Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Birma i energetyka

Birma i energetyka
Birma i energetyka
Fot. Stefan Gierlotka

Birma, zwana też Myanmar, leży w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem, Chinami, Bangladeszem i Indiami. Jest to kraj górzysty, gdzie obszary górskie zajmują północną, wschodnią i zachodnią część kraju. W północnej części kraju, przy granicy z Chinami, góry osiągają wysokość 5881 m n.p.m. Główną rzeką kraju jest Irawadi o długości 2150 km. Wypływa z Wyżyny Tybetańskiej w Chinach, a przy ujściu do Morza Andamańskiego tworzy ogromną deltę. Połowę powierzchni zajmują lasy. Dominującą formacją leśną jest las monsunowy, gdzie główny gatunek reprezentuje drzewo tekowe i bambusy. Birma należy od obszarów sejsmicznych, nawiedzanych przez trzęsienia ziemi.

Nazwa „Birma” była używana oficjalnie w czasach kolonialnych, jako nazwa angielskiej kolonii, natomiast naród birmański zawsze używał nazwy „Myanmar”. Junta wojskowa w 1989 roku przyjęła angielski zapis nazwy kraju „Myanmar”. Największym miastem jest Rangun, drugie miejsce zajmuje Mandalaj. Dominującą religią jest buddyzm. Birma jest jednym z trzech krajów, które nie przyjęły systemu metrycznego. W codziennym użyciu nadal stosuje się tradycyjne birmańskie jednostki miar i wag. Powszechnie stosowaną jednostką masy jest 1 viss. W przeliczeniu 1 viss to około 1633 kg. W użyciu są też jednostki angielskie, będące pozostałością z czasów kolonialnych.

Przeczytaj również: Kolumbia i energetyka

Jakie kosztowne kamienie wydobywa się w Birmie?

Gospodarka Birmy jest oparta na uprawie ryżu oraz przemyśle drzewnym. Znaczne zasoby surowców mineralnych, rudy antymonu, wolframu, cyny, miedzi, cynku, niklu, są wykorzystywane w niewielkim stopniu. Wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego nie zaspokaja zapotrzebowania kraju. Głównym bogactwem Birmy jest jadeit oraz kamienie szlachetne, głównie rubiny, szafiry i szmaragdy.

Eksploatacja jadeitu jest dla Birmy bardziej dochodowa od wydobycia ropy naftowej, metali szlachetnych oraz drewna tekowego. Z Birmy pochodzi 90% światowego jadeitu. Najpiękniejsze okazy, zwane jadeitem cesarskim, wydobywa się w górach pod Himalajami. Głównym odbiorcą tego minerału są Chiny, a właściwie chińscy przemytnicy. Wydobycie znacznie wzrosło, gdyż Chińczycy dostarczyli ciężki sprzęt do urabiania i transportu. Kopalnictwo jadeitu powiązane jest z birmańskimi politykami oraz generałami z byłej junty wojskowej, którzy zdobyli koncesje górnicze.

Następnymi najbardziej dochodowymi kopalinami są rubiny, szafiry, szmaragdy oraz spinel. Rubin jest czerwoną, a szafir niebieską odmianą korundu. Rubiny występują we wszelkich odcieniach barwy czerwonej, jednak najcenniejsze i najbardziej poszukiwane, tzw. „odcień gołębiej krwi”, są o barwie czerwonej z odcieniem niebieskim. Takie właśnie najwyższej jakości kamienie wydobywa się w Birmie. Szafiry i rubiny są kamieniami bardzo twardymi. Szafir, bardzo rzadko występuje w przyrodzie, a pod względem twardości jest na drugim miejscu po diamencie.

Zobacz także: Syberyjska energetyka

Energia elektryczna w Birmie

Energia elektryczna w Birmie jest wytwarzana w elektrowniach wodnych (60%) i węglowych (4%), reszta energii pochodzi z elektrowni gazowych. Elektryfikacja Birmy w ostatnich latach bardzo intensywnie się rozbudowuje. Miniony okres problemów niepodległościowych i reżimu wojskowego nie sprzyjał elektryfikacji kraju. W północnej jego części są rejony jeszcze niezelektryfikowane. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w Birmie wzrasta, a krajowy system wytwórczy nie pokrywa zapotrzebowania. Wyłączenia napięcia są powszechne i bardzo częste. Wiele ważnych obiektów gospodarczych i hoteli jest wyposażonych w alternatywne źródło prądu, którego prądnica jest napędzana silnikiem diesla.

Rozwój intensywnej elektryfikacji kraju obserwowany jest w budowie nowych linii przesyłowych. Powstające i eksploatowane sieci energetyczne wykonane są według najnowszych standardów, w technologiach pochodzenia Chińskiego. Sieci przesyłowe wysokiego napięcia pracują na standardowych wartościach napięcia: 110, 220, 400 kV.

Miejskie sieci rozdzielcze SN pracują na napięciu 11 kV. Sporadycznie można spotkać sieci o napięciu 6 kV. Transformatory w sieciach rozdzielczych o napięciu 11 kV obniżają napięcie do 0,4 kV, mają uzwojenia górnego napięcia połączone w trójkąt, a uzwojenie dolnego napięcia w gwiazdę z uziemionym punktem neutralnym. Z uwagi na duże zagrożenie sejsmiczne wszystkie sieci przesyłowe i przyłącza domowe są wykonane jako napowietrzne. W nowych inwestycjach sieciowych stosuje się wyłącznie słupy betonowe. Spotykane stare sieci są prowadzone na drewnianych słupach z drewna tekowego. Powszechne w Birmie drewno tekowe ma dużą zawartość substancji oleistych, co powoduje, że nie nasiąka wodą i jest odporne na działanie czynników zewnętrznych. Instalacje przyłączowe do domów są wykonane bardzo chaotycznie i pogmatwane, co jest charakterystyczne dla Azji Południowo-Wschodniej.

Oświetlenie w Birmie

Oświetlenie uliczne z wyjątkiem kilku głównych ulic w Rangun, Mandalaj i kilku innych znaczących miastach nie istnieje. W mniejszych miastach można spotkać sporadycznie kilka punktów oświetleniowych. Większość religijnie ważnych złoconych pagód jest dobrze podświetlana, ale tylko w godzinach wieczornych. Instalacje odgromowe spotyka się rzadko i tylko na pagodach.

Architektura Birmy wiąże się z powstaniem w XI wieku na jej terenach buddyjskiego królestwa Pagan. Charakterystycznym typem budowli buddyjskiej jest stupa. Spełnia ona funkcję relikwiarza i symbolizuje samego Buddę oraz jego naukę. W Birmie stupa nazwana jest pagodą (birm. paya). Stupy, w których spoczywają autentyczne lub domniemane relikwie Buddy, mogą mieć różne kształty. Charakterystyczne dla architektury birmańskiej są stupy mające formę dzwonu.

Największym dziedzictwem birmańskiej architektury są świątynie w Pagan, położonym nad brzegiem rzeki Irawadi. To zabytkowy kompleks z dwoma tysiącami świątyń i stup budowanych między IX a XIII wiekiem. Wszystkie są wybudowane z cegły, kamienia i cementu, a kształtem przypominają piramidę. Dzwonowata powierzchnia stup pokryta jest warstwą złota nakładanego jako cienka blacha. Złota pagoda Szwedagon w Rangun, o wysokości 99 m, została pokryta złotem o wadze 9 ton. Kopuła dekorowana jest 4350 diamentami o wadze 2000 karatów.

Obejrzyj fotoreportaż z Iranu >>

W XV wieku pagoda Szwedagon miała wielki dzwon z brązu, który ważył 276 ton i był największym dzwonem na świecie. Dzwon ten został zdjęty w celu przetopienia na armaty przez portugalskiego awanturnika Phillippe de Brito, w roku 1608. Jednak w drodze do Than Lyin (Syriam), gdzie Portugalczyk miał swą siedzibę, dzwon utonął wraz ze statkiem w rzece. Z uwagi na grząskie dno rzeki dzwonu do dzisiaj nie wyciągnięto.

[fotoreportaż, Birma, energia elektryczna, energia elektryczna w Birma, oświetlenie, transformator, instalacje odgromowe, sieci elektroenergetyczne, sieci rozdzielcze SN]

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl