Poszczególne sprawdzenia mogą być przeprowadzone za pomocą badań i testów na reprezentatywnych urządzeniach wzorcowych, metod kalkulacyjnych lub przez porównanie ze zbadanymi zestawami rozdzielnic i sterownic nn [1].
Jak wynika z zapisów części 2 i 3 normy zharmonizowanej IEC/EN 61439, jej wymagania muszą być wprowadzone najpóźniej 1 listopada 2014 r., w przypadku producentów zestawów rozdzielnic głównych i sterownic, oraz najpóźniej 22 marca 2015 r., w przypadku producentów tablic rozdzielczych przeznaczonych do obsługi przez osoby niewykwalifikowane (Czytaj więcej na ten temat). Od tych terminów deklaracja zgodności będzie musiała być wydawana na podstawie odpowiednich części normy IEC/EN 61439 [3, 6].
Założenia podstawowe dla granicznych wartości przyrostów temperatury
Wszystkie wartości graniczne przyrostu temperatury, zdefiniowane w normie IEC/EN 61439-1:2012-07-01, zostały określone przy założeniu, że zestaw rozdzielnicy i sterownicy zlokalizowany jest w środowisku, gdzie średnia dobowa wartość temperatury otoczenia wynosi 35°C, a wartość maksymalna temperatury otoczenia nie przekracza 40°C.
Jeżeli średnia dobowa wartość (24 h) temperatury otoczenia jest większa niż 35°C, to wartości graniczne przyrostów temperatury muszą być dostosowane odpowiednio do tych specjalnych warunków pracy, tak aby całkowita temperatura otoczenia oraz odpowiednie wartości graniczne przyrostu temperatury pozostały niezmienne.
Przeczytaj także: Wymagania dla rozdzielnic nn przemysłowych i budowlanych
Jeżeli średnia temperatura otoczenia jest mniejsza niż 35°C, wówczas dozwolone wartości graniczne przyrostu temperatury podlegają uzgodnieniu pomiędzy użytkownikiem a producentem rozdzielnicy lub sterownicy.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Przy określaniu przyrostu temperatury bierze się pod uwagę znamionowy współczynnik obciążenia (RDF), który uwzględnia niepełne obciążenie poszczególnych obwodów w czasie. Wraz z przeprowadzeniem weryfikacji przyrostu temperatury, producent zestawu rozdzielnicy i sterownicy potwierdza, że [2]: każdy rodzaj obwodu, zainstalowany w danym zestawie, może być obciążony swoim prądem znamionowym.
Przeczytaj także: Rozwiązania stosowane w rozdzielnicach nn
Taki stan uwzględnia sposób przyłączenia obwodu oraz zainstalowania wewnątrz zestawu, natomiast wyklucza efekty cieplne emitowane z sąsiednich obwodów przewodzących. zestaw rozdzielnicy i sterownicy obciążony jest swoim prądem znamionowym (In), a każdy z odpływów jest jednocześnie i trwale obciążony swoim prądem znamionowym pomnożonym przez znamionowy współczynnik obciążenia. W ten sposób bierze się pod uwagę maksymalny prąd obwodu zasilania.