elektro.info

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Nowoczesne oświetlenie Neonica

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą...

Podczas remontu mieszkania, domu, pokoju czy biura, lub w trakcie planowania od samego początku ważnej dla nas przestrzeni, najczęściej w głowie mamy już przygotowaną wizję lub koncepcję. Plany te dotyczą zarówno układu mebli, wykorzystanych materiałów czy koloru ścian. Jednak przede wszystkim warto dokładnie i z uwagą podjąć decyzje związane z wyborem odpowiedniego oświetlenia.

news Skuter elektryczny od Seata

Skuter elektryczny od Seata

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej...

Seat przedstawił nowy, całkowicie elektryczny skuter, który pojawi się na drogach w przyszłym roku. Model e-Scooter został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najlepiej wpisać się w rosnący trend współdzielonej mobilności.

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

Zasilanie budynków w energię elektryczną w warunkach normalnych a zasilanie w warunkach pożaru (część 2.)

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

W tej części artykułu prezentujemy metodykę projektowania ochrony przeciwporażeniowej oraz zagorożenia stwarzane przez gazy wydzielane przez baterie akumulatorów wraz ze sposobami ich neutralizacji.

Elektryczne niechlujstwo - cz. 5

mgr inż. Julian Wiatr | 2009-12-19
Czynna rozdzielnica w centrum Warszawy

Po opublikowaniu kolejnego fotoreportażu poświęconego elektrycznemu niechlujstwu, wielu czytelników nadsyła zdjęcia obrazujące, jak zły jest stan eksploatowanych przez nas instalacji elektrycznych. Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Stowarzyszenie Polskich Energetyków próbują dotrzeć do świadomości osób wykonujących oraz eksploatujących instalacje, sieci oraz urządzenia elektryczne organizując różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu edukację na temat zasad bezpiecznego i poprawnego eksploatowania instalacji elektroenergetycznych.

Problem bezpieczeństwa elektrycznego był też jednym z ważniejszych tematów Kongresu Elektryki Polskiej, który odbył się we wrześniu 2009 roku. Z kolei podczas jesiennego posiedzenia Centralnego Kolegium Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych poruszony został problem świadectw kwalifikacyjnych. Wszyscy pamiętamy, jak w 2003 roku zostały wprowadzone świadectwa, w których nieokreślano daty ważności. Po dwóch latach od chwili wprowadzenia tej nowelizacji do zasad zdobywania świadectw kwalifikacyjnych, powrócono do obowiązku składania egzaminu kwalifikacyjnego co pięć lat przed komisją powołaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z zastrzeżeniem, że wydane wcześniej świadectwa bez określonej daty ważności tracą ją z dniem 4 maja 2010 roku.

W 2009 roku wrócił problem wydawania świadectw kwalifikacyjnych bez określania daty ich ważności. W tej chwili toczą się rozmowy w Ministerstwie Gospodarki w sprawie ponownego przywrócenia wydawania świadectw kwalifikacyjnych bez określania daty ich ważności. Praktyka pokazuje jednak, jak wiele jest nieprawidłowości w tym zakresie. W myśl obowiązujących przepisów nie ma ograniczeń w zakresie kwalifikacji zawodowych w odniesieniu do osób ubiegających się o świadectwo kwalifikacyjne upoważniające do pracy przy urządzeniach elektrycznych. Żadne kursy nie zastąpią rzetelnego przygotowania zawodowego, jakie daje szkoła o profilu elektrycznym, a następnie intensywne okresowe szkolenie. Inaczej wśród wykonawców znajdziemy osoby nieodpowiedzialne, kierujące się jedynie chęcią minimalizacji kosztów związanych z realizacją zlecenia.

To za ich sprawą często spotyka się tzw. prowizorki, które zgodnie z powiedzeniem są najtrwalszymi urządzeniami. Należy jednak pamiętać, że nawet prowizorka, czyli na przykład urządzenie, które jest przeznaczone do demontażu po upływie określonego czasu, nie jest zwolniona od wymagań bezpieczeństwa. Do porażenia prądem elektrycznym dochodzi najczęściej w najmniej spodziewanym momencie. Nawet wykwalifikowanych elektryków często gubi rutyna połączona z bezmyślnością. Na przykład, podczas kontroli stanu wykonania instalacji elektrycznej w budowanym na Warmii pensjonacie, spotkałem wykonawcę, który wprowadził szereg zmian do projektu instalacji elektrycznych bez uzgodnienia tego z projektantem.

Nie wykonał badań skuteczności samoczynnego wyłączenia oraz działania zastosowanych wyłączników różnicowoprądowych, przyłączył wykonaną instalację do systemu elektroenergetycznego i zażądał wypłacenia wynagrodzenia za nieskończoną pracę. Prowadzone przeze mnie czynności kontrolne wykazały brak zainstalowania wyłączników oraz gniazdek odbiorczych. Stwierdziłem również zastosowanie aparatury niezgodnej z projektem oraz wprowadzenie kilku istotnych zmian w stosunku do projektu. Projekt, który miał stanowić podstawę wykonania robót budowlanych, mimo że był zatwierdzony przez starostę powiatowego, nie posiadał warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz powiązania elektrycznego z pobliską siecią.

Wykonawca oczywiście nie usunął braków, pomimo że jest osobą uprawnioną w zakresie projektowania przyłączy. Co ciekawsze, był zaskoczony obowiązkiem przekazania kompletnej bezpiecznej instalacji, potwierdzonej wykonaniem procedur odbiorczych zgodnie z wymaganiami normy PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia. Sprawdzanie, która została przywołana w nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 56/2009, poz. 461). Wykonane przeze mnie pomiary wybranych obwodów w instalacji elektrycznej wykazały szereg usterek. Kilka wyłączników różnicowoprądowych było uszkodzonych, a instalacja odgromowa wykonana niezgodnie ze sztuką. Wykonawca nie ułożył siatki zwodów zgodnie z projektem, pomijając kilka istotnych elementów dachu. Uziom odgromowy wykonał jako otokowy, mimo że projekt nakazywał wykonanie uziomu fundamentowego. Taśma uziomu odgromowego została ułożona na głębokości 20 - 30 cm poniżej poziomu terenu, w odległości około 30 cm od obrysu fundamentu.

Przewody instalacji układane nad sufitem oddzielającym pierwsze piętro od poddasza zostały ułożone bezładnie, po najkrótszych trasach, tak jak pasowało wykonawcy. Podobnie na parterze budynku, przewody zostały ułożone w posadzce i zalane betonem. Prawdopodobnie wykonawca ułożył je w rurach osłonowych. Beton został wylany na posadzkach bez przeprowadzenia jakichkolwiek procedur odbiorczych. Podczas prowadzonej przeze mnie kontroli nie udało mi się ocenić poprawności wykonania tej instalacji. Czy wobec takiej sytuacji, która nie jest odosobniona, powinno się wydawać świadectwa kwalifikacyjne bezterminowo? Moim zdanie nie, gdyż co pięć lat w przypadku rzetelnie prowadzonego egzaminu każdy elektryk musi się douczyć i dzięki temu nie wpada w rutynę. Konieczne jest również powołanie instytucji kontrolnej, która będzie realizowała odbiory wykonywanych instalacji elektrycznych. W tym numerze prezentujemy Czytelnikom zdjęcia między innymi z budowy pensjonatu oraz innych czynnych urządzeń elektrycznych, o których właściciele zapomnieli lub udają, że nie stwarzają zagrożenia. Niektóre zdjęcia przedstawiają urządzenia elektroenergetyki zawodowej. Czyżby i tutaj lekceważono bezpieczeństwo energetyczne?

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych budynku mieszkalnego jednorodzinnego z funkcją punktu przedszkolnego

Uproszczony projekt instalacji elektrycznych budynku mieszkalnego jednorodzinnego z funkcją punktu przedszkolnego

W linii ogrodzenia posesji zakład energetyczny zainstalował złącze kablowe z układem pomiarowym bezpośrednim. Układ pomiarowy został zainstalowany w nadstawce pomiarowej zamontowanej nad złączem kablowym....

W linii ogrodzenia posesji zakład energetyczny zainstalował złącze kablowe z układem pomiarowym bezpośrednim. Układ pomiarowy został zainstalowany w nadstawce pomiarowej zamontowanej nad złączem kablowym. Za układem pomiarowym zostało zainstalowane zabezpieczenie zalicznikowe wykonane wyłącznikiem nadprądowym selektywnym S90 o prądzie znamionowym In=40 A. Impedancja obwodu zwarciowego na zaciskach złącza kablowego wynosi dla zwarć jednofazowych Zk1=0,35 Ω.

Uproszczony projekt modernizacji instalacji oświetlenia pomieszczenia świetlicowego

Uproszczony projekt modernizacji instalacji oświetlenia pomieszczenia świetlicowego

Pomieszczenie świetlicowe oświetlone jest z wykorzystaniem źródeł halogenowych o mocy 20 W, które są zainstalowane w suficie podwieszanym. Liczba zainstalowanych źródeł światła zapewnia wymagany przez...

Pomieszczenie świetlicowe oświetlone jest z wykorzystaniem źródeł halogenowych o mocy 20 W, które są zainstalowane w suficie podwieszanym. Liczba zainstalowanych źródeł światła zapewnia wymagany przez normę PN-EN 12464-1:2004 poziom natężenia oświetlenia. Dzięki temu modernizacji podlega instalacja zasilająca oprawy oświetleniowe, bez konieczności opracowania nowego projektu oświetlenia pomieszczenia.

Uproszczony projekt rozdzielnicy potrzeb własnych pomieszczenia zespołu spalinowo-elektrycznego

Uproszczony projekt rozdzielnicy potrzeb własnych pomieszczenia zespołu spalinowo-elektrycznego

W budynku zostało wydzielone pomieszczenie do instalacji Zespołu Spalinowo-Elektrycznego (ZSE), oddalone od Rozdzielnicy Zasilania Awaryjnego (RZA) o 260 m, liczone wzdłuż linii kablowej zasilania awaryjnego....

W budynku zostało wydzielone pomieszczenie do instalacji Zespołu Spalinowo-Elektrycznego (ZSE), oddalone od Rozdzielnicy Zasilania Awaryjnego (RZA) o 260 m, liczone wzdłuż linii kablowej zasilania awaryjnego. Pomieszczenie ZSE zostało wykonane zgodnie z projektem konstrukcyjnym i projektem instalacji sanitarnych, który obejmuje czerpnie powietrza, wyrzutnię oraz wentylację. Projekt konstrukcyjny oraz projekt sanitarny stanowią osobne opracowania. Z uwagi na wydzielenie pomieszczenia adaptowanego...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.