Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zmiany wartości pomiarowej impedancji pętli zwarcia w rzeczywistych niskonapięciowych sieciach IT

Dwumiejscowe zwarcie doziemne w niskonapięciowej sieci IT
Dwumiejscowe zwarcie doziemne w niskonapięciowej sieci IT
G. Loska

Przy pomiarach impedancji pętli zwarcia w przemysłowych, niskonapięciowych sieciach IT występuje wiele czynników wpływających na dokładność pomiarów. Wartości wyznaczonych pomiarowo impedancji pętli zwarcia są często znacząco różne od wartości otrzymanych na podstawie obliczeń. Mają na to wpływ czynniki związane z zastosowaną metodą pomiarową (sposób uziemienia na czas pomiarów punktu neutralnego transformatora zasilającego), a także konfiguracja samej sieci IT, w której wykonujemy pomiary, oraz występowanie innych układów sieciowych w obszarze objętym przez tę sieć (wzajemne bocznikowanie przewodów ochronnych). W artykule przybliżymy te zagadnienia w świetle wyników uzyskanych podczas pomiarów wykonanych w jednym z obiektów przemysłowych.

Przy pomiarach impedancji pętli zwarcia wymagane jest wykonanie uziemienia punktu neutralnego transformatora. Ten etap przygotowania układu sieciowego IT do pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej budzi często obawy zarówno u eksploatujących urządzenia elektryczne, jak i u wykonujących pomiary. Często słyszy się nawet sugestie, żeby odstępować od pomiarów impedancji pętli zwarcia zastępując je metodą obliczeniową. Jest to zjawisko niepokojące, prowadzi bowiem do braku kontroli nad impedancją pętli zwarcia, zwłaszcza w części obejmującej połączenia i przewody ochronne PE. Spotyka się nawet takie „rozwiązania”, że w celu uniknięcia pomiarów nawet w rozległych sieciach IT z urządzeniami kontroli stanu izolacji (UKSI) zmienia się rodzaj ich pracy, tj. przechodzi z sygnalizacji stanu pierwszego zwarcia doziemnego na jego wyłączanie.

O ile wyłączanie pierwszego zwarcia doziemnego w sieciach IT jest jak najbardziej uzasadnione i potwierdzone ruchowo w warunkach dużego narażenia środowiskowego oraz przy niezbyt rozbudowanych sieciach IT (np. w wyrobiskach podziemnych kopalń), to w sieciach powierzchniowych zaprojektowanych jako sieci IT z myślą zapewnienia wysokiego poziomu niezawodności zasilania odbiorników jest to zjawisko niepokojące. Prowadzi ono bezpośrednio do utraty selektywnego działania zabezpieczeń i oparcia ochrony przeciwporażeniowej na jednym tylko urządzeniu – urządzeniu kontroli stanu izolacji. O wiele lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia niezawodności zasilania, a może i bezpieczeństwa byłoby przejście na układ sieciowy TN, dający możliwość uzyskania selektywnego działania zabezpieczeń oraz, o czym zapominamy, możliwość ich rezerwacji.

W układzie sieciowym IT z urządzeniami kontroli stanu izolacji wyłączającymi stan pierwszego zwarcia doziemnego, nie może być mowy zarówno o selektywności, jak i rezerwacji w pracy zabezpieczeń przed zwarciem pojedynczym doziemnym.

prąd dwumiejscowego zwarcia doziemnego

W celu ułatwienia analizy dalszej części artykułu i tytułem uzupełnienia przypomniane zostaną podstawowe reguły opisujące rozpływ prądu dwumiejscowego zwarcia doziemnego w niskonapięciowych sieciach IT.

Zgodnie z DIN VDE 0102 dla oznaczeń przedstawionych na rysunku 2. wartość rzeczywistego prądu dwumiejscowego zwarcia doziemnego wyznaczamy według wzoru (1):

(1)

 

który może po przekształceniach przyjąć następującą postać:

(2)


gdzie:

(3)

 

Dla linii kablowych czterożyłowych wg [6] przy obliczeniach praktycznych często stosujemy następujące zależności (4, 5):

(4, 5)

 

i wówczas wzór (3) otrzymuje uproszczoną postać (6):

(6)

gdzie:
c – współczynnik korekcyjny siły elektromotorycznej obwodu zwarciowego (przy obliczaniu minimalnego prądu zwarciowego dla napięcia znamionowego niskiego do 1000 V i większego od 230/400 V, przyjmujemy cmin=1,00),
Qmax – maksymalna zastępcza impedancja sieci zasilającej przeliczona na
stronę DN transformatora,
T – impedancja transformatora dla składowej kolejności zgodnej,
f(k) – impedancja przewodów fazowych,
pe(k) – impedancja przewodów ochronnych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl