elektro.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Obliczanie parametrów prądnicy tarczowej bez rdzenia w stojanie

Duże zainteresowanie energią ze źródeł odnawialnych powoduje rozwój wykorzystania niewielkich, przydomowych elektrowni wiatrowych. Do popularnych prądnic wykorzystywanych w takich elektrowniach należą wolnobieżne prądnice tarczowe w wykonaniu bezrdzeniowym, tzn. nieposiadające rdzenia magnetycznego w stojanie [10]. Wiele prądnic wykonywanych jest przez amatorów – entuzjastów wykorzystania energii odnawialnej. Najczęściej opisywane i oferowane są prądnice z kołowymi cewkami w stojanie [5], [6], popularnie nazywane amerykankami. Wyniki badań porównawczych różnych modeli prądnic dowodzą, że lepsze parametry prądnicy można uzyskać wykorzystując tzw. uzwojenia typu SEMA [8]. Ponadto oferowane konstrukcje często nie są zoptymalizowane – np. pod kątem dobrania odpowiedniej grubości stalowych tarcz wirnika prądnicy [7]. Trudno jest również wyznaczyć liczbę zwojów cewek maszyny,konieczną do uzyskania wymaganego napięcia, czy też rozmiary magnesów niezbędne do otrzymania planowanej mocy. W artykule przedstawiono zależności pozwalające w prosty sposób wyznaczyć przybliżone wartości parametrów projektowanej prądnicy. Obliczenia można uściślić wykorzystując rozbudowane dwu- lub trójwymiarowe modele polowe prądnicy, ale wymaga to fachowej wiedzy i pochłania znacznie więcej czasu.

Zobacz także

dr hab. inż. Bogusław Karolewski Parametry modeli bezrdzeniowych prądnic tarczowych

Parametry modeli bezrdzeniowych prądnic tarczowych Parametry modeli bezrdzeniowych prądnic tarczowych

Turbiny małych elektrowni wiatrowych – zwłaszcza w przypadku osi pionowej – pracują z niewielkimi prędkościami obrotowymi, więc ich połączenie z generatorem o tradycyjnej konstrukcji wymaga stosowania...

Turbiny małych elektrowni wiatrowych – zwłaszcza w przypadku osi pionowej – pracują z niewielkimi prędkościami obrotowymi, więc ich połączenie z generatorem o tradycyjnej konstrukcji wymaga stosowania przekładni mechanicznej o dużym przełożeniu. Wiele zalet posiadają prądnice wolnobieżne. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować lub zmniejszyć przełożenie przekładni mechanicznej. Obniża to poziom hałasu, zmniejsza koszt układu oraz powiększa jego sprawność.

dr inż. Karol Kuczyński Zespół prądotwórczy jako źródło zasilania awaryjnego budynku

Zespół prądotwórczy jako źródło zasilania awaryjnego budynku Zespół prądotwórczy jako źródło zasilania awaryjnego budynku

Niejednokrotnie zastosowanie zasilania z dwóch niezależnych linii elektroenergetycznych jest niewystarczające i należy instalować dodatkowe źródło energii w postaci zespołu prądotwórczego. W niektórych...

Niejednokrotnie zastosowanie zasilania z dwóch niezależnych linii elektroenergetycznych jest niewystarczające i należy instalować dodatkowe źródło energii w postaci zespołu prądotwórczego. W niektórych przypadkach stanowi on jedyne źródło zasilania odbiorników elektrycznych. Na rynku dostępne są zespoły o mocach od kilku kVA do 6 MVA przeznaczone do różnych sposobów eksploatacji oraz do zabudowy w pomieszczeniu lub zabudowane w wolno stojącym kontenerze. Sposób eksploatacji zespołu prądotwórczego...

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Streszczenie

W artykule przedstawiono proste zależności pozwalające wyliczyć przybliżone wartości parametrów projektowanej prądnicy tarczowej bez rdzenia w stojanie. Zależności zilustrowano przykładem obliczeniowym, wykonanym dla prądnicy o mocy ponad 3 kW i prędkości 200 obr./min. Wyniki obliczeń zweryfikowano pomiarami na wykonanym fizycznym modelu prądnicy. Różnice miedzy obliczonymi i zmierzonymi wartościami napięć i mocy nie przekraczają kilkunastu procent wartości pomiarowych.

Abstract

Calculating parameters of disc generator without core in the stator

Simple equations that enable calculation of the approximate values ​​of the parameters of the designed disc generator without a core in the stator were presented. Dependencies were illustrated by an computational example, made ​​for a generator with a power of more than 3 kW and a speed 200 rpm. The calculation results were verified by measurements made on a physical model of the generator. Differences between calculated and measured values ​​of voltage and power does not exceed ten percent of the measured values​​.

Dane prądnicy i wstępne obliczenia

Podawane zależności zilustrowano wykonując obliczenia parametrów przykładowej prądnicy z uzwojeniami typu SEMA, której model przedstawiono w [9]. Sposób wykonania uzwojeń opisano w [1], [5], [8].

Przyjęto, że prędkość znamionowa prądnicy będzie wynosiła 200 obr./min, czyli posiada ona 15 par biegunów. Na każdej z dwóch stalowych tarcz wirnika należy umieścić po 30 magnesów o kształcie trapezowym, a każda faza prądnicy będzie złożona z 30 cewek. W jednej fazie będą to cewki proste, a w pozostałych o wywiniętym dolnym i górnym boku (fot. 1.). Magnesy muszą być umieszczone w taki sposób, aby osiowo z niewielkim zapasem mieściły się w oknach cewek.

Dobór wymiarów cewek, magnesów i średnicy wirnika jest procesem iteracyjnym. Aby uzyskać obciążalność rzędu 8 A, przyjęto zastosowanie drutu o średnicy 1,8 mm. Cewka złożona z 3 warstw takiego drutu będzie miała grubość rzędu 6 mm. W pobliżu dolnego wywinięcia cewek, w oknie każdej z nich muszą się zmieścić 4 boki kolejnych cewek. 6 grubości cewki daje rozmiar 6·6 mm = 36 mm. Aby cewki na pewno się zmieściły, przyjęto, że zajmą one 42 mm. Puntem krytycznym, gdzie cewki będą najgęściej upakowane, jest średnica okręgu, na którym znajdą się najkrótsze boki cewek. Obwód tego okręgu wyniesie 30·42 mm = 1260 mm, co daje średnicę 400 mm. Na tej średnicy znajdują się dolne krawędzie cewek. Wysokość zewnętrzna cewki wynosi 160 mm, czyli średnica, na której będą umieszczone górne krawędzie cewek, wyniesie 720 mm.

Środki magnesów pokrywają się ze środkami cewek, czyli będą znajdowały się na średnicy 560 mm. Wobec wysokości magnesów 90 mm będą się one mieściły pomiędzy okręgami o średnicy 470 i 650 mm. Stosunek tych średnic 470/650 = 0,7, co jest bliskie optymalnej wartości 0,6 (wg [3]). Tarcza wirnika powinna wystawać o 10 mm ponad krawędź magnesu, co daje jej średnicę 670 mm. Wymiary podstaw magnesów wynikają z dążenia do zachowania stałej odległości pomiędzy sąsiednimi magnesami. Główne wymiary prądnicy przedstawiono na rysunku 1. Na rysunku zaznaczono tylko cewki płaskie. W oknie każdej z tych cewek mieszczą się 4 boki cewek wywiniętych.

Obliczenia parametrów elektromagnetycznych prądnicy

Główna część strumienia zamknie się na drodze pomiędzy sąsiednimi magnesami. Schemat drogi strumienia pokazano na rysunku 2. Na drodze strumienia będą się znajdowały cztery magnesy, dwie szczeliny powietrzne i dwa odcinki rdzenia w postaci tarcz stalowych. Pojedynczy obwód magnetyczny składa się zatem z następujących elementów:

  • czterech magnesów trapezowych o wymiarach podanych na rysunku 3., do obliczeń zastąpiono je magnesami o kształcie prostopadłościanu o tej samej objętości. Kierunek magnesowania przebiega wzdłuż rozmiaru 20 mm. Cztery magnesy szeregowe przedstawiono w postaci jednego magnesu zastępczego o 4-krotnie większej grubości hm, czyli o wymiarach am = 25·10-3 m, bm = 90·10–3 m, hm = 80·10–3 m. Przekrój bieguna magnesu sm = am·bm = 25·10–3·90·10–3 = 2,25·10–3 m2 ;
  • dwóch szczelin powietrznych, z których każda wypełniona jest uzwojeniem i przerwami pomiędzy magnesem i uzwojeniem stojana. Zaplanowano odległości między czołami magnesów 26 mm, a zatem obliczenia wykonano przyjmując hp = 52·10–3 m. Przyjęto, że pole przekroju szczeliny sp będzie równe powierzchni magnesu sm (inna możliwość to szczelina większa, np. o 10%);
  • dwóch rdzeni w postaci wycinków tarcz wirnika. Jako długość drogi strumienia w rdzeniu przyjęto dwukrotną wartość średniej odległości pomiędzy środkami magnesów, wynoszącą:
karolewski elektro 7 8 wzor1

