Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Przyczyny porażeń prądem elektrycznym

Rys. 1. 
Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni [8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15]
Rys. 1. Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy na skutek kontaktu z elektrycznością przez dotyk bezpośredni [8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15]

Praca w obecności urządzeń i instalacji elektroenergetycznych może być przyczyną niebezpiecznych dla człowieka skutków związanych z działaniem na niego prądu. W artykule przeanalizowano wypadki przy pracy będące odchyleniem od stanu normalnego związane z elektrycznością (np. uszkodzenia wyposażenia prowadzące do kontaktu bezpośredniego lub pośredniego) w latach 2005–2012.

Zaprezentowano także dane statystyczne dotyczące przyczyn wypadków przy pracy związanych z elektrycznością przez dotyk bezpośredni. Uwzględniono takie czynniki jak wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne czy ergonomiczne czynnika materialnego oraz wady materiałowe i niewłaściwą eksploatację. Wyszczególniono ponadto takie przyczyny wypadków jak niewłaściwa organizacja pracy, stanowiska pracy, nieużywanie sprzętu ochronnego, niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika czy jego stan psychofizyczny (Czytaj więcej na ten temat). Analizę przeprowadzono na podstawie danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Działanie prądu elektrycznego na organizm człowieka zależy od wielu czynników, a zwłaszcza od wartości i rodzaju prądu, czasu i drogi jego przepływu, właściwości indywidualnych organizmu oraz warunków środowiskowych [1]. Kontakt z elektrycznością wymaga zatem znacznie większej uwagi i koncentracji niż w przypadku innych urządzeń oraz instalacji technicznych, gdyż w pobliżu urządzeń będących pod napięciem brak jest objawów oddziaływujących wprost na zmysły człowieka.

Przeczytaj także: Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym (część 1)

Wypadki porażenia prądem elektrycznym wynikają z wielu bardzo różnorodnych przyczyn, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

 • pomyłki,
 • nieostrożność,
 • lekceważenie zasad bhp,
 • zły stan techniczny urządzeń,
 • zła organizacja prac,
 • nieznajomość instrukcji,
 • brak właściwych środków ochrony przeciwporażeniowej,
 • zdenerwowanie,
 • roztargnienie,
 • brak umiejętności,
 • niewłaściwe samowolne zachowanie.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

streszczenie

W artykule przedstawiono dane statystyczne dotyczące przyczyn wypadków przy pracy związanych z elektrycznością oraz przeanalizowano wypadki będące odchyleniem od stanu normalnego związane z elektrycznością przez dotyk bezpośredni w latach 2005–2012. Wyszczególniono ponadto przyczyny techniczne, organizacyjne i ludzkie wypadków przy pracy oraz przeprowadzono ich analizę na podstawie danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny.abstract

The article presents the statistics concerning the causes of accidents at work due to electricity and the analysis of accidents which are a deviation from the normal state related to the direct contact with electricity in 2005–2012. The article also specifies the technical, organizational and human causes of accidents at work and presents their analysis based on data provided by the Central Statistical Office.

literatura

1. E. Matula, M. Sych, Zapobieganie porażeniom elektrycznym w przemyśle, WNT, Warszawa 1980.

2. J. Masny, Działanie prądu na elektrycznego na organizm ludzki, „Gospodarka Paliwami i Energią” nr 6/1986.

3. W. Jasiński, S. Janik, Wybrane aspekty bezpieczeństwa pracy przy kontakcie z prądem [w:] Wybrane kierunki badań ergonomicznych w 2011, red. J. Charytonowicz, PTErg.

4. A. Boczkowski, W sprawie statystyki wypadków porażeń prądem elektrycznym w Polsce. Z listów do redakcji. INPE nr 83, 2006.

5. L. Danielski, P. Danielski, Dane statystyczne o śmiertelnych wypadkach porażeń prądem elektrycznym w Polsce w latach 2005-2009, INPE nr 146-147, 2011.

6. L. Pietrzak, Analiza wypadków przy pracy dla potrzeb prewencji, GIP, Warszawa 2007, s. 48.

7. www.bezel.pl – Ochrona przeciwporażeniowa – data pobrania 12.07.2013

8. Warunki pracy w 2005 r., GUS, Warszawa 2006

9. Warunki pracy w 2006 r., GUS, Warszawa 2007

10. Warunki pracy w 2007 r., GUS, Warszawa 2008

11. Warunki pracy w 2008 r., GUS, Warszawa 2009

12. Warunki pracy w 2009 r., GUS, Warszawa 2010

13. Warunki pracy w 2010 r., GUS, Warszawa 2011

14. Warunki pracy w 2011 r., GUS, Warszawa 2012

15. Warunki pracy w 2012 r., GUS, Warszawa 2013

16. Rozporządzenie Ministra Przemysłu z dnia 8 października 1990 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać urządzenia elektroenergetyczne w zakresie ochrony przeciwporażeniowej (DzU nr 81, p. 473, 1990 r.).

 

 

17. N-SEP-E-001:2003 Sieci elektroenergetyczne niskiego napięcia. Ochrona przeciwporażeniowa.

18. PN-IEC 60364-4- 41:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przeciwporażeniowa.

19. PN-EN 61140:2005 Ochrona przed prażeniem prądem elektrycznym. Wspólne aspekty dla instalacji i urządzeń.

20. PN-HD 60364-4-41:2009 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa. Ochrona przed porażeniem prądem.

21. L. Danielski, W. Jabłoński, Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach i liniach niskiego napięcia. Seminarium DIIB o /Wrocław, 2013.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 9/2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
 • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl