elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Energetyczny portal innowacyjny CZ-PL

Fot. 1. Widok tytułowej strony portalu EPI (www.eip-cz-pl.eu)
Fot. K. Herlender, V. Pachl

Fot. 1. Widok tytułowej strony portalu EPI (www.eip-cz-pl.eu)


Fot. K. Herlender, V. Pachl

W ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007–2013 Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska w styczniu 2012 roku rozpoczęto realizację projektu „Energetyczny Portal Innowacyjny CZ-PL“ (EPI), który został stworzony przez Agencję Energetyczną Trojzemi z Liberca i Dolnośląski Park Innowacji i Nauki z Wrocławia w celu wzmocnienia i rozszerzenia polsko-czeskich kontaktów i doświadczeń, które w efekcie końcowym mają przynieść korzyści dla obu stron.

Zobacz także

homelook.pl Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd Poznaj 5 sposobów jak skutecznie walczyć z wysokimi rachunkami za prąd

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów,...

Masz dość wysokich rachunków za prąd? Szukasz sposobu, jak zaoszczędzić, nawet jeśli masz w domu sporo urządzeń elektrycznych? Na wysokość taryfy za prąd nie zawsze mamy wpływ. Istnieje jednak parę sposobów, dzięki którym zyskasz pewność, że wina za wysokie rachunki nie leży po Twojej stronie. Sprawdź, jak możesz obniżyć koszt comiesięcznych rachunków za energię.

BayWa r.e. Solar Systems Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora! Maraton szkoleniowy – uzyskaj certyfikat instalatora!

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.

Redakcja Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki? Jak oszczędzać prąd, korzystając ze zmywarki?

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie...

Czy wiesz, że zmywarka do naczyń pomoże ci nie tylko oszczędzać cenny czas, lecz także płacić w przyszłości niższe rachunki za wodę i prąd? Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model, a następnie będziesz korzystać z urządzenia we właściwy sposób. Jak to zrobić?

Jest wiele projektów zajmujących się wspólnymi zagadnieniami w dziedzinie kultury, sportu i edukacji, natomiast projekt Energetycznego Portalu Innowacyjnego dotyczy energetyki i jej nowatorskich kierunków, takich jak:

  • nowe technologie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem układów hybrydowych,
  • procesy i produkty innowacyjne, szczególnie w zakresie efektywności energetycznej, zastosowanie tych produktów w różnych typach obiektów (budownictwie jednorodzinnym, obiektach użyteczności publicznej, przemyśle),
  • inteligentne systemy wykorzystywania energii,
  • możliwości finansowania projektów innowacyjnych,
  • najnowszy dorobek naukowo-badawczy.

Polsko-czeski Energetyczny Portal Innowacyjny pełni funkcję źródła informacji oraz platformy do wzajemnej komunikacji wszystkich podmiotów zainteresowanych innowacjami i nowymi technologiami w energetyce na terenie pogranicza polsko-czeskiego, takich jak instytucje edukacyjne, instytucje badawcze, podmioty publiczne i inne jednostki. Poprzez artykuły i linki na portalu podmioty te mają możliwość zaprezentowania swoich działań i potrzeb dotyczących dziedziny badań, rozwoju oraz innowacji, jak również wymiany doświadczeń w zakresie transferu technologii. Główne cele projektu to:

  • podniesienie konkurencyjności gospodarki polsko-czeskiego pogranicza,
  • wspieranie wielostronnej transgranicznej kooperacji sfery gospodarki i nauki,
  • ułatwienie transferu wiedzy i innowacji między polską i czeską stroną,
  • gospodarcza integracja euroregionu oraz łączenie obu gospodarek,
  • stworzenie podstawy dla trwałej struktury kooperacyjnej do celów wymiany informacji i doświadczeń,
  • budowanie sieci współpracy pomiędzy instytucjami badawczymi, lokalnymi podmiotami i instytucjami w dziedzinie energetyki,
  • organizacja warsztatów tematycznych dotyczących branży energetycznej, spotkań, seminariów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń,
  • rozwijanie polsko-czeskiego portalu innowacyjnego dotyczącego energetyki i jego modułów.

Realizacji założonych celów miały służyć przede wszystkim warsztaty, które w swoich krajach mieli zorganizować partnerzy projektu (a dokładniej w regionach), aby je promować: w przypadku strony czeskiej –  Kraj Liberecki, po stronie polskiej – Dolny Śląsk. Każdy z partnerów miał zorganizować 7 warsztatów, a na koniec projektu zadaniem obydwu stron było przygotowanie wspólnej konferencji.

W projekcie przyjęto zasadę, że poszczególne warsztaty będą miały taki sam temat i będą realizowane przez każdego z partnerów w swoim kraju. Prelegenci będą z obu krajów, a uczestnikami, w miarę możliwości, miały być za każdym razem zarówno osoby z Polski, jak i z Czech. Warsztaty składały się głównie z dwóch części. W pierwszej, partner projektu i organizator warsztatów prezentował krótko aktualny stan portalu www.eip-cz-pl.eu (fot. 1–3), w drugiej – omawiany był wybrany temat. Staraliśmy się organizować warsztaty w różnych miejscach Kraju Libereckiego i Dolnego Śląska, tak aby zaprezentować gościom ciekawe miejsca w swoich regionach i różne instytucje, które były zainteresowane współpracą transgraniczną.

Na początku projektu zorganizowano spotkanie ekspertów polskich i czeskich z różnych dziedzin, których poproszono o wytypowanie tematyki warsztatów, jaka z ich punktu widzenia jest zbieżna z projektem EPI oraz jest lub będzie interesująca dla uczestników zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. W efekcie końcowym zaproponowano następujące tematy warsztatów:

  1. Finansowanie energetycznych projektów innowacyjnych w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii,
  2. Efektywność energetyczna w budownictwie,
  3. Kierunki rozwoju odnawialnych źródeł energii,
  4. Inicjatywy klastrowe w regionie,
  5. Bezpieczeństwo energetyczne w regionie,
  6. Inteligentne sieci energetyczne,
  7. Wybrane innowacje w energetyce.

Finansowanie energetycznych projektów innowacyjnych w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii

W dniach 27 marca 2013 r. w Libercu i 23 kwietnia 2013 r. we Wrocławiu odbyły się pierwsze zaplanowane warsztaty na temat finansowania energetycznych projektów innowacyjnych w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. W prezentacjach przedstawionych przez strony czeską i polską pokazano wiele interesujących sposobów finansowania z sektora publicznego i prywatnego. Pani inż. Ivana Ptáčková z Urzędu Krajskiego Kraju Libereckiego przedstawiła system finansowania innowacji za pośrednictwem Bonów na Innowacje, o które można było aplikować po raz pierwszy już w 2012 roku. Kolejnym prelegentem był inż. Vladimir Pachl, który przedstawił możliwości finansowania z europejskich funduszy strukturalnych oraz czysto prywatny sposób finansowania oszczędności energetycznych za pośrednictwem systemu EPC (Energy Performance Contracting). Ze strony polskiej różne możliwości finansowania innowacji w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii omówił Łukasz Trześniewski. 

Efektywność energetyczna w budownictwie

Drugie warsztaty odbyły się 24 maja w ośrodku szkoleniowym domów pasywnych firmy Atrea w miejscowości Koberovy oraz 17 czerwca 2013 r. w pasywnej Szkole Podstawowej w Budzowie – Gmina Stoszowice, powiat ząbkowicki. Ekspert z Czech, inż. Zikán, w swojej prezentacji przedstawił zagadnienia związane z domami pasywnymi oraz omówił skuteczność nowoczesnych technologii (fot. 4.). Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii budowlanych i progresywnego miksu energetycznego koszty energii w tych obiektach udało się obniżyć o kilkadziesiąt procent. Natomiast polski ekspert, Jerzy Żurawski, przedstawił projekt szkoły pasywnej w Budzowie w Gminie Stoszowice. Gmina zamiast realizować kosztowną przebudowę starszego budynku, podjęła się budowy całkiem nowego obiektu, spełniającego wysokie standardy energetyczne (fot. 5.). W dyskusji głos zabrali przedstawiciele firmy Automatyka Budynku z Siemianowic Śląskich, którzy zaprezentowali krótką prezentację „Rola czujników obecności w procesie oszczędności energii w budownictwie pasywnym”.

Kierunki rozwoju odnawialnych źródeł energii

Tematyka trzecich z kolei warsztatów dotyczyła kierunków rozwoju odnawialnych źródeł energii, odbyły się one 2 października 2013 r. w miejscowości Koberovy i 21 października 2013 r. w miejscowości Srebna Góra w hotelu „Koniuszy”, w którym od czterech lat były zainstalowane kolektory słoneczne przynoszące wymierne korzyści właścicielowi obiektu. Przedstawiciel strony czeskiej, ing. Vladimir Pachl, przedstawił aktualny stan i perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii w Czechach, a szczególnie w Kraju Libereckim. Szczególną uwagę zwrócono na możliwość rozwoju OZE w nowym okresie programowania 2014–2020. Bardziej szczegółowo omówiono modele miksu energetycznego z wykorzystaniem pomp ciepła zarówno do celów grzewczych, jak i ciepłej wody użytkowej. Jednym z najciekawszych rozwiązań było zaproponowanie wykorzystania nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachach budynków do ogrzewania wody w zasobnikach ulokowanych w budynkach mieszkalnych. Natomiast Marek Zielony, członek Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej, przedstawił aktualną sytuację i perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. W prezentacji poruszono zarówno aspekty techniczne, prawne, jak i ekonomiczne. Z prezentacji wynika, że główną przyczyną braku szybkiego rozwoju OZE są uwarunkowania prawne, a przede wszystkim brak ustawy dotyczącej energetyki odnawialnej. Wydaje się, że poza energetyką wiatrową rozwijać się będą niewielkie instalacje fotowoltaiczne, kolektorowe, biomasowe i biogazowe na potrzeby odbiorców indywidualnych i ewentualnie obiektów użyteczności publicznej. Jednym z głównych kierunków rozwoju jest budowanie instalacji hybrydowych, których zadaniem będzie zarówno produkcja energii elektrycznej, jak i ciepła.

Dodatkowym punktem warsztatów było zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej, która jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1763–1785) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektów fortyfikacji epoki nowożytnej. 

Inicjatywy klastrowe w regionie

W dniach 7 marca 2014 r. w Euroregionie Nysa w Libercu oraz 13 marca 2014 r. w siedzibie SIDE Clustra we Wrocławiu odbyły się czwarte warsztaty, których tematyka dotyczyła inicjatyw klastrowych. O klastarach, potrzebie ich zakładania i działalności opowiadali po stronie czeskiej inż. Libuše Fouňová – menadżer klastra tkanin technicznych CLUTEX (www.clutex.cz), a po stronie polskiej – Mirosław Socha, prezes Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej (www.dkeo.pl), i Edyta Cieślak, wiceprezes SIDE Clustra, który stymulując postęp technologiczny w branży budowlanej wspiera firmy we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i popularyzacji osiągnięć technologicznych, społecznych oraz organizacyjnych z zakresu budownictwa drewnianego i jego otoczenia (www.side-cluster.pl).

Bezpieczeństwo energetyczne w regionie

Piąte warsztaty dotyczyły aspektów bezpieczeństwa energetycznego regionu i odbyły się 25 kwietnia 2014 roku w Libercu, w siedzibie Euroregionu Nysa, oraz 16 maja 2014 r. w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze. Ze strony czeskiej w warsztatach uczestniczyli prelegenci: dipl. ing. Pavel Grmela i burmistrz energetycznie samowystarczalnej gminy Kněžice Milan Kazda. Gmina Kněžice jako jedyna w Republice Czeskiej jest niezależna energetycznie dzięki stacji biogazowej, która została zbudowana jako projekt pilotażowy w latach 2005–2006. Dzięki wydajności stacji biogazowej, w której są przetwarzane odpady biodegradowalne, w tym pochodzenia rolnicznego, produkowana jest taka ilość energii elektrycznej przesyłanej do sieci rozdzielczej, która pokrywa zapotrzebowanie całej tej miejscowości. Kolejną technologią w systemie jest kotłownia na fitomasę (biomasę roślinną), która dostarcza energię cieplną dla gminy za pomocą zbudowanej sieci ciepłowodowej. W ten sposób gmina zrealizowała zamknięty system energetyczny. Dzięki realizacji tego ambitnego projektu mieszkańcy gminy oszczędzają dużo energii, a ponadto projekt zaowocował zasadniczymi zmianami w zakresie gospodarowania domowymi bioodpadami i rolniczą biomasą. Ponadto przyczynił się do osiągnięcia znacznych efektów w postaci poprawy stanu środowiska i powietrza w miejscowości, w której gwałtownie obniżyła się emisja CO2. W przyszłości Gmina rozważa realizację kolejnych technologii, np. suchej fermentacji, która umożliwi wykorzystywanie odpadów biodegradowalnych zawierających dodatek gliny, piasku itp. oraz innych technologii do wtórnego przetwarzania odpadów komunalnych, które można wykorzystać do produkcji energii. Gmina Kněžice otrzymała wiele nagród, między innymi także Energy Globe Award RCz, a jej inicjatywa spotkała się także z dużym sukcesem na forum Komisji Europejskiej w Brukseli.

Z polskiej strony prezentację przedstawił Władysław Bobrowicz z Fundacji Centrum Innowacji i Rozwoju Energetyki Odnawialnej, który wskazał na wiele aspektów małej i dużej energetyki w ramach Dolnego Śląska. Na początku prezentacji podał definicję bezpieczeństwa energetycznego zamieszczoną w różnych dokumentach zarówno polskich, jak i unijnych. Prelegent zwrócił uwagę, że: „Bezpieczeństwo energetyczne to stan gospodarki umożliwiający pokrycie bieżącego i perspektywicznego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony, przy zachowaniu wymagań ochrony środowiska“. Zatem bezpieczeństwo energetyczne obejmuje trzy główne aspekty: energetyczny, ekonomiczny (rynkowy) i ekologiczny.

W kolejnych częściach prezentacji omówiono:

  • System zaopatrzenia w energię elektryczną w Regionie,
  • Rynek energii a bezpieczeństwo energetyczne Regionu,
  • Klient na rynku energii, bezpieczeństwo zakupu i dostawy energii elektrycznej, racjonalne wykorzystanie energii,
  • Bezpieczeństwo energetyczne w aspekcie planów rozwoju energetyki w Regionie, w Polsce i w Europie do 2050 roku,
  • Powiązania energetyki w Regionie z energetyką w obszarach przyległych w Europie,
  • Energetyka w Regionie i w Polsce na tle energetyki w Europie.

W prezentacji dużą część uwagi poświęcono punktowi „Rynek energii a bezpieczeństwo energetyczne w Regionie“, w ramach którego omówiono głównych graczy na rynku energii, obrót ­energią elektryczną, wytwarzanie energii ­elektrycznej, wytwarzanie zielonej energii, zasady i metody monitorowania źródeł OZE ze względu na bezpieczeństwo energetyczne oraz bariery rozwoju OZE ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. 

Inteligentne sieci energetyczne

27 czerwca 2014 r. w Koberovach w Centrum Domów Pasywnych spółki Atrea oraz 4 lipca 2014 r. w siedzibie Euroregionu Nysa w Jeleniej Górze odbyły się szóste warsztaty dotyczące inteligentnych sieci energetycznych. Temat dotyczył bardziej przyszłości systemów energetycznych, które będą autonomiczne i za pomocą komponentów regulacyjnych i software’owych będą potrafiły odpowiednio kierować energię do miejsc zapotrzebowania lub magazynować ją w magazynach energii. Systemy te funkcjonują już w różnych sektorach przemysłu, również w małej energetyce, przykładowo, w systemach wyspowych domów, w których są wykorzystywane niemal wyłącznie odnawialne źródła energii w małych zastosowaniach. Stronę czeską reprezentowali inż. Zdeněk Zikán ze spółki Atrea, mgr inż. Pavel Grmela z Agencji Energetycznej Trojzemí oraz burmistrz niezależnej energetycznie czeskiej gminy Kněžice Milan Kazda, a stronę polską dr inż. Piotr Stawski. W swojej prezentacji Piotr Stawski wskazał uwarunkowania prawne, które są podstawą rozwoju sieci typu Smart Grid w Unii Europejskiej, a tym samym zarówno w Polsce, jak i w Czechach. W najnowszych wersjach dokumentów unijnych dla rozwoju technologii Smart Gridów pojawia się już horyzont 2035. Podstawą budowy takich instalacji będą rozbudowane systemy informatyczne. Na obecnym etapie głównym elementem, który ma już swoje implementacje, są inteligentne systemy pomiarowe.

Wybrane innowacje w energetyce

Tematem ostatnich, siódmych warsztatów były wybrane innowacje w energetyce, a warsztaty odbyły się 17 września 2014 r. w Libercu w siedzibie Euroregionu Nysa i 24 września 2014 r. w siedzibie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki we Wrocławiu (fot. 6–7), gdzie uczestnicy warsztatów zostali przyjęci przez prezes zarządu Lidię Ciesielską, która w swoim wystąpieniu zaprezentowała firmę oraz zakres działań, które realizowane są w Parku (fot. 8.).

Stronę czeską reprezentowali inż. Jarosław Ficek i Paweł Grmela. Jarosław Ficek przedstawił Centrum Badawcze VUTS Liberec, w którym prowadzone są zarówno prace badawcze, jak i wykonuje się prototypy różnych maszyn. Centrum VUTS posiada m.in. najnowocześniejsze komory do badania drgań, emisji i pochłaniania hałasu, kompatybilności elektromagnetycznej oraz coraz bardziej rozwijany dział technologii laserowych. Natomiast Paweł Grmela w swojej prezentacji przedstawił przykładowe systemy Smart Grid oraz przesłanki do ich funkcjonowania i włączenia do systemów energetycznych. Powodem ich efektywnego wykorzystania jest przede wszystkim interaktywna obukierunkowa komunikacja pomiędzy źródłami wytwórczymi (np. OZE) a urządzeniami lub odbiorcami mającymi aktualnie możliwości produkcji lub zużywania energii. Warunkiem tej komunikacji jest obecność inteligentnych urządzeń oraz możliwość magazynowania energii.

Stronę polską reprezentowała dr inż. Magdalena Węglarz, która przedstawiła bardzo interesującą prezentację nt. innowacji w energetyce. W ustaleniu z partnerami projektu prelegentka zaprezentowała kilka wybranych obszarów z dziedziny energetyki, w których prowadzone są dopiero badania lub rozwiązania są na tyle kosztowne, że nie są jeszcze powszechnie stosowane. W trakcie wystąpienia zostały zaprezentowane następujące tematy: zgazowanie węgla i biomasy, technologie plazmowe II generacji, samochody elektryczne, urządzenia inteligentne, systemy sterowania zużyciem energii, ogniwa paliwowe, kompensacja mocy biernej, magazynowanie energii, biogaz oraz amorficzne ogniwa słoneczne. Część z tych tematów dotyczyła energetyki zawodowej, jak zgazowanie węgla, a część indywidualnych odbiorców energii, jak np. ogniwa paliwowe czy kompensacja mocy biernej. Bardzo interesującym zagadnieniem, które wywołało ożywioną dyskusję wśród uczestników, były technologie plazmowe II generacji, które wydają się być przyszłością, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami.

Konferencja podsumowująca projekt EPI

21 października 2014 r. odbyła się we Wrocławiu konferencja podsumowująca projekt EPI. Konferencja towarzyszyła cyklicznej imprezie, jaką są Dni Oszczędzania Energii, organizowane już 10. raz przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska. W ramach konferencji podsumowano 3 lata działalności projektu oraz w sposób skrótowy przedstawiono tematykę przeprowadzonych warsztatów.

Uwagi końcowe i wnioski

Wszystkie prezentacje zarówno polskie, jak i czeskie, które były przygotowane i wygłoszone na warsztatach i konferencji podsumowującej projekt EPI, zamieszczono na portalu EPI – www.eip-cz-pl.eu.

Ufamy, że zarówno organizowane warsztaty, jak i zamieszczane systematycznie na portalu informacje przyczynią się do osiągnięcia podstawowych celów naszego projektu – przyszłej stabilnej i owocnej międzysąsiedzkiej współpracy.

Sfera innowacji w energetyce nie jest jednak jedynym działaniem projektu, oprócz niej są też inne płaszczyzny, w których jest wiele miejsca do podejmowania wspólnych inicjatyw i zadań, m.in. współpraca polskich i czeskich podmiotów zarówno w sferze gospodarczej, jak i samorządowej, wspólne działania polskich i czeskich klastrów, wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie edukacji oraz kooperacji technicznej. Naszym życzeniem, jako pomysłodawców i partnerów projektu, jest, aby projekt przyczynił się do nawiązywania przyszłych owocnych kontaktów biznesowych, długotrwałej współpracy i przyjaźni między polskimi i czeskimi instytucjami, organizacjami, a przede wszystkim ludźmi.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z nowoczesnym systemem ogrzewania marki De Dietrich

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający...

Zakończono półtoraroczny projekt termomodernizacji w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Pani Ziemi Świętokrzyskiej, zlokalizowanym w Kałkowie-Godowie. Obecnie zarówno duchowni, jak i pielgrzymi odwiedzający to miejsce, mają dostęp do zaawansowanego technologicznie systemu grzewczego.

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.