Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wykorzystanie oprogramowania GDB do pracy krokowej sterowników polowych i symulowania logiki działania

Rys. 1.  
Program logiki zliczający impulsy generatora i przedstawiający wartość  w postaci cyfrowej
Rys. 1. Program logiki zliczający impulsy generatora i przedstawiający wartość w postaci cyfrowej

Instytut Tele- i Radiotechniczny od wielu lat prowadzi prace badawczo-wdrożeniowe w zakresie teleinformatycznych systemów oraz uniwersalnych sterowników polowych EAZ dla energetyki. Prace te, bazujące na dotychczasowych doświadczeniach Instytutu, odpowiadają nowym światowym wyzwaniom, dotyczącym efektywniejszego wykorzystania energii elektrycznej oraz jej rozdziału poprzez inteligentne sieci elektroenergetyczne (Smart Power Grids). Wiąże się to z modernizacją starzejącej się infrastruktury energetycznej oraz optymalizacją systemów energetycznych i przemysłowych.

 

Zastosowanie rozwiązań graficznych do projektowania logiki działania urządzeń zabezpieczeniowych oraz automatyki stacyjnej wydaje się najbardziej intuicyjne. W sterowniku można zaimplementować dowolną liczbę profili (schematów logicznych obsługujących różne typy pól) wykorzystując dostępne w urządzeniu algorytmy zabezpieczeń i automatyki, a gdyby takich brakło, logika programowalna pozwala na łatwe zaprojektowanie własnych algorytmów zabezpieczeń i automatyki. Zintegrowane ze sterownikiem układy kondycjonowania sygnałów analogowych z czujników: PT100, pętli prądowych 4–20 mA, napięciowych 0–10 V, umożliwiają projektowanie logiki działania uwzględniając sygnały z dowolnych typów czujniki wielkości fizycznych, czyli tworzyć dodatkowe algorytmy uzależnione od procesów technologicznych.

Przeczytaj także: Sterowniki polowe SN/nn z zaimplementowanym edytorem funkcji logicznych ELF

Z punktu widzenia projektanta stacji, działanie urządzeń zabezpieczeniowych powinno najlepiej jak to możliwe chronić dołączone odbiorniki elektryczne, niezależnie od „poziomu inteligencji” sieci. W każdej sytuacji należy dostosować się do istniejących warunków panujących na obiekcie i tak zaprojektować logikę działania, aby spełniała obowiązujące normy i najlepiej odpowiadała oczekiwaniom klienta.

Przeczytaj także: Implementacja magistrali CANBUS oraz protokołu transmisji PPM2 na przykładzie sterownika polowego MUPASZ 710plus

To dzięki takiemu podejściu obecne urządzenia EAZ bardzo zbliżyły się do sterowników programowalnych PLC, a wymagania stawiane przez Smart Grid powodują implementowanie nowoczesnych rozwiązań do najprostszych i najtańszych urządzeń zabezpieczających dla niskich napięć. Dzisiejsze oprogramowanie sterowników polowych umożliwia swobodne konfigurowanie wejść i wyjść oraz zmianę działania poszczególnych algorytmów zabezpieczeń i automatyki.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania oprogramowania GDB, przy tworzeniu symulatora sterownika polowego i logiki programowalnej, zintegrowanego w aplikacji ELF. Opisano zasady działania pakietu GDB oraz funkcjonalności, które są wykorzystywane przez symulator. Wspomniano o typach symulatorów wbudowanych w aplikację ELF oraz przedstawiono, w jaki sposób aplikacja wizualizuje ­symulowane dane. abstract

The use of GDB software for step program execution of bay controllers and operation logic simulation

In the paper development of simulator for bay controllers and programmable logic based on GDB software has been presented. Principle of operations of GDB has been briefly explained describing functionality which was used in the simulator. Visualization of simulated data and other types of built-in simulator types have been presented.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 5/2014

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl