Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Analiza pracy przekładników napięciowych w czasie występowania zaników i zapadów napięcia zasilania

Analysis of voltage transformers opera­tion during the occurrence of voltage interruptions and dips
z arch. autorów
Ciąg dalszy artykułu...

Układ pomiarowy i metodyka badań

Rys. 2. Schemat układu pomiarowego wykorzystywanego w badaniach transferu przepięć powstających podczas zaników i zapadów napięcia pierwotnego przekładnika napięciowego
Rys. 2. Schemat układu pomiarowego wykorzystywanego w badaniach transferu przepięć powstających podczas zaników i zapadów napięcia pierwotnego przekładnika napięciowego

Pomiary dotyczące transferu przepięć zostały przeprowadzone zgodnie z zaleceniami normy [4] w układzie pomiarowym z rys. 2.

Jako układ sprzęgający zaburzenia z wejściem obwodu zasilającego badany przekładnik napięciowy wykorzystano generator HP6813B firmy Hewlett Packard, umożliwiający symulację zaników, zapadów i wahań napięcia.

Zgodnie z normą [5] zapad napięcia zasilającego następuje wówczas, gdy wartość napięcia znamionowego uzwojenia pierwotnego przekładnika napięciowego została obniżona do wartości poniżej 0,9·Un, jednak powinna wynosić nie mniej niż 0,1·Un. Zanik napięcia występuje, gdy napięcie w sieci wynosi nie więcej niż 0,1·Un.

Napięcie, którego wartość skuteczna wynosi powyżej 1,1·Un, zgodnie z normą [5] określane jest jako przepięcie.

Badania laboratoryjne polegały na jednoczesnej obserwacji, za pomocą oscyloskopu, kształtów napięć po stronie pierwotnej i wtórnej badanego przekładnika napięciowego. Wyznaczano procentowy współczynnik transformacji przepięcia przez badane przekładniki napięciowe na podstawie zależności:

(1)

gdzie:

UPS – wartość przepięcia po stronie wtórnej przekładnika,
UmaxS – wartość maksymalna (amplituda) napięcia po stronie wtórnej przekładnika,
UPP – wartość przepięcia po stronie pierwotnej przekładnika,
UmaxP – wartość maksymalna (amplituda) napięcia po stronie pierwotnej przekładnika.

Wartość przepięcia po stronie pierwotnej i wtórnej przekładnika napięciowego w przypadku zapadu napięcia zasilającego uzwojenie pierwotne wyznaczono na podstawie zależności:

UP = Umax - UmaxSin (2)

gdzie:

UP – wartość przepięcia po stronie pierwotnej lub wtórnej przekładnika,
Umax – wartość maksymalna napięcia po stronie pierwotnej lub wtórnej przekładnika,
UmaxSin – wartość maksymalna (amplituda) napięcia sinusoidalnego po stronie pierwotnej lub wtórnej przekładnika.

Rys. 3. Schemat zastępczy uzwojenia przekładnika napięciowego
 

W celu określenia przybliżonej wartości przepięcia w obwodzie wtórnym badanych indukcyjnych przekładników napięciowych zmierzono mostkiem RLC wartość międzyuzwojeniowej pojemności zastępczej.

W przypadku par zacisków przekładnika napięciowego będących uzwojeniami ze względu na występowanie, oprócz pojemności, także reaktancji rozproszenia uzwojenia X i jego rezystancji R, na drodze pomiarowej możliwe jest jedynie wyznaczenie parametrów impedancji zastępczej widzianej na zaciskach danego uzwojenia. W tym celu należy wykonać pomiar rezystancji zastępczej i reaktancji zastępczej na tych zaciskach przekładnika napięciowego i wyz­naczyć częstotliwości rezonansowe dla schematu zastępczego uzwojenia przedstawionego na rys. 3.

Zgodnie z zaproponowanym schematem zastępczym uzwojenia, zespoloną impedancję zastępczą określa zależność:

  (3)

Zgodnie z warunkiem rezonansu, część urojona zespolonej impedancji zastępczej przyjmuje wartość równą zeru, czyli:

    (4)

Część rzeczywista zespolonej impedancji zastępczej, równa zmierzonej rezystancji między danymi zaciskami przekładnika napięciowego, określona jest zależnością:

     (5)

Rezystancja R uzwojenia przekładnika jest wyznaczana na podstawie pomiaru dla prądu stałego. Zatem, równania od (3) do (5) pozwalają obliczyć reaktancję pojemnościową uzwojenia i w efekcie pojemność zastępczą między jego zaciskami.

Określenie przybliżonej wartości przepięcia transformowanego z obwodu pierwotnego do obwodu wtórnego w indukcyjnym przekładniku napięciowym dla danego czasu narastania impulsu wymaga pomiarów mostkiem RLC przy odpowiedniej częstotliwości ekwiwalentnej.

 

Przeczytaj też: Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych w Polsce >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl