Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Analiza pracy przekładników napięciowych w czasie występowania zaników i zapadów napięcia zasilania

Analysis of voltage transformers opera­tion during the occurrence of voltage interruptions and dips
z arch. autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Wyniki pomiarów

Rys. 4. Przebieg napięcia po stronie pierwotnej modelu A przekładnika podczas
występowania zapadu napięcia o wartości 50% przy rozwartych uzwojeniach wtórnych
http://www.elektro.info.pl/artykul-galeria/id6266,analiza-pracy-przekladnikow-napieciowych-w-czasie-wystepowania-zanikow-i-zapadow-napiecia-zasilania?gal=1&zdjecie=6092
Rys. 5. Przebieg napięcia I uzwojenia wtórnego modelu A przekładnika podczas występowania zapadu napięcia o wartości 50% przy rozwartych uzwojeniach wtórnych
Rys. 5. Przebieg napięcia I uzwojenia wtórnego modelu A przekładnika podczas występowania zapadu napięcia o wartości 50% przy rozwartych uzwojeniach wtórnych

Na rys. 4. przedstawiono przebieg napięcia po stronie pierwotnej modelu A przekładnika podczas występowania 50-procentowego zapadu napięcia.

Wartość przepięcia w obwodzie pierwotnym modelu A przekładnika, powstającego po wystąpieniu 50-procentowego zapadu napięcia pierwotnego, wynosi około 1400 V względem napięcia znamionowego, następuje zatem około 0,7-krotny wzrost w stosunku do znamionowego napięcia pierwotnego.

Analiza oscylogramu (rys. 5.) pozwala odczytać wartość przepięcia zarejestrowanego po stronie wtórnej badanego przekładnika napięciowego, która wynosi 80 V, zatem nastąpił około 0,8-krotny wzrost względem znamionowego napięcia wtórnego.

W porównaniu z obliczoną wartością przepięcia po stronie pierwotnej (względem znamionowego napięcia pierwotnego z rys. 4.), przepięcie po stronie wtórnej (odniesione do znamionowego napięcia wtórnego) jest większe o około 10%.

Wartość przepięcia w obwodzie wtórnym jest uzależniona od pojemności między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym przekładnika napięciowego, która stanowi drogę przenoszenia się impulsów zaburzających powstających w obwodzie pierwotnym przekładnika. O wartości przepięcia decydują także wartości indukcyjności, rezystancji i pojemności danego uzwojenia przekładnika oraz poziom zapadu napięcia.

Zmierzona mostkiem RLC pojemność zastępcza między badanym uzwojeniem wtórnym i uzwojeniem pierwotnym w przypadku modelu A wynosi 11,6 pF przy zwartych uzwojeniach przekładnika. Natomiast pojemność zastępcza własna badanego uzwojenia wtórnego wynosi 197,6 pF, wyznaczona przy rozwartych zaciskach uzwojeń.

Opracowana została metoda, która pozwala na obliczenie wartości maksymalnej przepięcia w obwodzie wtórnym, przy znanej wartości przepięcia w obwodzie pierwotnym, w przypadku, gdy są wyznaczone pojemności zastępcze między uzwojeniami oraz pojemności własne badanego uzwojenia wtórnego.

Na podstawie rys. 4. wyznaczono, że wartość przepięcia po stronie pierwotnej wynosi 1400 V. Według opracowanej metody, wartość przepięcia na uzwojeniu wtórnym Upw można obliczyć zgodnie ze wzorem na dzielnik pojemnościowy:

(UPP - UPW)·CAa1z = UPW·Calnlz (6)

czyli:

(1400V - UPW)·11,6 pF = UPW·197,6 pF ⇒UPW = 78V  (7)

Rys. 6. Przebieg napięcia po stronie pierwotnej modelu A przekładnika podczas występowania zaniku napięcia przy rozwartych uzwojeniach wtórnych
Rys. 6. Przebieg napięcia po stronie pierwotnej modelu A przekładnika podczas
występowania zaniku napięcia przy rozwartych uzwojeniach wtórnych
Rys. 7. Przebieg napięcia I uzwojenia wtórnego modelu A przekładnika podczas występowania zaniku napięcia przy I uzwojeniu wtórnym obciążonym mocą 25 VA i II uzwojeniu wtórnym rozwartym

Wyznaczone z rys. 5. napięcie wtórne w chwili występowania przepięcia wynosi 80 V. Porównując obydwie wartości można stwierdzić, że opracowana metoda umożliwia, z pewnym przybliżeniem, określenie wartości maksymalnej przepięcia w obwodzie wtórnym. Granicznym przypadkiem zapadu napięcia jest jego zanik (rys. 6.).

Przepięcie spowodowane zanikiem napięcia ma wówczas wartość 2800 V, czyli wynosi 140% wartości znamionowej.

Analiza oscylogramu (rys. 7.) pozwala stwierdzić, że wartość przepięcia po stronie wtórnej badanego przekładnika napięciowego względem napiecia znamionowego wynosi około 140%, zatem nie nastąpił wzrost przepięcia.

Obciążenie badanego uzwojenia wtórnego modelu A przekładnika napięciowego mocą znamionową spowodowało ograniczenie przepięcia w obwodzie wtórnym.

 

Warto tez przeczytać: Analiza dynamiczna zakłóceń występujących w sieci elektroenergetycznej >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl