Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Birma i energetyka

Birma i energetyka
Birma i energetyka
Fot. Stefan Gierlotka

Birma, zwana też Myanmar, leży w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem, Chinami, Bangladeszem i Indiami. Jest to kraj górzysty, gdzie obszary górskie zajmują północną, wschodnią i zachodnią część kraju. W północnej części kraju, przy granicy z Chinami, góry osiągają wysokość 5881 m n.p.m. Główną rzeką kraju jest Irawadi o długości 2150 km. Wypływa z Wyżyny Tybetańskiej w Chinach, a przy ujściu do Morza Andamańskiego tworzy ogromną deltę. Połowę powierzchni zajmują lasy. Dominującą formacją leśną jest las monsunowy, gdzie główny gatunek reprezentuje drzewo tekowe i bambusy. Birma należy od obszarów sejsmicznych, nawiedzanych przez trzęsienia ziemi.

Nazwa „Birma” była używana oficjalnie w czasach kolonialnych, jako nazwa angielskiej kolonii, natomiast naród birmański zawsze używał nazwy „Myanmar”. Junta wojskowa w 1989 roku przyjęła angielski zapis nazwy kraju „Myanmar”. Największym miastem jest Rangun, drugie miejsce zajmuje Mandalaj. Dominującą religią jest buddyzm. Birma jest jednym z trzech krajów, które nie przyjęły systemu metrycznego. W codziennym użyciu nadal stosuje się tradycyjne birmańskie jednostki miar i wag. Powszechnie stosowaną jednostką masy jest 1 viss. W przeliczeniu 1 viss to około 1633 kg. W użyciu są też jednostki angielskie, będące pozostałością z czasów kolonialnych.

Przeczytaj również: Kolumbia i energetyka

Jakie kosztowne kamienie wydobywa się w Birmie?

Gospodarka Birmy jest oparta na uprawie ryżu oraz przemyśle drzewnym. Znaczne zasoby surowców mineralnych, rudy antymonu, wolframu, cyny, miedzi, cynku, niklu, są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego nie zaspokaja zapotrzebowania kraju. Głównym bogactwem Birmy jest jadeit oraz kamienie szlachetne, głównie rubiny, szafiry i szmaragdy.

Eksploatacja jadeitu jest dla Birmy bardziej dochodowa od wydobycia ropy naftowej, metali szlachetnych oraz drewna tekowego. Z Birmy pochodzi 90% światowego jadeitu. Najpiękniejsze okazy, zwane jadeitem cesarskim, wydobywa się w górach pod Himalajami. Głównym odbiorcą tego minerału są Chiny, a właściwie chińscy przemytnicy. Wydobycie znacznie wzrosło, gdyż Chińczycy dostarczyli ciężki sprzęt do urabiania i transportu. Kopalnictwo jadeitu powiązane jest z birmańskimi politykami oraz generałami z byłej junty wojskowej, którzy zdobyli koncesje górnicze.

Następnymi najbardziej dochodowymi kopalinami są rubiny, szafiry, szmaragdy oraz spinel. Rubin jest czerwoną, a szafir niebieską odmianą korundu. Rubiny występują we wszelkich odcieniach barwy czerwonej, jednak najcenniejsze i najbardziej poszukiwane, tzw. „odcień gołębiej krwi”, są o barwie czerwonej z odcieniem niebieskim. Takie właśnie najwyższej jakości kamienie wydobywa się w Birmie. Szafiry i rubiny są kamieniami bardzo twardymi. Szafir, bardzo rzadko występuje w przyrodzie, a pod względem twardości jest na drugim miejscu po diamencie.

Zobacz także: Syberyjska energetyka

Energia elektryczna w Birmie

Energia elektryczna w Birmie jest wytwarzana w elektrowniach wodnych (60%) i węglowych (4%), reszta energii pochodzi z elektrowni gazowych. Elektryfikacja Birmy w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozbudowuje. Miniony okres problemów niepodległościowych i reżimu wojskowego nie sprzyjał elektryfikacji kraju. W północnej jego części są rejony jeszcze niezelektryfikowane. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Birmie wzrasta, a krajowy system wytwórczy nie pokrywa zapotrzebowania. Wyłączenia napięcia są powszechne i bardzo częste. Wiele ważnych obiektów gospodarczych i hoteli jest wyposażonych w alternatywne źródło prądu, którego prądnica jest napędzana silnikiem diesla.

Rozwój intensywnej elektryfikacji kraju obserwowany jest w budowie nowych linii przesyłowych. Powstające i eksploatowane sieci energetyczne wykonane są według najnowszych standardów, w technologiach pochodzenia Chińskiego. Sieci przesyłowe wysokiego napięcia pracują na standardowych wartościach napięcia: 110, 220, 400 kV.

Miejskie sieci rozdzielcze SN pracują na napięciu 11 kV. Sporadycznie można spotkać sieci o napięciu 6 kV. Transformatory w sieciach rozdzielczych o napięciu 11 kV obniżają napięcie do 0,4 kV, mają uzwojenia górnego napięcia połączone w trójkąt, a uzwojenie dolnego napięcia w gwiazdę z uziemionym punktem neutralnym. Z uwagi na duże zagrożenie sejsmiczne wszystkie sieci przesyłowe i przyłącza domowe są wykonane jako napowietrzne. W nowych inwestycjach sieciowych stosuje się wyłącznie słupy betonowe. Spotykane stare sieci są prowadzone na drewnianych słupach z drewna tekowego. Powszechne w Birmie drewno tekowe ma dużą zawartość substancji oleistych, co powoduje, że nie nasiąka wodą i jest odporne na działanie czynników zewnętrznych. Instalacje przyłączowe do domów są wykonane bardzo chaotycznie i pogmatwane, co jest charakterystyczne dla Azji Południowo-Wschodniej.

Oświetlenie w Birmie

Oświetlenie uliczne z wyjątkiem kilku głównych ulic w Rangun, Mandalaj i kilku innych znaczących miastach nie istnieje. W mniejszych miastach można spotkać sporadycznie kilka punktów oświetleniowych. Większość religijnie ważnych złoconych pagód jest dobrze podświetlana, ale tylko w godzinach wieczornych. Instalacje odgromowe spotyka się rzadko i tylko na pagodach.

Architektura Birmy wiąże się z powstaniem w XI wieku na jej terenach buddyjskiego królestwa Pagan. Charakterystycznym typem budowli buddyjskiej jest stupa. Spełnia ona funkcję relikwiarza i symbolizuje samego Buddę oraz jego naukę. W Birmie stupa nazwana jest pagodą (birm. paya). Stupy, w których spoczywają autentyczne lub domniemane relikwie Buddy, mogą mieć różne kształty. Charakterystyczne dla architektury birmańskiej są stupy mające formę dzwonu.

Największym dziedzictwem birmańskiej architektury są świątynie w Pagan, położonym nad brzegiem rzeki Irawadi. To zabytkowy kompleks z dwoma tysiącami świątyń i stup budowanych między IX a XIII wiekiem. Wszystkie są wybudowane z cegły, kamienia i cementu, a kształtem przypominają piramidę. Dzwonowata powierzchnia stup pokryta jest warstwą złota nakładanego jako cienka blacha. Złota pagoda Szwedagon w Rangun, o wysokości 99 m, została pokryta złotem o wadze 9 ton. Kopuła dekorowana jest 4350 diamentami o wadze 2000 karatów.

Obejrzyj fotoreportaż z Iranu >>

W XV wieku pagoda Szwedagon miała wielki dzwon z brązu, który ważył 276 ton i był największym dzwonem na świecie. Dzwon ten został zdjęty w celu przetopienia na armaty przez portugalskiego awanturnika Phillippe de Brito, w roku 1608. Jednak w drodze do Than Lyin (Syriam), gdzie Portugalczyk miał swą siedzibę, dzwon utonął wraz ze statkiem w rzece. Z uwagi na grząskie dno rzeki dzwonu do dzisiaj nie wyciągnięto.

[fotoreportaż, Birma, energia elektryczna, energia elektryczna w Birma, oświetlenie, transformator, instalacje odgromowe, sieci elektroenergetyczne, sieci rozdzielcze SN]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl