Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowe wymagania dla rozdzielnic nn

Ograniczenie przyrostów temperatury i wytrzymałość zwarciowa
Przykład rozwiązania szyn głównych w rozdzielnicy nn
Przykład rozwiązania szyn głównych w rozdzielnicy nn
K.Kuczyński

Seria norm IEC/EN 61439 Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe definiuje wymagania odnośnie wszystkich niskonapięciowych urządzeń rozdzielczych i sterujących dotyczące bezpieczeństwa osób i urządzeń. Określa ona rozdzielnię niskiego napięcia jako funkcjonujący system złożony z obudowy, urządzeń sterujących, szyn zbiorczych i komponentów wentylacji. Sprawdzenie konstrukcji rozdzielnicy z wymaganiami normy przeprowadza się przez wykonanie różnych weryfikacji szczegółowych i udokumentowanie ich w świadectwie weryfikacji. 

Poszczególne sprawdzenia mogą być przeprowadzone za pomocą badań i testów na reprezentatywnych urządzeniach wzorcowych, metod kalkulacyjnych lub przez porównanie ze zbadanymi zestawami rozdzielnic i sterownic nn [1].

Jak wynika z zapisów części 2 i 3 normy zharmonizowanej IEC/EN 61439, jej wymagania muszą być wprowadzone najpóźniej 1 listopada 2014 r., w przypadku producentów zestawów rozdzielnic głównych i sterownic, oraz najpóźniej 22 marca 2015 r., w przypadku producentów tablic rozdzielczych przeznaczonych do obsługi przez osoby niewykwalifikowane (Czytaj więcej na ten temat). Od tych terminów deklaracja zgodności będzie musiała być wydawana na podstawie odpowiednich części normy IEC/EN 61439 [3, 6].

Założenia podstawowe dla granicznych wartości przyrostów temperatury

Wszystkie wartości graniczne przyrostu temperatury, zdefiniowane w normie IEC/EN 61439-1:2012-07-01, zostały określone przy założeniu, że zestaw rozdzielnicy i sterownicy zlokalizowany jest w środowisku, gdzie średnia dobowa wartość temperatury otoczenia wynosi 35°C, a wartość maksymalna temperatury otoczenia nie przekracza 40°C.

Jeżeli średnia dobowa wartość (24 h) temperatury otoczenia jest większa niż 35°C, to wartości graniczne przyrostów temperatury muszą być dostosowane odpowiednio do tych specjalnych warunków pracy, tak aby całkowita temperatura otoczenia oraz odpowiednie wartości graniczne przyrostu temperatury pozostały niezmienne.

Przeczytaj także: Wymagania dla rozdzielnic nn przemysłowych i budowlanych

Jeżeli średnia temperatura otoczenia jest mniejsza niż 35°C, wówczas dozwolone wartości graniczne przyrostu temperatury podlegają uzgodnieniu pomiędzy użytkownikiem a producentem rozdzielnicy lub sterownicy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przy określaniu przyrostu temperatury bierze się pod uwagę znamionowy współczynnik obciążenia (RDF), który uwzględnia niepełne obciążenie poszczególnych obwodów w czasie. Wraz z przeprowadzeniem weryfikacji przyrostu temperatury, producent zestawu rozdzielnicy i sterownicy potwierdza, że [2]: każdy rodzaj obwodu, zainstalowany w danym zestawie, może być obciążony swoim prądem znamionowym.

Przeczytaj także: Rozwiązania stosowane w rozdzielnicach nn

Taki stan uwzględnia sposób przyłączenia obwodu oraz zainstalowania wewnątrz zestawu, natomiast wyklucza efekty cieplne emitowane z sąsiednich obwodów przewodzących. zestaw rozdzielnicy i sterownicy obciążony jest swoim prądem znamionowym (In), a każdy z odpływów jest jednocześnie i trwale obciążony swoim prądem znamionowym pomnożonym przez znamionowy współczynnik obciążenia. W ten sposób bierze się pod uwagę maksymalny prąd obwodu zasilania.

 

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2015

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły

Badanie oświetlenia

W 2017 roku krakowska firma DASL System wydała książkę pt. „Badanie oświetlenia” autorstwa Mateusza Filipka oraz Jarosława Cyryngera, specjalistów z zakresu oświetlenia elektrycznego....

Nożyczki dla elektryków

Skrzynka narzędziowa każdego elektryka powinna zawierać przyrządy do cięcia. Szczególnie polecamy uniwersalny model nożyczek firmy Knipex 95 05 10 SB.
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl