elektro.info

System zarządzania energią EMS CX³

Firma Legrand wprowadziła do sprzedaży nową,
innowacyjną ofertę urządzeń do pomiaru, stałej kontroli i sterowania instalacją
elektryczną w budynku, zarówno lokalnie w rozdzielnicy elektrycznej jak i
zdalnie poza nią. System zarządzania energią EMS CX³ to odpowiedź na
wymagania dotyczące poprawy Efektywności Energetycznej w budynkach i związanych
z tym audytów energetycznych, certyfikacji ISO 50001 oraz zielonych budynków (BREEAM,
LEED, itp…).

treść sponsorowana

Oferta EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami modułowymi lub aparatami mocy. Pośród urządzeń systemu EMS CX3 znajdziemy moduły odpowiadające za pomiar energii elektrycznej i wielu innych parametrów sieci, moduły sygnalizacji stanu pracy aparatów/obwodów, moduły sterowania instalacją oraz elementy komunikacji lokalnej lub zdalnej.

Pomiar

Moduły pomiarowe EMS CX3 to urządzenia o wysokiej klasie dokładności pomiaru energii czynnej – 0,5. Umożliwiają również pomiar takich wielkości elektrycznych jak:  prądy, napięcia, częstotliwość, moce, współczynnik mocy, a także współczynniki THD oraz poszczególne harmoniczne dla prądów i napięć do 15-ej. Występują w dwóch wersjach:

- z pomiarem bezpośrednim do 63 A za pomocą kompaktowych cewek Rogowskiego, które ułatwiają integrację systemu w istniejących już instalacjach

- z pomiarem za pomocą dowolnych przekładników prądowych o przekładni x/5A

Wszystkie urządzenia pomiarowe EMS CX3 mają szerokość montażową, równą jednemu modułowi DIN, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w rozdzielnicy w porównaniu ze standardowymi licznikami energii lub analizatorami sieci co przekłada się na realne oszczędności.  

Moduły pomiarowe – moduł jednofazowy do 63A

Fot 1: Moduły pomiarowe – moduł jednofazowy do 63A z cewką Rogowskiego oraz moduł jedno- lub trójfazowy dla przekładników prądowych.

Sygnalizacja stanu instalacji

W systemie EMS CX3, oprócz urządzeń pomiarowych znajdziemy także dwa różne moduły, odpowiedzialne za sygnalizację stanu pracy aparatów modułowych lub aparatów mocy. Pierwszy z nich dedykowany jest dla aparatów modułowych Legrand. Drugi z modułów sygnalizacyjnych to urządzenie uniwersalne, w pełni konfigurowane, za pomocą którego można wizualizować informację o różnych stanach pracy aparatów mocy Legrand oraz innych marek, np. pozycja aparatu w kasecie, stan komponentu (sprężyna zazbrojona/niezazbrojona), i inne.

Moduły sygnalizacji stanu – styk pomocniczy/sygnalizacyjny

Fot 2: Moduły sygnalizacji stanu – styk pomocniczy/sygnalizacyjny dla aparatów modułowych oraz uniwersalny moduł sygnalizacji stanu.

Sterowanie

Efektywny system zarządzania energią powinien zapewniać także funkcję bezpiecznego i elastycznego sterowania instalacją na przykład w przypadku wykrycia przez obsługę sytuacji awaryjnych. W ofercie EMS CX3 znajdziemy Uniwersalny moduł sterowania dzięki któremu w sposób lokalny lub zdalny można sterować dowolny obwód/obciążenie elektryczne lub napędy zdalne aparatów modułowych/mocy Legrand lub innych marek. Dla styczników modułowych oraz przekaźników bistabilnych Legrand znajdziemy dedykowany moduł sygnalizacji i sterowania, przyłączany bezpośrednio do boku aparatu.

Moduły sterowania – uniwersalny moduł sterowania oraz moduł sterowania

Fot 3: Moduły sterowania – uniwersalny moduł sterowania oraz moduł sterowania i sygnalizacji dla styczników modułowych SM 400 i przekaźników bistabilnych PB 400.

Komunikacja i konfiguracja

Wszystkie elementy systemu EMS CX3 komunikują się ze sobą w rozdzielnicy za pomocą autorskiego protokołu EMS przy użyciu specjalnych szyn lub przewodów komunikacyjnych. Moduły EMS CX3 wyposażone są w przyłącza (zasilania i komunikacji) zlokalizowane w ich tylnej części, dzięki którym po zainstalowaniu urządzenia na wsporniku TH35 wyposażonego w szynę komunikacyjną, następuje automatyczne połączenie z systemem. Oprócz tego moduły EMS CX3 posiadają dodatkowe dwa porty (zasilania i komunikacji) umieszczone na ich spodzie, wykorzystywane do alternatywnej metody łączenia – przy wykorzystaniu prefabrykowanych przewodów komunikacyjnych. Zasilanie systemu realizowane jest za pomocą Modułów zasilających o bezpiecznym napięciu wyjściowym 12 V DC i maksymalnej obciążalności prądowej 500 mA. Zobacz także >>

Instalacja modułu EMS CX3 na wsporniku TH35

Fot. 4: Instalacja modułu EMS CX3 na wsporniku TH35, wyposażonym w szynę komunikacyjną.

Konfiguracja całego systemu jest niezwykle prosta i może być przeprowadzona bez pomocy integratora systemów. Uniwersalne moduły sterowania i sygnalizacji wyposażone są na ich boku w 4 dwupozycyjne mikro-przełączniki typu DIP, za pomocą których następuje manualny wybór ich sposobu działania. Dodatkowo każdy z modułów wyposażony jest w obrotowy przełącznik, za pomocą którego można manualnie (lokalnie) przypisać urządzeniu adres komunikacyjny. Alternatywą dla lokalnego trybu adresowania jest adresowanie zdalne (programowe) za pomocą bezpłatnego oprogramowania na komputer PC – „EMS Configurator”.

Widok modułu sterowania EMS CX3 z mikro-przełącznikami

Fot. 5: Widok modułu sterowania EMS CX3 z mikro-przełącznikami DIP na boku oraz przełącznikiem obrotowym do lokalnego adresowania w górnej części urządzenia.

Nadzór systemu     

Moduły pomiarowe systemu EMS CX3 nie posiadają lokalnych wyświetlaczy co pozwoliło na znaczącą redukcję zajmowanego przez nie miejsca w rozdzielnicy. Jeśli jednak taki odczyt pomiarów z poziomu rozdzielnicy jest potrzebny to w ofercie EMS CX3 znajdziemy urządzenie, które nam to umożliwia – lokalny moduł wizualizacji i konfiguracji do montażu na wspornik TH35. Dowiedz się więcej o systemie >>

 Moduł wizualizacji i konfiguracji lokalnej EMS CX3.

Fot. 6: Moduł wizualizacji i konfiguracji lokalnej EMS CX3.

Zdalny nadzór systemu EMS CX3 wymaga przejścia z komunikacji EMS na RS485 Modbus (za pomocą dedykowanego interfejsu EMS/RS485) a następnie na komunikację Ethernet, z poziomu której możemy połączyć system z komputerem PC wyposażonym w oprogramowanie do nadzoru „Energy Manager” lub z serwerami sieciowymi, umożliwiającymi nadzór z poziomu przeglądarki internetowej na dowolnej liczbie urządzeń połączonych w sieci LAN lub do Internetu.

Elementy zdalnego nadzoru systemu EMS CX3

Fot. 7: Elementy zdalnego nadzoru systemu EMS CX3 – moduł interfejsu EMS/RS485 Modbus oraz serwer sieciowy do montażu na wspornik TH35.

Zalety systemu EMS CX3

Dzięki ofercie EMS CX3 można analizować zużycie energii oraz zredukować wysokość opłat za energię, znaleźć słabe punkty i niesymetryczne obciążenia w sieci, sprawdzić i udokumentować jakość dostarczanej energii, stworzyć sieć pomiarową dla kompletnej instalacji elektrycznej (i innych mediów, np. woda, gaz) z podziałem na poszczególne grupy odbiorników oraz zaawansowany system nadzoru i  sterowania. Podejmując odpowiednie kroki można zoptymalizować zużycie energii elektrycznej w budynku.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Inteligentne rozwiązania dla domu – Legrand Netatmo

Inteligentne rozwiązania dla domu – Legrand Netatmo Inteligentne rozwiązania dla domu – Legrand Netatmo

Przy współpracy z NETATMO Legrand wprowadził na rynek nowoczesny system automatyki domowej, który może zmienić oblicze branży. To pełna kontrola nad domem, łatwy montaż, bezprzewodowa łączność, zdalne...

Przy współpracy z NETATMO Legrand wprowadził na rynek nowoczesny system automatyki domowej, który może zmienić oblicze branży. To pełna kontrola nad domem, łatwy montaż, bezprzewodowa łączność, zdalne sterowanie, a także elegancja i prestiż, które razem tworzą kompletne rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów. To również korzyści dla instalatorów i dystrybutorów, którzy mogą poszerzyć swoją ofertę produktów i usług.

Valena Allure – ikona designu

Valena Allure – ikona designu Valena Allure – ikona designu

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena...

Valena Allure to nowa seria osprzętu firmy Legrand, łącząca wysmakowaną awangardę i nowoczesność. Wyróżniający ją kształt ramek oraz paleta różnorodnych materiałów zachęcają do eksperymentowania. Valena Allure pomoże z łatwością przekształcić Twój dom w otoczenie pełne nowych wrażeń i stanowić będzie źródło kolejnych inspiracji.

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego),...

W portfolio produktowym firmy Legrand pojawiła się nowa gama rozdzielnic izolacyjnych o nazwie Practibox S. Oferta dedykowana jest przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały prestiżową nagrodę IF DESIGN AWARD 2019 w kategorii produkt, za elegancki i lekki wygląd oraz dbałość o środowisko naturalne podczas procesu produkcji.

Ogranicznik przepięć Legrand 412277

Ogranicznik przepięć Legrand 412277 Ogranicznik przepięć Legrand 412277

Ogranicznik przepięć Legrand 412277.

Ogranicznik przepięć Legrand 412277.

Ogranicznik przepięć Legrand 412283

Ogranicznik przepięć Legrand 412283 Ogranicznik przepięć Legrand 412283

Ogranicznik przepięć Legrand 412283.

Ogranicznik przepięć Legrand 412283.

Ogranicznik przepięć Legrand 412280

Ogranicznik przepięć Legrand 412280 Ogranicznik przepięć Legrand 412280

Ogranicznik przepięć Legrand 412280.

Ogranicznik przepięć Legrand 412280.

Zasilacze UPS Trimod HE

Zasilacze UPS Trimod HE Zasilacze UPS Trimod HE

Zasilacze UPS Trimod HE

Zasilacze UPS Trimod HE

Zasilacze UPS Keor HPE

Zasilacze UPS Keor HPE Zasilacze UPS Keor HPE

Zasilacze UPS Keor HPE

Zasilacze UPS Keor HPE

Zasilacze UPS Daker DK Plus

Zasilacze UPS Daker DK Plus Zasilacze UPS Daker DK Plus

Zasilacze UPS Daker DK Plus

Zasilacze UPS Daker DK Plus

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-20-3P+N

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-20-3P+N Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-20-3P+N

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-20-3P+N, nr kat. 412227

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-20-3P+N, nr kat. 412227

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-40-3P+N

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-40-3P+N Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-40-3P+N

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-40-3P+N

Ograniczniki przepięć typu 2 ON T2-40-3P+N

Rozdzielnica XL³ S 160 / 630 / 4000

Rozdzielnica XL³ S 160 / 630 / 4000 Rozdzielnica XL³ S 160 / 630 / 4000

Rozdzielnica XL³ S 160 / 630 / 4000

Rozdzielnica XL³ S 160 / 630 / 4000

Rozdzielnica nn XL³ 160 - 6300

Rozdzielnica nn XL³ 160 - 6300 Rozdzielnica nn XL³ 160 - 6300

Rozdzielnica nn XL³ 160 - 6300

Rozdzielnica nn XL³ 160 - 6300

VALENA LIFE

VALENA LIFE VALENA LIFE

Kompensacja mocy biernej

Kompensacja mocy biernej Kompensacja mocy biernej

Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny Osprzęt elektroinstalacyjny

Kompletne rozwiązania do dystrybucji energii do 4000 A

Kompletne rozwiązania do dystrybucji energii do 4000 A Kompletne rozwiązania do dystrybucji energii do 4000 A

Aparatura modułowa i rozdzielnice

Aparatura modułowa i rozdzielnice Aparatura modułowa i rozdzielnice

Rozprowadzanie instalacji elektrycznych i teleinformatycznych

Rozprowadzanie instalacji elektrycznych i teleinformatycznych Rozprowadzanie instalacji elektrycznych i teleinformatycznych

Korytka siatkowe CABLOFIL

Korytka siatkowe CABLOFIL Korytka siatkowe CABLOFIL

LCS² od serwerowni do stacji roboczej

LCS² od serwerowni do stacji roboczej LCS² od serwerowni do stacji roboczej

LEGRAND POLSKA Sp.z o.o.

LEGRAND POLSKA Sp.z o.o.

Komentarze

  • FachMat FachMat, 05.11.2018r., 15:20:23 Fajnie by było mieć wszystko pod kontrolą, ale niestety nie zawsze starcza na wszystko ;)

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.