elektro.info

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania » Polskie rozwiązanie w technologii SiC - nowy napęd i system zasilania »

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home” Zapraszamy na webinar „Wprowadzenie do unikalnego systemu smart home”

news Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info!

Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info! Zapraszamy na bezpłatny webinar elektro.info!

Zapraszamy serdecznie na pierwszy, bezpłatny webinar organizowany przez „elektro.info”! Tematem webinaru będzie elektromobilność: „Czy w roku 2025 pojazdy z napędem elektrycznym będą masowo wykorzystywane...

Zapraszamy serdecznie na pierwszy, bezpłatny webinar organizowany przez „elektro.info”! Tematem webinaru będzie elektromobilność: „Czy w roku 2025 pojazdy z napędem elektrycznym będą masowo wykorzystywane w Polsce? Prognozy i ocena szans rozwoju elektromobilności”. Spotkanie poprowadzi dr hab. inż. Paweł Piotrowski, profesor Politechniki Warszawskiej.

Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO 2018

Redakcja | 2018-06-27
Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci i odpowiadających im wariantach biznesowych. Te warianty do system aukcyjny i system prosumencki, które są oficjalnymi, państwowymi instrumentami wsparcia. To właśnie one mają pomóc zrealizować zobowiązania międzynarodowe w naszym kraju, które związane są z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku oraz system autoproducenta biznesowego, który z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej dla firm rozwija się na zasadach rynkowych.

Zobacz także

news Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę

Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast. Wprowadzenie fotowoltaiki do nich przynosi korzyści...

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast. Wprowadzenie fotowoltaiki do nich przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także spore oszczędności. 20 czerwca 2018 roku wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj w Koszalinie i członek Zarządu Anna Mieczkowska w Kołobrzegu podpisali umowy, dzięki którym możliwa będzie realizacja kolejnych inwestycji z OZE.

news Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Francuska Veolia uruchomiła pierwszy w Europie zakład, w którym recyklingowi będą poddawane wyłącznie zużyte moduły fotowoltaiczne. Takie zakłady staną się potrzebne...

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Francuska Veolia uruchomiła pierwszy w Europie zakład, w którym recyklingowi będą poddawane wyłącznie zużyte moduły fotowoltaiczne. Takie zakłady staną się potrzebne zwłaszcza, gdy moduły PV instalowane w fotowoltaicznym boomie, który w Europie zaczął się około 10 lat temu, za 10-15 lat będzie trzeba poddać utylizacji.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Raport Instytutu Energii Odnawialnej skupia się przede wszystkim na modelu aukcyjnym, który w ich ocenia jest najbardziej perspektywiczny w najbliższym czasie. Zdaniem IEO inwestycje realizowane w ramach aukcji na energię z OZE zaczną wkrótce dominować na polskim rynku fotowoltaiki. 

Dotychczas odbyły się dopiero dwie aukcje na energię z odnawialnych źródej. W wynikach aukcji pilotażowych do 2020 roku realnie powstanie ok. 360 MW nowych mocy. Biorąc pod uwagę, szacowaną wielkość wolumenów w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o OZE w nowym koszyku aukcyjnym dedykowanym farmom fotowoltaicznym i wiatrowym, w tegorocznych aukcjach na energię OZE, zainstalowanych może być kolejne 750 MW nowych mocy w instalacjach fotowoltaicznych.

Na koniec 2020 roku skumulowana moc we wszystkich systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW. Do końca maja 2018 roku łączna moc zainstalowana w PV wynosi ok. 300 MW, co daje 3,4% udział fotowoltaiki w polskim rynku OZE. W latach 2018/2019 fotowoltaika stanie się bardziej popularna, zwłaszcza dzięki systemowi aukcyjnemu i do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej.

Maksymalna wartość energii, która zostanie wprowadzona do sieci w okresie kolejnych 15 lat, którą państwo może kupić w tegorocznych aukcjach OZE sięga 69 mld zł. Skala inwestycji jedynie w farmy fotowoltaiczne w 2019 roku może przekroczyć 3 mld zł. Tak duże inwestycje w sektorze PV, przy skracanych przez ustawodawcę okresach (z 24 do 18 miesięcy) na ich realizację i innych obostrzeniach systemu aukcyjnego są nie tylko wyzwaniem dla firm inżynieryjnych typu „EPC” obsługujących inwestorów, ale przede wszystkim stanowią wyzwanie pod względem zabezpieczenia finansowego.

Rozwój OZE w latach 2006-2015 opierał się na stosunkowo tanim finansowaniu bankowym i rosnącym udziale finansowania korporacyjnego, jednak niedługo mogą się one wyczerpać. Obecnie, wg Związku Banków Polskich łączna kwota jeszcze niespłaconych kredytów udzielonych przez banki na finansowanie projektów OZE, głównie elektrownie i farmy wiatrowe, sięgnęła 11 mld złotych. 

Bez uzyskania stabilności ekonomicznej projektów OZE zrealizowanych w systemie zielonych certyfikatów, banki, które dotychczas udzialały finansowania mogą nie podjąć się kolejnych projektów przewidzianych do realizacji w systemie aukcyjnym. Obserwowane kłopoty inwestorów z pozyskaniem gwarancji finansowania przed aukcją mogą ograniczyć liczbę ofert, a wyższe od oczekiwanych koszty kapitału dla wygranych projektów mogą wręcz uniemożliwić realizację zakontraktowanych już wolumenów po cenach aukcyjnych.

Fotowoltaika ma jednak otwarte alternatywne ścieżki rozwoju. Silną jej stroną jest możliwość równoległego zdobywania kilku segmentów rynku energii elektrycznej: farm słonecznych (rynek hurtowy) oraz autoproducentów biznesowych i prosumentów indywidulanych (rynek detaliczny). Zdaniem firm z branży OZE napędem rozwoju PV stają się przede wszystkim rosnące ceny energii w Polsce, a nie wpływają jej regulacje.

Obecne trendy wskazują, że Polsce zabraknie 3,6% do wypełnienia zobowiązania w wysokości minimum 15% udziału energii z OZE w bilansie zużycia energii finalnej brutto w 2020 roku. Za każde odchylenie poniżej tego poziomu grożą kosztowne transfery statystyczne z innych krajów lub sankcje finansowe. Poprawić sytuacje mogą przede wszystkim technologie OZE o najkrótszych cyklach inwestycyjnych, a więc fotowoltaika w systemie prosumenckim i małe farmy fotowoltaiczne. W stosunku do obecnych planów rozwoju fotowoltaiki, w przypadku zmiany polityki i poprawie regulacji, możliwy jest znacznie bardziej ambitny scenariusz umożliwiający dodatkowe zwiększanie zdolności produkcyjnych o 2 TWh co pozwoliłyby ograniczyć koszty transferu statystycznego (uszczuplenia w budżecie państwa) o 0,5-1 mld zł.

IEO szacuje, że już na koniec 2020 roku możliwe byłoby zwiększenie potencjału wytwórczego technologii PV z oczekiwanych 1,2 GW do 3,2 GW (0,5 GW w segmencie prosumenckim i 1,5 GW w segmencie farm fotowoltaicznych) a tym samym zwiększenie roli fotowoltaiki w wypełnieniu celu OZE w zakresie energii elektrycznej z 6,5% do 12,5%. W ślad za tymi działaniami powinny być uruchomione instrumenty wsparcia rozwoju krajowego przemysłu fotowoltaiki, technologii inteligentnych sieci energetycznych i elektromobilności opartej na OZE oraz znacznie szersze niż w obecnej dekadzie uwzględnienie fotowoltaiki w nowej polityce energetycznej Polski.

Czy jest możliwe osiągnięcie realizacji 3,2 GW do 2020 r. w sektorze fotowoltaiki? Tak, ale tylko jeśli zostaną spełnione poniższe punkty:

  • aukcja interwencyjna dla wszystkich rodzajów OZE, które zagwarantują rozpoczęcie produkcję energii najpóźniej w I kwartale 2020 roku, ogłoszona na początku 2019 roku,
  • system taryf gwarantowanych na wszystkie rodzaje mikroinstalacji wprowadzony najpóźniej w I kwartale 2019 roku, z gwarancją utrzymania niezmiennej ceny do końca I kwartału 2020 roku.

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: ieo.pl/pl/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2018.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Powiązane

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia Praca na wysokościach a linie wysokiego napięcia

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym...

Prace na wysokościach, zwłaszcza te w pobliżu linii wysokiego napięcia nie należą do prostych. W końcu takie prace w obrębie urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Najczęstszym powodem śmiertelnych wypadków na wysokościach jest porażenie prądem. Jakimi kierować się zasadami i co zrobić, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Spotkanie firmowe firmy Legrand

Spotkanie firmowe firmy Legrand Spotkanie firmowe firmy Legrand

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy...

Firma Legrand Polska zorganizowała w dniach 8-9 grudnia 2017 roku spotkanie firmowe w Srebrnej Górze. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 osób, wśród których znaleźli się projektanci, wykonawcy oraz prefabrykatorzy rozdzielnic niskiego napięcia.

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017 Spotkanie świąteczno-noworoczne SEP 2017

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Tradycyjnie jak co roku w połowie grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne przyjaciół i sympatyków SEP w Warszawskim Domu Technika NOT.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych Ministerstwo Infrastruktury przygotowało rozporządzenie oznaczania samochodów elektrycznych

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany...

W związku z wejściem w życie ustawy o elektromobilności Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o oznaczaniu pojazdów. Projekt nowelizacji przepisów został opublikowany w ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnymi modułami termoelektrycznymi

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać...

Polacy prowadzą prace nad modułami termoelektrycznymi, które umożliwiają konwersję energii cieplnej na elektryczną. Zaprojektowali i wykonali prototyp generatora termoelektrycznego TEG, który ma przetwarzać ciepło marnowane, ze spalonego biogazu. Instalacja bezpośrednio konwertuje energię cieplną na energię elektryczną za pomocą modułów termoelektrycznych. Dzięki zastosowaniu tej technologii elektrociepłownie i biogazownie mogą odzyskać sporo ilości ciepła, a także zyskać finansowo.

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP Podsumowanie roku prof. Włodzimierza Krukowskiego w SEP

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego,...

Oddział Radomski SEP im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego, Polską Sekcją IEEE oraz Prezydentem Miasta Radomia zorganizował 8 listopada 2017 roku III Międzynarodową Konferencję poświęconą profesorowi Włodzimierzowi Krukowskiemu (1887–1941) i Jego pracom naukowym.

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią – nowy kierunek na AGH

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej,...

„O mój Boże! Znowu to OZE!” – mogliby rzec niektórzy czytelnicy naszego portalu, na którym nie brakuje informacji o projektach związanych z energetyka odnawialną. Cóż jednak zrobić? Branża coraz śmielej, z większym zaangażowaniem i zaufaniem spogląda w stronę słońca, łapiąc wiatr w żagle i płynąc z nurtem proekologicznych zmian z energetyce. Coraz więcej młodych adeptów elektroenergetyki interesuje się tymi rozwiązaniami, realizując studenckie projekty o charakterze fotowoltaicznym czy wykorzystującym...

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Elektro.info.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.elektro.info.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.elektro.info.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.