elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania » Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home” Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

news Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info Promocja! Kup taniej dostęp online elektro.info

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Tylko do 10 maja możesz skorzystać z wyjątkowej promocji i kupić 20% taniej dostęp online do wszystkich treści portalu elektro.info!

Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

Redakcja | 2018-07-16
Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc.
Fot. pixabay.com

Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc.


Fot. pixabay.com

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym kraju wyprodukowano o 4 proc. mniej energii elektrycznej, a jej zużycie pozostało na takim samym poziomie. Jednak uwagę zwraca niezwykle duży spadek produkcji energii elektrycznej w OZE w maju 2018 r., która w porównaniu z kwietniem spadała o 24 proc. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 864 GWh - wynika z danych Agencji Rynku Energii.

Zobacz także

news Spadek produkcji energii elektrycznej w kwietniu 2018 r.

Spadek produkcji energii elektrycznej w kwietniu 2018 r. Spadek produkcji energii elektrycznej w kwietniu 2018 r.

W kwietniu 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku o blisko 4 proc., a jej zużycie mniejsze o ok. 1 proc. Produkcja energii elektrycznej...

W kwietniu 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była mniejsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku o blisko 4 proc., a jej zużycie mniejsze o ok. 1 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE w kwietniu 2018 r. zmniejszyła się o 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w kwietniu br. było dodatnie i wyniosło 724 GWh - wynika z publikacji Agencji Rynku Energii.

news Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Globalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Obecnie szacowany jest on na około 2 miliardy dolarów i wciąż się rozwija.

Globalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Obecnie szacowany jest on na około 2 miliardy dolarów i wciąż się rozwija.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Jak wynika z danych podanych przez ARE, w maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,9 TWh, co stanowiło spadek o ok. 4 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano 13,4 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w kwietniu, w maju mieliśmy do czynienia z nieznacznym wzrostem jej produkcji o ok. 1 proc. 

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w maju 2018 r. wynosiła 6,2 TWh, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono blisko 4 TWh, czyli o 10 proc. mniej niż w maju 2017 r. Z OZE wyprodukowano 1,7 TWh (dynamika 99 proc. r/r). Maj 2018 to również większa produkcja energii elektrycznej z gazu. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika była na poziomie 913 GWh, co oznacza wzrost o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017.

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w kwietniu 2018, w maju bardzo wyraźnie spadła produkcja w źródłach odnawialnych (o 501 GWh, tj. o 24 proc.). W porównaniu z kwietniem 2018 r. nieznacznie zmniejszyła się również produkcja z gazu (dynamika 98 proc. m/m). Produkcja energii elektrycznej z pozostałych nośników energii nie zmniejszyła się (m/m). 

Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc. oraz zmniejszenie o 11 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku, kiedy to wynosiła ona 1,76 TWh. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 16 proc. w kwietniu br. do 12,2 proc. w maju. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru, a najmniej natomiast z fotowoltaiki. Z kolei ta druga charakteryzowała się największą spośród OZE dynamiką wzrostu w produkcji energii elektrycznej.

Wzrost produkcji w fotowoltaice to efekt systematycznego zwiększania mocy zainstalowanej w tym źródle. Na koniec maja w fotowoltaice zainstalowane było 344 MW. Znacznie mniej energii elektrycznej z OZE w porównaniu z zeszłym miesiącem wyprodukowały elektrownie wiatrowe (spadek o 36 proc. m/m) oraz elektrownie wodne (spadek o 34 proc. m/m). Na taką sytuację wpłynęły warunki meteorologiczne panujące w minionym miesiącu.

W maju 2018 r., w ramach wymiany handlowej Polska wyeksportowała 455 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1 319 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego istotnie spadł eksport energii elektrycznej (dynamika 49,7 proc.), a import wzrósł nieznacznie (dynamika 102,5 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 864 GWh. 

Import energii elektrycznej w maj 2018 r. w porównaniu z kwietniem 2018 r. wzrósł o ponad 16 proc. Nieznacznie mniejsza zmiana porównująca oba miesiące nastąpiła w eksporcie (dynamika ok. 12 proc.), w efekcie saldo wymiany wzrosła z 724 GWh w kwietniu do 864 GWh w maju. W aktualności wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym...

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym powodem śmiertelnych wypadków na wysokościach jest porażenie prądem. Jakimi kierować się zasadami i co zrobić, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Spotkanie firmowe firmy Legrand

Spotkanie firmowe firmy Legrand Spotkanie firmowe firmy Legrand

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy...

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy rozdzielnic niskiego napięcia.

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017 Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany...

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany w ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać...

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać ciepło marnowane, ze spalonego biogazu. Instalacja bezpośrednio konwertuje energię cieplną na energię elektryczną za pomocą modułów termoelektrycznych. Dzięki zastosowaniu tej technologii elektrociepłownie i biogazownie mogą odzyskać sporo ilości ciepła, a także zyskać finansowo.

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.