elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Podstawy sterowania logicznego

W większości opracowań tematyka związana z syntezą układów logicznych jest przedstawiana przede wszystkim w formie zagadnień związanych z projektowaniem i optymalizacją budowy układów cyfrowych. Stosunkowo mały nacisk kładzie się na fakt wykorzystania tych zagadnień w projektowaniu oprogramowania dla układów sterownikowych. Podczas tworzenia programu, który później zostanie załadowany do sterownika, należy zwrócić uwagę, aby tworzony algorytm sterowania był najbardziej optymalny. W tym kontekście ważne jest, aby funkcja realizująca zadanie sterowania na podstawie zadanych warunków była zapisana w postaci minimalnej. W artykule przybliżymy i wskażemy praktyczne wykorzystanie zagadnień związanych z syntezą układów logicznych oraz wykorzystanie jej do programowania sterowników.

Zobacz także

AUTOMATION TECHNOLOGY Sp. z o.o. Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology – nowy gracz na rynku Automation Technology – nowy gracz na rynku

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

Automation Technology prężnie działa w obszarach energetyki, automatyki przemysłowej oraz robotyki.

mgr inż. Dominik Trojnicz, dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Justyna Herlender Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A Wymagania stawiane automatyce zabezpieczeniowej i regulacyjnej inwerterów typu A

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii...

Obecny bardzo gwałtowny rozwój fotowoltaiki – nie tylko w Polsce, ale na całym terenie Unii Europejskiej (UE) – niesie za sobą dużo zalet, takich jak pozyskiwanie energii z praktycznie nieskończonej energii słonecznej oraz brak emisji szkodliwych gazów, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. Przyłączenie dużej liczby odnawialnych źródeł energii (OZE) nie pozostaje jednak bez wpływu na sieci elektroenergetyczne.

dr hab. inż. Marcin Habrych, mgr inż. Karol Świerczyński, dr inż. Bartosz Brusiłowicz Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.) Wymagania techniczne stawiane generacji rozproszonej w aspekcie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej (część 2.)

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE)...

Odpowiedzią na wymagania stawiane przez Kodeks Sieciowy jest opracowanie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) na zlecenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) „Wymogów ogólnego stosowania wynikających z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego Kodeks Sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)” [4], opublikowanych w roku 2018.

Podstawy algebry Boole’a

Teoria projektowania systemów logicznych opiera się na algebrze Boole’a, zwanej również algebrą logiki. Funkcję logiczną lub funkcję boolowską nazywamy odwzorowaniem jednej lub kilku zmiennych logicznych na inną zmienną logiczną. Zmienną logiczną lub zmienną boolowską nazywamy wielkość, która może przyjmować tylko dwie wartości 0 lub 1. Interpretacją fizyczną wartości zmiennej jest istnienie zjawiska fizycznego lub jego brak (np. wartości 1 może odpowiadać przepływ prądu w obwodzie, istnienie krzywki na wałku, pojawienie się napięcia na wyjściu układu, wystąpienie ciśnienia w obwodzie pneumatycznym, a wartości 0 – brak wystąpienia wymienionych zjawisk).

Funkcja jako zmienna zależna może przyjmować również tylko wartości 0 lub 1, w zależności od wartości argumentów tej funkcji. Dla danej funkcji liczba argumentów jest skończona, zaś każdy z nich może przyjmować dwie wartości, a zatem jest także skończona liczba kombinacji wartości argumentów, np. dla dwóch argumentów x i y mamy cztery możliwe kombinacje argumentów (tab. 1.).

Ogólnie dla n argumentów mamy 2n kombinacji tych argumentów. Jeżeli f(x) będzie funkcją logiczną jednego argumentu x, to można dla niej określić co najwyżej cztery podstawowe funkcje (tab. 2.).

Spośród funkcji dwuargumentowych f(x,y) najważniejszymi są funkcje sumy i iloczynu, które zostały przedstawione w tabeli 3.

Wszystkie inne funkcje pochodzą od podstawowych zależności logicznych – sumy, iloczynu i negacji. Każda z funkcji boolowskich spełnia aksjomaty przedstawione w tabeli 4. Wynikają z nich podstawowe twierdzenia podane w tabeli 5.

Funkcję boolowską opisującą działanie układu można zapisać wykorzystując:

  • opis słowny,
  • tablicę wartości,
  • wykres czasowy,
  • zbiór wartości zmiennych funkcji,
  • tablicę Karnaugha,
  • zapis algebraiczny funkcji.

Opis słowny

Założenia dotyczące działania układu najczęściej są podawane w postaci opisu słownego. Taki opis musi jednoznacznie określić przypadki, w których sygnały wejściowe, będące argumentami funkcji, mają wartość 0 lub 1. Przykładem poprawnego opisu może być zdanie:

Zaprojektować układ o trzech wejściach x1, x2, x3, wyróżniający sygnałem y=1 przypadki, gdy na wejściu pojawi się liczba dwójkowa nieparzysta lub podzielna przez 3 (sygnał x3 odpowiada pozycji najmniej znaczącej).

Tablica wartości funkcji

Tablica jest bardziej konkretną i pełną postacią zapisu funkcji niż opis słowny i dlatego często z opisu słownego przechodzi się do tabeli, sprawdzając przy tym, czy posiadane informacje o funkcji są pełne i wystarczają do wypełnienia wszystkich pozycji. Dla opisu funkcji podanego powyżej otrzyma się tablicę wartości funkcji pokazaną w tabeli 6.

Niekiedy zdarza się, że wartość funkcji przy pewnych kombinacjach wartości zmiennych jest nieokreślona, gdyż z jakichś względów takie kombinacje nie występują. Funkcja nosi wówczas nazwę funkcji niepełnej (niezupełnej lub nie w pełni określonej). W takim przypadku dla wartości zmiennych, dla których funkcja jest nieokreślona, w kolumnie określającej wartość funkcji stawia się kreskę. Tabela 7. przedstawia przykład funkcji niepełnej, która jest nieokreślona dla kombinacji wartości zmiennych równej (0,1).

Wykres czasowy

Wykres czasowy jest rzadko spotykaną postacią zapisu funkcji, ale niekiedy bywa bardzo pomocny. Zwykle zakłada się, że przypadki niepokazane na wykresie dotyczą nieokreślonej wartości funkcji i dlatego rysując wykres, należy uwzględnić wszystkie możliwe do wystąpienia kombinacje sygnałów. Łatwo zauważyć, że wykres czasowy czytany z góry na dół dla określonej chwili czasowej t opisuje jeden wiersz tabeli wartości funkcji (rys. 1.). Często dla nieokreślonej wartości funkcji jej przebieg rysuje się linią przerywaną (rys. 2.).

Zbiór wartości zmiennych funkcji

Tablica wartości funkcji boolowskich zawiera nadmiar informacji. Do jednoznacznego określenia funkcji wystarczy podać zbiór wartości zmiennych funkcji, dla którego funkcja przyjmuje wartość 1 – oznaczany F1 lub zbiór F0, dla którego funkcja przyjmuje wartość 0. Dla funkcji opisanej powyżej można podać następujące zbiory:

Zbiory wartości zmiennych funkcji wygodnie jest traktować jako liczby dwójkowe i posługiwać się ich zapisem dziesiętnym:

Jeżeli dla pewnych kombinacji wartości zmiennych wartości funkcji są nieokreślone, to należy podać zbiór wartości zmiennych, dla których funkcja jest nieokreślona. Można to uczynić tak, jak to pokazano w zapisie:

Tablica Karnaugha

Najbardziej popularnym i wygodnym sposobem zapisu funkcji jest wykorzystanie tablic Karnaugha. Takim określeniem nazywa się tablice prostokątne lub kwadratowe podzielone na 2n kratek (n – liczba zmiennych funkcji), rozmieszczonych w 2k wierszach i 2l kolumnach, gdzie (l+k=n). Wiersze i kolumny tablicy oznaczone są kombinacjami binarnymi wartości zmiennych funkcji. Kombinacje te wpisuje się w porządku określonym przez kod Grey’a. Kod Grey’a posiada bardzo ważną właściwość polegającą na tym, że dwie sąsiednie wartości różnią się miedzy sobą tylko na jednym bicie (rys. 3.).

Zapis algebraiczny funkcji

Następnym sposobem zapisu funkcji boolowskiej jest podanie wyrażenia analitycznego utworzonego ze zmiennych funkcji. Dla funkcji przedstawionej wcześniej można zapisać:

lub:

Pierwszy zapis nosi nazwę sumy iloczynów i określa te kombinacje wartości zmiennych, dla których funkcja f(x1,x2,x3) jest równa 1. Drugi zapis określany jest jako iloczyn sum i przedstawia te kombinacje wartości zmiennych, dla których funkcja f(x1,x2,x3) jest równa 0. Oba zapisy są równoważne, a zatem możemy zapisać, że:

Każdy ze składników sumy nazywamy implikantem funkcji, natomiast każdy ze składników iloczynu – implicentem. Postać algebraiczną, w której w każdym implikancie lub implicencie występują wszystkie zmienne, nazywamy postacią kanoniczną funkcji. Ważną cechą postaci kanonicznej jest to, że każda funkcja posiada tylko jedną postać kanoniczną. A zatem postać kanoniczna funkcji w sposób jednoznaczny identyfikuje daną funkcję.

Postać kanoniczną funkcji zazwyczaj można uprościć tak, aby realizacja funkcji stała się prostsza i tańsza. Proces poszukiwania postaci uproszczonej, czyli tzw. postaci minimalnej, nosi nazwę minimalizacji funkcji. W wyniku minimalizacji funkcji otrzymuje się postać, w której występuje minimalna liczba składników sumy lub składników iloczynu. W postaci minimalnej poszczególne składniki sumy i iloczynu występują również w postaci minimalnej, a zatem w każdym składniku nie muszą występować wszystkie zmienne.

Minimalizacja funkcji boolowskich

Minimalizacja funkcji boolowskich opiera się na wykorzystaniu reguły sklejania. Istnieje wiele różnych metod minimalizacji funkcji o bardzo zróżnicowanych właściwościach. Do najbardziej popularnych metod należą:

  • metoda przekształceń algebraicznych,
  • metoda tablic Karnaugha,
  • metoda Quine’a – McCluskey’a.

W artykule zostaną opisane tylko dwie pierwsze metody.

Metoda przekształceń algebraicznych

Metoda przekształceń algebraicznych polega na przekształceniu postaci kanonicznej funkcji na postać minimalną, wykorzystując podstawowe twierdzenia algebry Boole’a. Wadą tej metody jest to, że można nie dostrzec wszystkich możliwych przekształceń. Podczas korzystania z tej metody wymagana jest dobra znajomość aksjomatów i twierdzeń algebry Boole’a.

Metoda tablic Karnaugha

Podczas minimalizacji funkcji za pomocą tablicy Karnaugha wykorzystywana jest reguła sklejania. Wynika to z faktu, iż dwa sąsiednie pola w tablicy różnią się tylko wartością (stanem) jednej zmiennej, ponieważ opis poszczególnych pól tablicy został wykonany za pomocą kodu Grey’a. Gdy w sąsiednich polach znajdują się te same wartości funkcji, to można zastosować twierdzenie o sklejaniu funkcji boolowskich. Zasady minimalizacji zostaną omówione na przykładzie funkcji, której opis przedstawiono dalej.

Przykład

Należy wyznaczyć minimalną postać funkcji, która jest opisana w następujący sposób. W pomieszczeniu znajdują się trzy czujniki pożarowe: a, b, c. Przy sygnale równym 1 z dowolnego czujnika należy uruchomić sygnalizację pożaru (f1=1), zaś przy sygnale 1 z co najmniej dwóch czujników należy uruchomić urządzenie gaśnicze (f2=1). Wyznaczanie minimalnej postaci funkcji boolowskiej odbywa się w dwóch etapach.

Etap I

Polega na przygotowaniu tablicy dla danej liczby zmiennych i wpisaniu w pola elementarne wartości funkcji. W pola, gdzie funkcja jest nieokreślona, wpisywany jest znak „–”. Na podstawie przedstawionego opisu tworzona jest tablica Karnaugha dla funkcji f1 i f2 lub dla obu funkcji (rys. 4.).

Etap II

Należy zakreślić (czyli narysować obwiednie) możliwie największe obszary obejmujące jedynki lub zera. Jeżeli zakreślane będą jedynki, to tworzona będzie minimalna postać sumy, natomiast jeżeli zakreślane będą zera, to tworzona będzie minimalna postać iloczynu. Dzięki opisowi tablicy za pomocą kodu Grey’a dwa sąsiednie pola tablicy różnią się stanem jednego sygnału wejściowego. Gdy w obu polach znajdują się te same wartości funkcji, można zastosować twierdzenie o sklejaniu funkcji boolowskich. Rysowanie obwiedni następuje według określonych zasad:

  • liczba pól elementarnych połączonych ze sobą musi być potęgą dwójki,
  • łączone pola muszą być sąsiednimi, tzn. dzielonymi od siebie linią pionową, linią poziomą lub krawędzią tablicy,
  • łączone pola muszą mieć kształt symetryczny względem swych osi,
  • jeżeli w tablicy występują znaki nieokreśloności, to pola, w których występuje ten znak, można łączyć z jedynkami lub zerami, w zależności od potrzeb,
  • zmienna zmieniająca wartość w ramach wybranej grupy jest odrzucana,
  • podczas zakreślania jedyne krealizowana jest funkcja suma iloczynów, a zatem rezultat upraszczania będzie iloczynem, przy czym jeżeli wartość zmiennej „x” będzie równa jest 0, to będzie ona zapisywana jako  (zmienna zanegowana), natomiast jeżeli wartość zmiennej „x” będzie równa jest 1, zostanie zapisana jako „x” (zmienna prosta),
  • podczas wyłączania zer z tablicy realizowana jest funkcja iloczyn sum, a zatem rezultat upraszczania będzie sumą, przy czym jeżeli wartość zmiennej „x” będzie równa jest 0, to będzie ona zapisywana jako „x” (zmienna prosta), natomiast jeżeli wartość zmiennej „x” będzie równa jest 1, zostanie zapisana jako  (zmienna zanegowana).

Wyniki dla przykładowej funkcji zostały pokazane na rysunku 5.

Minimalne postacie poszczególnych funkcji są następujące:

Są to postacie sumacyjne obu funkcji. Powstają one podczas zakreślania pól, w których funkcja jest równa 1. Postać iloczynowa powstaje w wyniku zakreślania pól, w których funkcja jest równa 0 (rys. 6.).

Minimalne postacie poszczególnych funkcji są następujące:

Łatwo można wykazać, że

oraz

Jeżeli podczas zakreślania obszarów wartości zmiennych określających obszar są inne niż zaznaczane wartości funkcji (np. podczas zaznaczania wartości funkcji równych 1 wartość zmiennej jest równa 0), to jest ona zapisywana jako zmienna zanegowana. Zostało to przedstawione na rysunku 7.

Po przeprowadzeniu minimalizacji funkcji, można przystąpić do projektowania układu logicznego realizującego otrzymaną funkcję. Można do tego wykorzystywać układy stykowe, negacje, funktory AND, OR, NAND, NOR. Układy stykowe mogą być używane przy pisaniu programu wykorzystującego tzw. sieci drabinkowe. Natomiast funktory logiczne można wykorzystywać przy pisaniu programu w języku wyższego poziomu.

Dla układów stykowych przyjmowana jest następująca zasada:

  • sygnał prosty jest realizowany jako styk normalnie rozwarty (rys. 8a),
  • sygnał zanegowany jest realizowany jako styk normalnie zwarty (rys. 8b),
  • suma sygnałów jest realizowana jako połączenie równoległe styków (rys. 8c),
  • iloczyn sygnałów jest realizowany jako połączenie szeregowe styków (rys. 8d).

Przedstawiony na rysunku 8b schemat styku zwartego należy traktować jako symbol umowny. Różni producenci oprogramowania do sterowników stosują różne schematy.

Dla układu opisanego w przykładzie otrzymamy następujące schematy sieci drabinkowej. Dla funkcji f1 schemat sieci drabinkowej został przedstawiony na rysunku 9. Dla funkcji f2 otrzymamy dwa równoważne schematy, które pokazano na rysunku 10. Dla porównania można przedstawić układ realizujący funkcję f2, który powstał bez zastosowania metody minimalizacji (rys. 11.).

Wadą przedstawionej metody jest to, że praktycznie można ją wykorzystywać tylko dla funkcji posiadających do pięciu zmiennych. To ograniczenie wynika z faktu, że tablica Karnaugha dla większej liczby zmiennych jest bardzo duża i trudno jest znaleźć wszystkie pola, które sąsiadują ze sobą. W takim przypadku dużo lepszą i efektywniejszą metodą jest metoda Quine’a – McCluskey’a.

Podczas projektowania układów cyfrowych należy zwrócić uwagę na zjawisko hazardu, czyli wystąpienia niepożądanych krótkotrwałych sygnałów 1 lub 0 przy wymaganych niezmienionych sygnałach odpowiednio 0 lub 1. Zjawisko hazardu wynika z opóźnień sygnałów powodowanych niezerowymi czasami propagacji układów cyfrowych. Jednak w rozważaniach przedstawionych w artykule można pominąć problem hazardu, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z rzeczywistymi układami przetłaczającymi realizującymi zadaną funkcję. Przy projektowaniu rzeczywistych układów cyfrowych wręcz konieczne jest uwzględnienie zagadnienia związanego z hazardem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.