Wzór 1

gdzie:

n – liczba magnesów na jednej tarczy,

Dm – średnica, na której leżą środki magnesów.

Kolejnym etapem jest wyznaczenie przekroju rdzenia (wymaganej grubości tarczy):

  • wysokość przyjęto równą wysokości magnesu aFe = bm,
  • ze względu na posiadany materiał, przyjęto grubość tarczy bFe = 1·10–2 m. Można wzory przekształcić tak, aby wyliczać żądaną grubość,
  • przekrój rdzenia można wyrazić wzorem sFe = aFe·bFe.= bm·bFe.

Obliczenia wykonano dla magnesów neodymowych z materiału N38. Producent podaje wartości indukcji szczątkowej i natężenia pola koercji na poziomie: Br = 1,2 T, Hc = 9,0·105 A/m, a współczynnik przenikalności magnetycznej wynosi m0 = 4p·10–7.

Wykorzystując prawo Ampera, zasadę ciągłości strumienia i punkt przecięcia charakterystyki odmagnesowania i szczeliny, można wyznaczyć indukcję i natężenie pola zarówno w magnesie, jak i w szczelinie powietrznej. Początkowo pomija się reluktancję rdzenia. W pierwszej kolejności oblicza się zmienną pomocniczą:

karolewski elektro 7 8 wzor2

Wzór 2

parametry pola w magnesie [2]:

karolewski elektro 7 8 wzor3

Wzór 3

karolewski elektro 7 8 wzor4

Wzór 4

Natężenie i indukcja w szczelinie:

Przy pominięciu strumienia rozproszenia, strumień w rdzeniu jest taki sam jak w magnesie i w szczelinie:

karolewski elektro 7 8 wzor5

Wzór 5

Indukcja w tarczach, przy ich grubości 10 mm:

karolewski elektro 7 8 wzor6

Wzór 6

Jak wynika z rysunku 5., dla stali użytej na tarcze wirnika typu ST3, parametry rdzenia na odcinku prostoliniowym (aż do zagięcia charakterystyki wywołanego nasyceniem): Bmax = 1,3T, Hmax = 1000 A/m. A zatem po przekroczeniu 1,3 T, stal tarcz się nasyci. Z przedłużenia liniowej części charakterystyki magnesowania wynika, że indukcja 1,77 T odpowiadałaby natężeniu pola HFe = 1400 A/m, a ta wartość na rzeczywistej (zagiętej) charakterystyce magnesowania odpowiada indukcji około 1,40 T. Skutkiem nasycenia będzie zatem ograniczenie BFe z 1,77 do B’Fe = 1,40, czyli o 21% wartości bez nasycenia. W takim samym stopniu zostanie ograniczony strumień. W tym samym stopniu obniżą się parametry pola w magnesach i w szczelinie:

karolewski elektro 7 8 wzor7

Wzór 7

karolewski elektro 7 8 wzor8

Wzór 8

karolewski elektro 7 8 wzor9

Wzór 9

karolewski elektro 7 8 wzor10

Wzór 10

Przepływ cewki, która spowodowałaby spadek pola do zera:

karolewski elektro 7 8 wzor11

Wzór 11

Przyjmując dla drutu nawojowego F = 1,8 mm2 obciążalność I = 8 A, cewka taka powinna mieć liczbę zwojów:

karolewski elektro 7 8 wzor12

Wzór 12

W wykonanych cewkach nawinięto w każdej tylko po 20 zwojów, a więc na rozpatrywany pojedynczy obwód magnetyczny przypada 40 zwojów. Większa liczba zwojów spowodowałaby zwiększenie szczeliny powietrznej, co jest tu bardzo niekorzystne. Strumień wywołany przez cewki będzie znacznie mniejszy od strumienia magnesów. Odmagnesowujące działanie cewek na magnesy będzie zatem niewielkie i w obliczeniach zostało pominięte. Strumień w szczelinie osiąga maksymalnie wartość:

karolewski elektro 7 8 wzor13

Wzór 13

Jest to amplituda strumienia skojarzonego z cewką. Chwilowa wartość strumienia skojarzonego:

karolewski elektro 7 8 wzor14

Wzór 14

gdzie:

ω – prędkość kątowa prądnicy (p·n/30 = 21 rad/s),

p – liczba par biegunów (15),

Napięcie wyindukowane w jednej cewce:

karolewski elektro 7 8 wzor15

Wzór 15

gdzie:

z1c – liczba zwojów jednej cewki (20).

Przy założeniu sinusoidalnego kształtu przebiegu, wartość skuteczna napięcia fazy wyniesie:

karolewski elektro 7 8 wzor16

Wzór 16

gdzie:

lc – liczba cewek na fazę (30).

Średnia długość jednego zwoju cewki l1z = 43 cm.

Jeżeli cewka miałaby kształt koła, to jej średnica wynosiłaby:

karolewski elektro 7 8 wzor17

Wzór 17

Wymiary przekroju cewki o z1c = 20 zwojach (prawie siedem warstw po trzy druty), F = 1,8 mm2 to około lc = 7·1,8·10–1 = 1,26 cm oraz ac = 3·1,8·10–1 = 0,54 cm. Indukcyjność wielowarstwowej cewki powietrznej:

karolewski elektro 7 8 wzor18

Wzór 18

przy czym wymiary wstawia się w centymetrach, indukcyjność w mH.

Przy 50 Hz (prędkość prądnicy 200 obr./min) reaktancja wynosi:

karolewski elektro 7 8 wzor19

Wzór 19

Przekrój drutu:

karolewski elektro 7 8 wzor20

Wzór 20

Rezystancja cewek fazy:

karolewski elektro 7 8 wzor21

Wzór 21

Rezystancja i reaktancja całego uzwojenia jednej fazy wynoszą:

karolewski elektro 7 8 wzor22

Wzór 22

karolewski elektro 7 8 wzor23

Wzór 23

Przy rezystancyjnym obciążeniu prądnicy, napięcie na jej zaciskach spadnie od wartości Uf do Uf’. Ponieważ prąd obciążenia będzie w fazie z napięciem na zaciskach Uf’, to różnica napięć DU= Uf – Uf’ będzie w przybliżeniu równa spadkowi na rezystancji fazy (rys. 6.). A zatem przy maksymalnym dopuszczalnym prądzie obciążenia:

karolewski elektro 7 8 wzor24

Wzór 24

Napięcie na zaciskach powinno wtedy wynosić:

karolewski elektro 7 8 wzor26

Wzór 25

Moc czynna fazy przy obciążeniu rezystancyjnym powinna wynosić:

karolewski elektro 7 8 wzor26 1

Wzór 26

a z trzech faz niecałe 3,7 kW.

W obliczeniach pominięto wpływ sprzężeń magnetycznych między cewkami.

Zestawienie głównych wyników obliczeń

Wykorzystując uproszczone wzory, na etapie projektu prądnicy wyznaczono parametry pola magnetycznego (natężenie pola i indukcję w magnesie Hm = 367 A/m, Bm = 0,71 T oraz w szczelinie pomiędzy magnesami (gdzie znajdują się cewki) Hp = 565 A/m, Bp = 0,71 T. Indukcja w stalowych tarczach wirnika o zaplanowanej grubości 10 mm BFe = 1,77 T. Ponieważ osiągana wartość indukcji przekracza próg nasycenia stali konstrukcyjnej, indukcję w szczelinie skorygowano do wartości B’p = 0,56 T. Amplituda strumienia skojarzonego z cewką Fp = 1,26·10–3 Wb. Wartość skuteczna napięcia fazy powinna wynosić 168 V. Obliczeniowa rezystancja uzwojenia fazy wynosi Rf = 1,8 W, a reaktancja przy pracy znamionowej Xf = 0,98 W. Przy przyjętym maksymalnym prądzie obciążenia prądnicy na poziomie 8 A, napięcie fazowe prądnicy spadnie do 153,6 V, czyli maksymalna moc trójfazowej prądnicy przy rezystancyjnym obciążeniu będzie rzędu 3,7 kW.

Porównanie wyników obliczeń z pomiarami

W pracy [9] przedstawiono wyniki pomiarów wykonanego modelu prądnicy. Przebieg zmian średniego napięcia z 3 faz prądnicy w funkcji prądu obciążenia, uzyskany przy prędkości 200 obr./min, przedstawiono na rysunku 7. Średnie napięcie fazowe na biegu jałowym przy 200 obr./min wyniosło 154 V, czyli jest o 14 V niższe od obliczeniowego. Spadek napięcia przy obciążeniu znamionowym wynosi 15,0 V, co jest wartością bardzo zbliżoną do obliczonej 14,4 V. Napięcie fazowe obciążonej prądnicy przy prędkości znamionowej wynosiło 139 V. Oznacza to obniżenie o około 10% w stosunku do wartości wyliczonej. Zmierzona moc znamionowa prądnicy trójfazowej wynosi 3,3 kW (względny błąd obliczeń 12%). Błędy obliczania U, DU oraz P nie przekroczyły kilkunastu %.

Literatura

  1. P. Cierzniewski, Bezrdzeniowy silnik tarczowy z magnesami trwałymi, Zeszyty Problemowe COMEL – Maszyny Elektryczne 2007 nr 77
  2. T. Glinka, Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2002
  3. T. Glinka, T. Wolnik, E. Król, Projekt silnika tarczowego z magnesami trwałymi, Przegląd Elektrotechniczny 2012 nr 11
  4. I. Dudzikowski, M. Ciurys, Komutatorowe i bezszczotkowe maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2011
  5. B. Karolewski, P. Ligocki, Rodzaje prądnic tarczowych, Wiadomości Elektrotechniczne 2008 nr 8
  6. B. Karolewski, P. Ligocki, Badania modelu prądnicy tarczowej bezrdzeniowej z kołowymi cewkami, Wiadomości Elektrotechniczne 2008 nr 11
  7. B. Karolewski, Badanie wolnoobrotowej prądnicy przeznaczonej do małej elektrowni wiatrowej, Prace Nauk. Inst. Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej 2010 nr 64, Studia i Materiały nr 30
  8. B. Karolewski Parametry modeli bezrdzeniowych prądnic tarczowych, ElektroInfo 2011 nr 6
  9. B. Karolewski, P. Ludwiczak, T. Walszczak, Budowa modelu prądnicy tarczowej, Prace Nauk. Inst. Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych Politechniki Wrocławskiej 2012, nr 66, Studia i Materiały nr 32
  10. E. Król, R. Rossa, Nowoczesne maszyny elektryczne z magnesami trwałymi, Przegląd Elektrotechniczny 2008, nr 12

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Fakro Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu? Elegancja i funkcjonalność: dlaczego schody strychowe są idealnym wyborem dla Twojego domu?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

Składane schody prowadzące na strych są popularną alternatywą dla tradycyjnych schodów, które zazwyczaj zajmują bardzo dużo miejsca. W jakie konstrukcje warto zainwestować? Czym się charakteryzują?

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Efektywność prefabrykacji przewodów

Efektywność prefabrykacji przewodów Efektywność prefabrykacji przewodów

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo...

Konstruktorzy szaf sterowniczych stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od międzynarodowej presji konkurencyjnej i niedoboru wykwalifikowanych pracowników, po rosnące koszty pracy i materiałów. Stosunkowo niewiele można zrobić, aby wpłynąć na te aspekty, dlatego coraz częściej w centrum uwagi znajduje się produkcja własna ze wszystkimi procesami i strukturami, a także ogólna struktura kosztów.

Zakłady Kablowe BITNER Sp. z o.o. EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych EMC na przykładzie kabli zasilających i sterowniczych

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych...

Kompatybilność elektromagnetyczna kabli elektrycznych jest kluczowym parametrem, który charakteryzuje sposób stosowania i użytkowania danych kabli do wzajemnej współpracy kilku urządzeń elektrycznych zestawionych w całość. Prawidłowe funkcjonowanie urządzeń może być zapewnione tylko i wyłącznie wtedy, gdy zakłócenia generowane przez otoczenie będą skutecznie blokowane. Generowane spodziewane zakłócenia elektromagnetyczne przez wyposażenie otaczające kable muszą zatem być w odpowiedni sposób odseparowane.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych? Jaki dysk zewnętrzny wybrać, robiąc backup danych?

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia...

Dzięki kopii zapasowej możesz wykonać kopię całej zawartości swojego komputera. W ten sposób nie stracisz swoich plików i programów. Istnieją różne typy pamięci zewnętrznych z oddzielną funkcją tworzenia kopii zapasowych. Czytaj dalej i dowiedz się, który z nich może odpowiadać Twoim potrzebom!

Renowa24.pl Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza Okna dachowe Fakro – klucz do doskonałego oświetlenia poddasza

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

Dlaczego wybór okien dachowych jest ważny?

BayWa r.e. Solar Systems BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku! BayWa r.e. Solar Systems otwiera magazyn w Gdańsku!

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie...

Na początku 2024 roku firma BayWa r.e. Solar Systems zrobiła kolejny duży krok w rozwoju działalności na polskim rynku, otwierając nowy magazyn w Gdańsku. Jego powierzchnia to 25 000 m kw., co łącznie daje ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowej BayWa r.e. Solar Systems w Polsce.

WAGO ELWAG Sp. z o.o. Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych Przelotowa złączka instalacyjna 2773 Inline do przewodów sztywnych

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi...

Dzięki takim złączkom od firmy WAGO ELWAG naprawienie lub przedłużenie przewodu jest tak proste jak nigdy dotąd! Za ich pomocą można nawet w najmniejszych przestrzeniach – szybko i bez użycia narzędzi – połączyć przewody o przekroju od 0,75 do 4 mm kw. Wystarczy po prostu odizolować końcówkę przewodu i bez użycia jakichkolwiek narzędzi wsunąć ją do złączki – i bezpieczne połączenie gotowe.

ASTAT Sp. z o.o. Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner Modułowe filtry aktywne firmy Schaffner

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej,...

Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wyższych harmonicznych, można wykorzystać różne rozwiązania. Uzależnione są one od takich czynników jak: moc zapotrzebowana w zakładzie, sztywność sieci zasilającej, moc odbiorników czy budowa samej instalacji elektroenergetycznej. Dobór konkretnego rozwiązania powinien opierać się na analizie układu zasilającego zakład, reżimu pracy i zainstalowanych odbiorników. Bardzo ważnym punktem doboru jest wykonanie pomiarów Jakości Energii Elektrycznej i ich prawidłowa...

SIBA Polska Sp. z o.o. Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami Bezpieczniki firmy SIBA – zastosowanie w magazynach energii z akumulatorami

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów...

Magazyny energii mogą być źródłem zasilania tylko wtedy gdy są sprawne. Systemy umożliwiające pracę urządzeń w przypadku awarii zasilania są zróżnicowane od małych urządzeń UPS do baterii akumulatorów zapewniających zasilanie całych zakładów. Jest zatem sprawą kluczową, aby systemy zasilania awaryjnego same działały bez zarzutu. Bezpieczniki produkowane przez firmę SIBA zabezpieczają urządzenia, które w przypadku awarii zasilania dostarczają energię kluczowym odbiorom.

IGE+XAO Polska Sp. z o.o. Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.

SONEL S.A. Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych Pomiary impedancji pętli zwarcia na farmach fotowoltaicznych

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV...

W związku z dynamicznym rozwojem farm fotowoltaicznych rośnie zapotrzebowanie na prawidłowe pomiary impedancji pętli zwarcia na odcinku inwerter-transformator nn/SN. Z pomocą przychodzi Sonel MZC-340-PV – pierwszy na świecie miernik przeznaczony do pomiarów impedancji pętli zwarcia w sieciach o napięciach dochodzących aż do 900 V AC, z kategorią pomiarową CAT IV 1000 V.

GROMTOR sp. z o.o. Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych Nowoczesne narzędzia do projektowania i realizacji instalacji odgromowych

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie...

Wyładowania atmosferyczne jako nieodłączny element burz stanowią poważne zagrożenie dla ludzi oraz infrastruktury. Aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych przez wyładowania atmosferyczne, można skutecznie zabezpieczać wszelkiego rodzaju obiekty, projektując i montując instalację odgromową zgodną z obowiązującymi przepisami.

Redakcja news Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami! Wiosenna promocja w Elektroklubie! Do wygrania 3-dniowy wyjazd z atrakcjami!

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa...

Elektroklub jest programem partnerskim dla klientów wybranych hurtowni elektrotechnicznych, który powstał we współpracy z trzema producentami z tej branży: Philips, NKT i Schneider Electric. Obecnie trwa w nim wiosenna promocja, w której można wygrać supernagrody!

Solfinity sp. z o.o. sp.k. Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki Inwertery hybrydowe: przyszłość zrównoważonej energetyki

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są...

Chcesz zwiększyć wydajność swojej instalacji fotowoltaicznej? Pomyśl o inwerterach hybrydowych. Dowiedz się, czym są te urządzenia, jakie korzyści płyną z ich wykorzystania i dlaczego to właśnie one są przyszłością zrównoważonej energetyki.

CSI S.A Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210 Komputer PICO-EHL4-SEMI z oszczędnymi procesorami Intel® Celeron® J6412 oraz N6210

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel®...

Firma CSI S.A. poszerza ofertę komputerów Mini PC o nowy produkt z serii PICO-SEMI od AAEON. Komputer PICO-EHL4-SEMI jest dostępny w dwóch wersjach procesorowych: Intel® Celeron® J6412 o mocy 10 W i Intel® Celeron® N6210 o mocy 6,5 W.

Ewimar Sp. z o.o. Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko Nowe ograniczniki przepięć do systemów automatyki i nie tylko

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Już wkrótce gama produktów z firmy Ewimar, zostanie wzbogacona o nowe produkty ochrony przeciwprzepięciowej, dedykowane do linii zasilających, linii pomiarowych oraz transmisyjnych.

Pewny Lokal Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków? Świadectwa energetyczne a nowoczesne instalacje elektryczne – jak innowacje technologiczne przekładają się na klasę energetyczną budynków?

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych...

Nowoczesne technologie doprowadziły do wyraźnej transformacji sektora budownictwa, szczególnie w kwestii poprawy efektywności energetycznej. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zmian klimatycznych optymalizacja zużycia energii staje się priorytetem. Jednym z ważniejszych kroków prowadzących do obniżenia klasy energetycznej budynków jest wprowadzenie świadectwa energetycznego i nowoczesnych instalacji elektrycznych.

Fronius Polska Sp. z o.o. Fronius GEN24

Fronius GEN24 Fronius GEN24

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius...

Fronius zapewnia optymalne bezpieczeństwo i wysoki stopień zużycia energii na potrzeby własne w produkcji energii słonecznej – wszystko dzięki wysokiej jakości falownikom, do których dołącza teraz Fronius GEN24.

Dominik Mamcarz, Ekspert ds. Techniczno-Rozwojowych w Alseva EPC CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych CABLE POOLING: optymalne wykorzystanie zasobów elektrycznych

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem...

Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają kluczową rolę w globalnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednym z wyzwań związanych z efektywnym wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych jest gromadzenie i przesyłanie wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym kontekście technologia cable pooling zyskuje na znaczeniu, umożliwiając zoptymalizowane zarządzanie przesyłem energii elektrycznej ze źródeł OZE.

leroymerlin.pl Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED Barwa światła, moc, rodzaj trzonka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie żarówek LED

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz,...

Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod lupę wszystkie jego zalety. Żarówki LED są wykorzystywane zarówno w warunkach domowych, jak i na zewnątrz, mają różne rozmiary, dzięki czemu można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju lamp, są energooszczędne, a to tylko kilka z wielu ich zalet. Na co zwracać uwagę przy zakupie tego rodzaju żarówek i jak dopasować ich parametry do swoich potrzeb?

Bankier.pl Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Które produkty bankowe przydają się podczas remontu? Które produkty bankowe przydają się podczas remontu?

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić...

Przeprowadzenie remontu to drogie i wymagające zadanie. Niemalże wszystkie wykonywane prace zmuszają zainteresowanych do podejmowania poważnych i przemyślanych decyzji finansowych. Mogą to jednak ułatwić niektóre produkty bankowe. O których z nich mowa? Tego lepiej dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowalnych.

NNV Sp z o.o. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości? Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest...

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne. W dobie rosnących cen energii wiele osób ceni sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, oszczędność, jaką daje fotowoltaika oraz to, że jest to ekologiczne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na działce lub dachu domu ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku sprzedaży nieruchomości podnosi jej wartość.

APATOR SA Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia Apator uruchomił kolejny magazyn energii w sieci niskiego napięcia

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego...

Apator SA we współpracy z TAURON Dystrybucja SA uruchomił magazyn energii służący do stabilizacji parametrów pracy sieci dystrybucyjnej niskiego napięcia. To kolejny projekt realizowany przez toruńskiego producenta dla krajowych Operatorów Sieci Dystrybucji, którzy poszukują skutecznych rozwiązań technicznych do bilansowania sieci oraz redukcji nadmiernych obciążeń w szczytach produkcji energii z odnawialnych źródeł.

F&F Pabianice MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania MeternetPRO – system zdalnego odczytu, rejestracji danych oraz sterowania i powiadamiania

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa...

Wiele ostatnio mówi się o poprawie efektywności energetycznej oraz energii odnawialnej w kontekście redukcji gazów cieplarnianych i rosnących kosztów energii. W silnie konkurencyjnym otoczeniu przedsiębiorstwa wykazują dużą determinację do zmian prowadzących do optymalizacji kosztów, co zapewnić ma im zachowanie przewagi konkurencyjnej, wynikającej np. z przyjętej strategii przewagi kosztowej.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Modularny system drukujący – Thermomark E series

Modularny system drukujący – Thermomark E series Modularny system drukujący – Thermomark E series

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym...

System drukujący Thermomark E to całkowita nowość na rynku oznaczania. Jest to modułowy system do automatyzacji produkcji oznaczników łączący ze sobą etap drukowania i montażu różnych materiałów w jednym cyklu roboczym. Rozwiązanie to umożliwia proste i bardzo wydajne oznaczanie przemysłowe, dzięki czemu efektywność naszej produkcji może wzrosnąć diametralnie.

Brother Polska Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother Drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów Brother

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch...

Najnowsze przemysłowe drukarki etykiet stworzone zostały z myślą o profesjonalistach, dla których ważna jest jakość, niezawodność oraz trwałość tworzonych oznaczeń. P‑touch E100VP, P-touch E300VP i P-touch E550WVP to przenośne i szybkie urządzenia, które oferują specjalne funkcje do druku najpopularniejszych typów etykiet. Urządzenia pozwalają na szybkie i bezproblemowe drukowanie oznaczeń kabli, przewodów, gniazdek elektrycznych, przełączników oraz paneli krosowniczych.

PHOENIX CONTACT Sp.z o.o. Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact Bezpieczeństwo Twojej inwestycji w PV to również certyfikowane ograniczniki przepięć Phoenix Contact

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych....

Jak wykazano w różnych testach, nie tylko na uczelniach technicznych w Polsce, duży procent ograniczników przepięć (SPD) dostępnych na rynku nie spełnia parametrów deklarowanych w kartach katalogowych. Dodatkowo w różnych materiałach marketingowych również można znaleźć nie zawsze pełne informacje na temat wymagań stawianych SPD, co nie pomaga w właściwym doborze odpowiedniego modelu do aplikacji. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które pozwolą dobrać bezpieczne ograniczniki...

Finder Polska Sp. z o.o. Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej Automatyka budynkowa – jak żyć wygodniej, lepiej i oszczędniej

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni...

Inteligentny dom często mylony jest z budynkiem pasywnym. Należy jednak pamiętać, że nie można tych dwóch pojęć stosować zamiennie. Samo zastosowanie smart home i innych komponentów automatyki nie czyni z tradycyjnego domu budynku pasywnego. Niewątpliwie jednak należy pamiętać, że elementy automatyki budynkowej są składową pasywnych budowli i nawet zwykłe mieszkanie potrafią uczynić bardziej oszczędnym i ekologicznym.

Grupa Pracuj S.A. W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres? W jakich zawodach niezwykle ważna jest odporność na stres?

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest...

Stres to jedna z rzeczy, z którą mierzymy się wszyscy, niemal każdego dnia. W domu, w pracy, niekiedy podczas podróży. Istnieje wiele zawodów, związanych z wysokim poziomem stresu. Bardzo istotna jest wtedy odporność psychiczna osoby zatrudnionej na danym stanowisku. To cecha, jaką doceni wielu pracodawców. Dowiedzmy się więc, w jakich kategoriach zawodowych jest ona szczególnie istotna i jak może wpłynąć na Twoją karierę!

BayWa r.e. Solar Systems SMA – pełne portfolio dla rynku PV

SMA – pełne portfolio dla rynku PV SMA – pełne portfolio dla rynku PV

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Firma SMA istnieje na rynku już od 40 lat. W ofercie producenta znajdują się falowniki do zastosowań domowych, biznesowych, komercyjnych, a także do dużych projektów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.Info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.