkich liniach miejskich....
Kolejnych pięć nowych autobusów elektrycznych jeździ po ulicach Piotrkowa Trybunalskiego od połowy marca. Są to zeroemisyjne pojazdy, które będą obsługiwać ruch pasażerski na wszystkich liniach miejskich. Teraz w Piotrkowie jest łącznie 18 ekologicznych autobusów elektrycznych i hybrydowych.
Obecna również w Polsce firma Northvolt poinformowała o rozpoczęciu budowy gigafabryki ogniw bateryjnych w Niemczech – w pobliżu miasta Heide, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Firma planuje produkować...
Obecna również w Polsce firma Northvolt poinformowała o rozpoczęciu budowy gigafabryki ogniw bateryjnych w Niemczech – w pobliżu miasta Heide, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn. Firma planuje produkować tam rocznie milion baterii. W uroczystej inauguracji budowy uczestniczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Trwa sprzedaż biletów na 3. edycję EV Experience – największego w Polsce wydarzenia w branży elektromobilności. W tym roku odbędzie się ono 24 i 25 maja na Torze Modlin, gdzie na uczestników czeka jeszcze...
Trwa sprzedaż biletów na 3. edycję EV Experience – największego w Polsce wydarzenia w branży elektromobilności. W tym roku odbędzie się ono 24 i 25 maja na Torze Modlin, gdzie na uczestników czeka jeszcze ciekawszy i bogatszy program niż dotychczas.
Specjaliści z niemieckiego stowarzyszenia ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) wybrali się w góry, aby tam sprawdzić, ile naprawdę energii odzyskują auta elektryczne z trzech segmentów. Okazało...
Specjaliści z niemieckiego stowarzyszenia ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) wybrali się w góry, aby tam sprawdzić, ile naprawdę energii odzyskują auta elektryczne z trzech segmentów. Okazało się, że BMW i7 w szczytowym momencie odzyskuje więcej energii niż Dacia Spring przyjmuje na stacji ładowania.
MPK Kraków prowadzi kilka postępowań przetargowych na budowę nowych stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych użytkowanych przez spółkę. Ładowarki mają stanąć na pętli autobusowej Azory, pętli Kurdwanów...
MPK Kraków prowadzi kilka postępowań przetargowych na budowę nowych stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych użytkowanych przez spółkę. Ładowarki mają stanąć na pętli autobusowej Azory, pętli Kurdwanów i w zatoczce na przystanku Rżąka przy ulicy Rydygiera.
Unia Europejska przyjęła Europejską Deklarację w Sprawie Transportu Rowerowego. Jednym z jej celów jest podwojenie do 2030 roku liczby kilometrów, które Europejczycy pokonują na rowerach.
Unia Europejska przyjęła Europejską Deklarację w Sprawie Transportu Rowerowego. Jednym z jej celów jest podwojenie do 2030 roku liczby kilometrów, które Europejczycy pokonują na rowerach.
Miejski Zakład Komunikacji (MZK) w Ostrowcu Świętokrzyskim właśnie odebrał pierwsze elektryczne autobusy od Yutonga. Przewoźnik będzie miał 9 takich pojazdów. Zakup dofinansowano z programu Zielony Transport...
Miejski Zakład Komunikacji (MZK) w Ostrowcu Świętokrzyskim właśnie odebrał pierwsze elektryczne autobusy od Yutonga. Przewoźnik będzie miał 9 takich pojazdów. Zakup dofinansowano z programu Zielony Transport Publiczny.
Firma Talent New Energy, chiński start-up z obszaru baterii półprzewodnikowych, zaprezentowała prototyp akumulatora o gęstości energii, która umożliwiłaby elektrycznym samochodom zasięg około 2000 km....
Firma Talent New Energy, chiński start-up z obszaru baterii półprzewodnikowych, zaprezentowała prototyp akumulatora o gęstości energii, która umożliwiłaby elektrycznym samochodom zasięg około 2000 km. Jeśli wynalazek udałoby się wdrożyć do masowej produkcji, byłby to krok milowy w rozwoju elektromobilności.
Zielonogórska firma rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając tam innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO).
Zielonogórska firma rozszerza działalność na skandynawskim rynku ładowania pojazdów elektrycznych, wprowadzając tam innowacyjny system ładowania, dostosowany do potrzeb operatorów punktów ładowania (CPO).
Z dniem 13 kwietnia br. wchodzą w życie przepisy unijnego rozporządzenia AFIR, które zobowiązują Polskę m.in. do podniesienia łącznej mocy punktów ładowania o niemal połowę w mniej niż 2 lata i budowy...
Z dniem 13 kwietnia br. wchodzą w życie przepisy unijnego rozporządzenia AFIR, które zobowiązują Polskę m.in. do podniesienia łącznej mocy punktów ładowania o niemal połowę w mniej niż 2 lata i budowy ponad 200 stref ładowania dla elektrycznych ciężarówek wzdłuż sieci TEN-T do 2030 r.
Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie...
Firma SILTEC dostarcza systemy tras kablowych zapewniające higienę użytkowania na całym świecie od 1993 roku. Dzięki naciskowi na kontrolę jakości, niezawodność dostaw oraz elastyczność, stworzyliśmy prężnie działającą firmę, w której kluczową pozycję zajmuje klient.
Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne,...
Prowadzenie instalacji elektrycznej w wylewce betonowej staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach biurowych i mieszkalnych. Główne zalety tego rozwiązania to walory estetyczne, oszczędność miejsca oraz ochrona przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu...
Wiele pięknie wydawanych i ilustrowanych czasopism opisuje urządzenia, które mogą znaleźć zastosowanie w energetyce i dziedzinach pokrewnych. Czytelnik może zapoznać się ze zdjęciami, wykonanymi przy użyciu kosztownych aparatów fotograficznych, nierzadko okraszonymi pięknymi paniami. Przy rezygnacji z pewnych praw („czy zgadzasz się, aby 1428 współpracujących z nami firm wiedziało, co Ciebie interesuje?”), można zapoznać się w internecie również z wybranymi parametrami fotografowanych obiektów. Jednak...
AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.
AKS Zielonka to 40 lat doświadczenia w produkcji wyrobów elektroinstalacyjnych do zarządzania trasami kablowymi. Podczas targów ENERGETAB firma zaprasza na stoisko nr 17 w namiocie O.
Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną...
Malowanie metalowego ogrodzenia może być łatwe i przyjemne, jeśli tylko użyjesz odpowiednich materiałów i narzędzi. Przed rozpoczęciem malowania warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości farbę przeznaczoną do malowania metalu. Dobrze sprawdzi się farba antykorozyjna, która zapewni długotrwałą ochronę przed rdzą.
Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu...
Firma AWEX jest liderem polskiego rynku oświetlenia awaryjnego oraz systemów centralnego zasilania i monitorowania opraw awaryjnych. Bogata gama produktów Awex umożliwia zbudowanie komplementarnego systemu bezpieczeństwa pożarowego.
Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w...
Przeglądy i badania okresowe transformatorów są niezbędne dla zachowania właściwego stanu urządzeń oraz ich bezpiecznej eksploatacji. Z powodu braku aktualnych norm dotyczących badań eksploatacyjnych w praktyce stosowane są zasady wiedzy inżynierskiej, wytyczne ze starych rozporządzeń, np. [1], regulaminy wewnętrzne zakładów energetycznych i jednostek użytkujących transformatory, Instrukcje Eksploatacji Stacji Transformatorowych oraz instrukcje tworzone przez organizacje techniczne.
RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.
RELPOL zaprezentuje swoją ofertę podczas Targów ENERGETAB 2024, które odbędą się w dniach 17-19.09.2024 r. w Bielsku-Białej. Z nowościami firmy będzie można zapoznać się na stoisku 12 w hali A.
Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko....
Ormazabal zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązania na targach ENERGETAB 2024! Firma znana z produkcji nowoczesnych rozdzielnic gazowych bez SF6 pokazuje, jak łączyć technologię z troską o środowisko. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu Ormazabal staje się liderem transformacji energetycznej.
Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.
Nexans Power Accessories Poland, ceniony dostawca i partner w dziedzinie akcesoriów, osprzętu kablowego i prac kablowych, zaprezentuje swoje produkty i rozwiązania podczas targów ENERGETAB 2024 w Bielsku-Białej.
Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać...
Elektromontaż Rzeszów zaprezentuje swoją ofertę podczas tegorocznych targów Energetab, które odbędą się w dniach 17–19 września 2024 r. w Bielsku-Białej. Na stoisku plenerowym firmy będzie można zapoznać się m.in. z jej flagową propozycją, jaką jest oświetlenie uliczne oparte na ocynkowanych i aluminiowych słupach i masztach oświetleniowych.
Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.
Firma INCOBEX obchodzi 25-lecie działalności. To dodatkowy argument, aby na targach ENERGETAB 2024 odwiedzić jej stoisko Z18 i zapoznać się z ofertą produktową.
Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które...
Odnawialne źródła energii to od wielu lat bardzo popularny temat. Różnego rodzaju przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestowania w zieloną energię. Główną motywacją jest oczywiście ochrona środowiska, które z powodu działalności człowieka ulega nieustannej degradacji. Ekologia nie jest jednak jedynym motywem.
Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego...
Stacje transformatorowe odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię rośnie potrzeba efektywnego chłodzenia transformatorów, które w trakcie pracy generują znaczne ilości ciepła. Efektywne chłodzenie ma na celu zapobieganie przegrzewaniu się urządzeń, co mogłoby prowadzić do ich uszkodzenia lub zmniejszenia efektywności.
Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia...
Maksymalne obciążenie przewodu to kluczowy parametr, który determinuje, jaką ilość prądu może bezpiecznie przewodzić dany kabel elektryczny. Przekroczenie tej wartości może prowadzić do przegrzania, uszkodzenia izolacji, a nawet pożaru. Zrozumienie i prawidłowe zastosowanie zasad dotyczących maksymalnego obciążenia przewodu jest niezbędne zarówno w domowych instalacjach elektrycznych, jak i w skomplikowanych systemach przemysłowych.
Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco...
Rosnące koszty energii stają się poważnym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i firm. W odpowiedzi na tego typu problemy nowoczesne technologie oferują skuteczne rozwiązania, które mogą znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków i zwiększenie efektywności energetycznej. Stacje zasilania, systemy smart home czy fotowoltaika balkonowa to tylko niektóre sposoby, które okazują się pomocne. Dowiedz się, jakie rozwiązania warto wprowadzić do oferty, aby odpowiedzieć na potrzeby klientów i pomóc...
Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720,...
Mówisz: lokalizator, myślisz: Sonel. Ten producent przyrządów pomiarowych od ponad dekady oferuje wyspecjalizowane rozwiązania w dziedzinie trasowania kabli oraz detekcji uszkodzeń. Do dobrze znanych LKZ-720, LKZ-1000 i LKZ-2000 dołącza właśnie nowy zestaw lokalizacyjny Sonel LKZ-2500. Zastosowano w nim unikalne w skali świata rozwiązania, nie zabrakło też funkcjonalności spotykanych w znacznie droższych lokalizatorach.
Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne...
Polska poprzez swoje położenie geograficzne znajduje się w umiarkowanej strefie burzowej, w której w ciągu roku jest średnio ok. 25 dni burzowych. Najbardziej narażone na gwałtowne wyładowania atmosferyczne są województwa południowo-wschodnie, gdzie występuje od 30, a w górach nawet do 37 dni burzowych w roku, zaś w północnych rejonach naszego kraju liczba ta wynosi ok. 18.
Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od...
Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie, od początku lipca do końca września 2024 r. trwa w nim promocja, w której można wygrać wspaniałe nagrody!
Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie...
Kotłownia olejowa jako element systemu grzewczego odgrywa istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków mieszkalnych, komercyjnych oraz przemysłowych. Wykorzystując olej opałowy jako główne paliwo, kotłownie olejowe zapewniają efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kondensacyjnych, które są znacznie bardziej wydajne od tradycyjnych źródeł ciepła.
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych,...
Zadbaj o szczegóły wystroju w swoim domu! Gniazdka i wyłączniki powinny współgrać z kolorem oraz strukturą ścian, rodzajem mebli, a także wszystkimi elementami dekoracyjnymi. Wybieraj spośród modeli klasycznych, futurystycznych, takich, które wtapiają się w tło lub przeciwnie – mocno się wyróżniają.
Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli...
Zasilacze laboratoryjne są stosowane do prototypowania oraz serwisowania urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych o zróżnicowanej mocy. Są również wykorzystywane w procesach testowania i kontroli jakości, w zakładach produkcyjnych. GW Instek oferuje produkty do każdej z tych aplikacji.
Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych...
Bardzo gwałtowny i dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych, jaki ma miejsce na świecie w ostatnich latach, jest imponujący. Wynika on w dużej mierze z odchodzenia od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii. Większa świadomość społeczna oraz branie odpowiedzialności rządów poszczególnych państw za otaczający nas klimat wymusza przesunięcie sektora energetycznego w stronę zielonej energii. Ponadto technologia ta stale się rozwija, co powoduje obniżenie kosztów. Jeśli dodamy do tego nieustanny...
Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim...
Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów, procesów technologicznych, zasilania centrów danych i układów automatyki. Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy i wymagania na sieć zasilającą, w szczególności wymagania na jakość energii elektrycznej dostarczanej przez operatora systemu dystrybucji energii OSD.
Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia,...
Wielofunkcyjny miernik parametrów instalacji elektrycznych Sonel MPI-540-PV dysponuje ogromnymi możliwościami pomiarowymi nie tylko z obszaru fotowoltaiki, ale także odbiorczych instalacji niskiego napięcia, jakości energii czy też – przy zastosowaniu dodatkowych akcesoriów – elektromobilności.
Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w...
Układy zasilania gwarantowanego (UPS) w wielu sytuacjach są ważnymi elementami systemu zasilania, pozwalającymi uzyskać prawidłowe funkcjonowanie zabezpieczanych odbiorników. Bardzo ważnym elementem w jego funkcjonowaniu jest zapewnienie ciągłości oraz prawidłowych parametrów zasilania elektrycznego, czyli dostarczenie energii o właściwej jakości. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest podtrzymanie zasilania podczas zaników napięcia sieciowego oraz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.