Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Charakterystyka i zastosowania układów wykonawczych w systemach automatyki

dr inż Piotr Bilski  |  elektro.info 3/2013  |  18.03.2013
Przykład siłownika hydraulicznego
Przykład siłownika hydraulicznego
Ciąg dalszy artykułu...

elementy pneumatyczne

Elementy te, najczęściej występujące jako siłowniki pneumatyczne, wytwarzają siłę dzięki ciśnieniu gazu przepływającego przez układ wykonawczy. Są one najczęściej wykorzystywane jako siłowniki sterujące zaworami lub przepustnicami, od sygnału generowanego przez nie zależy zatem intensywność ruchu postępowego (liniowego) lub obrotowego. Występują dość często w przemyśle lekkim, np. spożywczym, w maszynach pakujących lub sortujących. W najczęściej występujących modelach uzyskiwana siła jest rzędu pojedynczych N do kN (co zależy również od wielkości elementu). W przypadku, gdy konieczne są większe siły, na ogół stosuje się siłowniki hydrauliczne (choć istnieją odpowiednio duże odpowiedniki pneumatyczne, są jednak stosunkowo drogie).

Siłownik pneumatyczny występuje najczęściej w dwóch odmianach: tłokowej (ang. piston) oraz membranowej (ang. diaphragm) [3]. Różnica między nimi związana jest z przesunięciem, które może zostać wymuszone przez siłownik. Zwykle tłok ma większe możliwości pod tym względem, wytrzymuje również wyższe ciśnienia. Rozmiary takich siłowników są mniejsze, niż w przypadku siłowników membranowych, pracują również z większymi prędkościami. W obu przypadkach konieczny jest element ruchomy oparty na sprężynach, które są ściskane lub rozciągane przez strumień gazu. Schemat siłownika pneumatycznego przedstawia rysunek 5.

Siłownik może pracować w trybie prostym lub odwróconym. Wybór między nimi decyduje o tym, czy po ustaniu siły (związanej z ciśnieniem gazu), np. w wyniku awarii zasilania, zawór zostaje zamknięty, czy otwarty. W pozycji neutralnej sprężyna tłoka lub membrany jest rozciągnięta. Po naciśnięciu gazu na tłok lub membranę wykonana zostaje praca związana z otwarciem lub zamknięciem zaworu lub zasuwy. W trybie prostym pracy (tzw. NO – Normalnie Otwarty), sprężyna podwieszona jest pod górną ściankę siłownika. Oznacza to zamknięcie zaworu po ustaniu siły nacisku (ponieważ rozciągnięcie sprężyny przez siły grawitacji powoduje opadnięcie tłoka).

W konfiguracji odwróconej (tzw. NZ – Normalnie Zamknięty), sprężyna jest przyczepiona do dolnej ścianki siłownika. Wówczas nacisk gazu na tłok lub membranę powoduje przesunięcie go w dół, co oznacza zamknięcie, zatem w pozycji neutralnej zawór jest otwarty. Posiadając precyzyjne źródło gazu można dokładnie sterować przesunięciem sprężyny (często stosuje się wartości pomiędzy 0.2 bara dla sprężyny w pozycji neutralnej i 1 bara przy jej maksymalnym ściśnięciu). Siłownik musi być kalibrowany zarówno po wyprodukowaniu, jak i po użytkowaniu przez określony czas. Odchylenia od wartości skrajnych (co może zdarzyć się np. kiedy siłownik pracuje w warunkach środowiskowych innych od panujących podczas kalibracji) powodują przesunięcie zakresu obsługiwanego ciśnienia, co z kolei powoduje, że sterowanego zaworu nie da się całkowicie zamknąć lub otworzyć [4].

Dodatkowo podczas sterowania pracą zaworu trzeba brać pod uwagę tarcie, co przyczynia się do powstawania pętli histerezy (tzn. położenie tłoku w siłowniku zmienia się w zależności od tego, w którą stronę się on przesuwa). W celu jej zmniejszenia lub eliminacji stosuje się układy pozycjonowania (ang. positioners).

Jeżeli siłownik pneumatyczny jest sterowany przez mikroprocesor, konieczne jest zastosowanie układu zamieniającego sygnał elektryczny na ciśnienie gazu oddziałującego na element aktywny (membranę lub tłok). W tym celu stosuje się przetworniki elektropneumatyczne. Możliwe jest również zastosowanie siłownika elektrycznego (przełącznika) do sterowania zaworem (układy takie nazywane są silnikami zaworowymi – Valve Motor Drive). Pracują one jako przełączniki (zasilane stało- lub zmiennoprądowo), mogące przyjmować trzy stany: otwarcie, zamknięcie oraz brak akcji.

Elementy pneumatyczne konstruowane są z odlewów stali nierdzewnej lub chromowanej, ew. aluminium. Alternatywnie stosuje się mosiądz, stal z domieszką brązu itp.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika elektro.info 3/2013
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie ich szukać? »

Stacje ładowania

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które służy do ładowania akumulatorów lub baterii zasilających pojazdy elektryczne. Nowoczesna technologia sprawia, że dzięki stacjom ładowania można ładować? czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Mobilna stacja ładowania samochodów - zobacz jak działa! »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Urządzenia mobilne mające moc do 100 kW. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Ładowanie odbywa się poprzez CCS Type 2 lub CHAdeMO. Ładowarka posiada interface komunikacyjny oraz (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl